rr JJ MI Weekblad van ®§ii#r Editie liria©-©n Aalst Parade van gevederde prinsen in koude Keizershallen met symfonisch orkest, Halve eeuw St. -Augustinusinstituut Opendeurdagen Aalst 1 Wanneer worden resultaten verkeerstellingen bekend gemaakt? Aalsterse karnavalstoet integraal op TV? VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN vmusrs .jsm De Voorpost VRIJDAS 18 DECEMBER 1881 34' JAARGANG NR. 48 - 28 F DE CUYPER Qude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00AALST Opnieuw Vlaamse Europaprins terdagavond, een witte dag in december, und halfacht heerst in de omgeving van het opgekalefa- rde huis aan de Keizershallen reeds enige ongewone hikte. Ongewoon vooral door de kleding van de persona ls, die de tot feest- en ekspositieruimte omgebouwde jbriekshalle binnenstappen. Om elf minuten over elf zal r de als uniek en grandioos aangekondigde aanstelling een nieuwe karnavalprins, de Europaprins, onder >ts vertoon plaatshebben. e volgt Enrico op? opvolger van de vijftien- I Europese prins, de Aal snaar Enrico Leclair, zal ilgens de geldende regle- Witen ditmaal een Duitser i en dus verwacht men •I belangstelling uit Duits- |nd en ook uit Nederland, it de voorganger van Enri- André Plu en zijn Casca- en s stappen de Hallen bin- i en ontmoeten er al da- llijk enkele oude getrou- len van het A.K.V., die een jtste hand leggen aan hun lini-karnavalmuseum bij de Tflang- luseum zijn enkele welbekende lippen uit vroegere kavalka- ks tentoongesteld, waaron- ir die van Vosse Kilo zon der twijfel het pronkstuk is tussen de andere kop stukken. Wie Frans Breckpot, de on vergelijkbare bloedgever, ooit heeft gekend, zal moe ten toegeven dat de Aalster- se beeldhouwer deze volks figuur op werkelijk fantasti sche manier heeft vereeu wigd. Tussen de andere koppen bevinden zich nog meerdere fraaie konterfeitsels, maar we bedenken toch met spijt, dat reeds heel wat merk waardige scheppingen van Aalsterse karnavalisten in de loop der jaren onherroepe lijk zijn verloren gegaan. Wellicht voldoende kunstig materiaal om een merkwaar dig museum te vullen, een monument van de Aalsterse spitse geestigheid op karna- valesk gebied. Iwein en Lauretta Dit hier is slechts een kleine greep uit het rijke karnaval- verleden van Aalst, een handvol Vastelauvedzot- heid, een snuifje van onze verbeeldingskracht op dat gebied... In de zaal zelf staan de stads- reuzen opgesteld naast het podium: Iwein van Aalst met Lauretta overschouwen on beweeglijk de fraai opge smukte fabriekshalle. Vroe ger werd dit reuzenkoppel in de volksmond Polydoor en Polydora genoemd, tot zij op 1 oktober 1950, na 23 jaar samen in de stoet te zijn opgestapt, in het huwelijk traden ter gelegenheid van de 4' Provinciale Kuituurdag, door de Bestendige Deputa tie van Oost-Vlaanderen in Aalst georganiseerd en waaraan zo'n zestigtal reu zen uit de hele provincie deelnamen. Puike organisatie Maar vandaag zijn het geen reuzen, doch prinsen, prin sessen, keizers. Ook majo- retten en dansmariekes en schetterende fanfares en een zee van pluimen. We wandelen even rond, terwijl Simon D'hondt druk over en weer loopt met steeds nieu we delegaties. Er is een kas voorzien, waar bierbons kunnen worden ge kocht, een stand voor soe- venirs, een wisselkantoortje, een bierstand van Norbert De Grauck en de bodega, waar aan de leden van het CBS en andere vooraan staanden, aan de pers en aan de gasten een receptie wordt aangeboden. Verder zijn er standen waar hamburgers, koude scho tels, hot-dogs en koffie wor den verkocht en er is ook een stand waar de A.K.V.-ers de dorstigen uitnodigen zich te loven met pintjes van een gekend Aalsters biertje dat wel duizendmaal onze smaak is en nog uit zoutarm water gebrouwen ook! Weinig Aalstenaars De hele zaal door staan ta fels opgesteld, voor de pers is er ook een gereserveerde tafel voorzien en we moeten De nieuwe Europaprins springt uit een doosje, of liever uit een ajuin Hoe kan het ook anders3 (CDJ) eerlijk toegeven, dat de zgn. ren van deze Europaprins- Seniorsgroep van de Prin- verkiezing er prachtig in ge- sencaemere, de organisato- slaagd zijn om het ijzer en beton minder kil te doen schijnen. De temperatuur is echter aan de lage kant en niemand voelt de behoefte om zijn jas uit te trekken, zodat de vestiaire hopeloos leeg blijft. Er komen steeds meer geno digden binnen, vooral Ne derlanders, dat hoor je meteen. Er wordt niet zoveel Aalsters gesproken, want behalve het haast voltallige schepenkol lege, enkele gemeente raadsleden, de pers en enke le A.K.V.-groepen, die een centje willen verdienen voor hun kas, zijn er, behalve nog de organisatoren zelf, bitter weinig Aalstenaars te be speuren. Duits horen we ook haast niet. Is het barre weer er de oorzaak van dat de enkele honderden Duitsers, die toch werden verwacht, ver stek laten gaan? Lange pauze Intussen verstrijken de mi nuten zonder dat er iets ge beurt. Enkele delegaties hebben hun plaatsen aan de tafels ingenomen, doch het grootste aantal stoelen blijft toch onbezet. Lees door blz. 2 I kloostergemeenschap «Zwarte Zusters van St.-Augusti- herdacht in 1975 dat vijf eeuwen terug 12 Zwarte Kters door het Aalsters stadsmagistraat werden uitgeno- l «die gehouden worden alle manieren van zieken, bnderlinghe vander pestilentie, én te staene hanthierne Me visentherene, dies begheeren, toter doot». J1980 vijf jaar later, werd dan het 50-jarig bestaan van het t.-Augustinusinstituut voor Verpleegkunde» gevierd. In- tuut dat als énige school voor paramedische opleiding I hoger niveau in de regio aktief is. |t Instituut voor Verpleeg- Inde bevat inderdaad mo- lenteel drie opleidingsvor- n en niveaus. iHet paramedisch onder- 8 korte type met volledig rplan dat na drie jaar het lorna van gegradueerde tenhuisverpleger of ver- sgster aflevert. Met een lO-tal studenten momen teel. Het aanvullend sekundair beroepsonderwijs met een tweejarige opleiding voor het brevet van ziekenhuisas- sistent(e) en na een bijko mend jaar dat van zieken huisverpleger of -verpleegs ter. 170 leerlingen. Het hoger sekundair be roepsonderwijs voor afleve ren van het diploma kinder verzorgster met nu een 250 leerlingen. Het jubileumjaar werd ge start met een flink bijge woonde perskonferentie zo dat de jubelviering zelf op 11 oktober 1980 kon uitgroeien tot een gebeurtenis van be lang. Onophoudende regen kon het enthousiame niet koelen. De eucharistievie ring onder het motto «De verpleegkundige als de hel pende, zalvende, troostende hand voor de lijdende mens» (die «hand» werd trouwens het logo voor de hele viering) werd gevolgd door een plechtige akademi- sche zitting waarin beurte lings het woord werd ge voerd door P. Keppens, voorzitter van de inrichtende macht, eerwaarde zuster di rectrice Benigna met histo riek en huidige stand van zaken en sekretaris-generaal van het Nationaal Verbond van Katholiek Technisch On derwijs E.H. A. Boone over een «student-gerichte oplei ding en een patiëngerichte verpleging». Dit alles was dan echter slechts de aanzet van de ju belviering waarbij men de hele gemeenschap wilde be trekken. Lees door blz. 4 Het is een tijdje eerder stil gebleven rond Isopoda. Blijk baar dienen we dit zwijgen te verstaan als de spreekwoor delijke stilte voor de storm, want wat Isopoda de eerstvol gende maanden voor ons in petto heeft, is namelijk bepaald niet van de poes. Niet alleen spreken zij van een nieuwe LP, maar bovendien plannen zij een groots opgevat optreden zeg maar evenement, spektakel waarover Aalst niet zo vlug zal uitgepraat raken. Met de hand op het hart beweerden Dirk De Schepper en Marc Van Der Schue- ren dat enkel de Beatles en Deep Purple met iets gelijkaar digs voor de pinnen gekomen zijn. Dat Isopoda het aan durft zelfs nog verder te gaan dan deze illustere groepen, moet in het hierna volgend artikel duidelijk worden. Over de oude en de nieuwe Isopoda Om de spanning hoog te houden, eerst een korte Iso- poda-schets. Deze symfoni- sche-rockgroep werd eind 1974 opgericht en bracht een weinig conventionele en/of commerciële soort muziek, zodat het aanvankelijk zeer moeilijk was om van de grond te komen. Niettemin werd Isopoda reeds vlug ge klasseerd bij de Aalsterse groten (maar dat is uiter aard geen referentie!). Toen in 1978 een eerste LP op de markt kwam («Acrosti chon»), kreeg de groep ech ter een zekere nationale er kenning. Van deze LP wer den zowat 2.500 stuks ver kocht, wat toch bevredigend genoemd mag worden. Twee jaar later slaagde Iso poda erin om als eerste Aal sterse groep 1.500 mensen bij elkaar te krijgen voor een optreden in de Keizers hallen. Daarna werd het een tijdje stil rond de groep. Geert Amant (klavieren) en Walter de Berlangeer (gitaar) wa ren nog wel geïnteresseerd, maar door hun studies ont brak hen de tijd om zich ten volle voor de groep te blij ven inzetten. Zij verlieten Isopoda dan ook in een vriendschappelijke sfeer en werden vervangen door Hu- bert Van Caelenbergh (gi taar) en Luc Vanhove (kla- Het is de jongste tijd heel stil geweest rond de geplande ïsla) liting van de Aalsterse ring doorheen de Osbroek. Een iven batavond georganiseerd door het Frans Masereelfonds VOO dagavond jl. zorgde ervoor dat de zogenaamde Os- ,gen fckring opnieuw in de aktualiteit komt. Ie .uk e- in l( t Osbroekring opnieuw akiueel Kiekens, leider van de seerd werd nog steeds niet dtgroep Bomen-Park-Os- gepubliceerd waren, «k, bewees nogmaals dat Roland De Paepe, kabi- het dossier van de Os- netsadviseur van minister lekring op de voet volgt. Galle, stelde op zijn beurt tou er tot verleden jaar vooreerst vast dat het tracé het ministerie van open- van de sluiting van de ring 's werken nog aan ge- laan op het gewestplan figu- iht zijn om de ring door te reerde. Anderzijds bekende IS, fcen. Op dit ogenblik ligt hij dat de Aalsterse minister dossier echter in de zelf nog niet de resultaten uif, maar of dit meteen kende van de hierboven ver einde betekent van de melde verkeerstelling, dit nnen is een ander paar ondanks de belofte dat de 'uwen. Openbare werken resultaten na drie maanden ipt immers op sokjes, al- zouden bekend gemaakt edefc Luc Kiekens, die zich worden. «zins met klem tegen de Volgens de heer De Paepe lieg van het sluitstuk ver- diende deze herkomst-be- |s g Ie. «Er mag niets meer stemmingsstudie alleszins sta Osbroek af, of hij te bewijzen of de ring er wel ikt ineen,» aldus de heer nodig was. Als het antwoord >ens, die eraan herinner- negatief is, is het probleem ,^at ondanks de beloften van de ringlaan door de Os- nde i het ministerie de resul- broek meteen opgelost, al- c be m van de verkeerstelling, dus de spreker, g Ll verleden jaar georgani- Anderzijds was het vol- jze» gens hem nodig dat men ook de alternatieven, zoals voorgesteld door talrijke Aalsterse leefmilieugroe- pen, zou onderzoeken. Deze alternatieven voorzien in een reeks tunnels onder de knelpunten van de bestaan de ringlaan (o.a. nabij de kerk van Mijlbeek en van het Heilig Hart). Anderzijds be stonden er volgens hem nog andere alternatieven, zoals het tracé van de bestaande spoorlijn Aalst-Brussel, of de aanleg van een nieuwe afrit te Teralfene, halfweg tussen Ternat en Aalst. Roland De Paepe pleitte alleszins voor een ekonomie waarbij het welzijn zou primeren op de welvaart. Hierbij stelde hij dat men op de ekologische waarde van bepaalde gebie den, zoals de Osbroek, die ten allen prijze moeten be waard blijven, geen geld waarde kan stellen. Zoals het stadsbestuur blijkt ook de CVP-oppositie op dit ogenblik nog geen uitgesproken standpunt pro of contra de doortrekking van de bestaande ring inge nomen te hebben. Raadslid Lambert Van de Sijpe, die aan het debat deelnam, stel de in dit verband dat het probleem niet éénvoudig was. Hij was alleszins van oordeel dat men een oplos sing diende te zoeken voor het sluikverkeer dat op dit ogenblik gebruik maakt van de Parklaan en dat ervoor zorgt dat deze laan niet meer leefbaar is. Willen wij er het woonklimaat verbeteren, dan moet het verkeer er weg, aldus de heer Van de Sijpe, die opteerde voor de aanleg van een nieuwe afrit dichter bij Brussel. Het bijko mend verkeer dat hierdoor gebruik zou maken van de Brusselsesteenweg vond hij niet zo erg, vermits de toe stand er toch onverbeter baar is. Alleszins wenste het raadslid de goedkoopste en de meest ekologisch verant woorde keuze. Lees door blz. 2 Met ruim 3500 belangstellende bezoekers, meer dan 2000 inzendingen voor de tekenwedstrijden voor kinderen en een aantal scholen die nog op maandagvoormiddag in extremis een bezoek brachten werden de opendeurdagen in de posterijen inderdaad een schot in de roos. leder kon er zich de visu rekenschap van geven dat het allemaal niet zo eenvoudig is, dat elk poststuk heel wat bewerkingen ondergaat en dat het mechanisme van onze post nog steeds gesmeerd loopt en inspeelt op eigentijdse verlangens. Eerstaanwezend inspekteur, hoofd van dienst, chef van postkantoor Aalst R. Linthaut situeerde de opendeurdag te Aalst in het kader van een hele reeks die als bedoeling heeft de diensten die de Regie der Posterijen aanbiedt beter te leren kennen en de relatie kliënt-personeel te verbeteren. Aalst 1 ken terwijl 45.000 abonne- Deze hoofdontvangerij menten op tijdschriften al- heeft 4 bijkantoren en stelt lerhande eveneens te bede- 41 bedienden, 104 postman- len zijn. Voor het bereiken nen en 9 werklieden te van 17.800 woningen wor- werk. Gemiddeld reikt ze den dagelijks een slordige dagelijks 45.000 poststuk- 400 km afgelegd. De finan ciële verrichtingen bedroe gen in 1980976.781. Aalst 1 beschikt over 8 voertuigen hoofdzakelijk voor vervoer van briefwisse ling en verzekeren van verbindingen tussen hoofd en bijkantoren. Gezamenlijk Lees door blz. 2 vieren, zang). Voor de rest bleef de bezetting behou den: Dirk De Schepper (zang. gitaar), broertje Ar nold De Schepper (basgi taar. gitaar, zang) en Mare Van Der Schueren (drums, percussie). Deze personeels wisselingen en ook het feit dat er hard diende gewerkt te worden aan de nieuwe LP, waren de oorzaak van de voorlopige stilte rond Isopo da. «Ten slotte» vertelt Dirk De Schepper, «kan je niets nieuws componeren wan neer er twee nieuwe mensen in je groep dienen ingewerkt te worden. Bovendien is het ook een moeilijk genre, en alhoewel het twee uitste kende muzikanten zijn, vergt dat toch allemaal veel tijd om die nieuwe mensen volledig in de groep op te laten gaan.» Een randnota: de nieuwe gi tarist. Hubert Van Caelen bergh. komt uit Oostende en was een grote fan van Isopo da. Vorig jaar maakte hij het optreden van de groep mee in de Keizershallen. en toen hij het berichtje in Humo las dat Isopoda dringend een nieuwe gitarist zocht, ging hij zich prompt aanmelden. Hij werd al even prompt aangenomen, wat voor hem hét einde betekende, want hij had er steeds van ge droomd bij Isopoda te kun nen spelen, omdat hij vond Lees door blz. 2 r Plannen bestaan, en als we onze zegsman die goed geplaatst is om het te weten mogen geloven, wordt het een realiteit. De hele Aalster se karnavalstoet 1982 zou quasi integraal door de BRT-TV worden opgenomen en life uitge zonden. Een belangrijk feit voor Aalst als karnavalstad dat daarmede, naast het koninklijk bezoek een paar jaar terug, eens te meer onze stad in de nationale belangstelling zou brengen. Het zou een programma worden van de dienst «Vrije tijd» met Herman Schuurmans als realisator. Vaste afspraken zouden reeds zijn gemaakt en eerlang zouden konkrete regelingen worden uitgewerkt. Wel schuilt nog een addertje onder het gras in de vorm van budgettaire mogelijkheden van deze dienst van de BRT. Life-TV-uitzending van ons Karnaval! Wie had het durven dromen? Een nette tentoonstelling de eeuwen heen. (CDJ) 'm. de geschiedenis van de post door LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 1