Meh Pikkels of Ajontjes dTAD AALST N OSBROEK ONTEIGENEN T JUNI 1983 HOBBY- EN VRIJETIJDSBESTEDING IN MESS RH ADV0KAAT GRAIND0RGE TE AALST ELKE PLAATS KRIJGT BIBLIOTEEK KULTUREEL CENTRUM? O ropical in Carly's Bar De Voorpost -18.12.1981 - 3 'o ere zeer geslaagde debatavond van het Frans Masereel- in verband met de Osbroek te Aalst kwam bij monde .uc Kiekens, de man achter de schermen van de iroep Bomen Park-Osbroek nogmaals het onteige- luit ter sprake van juni 1973. Dit onteigeningsbe- biedt het stadsbestuur de mogelijkheid het ganse ikreservaat te verwerven via onteigening. Het is voor 10 jaar, zodat de tijd wel begint te dringen wil het 80 Ha grote unieke natuurgebied in gemeen- jshanden brengen. f bekend is reeds een ciële toestand van de stads deel ervan in handen kas blijkt de grote moeilijk- Ie overheid. Zo bezit de heid op dit ogenblik. CVP- I Aalst zelf 32 Ha, waar- raadslid Lambert Van de Sij- r het stadspark, en de pe, die de vergadering bij- terreinen nabij de Park- woonde, stelde in dit ver- 1 Het OCMW bezit an- band dat het stadsbestuur ds 9 Ha, die recht- een prioriteitslijst van de no- ks aan de stadseigen- den moet opstellen, waarbij Eu Pa'en> wat samen goed hij de vraag opwierp of de n. Ma3r on9eveer 45% van de aankoop wel het ultieme Joen!oppervlakte. De rest is goed was. Hij zag eerder heil aaf-gtfr'vébezit, inzonderheid in het afsluiten van een vrij- rse bam"'e Moyersoen die willige overeenkomst met )'haes35 Ha of ongeveer 38% de privé-eigenaars van het gast ar handen heeft. 7 Ha Osbroek waarbij de stad zo- ïdt orren *oe aan de familie wel over plichten (zoals be- e. tte en de overige 8 Ha waking van het gebied) als nada "gendom van verschil- rechten zou beschikken keer1 eigenaars. (zoals bezoekrecht onder be- het !t stadsbestuur ooit het geleiding), jrse geningsbesluit, dat zij- In dezelfde trend sprak ook or ga litvaardigde en dat bij Magda De Wolf, biologe bij je li iklijk besluit goedge- de dienst leefmilieu van de lucht I werd, zal uitvoeren, stad. Zij hoopte dat het ont- avon °P dit ogenblik een iegeningsbesiuit ooit zou enkei vraag. Vooral de finan- uitgevoerd worden maar zag ons, eerder de aankoop van het gebied door de overheid als dé oplossing. Interessant in dit verband was de medede ling van de heer Roland De Paepe, kabinetsadviseur van leefmilieu van minister Mare Galle dat bij eventuele aan koop de overheid tot 50% subsidie kan verlenen. «In dien de stad Aalst wil aanko pen, dan zal het dossier snel afgehandeld worden» aldus letterlijk de heer De Paepe. Anderzijds bestaat er vol gens hem ook de mogelijk heid dat het Vlaamse Ge west, bij monde van het Be stuur van Waters en Bossen de Osbroek zou aankopen als natuurreservaat. Maar dergelijke aankoop gebeurt nooit bij middel van onteige ningen, maar enkel in der minne na onderhandelingen met de eigenaars. Dit veron derstelt natuurlijk dat de ei genaars bereid zijn om hun grond te verkopen en dat deze er geen spekulatieve prijzen voor vragen. «Dat kan een groot struikelblok zijn voor de Osbroek» aldus nog steeds de heer De Paepe. Luc Kiekens sprak dan weer enige hoop uit dat het bin nenkort toch in de richting van een aankoop zou kun nen uitdraaien. Zo had hij vernomen dat één van de zonen Moyersoens, die te vens eigenaar zijn van het grootste deel van de Os broek bereid zou zijn om tot verkoop over te gaan, omdat hij het beroep van boer zou willen uitoefenen in Wallo nië. In hoeverre deze ge ruchten met de waarheid stroken, kon ook de heer Kie kens niet zeggen, maar het wijst alleszins op een moge lijke stap in de goede rich ting. Ons blijft het alleszins wei nig waarschijnlijk dat de stad Aalst zelf voor juni 1983 zou kunnen overgaan tot de aankoop van de volledige Osbroek, zodat men ook nu weer alle heil zal moeten verwachten van de hogere overheid, in casu het Vlaam se Gewest, waar de jongste jaren toch enorme inspan ningen gedaan werden om privé-bossen in overheids handen te brengen zoals Neigembos, Berlare Broek, enz. VEHE Mevr. Lilione De Smet stelt tentoon in 't Apostelken. (CDJ) ZOJJE 'T NA KENNE geloei ven hoe rap dad alles goot, den dag va van- daog? Allei, pak na meh 't weir. Wajjer hemmen nog mor zjustekes onze Sintjemertekeszoemer gekrei- gen of ze zen dor meh nen twiede zondvloed: zjabbe- ren, regenen en strontregenen! Den Denjer zag verom sjokkolat en 't stiksken dat er nog oeverbleift van de Beirgemeesen stond verom ne kier onder. En de pompiers 'n wisten nimmer woor da z' iest zolle go zoygen hemmen, in de keljers of on den toeig En van dien ienen dag op den anderen, pardaf, ze zèn dor meh 't echt wintjerweir. Snien en vriezen en verom snien. En ge 'n zè nog mor res kleer meh ah botmnen ooit de kas t'hollen en annen trekker geried te zetten ver den boygank af te kooisen, of de snie es in iene kier ribbedebie en ze zen dor meh windj dat er de boeimen en de dèkpennen van wegvliegen. En 't schoeinsjte van 't spel es dagge nimmer 'n wetj wa dagge moetj doeng: ah snieschoe- nen lote stoon of verom in heer doeis foefelen, a schip en annen trekker verom in 't staleken zetten of lote stoon, anne paraplie of annen dikke piloever lote üggen of in 't schof schooiven? Op die manier 'n leid a kot noeit nimmer op orde... En op ander gebied goog'het oeik reidelek rap. Den iene formateur volgt den anderen op en as ze tèn iene gevonnen hemmen die d' enjekes allicht zal kennen onienknoeipen tèn kejje zing dat den dienen zjustekes 't zélde gedoon en gezeid heit as den iesten. En naa zol 't goe zen, mor den ieste kier ni! Mor ja, hier ba ons 'n moeje van nimmendalen nimmer verschieten hein. 't Ienegste woor dammen zeikes en vast wel zelle va verschieten dad es van de reikenink die men allemol zelle geprezanteird kroy- gen 't Zal on onze vriezer vriezen peis'ek, zelfs al es 't ver de moment booiten on 't doein. En zelfs al zit ek hier naa weiremkes achter de stoef, 'k kroyg kiekevlies as ek er op peis op hoeveil manieren da z' ons wel zeilen doeng lammeren. Mor alia, zulank as dammen nog 'n betjen hemmen ver te lammeren, 'n meige men nog ni klaogen. 't Er zèn ander sikke- leers die 't veil smaler hemmen die die ver de moment ni achter 'n weireme stoef zitten. En die heer gien zèrgen moete maoken wa da ze meiren gon eiten: nen boetram meh broeid of 'n boeken meh 'n boetrammeken. En die zu rap meigelèk nor heren beddebak krooipen ver ni te veil ücht moeten doeng te brannen. Of nog ander die, gelèk as geer in Poelen, ieren en ieren moeten ston oonschooiven in de kaa ver on 'n betjen bik te geraoken. As 't er nog oeverschitj teigen da 't on heer es. Ja, want door 'n zit het ghiel zeikes ni noyg ploois. En 't es wel veir van hier, mor 'k hem 't dofleis al gezeid hein, ge 'n kentj ni geloeiven hoe rap dad alles va serrewoerdeg goot! En 't er moe mor ienen teppen 'n streel kroygen of 't spel zitj op de waogen. En 't er es nimmani die kaan verzing hoe dat da zal enjegen. En dat er veil vries bestoot damme wajjer hier ten ghielzeikes oeik van 't wammeken zeilen hemmen da wetj allemaan. En tèn 'n zal 't nimmer zen zee van: Tc hem hier toch nog 'n appelken ver den dest en domei kaan ek meh toch nog iet permetteiren. Nie, wajjer 'n zeilen gienen dest of zelfs ginnen honger nimmer moeten hemmen. En van appelkes 'n za der oeik gin spraok nimmer zen. Mor kom: wajjer kommen teigen de daogen dad allemaan on allemaan vreide toewensjt. On aal de mensjen va goeie wil Mor woor moeje denne goeie wil nog gon zoeken hè, zeg meh da na ne kier! En binsjt da ze lanst den iene kant de stroten volzetten meh késboeimen en heer bollen omhoeig hangen, zen ze lanst den andere kant beizeg meh heer raketten op poentj te zetten En lupt den ienen op den anderen zu zjiedas as 'n hoeirebiest. En zitten de doppers op den nek van dedie die nog gon weirken en zitten de die die nog gon weirken op den nek van de doppers. En kabassen de vremdelingen op de Belzjen die heer hier willen booitennestelen en kabassen de Belzjen op die vremde looizen die hier meh aal heer kinjergeldj ons kassen komme leig- maoken. En pattatie en pattata. En wiste 't aal hè: z' hemmen verom iet nief ooitge- vonnen hein. eh nief koleir. 'k Hooi al hoeire klap pen van heimelblaad en marineblaad en nachtblaad en azoei. mor naa hemme z' in Brissel Roeimsblaad ooitgevonnen. Da zol 'n nief koleir zen. Mor t er es nog ginne mensj die wetj ofdat da lank zal haven in de was! En most het afgoon. wedje wa dat er zol van oeverschieten? Blaasel! DOLF ^h°e 1 tweede studie-avond in kasteel Terlinden nam de e groep Aalst 2000 verleden vrijdag het bibiiotheekwe- n het desbetreffend dekreet van 19 juni 1978 onder de nks de complexiteit van het onderwerp en de barre Ie somstandigheden waren toch een 2-tal gegadigden komen. Onder hen heel wat leden van de bibliotheek h niet de (verhinderde) hoofdbibliothekaris Etienne n inleiding door Guido die het overlijden Ie van de aangekon- spreker, de heer Hugo inspekteur bij de Openbaar Biblioteek- van het Ministerie Nederlandse Cultuur, ollega, de heer Rochus, ste de voorgeschiede- an het dekreet en gaf ip duidelijke wijze een icht van de komplekse ie die het bibliotheek- et met zijn diverse uit- igsbesluiten dan toch Ie specifieke situatie te zelf werd er behan- .punt van de Aalsterse jbare Bibliotheek was spreker de toestand .jle lokalen in de Katte- Met de afstand tussen hoogte van de boeken rekken voldoet men lang niet aan de door het dekreet gestelde normen Om deze bibliotheek dan ook te kun nen erkennen heeft men wel heel wat door de vingers moeten zien. De erkenning zou in feite slechts verleend zijn onder voorbehoud van verhuizing naar nieuwe loka len, in casu het kultureel centrum. Volgens de heer Rochus zouden heel wat problemen kunnen rijzen moest de huidige toestand blijven aanslepen. Aangezien het boekenbezit van de Aalsterse stedelijke biblioteek het bij dekreet be paalde minimum ver over treft zou men wel tot norma lisatie kunnen overgaan door oude of weinig uitge leende boeken uit de rekken te halen om meer plaats te scheppen en dan ook wette lijk in orde te zijn. Bij de konfrontatie met het publiek bleek vooral de ver houding biblioteek-kultureel centrum, en dan nog meer bepaald de (te) grote ruimte die er de biblioteek zou toe bedeeld zijn een heet hangij zer. Dit bleek alleszins zeer duidelijk uit de tussenkomst van de voorzitter van het Willemsfonds Mark De Jode. «Wij hebben geen kultureel centrum meer. Alleen nog een biblioteek met een tea- ter», werd gesteld. Ook architekt Van Herreweghe kwam tussen en Hugo Van Steenberghe die onlangs aan de VUB een proefschrift publiceerde over deze pro blematiek. Limburger Rochus die uiter aard de lokale situatie min der goed kent, alhoewel der gelijke reakties alleszins wa ren te voorzien, stelde dui delijk dat het géén wettelijke verplichting is dat de biblio teek in het kultureel centrum zou moeten worden onder gebracht en evenmin dat de biblioteek zich zou centrali seren in slechts één gebouw. Daarmede blijkt andermaal dat de situatie in Aalst nog heel wat stof zal doen oprij zen in dit verband. In zijn slotwoord kondigde Guido Moens nog de publi- katie aan van een rapport van Aalst 2000 over de situa tie van het Aalsters biblio- teekwezen. Op zaterdag 23 januari volgt dan een studiedag in kasteel Terlinden met aan de agenda: historiek en mogelijkhe den van het Aalsters Kultu reel Centrum aan de hand van een diareeks door Hugo Van Steenberghe en E. Van Malderen inventaris van de kulture- le infrastruktuur te Aalst met de resultaten van het onder zoek door Aalst 2000 panelgesprek over de kulturele politiek te Aalst met Gilbert Claus, Her man Roels, Etienne Buy- le, Guido Moens, Willy Van Impe, Mare De Jode en Arch. Van Herre weghe. Begin te 9.30 u. LH Vrijdag 11 december werd in de Mess van de RTT de Hobby- en Vrijetijdsbestedingstentoonstelling voor geopend verklaard. Voorzitter Hoebeeck Octaaf richtte het welkomstwoord tot de heer Monsieur, eerste schepen van de stad Aalst, de afgevaardigden van de heren ministers Willockx en Galle en van de heren administrateur-generaal van de sociale werken RTT, alsook tot de talrijke aanwe zigen. )rt geleden had in het centrum van de stad een karnavalhappening plaots. De Brikaljongs fofj oakten er een Braziliaanse avond van Heel wat originele verkleden vielen te bespeuren. H( n gezellige sfeer was er in elk geval. (CDJ) Niet minder dan 13 leden stelden tentoon, wat erop wijst dat voor activiteiten als deze wel degelijk veel be langstelling bestaat. Ook was er een talrijk publiek aanwezig. Tentoongesteld werden schilderijen, pente keningen, naaiwerk, leder bewerking, postzegels, fos sielen, treinen en dia's. In een antwoord op het ope ningswoordje van voorzitter Hoebeeck, wenste schepen Monsieur de TT-kring geluk en verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. De exposanten of hun echtge note werden bedacht met een ruiker bloemen. Voor hun vijfde deelname kregen de heren Van Puymbroeck J. en Van De Winckel P; een geschenk aangeboden. Een receptie besloot deze eerste dag. Even de dertien exposanten voorstellen: allereerst de oudgediende Van Puym broeck Julien, die schilde- Op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 decem ber organiseert Oxfam Wereldwinkel in de loka len van het ACW, Groen Kruis, aan de Hop markt, een boeken- en geschenkenbeurs om trent het thema «Centraal-Amerika». Officiële opening op vrijdag 18 te 19 u. Schepen Eddy Monsieur zal een gelegenheidstoespraak houden en de beurs openen. Te 20 u spreekt advokaat Michel Graindorge over zijn onlangs verschenen boek «De Kracht meting». Het programma ziet er verder uit als volgt: zaterdag 19: te 14 u: kinderanimatie met medewerkinq van «De Weide» te 20 u: Centraal-Amerikaanse avond met spijs en drank, sfeerbeelden en muziek. Een afvaardi ging van de Nicaraguaanse Ambassade zal er aanwezig zijn, wordt verhoopt - zondag 20 u: vanaf 10 tot 19 u getuigenissen uit Centraal-Amerika met dia's, video enz. LH Naast schilderijen waren nog heel wat andere hobby's te bekaken. (CDJ) rijen en pentekeningen ten- ten van treinen of van alles toonstelde, en gespeciali- wat op stations betrekking seerd is in openbare gebou- heeft. Bouwens Bertha ex- wen, dieren en landschap- poseerde haar schilderijen, pen. De tweede veteraan, die gekend zijn om de mooie Van De Winckel Pierre, pakte bloemmotieven en land- alweer uit met zijn treinen, schappen. De heer Meert bouwpaketten en postkaar- toonde ons zijn mooie verza meling fossielen, die samen gesteld zijn uit eigen collec tie evenals uit vele andere Europese landen. Bonnae- rens vervaardigde doeken met kruisjessteek en voor De Blander Mark, een leerbe- werker, betekende dit zijn eerste tentoonstelling. Deze jongeman is via de school aan zijn hobby begonnen, en bewerkt nu allerhande stuk ken zoals broeksriemen, handtassen, sleutelhangers, enzovoort. Breckpot Richard neemt in zijn pentekeningen vooral landelijke hoeven en landschappen op de korrel uit de Aalsterse omgeving. Pentekeningen waren er ook van Van Cauter, die gebou wen uit de Aalsterse omge ving koos. Colyns volgde schriftelijke lessen en is mo menteel aan zijn eerste ten toonstelling van pen- en pot loodtekeningen bij de TT- kring toe. Ook De Groot is een debutant, hij was ver tegenwoordigd met een aantal landschappen. De Petter Jan schildert land schappen en stillevens met bloemen. Regelmatig keert in zijn werk ook de zee terug, met of zonder scheepjes. De ze man schildert wat hij lief heeft, en doet dit bijzonder talentvol, wat zijn fraai afge werkte doekjes bewijzen. Van Doorselaer en Dufayt, postzegelverzamelaars en verantwoordelijken voor Fi- linter TT stelden militaire uniformen van Groot-Brit- tannië en zijn kolonies ten toon, alsook bloemen, en vogels en vlinders én de vol ledige automatisering van het telefoonnet in België een bijzonder verscheiden verzameling dus. Het geheel werd opgefleurd met vrolijke wijsjes uit het repertoire van Reynewater Marcel, een virtuose accor deonist. Al bij al een ge slaagde tentoonstelling, die zeker en vast nog voor her haling vatbaar is. P.B. In de Mess van de RTT richtte de TT Vriendenkring een hobbytentoonstelling in. (CDJ)

De Voorpost | 1981 | | pagina 3