1 u STAPVOETS^ HALVE EEUW ST.-AUGUSTINUS INSTITUUT PERU PROEVEN IN «NETWERK» TELESHOP: KLEDEREN, HUISRAAD MEUBELS EN NIJDROP RICHT STRIPBEURS IN Is uw stookolieketel clean? VRIJ VAN ZEGEL o< Wie wil jeugd- verantwoordelijke worden? r 4 -18.12.1981 - De Voorpost s org enod Vervolg van blz. 1 Eind november liep de zaal tweemaal barstensvol voor een leerlingenavond waarbij enkelen zich in diverse ex pressievormen ontpopten tot veelbelovende talenten. Om het misverstand, «de school van de kliniek» uit de wereld te helpen was er de opendeurdag die het insti tuut leerde kennen als een instelling met zelfstandige identiteit en de mogelijkhe den van de school demon- Een wetenschappelijk sym posium georganiseerd door «De Krans» bracht in het voorjaar 1981 prostaatpa- thologie en nierlijden in de belangstelling met de dr. Fonteyne en dr Lornoy en voor het verplegend aspekt J.M. Waeyenberg en M. Vermaut. Een sportdag onder het mot to «sport voor allen» op het Osbroekterrein met aanslui tend fiets- en wandeltocht waaraan de hele schoolge meenschap deelname een familiedansfeest in de FFR- feestzaal waar ook Zuster Benigna haar beste beentje voorzette, konden uiteraard in de trits festiviteiten niet ontbreken. 1980-81 was naast een jubi leumjaar ook het jaar dat schoolgemeenschappen werkelijkheid werden. De af deling kinderverzorgsters trad inderdaad toe tot de scholengemeenschap ge vormd rond het St. Maarten- instituut. De eerstvolgende jaren zul len het beeld van het insti tuut verder sterk bepalen. LH Om branders van stookolieketels te mogen kontroleren en afstellen dient de installateur houder te zijn van «een certificaat van kwalificatie in verband met de voorgezette opleiding van verbrandingskontrole en onderhoud van verwarmingsinstallaties die met vloeibare brandstof ge voed worden». Het HRITO, het Hoger Rijks- technisch Instituut, Wel vaartstraat 70, Boudewijn- laan te Aalst kreeg van het Ministerie van Volksgezond heid erkenning en toelating om kursussen en examens in dit verband te organi seren. Hiermede wordt dan gestart op dinsdag 5 januari. De leergang duurt slechts 5 we ken en wordt gegeven op dinsdag, woensdag en don derdag van 18 tot 22 u in de lokalen van het HRITO te Aalst. Het inschrijvingsrecht voor deelname aan deze kursus bedraagt 2000 fr. te storten op rekening 000-0110145-50 van de Vriendenkring RTS Aalst. Per kursus kunnen maximaal 15 deelnemers worden toegelaten. Uiterste datum van inschrijven is 18 december 81. De inschrijvin gen gebeuren op het sekre- tariaat van het Instituut waar ook andere informatie kan worden bekomen. Eventueel ook telefonisch via 053- 77.30.12 vragen naar direk- teur P. Van den Wijngaerde, onderdirekteur M. Van Wit- tenberge of werkmeester R. Garré. LH Wereldwinkel Aalst i.s.m. HAK Vrij 18 - zat 19 - zon 20 boekenbeurs in kelder Groen Kruis, Hopmarkt. Zie elders. HAK - 't Koerken Zat 19 (20u) en zon 20 (15u): filmvoorstelling «The Rose». Musical met Bette Midler. Ontspannende film. Do 24: vanaf 20 uur: «wi|n- en kaasavond». Voor lOOfr. mag men mee aantafelen. HAK is voor de gelegenheid ook na middernacht open. Vrij 25: vanaf 16 uur worden gratis pannekoeken aange boden. Zat 26: 20 uur: optreden van de Aalsterse rockgroep Black Nepal. Zon 27: 15 uur: zelf gezelschapsspelen maken.. Al enige tijd liggen gezelschapsspelen in HAK, als toemaatje worden er nu nieuwe zelf bijgemaakt, leder met ideeën welkom. Do 31: vanaf 20 uur oudejaarsavond in HAK. Dansgele genheid. Jebron Van vrijdag 18 tot zondag 20: Jebron is op weekend Begijnhof 1 is dus gesloten... Do 24: 18.30 uur: eucharistieviering in de begijnhofkerk. Daarna gezellig samenzijn met glaasje warme wijn en versnaperingen. Wie wil kan daarna bij een koud schoteltje sober kerstmis vieren. Zat 26: 18.30 uur: eucharistieviering in de Begijnhofkerk. Ma 28: 16 uur: traditionele pannekoekendag. ledereen (zeker en vast de buren) zijn welkom Tele-Bouworde in jeugdhuis Ypsilon, Meuleschettestraat 32 Vrij 25: tussen 15 en 18 uur is iedereen welkom voor een (gratis) wafelfestijn. De Ypsilonleden zorgen daarenboven voor enkele ontspanningsnummertjes. Niemand moet kerstmis eenzaam doorbrengen... Wie vervoerproblemen heeft, gelieve tijdig te bellen naar 053/77.61.61Kontakta- dressen: Teledienst, Withuisstraat 4, Aalst en Telebouwor- de Aalst, p/a Lieve Janssens, Rustoordstraat 7, Aalst. Jeugdhuis Ijaco (Terjoden) Zon 20: 15 uur (in zaal Rubens, Ninovestraat): Tweede Treijens Festival. Treden op: Deno's gang. Duck Soup, 5 CV (Shit), TC Matic en Lawi Ebbel. Ingang: 150fr (voorverkoop en leden), 180fr. (kas). Jeugdhuis Nijdrop (Opwijk) Nog tot en met 22 dec.: vierde stripbeurs met medewerking van talrijke striptekenaars (zie elders). Vrouwenhuis in Netwerk Ma 21: 20.30 uur: filmvoorstelling «Rachel, Rachel» (van Paul Newman). Toegang 80fr. W.T.C. Den Blok Zat 19: 19 uur: vertrek aan lokaal 't Hoeksken, Spinners straat, voor avondwandeling van 10 km. (o.l.v. Marcel Cleemput) Jeugdhuis Terlinden Vrij 18: 19 uur: schaatsen te Brugge. Prijs 200fr. Do 24: kerstavond; na de middernachtmis is er cake en warme wijn te verkrijgen. Zat 26: 20 uur: dansavond; leden: 20frniet-leden 30fr. Wandelklub De Kadees Zon. 20, 13.30 u.: (aan Koszenklub), samenkomst voor vierde wandeltocht winterserie «dwars door Herdersem». leder welkom. De Rozenvink Aalst Zon 20, 10 tot 13 u.: grote vinkenkooiententoonstelling (alle modellen) in lokaal «Norma», Moorselbaan 420, Aalst. Ornithologische Vereniging «De Arend» Zat. 26 (19 tot 21 u.) en zon. 27 (9 tot 21 u.), in stedelijk onderwijsinstituut, Binnenstraat 157, Aalst: grote vogel show. Jeugdhuis Terlinden Vrij. 25, van 15 tot 20 u vierde «kerst-in», leder die zich wat eenzaam voelt of samen met anderen kerstdag wil vieren is welkom. Vrolijke muziek en zang, optreden van een komisch goochelaar, een smakelijke pannekoek, een geurige tas koffie en fijne gezelligheid. Als de verplaatsing te moeilijk is: bel. 053/77.89.12 of 21.62.86. Je wordt dan afgehaald en teruggebracht. Muziekmaatschappij «Tot Heil des Volks» Do. 17, 20 u. (in zaal De Korenbloem): St -Ceciliaconcert Toegang gratis. Adviesraad Derde Leeftijd - Academie plus 3 Van 19 tot 21 dec. (in Krooncenter): tentoonstelling van schilder- en beeldhouwwerken gekreëerd door senioren amateurs kunstenaars. Vernissage: vrij. 18 om 19 u. Opening door schepen Hooghuys van sociale zaken. Inleiding: prof. dr. Frans Vyncke (R U G.) Jeugdhuis Tanu Vrij. 18, 20 u.: film «Si, si mon colonel». Toegang 30 fr. (pd) HAK (Hulp-, Advies-, Kontakt- en Informatiecentrum) is opnieuw gestart met zijn meubeldienst». 't Uitgangspunt is dat vele nog goeie meubels op de schroothoop gegooid worden, terwijl anderen ze nog goed kunnen gebruiken. Datzelfde principe leidde reeds tot het ontstaan van Teleshop 't Snuffel- kot (voor klederen en kleine huisraad). Kort en bondig: wie meubels kwijt wil, gelieve te bellen naar 053/70.38.88 van HAK (St- Martensplein 2, Aalst), waar men dankbaar noteert waar over 't gaat. In principe worden de meubels op donderdag af gehaald of geleverd, maar als dat echt onmogelijk is, kan 't ook op een meer geschikt moment. Een definitieve tentoonstel- lings- en werkruimte (waarnaar lange tijd gezocht werd) blijkt er nu spoedig te komen. Het zou meteen leiden tot een de gelijke uitbouw van de tweede handsmeubelen-service, zoals dat met 't Snuffelkot reeds 't geval is. Deze verzamelt tweede handsklederen en kleine huis- raod, die na eventuele her stellingen te koop gesteld worden aan 1/10 van de nor male verkoopprijs. Na de enke le maanden open-zijn stelt men vast dat regelmatig oudere mensen (wellicht met klein pensioen), grote gezinnen, gastarbeiders, jongeren komen rondneuzen De winkel is gevestigd in de Gentsestraat 34 en is open elke dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag van 13 tot 17 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Zowel om tweede handsklederen en -huisraad te brengen, als om het er te vin den staan de deuren open. Met de opbrengst werkt de v.z.w. HAK verder aan verscheidene projekten. Meteen komt de winst nogmaals ten goede aan de gemeenschap. Het Sint Jan Berchmanskoor uit Hof stade (CDJ) Openstelling Rijkssporthal Ter gelegenheid van de schoolvakantie "wordt de Rijks sporthal (Caesar Haeltermanstraat 71, Aalst) opengesteld p op 2122, 23, 28, 29 en 30 december (van 9 tot 12 uur e van 13 tot 17 uur). Geïnteresseerden kunnen tegen den de geldende tarieven (nl. 100fr./uur voor een terrein, 225fr. uur voor de zaal en 300fr/uur voor een tennisterrein|aar de gebruik maken van de sporthal. Inlichtingen en boekingen bij beheerder E. Dierickx plech len het c f ko kor Aktieèi tus: Kreja's buurtwerk In het fraai-verzorgde Jaarverslag van de v.z.w groep Vrij (zeg maar: Kreja) wordt o m. uitgeweid over de g kontakten die ontstonden met Turkse buren. Het gaali k momenteel om een tiental gezinnen in de Driesleutelstraat N.a.v. een foutief geparkeerde «Turkse» wagen kwamen Kreja-mensen in kontakt met hen. Na een interview voa h het klubblad Falpuit, kwamen meer gastarbeiders naa f Kreja. Er werd al eens een Turkse plaat opgelegd, zi rektei kwamen hun hart uitstorten, brieven laten vertalen, uitleg vragen, telefoneren, zingen, lachen en vooral kaarten Opvallend was dat het enkel oudere mannen (rond de 4( v jaar) kwamen. Toen na een tijdje een jonge Turk huwde en kwam feestei andk in Kreja stroomden heel wat jongere vreemdelingen naa ngerr Kreja. Gevolg bleek wel dat de ouderen wegbleven... Momenteel zijn alleen de kleinsten fervente bezoekers; aters vooral pingpongen interesseert hen. Deze groep spreekt der ook het beste Nederlands. Met vrouwen en meisjes heeft men minder kontakt r var aangezien zij geen drankgelegenheden mogen bezoeken. Kursus dansexpressie Het C.G.S.O (Duivekeetstraat 38, Aalst, tel 053 er W' 21.75.13) organiseert binnenkort een kursus dansexpres |e vijf sie, zijnde «je helemaal uitleven in de natuurlijke dans van opdi je eigen lichaam». Je hoeft er helemaal niet voor te kunnet inhei* geke kort van !r A het heei welk log e> dansen in vaste passen ledereen welkom, 't gaat om avonden voor maximum 16 deelnemers en Christine Dewi begeleidt. Vooraf inschrijven noodzakelijk. Gewetensbezwaarde gevraagd Voor jeugd-buurthuis Kreja meer bepaald Inlichtinge» Ikomi aldaar (Driesleutelstraat 51, Aalst 053/78.81.06). Dia's welzijnszorg In Jebron (Begijnhof 1Aalst) zijn een aantal diamontage tter, te huur, interessant voor verenigingen die i v.m. welzijns bij zorg, advent, kerstmis wat «doordenken» willen program etred meren 't Gaat om «geef ze een kans» (rond het lied van Theresi Steinmetz), «Nieuw is anders» (Welzijnszorg), «Oud ge [e noeg om te Leven» en «God met Ons» (het kerstverhai Bn"j met dia's uit de film van 'Jezus van Nazareth' var Zefferelli) ipd Stripliefhebbers kunnen er dit weekend niet aan onderuit: ze ontstaat een strip?: u ya moeten naar Opwijk, Marktstraat 67A want daar woont Ook Nijdrop's Stripoth |gtitu jeugdhuis Nijdrop. Voor de nu reeds vierde keer wordt er - een Stripbeurs ingericht. Met meer dan 3.000 titels tentoon gesteld en te koop en met een hoop en-marge-aktiviteiten is dat veel meer dan een fait divers. Met haar «Peru-Proevefn)» lukte de Aalsterse Werkgroep «Tawantinsuyo» in samenwerking met de VTB-VAB-afde- ling en onder het mecenaat van «Hillka» in de Aalsterse saai «Netwerk» een onafhankelijk socio-kultureel centrum, een voltreffer van belang. Tawantinsuyo, «Het grote rijk van de vier windstre ken» staat voor het grote Incarijk dat zich uitstrekte van Ecuador over Peru tot Bolivië en ingedeeld was in Antisuyu. Kollasuyu, Kunti- suyu en Chincasuyu. VTB-VAB met als gangma ker Herman Talloen bracht reeds heel wat toeristische merkwaardige streken in de kijker met o.a. Vorarlberg en Kreta en eerlang komt ook Polen aan de beurt. Hillka. met mede-organisa tor Erich Van der Eist uit de Geraardsbergsestraat, heeft zich toegespitst op recht streekse import van Pe ruaans artisanaat waarvan we hier heel wat artikelen als keramiek, tapijten, aar dewerk. schilderijen, e.a.m. kunnen bewonderen, type rend voor de aktiviteiten van de Andes-bewoners. Bedoeling van de vierdaag se was een quasi totaal beeld van Peru, de Zuid- amerikaanse republiek ten zuiden van de evenaar met voor een oppervlakte van liefst 42 maal zo groot als België slechts 16 miljoen be woners te brengen en zulks via een spreekbeurt door een doctor in de Amerika nistiek maar tevens door een doorlopende dia-projek- tie in multi-visie-show met zes projektoren onder het motto «Peru vroeger en nu» en door video-uitzendingen van een literair gesprek met Peruaanse schrijvers («Peru viaanse» zou een gallicisme zijn) als Alfredo Echenique. Julio Ramon Ribeiro en Jose Carlos Rodriguez. Verder te vens langs een tentoonstel ling van Peruaanse artisa naat. langs een dia-cause rie over de «levenscyclus bij pré-columbiaanse volke ren», via het aktief meebele ven van de indio-groep «Ru- na Kuna» die ons op zeer originele en authentieke wijze een kennismaking met «la musica» uit de Andes bezorgde en last but not least door het werkelijk kuli- nair «proeven» in een «Can- tina Y Fonda Andina» met hapjes en drankjes, authen tiek tot en met. Uiteraard bleef het bij deze uiteindelijk dan toch al te beperkte kennismaking tot een proeven van..., een nip pen aan... Geen «proeve» op de som dus, wel een bena derend tasten en onder gaan. Een land als Peru trachten te vatten is immers in een zo beperkte tijdspanne een on mogelijke taak. Men kan het enkel fragmentarisch onder gaan. Wie de vierdaagse meemaakte werd echter wel binnengeleid in een onver moede wereld, in die van het Incarijk. Peru, het kernland van het rijk van de Inca's, werd in de 16e eeuw door Pizarro ver overd, in 1824 door Bolivar bevrijd en afgescheiden in 1825 van Bolivia. In de sal peteroorlog tegen de Chile- nen verloor het einde 19e eeuw de salpeterrijke zuide lijke provincies. Bij de opening verleden vrij dag waarbij ook de Pe ruaanse Ambassade in de persoon van eerste sekreta- ris Senor Arospide aanwe zig was had dr. in de ameri kanistiek A. Vollemaere het over Peru waarbij hij deze aloude beschaving even on der de loupe nam. Ook op zaterdag was de be langstelling bemoedigend en werd alleszins genoten van de prachtige beelden in de dia-show; betoverend mooi. Veropenbaring voor velen werd het optreden van «Ru- na Kuna». Ketsjwawoord voor «groepje mannen» waarin zich echter ook een dame had geïnfiltreerd. Ook ginder blijft emancipatie immers geen ijdel woord. Deze vierkoppige groep, een paar studenten uit de Bondsrepubliek en een paar autochtonen uit het hoogge bergte. bracht zonder eniae vedettenallure en in een wervelende presentatie oor spronkelijke muziek zo van de Ketsjwa- als van de Ay- maravolkeren. Liever dan het overnemen van aan de eigen aard vreemde ele menten, motieven en instru menten brengt Runa Kuna met volle overgave ge schraagd door aangeboren muzikaal talent en zin voor ritme muziek en zang uit de Andes. Steeds volgens een ietwat stereotiep schema waarbij begonnen wordt in pianissimo wat dan via ge leidelijke crescendi na het aksentueren door zwaar slagwerk uitvloeit in een muzikaal orgasme. Dit alles dan met het eigen Peruaans instrumentarium met de «zampona» (panfluit, so noor, melancholisch, door dringend). de «tarkas» ofte zware vierkante fluit uit één stuk gesneden, de «kenas». een fluit uit riet met schuin afgesneden uiteinden, de «pinkillos» of kleine fluit met bek, fluiten in zowat alle formaten en kalibers, dit alles ondersteund door de bombo (hoge trom) en de wankare (kleine trom). Polyvalente musici die om beurten zowat elk instru ment virtuoos bespelen; blijk gevend van fantasie en improvisatietalent, beurte lings instrumentaal en vo- kaal. tegelijk uitbundig en toch intens droef. De ik-beschaving heeft nog steeds een stevige stempel gedrukt op het huidige Peru. Deze beschaving was echter reeds voorafgegaan door andere, wellicht nog meer boeiende, beschavingen. 2000 jaar vóór onze tijdreke ning kon men de bewoners van het Andesgebied reeds kultureel en sociaal situe ren. Beschavingen die to taal werden verdrongen door de heerszuchtige Inka's doch met de komst van de Spanjaarden kwam een ein de aan dit laatste indio-rijk. Zorgde het quasi onherberg zame Andesgebied voor een natuurlijk isolement, na we reldoorlog II kwam hierin ook heel wat verandering. Moderne verbindings- en kommunikatiem iddelen werden er in versneld tempo verdere «verspaansing» van de oorspronkelijke indiobe- volking in de hand. Toch bleef veel van het oude kultuurgebied doorleven in de hedendaagse volkskui tuur, volkskuituur waarvan U in «Netwerk» even kon De beurs werd woensdag 16 december geopend door bur gemeester Leo Meersman, Vandaag vrijdag is hij te be zoeken van 9 tot 12 en van 13 30 tot 21 u. Zaterdag van 14 tot 22 u Zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 22 u Maan dag en dinsdag van 14 tot 21 u. Vrijdag om 20 u. en zaterdag om 14 u. wordt de animatiefilm «Asterix verovert Rome» (naar Goscinny en Uderzo) ver toond, res. om 20 en 14 u. Zaterdag komen Carpentier (de rioolkoninkjes), Godi (Dio genes), en Comèz (de levende god, de heer van de duisternis) hun werk signeren. Zondag komen de stripteke naars Berckmans (Sammy, Lo- wietje), Broeckx (Dag en Heidi, Bessy, Robert en Bertrand), Cauvin (scenarist van Blauw- bloezen, Sammy e.a.), Delièqe (Jaap, De Krobbels), De Rop (Suske en Wiske), Devos (Ge niale Olivier, Lui van een ande re wereld), Dupa (Dommel), Fabri (Marjolein, Mirmoeff), Jean-Pol (Kramikske, Annie en Peter), Koeken (Tits), Lambil (Blauwbloezen, Lampil), Mer- hottein (Kiekeboe), Michiels (Parardo en Mardoso), Polfliet (Brian Howell, Lee Kornak), Ryssack (Opa, Brammetje Bram), Van de Velde (zonder vaste reeks), Vantieghem (in- kleurster en scenariste van Dag en Heidi), Walthéry (Na tasha). Hannelore zal de in- kleurtechniek demonstreren. Wellicht zullen leden van de Vlaamse en Franstalige Strip- gilde eigenhandig-getekende badges vervaardigen Doorlopend is er alle dagen grote kleur- en tekstwedstrijd, videoshow met tal van teken films en tentoonstelling «hoe «Strip-Strop» (1 662 titels, zigen; 950 uitleningen per maa |dacj- wordt opengesteld Onder de meewerkende insti - ties vinden we ook de Aols se «Fred's Stripwinkel» te naast talrijke uitgeverijen, officiële instanties. i n, pl tekei riend n vei nster schte dan! de lovei voor iontv gev ugd, )nze- Even ht aa lere o> leraa id va )r< S Ml De Vereniging ter Bevori ring van het Vlaamse Bi wezen deelt mee dat wat boekprijzen betreft enkel in 1949 aangegane overe« komst in het geding is niet de intern regelingen tot prijsbindi De interne regelingen w den derhalve verder handhaafd en verdedigd kommentaren die zout duiden op prijsvrijheid het boek op nationaal zijn onjuist en uit den bo; I bes js Jol Zoals ook vorige jaren, richt de Jeugddienst van de stad Aalst ook begin '82 'n kadervorming in, met opleiding tot monitor- jeugdverantwoordelijke. Jet gaat om een pakket theorie en praktijk, met topics als: E.H- B O., burgerlijke verantwoor delijkheid van de monitor, psychologie van het kind, groepswerk, leiderschapspro blemen, gesprekstechnieken, werking van speelpleinen, jeugdateliers, jeugdbewegin gen, wettelijke reglementering gesubsidieerd jeugdwerk, eva luatietechnieken..., poppen maken en ermee spelen, muzi kale exDressie. natuurexDlo. werken met kosteloos mate riaal, grote buitenspelen, bin nenspelen, verwerken in een thema van kreotieve technie ken, dramatische expressie, manuele expressie, volksdans, werken met kleuters, werken met oud materiaal, zang en dans... Het zit allemaal bijeengepakt op zes weekends (om de veer tien dagen vanaf 16 en 17 januari tot 27 en 28 maart) Telkens in het stedelijk trefcen- trum (Driesleutelstraat 51) zaterdag (9 tot 12u en 13i 18u 's Zondags in de St lijke Lagere School (Bmi straat 157) van 9 tot 13 uu 1 Aanstippenswaardig is dat ze kadervorming rechtstrt - voorbereidt op het amm van een vakantiespeelp maar dat men niet verplid zich hier te engageren kan men, als men dat v* voorziene stage meemaken vakantiespeelplein, hiernavolgend inschrijvings muiier dient gestuurd te den naar het Stedelijk Jeu servicecentrum, Kapellestr 15, 9300 Aalst. «proeven». LH \eet Dellel Inschrijvingsformulier tot monitor Kadervorming - Opleiding Naam: Voornaom: Adres: Tel.: Geboortedatum Leeftijd op 1 januari '82 Studierichting Ervoring in het ieugdwerk Ondergetekende wenst deel te nemen oan de kodervormmg opleiding tot monitor- leugdverontwoordehjke, tegen betolmg van 300 fr op rekening van vzw Jeugdanimotie, Kapellestraat 15 Aalst Rek. nr 068-0749200-96 Tede19 Handtekening, lenv en endi earn uncf com sers tmo lebf idel ives Itroi C le cl

De Voorpost | 1981 | | pagina 4