4 ERPE-MERE SC organiseert driedaagse milieu MIEL COOLS TE GAST BIJ DAVIDSFONDS MERE Erpenaar spreekt over muntwezen voor heemkundige kring ROOTS KERSTCONCERT UN VTB-VAB-MERE KR Erpe-Mere ndigt eigen tijdschrift aan ERRIJKE VOORDRACHT C.M.B.V. ERPE-MERE K.B.G.-Mere laat zich voorlichten over huisapotheek O 9 Tf w—pw PAP EN PALOKES De Voorpost -11.12.1981 - 9 ervan, werpen geweven worden. de studiekring C.S.C. Erpe-Mere werd van 3 tot 5 snee-wandelaar argeloos aan meer vruchten af dan de imber de problematiek van hel leefmilieu onder de loup voorbijgaat. Dergelijke prakti- meeste teorieën die er rond Jen met een tentoonstelling, een debatavond en een sche akties over de natuur en randeling In de omgeving van de Meerse bossen. het behoud iderdag 3 december |in het Mereland een ten- jelling geopend met als «Het bos is meer dan Daar uit opinieonder- i meer en meer blijkt T problematiek van het stelselmatig een istaande plaats be- [lt in de bekommernis van Bns, werd voorrang gege- n de scholen van Erpe- f. Deze reizende tentoon- had ook veel bijval 3 de natuurliefhebbers len kennis maken met _e foto's i.v.m. alles wat tuur betreft. Voeg daarbij i voorraad aan folders jhures over bossen en ibieden uit de omge- len men kon zich de inter- van de bezoekers in- le dag werd een de- Jder.fcond ingericht met mede- >or J ing van een drietal voor- j taande personen op ge- van bescherming van het ,olfce"n aiviseurbif'het 25 boswet m Qndere bo"den sierder de '«"opstelling (CDJ) van Minister Marc al Dertig jaar heeft Miel Cools opgetreden in diverse cultuur centra maar hij oogstte niet minder sukses in allerlei parochiezaaltjes of scholen waar hij zijn luisterliedjes onder de Vlaamse jeugd bracht. Ook te Mere was hij reeds vroeger verschillende keren te gast en na een lange afwezigheid is hij terug dank zij het Davidsfonds om zijn nieuw progrmma voor te stellen. Op andere gelegenheden werd troubadour Miel Cools meestal gelauwerd maar soms ook vergruisd. Tijdens zijn op treden te Mere werd hij steeds sterk toegejuicht, meestal door een jeugdig publiek wat niet wil zeggen dat de ouderen hem afwezen. Wel integen deel, hij kreeg de steun van iedereen en was een geliefd zanger in de kontreien van Erpe-Mere. Net zoals vroeger bracht Miel Cools in zijn programma een reeks Vlaamse luisterliedjes, zichzelf begeleidend op zijn vertrouwde gitaar. Men moet natuurlijk van het genre hou den om het een volle avond uit te houden. Gelukkig weet de zanger variatie in zijn tema's te leggen zodat een avond bij Miel Cools nooit tegensteekt. Nu eens over de liefde, dan over een verdnetige klown, over het kinderen krijgen en over de onverwachte dood, dit is in grote trekken het stramien van de zangavond. Maar vermits het in feite een nieuwe show is, brengt de Limburgse zanger ook nieuwe liederen. De nieuw geïnspi reerde teksten meestal op muziek van Raf Deckers werden voor het grootste ge deelte geschreven door Louis Verbeek. Maar ook andere vertrouwde namen leverden zeer goed materiaal, zoals Bert Broes en Jaak Dreesen. Miel Cools sprak vaak over Louis Verbeeck en dat zal voor het jeugdig publiek, dat te Me re talrijk aanwezig was, wel wat onwennig geweest zijn. Maar wie Miel vroeger heeft zien optreden zal best begre pen hebben waarom die naam steeds op zijn tong lag. Een zaal in het Patronaat heeft be wezen dat ook het publiek van vroeger de Limburgse trouba dour trouw gebleven is. Velen waren gekomen om nog eens zijn melancholische stem en zijn gitaarspel te horen in zijn nog graag gehoorde liedjes als Houden Van en De Witte Vlinder. Ook in zijn nieuw(?) program ma zaten fraaie liedjes die toch nog altijd tot de verbeel ding spreken. Heel speels de den het Autokerkhof en Pop penkast aan, terwijl de aanwe zigen stil werden toen hij bril jant Herfstliedje zong. Opge wekt en verkwikkens was Luis ter mijn lief dat het nog doet zowel bij jong als oud. In een straatliedje, alweer vein L. Ver beeck, sleept hij de aanwezi gen mee in de meest aangrij pende tonelen. Nochtans is er toch een scha duwzijde op het heroptreden van Miel Cools: zijn bindtek- sten waren zeker niet dende rend; soms zoutloos en som mige moppen afgezaagd. In dit opzicht heeft de Limburger niets bijgeleerd tijdens zijn ja renlang optreden in Nederland maar wat hij op zijn rondreis wel geleerd heeft is dat de brave Limburger nu wel over seks durft praten wat, voor ons althans, onnodig is. Hier zou hij naar vernieuwing moeten uitzien en met tekstdichters als bovengenoemden kan het niet moeilijk zijn om hieraan te ver helpen. Gelukkig komt het publiek voor zijn liedjes en daar weet Miel Cools nog altijd raad mee al hoewel hij met nieuwe produk- ten zijn «oud» publiek toch meer zou boeien dan dit nu het geval was. Hopelijk zal Miel Cools in zijn «nieuwe» show in de komende weken meer nieuwigheden steken wil hij verder mogen trekken door Vlaanderen deze winter. Hij is en blijft nog altijd Miel Cools doch aan het applaus te horen en de reacties van de aanwe zigen was hjj niet beter dan 15 tot 20 geleden wat toch zou moeten zijn, na zoveel jaren praktijk. JDV Mt i, Theo Vidts, landbouwin- Bur en Roger Sterckx, in- teur van Waters en Bos- In hun gesprekken werd al gehandeld over het rea- mk gn van een opinieonder- om op systematische 3 er te analyseren hoe de ilking de leefmilieuproble- !'enc definieert, waarneemt en k' «teelt. In de bescherming de natuur moet eerst infor- a ingewonnen worden, de :i,n aeften onderzocht om mo- ZJ ies te kunnen staven over 1 08 al dan niet klasseren van vaa natuurgebied. In de eerste aref. s gaat het om het feit te se( n hoe de bevolking (de 161sa) de verschillende as- r Bn van het leefmilieu, als zijn natuurbescherming ra7 ehoud, landschap, lawaai evalueert en wat zij vindt de belangrijkheid. Hoi het milieu-weekeinde te en| riten werd een natuur- deling georganiseerd s door de rijke natuurge- "l_s n van Mere waar nog Het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap zorgde voor een knappe tentoonstelling (CDJ) a wat fauna en flora te ont- 'jaaf Bn valt en waar de door- Tot het werkgebied van de Heemkundige Kring van Erpe- vee e.d.m. dit naar gelang de derste in de romeinse tijd de Mere hehnnrt niet alleen het nrnanlcaran uon loarlIL» II Mere behoort niet alleen het organiseren van leerijke uitstappen, het samenstellen en uitgeven van boeken en een alom gewaardeerd tijdschrift, het streven naar behoud Later werd metaal als ruilmid- van waardevolle monumenten of het onderhouden van gebruiken van de volkeren, zilveren penning of het zilve ren pond was 240 zilverstuk- eeuwenoude tradities, maar deze actieve kring organiseert vooral de edele metalen een a|s ruilmiddel «gebruikt erhiwbq.hadden JJ1 maniLTonSnd'9^ gdd elk jaar ook een paar voordrachtavonden meestal met een volkskundig karakter. Dat men deze keer gedeelte- zeer vaak en reeds vroeg als lijk van de traditie afgeweken algemeen ruilmiddel aan heeft, is te wijten aan het feit vaard. dat de voordracht gehouden Van edel metaal naar geld werd door een uitgeweken Er- Bij een huwelijk werd een pri- penaar, met name Valery mitieve bruidschat geschon- X)k)i jtór organiseert de VTB-VAB afdeling Mere een hele iga i aktfvtteiten waaronder telkens zeker één, zoniet twee Hwtaties die opzien baren bij hun gewone publiek. Ook ren er richt de V.T.B. haar tweede kerstconcert in en na het te van de «Wiener Sdngerknaben» is het de beurt aan Zul lemerkoperkwlntet van Theo Mertens. Kwintet, dat reeds een ■e wereldfaam geniet, zal den in de Sint-Bavokerk 9re op 18 december om l. Voor sommige uitvoe rt zal dit muziekensemble Haan worden door het Iselijk zangkoor «Singhet vooral in de nummers stemmige kerstliederen. in ieder geval een programma met klas- werken van de grootste 'r Vapiisten als Antonio Vi- J.S. Bach, G.F Haendel, - lebussy en de Vlaming, l" 1 U jrdl hedendaags vooraanstaand komponist, Peter Cabus. Het initiatief van VTB-VAB zal al vast leiden tot een ongewoon muzikaal genietbaar kerstcon cert dat doorgaat in samen werking met het Bestuur voor Volksontwikkeling en Openba re Lectuurvoorziening. Het Kamerkoperkwintet Dit Kwintet, dat de naam draagt van de bezieler ervan, heeft zijn ontstaan te danken aan een initiatief genomen in 1958 door Theo Mertens en enkele andere goede solisten. In die tijd was het eerder onge woon dat een formatie ge vormd werd van dit genre want doorgaans hield men het bij de klassieke kamerorkesten met kleine bezetting. De kwaliteit van de uitvoerders had tot ge volg dat de muziekliefhebber vrij vlug de muziek ging waar deren en het succes van deze soort kamermuziek liet niet lang op zich wachten. Trou wens, drie jaar na de stichting, werd aan de groep een eerste optreden aangeboden is het nu wereldberoemd «Festival van Vlaanderen», Naast hun optreden in het jaarlijks festival hebben de leden van het ko perkwintet reeds meer dan 900 concerten op hun actief, waarvan een honderdtal optre dens in verschillende Europe se landen en in de Verenigde Staten. Dat zij dus onder de drie beste ensembles van de wereld gerangschikt zijn kan dus geen verwondering baren. Bovendien trekt hun formatie ook veel hedendaagse kom- ponisten aan die muziek schrijven, speciaal voor hun kwintet, en aldus hun reperto rium stelsematig verrijken. Dit wordt alvast een kerstcon cert zoals men er te Mere weinig kan meemaken: muzi kaal verantwoord met uitvoer ders die een wereldreputatie genieten in de wereld van de muziek. JDV Ie dagen geleden werd een van de vele programma len an het C.M.B.V. Erpe-Mere afgewerkt onder van een niet onbelangrijke voordracht over leven en 'die zó dicht bij elkaar staan. de Algemene Vergadering van de Gemeentelijk Raad werd het verslag van 1 oktober l.l. nog even en vrij vlug goedgekeurd. Het bestuur koestert om In de nabije toekomst een eigen tijdschrift uit te met het doel nauwer kontakt te leggen met de jtngen, zowel met het bestuur als onderling, en om Informatie te kunnen verstrekken. In de mededelingen van het bestuur wordt vernomen dat een voorstel zal geformuleerd worden i.v.m. de aanpassing of wijziging der statuten van het huishoudelijk reglement. Daarom worden de verenigin- een ruime opkomst van fesseerde dames om de lacht van Pater René Landschoot in het Mere- bij te wonen. De spreker, u van het pastoraal team ten begeleiding van het euven, had een nogal on- on onderwerp gekozen, te sterven een stuk leven k bet eerste gezicht nogal heft [(rijpelijk voor een leek na de voorstelling van de er door Lydie De Graeve, Ie niet zoveel uitleg meer Ie weten wat de inhoud een dergelijk tema ver- irdigt in ons dagelijks bestaan. De structurele uitleg van pater Van Landschoot was trouwens bevattelijk in al le opzichten, vooral toen hij handelde over de zwaar zieke, de stervende in casu, en hoe een enkel gebaar voor deze mensen een sterke steun kan zijn. Uit zijn referaat bleek duidelijk dat ook sterven een kunst, een levenskunst kan zijn vooral als de moed er nog is om zich van zekere waarden te kunnen onthechten, zoals o.a. geld, positie. Het kan voor een ster vende een hele verlichting zijn als hij de feiten onder ogen durft zien en er leert mee le ven, ook al is het een bepaal de fase die zwaar weegt op het gemoed. Daarom hecht spreker veel belang aan de hulp die de patient geboden wordt, van om het even wie want een woord of een gebaar maken soms veel goed. Hij legt ook de nadruk op het kontakt dat dergelijke mensen zouden moeten hebben om alle ellende niet alleen te moe ten dragen en verwerken. Het is op die manier dat depressie, ontmoediging e.d.m., .zij het niet volledig, dan toch gedeel telijk kunnen opgelost worden. Bij de traditionele rondvragen kon men vaststellen hoezeer het tema de aanwezigen ge boeid had en welke diepe in druk deze voordracht op hen nagelaten had. JDV gen verzocht doen kennen aan hët bestuur. Toelagen Aan het gemeentebestuur werd advies gevraagd over de begroting 1982 voor wat de toelagen betreft aan de GKR. Over het algemeen zijn weinig verschuivingen vast te stellen en het is verheugend dat de bedragen voor de verschillen de groepen meestal verhoogd worden. Op een vraag om in dexering van de 11.11.11-ac tie werd voorlopig negatief geantwoord omdat hier, reeds van den beginne, een globaal bedrag vastgesteld werd. Daarna werden de begrotings voorstellen door de Alg. Ver gadering goedgekeurd. Door de erkenningscommissie werden geen mededelingen gedaan waaruit blijkt dat de leden misschien reeds bezig zijn zich voor te bereiden op de actuele «Schildpadactie». Bij de aanvraag van het Rode Kruis om een speciale toelage te bekomen breekt wat reactie los. Daar het Rode Kruis feite lijk niet thuishoort in de GKR zal advies gegeven worden om deze groepering nomina tief voor te stellen en wel los van de GKR, Een andere aanvraag, identiek aan de vorige, kreeg ook reac tie. Nochtans gaat het hier wel Janssens. Deze geboren Erpenaar, thans secretaris van de Natio nale Bank van België, docto reerde met een studie i.v.m. geldaangelegenheden: «Het geldwezen in de Üostennjkse Nederlanden». Gepromoveerd tot Dr. in de geschiedenis, werd zijn studie in 1957 uitge geven door de Koninklijke Vlaamse Academie. Valery Janssens hield het niet daarbij en hield zich voortdurend met ons muntstelsel bezig. Er 'ele jaren terug, in 1975, werd hij bekroond met de A.E; Jans- sensprijs voor zijn studie «De Belgische frank. Anderhalve eeuw geschiedenis». In 1979 een ander boek van zijn hand bij het Davidsfonds, nl. «Geld in de maalstroom». Het geld, vroeger en nu Na de inleiding van voorzitter A. D'hoker gaf de spreker een schets over de geschiedenis van het geld in 't algemeen die volgens V. Janssens evenwij dig loopt met de geschiedenis van de mens. Zo werd in het begin aan landbouw gedaan en ambachten beoefend. Maar om de diensten en produkten te kunnen ruilen daagde het probleem van de ruilwaarde op. Daarom werd naar een instrument gezocht om een ruilhandel op een evenwichti ge manier te kunnen doorvoe ren. Volgens de voordracht houder werden gedroogde vis, zeldzame parels of schelpen degelijk om een jubileumvie ring waan/oor speciale toela gen voorzien zijn. Tijdens de ze discussie kon men nog maals vaststellen dat sommi ge afgevaardigden maar wei nig van hun statuten kennen en soms vergeten wat ze vijf jaar geleden goedgekeurd hebben. In ieder geval zal de muziekmaatschappij Sint-Ce- cilia uit Erondegem haar 70- jarig bestaan met luister kun nen vieren want op hun aan vraag werd terecht positief geantwoord. 11.11.11-actie Aan de hand van een tabel werd de opbrengst van deze actie ontleed en daarbij ook het technisch aspect belicht. De ondervinding heeft geleerd dat deze actie nog altijd een jeugdtema blijft ondanks de oproep om ook zoveel moge lijk volwassenen erbij te be trekken. Omdat de opbrengst onder de verwachtingen is gebleven zal men in de toekomst naar an dere middelen uitkijken en wellicht een andere metode aanwenden om de mensen te sensibiliseren. Een interessant voorstel kwam reeds uit de bus door het bestuur van de GKR, nl. om in deze aktie onze eigen missionarissen te be trekken en dit eventueel als nationaal projekt indienen. Het voorstel had veel bijval bij de Alg. Vergadering en het be stuur beloofde nu al een plan uit te werken voor de komende vergadering. Tot slot werd door het bestuur ken onder vorm van voedsel, waarde had. Zo was de bijzon- zeer stabiele waarde. Nog la- köpe^waïraan°meè0b^bSe ter, in een volgend stadium, ^ad werden de metalen afgewo gen maar in een volgende fa- Het pond dat vroeger gebruikt se, om de problemen van het werd js een rekenmunt talrijk wegen uit te schakelen, wer- publiek zeer geïnteresseerd den munten geslagen. Op de- was jn deze ongewone maar ze eerste munten was een leerrijke voordracht van Valery symbool afgebeeld dat op janssens zichzelf een bepaalde tegen- J.DV. Meer en meer beseft de gemeenschap dat het nuttig is mer van de geneesheer, apo- een beperkte huisapotheek te bezitten. Nochtans moet hier teker, ziekenhuis, rijkswacht, uiterst voorzichtig te werk gegaan worden want misbruiken antigifcentrum enz. zijn soms niet te voorkomen en verkeerd gebruik van De sympatieke spreker gaf geneesmiddelen wordt maar al te dikwijls vastgesteld. in zijn boeiende uiteenzetting nog een weigemeente bood- Om de mensen beter weg- leg die spreker verstrekte over schap mee aan de aanwezi- wijs te maken in het gebruik de betekenis van de nummers gen van de derde leeftijd: «De van pillen en zalfjes heeft de en letters die op de meeste gezondheid is een waardevol Kristelijke Bond van Gepen- geneesmiddelen voorkomen, bezit. Het komt er op aan, de sioneerden, afdeling Mere, evenals het aanleren om de geneesmiddelen bewust en een voorlichtingsnamiddag bewaringsduur zelf te bepalen verantwoord te gebruiken, met georganiseerd in het Pa- aan de hand van cijfers en het oog op de gezondheid op- tronaat, met als tema «Ge- letters die op de verpakking timaal te mogen behouden», bruik van geneesmiddelen en vermeld zijn. De aanwezigheid van talrij- huisapotheek». Voor deze in een laatste punt gaf spre- ke leden was een bewijs dat leerrijke en interessante voor- ker tips over eerste hulp bij ook zij weten en beseffen dat dracht had het bestuur beroep ongevallen, als daar zijn ver- een interessante voorlichtings- gedaan op apotheker Raf De stuikingen, snij- en brandwon- namiddag even belangrijk kan den, giftige beten, lichte breu- zijn als een aangename kaart- Voor de uiteenzetting over ken enz. Daarom gaf hij ook namiddag, dit probleem was er een ruime de raad om in genoemd kastje belangstelling vanwege de ge- een briefje op te hangen met pensioneerde leden en de naam, adres, en telefoonnum- aanwezigen volgden met on gewoon nauwgezette belang stelling de raadgevingen van de bevoegde spreker. Zeer in detail en op een begrijpelijke manier voor iedereen, gaf apo theker De Pril uitleg over de soorten geneesmiddelen die alleen op doktersvoorschrift afgeleverd worden en over de ze die kunnen bekomen wor den na raadpleging van de apotheker. Wat de bewaring betreft van de geneesmiddelen gaf hij de raad een droge en koele plaats te voorzien en daarbij drukte hij de aanwezigen op het hart ze nooit in het bereik van kinderen op te slaan. Verder kregen de aanwezi gen technische uitleg over de wijze waarop geneesmiddelen kunnen geklasseerd worden zoals een kastje met afzonder lijke vakjes. Zelfs raadde hij aan deze van de man en de vrouw eveneens afzonderlijk te bewaren, zelfs met een in deling van het tijdstip waarop ze moeten ingenomen wor den. Ook de nodige indikaties zijn belangrijk om eventueel bijgevoegd te worden. Zeer interessant was de uit- J.D.V. i de Sjiepeerekes als Jan De Lichte. de voorstelling gegeven van het projekt «Schildpadaktie» in Erpe-Mere en het projekt van de «Wakkere Burger» werd voorgesteld door T. Be- remoes, werkzaam bij de Lo- dewijk de Raetstichting. Met kennis van zaken gaf deze competente spreker een gede Erpe-Mere tailleerde toelichting aan de 12.13 en 19.20 dec: aanwezigen. Hier werden zeer tentoonstelling «Kunst als geschenk» in het Hof ten Dale, te leerrijke tips medegegeven, zij Mere, ingericht door Gudrun. het dan ook in vogelvlucht en in versneld tempo aangezien 18 dec: het gevorderde uur. Kerstconcert door ensemble Theo Mertens in de St.-Bavokerk JDV le Mere om 20 uur. Inrichters VTB-VAB, afdeling Mere.

De Voorpost | 1981 | | pagina 9