Onbeslist Haalbare tegenstanders Lokeren en Beveren op zoek naar een nieuw Europees ticket voor Hoogenboom Ontgoochelde Ronny Martens Van Raemdonck, doublure Lato bezorgd om toestand in Polen 18 - 18.12.1981 - De Voorpost Het is eigenlijkgeenweerom een arbiter door te jagen! ijohnsen, dit jaar aan de grote doorbraak toe, was én verdediger én aanvaller. (SK Beveren-SC Lokeren 1- dw) EUROPEES BEKERVOETBAL Het aanzien van het Belgisch voetbal in het buitenland kreeg vorige week een lelijke op doffer. De prestaties van onze twee overgeble ven ploegen in de Uefa-beker waren erg teleur stellend en de nederlagen die Lokeren en Winter slag opliepen, waren onverwacht groot. Lokeren kon tegen Kaiserslautern moeilijk een vuist maken en wist alleen door de goede prestatie van Hoogenboom nog een helft stand te houden. De manier waarop de Waaslanders in de tweede helft echter onder de voet werden gelopen, stemt zeker tot naden ken. Nog erger verging het Winterslag dat op het steenharde veld van Dundee nooit een waardige tegenstander was voor de Schotse ploeg. Vrij gemakkelijk wist ook Hamburg afstand te houden van het inmiddels toch erg gerenommeerd Schotse Aberdeen. Göteborg had het ook al niet zo moeilijk tegen het Roemeense Boekarest maar in de andere wed strijden bleef er spanning tot het einde. Real Madrid won heel nipt van Wien, dankzij het uitdeelpunt in de Weense hoofdstad. Neufcha- tel haalde een kleine 1-0 thuisoverwinning en het Joegoslavische Nis moest bij Feyenoord rekenen op een grootse doelman om een ronde verder te bekeren. Spht tenslotte, wist bijna de 5-1 uitnederlaag om te buigen in een totaalze ge tegen Valencia. Nog slechts twee Belgische klubs dus bij de loting om de kwartfinales van de Europacups. De lottrekking kon voor Anderlecht en voor Standard moeilijk beter. De zwaarste tegen standers werden ontweken en met de Joegos lavische kampioen Belgrado, voor Anderlecht, de de Portugese bekerwinnaar FC Porto voor Standard, kregen onze landgenoten misschien minder aantrekkelijke maar zeker haalbare Bij de landskampioenen krijgen we vier maal een Oost-West duel met als mooiste wed strijd waarschijnlijk Danymo Kiev-Aston Vil la. Bij de bekerwinnaars is de hoofdschotel ongetwijfeld Tottenham-Frankfurt, alhoewel Leipzig-Barcelona ook beshst het volgen waard zal zijn. De aardigste wedstrijden vin den we bij de runners-up (Uefa-cup) waar Real Madrid-Kaiserslautern en Dundee-Radnicki Nis een aardig voetbalavondje beloven. De wedstrijden van de kwartfinales worden ge speeld op 3 en 17 maart 1982. Een mooie voorbode voor de lente? Huoo Aerts Het meest opvallende feit voor de wedstrijd Beveren -Lokeren was dat in het Beverense doel Pfaff wél verscheen, maar dat daartegen over Hoogenboom niet onder de lat bij de bezoekers stond. Bob Hoogenboom bezeerde zich zaterdagnamiddag tijdens een laatste training aan de gewrichtsbanden van de lin kerknie. Totaal onverwacht moest dan de jonge Rudy Van Raemdonck, pas vorige maand vieren twintig geworden, het karwei voor Lokeren klaren. En Van Raemdonck, reeds vier seizoe nen bij Lokeren deed het verre van onaardig. «Pas zondagmorgen kreeg ik nieuws van mijn opstelling. Heel onverwacht, maar het feit dat we ons op afzondering bevonden, het me toe toch heel rustig naar de wedstrijd toe te leven. In de wedstrijd ging alles opvallend goed. Ik voelde me helemaal niet zenuwachtig. Het is veel erger op de bank de wedstrijd te moeten ondergaan. Ik had hier vandaag op het veld geen tijd om me zenuwachtig te maken.» Toen we Van Raemdonck, vroeger nog spe lend voor Sint-Niklaas, vroegen wat zijn toe komstplannen waren, kregen we als ant woord: «Ik moet verder werken en wachten tot Hoogenboom bij Lokeren vertrekt. Hij is nu bijna 33. Ikzelf ben nog maar net 24 en heb dus nog alle tijd om een loopbaan uit te bouwen. Toen Hoogenboom hier aan zijn ei genlijke karrière begon, was hij ook al 28. Dus geduld hebben en hopen.» Hij had er duidelijk geen zin in. Voetbal kon hei zondag gestolen worden. Maar als prof moest h - toch het veld op en proberen er het beste van t i maken. Gregor La to was met zijn hoofd meer b zijn verwanten in Polen dan bij de bal op d sneeuwmat van Freethiel. Het feit dat Erwin Al bei vanwege de Beverense spelers een chèque voo; D© t Polen overhandigde, maakte de kale wereldvoetbal dert Ier alleen maar triester. Na de wedstrijd wou Lat lat. 1 na enig aandringen ons dan toch te woord staan it var Over de toestand in zijn Polen. andi «Het is triest wat daar He herinner me van rruji11 gebeurt. Vorige week l^tste bezoek aan Polei Tijdi had il£ nog kontakt met noS de eindeloze rijei gepr verwanten in Polen en wachtende mensen b -^eii toen scheen er niets op de bakker of de slagei jqj^ deze evolutie te wijzen. Het was ellendig. Ni Net als Lubanski moet komt er nog die staa ik nu noodgedwongen van beleg bij. Lubansk vo afzien van een trip naar gelooft dat we niet zc pg het vaderland om de fa- snel meer naar Polei e milieleden te bezoeken, kunnen weerkeren maar ik blijf hopen M. De mensen daar vechten ben zeer gelukkig mhe^ in feite al sinds 1945 westen te kunnen voet j voor vrijheid. Solidari- ballen en vind het som Q teit wou alles nu veel te erS dat hier zovelen niet dtiat snel, te grondig veran- beseffen wat voor weeldt deren. Dat moest ver- 20 hier hebben. Maar ik 5 keerd aflopen. Daarbij beb nog hoop voor Po kwam dan de steeds ^en- Het gezond ver- ven£ maar verslechterende stand zal uiteindelijk ekonomische toestand, t^b zegevieren.» lUier Met vooral lege magen. H.A. jgtui De ongelukkigste geel-blauwe speler na de wed strijd tegen Lokeren was zonder twijfel Ronny Martens. De Deftingenaar had er trouwens ook wel reden toe. Vorige week was Ronny in het Astrid- park tegen zijn vroegere ploegmaats van Ander lecht een van de betere Beverense spelers geweest zodat iedereen verwachtte dat Martens ook nu van bij de, start op het veld zou staan. Maar Beveren startte met Weihrauch, Creve en de herstelde Er- win Albert in de vuurlinie. Duidelijk tegen de zin van Martens. doel eft i aden 1 di unit; aard «Het is misschien nor maal dat Erwin Albert moet spelen. Van hem gaat toch steeds gevaar uit. Maar er zijn in de ploeg andere spelers die dringend aan rust toe zijn. Namen wil ik hier natuurlijk niet noemen. Pas zondagmiddag, een tweetal uren voor de wedstrijd, komt men mij vertellen dat ik niet moet starten. Dat is toch niet van aard om de goe de verstandhouding in de ploeg te bewerkstelli gen. Echt waar, ik ben erg ontgoocheld». In de tweede helft kwam Martens in de plaats van Creve op het veld. De jonge Westvla ming had er in die eerste helft trouwens maar voor spek en bonen bij- gelopen. Maar Ronny Martens leverde nu be paald ook geen grootse prestatie: «Ja, het draaide niet met de ploeg. Wel veel aanvallen, maar zelden echt gevaar. Wanneer men dan met een ge moedsgesteldheid als die van mij vandaag in het veld wordt gestuurd, dan lukt er natuurlijk Beveren-Lokeren 1-1 Beveren en Lokeren mochten zondag op de hard besneeuwde grasmat van Freethiel uitmaken wie na de heenronde als nummer een van het Waasland 1982 mocht instappen. Lokeren had de partij liever afgelast gezien want de tricolores van trainer Wa- seige moesten zonder Dal ving, gekwetst in Kai serslautern, maar ook zonder doelman Hoogenbo om, verwond tijdens de zaterdagtraining, de buren uit Beveren aanpakken. Toch was het Lokeren dat voor de rust langs Gudjohnsen op voorsprong kwam en moest een hardwerkend en goed spelend Beveren tot vijf minuten voor het slot wachten alvorens Schönberger een billijke puntendeling op het bord trapte. De veteranen Van Moer en Lato in een verbeten doch fair sneeuwduel (SK Beveren-SC Lokeren 1-1) (dw) niets.» H.A. In feite was het jam mer dat scheidsrechter Delsemme de Waasland- se topper toch liet door gaan. Op een bijna onbe speelbaar veld werd de wedstrijd tenslotte toch nog een spannend en aantrekkelij k kij kstuk Bij de thuisploeg stond Erwin Albert opnieuw aan de aftrap en moest Ronny Martens naar de bank. Jean-Marie Pfaff was, zoals verwacht, dan toch speelklaar zo dat Beveren op zijn sterkst het onrecht van Anderlecht wou wreken. Slachtoffer zou Lokeren zijn, want die andere Waaslandse eersteklas ser kwam nogal grondig gewijzigd op het veld. Naast de afwezigheid van Dal ving en Hoogen boom, vervangen door Van Raemdonck, waren Dobias en Verbruggen uit de ploeg gehaald ten voordele van de jonge Van Bergen en Laroy. Zoals verwacht was het een fel gemotiveerd Beveren dat gedurende de volledige eerste helft doorlopend de meest aanvallende ploeg was. Zonder de bezoekers echter in grote moeilijk heden te brengen. De thuisploeg speelde wel aardig wat voetbal maar verrassende dingen za gen we die eerste helft toch maar heel zelden. Weihrauch kreeg rond het kwartier een mooie kans, maar Van Raem donck redde en wanneer het dan al eens nodig was sprongen Verheyen en Gudjohnsen gepast de verdediging bij. Lo keren was aangewezen op de counter maar greep gedurende die eer ste vijfenveertig minu ten juist geteld één keer naar dit wapen. Toen Lo keren vijf minuten voor rust toch eens aan aan vallen dacht, kwam de bal bij de kleine Gud johnsen. De IJslander draaide heel keurig voorbij Weihrauch en versloeg daarna de uit gelopen Beverense doel man kansloos. Tegen de logica en tegen de gang van het spel in kwamen de bezoekers op voor sprong na hun enige aanval. Na de rust kwam bij Beveren Ronny Martens in plaats van Creve, on bestaand in die eerste helft, op het veld. Beve ren bleef aanvallend de betere ploeg maar doel punten schenen we van de thuisploeg niet te kunnen verwachten. Weihrauch kreeg snel een reuzekans, maar weer was Van Raem donck paraat. De Loker- se doelman bleef zich verder onderscheiden toen hij eerst een schot van Albert en daarna een poging van Van Moer onschadelijk maakte. De match werd bitsiger en rond de vij fenzestigste minuut kre gen de bezoekers drie grote kansen om Beve ren op 0-2 te plaatsen. Eerst redde Pfaff een po ging van Larsen, daarna kwam hij goed uit om Lato van een doelpunt te houden, maar bij de der de Lokerse counter had Jean-Marie de hulp van Buyl nodig die de kopbal van Larsen op de doel lijn kon keren. In die paar minuten ontsnapte geel-blauw dus duidelijk aan de nederlaag. De wedstrijd bleef spannend. Lokeren bleef intelligent uitverdedi gen en had schijnbaar niet zo erg veel moeite nal ren g< am Jeai and ren om de stereotiepe Bever ense aanvallen op te van gen. Een kwartier voorjaar^ tijd werd bij Beveren Van Moer vervangen door Schoofs en even la ter kreeg Schönberger een nieuwe kans maar de Van Raemdonck stond weer op de goede plaats. Vijf minuten voor af fluiten kreeg geel-blauw dan toch waar het recht op had. Baecke, gans de wedstrijd reeds zeer be drijvig in de opbouw, gaf een lage voorzet voor het bezoekend doel en het was Schönberger die in één tijd doelman Van Raemdonck kon vers laan. De wedstrijd om de heerschappij in het Waasland eindigde on beslist. Beveren was wel doorlopend de meest aanvallende ploeg ge weest, maar Lokeren Anderlecht werd zelfs na de slechte partij tegen KV Mechelen, dus de verwachte herfst- kampioen. Net als vorig jaar. Maar dit seizoen lijken de leerlingen van Ivic het toch heel wat moeilijker te zullen krijgen. Gent en Kortrijk volgen in het spoor van de Brusselaars maar ook andere ploegen staan verwonderhjk tus sen de eerste plaatsen. De Europese plaatsen, want daar draait het toch vooral om, zullen weer duur zijn. Anderlecht en waarschijnlijk ook Standard zijn er normaal weer bij. Ant werp heeft blijkbaar een steengoede ploeg en Lierse moet over zowat de beste aanval uit ons voetballand beschikken. Gent en Kortrijk zul len misschien wel wat terugvallen, maar beide teams putten uit het eerste deel van de kompe titie ongetwijfeld toch heel wat vertrouwen. Onder deze top van zes ploegen vinden we dan onze twee Waaslandse vertegenwoordigers in eerste klasse. Beveren en Lokeren deden het in het begin van de kompetitie minder goed dan verwacht maar nu beide teams zich tenvolle op de kompetitie kunnen toeleggen verwacht men dat de reeds stijgende kwaliteitscurve verder de hoogte in zal gaan. De wedstrijd van voorbije zondag was daarom ook meer dan alleen maar een derby om de heerschappij in het Waasland. Het is natuurlijk altijd mooi de beste in eigen streek te zijn, maar zondag stond er toch meer op het spel. Zowel Lokeren als Beveren hebben de ambitie om volgend jaar weer van de Europese boom te mogen pluk ken. De strijd daarvoor is nu definitief open en met de onverwachte konkurrentie van AA Gent, Kortrijk, Lierse en Antwerp is het dui delijk dat noch Beveren, noch Lokeren na de winterstop zich nieuw puntenverhes kunnen veroorloven. In die optiek is het ook meteen duidehjk dat na het derby van vorige zondag in feite beide Waaslandse teams, misschien, noodzakelijke Europese punten verloren. Huoo Aerts had dan in de tweede helft een drietal open doelkansen verknoeid. Beide Waaslandse teams hadden echter in de run voor een nieuw Euro- pees ticket een punt ver loren. Huoo Aerts Toeschouwers: 11.000 Scheidsrechter: Delsemme SK Beveren: Pfaff, Jas pers, D. Pfaff, Buyl, Baecke, Theunis, Van Moer (Schoofs), Schön berger, Creve (Martens 46'), Albert, Weihrauch. SC Lokeren: Van Raem donck, Gudjohnsen, Snelders, De Schrijver, Van Bergen, Ingels, La roy, Verheyen, Mom mens, Larsen, Lato. an tdie n e< 1 ilkh a de jsen oetb Jeai nen: erlec setje nge ndei ragt iger sfst ftal. opb d erg ertt tizoc ch sch Doelpunten: 40' Gudjohnsen 85' Schönberger

De Voorpost | 1981 | | pagina 18