ET SINT-ELOOI rsf\N FEESTDIS Aalsterse Flitsen PRIJS RESTAURATIE-ARCHITEKTUUR V.V.A.K. NIET UITGEREIKT IAMPAGNE FOR EVER V.V.A.K. VOOR BESCHERMING MONUMENTEN EN LANDSCHAPPEN PTasten naar Aalst toen het nog geen stad was.... ogelshow de Zwartkop Aalst De jaarvergadering van de V.V.A.K. werd voorgezeten door de voorzitter Van der Hulst met schatbewaarder Clemens Uyttersprot en dhr Francois De sekretaresse houdt hier een lezing van bestuur van deze gekende organisatie bestaat uit: Van Geit Chris, Van de Wiele Jan 5 John, Lievens Paul, Cobbout Gregory, Chevalier Herman, Van den Brempt Michel en ens Frederik met Alfons Veeckman. (Per) De Voorpost -18.12.1981 - 5 december valt het feest van Sint-Elooi, patroonheili- het Vrij Technisch Instituut te Aalst. Naar jaarlijkse organiseert de vriendenkring van het V.T.I. rond leriode dan ook een Sint-Elooiviering. plechtige Eucharistie- aanvang van het jen defn de feestzaal van de ging iedereen rond rerreinlaar de ruime en gezel len van «Ter Mael». het drinken van een if konden aldus de kontakten gelegd Aktie tussen gekende en gekende collega's, kort verwelkomings van vriendenkring- vamenker Achiel De Moor, v voor het woord verleend heer Ing. Leo Wou- ekteur van het V.T.I.- welkomswoord dacht log even terug aan de eestei [andkoming van de naai ngemeenschap met it-Jozefcollege van de >ekers;aters Jezuïten. In het rende bibliotheek uit de preekider verwelkomde hij grond te stampen. Wij zijn ok pater Heyvaert, di- van mening dat een man die mtokt r van het Sint-Jozef- vijfendertig jaar lang als le raar en als mens meer dan zijn plicht deed, mag en moet geloofd worden.» Herman Van Isterdael, re- evenals de Adjunct sur Van Der Paal en 053 er Wouters, die reeds xpres |e vijfde maal de vere opdracht genoot de gent germaanse talen in het unnen nheidstoespraak te derde jaar. «Voor zijn colle- °m n, plaatste de avond ga's was mijnheer Van Ister- Dewi teken van de V: de V dael, die zichzelf aanzag als riendschap en vreug- een kleine pion op het grote n verbondenheid, van nstengedenken, van even terug naar de figuur van de heer Clement Boel, die joviale en rondborstige textielleraar, die zijn rijke in dustriële ervaring kwistig ten dienste van de leerlingen van de textielafdeling stelde. Zoals telkenjare waren er ook nu meerdere waardevol le VTI-leraars die het actieve schoolleven verlieten. Jos Kerckhofs, regent en jaarleider van het tweede jaar. Collega Gaston Hey vaert, die hem opvolgde, zegt over hem: «Een veelei sende job als schokbreker- coördinator-begeleider en duivel-doet-al tussen direc tie, leraars en leerlingen, vervulde hij doeltreffend. Ondertussen vond hij ook nog de tijd om voor zijn leer lingen een goed functione- V.T.I.-schaakbord, altijd" be reid tot luisteren en helpen. tingef ikomen. Vooraleer Nooit deed men tevergeefs schter nader op in te een beroep op hem. Voor dankte hij uit aller zijn studenten was hij de va- de achtbare Heer der, gemoedelijk meestal, streng als het nodig was, nauwgezet en welbe- Prof. Dr. Ir. De bij gelegenheid van gramjetreding tot het Emeri- spraakt». Een rake typering uit de mond van een kollega- vriend. 1 ge Ie werd teruggedacht °r 00 en goed collega en Louis Janssens, regent moe- André De Winter, die dertaai en Frans. «Hij ont- lovende leraar die ons popte zich als een mens van voorbije lente veel te stiptheid en groot plichtsbe- ontviel toen hij, zoals sef. Zonder enige persoonlij- gewoon was van in ka ambitie zette hij zijn vlak- ugd, op bedevaart trok ke loopbaan in met een Dnze-Lieve-Vrouw van grenzeloze toewijding voor Eveneens werd terug- zijn leerlingen: goed leren ht aan de heer Hubert lezen en zonder fouten ere die op hoge ou- schrijven, leren denken en m overleed. Als wis- zich hoffelijk uitdrukken zo- leraar was hij de rech- wel mondeling als schrifte- id van de stichter van 'ijk, tevens opvoeden en tot P°f" istituut. Rector André zelfstandigheid begeleiden.» els-2 igenaere zaliger. Jammer genoeg, pas op mo° dachten keerden ook rust, verloor hij zijn lieve echtgenote. Hendrik Meert, praktijkleraar metaal, vanaf 1948. «Het wa ren de jaren dat de school een grote uitbreiding kende. Er moesten leermiddelen, gereedschap en zelfs machi nes gekonstrueerd worden: tijdens en na de lesuren, ook tijdens de verlofperioden. Hendrik mag op die periode fier terugblikken. Nu nog, dertig jaar later, zijn machi nes in gebruik, die hijzelf eens mee hielp vervaardi gen. Elke gelegenheid nam hij te baat om zich bij te werken. Bij het invoeren van de kwalificatieproeven, en kele jaren geleden, was hij een voortrekker, o.a. bij de Fabrimetalproef; en, dit is een feit: een dergelijke proef betekent zo ongeveer dat ook de leraar zelf, jaarlijks examen aflegt...». Armand Boschmans, studie meester-opvoeder en meestal werkzaam op de dienst leerlingen, waar hij «met zijn opgewekt karakter en zijn kwinkslagen goed over de baan kon met zijn kollega's. Ontelbaar zijn de diploma's van zijn hand ge schreven in dat mooie sierlij ke rondschrift. Voor de ho mologatie van de getuig schriften werd hij dé specia list en dé verbindingsman. Het werk dat hij afleverde was af. Merkwaardig ge noeg vertoonde Armand eveneens een «technische knobbel», die er hem toe bracht met succes auto-tech niek OSP te volgen. Piet Rousseau, sinds maart 1975, als een late roeping, zoals technisch directeur Lion het zegt, lid van het dienstpersoneel. In zijn da gelijkse taak de enthousiaste en blije werker. Plichtsbe- wust ging hij als het ware het werk zelf opzoeken. Niet zelden zag men hem hele maal alleen bezig met zijn werk terwijl hij met «luider stemme» een liedje zong. Zijn repertorium ging van populaire schlagers tot gre goriaanse gezangen, met een onbetwistbare voorkeur voor het Kyrië Zijn leven lang was hij bovendien ak- tief als sociaal werker, o.m. in het O.C.M.W.-Aalst, maar ook in het V.T.I. was hij al vlug bestuurslid van de Vriendenkring, lid van het veiligheidscomité en de on dernemingsraad. Naast de uittredenden wa ren er ook de nieuwkomers. Met name waren dat: Calle- baut Sonja, Gossé Geert, De Rauw Etienne, Steenhout Marc, Van Boxtael Guido en Van Moesieke Eddy. Direktie en nieuwe leraars samen op de groepsfoto. (CDJ) Voor hen waren er nog geen lovende woorden wegge legd, alleen een klein ge schenkje en de stille hoop in hen goede collega's en be kwame leraars te vinden. Naast dit officiële deel wa ren het voornamelijk de voortreffelijke maaltijd, de musicale deskundigheid van de Rudy's Four en het over vloedig stromende bier, die voor de gezelligheid zorgden. Roel Dat de Belfortzaal aan de «Kaiserlycke Soevereine Caemere der Draeckenieren tot Aelst», een vereni ging die voor Aalst toch reeds heel wat presteerde en tot een volwaardig begrip is uitgegroeid, werd geweigerd zit deze vereniging duidelijk dwars. De 15" uitgave van hun jaarlijks «Officieel Vaste- laovedprogram», «het gele boekje» van o.m. ghe- heymscryvere Daniëlus Jacobinus, scribent-muy- lentrekkere Hermanus Aloe-wisius, botteliere Fransoo Des Eaux en eeuwig lid Marcellus Eche- vinus Evekkius komt er dus alvast niet. Wat er echter wél komt is een proteststunt van formaat die we U echter wegens het onontbeerlijk verrassend effekt nu nog niet mogen verklappen. Wait and see! I.P.O.V.O organiseert nu een vormingsprogramma «Politiek Engagement ook voor Vrouwen» in het arrondissement Aalst. Doelstellingen, inhoud, me thode en organisatie ervan worden belicht door burgemeester A. Allebosch-De Munter, senator Pau la Op den Bosch-D'Hondt en voorzitter G. Van Gansbeke met M. Deckers. Nadere details volgen. Voor restauratie-architektuur reikt de V.V.A.K. elk jaar een prijs uit zo de jury vindt dat zulks gemotiveerd is. Prijs die 100.000 fr. bedraagt waarvan 1/5 komt van de VVAK-kas en de rest van het stadsbestuur. Slechts één voorstel bereikte het VVAK-bestuur, dat van Rudy Zwols, Bosveld 7. Het betreft hier een nieuwbouw met oude materialen. De ju ry, bestaande uit afgevaar digde van schepen De Neve, de heer Van Geem en VVAK- bestuursleden Van der Hulst, Fritz Courteux, Marnix Cherreté, W. Vernaeve, Luc Robijns, Clemens Uytter sprot, Robert Van Gyse- ghem e.a. was dat, hoe lof waardig het initiatief ook Fritz Courteaux gaf als een overzicht van «Toe nog geen stad was» moge zijn, het alleszins niet voldeed aan de gestelde ei sen en kende dan ook de prijs niet toe. Bij het overzicht van de VVAK-aktiviteiten in 1981 pleit deze vereniging voor parkeerverbod op de bin nenkoer van het Oud-Hospi taal waar de waardevolle ro de beuk quasi verpletterd wordt. De St.-Jobskapel werd gerestaureerd door architekt Blackaert en de St.- Jobsvrienden en de kapel te Herdersem kreeg een schoonmaakbeurt en de om geving werd verfraaid. Aan dacht wordt gevraagd voor de H. Geestkapel en verder ijverde de vereniging voor een groene, gezonde stad. Qua straatnamen wenst de WAK voor «Goosenbroeck» een meer eenvoudige, ei gentijdse schrijfwijze en ver kiest ze de benaming «Korte St.-Jansstraat» boven die van «Burgemeester Blan- ckaertstraat» (dc «Parkdreef wordt nu wellicht de «Frans Blanckaertdreef»), Tegen enig verplaatsen van het gedenkteken van Dirk Martens voor een stand beeld i.v.m. L.P. Boon verzet de vereniqina zich formeel. de voorbije jaaraktiviteiten (per) «Aan Dirk Martens mag niet len vervangen door een worden geraakt». meer kunstvol uithangbord Naast de «Mededelingen» stemt de WAK hoopvol waarvoor de nu 70-jarige Cl. voor de toekomst. Uyttersprot verantwoorde- 'n 1981 ging de vereniging lijk is en met bloemen en °P stap naar Plankendael, een geschenk bedacht publi- naar de Antwerpse musea, ceerde de WAK een brochu- naar Herzele voor de herfst- re van M. Cherreté. Dat ne- tr|P en bracht een didaktisch ringdoeners op de Grote bezoek aan de expo van het Markt hun neonreklame wil- St.-Jozefskollege ter gele genheid van het jubileum. Qua ledenaantal is er een daling voelbaar met een twintigtal eenheden. De.291 effektieve leden hopen dan ook op nieuw, jong bloed om de taak verder te zetten. LH teer don tweeduizend vogels waren er zaterdag en zondag.te bezichtigen i blieken in de Meuleschettestraat. (CDJ) De nieuwe formule voor de jaarlijkse statutaire vergadering van V.V.A.K., de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, werd zowel voor wat de plaats betreft (trouwzaal) als de tijd (voormiddag) een schot in de roos. De trouwzaal liep meer dan eivol en aan de feestdis hadden nog nooit zoveel gasten aangezeten. voorzitter Jan Van der Hulst den over de werken in de verheugt zich in zijn jaaro- Rozemarijnstraat waar oud verzicht over de afwerking en nieuw hormoniëren in van het belfort, zo kelder als een prachtig geheel. Even gelijkvloers dat onder lei- eens zeer lovend spreekt ding van schepen Jan De Van der Hulst over de res- Neve vóór de feestdis werd tauratie van de St. Annaka- bezocht. Ook over het voort- pel op de Babbelaar te Hof- werken in het huis Van Lan- stade door jeugdigen met genhove. Van beide gebou- hulp van het stadsbestuur wen wordt nu gewacht aan gerealiseerd. Een restauratie enig werk langs de buiten- die niet als projekt werd in- kant. gestuurd voor de WAK-prijs Wat betreft het privé-initia- en die verre van kansloos tief is de WAK uiterst tevre- zou zijn geweest en de WAK 20.000 en de stad 80.000 fr. lichter zou hebben gemaakt. Anderzijds betreurt de voor zitter dat «de Stad Antwer pen», alhoewel geklasseerd, dreigt volledig ten onder te gaan, dat de werken aan «'t Baasken» stagneren en de nu helemaal ontmantelde H. Geestkapel in de Kattestraat met de nu ontdekte Gotische zijkant niet in een oase van groen zal komen te staan. «Dat zal wel een utopie blij ken te zijn», meent Jan Van der Hulst. Talrijke geklasseerde monu menten komen echter bij ge brek aan betoelaging in ge vaar. De WAK wil dan ook aansluiten bij de oproep tot bundelen van krachten van alle met behoud van monu menten, landelijke en stede lijke landschappen om te ko men tot een opvoedkundig pro ces voor jeugd en de andere bevolking via de media voor meer begrip voor wat waar devol is het opstellen van studiën en verzamelingen om te ijve ren voor reglementering en realisatie onderhoud van monu menten en landschappen komen tot plaatselijke kernen die geklasseerde mo numenten en landschappen op de voet volgen. De WAK zal dan ook aan dringen bij het stadsbestuur tot behoud en rangschikking van Keizerlijk Plein en Grote Markt met Dirk Martens, Bel fort, Borse van Amsterdam en Graaf van Egmont. Ook in moeilijke tijden is een priori teit der waarden te onder houden en gaat het niet op dat ekonomische steeds op kulturele waarden blijven primeren. Ook in deze perio de moet de mens van heden met open blik op de wereld zin hebben voor behoud van eigen kuituur, schoon- en grootheid. LH lenwerking met de «Kamer van Koophandel van en Gewest» organiseerde de «Franse Kamer van indel en Nijverheid voor beide Vlaanderen» verle- landag in «Ter Mael» een kontaktmogelijkheid met unch waaraan een 125-tal prominenten uit de indus- eommerciële, ekonomische en financiële sektor deel- serste georganiseerde Dr- tmogelijkheid zag Fe- lebaut, voorzitter van idelskamer voor Aalst west, als een mijlpaal itroduceerde daarbij Claude Taittinger, ur van de wereldbe- champagnefirma te met Victor Huao's vers waarbij God het water en de mens de wijn had geschapen «doch Traittinger Ie champagne» waarvan het «une faute is de ne pas en boire». Champagne die het eetgenot een andere dimen sie geeft, een boodschap van optimisme en enthou siasme in zich draaqt en een weldaad is voor de dames vooral wanneer de mannen hem drinken. Jacques Brun, voorzitter van de Franse Handelskamer, dankt als organisatoren in zonderheid sek.-gen. Luc De Wolf en direkteur van de ekonomische dienst van de stad Aalst Jaak Spittaels. Hij situeert de samenkomst te Aalst in een reeks steden uit beide Vlaanderen waarbij nu eerlang Ronse een bod komt. Alles met als streef doel het leggen van nieuwe banden in deze toch wel moeilijke ekonomische toe stand. Direkteur Claude Tait tinger, gewezen RPR-volks- vertegenwoordiger en Frans staatssekretaris, onderzoekt op de hem eigen vlotte, uit erst welsprekende en van humor doorspekte wijze, de huidige konjonktuur in ver band met de champagne, nectar waarop nu door re cente maatregelen speciale extra-lasten worden gelegd wat kan resulteren in een minder verbruik al ware het maar bij zakenlunches die toch 50% van het restaurant- potentieel in Frankrijk be slaan. Dit nadat de cham pagneoogsten drie maal ter- eke eerder deficitair uitvie len wegens de weersom standigheden. Gebruik van herbiciden is weliswaar ra tioneel maar maakte de wijnstok fragieler. De stock aan champagne is dan ook aanzienlijk gedaald en de druif wordt als het duurste teeltprodukt aanqezien. Voor Taittinger is champag ne geen wijn, doch een pro- dukt met een eerder symbo lische waarde dat de wet van vraag en aanbod niet nood zakelijkerwijze ondergaat. Recente enquêtes hebben uitgewezen dat om het even hoe hoog de prijs is, 70% van de Franse bevolking toch, al was het slechts een paar maal per jaar bij grote festiviteiten, van champag ne wil blijven genieten. Toch rest er dan 30% dat het ver- bos de «Bergebossen» en üe naam van onze stad zou volgens Fritz Courteaux als hooiland de «Berge- kunnen voortkomen enerzijds van «alsem» doch dat lijkt meersen», hmik Hractisrh w/ii honoris m'nder waarschijnlijk doch veeleer van «els» en in dat Belangrijke vindplaats is al- nf prmpp «tnnnen bePerken verband verwijst hij samen met Lindemans naar de elzen in vast Hofstade waar een uni- ot ermee stoppen. het Osbroek. Sommigen zien in onze stadsnaam zelfs versitaire ploeg op amper Oplossing voor de dan toch rel,9,euze bronnen en verwijzen hierbij zelfs naar «Allah». 5mJ oppervlakte meer alleszins té geringe hoeveel- De streek was hier vroeger gesteente (steengroeven archeologische vondsten heid beschikbare champag- alleszins bewoond door de van Lessen) alleszins we- deed dan om het even waar ne wordt dan ook gezocht in Kelten. Stonehouse en Car- gens een tamelijk groot elders in ons land. Een tem- een vermeerdering van het nac z'in er tastbare bewijzen verval. peltje, een minerva, en sibyl- areaal dat nu reeds 24.000 van en korter bij ons even- BÜ de aanleg van Romeinse Ie, delen van Venus maar ha bedraagt en geëxperi- eens de Henegouwse ge- heirbanen uit Bavai naar ook een 6 vertrekken groot menteerd wordt door Tait- meenten Brunehaut met de Keulen en naar Cassel en de gebouw met centrale ver- tinger (die ook een hotelket- oude zandsteen en Spiennes zee bleef onze streek onaan- warming met warm water ting beheert) naar gronden met een neolithische vuur- geroerd doch door de diver- via holle buizen en tegels, die borg kunnen staan voor steenmijn. Bij Durbuy ook de ticula o.a. van Bergen naar Na de Romeinen kwamen kwaliteitschampagne in de dolmen van Wéris. Na de Asse, een merkwaardig dan de Franken, niet mas- streek van Tours en van Sau- Kelten kwamen de Romei- rechte lijn, kwam onze regio saai allen gelijk doch in mur en ook in Californië. nen en vele namen van onze °°k aan bod. Juist op de vloedgolven. rivieren met uitgang er als waterscheidingslijn tussen Overblijfselen ervan ont- Taittinger aanziet het in- Dender, Samber, Demer, Ij- Zenne en Dender werd deze waart men in plaatsnamen standhouden van de produk- zer, Vesder verwijzen nog baan aangelegd en Asse, met gem (Erembodegem) en tie van Champagne als een naar de Keltische uitgang vroeger Romeinse kamp- inge (Deftinge), beiden pa- nationale erezaak, zelfs als are wat staat voor water. plaats, toont nóg heel wat tronomine, vadernamen, een plicht en grijpt «avec De Dender heette oorspron- sporen van deze vroegere Hem is een woonplaats- audace» deze nieuwe uit- kelijk «Tanara», geruchtma- heersers naam (Vlekkem) en zele daging, hopelijk suksesrijk, kende, bruisende. Van «Ta- Van deze Romeinen bleef in- duidt op een woning ten tii- nara» werd het uiteindelijk derdaad heel wat over. de van de Karolingers «Dender» eerst door umlau- ,n Mespelare vond men (Moorsel, vroeger Moor- ■rve» ae ten van de 8 naar e' daarna munten en cameeën, in cele). proef op de som vormde door de vervorming van t Wanzele Gallische munten. Een eerste vermelding van werd de NV Chocolaterie naar d (20ala Tornaci nsar m velzeke nederzettingen Aalst zelf vinden we in 868 in Callebaut te Wieze de groot- Doormk of Termonde naar met ruim 50 kg Romeinse de goederenlijst van de abdij ste Europese fabrikant van Dendermonde) en uiteinde- potscherven, in Asse paard- van Lobbes waarvan ge- chocolade, gespecialiseerd t!,!:,door '"ssenvoeging in de les en tal van munten en loofspredikers aktief waren dan voor 85% in «chocolat eeuw va" de "d" 2t>als en van e helrbaa" zelf- o.m. te Aalst, Herdersem de couverture» bezocht «Donnerstag» die «Donder- In Aalst zelf was het «Hof ter Moorsel en Baasrode. De be- dag» werd. Bruisend was die Berge» een Gallo-Romeinse naming «Aalst» vinden we Dender, vooral dan in zijn nederzetting met ais goed nog in St.-Pieters-Aalst en in bovenloop door vulkanisch 'and de «Bergekouter», als Aalst in Limburg. |_H Na het feestmaal waarbij de «Taittinger brut réserve» de

De Voorpost | 1981 | | pagina 5