PERU-PROEVE: INTERESSANTE GEVARIEERDE KENNISMAKING MET LAND VAN INKA-BESCHAVING ARBEID EN KUNST BRENGT «WARM AANBEVOLEN» Boontjes vrouw meter van Sint-Niklase kuituurvereniging O Filmjournaal 16 -18.12.1981 - De Voorpost 'k Moet wel bekennen dat ik steeds slechts een vaag beeld heb gehad over de nochtans boeiende geschiedenis, de samenleving en de sociaal-ekonomische ontwikkeling en infrastruktuur van de «Republica del Peru». Hoe kan het ook anders? Peru, met een oppervlakte van bijna 1,3 miljoen vierkante kilometer is na Brazilië en Argentinië in grootte de derde staat van Zuid-Amerika. Wellicht zal jij ook toegeven dat dit uitgestrekte land steeds een land is geweest van tegenstellingen en kontras ten dat ook nu nog moeilijk te doorgronden is. Zelfs wat klimaat en bodemgesteldheid betreft kent het grote tegen stellingen... De Aalsterse werkgroep Ta- het indrukwekkende Andes- wantinsüyü, in samenwer- gebergte in Peru, Bolivië, king met de VTB-VAB afde- Ecuador en Columbië» met ling Aalst en het huis «Hill- vertrek op zaterdag 10 juli of ka» Geraardsbergse straat zaterdag 7 augustus 1982 74, Aalst, organizeerden op (respekt. reisleiding: Mevr. 4, 5, 6 en 7 december jl. een Mia Bogaert en de Heer Her- «Peru-Proeve» in de zaal man Talloen). Netwerk te Aalst. De «Peru-Proeve» werd vrij- Dit was voor mij en voor dagavond 4 december open- heel wat Groot-Aalstenaars gesteld, een enige gelegenheid om Herman Talloen, VTB-VAB- eens van dichtbij kennis te Aalst-vertegenwoordiger maken met Peru dat wel het verwelkomde vooreerst het grootste deel van het oude vrij talrijk opgekomen pu- Inkarijk omvat, en een mid- bliek, herinnerde de geno- del om op een aangename digden aan vroegere VTB- manier de enorme afstand VAB initiatieven in Aalst Aalst-Lima (de hoofdstad waarbij ook reeds verschil- van Peru) te overbruggen. lende volkskulturen optra- Voor anderen was het een den en vroeg dan aandacht geschikt ogenblik om even voor de geprogrammeerde hun geheugen op te frissen, «Peru-Proeve»: een leerrijke terug te denken aan diverse kennismaking met Zuid kunstuitingen en aan de ge- Amerikaanse kuituren. Ver- schiedenis van het Peruaan- volgens kwam de Heer Erik se volk. zelfs aan de ver- Van der Eist, namens de schillende, boeiende, geva- Aalsterse werkgroep Ta- rieerde. facetten uit dit land wantinsüyü aan het woord, van de Inka-beschaving. Hij schetste voor iedereen Wat blijft er na jaren nog een klein beeld van Peru over van al hetgeen we leer- vroeger en nu en stelde na den in onze schoolboeken dien de Heer Dr. Antoon Vol- over het pré-Inkatijdperk, lemaere van het Vlaams het Inkatijdperk van 1220 tot Instituut voor Amerikaanse 1520, de daaropvolgende Kuituren te Mechelen Spaanse kolonisatie, de on- voor, die dan zelf de ope- afhankelijkheidsstrijd tegen nings- en gelegenheidstoe- de Spanjaarden die eerst in spraak hield. Het Vlaams In- 1824 afgesloten werd toen stituut voor Amerikaanse de onafhankelijkheid van Kuituren heeft de studie en Peru verwezenlijkt werd, en verspreiding van de kennis van hetgeen we via de pers- van de oude kuituren en tra media vernamen over de dities van Amerika op we- hervormingsgezinde natio- tenschappelijk en populair nalistische revolutie van vlak tot doel met uitsluiting 1968 en over do republiek van de politieke aspekten. Peru na dit historisch ge- Er worden regelmatig voor beuren? drachten en kursussen inge- Men kon er zich meteen in- richt, tentoonstellingen, stu- formeren en dokumenteren diebijeenkomsten. studie- over een verscheiden aantal reizen, filmvoorstellingen, aspekten welke op Peru be- muziekavonden e.d. In het trekking hebben, zelfs... Instituut, gelegen in de persoonlijk reisplannen Nieuwe Beggaardenstraat smeden voor een onvergete- 15 te Mechelen, is er ook een lijke «22-daagse VTB-VAB gespecialiseerde bibliot- ontdekkingsreis naar de bij- heek (op afspraak te raad- zonderste plaatsen van de plegen). En het Instituut Inka- en andere oude be- geeft het tijdschrift Oud- schavingen van Latijns- Amerika uit. en tevens mo- Amerika, de schoonheid van nograiieën. Spreker appre- de koloniale architektuur en cieerde dan ook het «Peru- Een Peruviaanse groep in Netwerk lokte heel wat belangstelling. (CDJ) Allerlei kunstvoorwerpen werden er tentoon gesteld (CDJ) Proeve-initiatief» in Aalst en trok de aandacht op de oor spronkelijke bevolking en de opeenvolgende hoog staande beschavingen van de verschillende delen van Peru. Het is opvallend hoe bepaalde ideeën en motie ven soms met een symbo lische of godsdienstige be tekenis hierin steeds te rugkeerden. Ook zijn het dikwijls vroeger veel voor komende planten of dieren, al of niet in gestileerde vorm. Die avond kregen we ook een voorsmaakje van de mu ziek van het Latijns-Ameri kaanse kontinent. Want de Indio-groep Runa Kuna. be staande uit drie mannen en een jonge vrouw bezorgden ons enkele heerlijke mo menten met hun muziek en zang uit de Andes op au thentieke Indiaanse instru- Een uurtje vóór de opvoering van 'Kaarten op tafel een produktie van het Toneelgezelschap Ivonne Lex in Sint-Niklaas. had de Kulturele Centrale Boontje een kleine plechtigheid opgezet. Het is deze centrale, een van de twintig ABV\- afdelingen uit het gewest Sint-Niklaas. die de gewaardeerde toneelgroep naar de Wase centrumstad haalde. Boontje staat natuurlijk voor Louis-Paul Boon. de Aalsterse schrijver die met zijn werk de Vlaamse ontvoogding méér dan gestalte gaf. Sommige van zijn boeken zijn de krachtige fermate van een woelige, legendarische tijd. Mevrouw Boon nu. ging bereidwillig in op het verzoek het meterschap van de centrale op zich te nemen. Nadat Luc Maes uit Sint-Niklaas de vrouw van Louis-Pau! een portret had overhandigd, mocht Burgemeester De Vidts niet nalaten de aanwezigen, waaronder schepen De Winne. kersvers senator Matthvs. Freddy Willockx en voorzitter van de centrale René Heyninck. even toe te spreken. «Mevrouw Boon.» begon hij met overtuigende charme, «ik ken de literatuur van uw echtgenoot met alleen, ik bezit ze ook. Alle literatuur over het Vlaamse vrijheidsdenken en -strijden spreekt mij trouwens aan» De burgemeester liet zich. en dat zijn wij ondertussen al gewend van hem. verleiden tot een bekentenis. Zoals iedereen wellicht al durfde afleiden uit zijn familienaam, is hij inderdaad van Aalsterse komaf: «Mijn grootvader al was van Aalst, maar hij is verliefd geworden op een meisje uit Sint-Niklaas en ja...». Overigens: Paul De Vidts zelf bracht tijdens zijn jeugdjaren veel tijd door in de ajuinenstad. Daarom ook roepen de boeken van Boon heimweeerige herinnerin gen in hem op. r> Net vóór de opvoering van Kaarten op Tafel overhandigde mevrouw Boon de centrale nog een vaandel: hun toekomstige waarmerk. Wij groeten hoofs nog het hele gezelschap en wensen de centrale veel sukses bij haar vele aktiviteiten! DE gocK menten. Tussendoor ook de vol gende dagen werd met een reeks diaprojekties «de oude geschiedenis van Pe ru», «de pré-Columbiaanse kunst» en «het mysterie der Nasca-lijnen in het Peruaan se woestijngebied» duide lijk belicht. En tevens keken we met belangstelling naar een video-uitzending van een literair gesprek van Dhr. Guy Posson met de Pe ruaanse schrijvers Alfredo Bryce Echenique, Julio Ra mon Ribeizo en Jose Carlos Rodriguez. Daaruit onthield ik dat de meeste Peruaanse schrijvers vertoeven in Euro pa: Spanje. Frankrijk. dat er schoolplicht is in Peru maar dat het onderwijs er nog zeer gebrekkig is, voor al bij de Indiaanse bevol king, dat de literatuur van de Peruaanse schrijvers de zere plekken van het land laat zien. dikwijls op een humorvolle manier en... dat Peruaanse dictators wel wat bang zijn van deze schrij vers. Om Peru letterlijk te proe ven kon men terecht in een «Cantina y Fonda Andina» En... of het smaakte en zoet naar binnen liep... Zaterdagavond stond onder het tema «Peru toen en nu». Dhr. Wim Lissens vertoonde toen zijn multi-visie dia show met zes projektoren. Hoe ziet Peru er uit? Dwars door het Peruaanse grond gebied, van noord naar zuid, loopt het Andesge- bergte. Dit centrale gebied het grootste deel van het land is zeer droog en vaak onbewoond. Tussen de parallel lopende bergketens liggen afgezonderde hoog vlakten waarop vrijwel al leen veeteelt beoefend kan worden. Hier worden scha pen. lama's en alpaca's ge fokt als draagdier en «wolle verancier». In het westen van de Andes ligt de costa: een lage woestijnstrook met een eigen flora en fauna, behorende tot de droogste gebieden op aarde. Van uit het Andesgebergte stromen vele rivieren door dit gebied naar zee. Langs deze rivie ren is door irrigatie land bouw mogelijk. De rivierda len waren steeds dichtbe volkt en hier ontstonden ook verschillende kuituren die onderling toch weinig kon- takt hadden als gevolg van de woestijnen. In toenemen de mate wordt hier ook vee gehouden, voornamelijk ten behoeve van de bevolking in de steden Ten oosten van het Andesgebergte ligt een gebied met tropische regen wouden dat doorsneden wordt door de bronrivieren van de Amazone. De spora dische nederzettingen lig gen daar bijna zonder uit zondering aan de oevers van de bevaarbare rivieren Niet alleen het kustgebied van Peru. maar ook andere delen van Peru hebben hoge beschavingen gekend. In het kustgebied vooral stond de vervaardiging van tek- stiel steeds op een hoog peil Elders werd aan mijn bouw gedaan. Het Andesge bergte was steeds rijk aan grondstoffen, en het bewer ken van de metalen, zoals Vanaf vandaag komen er in het kommerciéle cirkuit twee boeiende films tegelijkertijd uit dat het finaal slechte filmjaar '81 toch nog enige allure zou moeten kunnen geven. Enerzijds is er THE POSTMAN ALWAYS RINGS TWI CE van Bob Rafaelson met in de hoofdrollen Jack Nicholson de man met de moordglimlach en Jessica Lange het vrouwtje van Superman. Het scenario van deze ongemeen boeiende film is geba seerd op het gelijknamige boek van de Amerikaanse auteur James Cain waarin hij een gewelddadige liefdesaffaire met fatale afloop beschrijft. Anderzijds is er RAIDERS OF THE LOST ARK van wonderboy Steven Spielberg. Deze prent is een pur- sang film, ouderwets en kinderlijk simpel qua ver haal, maar virtuoos in beeld gebracht in super hoog gehalte. Entertainment dus van de allerhoogste plank. Ga. kijk en onderga. RAIDERS OF THE LOST ARK We schrijven 1936. Harrison Jones, prof archeologie aan een Engelse universiteit, maar bovenal avontu rier verneemt van de Amerikaanse inlichtingendien sten dat de Nazi's het geheim van de «Ark des Verbonds» zouden ontdekt hebben. In het belang van de wereldvrede wordt Jones beleefd verzocht zijn kunnen nog eens te demonstreren. Zijn missie leidt hem eerst naar zijn vroegere vriendin Marion Raven- wood, café-uitbaatster in Nepal die in het bezit is van een medaljon de mirre van ra waarvan de hiërogliefen-inskripties hem op het spoor van de ark zouden kunnen brengen. Dit kranige driftkopje ver zeilt willens nillens in een kapersgeschiedenis en reist met Indy mee naar Egypte waar de Duitsers hun opgravingen reeds begonnen zijn. Jones slaagt er met wisselend sukses in de Duitsers en zijn konkurrent- archeoloog het leven zuur te maken. Jones is echter zo verstandig de tegenpartij de kastanjes uit het vuur te laten halen, want zodra de Ark ontsloten wordt komt er een soortement goddelijke razernij vrij, die het hele nazizooitje met een immense apokalyptische vuur- storm tot as verschroeit. De film eindigt op een bijzonder sarkastische manier. De Ark, inzet van zoveel avontuurlijke chaos wordt verpakt in een top- secret kist en wordt opgestapeld temidden een massa identieke anonieme kisten, zonder dat haar geheim onthuld wordt. Hollywood is niet klein te krijgen, deze keer hebben de filmmogols een vergeten genre van de zolder gehaald dat hen klaarblijkelijk geen windeieren gaat leggen. Het eerste brouwsel van hun vernieuwde formule heeft in de Verenigde Staten alleen al ge zorgd voor een superopbrengst van liefst vier miljard frank, in een periode dat nauwelijks de voorbije zomertijd overspande. De heren die voor deze stunt hebben gezorgd hebben ondertussen al een reputatie opgebouwd die kan tellen. Steven Spielberg (Jaws) en zijn oude vriend George Lucas (Starwars) sloegen de handen in elkaar om de echte onvervalste avonturen film nieuw leven in te blazen, gecast met peperdure sterren en uitgekiende stunteffekten. Ze laten de feiten in 1936 afspelen, dit om voor het scenario gebruik te kunnen maken van een aantal ware gegevens. Hitler was een groot liefhebber van occulte wetenschappen en geloofde in hun macht. De Ameri kaanse geheime diensten waren erachter gekomen dat de Nazi's opgravingen verrichten in Egypte naar het geheim van de Ark die de scherven van de Tafelen der Wet bevat. Het Oude Testament beweert immers dat wie de Ark bezit de Nieuwe Messias wordt. Een rol die Hitier als gegoten voor zichzelf beschouwde. Tot hier de vermoedelijke feiten en al de rest van het filmverhaal hebben we aan Lucas' verbeelding te danken. En. in die verbeelding schijnt hij onbeperkt te zijn geweest. In de bijna twee uur durende film blijf je aan je zetel genageld, doordat de ene stunt de andere gewoon overlapt. Bij het aanschouwen van al dat moois worden de Bondfilms gereduceerd tot wat weekendfilmvermaak cp het kastje. De Bondfilms zijn doortrapt van gesofis tikeerde maar te voorziene filmtruks telkens in een andere variante gebracht dat het naar je overkomt alsof je het allemaal bekeken hebt. Daartegenover staat dan de verfrissend nieuwe Raidersfilm met nooit geziene trukages. met exotische fotogenieke lokaties. mysterieuze krachten uit verloren bescha vingen. Nazi-schurkerij en giftige beesten. Dat de producer zich soms laat strikken in zijn eigen onge loofwaardigheid is helemaal niet erg. hij wil gewoon weg onderhouden, leute verkopen en sensationeel pulpamuzement verkopen op het niveau van de popu laire avonturenfilms uit de jaren '30. Raiders of The Lost Ark krijgt alvast de nominatie voor de beste publieksfilm van het afgelopen jaar. Technisch: Regie: Steven Spielberg Scenario: George Lucas. Vertolking: Harrison Ford. Karen Allen. Paul Freeman, Wolf Kahler e.a USA 1981 115 minuten Verhuurder CIC THE POSTMAN ALWAYS RINGS TWICE The Postman is wellicht één van de boeiendste films van het voorbije jaar. Het gaat hem over een eros- tanatos verhaal met katastrofale gevolgen. In de volgende editie komen we uitgebreid terug op deze prent. Alvast een stevige kluif voor wie niet direkt te strikken is voor het glorieuze pulpamuzement van Steven Spielberg. CHRISTIANE F„ WIR KINDER VON BAHNHOF ZOO Christiane F. ontstond als een serie artikels in het Duitse miljoenenweekblad Stern. Uit deze wekelijks neergeschreven drugervaringen van een Duits tiener meisje werd later een boek geperst. De daaropvol gende film en de tematiek is niet direkt van het gemakkelijkste. Immers, het gaat hem over jonge mensen die door omstandigheden in een zeer des- truktief milieu terechtkomen en op die manier al aan de zijkant van de maatschappij leven voor zij de kans gekregen hebben om volwassen te worden. De regis seur roept met deze film een stuk werkelijkheid op waar niemand graag mee gekonfronteerd wordt en die men liever niet ziet. De film dus als exponent van de harde sociale realiteit in een grootstad. DE BLOKBEESTEN DOEN ALLES SPRINGEN Er schijnt heel wat gekrakeel te zijn op een Parijs Lyceum. Aanleiding van deze situatie blijkt het weg sturen van Bea, omdat ze het kind niet wil laten wegwerken dat ze van een bourgeois klasgenoot verwacht. De ingrediënten tot deze flauwe film zijn gekend: een korf aangebrande seksschetsen en be schimmelde moppen. THIS IS ELVIS Compilatiefilm over de rock n roll star Elvis Presley. De vrienden van Elvis zijn in hun verzamelingen gaan snuffelen om een kollage van nooit eerder vertoonde beelden aan het publiek voor te stellen. Toevallig publiceert een gekend Nederlands weekblad op dit ogenblik een serie met net tegenovergestelde gege vens van wat de film laat zien. Hierin wordt hij beschreven als een pedofiel, een drinker en een ongekende druggebruiker. Wat de ware toedracht is achter de figuur Presley zal in feite wel niemand te weten komen. ST OEIPOES JES Sex verpakt in een blikje met een mooi etiket erop geplakt om het spul beter aan de man te kunnen brengen. Zielig amusement van nul en generlei be lang. RACHEL, RACHEL Rachel Cameron is onderwijzeres in de Amerikaanse uithoek Manawaka. Op haar vijfendertigste is ze niet alleen ongehuwd, maar heeft ze nooit de liefde gekend. Ze is er zich pijnlijk van bewust haar leven te hebben gemist. Er is in haar leven nooit iets opwin dends gebeurd. Er zal ook nooit meer iets gebeuren. Haar blijft geen ander vooruitzicht dan de saaiheid van haar bestaan en de tiranie van een moeder, die beslag op haar legt met de eksklusiviteit en bemoei zucht welke vele moeders aan de dag leggen tegen ongehuwde dochters Deze film is het regiedebuut van sterakteur Paul Newman, die een aanklacht heeft proberen te maken tegen onderdrukking waarvan vrouwen maar al te vaak het slachtoffer blijken te zijn in onze gesofisti keerde maatschappij PROGRAMMATIE AALSTERSE FILMZALEN Ik vind: 0 onbelangrijk. X matig. XX goed, XXX zeer goed, XXXX niet te missen. Feestpaleis Zaal 1 Raiders of the lost ark - kwotatie: XXX W 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.15 - 18.45 - 21 Zaal 2 Christiane F., Wir Kinder vom Bahnhof Zoo - 3de week - kwotatie: XX W.: 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.15 - 18.45 - 21.15 Zaal 3 Stoeipoesjes - kwotatie: 0 W.: 18 - 19.30 - 21 Z.: 15 - 16.30- 18 - 19.30 - 21 Palace Zaal 1: The Postman always Rings Twice - kwotatie: XXX W 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.15 - 18.30 - 20.45 Studio: De Blokbeesten doen alles springen - 2de week - Kwotatie: X W 18 - 20.30 Z.: 14 - 16.10 - 18.20 - 20.30 Club: This is Elvis - kwotatie: XX W 18.30 - 20.45 Z.: 14.15 - 16.15 - 18.30 - 20.45 Rachel Rachel: Eenmalige vertoning op maandag 21 december in zaal Netwerk, De Ridderstraat 28. De toegangsprijs is 80 F. De aanvang is gepland om 20.30. De organisatie is in handen van het Vrouwen huis, De Ridderstraat 28 te Aalst. baetens ben goud, zilver, tin en koper, later ook brons, werd daar beoefend. Ook Peruaanse pottenbakkers maakten waardevol aardewerk. Zondag 6 december hadden we in 't hartje van Aalst opnieuw de gelegenheid de Indio-groep «Runa Kuna» te beluisteren, 't Werd een ge zellig avondje uit. Want de groep bracht ons opnieuw in kontakt met de oorspronke lijke volkeren van het La tijns-Amerikaanse kontinent met oorspronkelijke muziek van de Ketsjwa en de Ayma- ravolkeren: echte Indiaanse volksmuziek. En maandag 7 december kon men in «Netwerk» te recht voor een boeiende causerie, geïllustreerd met lichtbeelden, over «de le venscyclus bij de pré-Co- lumbiaanse volkeren» door dr. Med. R. De Beule. En... gedurende de ganse vier daagse kon men er rond wandelen op een uitgebrei de Peru-tentoonstelling waarop heel wat Peruaanse volkskunst werd getoond: prachtig aardewerk met mo tieven die men ook op weef sels wel dikwijls terugvindt. De Peruaanse katoen heeft kleuren die kunnen variëren van lichtbeige en grijsach tig tot roodbruin, 'k Vond «Peru-Proeve» een interes sant. lovenswaardig initia tief. De Aalsterse werkgroep Ta- wantinsüyü en de VTB-V&B afdeling Aalst hebben echt geen moeite gespaard om voor ons even de Inka sluier op te lichten en ons in kon- takt te brengen met Zuid- Amerika en de oude kuitu ren en tradities van dit kon tinent. Misschien zullen er sommige belangstellenden, tijdens de volgende maan den, wel enkele «bankbrief jes» voor sparen en voor over hebben om tijdens de komende verlofperiode, sa men met de heer Talloen of mevrouw Bogaert, een lan ge ontdekkingstocht te wa gen naar het indrukwekken de Andesgebergte. naar het koloniale Lima, het groot bedevaartoord uit de pre-In- kaperiode: Pachacamae, Cusco, de hoofdstad van het Inka-rijk en de oudste stad van Zuid-Amerika, Macha Picchu: het paradijs voor archeologen en verder naar de biezonderste plaatsen van Bolivië, Ecuador en Co lumbië. Ik maakte tijdens de vierdaagse Peru-Proeve de: reis in verbeelding en wens: alle «echte» ontdekkingsrei zigers nu reeds veel reisge not toe! (D. De Koninklijke aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara «Ar beid en Kunst» brengt op zaterdag 19, zondag 20 en maandag 21 december telkens te 20 uur in de stadsschouw burg, Vredeplein, Aalst een opvoering van de komedie «Warm aanbevolen», geschreven door Hans Schubert, in een regie van Leah Thys. Een tipje van de komische sluier oplichten: «Stekber- ger. 'n moederskindje, komt naar de firma met een aan bevelingsbrief van de mi nister himself. Hij vergeet echter zijn aktentas in de W C. Plötz, een zeer be kwaam en gewetensvol be diende vindt deze tas met de belangrijke brief die Per soonlijk en Privé is geadres seerd aan de direkteur-ge- neraal...». Een vlot geheel van standen, verrassende wen dingen en andere leuke din gen. Voor liefhebbers van dit genre «warm aanbevo len» dus. Deze komedie wordt ge bracht in een rolbezetting met Paul Seghers, Ronald Schollaert, Rik Van Hoorde. Hilde Seghers. Jozef De Rid der, Theo Van Gijseghem. Hubert Van Geert, Mireille De Swaef. Lea Callebaut en Jos De Maesschalk. Kaartenverkoop en plaatf- bespreking: André Van der Eist. Veld1** straat 9, Aalst. tel. 053 F 70.44.64. Zoë De Neve, Diepestraat 144, Aalst, tel. 053/70.11.60. Lokaal Groen Kruis. St.- risstraat 26, Aalst. Toegangsprijs: 100 fr. (jdb) ft

De Voorpost | 1981 | | pagina 16