I OUDERCOMITÉ STELT VAST: GEMEENTESCHOOL HERWINT AFLOSSING VAN WACHT SCHEPT VERTROUWEN PROBLEEM VOOR PALLIETER OOK VAN CAUTER HOUDT HET IN HET SPORTCOMITÉ VOOR BEKEKEN 1981 BELANGRIJK LEEFMILIEUJAAR VAST ALS EIK 1981 HOFSTADE GIJZEGEM Adventkonsert Sneeuwruimen 10 - 25.12; 1981 - De Voorpost In de loop van haar bestaan, en dat is nu toch al meer dan tien jaar, heeft het jeugdhuis Pallieter van Hofstade hoog ten en laagten gekend. Telkens als de toekomstvooruit zichten minder rooskleurig waren is men er dank zij een of ander initiatief terug bovenop gekomen en het decennium- feest werd zelfs genoteerdykIs een van de hoogtepunten. Hoewel de werkzaamheden raam van het Bijzonder Tij- in de Zijpstraat niet stillig- delijk Kader van de regio gen zal er binnen afzienbare werking. De verlenging van tijd een oplossing dienen ge- dit projekt is nog niet zeker zocht te worden voor de af- zodat de kans bestaat dat lossing van de wacht. Om te met Luc Van Neck een van weten hoe de zaken er pre- de stuwende krachten van ties voorstaan gingen we het jeugdhuis verdwijnt. De- praten met Mare Gielens, ze permanent verantwoor- een van de verantwoorde- delijke is gedurende dat jaar lijken die het reilen en zeilen dag in dag uit in de Zijp- in Pallieter sedert jaren van straat geweest en zodoende dichtbij volgt. De kwestie die heeft hij niet anders gekund aandacht verdient is de op- dan vaststellen dat de jeugd volging van de «oudere» ge- vandaag de dag niet gemak- neratie die momenteel de kelijk meer warm te maken touwtjes in handen heeft is voor een of ander idee. Als door een jongere ploeg. Die- een van die ouderen die ver genen die voor het ogenblik antwoordelijkheid dragen instaan voor de goede gang stelt hij zich, volgens Mare van zaken zien het niet hele- Gielens, dan ook de vraag of maal meer zitten. Ze kunnen het nog verder de moeite zichzelf niet meer beschou- loont zich te blijven inzetten wen als behorende tot de voor een leeftijdscategorie tienerjeugd tot dewelke Pal- waartoe hijzelf niet meer be- lieter zich in de eerste plaats hoort en die uiteraard een richt zodat ze beginnen uit te andere belangstellingssfeer kijken naar het moment heeft, waarop ze een stap achteruit Met die zienswijze staat hij kunnen zetten. Sedert een niet alleen, maar samen met jaar wordt er gewerkt met nog verscheidene anderen is een permanent verantwoor- hij tot op zekere hoogte ver- delijke, Luc Van Neck, in het groeid met Pallieter zodat het hem moeilijk valt of pijn zou doen alles te zien teloor gaan nadat hij zich even tueel zou moeten terugtrek ken. Om de taak van de hui dige leiding over te nemen staan de kandidaten nu niet bepaald te dringen. Mare Gielens noemde wel een paar namen van jonge men sen die mogelijk in aanmer king zouden kunnen komen, maar hun aantal is niet vol doende om de continuïteit van de werking van het jeugdhuis volledig te kun nen waarborgen. Meningen Om aan het probleem een oplossing te geven zijn er twee meningen, aldus nog steeds Mare Gielens. Elk er van heeft zowel voor- als nadelen, punt vinden in een soort jongerenraad waar in discussie en gemeenschap pelijk overleg kan worden beraadslaagd over de ver schillende ideeën en om trent de uiteindelijke prakti sche uitvoering die er nood zakelijk moet op volgen. Het geen de jeugd boven alles aanspreekt zou dan in eerste instantie aan bod kunnen ko^ men. Wellicht mag dan de hoop worden gekoesterd dat de inzet, waarvan Mare Gie lens zegt dat die nu soms ver te zoeken is, bij een dergelij ke aanpak geen problemen meer zal stellen. De huidige permanent ver antwoordelijke en zijn naas te medewerkers zouden zich naar verluid reeds beraden hebben over de mogelijk heid om zich zonder meer op een afstand te gaan houden. Dat zou moeten toelaten in alle duidelijkheid vast te stel len of de huidige jeugd in staat is haar verantwoorde lijkheid met betrekking tot Pallieter op te nemen of dat, integendeel, het jeugdhuis binnen de kortste tijd ver wordt tot een club zonder betekenis en met zo moge lijk nog minder inhoud. Het spreekt vanzelf dat de ploeg die momenteel het roer in handen houdt niet hoopt dat het tot een verval zou ko men, want daarvoor hebben ze zelf teveel bijgedragen tot het opbouwend werk dat ge durende jaren werd verricht. Maar hoe dan ook, Mare Gie lens besloot met de toelich ting van zijn standpunt dat de jeugd van Hofstade haar verantwoordelijkheid niet blijvend zal kunnen ontlopen als ze in de toekomst nog een thuishaven zal willen vinden in Pallieter. Het nieuw begonnen schooljaar is nog niet ver genoeg gevorderd om een korte kennismaking met de oudervere niging van de Hofstaadse Gemeentelijke Lagere School zonder nut te maken. Als algemene doelstelling van het comité geldt het nastreven en bevorderen van een innige en positieve samenwerking tussen school, en ouders van leerlingen, dit ten bate van een harmonische en optimale ontwikkeling van het kind en mits eerbiediging van om het even welke filosofische of politieke van de «vlucht» naar elders ook dreigde over te slaan naar de vrije kleuterschool kan afgeleid worden uit het feit dat voor het schooljaar 70- 71 niet minder dan 13 vijfjarige jongens elders de kleuter school bezochten. Accomodate Verschillende elementen kunnen een rol gespeeld hebben in deze achteruitgang. Daar waar de klaslokalen zich in een vrij goede staat bevonden kon het zelfde niet gezegd worden van het sanitair, de turnzaal en de speelplaats. Van bij zijn stichting heeft het oudercomité er bij de inrichtende macht op aangedrongen een verbetering in deze toestand te brengen. Ten behoeve van de buitenhuis werkende echtparen was het inrichten van een opvangdienst en het verstrekken van warme maaltijden een noodzaak gewor den. Gezien twee scholen uit Lede en een uit Gijzegem die de school opnieuw hun vertrouwen hebben geschonken en onder hen bekleden de leden van het oudercomité een zeer belangrijke plaats. Zeer belangrijk in deze gunstige evolutie is ook het enthousiasme en de inzet van het ganse school- personeel. Dat de school als een der beste gerangschikt kan worden blijkt niet alleen uit het resultaat dat de oud- leerlingen in het secundair onderwijs behalen, maar ook het feit dat de kantonale inspektie de gemeenteschool bij voorkeur uitkiest voor het geven van recyclavan bij de oprichting zijn verworven en de algemene doelstelling blijft geldig. Daarnaast wil het huidige, dynamische oudercomité van de gemeenteschool, haar school bijkomende kredieten verschaffen teneinde het doeltreffendste en aan de moder ne tijd aangepaste didactisch materiaal aan te kopen. Dat de vereniging daarbij op de steun van Hofstade kan rekenen is haar een riem onder het hart. Bestuur Het comité, op vijf september 1971 gesticht door Mal- schaert Willy, is wat betreft bestuur samengesteld als volgt: G. Gravez, voorzitter; W. De Bruyne, ondervoorzitter; C. De Saeger, secretaris; M. D'Hooghe, penningmeester; H. Cauc- hie, coördinator. A.D.B. eef allei 1981 kan om verschillende redenen een historisch leefmi lieujaar genoemd worden in Groot-Aalst. Zo zagen enkele dossiers het daglicht, die het ganse jaar door, in de aktuaüteit bleven, en die er mede voor zorgden dat de leefmilieuproblematiek niet langer als een fait-divers kan beschouwd worden. Denken wij hierbij maar aan het dossier De Geyndt Copal en De EÏolster te Erembodegem, het gifstort van Herdersem en de problematiek rond de Pas- en Steenbeek. Opvallend was ook dat de Werkgroep Leefmilieu Aalst, beter bekend als WLA, zich stilaan ontpopte als dé spreekbuis van de politiek geladen leefmilieudossiers. Stilaan maar zeker speelde zij het klaar om het overkoe pelend orgaan te worden van alle plaatselijke aktieko- mitees, zoals dit tegen de kanalisatiewerken rond de Pas- en Steenbeek, dit rond het derde industrieterrein te Erembodegem met als hoogtepunt de affaire De Geyndt, het aktiekomitee te gen de illegale olietanks Co- pal enz. 1981 leverde anderzijds nog maals het bewijs dat de leef milieuproblematiek zeer in gewikkeld is en dat de oplos sing van bepaalde proble men maanden zoniet jaren aansleept. Ook hier kan ver wezen worden naar de reeds vermelde voorbeelden, waarbij dikwijls gegoocheld wordt met wet- en andere teksten. Dat de overheid, inzonder heid het stadsbestuur, met dit alles zeer verveeld is hoeft niet langer bewezen. Hoeveel maal werd de leef milieuproblematiek niet berde gebracht op de maan delijkse perskonferentie van het schepenkollege. Daarbij bleek vooral Burgemeester D'Haeseleer (en niet sche pen voor, leefmilieu De Maght) de grote tenor te zijn, die met hand en tand zijn beleid trachtte te verdedi gen, waarbij hij niet aarzelde van tijd tot tijd een steen te werpen naar de nationale overheid. Het konflikt tussen de Burgemeester en Minis ter Galle in verband met de zaak Copal ligt nog velen in het geheugen. Konkrete en positieve oplos singen kwamen voorlopig nog niet uit de bus. De pro blematiek rond de Pas- en Steenbeek schijnt met een brief van staatssekretaris Ak kermans een tweede start gekregen te hebben. De ma- zouttanks van Copal zijn ver zegeld. maar staan er nog Het artikel in dit blad waarin de Heer De Bruyn, voorzitter van de wijksportraad van Hofstade, in april 1981, het stedelijk sportcomité kritisch bekeek om te besluiten dat hij er zijn tijd verliest is niet overal in goede aarde gevallen. De Heer Norbert Van Cauter, voorzitter van dezelfde raad maar van de deelgemeente Gijzegem is ook niet vol lof over de werking van het sportcomité en in het gesprek dat wij met hem hadden zette hij zijn bezwaren uiteen. Een adventkonsert te Hofstade. (CDJ) Louis Van der Pool en kornuiten, knappe muziek. (CDJ) in alle glorie. Het bedrijf De Geyndt op de derde industriezone werkt op volle toeren ondanks het beroep dat bij de raad van Statie hangende is, terwijl het gifstort van Herdersem met een aarden mantel van onschuld zal bedekt worden. Bij dit alles hoeft men dan nog niet te denken aan de andere leefmilieuproblemen waarmee de Aalsterse be volking sinds jaar en dag gekonfronteerd is. Amylum, De Wolf-Cosijns en Sulbb blijven stinken tegen de ster ren op, zonder dan nog de lawaaihinder te vergeten die inherent schijnt te zijn aan hun aktiviteiten. Overheid Zoals in het verleden heeft het Aalsterse stadsbestuur ook dit jaar een aktief groen- beleid gevoerd. De Groen- dienst, afhangend van leef milieu, publiceerde aldus in het midden van het jaar een overzicht van haar aktivitei ten waaruit men kon beslui ten dat deze stadsdienst be slist niet met haar armen gekruisd kan blijven. Ook dit jaar werd opnieuw een aktie groene straten georgani seerd, die nog maar eens bewees dat de bevolking op dit vlak zeer aktief meewerkt. Ook de resultaten van de selektieve papier- en glasop- halingen wijzen in die rich ting, en bevestigen dat het stadsbestuur op dit vlak geen nutteloze initiatieven nam. De nieuwe folders die dit jaar verschenen met wande lingen in de Faluintjes, de Leirekensroute en in Erem bodegem vormen een uit stekende aanvulling van de ze welke reeds vorig jaar ge publiceerd werden over de Osbroek, de Gerstjens en Kravaalbos. Dit jaar werd ook onder lei ding van het stadsbestuur overgegaan tot de eerste buislegging van de nieuwe koliektoren, die in feite de start zijn van het toekomstig waterzuiveringsbeieid van de stad. Nu Aalst ook de zetel wordt van de Waterzui veringsmaatschappij voor Vlaanderen kan Aalst op dit leefmilieuvlak beslist een voorbeeld worden voor vele andere steden. Maar alles bij elkaar blijft de overheid, zeker wanneer het delikate politiek geladen dossiers betreft, te passief om meteen het vertrouwen te winnen van de leefmilieu mensen die er op hun eigen manier de openbare opinie attent maken op het feit dat er in Aalst op leefmilieuvlak nog heel wat werk voor de boeg staat. VEHE Vooreerst heeft Van Cauter Norbert bezwaar tegen de tien politiekers die in het sportcomité zetelen omdat ze van sport weinig verstand hebben. Wel wordt er een uitzondering gemaakt voor wijlen Piet Van De Velde.Ve- andere leden werden ge kozen uit verenigingen zon der echte sportachtergrond. Het doel van die politiek ge kozenen zou zijn: een springplank gebruiken voor de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar. De voorzitter van de wijkspor traad Gijzegem wil er hier op wijzen dat bijvoorbeeld in het sport- en recreatiecen trum van zijn gemeente een paar bijkomende tennisvel den zullen worden aange legd. Nu is het zijn verwach ting dat op het moment dat de gemeenteraadsverkiezin gen voor de deur zullen staan, de sportonkundige politiekers van het sportco mité zullen proberen om de pluimen voor de verwezen lijkingen op hun eigen hoed te steken. Dat zou hij zeer ten onrechte vinden want zij hebben er nooit een stap voor verzet. Subsidies Het budget dat het sportco mité kan uitdelen aan de ver schillende sportverenigin gen wordt veel te laag ge noemd. Vorig jaar zou er on geveer 500.000 frank zijn verdeeld onder ongeveer 200 verenigingen. Elk kreeg dus wat genoemd werd een verwaarloosbaar kleine som. Hoe meer geld een ver eniging krijgt hoe beter na tuurlijk, zegt Van Cauter N., maar een paar duizend frank is pover. Daarvoor moet dan nog een reeks formulieren tot in detail worden ingevuld en dienen allerhande sta vende stukken te worden bij gevoegd. Ook worden er punten gegeven op basis van een nominatieve leden lijst. De kritiek die hier werd geuit is dat het voor sport clubs geen enkel probleem is om een soort handteke- ningenaktie te voeren waar door ze met de vele zogezeg de leden in een hogere sub sidieschijf vallen. Ernstige clubs zijn daar dan het slachtoffer van. Eigen accomodatie geeft recht op meer geld, maar hoeveel verenigingen heb ben eigen sportlokalen en terreinen? Wie zich een club blad kan veroorloven wordt hoger gewaardeerd maar het sportcomité eist een gra tis abonnement. Dit alles sa men, aldus nog steeds Van Cauter N;, leidt er toe dat de grootste verenigingen die het op zichzelf al iets beter en ruimer hebben nog meer geld krijgen toegestopt. De kleinere maar daarom niet minder sportieve clubs blij ven in de kou staan. Wat onze zegsman ook hele maal niet rechtvaardig vindt is het feit dat het sportcomi té slechts een paar honderd duizend frank te verdelen heeft terwijl voor de jaarlijk se karnaval (iets wat cultu reel niet erg hoog werd aan geslagen), per jaar meerdere miljoenen ter beschikking worden gesteld. Van Cauter N. zegt dat hij met deze me ning zeker niet alleen staat, want zijn collega's-voorzit ters treden deze stelling bij. Er werd evenwel aan toege voegd dat het met deze op merking niet in de bedoeling ligt een steen te werpen naar het sportcomité want dit krijgt nu eenmaal niet meer geld. Veeleer werd de be schuldigende vinger uitge stoken in de richting van het stadsbestuur dat op dit ge bied schromelijk tekort schiet en dit des te meer daar niet minder dan drie personen op vijf van groot- Aalst op een of andere ma nier aktief aan sport doen. Bepaalde sporten worden dan nog uitgesloten. Biljart komt wel, tafelvoetbal komt niet in aanmerking. Van Cau ter N; kan alleen maar gis sen naar de reden van de discriminatie. Is tafelvoetbal minderwaardig omdat het in een cafésfeer hangt, zo vraagt hij zich af, maar het zelfde kan gezegd worden van het biljart. Medewerking Toen de dertien wijksportra- den in werking traden had den de voorzitters ervan de hoop dat er vanwege het sportcomité enige positieve medewerking zou mogen ondervonden worden. Maar, zo werd ons gezegd, die hoop is tot op de dag van vandaag ijdel gebleken. Wel hebben de wijksportraden het stemrecht kunnen af dwingen maar veel meer dan op de vergaderingen van het comité pro forma een paar woordjes zeggen is er tot nu toe niet geweest. De klacht werd geuit dat nie mand van het sportcomité de moeite doet om de aktivi teiten van de wijksportraden in de loop van het jaar te gaan aanmoedigen. De ba sis zou wat meer belangstel ling wensen. Het sportcomi té zou de verslagen die door de voorzitters worden opge stuurd niet eens lezen. Mocht dat wel gebeuren dan zou het comité ten minste weten wat er plaatselijk ge beurt en welke eventueel de moeilijkheden zijn. Maar die moeite is teveel gevraagd zegt Van Cauter N. De ver slagen worden gewoon aan de kant gelegd. Hoeft het dan te verwonderen dat van de dertien wijksportraden er maar een paar overblijven omdat alle opgelopen tele urstellingen tot het besluit hebben geleid dat de in spanningen niet de minste zin hebben? Van Cauter Nor bert stelt die vraag en voegt er aan toe dat het hem niet verwondert. Acte de présence Toen hem de vraag gesteld werd wat het sportcomité dan wel doet antwoordde de raadsvoorzitter uit Gijze gem: de theorie verkondi gen dat de sport moet gesti muleerd worden. Er werd aan toegevoegd dat de prak tische uitwerking ver te zoe ken is. Eén zaak acht het sportcomité belangrijk, na melijk de «acte de présence» gedurende de sportweek. Op andere manifestaties, al dus Van Cauter N;, zijn de heren slechts aanwezig om de trofee vlug-vlug in han den van de overwinnaar te duwen om daarna met spoed te verdwijnen. Onze zegsman was teleurgesteld omdat niemand zich ver waardigde aanwezig te zijn op de succesvolle omnis- portdag te Gijzegem. De re den van die schitterende af wezigheid werd gezocht in de omstandigheden dat het sport- en recreatiecentrum van de deelgemeente meer dan twee minuten, per auto, van het centrum van de stad Aalst verwijderd is. Het sportcomité organiseert ook af en toe een colloqium waarop professoren acade mische onderwerpen komen aansnijden. Dat mondt dan uit in steriele discussies waar een sportliefhebber weinig aan heeft. Ook daar kan Van Cauter N. zich moei lijk mee verzoenen. Sportlaureaat Jaarlijks wordt een super starwedstrijd georgani seerd. Daar worden eerst bergen papier aan vuil ge maakt maar wat betreft pub lieke belangstelling zou dat nog niet veel hebben opge leverd. Voor het verkiezen van een sportlaureaat zou het sport comité zich langs alle zijden laten beïnvloeden. De deli beratie die aan de uiteinde lijke keuze voorafgaat steunt op alles, zo werd gezegd, behalve op sportieve over wegingen. Al deze hogerstaande over wegingen hebben de Heer Van Cauter Norbert de vraag doen stellen of het niet beter zou zijn alle politiekers aan de deur te zetten en deze te vervangen door leden die echt sportief zijn ingesteld. Sport gaat immers niet sa men met politiek. Zoals het er nu aan toe gaat wordt het nut van het sportcomité ten zeerste in twijfel getrokken, en wat hemzelf betreft houdt de voorzitter van de wijk sportraad van Gijzegem het in dat sportcomité voor bekeken. A.D.B. Het afgelopen jaar is in menig opzicht merkwaardig ge weest voor het toneelgezelschap Vast als Eik. Vooreerst waren er de perikelen met de zaal van het patronaat. Dat de toestand er niet rooskleurig was wist men al een tijdje. Sommige repetities hadden meer weg van werfcopnamen voor «singing in the rain», dan van toneelherhalingen. Dat er letterlijk stenen op de hoofden dreigden te vallen vermoedde men niet. Gelukkig konden de acteurs uitwijken naar de zaal Danny op het Lindeveld. Dank zij het stadsbestuur dat een po dium ter beschikking stelde en door de inzet van de tech- soldaat», bezoek in groep aan toneelvoorstellingen van amateurgroepen uit de streek, bouw van een nieuw gen weg verder te gaan. Op computerbestuurd 36 kana- dit ogenblik zijn de herhalin- len lichtorgel door de techni- gen voor «Als ma van huis sche ploeg, voorbereiding is» reeds bezig. Het is een van het jeugdstuk «De grote stuk van F. Marceau in een Groezel» in regie van Wil- regie van Lena Siau en het liam Guns, Sint-Maarten- wordt op de planken ge- feest voor de kinderen op 31 bracht op 27 en 28 maart, 3 oktober, en 4 april 1982. Vermeld moet tenslotte wor- mensen van buiten naast de Dat er ondertussen ook niet den dat het lokaal, Dorp 4 te regisseurs van eigen kweek, gerust werd bewijzen de vol- Hofstade elke zondagvoor- Verder wordt er van nu af gende aktiviteiten: deelna- middag openstaat voor de aan geen enkel toneelgenre me aan de Sinksen- en Au- leden. Vast als Eik wil ook gustuskermissen om de kas nog een vrome nieuwjaars- te spijzen, technische hulp wens uiten: Heer, geve dat meer uitgesloten. Terug naar de aktiviteiten nische ploeg (zij maakte van van 1981. Na het traditionele aan andere culturele vereni- we in 1982 uiteindël jk een een lege hall een heuse souper rond karnaval werd gingen, geleid bezoek aan stevig dak boven ons hoofd Zon en- Jon fiet :hie kun Jezi .He ner ton ijk Jen .er; iet een king KAN bed de I :inr en i .an gezi gen «op M dee harl •op. schouwburg) geraakten de problemen van de baan. Dan was er de herstructure ring van Vast als Eik. Waar vroeger weinigen bij het be stuur betrokken waren en dus ook al het werk door die weinigen diende opgeknapt te worden, werd er nu geko zen voor het verdelen van de bevoegdheden onder werk groepen (toneel, techniek. het blijspel «geen sex in het N.T.G. met bijwonen van hebben. Sussex» van Mariott en Foot gebracht op 27, 28 en 29 april. Het succes van dit stuk bracht het bestuur ertoe voortaan vier opvoeringen te voorzien. Terwijl de her halingen aan de gang waren realiseerde de technische ploeg een gloednieuw stan daarddecor dat gemakkelijk op te bouwen en af te breken «De geschiedenis van de nevenaktiviteiten, onder is. In augustus werd gestart een overkoepelend bestuur, de voorbereiding van Een eerste evaluatie eind 1981 was zeer bevredigend. «Een moordenaar in de groep», een thriller van P. Het zoeken naar nieuwe K'n9 en Boland in regie ideeën uitte zich ook in de keuze van de regisseurs. Er werd besloten om in het ver van Fons Vinck. De bijval die dit stuk mocht genieten op vier avonden, stimuleerde volg ook beroep te doen op de leden om op de ingesla- Het gebeurt, dat ijverige lieden de sneeuw van hun voetpad vegen, zodanig dat een deel van het wegdek in een minï-Zwitserland verandert. Het mag niet van het stedelijk politiereglement. Om het trottoir vrij te houden van sneeuw of ijzel, dient men te zorgen voor een voldoende veilige doorgang (1 meter). De sneeuw kan opgestapeld worden op de rand van het trottoir, zeker niet in de straatgoot of op de straat. Ter informatie: zolang de voorraad strekt kan zout aangekocht worden (in zakken van 50 kg), in het oude stadsmagazijn aan de Hoge Vesten. (pd)

De Voorpost | 1981 | | pagina 10