Vrije tribune I» Ir V o O O Waar situeren zich Aalsterse parlementairen? 1982: Daensjaar VLAAMS BLOK AGALEV Uw woord Kruislicht IL ÖF 14 - 18.12.1981 - De Voorpost De redakffe is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. 8. verdere uitbouw van de recyclagebedrijvigheid. Naast papier en glas moet werk gemaakt worden van rubber, kroonkurkjes, etensresten (vee!), plastic... Wel moet het systeem overzich telijk en werkbaar zijn voor de verbruikers. 9. plechtige inhuldiging van de reeds lang beloofde standplaats voor zigeuners. 10.elke gemeenteraad beginnen met een volkslied, om zo de dodelijke ernst te doorbreken. Ook de dialekten van de deelgemeenten moeten hierbij aan bod kunnen komen. Van de pers hopen we dat ze nauw zullen toezien in hoeverre dit al dan niet verwezenlijkt wordt. In hoopvolle verwachting, namens zovelen, Anders GAon LEVen, dagelijkse doening Aalst FUSIE EN BEGROTING Een bepaald raadslid van de CVP-fraktie is speciaal gekend om zijn dichterlijke, meestal lyrische ontboezemingen en zijn BRT- stem die doorgaans toch prettig om beluisteren is. Groot was dan ook de verrassing toen dat raadslid slaand en zalvend, maar zeer scherp uithaalde tegen een politieman, een bediende, enkele werklieden, de fusieaanpak en de fusie als zodanig. Vooral met zijn dromerig commentaar op de fusie, haalde de man wonder genoeg de krantenkoppen; alsof het niet duidelijk is dat zelfs de eens zo vurige verdedigers van de fusie dat dossier liefst gesloten houden. Ook wij van de PW juichen daar niet om. Tot vervelens toe heeft de PVV-fractie, meestal bij monde van burgemeester L. D'haeseleer, nadrukkelijk beweerd dat de Aal- sterse fusie in de gegeven omstandigheden, te groot is en dat de 43 raadsleden, de 8 schepenen en de ene burgemeester van nu, onmogelijk zoveel kunnen doen als de 123 raadsleden, de 25 schepenen en de 8 burgemeesters van vóór de fusie. Ze kunnen alvast niet zo'n nauwe reloties onderhouden met de inwoners, al zijn de inspanningen op dat gebied nochtans bijzonder groot Wat die gegeven omstandigheden betekenen, is duidelijk. De gemeenten die het meest levensnabije en het meest met de sociale werkelijkheid verbonden bestuursniveau uitmaken, wer den vóór de fusie meer zelfstandigheid beloofd Maar de werkelijkheid is dat die zelfstandigheid nog werd uitgehold. Dat de gemeenten, vooral op financieel gebied, door de staat werden gewurgd en van de Aalsterse voogdijminister overigens de wenk meekregen hun diensten te centraliseren. Mij komt het voor dat de fusie dan ook tot stand gekomen is, niet als een fundamentele oplossing van een kwaal, maar louter als onbezonnen reflexen van regeerders die onbewust aanvoelden dat het stilaan onder de voeten begon te branden, zonder te beseffen waar de klepel hing. België is de slechte tijden zoekend en tastend tegemoet gegaan, met een symptomatische, oppervlakkige en zelfs des tructieve benadering. De doodzieke patiënt, bleef met zijn sociaal-economische kwalen sukkelen, terwijl men de mond enkel vol had over structuren. Het had allemaal veel beter gekund, maar we zitten ermee opgeschept. En het zal niet het CVP-raadslid of de raad in zijn geheel zijn die aan de fusie nog iets zal veranderen. Voor de PW-fractie was dat geen reden om bij de pakken te gaan zitten. In slechte tijden en temidden van de grootste weerstanden, voelde ze zich hardst geprikkeld om haar beleids voornemens zo puik mogelijk uit te voeren. En zo werd de Aalsterse decentralisatie volgens Belgische normen zonder meer het neusje van de zalm; een synthese van efficiëntie die zelfs met elektronische snufjes nauwelijks te verbeteren valt. Ondanks onomwonden weerstanden van enkele, blijkbaar weinig demo cratische bestuurspartners, ging de fusie overigens samen met een, volgens dezelfde normen, vooruitstrevend beleid qua infor matie, beleidsvoorlichting en inspraak. Van 3 januari 1977 tot oktober 1981 werden er in de diensten centra dus in de vroegere gemeentehuizen welgeteld 211.408 dienstverleningen verstrekt door speciaal gemoti veerde stodsmedewerkers die praktisch nooit klachten hebben moeten inkasseren, tot het CVP-raadslid zijn wildste dromen kwam verhalen. De kwaliteit van de decentralisatie wordt trouwens bewezen door het harde feit dat er in 1977 slechts 27.195 diensten werden verstrekt, tegenover 43.807 in de eerste 10 maanden van 1981. In andere gemeenten daarentegen lopen die cijfers achteruit, waaruit blijkt dat Aalst alleen het bewustzijn van eigenheid van de deelgemeenten heeft weten te bewaren, tot grote verwonde ring van meerdere SP'ers en CVP'ers die in het begin van deze legislatuur al orakelden dat de dienstencentra werkloos zouden worden. De PW-slogan werd daarentegen werkelijkheid: «De kerk blijft temidden van de gemeente staan, het gemeentehuis ook»! Op de concrete beschuldigingen van het CVP-raadslid aan het adres van vele stodsmedewerkers, kan ik nog niet ingaan omdat het onderzoek nog loopt Maar ik ben er zeker van dat het inderdaad gaat om wilde dromen, of te vroege verkiezingkoorts. Eenzelfde ijlhoofdigheid valt te verwachten bij de bespreking van de begroting, ondanks het doorzichtig feit dat een enorm tekort op de begroting enkel te zoeken is in de erg dubbelzinnige houding van de Staat en in de keihoofdigheid en de betuttelende Sint-Maartenallures von bepaalde schepenen die blijven gas geven, terwijl de burgemeester en zijn PW-collega's op de rem duwen. Niettemin is het toch de PVV die de meest prioritaire punten zuinig heeft weten te realiseren; zoals: de fusieaanpak, het economisch en commercieel beleid, de democratisering van het bestuur, het milieubeleid, het middenstandsbeleid en noem maar op! De dubbelzinnigheid van de Staat ligt vooral in het feit dat hij de gemeenten een tewerkstellingspolitiek heeft opgedrongen, terwijl de toelagen uit de gemeentefondsen in verhouding tot de levensduurte systematisch sterk werden verminderd. Het tekort op de begroting is nagenoeg 3 maal groter dan de werkingskos ten van de stad. Zoiets spreekt boekdelen uiteraard. André DOOMS PVV-fraktievoorzitter GASTARBEIDERS Op een bevolking van nog geen tien miljoen, zitten wij hier met nagenoeg 900.000 vreemdelingen opgescheept, ongeveer één tiende van de totale bevolking. Van die 900.000 zijn er 310.000 arbeiders waarvan er ongeveer 170.000 afkomstig zijn uit de EEG-landen De andere 140.000 kunnen wij bij de werkelijke gastarbeiders rekenen, zoals dit door bepaalde kringen beoordeeld wordt Mensen die afkomstig zijn uit niet Europese landen voornamelijk Turken, Marokanen en Algerijnen, met heel grote familie's en met problemen van de tweede generatie. Maar met nog meer problemen voor de inheemse bevolking, spreek maar eens de inwoners aan over de wijken in de steden, die dagelijks daarmee gekonfronteerd worden De vraag stelt zich, of wij ons de luxe kunnen blijven permitteren om zoveel mensen op onze kosten te laten leven, vooral nu, nu wij in volle crisisperiode, meer dan 400.000 werklozen tellen Ook hier zal uiteindelijk de knoop dienen doorgehakt te worden, en beslist wat doorweegt, het belang van de eigen bevolking of dit van vreemden Het verderfelijk voornemen van sommigen, om stemrecht te verlenen aan deze mensen bij de eerstkomende gemeente raadsverkiezingen, dient dan ook met alle macht bestreden te worden. Willen zij ons voor altijd met ghetto's opgescheept zien? Waar halen ze het in feite uit, gasten, mensen die dus maar tijdelijk bij ons zijn, stemrecht te verlenen? Hun terugkeer in menselijke omstandigheden is het enige middel om op lange termijn zware konflikten te voorkomen. De Beul William Vlaams Blok Arrondissement Aalst BLOK BORREMAN Op de gemeenteraad van oktober jl. werd getwist over de oorsprong van de volksnaam «Blok Borreman». Dit complex is gebouwd rond de jaren 1890 door de vennootschap «De Garentwijnderij», later F.F.R. genoemd. Voor die tijd mag dat een zeer sociaal initiatief genoemd worden hetgeen tot eer strekt. De initiale garentwijnderij was gesticht rond 1846 door de heer Van Longenhove, waarschijnlijk blauw getint en de heer Josse Borreman-Van Melckebeke, geboren te Aalst in 1804, fabrikant, Voorzitter van het Kerkfabriek, uiteraard van katholieke strek king. De heer Josse Borreman werd opgevolgd als bestuurder, door zijn zoon René Borreman-De Zutter, kozijn van de heer Ch Borreman-Mally, en dus inderdaad van dezelfde familie als burgemeester Jozef Borreman. Het is wel ten tijde van directeur René Borreman dat het groot aantal huizen van Blok Borreman werd gebouwd. De volksnaam Blok Borreman is spontaan ontstaan en heeft ongetwijfeld te maken met de sterke persoonlijkheid van directeur René Bor reman, Voor de geschiedenis valt op te merken, dat Josse Borreman, zoon van Martin Borreman, geboren onder de Franse bezetting, in het register van de burgerlijke stand ingeschreven staat als Bessemans. De heer Courteaux vermeldt hem nog onder de naam Josse Borremans-Van Melckebeke. Zeer interessant ver meldt de heer Courteaux nog dat de bouw van dit complex toevertrouwd werd aan architect Van der Cruyssen uit Gent, die later monnik en abt is geworden te Orval, en de grote bouwmees ter is geworden van de nieuwe abdi| van Orval. Tot zover de inlichtingen die door de achtbare familie Borreman zelve werden verstrekt. De plaatselijke perscorrespondent van een nogal gelezen dag blad was dan ook ofwel heel onwetend ofwel te kwader trouw als hij titelde «C.V.P.-fractieleider Willems kent zi|n eigen stad niet» Hij verwarde zelf de (katholieke) Borreman met een (liberale) Borremans Borremans (met een s) bestaat niet bij de stichters of de oorspronkelijke leiding van F.F.R. Indien de perscorrespon dent beter vertrouwd was met Aalsters dialect zou hij geweten hebben dat men spreekt van «te Callebaates» (fabriek van Callebaut, nu Amylum, hij werkt op Jelie-es» (hij werkt op de brief van Jelie, nu Postcentrum op de Werf) En tenslotte zou hij ook geweten hebben dat men in Aalst spreekt van de Blok Borreman en niet van de Blok Borremans, en dat wijlen onze geliefde burgemeester Jozef Borreman heette en niet Jozef Borremans «Als geboren Aalstenaar sloeg Willems de bal» dus niet «mis». Een dagblad is best gediend met een objectieve correspondent GHIS WILLEMS NIEUWERKERKEN: BROUWERIJSPEELPLEIN Eindelijk is het zover, de knoop is doorgehakt. Te Nieuwerkerken is het gewezen brouwerijterrein, gelegen in de Brouwerijstraat, reeds jarenlang het voorwerp van ellenlange diskussies, misver standen en misbruiken, Enkele jaren voor de fusie, kocht het toenmalig CVP-gemeentebestuur onder Theo Meuleman, de brouwerijgronden, samen met de eropstaande ruines. In die tijd, en nu nog, was het een echt natuurparadijs, behalve onderko men bomen en struiken, vindt men er alle soorten van planten, in het bijzonder netels en distels. Tot op heden is daar weinig aan veranderd. Wat dikwijls veranderde was de bestemming van het terrein. Voor de fusie was de eerste bestemming een tehuis voor ouden van dagen Op zichzelf lovenswaardig, maar. in dat toenmalig CVP-beleid dacht niemand eraan vanwaar het geld zou komen Tot ze zich toch iets realiseerden en de bestemming van het terrein veranderden. Het zou nu een sport- en speelterrein worden Tot en met de fusie is het inderdaad een sport- en speelterrein geweest voor rotten en ander ongedierte, zelfs al waren er eens gemeenteraadsverkiezingen geweest en was Hooghuys als socialistisch burgemeester door de CVP-ploeg aangekocht. Het terrein werd al die jaren aan een belachelijk lage prijs verhuurd aan een vriend van de gewezen burgemeester Meuleman. Deze laatste liet trouwens ook nog beesten op dat terrein grazen Toen kwam de fusie, maar de nieuwe stadsregering met 2 Nieuwerkerkenaren erin (1 socialistische schepen en I CVP- raadslid) pisten een plas en alles bleef zoals het was. Een tweetdl joar geleden was er dan toch beslist dat dit grote, prachtige terrein moest gebruikt worden. Waarvoor was nog niet duidelijk en dus werden zeer naorstig de metershoge doornenhagen gesnoeid. Dan begon de diskussie. Daar men in Aalst en randgemeenten niet erg blij was steeds maar meer «zwermen bohemers» te zien landen, besloot men van het terrein een zigeunerkamp te maken, met alle nodige akkomodatie Moor dit plan is ook in duigen gevallen. Begin '81 begon men het lager gelegen gedeelte aan te vullen met rioolvuil, dus stront en co. Als het regenweer was, lag de hele Brouwerijstraat vol, zoals trouwens nu nog regelmatig. Op het terrein bevindt zich overigens nog een gevaarlijke poel. Daarom besloot men in Groot Aalst, terug speelden onze SP-er en CVP-er mee, tijdens de zomervakantie het terrein open te stellen voor kinderen. Er werd een bord geplaatst met «Stedelijk Speelplein» erop en intussen dacht men waarschijnlijk: «In Nieuwerkerken zijn er toch veel doppers, als wij de kinderen daar laten spelen, geraken we wel van enkele toekomstige doppers vanaf, ze zullen er verongelukken en daarbij, kinderen spelen graag in de stront». Twee dagen voor de verkiezingen stond plots in de krant dat er nu toch een speelterrein komt Er werd al dagenlang gestort en gebuldozerd, kom eens naar de resultaten zien! PVB Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor publikatie in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Open brief aan het College van burgemeester en schepenen EN AAN OE GEMEENTERAAD (AaLSt) Van harte wensen de mensen, die in Aalst anders willen gaan leven geluk aan hun stadsbestuur, n.a.v hun verhuizing. Voor taan hebben de zittingen in het Belfort plaats, en dus zullen burgemeester, schepenen en raadsleden te voet de vergaderzaal bereiken. Als gewone mensen dus, met de voeten op de grond. De herlevingsbeweging Anders GAan LEVen durft hier de hoop uit puren, dat ook de zittingen zelf minder energieverspil- lend zullen zijn. Meer en meer mensen wachten op een kordate aanpak van de moeilijkheden van deze tijd. Hoewel er de voorbije vijf jaar zeker goeie zaken gebeurd zijn, vinden we toch dat er nog een hele weg af te leggen is. We zouden blij zijn, als hier de komende tien maanden werk van gemaakt zou worden. Als die noodzakelijke beleidsombuiging uitblijft, zal gehandeld worden overeenkomstig de kieswetgeving Aan elke mandataris, waarvoor Beleid nog wat anders is dan postjes verdelen en lintjes knippen, vragen we tien keer aan dacht, vooral namens wie dat zelf niet kan, durft of mag. Omdat tien maand maar een korte tijd meer is, beperken we ons tot onmiddellijk uitvoerbare maatregelen 1het op gong brengen van een brede maatschappelijke diskus sie in én buiten de gemeenteraad over de sociaal-ekonomi- sche problematiek in stad, streek, arrondissement. 2. verzustering met een gemeente uit een ontwikkelingsland. Niet zozeer om folklore uit te wisselen of om een wereldkar- navalprins te kiezen, wel om mekaars produktie te promove ren en zo toe te werken naar een rechtvaardige wereldorde. 3. geen botte weigeringen meer vanwege bewoners zelf (bv met bord «opgepast, spelende kinderen» zoals in de P Ras- schaertloan in Erembodegem, of bv in de Aalsterse Wal- stroat, waar de bewoners met eigen middelen een woonerf willen inrichten) hun buurt bewoonbaar willen houden/maken. Integendeel moet dit gestimuleerd worden 4. lessen trekken uit de absurde Parkloansituaties, waar meer auto's op het fietspad richting Haring rijden dan fietsers. 5. het totaal schrappen van het grootscheepse woonuitbrei- dingsgebied op de gronden De Bioley, gepaard met reële stappen naar wooninbreiding. 6. om de energierekening te verminderen (ook al is de stad oandeelhouder van Intergem): efficiënte isolatie van alle stodsgebou wen 7. het inleggen van een extra autobuslijn bij bijzondere gelegen heden. Te denken is aan de zaterdagmarkt, ambachten markt, karnaval, Topdag en Pikkeling EEN MERKWAARDIGE ENERGIENOTA Wie mijn inspanningen in verband met de besparingen wat volgt, zal zich misschien wel herinneren dat ik tijdens mijn interpellatie van 28 januari het kollege van burgemeester en schepenen voorstelde een stedelijke dienst voor energiebesparing op te richten. Ik heb toen mijn beklag gemaakt over bepaalde stadslokalen waar onnodig lichten blijven branden en waar de verwarming op volle toeren draait terwijl de ramen open staan. Zes maand later verscheen in het staatsblad een omzendbrief betreffende het opmaken van de gemeentebegrotingen 1982, waarin de gemeentebesturen verplicht worden een energienota op te stellen Het energieverbruik van de gebouwen dient in 1982 met twintig procent (20%) te worden verminderd ten overstaan van het verbruik 1978-1979 Samen met de begroting ontvingen de raadsleden bedoelde energienota Het is een lijvig dokument waar hard aan gewerkt is en de opstellers ervan verdienen alle lof. Het spreekt vanzelf dat dergelijk boek opzichzelf niét volstaat. Sint Paulus zei reeds dat het geloof zonder de werken dood is. Een energienota zonder de echte wil en inzet van iedereen, zonder kontrole en zonder sonkties is waardeloos. Men beweert dat de verspillingen wel noodgedwongen zullen gesanktioneerd worden omdot eens de gerantsoeneerde voor raad opgebruikt geen nieuwe leveringen zullen volgen en het stadspersoneel in bepaalde gevallen letterlijk in de kou komen te staan. Ik ben werkelijk benieuwd of men daar streng de hand zal aan houden Wij zijn dringend aan een mentaliteitsverandering toe waorbij wij het stadhuis als ons eigen huis beschouwen dat door zuinige huisvaders en -moeders beheerd wordt. Vooral in de huidige krisistijd. Volgens de hoger aangehaalde omzendbrief moet één schepen de verantwoordelijkheid op zich nemen en zich laten bijstaan door alle diensthoofden van de stad, die op hun beurt rekenschap moeten geven. De VU-fraktie zal het energiebeleid streng in het oog houden en niet aarzelen een nieuw interpellatieverzoek in te dienen wanneer zij dat nodig acht. JAN CAUDRON Open brief aan het college van burgemeester en schepenen van de stad Aalst vanwege de stedelijke raad voor jeugdvorming. De Aalsterse jeugdorganisaties, aangesloten bij de stedelijke raad voor jeugdvorming betreuren de huidige politiek van het college van burgemeester en schepenen met betrekking tot het Aalsters jeugdbeleid. De stedelijke raad voor jeugdvorming protesteerde reeds vorig jaar tegen de afbouw van de stedelijke |eugdpolitiek toen de stadstoelagen aan jeugdverenigingen van 400.000 Bfr. naar 320.000 Bfr. teruggebracht werden. In de ontwerpbegroting voor 1982 wordt deze trend verdergezet de toelagen aan jeugdverenigingen zouden nu opnieuw met 80.000 Bfr verminderd worden. Dit wil zeggen dat van de oorspronkelijke 400.000 Bfr nog slechts 240.000 Bfr overblijft. En dan houden we nog geen rekening met de stijging van de levensduurte Bovendien stellen wij ook vast dat jaar na jaar geen of te weinig gelden voorzien worden voor de verdere uitvoering van reeds goedgekeurde plannen ter verwezenlijking van speelpleinen, polyvalente jeugdinfrastructuur en de Jeugdcamping Zandberg De tegenstrijdigheid tussen enerzijds de beleidsverklaringen van het stadsbestuur en anderzijds de voorziene gelden in de stadsbegroting, wordt jaar na jaar groter Wij zijn er van overtuigd dat andere meer doeltreffende besparin gen mogelijk zijn. Wij dringen er dan ook bij het stadsbestuur op aan dat met bespaard zou worden ten nadele van het vereni gingsleven in het algemeen en meer in het bijzonder ten nadele van de jeugdverenigingen. Geen valse beloftes meer! Namens het bestuur van de stedelijke raad voor jeugdvorming, MICHEL DE GOLS, Voorzitter Lomp optreden van Aalsterse politie Een travestieavond ingericht door het G.O.C. (gespreks en ontmoetingscentrum) op maandag 14 december werd plots onderbroken door een politieoptreden, dit naar aanleiding van een klacht wegens lawaaihinder. De politie achtte het nodig met twee wagens en zes manschap pen dit feit te komen kontroleren. Daar dit nog niet voldoende scheen voor de onderofficier in functie, wilde deze op zijn beurt de zaal ontruimen met de heel beleefde woorden: «ledereen moet hier buiten». Dit lokte natuurlijk het protest uit van het aanwezige publiek waaronder verschillende personen uit de politieke en show wereld. Na heel wat heen en weer gepraat kon de show toch doorgaan maar het wos verboden op politiebevel te applaudi- seren wat dan vervangen werd door armpjes zwaaien. Mis schien waande de politie zich eventjes in een niet demokratisch 'and- Naam en adres bij redaktie bekend Europarlementslid Jan Verroken had het op uitnodiging van het Priester Daensfonds te Aalst over de gebrekkige werking van ons parlement. Pallieterke zou het «de praatbarak» noemen. MESSIAS, KOM Messias kom, o kom opnieuw... We wachten als het oude Israël met vlaggen en muziekkapel op d'aankomst van uw trein de elegante T.E.E. En taxi's staan al klaar 't diner is al besteld in 't fijnste restaurant. Hij is al aangemeld! Hoe zal hij zijn: de koning van 't heelal! Is 't niet die zakenman die doet alsof hij 'n afspraak heeft? die prof misschien, men ziet 't hem aan dat hij van alles weet. Zij kijken ons verwonderd aan maar zijn het niet. Die dienst heeft op het spoor roept ons wat spottend na: «Wie wacht in deze snelle tijd op iemand die Messias heet?» Messias, kom! Waar blijft ge toch? Het vliegtuig dan! O God' De snelste wagen is te traag Een vliegtuig stijgt een ander daalt «Hostesje asjeblieft! Wordt hij verwacht rond deze tijd?» Ze heeft de naam nog nooit gehoord «Of hij minister is, of president?» «Och nee of toch! Hij kon 't wel zijn! Is 't die minister niet die zo goed praten kan? Of die geslepen diplomoat? die nobelprijs misschien in wetenschap of literatuur? Liep hij olympisch goud? Is 't die vermaarde trompettist van 't jazz-orkest? Die God van 't voetbalveld? Is 't op de fiets geen held? Zij zijn het niet. Ze kijken wat verstoord om onze dwaze vraag, maar doen hun best om toch gevleid te zijn. Of is 't die kardinaal die uit het vliegtuig stapt? Een felle man, zo plechtig en zo flink. Ook hij is 't niet, en hij berispt ons zwaar.. Messias kom! Waar zijt ge nu als 't avond wordt? De stad is als behekst van licht Cofés en restaurants geborgenheid - Parfum en schoonheid, overal. Benzinegeur de mens die werkt en naar de hemel zoekt op 't voetpad en de straat. O stad, mijn stad, schreit g'uw mizerie bloot? Messias, kom! 't Is middernacht... Vergeef ons, w'hebben al zo lang gewacht, en hebben 't koud. Ge zult wel hier of daar te wachten staan tot iemand komt. O God, mijn God! Is het don zo dat Gij vandaag niet eens meer vraagt of Gij in d'Herberg slapen moogt? We weten 't nu Messias zult Gij zijn vannacht waar armoe is en nood en waor een dronken man zijn kind'ren en hun moeder slaat. En in de grote ziekenzaal waar Gij zult gaan van bed tot bed met een gelaat vol licht en een gefluisterd lied. «Vrede., mensen mijn die arm zijt en lijdt...» de j; daan itspi 5 toe CeiSï eger voe stade 5 en kaai kern lie it he voor iade :om| he' een rak. iden de de p topi ica ne I nvlo ein Iden wel punt :oei 0 Ei akki vrier •0 ks den bek ble and. ;,v uwe sn, it sl< nge F Moyersoons 12 DECEMBER 1981 de Parlementairen die goed wetgevend werk willen preste ren worden er vaak ontmoe- ring zou kontinuïteit brengen en de dreigingen doen afnemen. digd. Hel kommissiewerk heelt 7 de P1™» he' Wivi- h.1™ Innelvwt n.he„rt dueel dienstbetoon sou meer aan belang ingeboet, gebeurt niet meer in de anonimiteit en wordt oppervlakkiger Rappor teurs brengen geen kwaliteits werk meer en parlementairen vinden hun ware stabiliteit in extra-parlementaire groepen Portijbureaus leggen alles vast P° 'lvoorzi ers^ aandacht moeten gaan naar echt parlementair wetgevend werk wat absenteisme zou teger_ in de plaats van zondagse tv-debotten door ministers of aarbij het buitenspel In 1982 zal het juist 75 jaar geleden zijn dat Priester Add Daens overleed. 1982 werd dan ook door het Prieste Daensfonds onder voorzitterschap van Luc Delafortrie to >- DAENSJAAR uitgeroepen De herdenking zal te Aalst kulmineren in een luisterrijl viering op zondag 13 juni e.k. doch ook over heel Vlaamse land zullen herdenkingsplechtigheden wort georganiseerd. Door de uitgeverij Priester in he' Davidsfonds en h, Daens zal een brochure de Eu9een Van den Br°' worden gepubliceerd die aan alle inwoners van de stad Aalst en omgeving zal worden bezorgd. Om aan de Daensdag 1982 een feeste lijk tintje te verlenen opteert avon<^ door over Qsham het Dagelijks Bestuur voor kaptenbeleid en wordt een barbecue in het Aalsters Minnebo-wandeling stadspark en voor een auto- w09en De muziekm. of wandelzoektocht in sa- sc^aPP') <(Tot heil menwerking met VTB-VAB. Volks» vierde haar c Ten behoeve van de 23 feest en werd de overle. kringen die het Daensfonds v00rz'tter August De B> herinneringen op aan Dae^ sisten uit de streek. Brugge sprak Jan Verrokj over zijn parlementaire erv ringen, ging een gesprek! en de parlementair komt daar- P°ri®men' ze" hii niet ter sorake. Aanduiden w°'d' 9ezet' WOr?" bij niet ter sprake. Aanduiden van ministers gebeurt in funk- tie van groepen waarbij indivi dueel denk-, spreek- en stem- dmgen van parlementszittin- gen gewenst. Het publiek zou zich dan kunnen rekenschap uueei ueriik-, suiccr.- en sieiri- recht een karikatuur wordt von ™n de, led,9e ffen- de soms stuntelige replieken, de gemaakte afspraken. Wellicht wore het in de eigen regio interessant te onderzoe een echt parlementair systeem Parlementairen die leven onder een «diktoat» en nog enkel fungeren als dekking voor het voortbestaan van een regering Zit daar verbetering in, vraagt spreker zich af. Via drie involshoeken kan het parlement gerevaloriseerd worden: een legislatuurparlement dat vier jaar aanblijft met de zelfde of met een andere rege- ken waar de parlementairen van het eigen orrondissement zich in de filosofie von Jan Verroken situeren. Parlementair werk dient te gebeuren in een serene sfeer en veronderstelt een minimum aan wisselingen. Elektoraal zou het echter weinig lonend zijn... L.H. nu reeds telt werd een handleiding samengesteld met allerlei nuttige gege vens en wenken. Rik Strij- pen en Julien Van Laethem werden als kommissarissen herkozen te Antwerpen, Gent en St.-Niklaas worden Daenskringen opgericht en na de bijval die de expo te Gent kende komt de ten toonstelling «De Daensis- tische Beweging» ook te Aalst aan bod in januari e.k in het Oud-Hospitaal. In Asse sprak Luc Delefor- trie over de Daenswerking in bijzijn van zijn zuster 6 andere familieleden he^ dacht. Hij wordt opgevolgt door Aalstenaar Van Laf genhove.

De Voorpost | 1981 | | pagina 14