FALUINTJES FAUBOURG-JAARMARKT BAARDEGEM MET IN 1981 ATTRAKTIE MEER Meldert start aktie SOS-Polen IN 1981 WERD MOORSELS WATERKASTEEL VERKOCHT HERDERSEM BEREIDT TWEEDE EEUWFEEST VOOR MELDERT KREEG ER IN 1981 HET «GOOSENBROEK» BIJ O O LAUREATEN SELEKTIEPROEF K0NSTRUKTIERUWB0UW IN V.T.I. PAROCHIE ST-JAN BOUWDE LEVENSGROTE KERSTSTALLEN O V0N(C)KIES MEIVISKOPJES ZANDSTEENTJES Druppelleller 12 - 25.12.1981 - De Voorpost Geestelijke en burgerlijke overheden, schoolge meenschappen en verenigingen zonder onderscheid starten een aktie «SOS-Polen» te Meldert-Aalst. Onbederfbare levensmiddelen en wasmiddelen al lerhande kunnen ten spoedigste worden afgegeven in de Zusterschool. Ook financieel kan worden gesteund teten ontvangstbewijs bij J. Muylaert, Dorp 64 of via storting of overschrijving op postre keningen 000-0421410-42 van H. Standaert, Dorp 2, of 000-0525226-68 van J. Muylaert, Dorp 63 te Meldert. Bedoeling is begin januari met eigen vervoer alles ter plekke te verdelen, in koördinaite met de te Aalst gevoerde aktie, in de streek van Elblach, een 60-km voorbij Gdansk. De handen uit de mouwen steken of de portefuille (wijd) openen is nu de boodschap. Zolang we mogen geven en niet moeten krijgen zijn we nog steeds bevoorrecht. LH Ook in 1981 toonden Baardegemse jeugdverenigingen zich uiterst aktief. De Chiro was aan de viering van haar derde lustrum toe en de Scouts hielden hun zesde bouwfeesten en konden enkele weken terug de geleende gelden voor de gebouwen aan de Winningstraat terugbetalen. Belangrijke rol in het geheel van deze jeugdaktiviteiten speelde wei Paul Jacobs, onlangs door mgr. De Kesel tot akoiiet gewijd. De Faubourg-jaarmarkt kende bij de 94" editie een fel meegevallen vernieuwing met de invoering van een avond- markt waarbij de vele inspan ningen door de grote bijval aardig werden gekompen- seerd. Dagen waarop Liliane en Gilbert vanzelfsprekend in de kijker liepen. Van Mark De Bie bracht de BRT-tv uitzendingen van de volkse «Paradijsvogels» en «Hoop in de Toekomst» «Au gust te Spa» waarna het met «De zevende zoon» bomvolle zalen lokte. Aan vader Jos De Bie, kunstschilder, werd een posthume hilde gebracht. De herboren Koninklijke Harmo nie Sint-Cecilia verzorgde voor minder aanwezigen dan derge lijke prestatie wel verdiende, voor een zeer inslaand volks- koncert. Ook de reeds burgerrecht verworven hebbende Voetbal feesten vielen alleszins mee en de wipschutters «De Vonckis- ten» huldigden hun voorman Clauwaert. Beide scholen kwamen her haaldelijk gunstig in het nieuws en na een kersvers ou- derkomitee kreeg de gemeen telijke school nu ook een vast benoemd schoolhoofd wat borg staat voor kontinuïteit. De ondertussen in het huwe lijk getreden Carine Pots werd verdiend de Oostvlaamse po nyprinses, doch even voorbij haar woning werden door wak kere personen juwelendieven klemgereden. Ondertussen staat de be ruchte hoeve te verkommeren bij ontstentenis van definitieve bestemming en werd even ver der de aloude afspanning «Bij Maxens» in het brandpunt van de belangstelling gebracht met haar tweede eeuwfeest. Maxens is tevens het lokaal van «De Vliegende Spaak», wielerenthousiasten die te Aalst gepast werden gelau werd. L.H. Wellicht was bet meest markante feit in 1981 te Moorse! de verkoop van bet Waterkasteel uit de 16de eeuw. Daarmede gingen dan heel wat restauratiewerken gepaard en belooft het geheel een face-lift te krijgen. Hopelijk wordt het kasteel nu iets meer toegankelijk en kan er af en toe wel eens een kulturele manifestatie plaatsgrijpen. Herdersem behaalde in 1981 herhaaldelijk koppen op de voorpagina's met de problematiek over de «Pas- en Steenbeek», die zelfs met een «stommiteitentocht» werd vereerd. Een beet hangijzer dat reeds zowat langs alle zijden werd belicht en waarvan de definitieve oplossing nog niet voor morgen is. Het Sint-Antoniusdorp be leefde in januari drie dolle da gen en het Sint-Antoniusspel in een nieuw kleedje werd een ware meevaller. Meevaller die nu niet meer kan herhaald worden wegens noodzakelijke financiële en andere beper kingen. Ook langs het facet «majo- rettendorp» toonde Herder sem zich in 1981 alleszins ak tief en behaalde alvast opmer kelijke suksessen. Zoals steeds organiseerde de plaatselijke Savidsfondsafdeling interes sante aktiviteiten waarbij de tentoonstelling «100 jaar lite ratuur in Oost-Vlaanderen» wel als een hoogtepunt kon worden aanzien. Het «Werk der Volkstuinen» presteerde het eens te meer aan de kermisaktiviteiten een supple mentaire dimensie te verlenen en exposeerde dit jaar o.m. ook alternatieve groenten. Met de «kruisdagen» werd de aloude kruisprocessie in ere hersteld en bedoeling is er weer een traditie van te ma ken, dit in samenwerking met het zangkoor dat zijn sporen reeds lang heeft verdiend. Ondertussen bereidt de Ko ninklijke Harmonie, parel aan de Herdersemse kroon, zich onder de leiding van haar nieu we voorzitter, haar tweede eeuwfeest voor door o.m. de oprichting van een «Huldeko- mitee '200», nadat afscheid werd genomen, wegens verhui zing, van Achiel Cayet, dyna misch voorzitter én van de Harmonie én van het Werk der Volkstuinen. Een definitief af scheid kon het uiteraard niet worden want in de mate van het mogelijke wil Achiel ver der blijven meewerken aan het Herdersemse kultureel- en volksleven waaraan hij toch geruime tijd zijn beste krach ten heeft gewijd. L.H. Met de Pikkeling kwam de aloude Gudulakapel ander maal in de belangstelling en werd nu gedurende ruim een week met een zeer origineel bloemenmedaillon getooid dat quasi alle voorbijgangers en - rijders even deed stoppen en goedkeurend knikken. Het Priester Daensfonds huldigde en wellicht wordt dit een jaarlijkse gebeurtenis de Moorselaar Dr. Caudron maar op Vlaams gebied was er enige herrie op wapenstil standsherdenking waarbij de dirigent verbod kreeg de Vlaamse Leeuw te laten spelen zodanig dat hij dan een kwar tier later ging dwarsliggen op de begraafplaats wanneer het erom ging «de Brabangonne» te spelen. Volgend jaar komt dat wellicht allemaal wel in orde. De visueel-gehandicapten van het gewest Aalst, Ninove, Geraardsbergen met Moorse- laars aan de top vierden het tienjarig bestaan van hun ver eniging naar aloude traditie te Moorsel, waarbij vele aanwe zigen zich de verplaatsing naar de Katholieke Kring niet zul len hebben beklaagd. De plaatselijke scholen werkten zich in de kijker met een bruisend kinderkamaval, een bezoek aan eigentijdse be drijven, een bijdrage voor de schildpadaktie of een blijk van verbeelding en kreativiteit bij de kleuterafdelingen. Op het kultureel vlak beleef de het Moorselse «Cantico- rum-zangkoor» met het kerst- koncert 1980 wellicht een hoogtepunt en in het Kwistor- nooi werd V.O.K. (ander maal) laureaat. Moorselse ma jorettes gingen de lof van de Faluintjes uitdragen tot in de States of aan de Middellandse Zee en wisten er opmerkelijke aitslagen te boeken. L.l Baardegem Herdersem Voor Meldert was 1980 vooral het jaar waarin de sociale wijk «Goosenbroek» met 37 nieuwe, ruime en eigentijdse woningen werd gerealiseerd en waarin de jeugdbeweging, in casu de scouts «De Hopduveltjes» tot verdere bloei kwamen en zelfs in aanwezig heid van tal van prominenten waaronder de burgemeester en de plaatselijke schepen hun spiksplinternieuwe paviijoenen konden inhuldigen. Kerstmis De KVLV hield haar kerstfeest op zondag 20 december in de parochiezaal onder het motto «Verbonden met de Derde Wereld» De gemeentelijke bond voor gepensioneerden op dinsdag 22 december en de Jongerengemeenschap Baardegem-Meldert wil len kerstmis tillen boven alleen maar een gevoel, zang, kaarsen en geschenken. In zaal Ons Huis is er het traditioneel kerstfeest op kerstdag zelf vanaf 15 uur met sneltombola. Inkom 25 fr. Kinderen tot 12 jaar worden er op een paar verrassingen vergast. De netto- opbrengst van vorig jaar werd integraal geschonken aan de Baardegemse kloosterzusters De Clerck, Verstraeten en Blinde man. Vandaar ging het geld rechtstreeks naar de missies. Een nieuwe kerststal, drie polyesterbeelden, werden aange kocht voor de kerststal buiten de kerk. Ook binnenin komt er een nieuwe omdat de vorige, alhoewel met kunstige beelden, een aantal mensen wegens het al te moderne karakter niet beviel. Geluisterd zal nu worden naar de reakties en de parochieraad zal uiteindelijk beslissen welke kerststal blijft. Kunnen buurtkomitees, die te Baardegem toch al heel wat presteerden bijv. in de Faubourgstoeten, niet zorgen voor een eigen kerststal per buurt? Misschien zelfgemaakt? Een tip voor volgend jaar. Liturgie Op maandag 28 december vergadering in de parochiezaal voor alle misdienaars voor diamontage over liturgische houdingen en gewaden, een kerstgeschenk en bespreken van de dienstrege ling. «Gemeentevrienden» De prijzen van de tombola georganiseerd door de kickerklub De Gemeentevrienden zijn af te halen in café Gemeentehuis voor 1 januari e.k. Kerstbijeenkomst Op maandag 28 december te 19 uur in de parochiezaal worden een honderdtal jonge mensen verwacht van de jongerengemeen schap, de Chiro en de Scouts van Baardegem en Meldert, de Jins, VK's, Aspi's en Tiptiens. Op het programma: dans, kerstspel, enquête rond kerstdag, krea-evokatie viering, kerst man, etentje, gezellig samenzijn, kwis. Ieder brengt een ge schenkje mee om de kerstman te bevoorraden. Wie enkel naar de etalage^ kijkt en schittering zoekt gaat voorbij aan het licht van kerstmis. Voor hen gaat Knstus andermaal de kerstmist in. Driekoningenfeest Traditioneel driekoningenfeest op vrijdag 8 januari te 19u30 in de parochiezaal. Romantische kerstnacht Vandaag donderdag 24 december staat de VTB-afdeLü 22ul5 bij de Stevenskapel te Moorsel voor een nachtwandeling waarna te 24 uur bijwonen van de kerstnachtdienst in de kapel. Achteraf gezellig samenzijn bij Elmire. Deelname in de onkos ten: 150 fr. Wandelen aan de Dunne Wandelen aan de Oude Durme te Hamme doet de VTB op zondag 27 december met samenkomst aan de kerk te Hamme te 14 uur. In januari-februari volgt er een voordrachtenreeks door Frans De Block over «gebruik van kruiden in de keuken en de volksgebruiken eromheen» en in het weekend van 16-17 januari wordt er hopelijk een sneeuwweekeinde doorgebracht te Ovifat. Tijdig inschrijven gewenst. Parochiaal Centrum Regelmatige vergaderingen: elke dinsdag voor de eerste vrijdag: gezinsbond H. Hart eerste woensdag: bestuur KVLV tweede week: beheerraad parochiale werken derde maandag: bestuur Davidsfonds vierde vrijdag: AVC of KWB elke donderdag: repetitie zangkoor (klooster) om de 14 dagen: kaarting KBG en regelmatig bestuursverga dering. De bestuursvergaderingen hebben plaats in het jeugd huis. Eerstvolgende aktiviteiten: zaterdag 9 januari: belotting zaterdag 9 januari: ledenfeest Landelijke Gilde dinsdag 12 januari: gespreksavond KVLV vrijdag 15 januari k maandag 18 januari: tentoonstelling Dorpsraad zondag 17 januari: Sint-Antoniuskermis vrijdag 22 januari: kleinkunstavond Davidsfonds zaterdag 31 januari: pannekoeken Chirogroep Kapeile vrienden 46 deelnemers aan de laatste belotting Eerste tien werden Roger Lambrecht, Pierre Willems, Paul De Waegeneer, Emilie Ledegen, Theodoor De Bom, Albert De Meersman, Christiane Arts, Kamiel Van den Bossche, Clement Willems en Pauline De Wit. De algemene rangschikking ziet er als volgt uit: Pierre Willems, Paul De Waegeneer, Roger Lambrecht, Theo Ael- brecht, Jozef De Saedeleer, Kamiel Van den Bossche, Jean De Waegeneer, Emilie Ledegen, Yvonne Clottemans, en Paul Put. Niettegenstaande regenbui en kenden de Pikfeesten, dit jaar te Meldert gehouden, een massale belangstelling met dan vooral de paardenmanège in het brandpunt van de inte resse. De «Claerhaegse Comedie» bracht met sukses «Baas Gan- zendonck» voor het voetlicht op «Nezzenshof» en de Kyno- logische Vereniging Nievel- Kapel slaagde erin een 700-tal blaffers van heinde en verre aan te trekken. Was de Mel- dertse autorally reeds aan de 14de editie toe, de Pinksterreis kende met haar 35" jaarlijkse tocht, deze keer naar de Voge zen, andermaal heel wat bijval. Op gebied van de plaatselij ke historie verscheen «De Ge schiedenis van Meldert» waar van een bijgevoegde druk noodzakelijk werd en deed de Claerhaegse Comedie haar duit in het zakje met bijdragen over de Klaarhaag. Ludieke feesten waren er bij de vleet met o.m. de Drieko ningenviering, de eigentijdse kamavaleske en andere festivi teiten in beide lokale scholen en de tot nieuw leven gebrach te Nievelkermis. Faluintjes en vooral het Kra- vaal werden een attraktiepunt voor de hele regio en elk week end en in de vakantie elke dag, waren er tal van bezoekers die, wegens de nieuwe reglemen tering, nu niet meer door rui ters op de wandelpaden wer den verdrongen. Op de AaJsterse Hopmarkt stalen Meldertse hoptelers dt show en ook de plaatselijke sportverenigingen kwamen herhaaldelijk in de kijker. Een paar Meldertenaren, althans gewezen, kwamen in het nieuws: Luc De Block met zijn opgemerkte tentoonstellingen in Middelheim en in de Bel- fortkrypte en Albert Saeys als de nieuwe OCMW-sekretaris te Aalst. Meldertse kandidaten bij (k verkiezingen haalden in zowat alle partijen opmerkelijke re sultaten. L.H Da bouwatdeung van het VTI (Vrij Technisch Onderwijs) Aalst beleefde verleden week andermaal «hoogdagen». Met het oog op wat men vroeger «metselwedstrijd» noemde doch wat nu «metseldemonstratie» heet ging de selektieproef door waaraan klassen van de eindjaren van de lagere en de sekundaire beroepsschool deelnamen. In totaal zijn dat 42 leerlingen. In de pas opgerichte loods werd de ganse dag door de leerlingen ijverig gewerkt aan een werkstuk naar opge geven plan waarbij zelfs de «schafttijd» werd vergeten. Verleden maandag werden de werkstukken dan door een deskundige jury geëva lueerd. Naast leraars van het VTI zetelden er tevens na mens het bedrijfsleven aan nemer Peynsaert en namens de Christelijke Centrale Hout en Bouw de neren A. De Meester, J. De Vroe en J. Van der Donckt in. Na een verwelkoming door tech nisch direkteur ir. Lion, door de heer Van Herreweghe en leraars van de bouwafdeling werden de werkstukken ui terst nauwkeurig nagezien en tijdens het middagmaal werd gemoedelijk van ge dachten gewisseld over pe dagogie en bedrijfsleven. Bij de proklamatie door di rekteur L. Wouters kwamen als laureaten Peter Van Eet- velde. Statiestraat 95 te Gij- zegem en Sammy Noël Bruulstraat 140 te Haaltefi uit de bus. Alle leerlingen mochten vanwege de Cen trale Hout en Bouw een ge schenk aanvaarden waarna de heer Van Herreweghe dankte en andermaal aan drong op nog nauwere sa menwerking tussen de school en de nijverheid. LH Rond het thema van de geboorte van Jezus in een stal reaiizeerde de parochieraad) van St.-Jan iets heel merk waardigs. Een tiental knooppunten van een buurt werden gesierd met evenveel kerststallen. Zij zijn zowel een lust voor het oog als een waarachtige evocatie van het geloof in de komst van de Verlosser. In plaats van op vrijdag 1 januari wordt het huisvuil opgehaald op woensdag 29 december. K.B.G.-Kerstfeest Op het kerstfeest op dinsdag 29 december met te 15 uur een mis waarna koffiefeest in de parochiezaal worden speciaal herdacht: Maria Colson, Jozef De Bie, Margriet De Ridder, Marie Janssens, Matia De Ridder, Melanie De Plecker, Theofiel Janseghers, Jozef Cooreman en Isidoor Dubois. Voetverzorging Op 20 januari in de parochiezaal voetverzorging te 14 uur. Lidkaart meebrengen a.u.b. Fatima Inschrijven voor Fatima van 12 17 mei e.k. voor Nieuwjaar binnen te brengen met een voorschot van 5.000 fr. Jeugdcafé Om organisatorische redenen wordt het verschoven naar 10 januari. Kerstviering Vernomen wordt dat de viering in samenwerking met de Jongerengemeenschap WKS-WKM Meldert, Chiro Joepie, zal doorgaan op maandag 28 december. Meldert Kerstmis wordt op vele plaatsen in alle intimiteit ge vierd. De specifieke gezellig heid die in beperkte (familie-) kring wordt gebouwd kent haast iedereen. Deze sfeer wordt echter slechts op wei nige plaatsen naar buiten gedragen. Dat dit echter wis en waarachtig de moeite loont bewijst ons dit jaar de parochie St.-Jan. Kerstallen Elke buurt bezit nu haar ei gen kerststal in deze paro chie. Vrijwilligers bouwden met eigen middelen, maar vooral met een reusachtig enthoesiasme hun stal, hun kribbe, symbolen voor Christus' geboorte. De ver scheidenheid van materiaal is hiermee dan ook uitge legd. Gerstenbaan, Over- hammedreef, Affligemdreef, Steenland, Driesstraat, Schietbaan, Immerzeeldreef, overal kan men een uniek exemplaar aanschouwen. Zang Op zaterdag 26 december vertrekt na de mis van 19 uur aan het Sociaal Centrum, Rerum Novarumstraat, een optocht langsheen de ver schillende stalletjes, wasr telkens een aantal kerstlie deren zullen gezongen wor den. Alle enthoesiastelingen zijn hiervoor welkom. Parochiecentrum Ontvangen u dit weekend: Lena en Edward Van den Broeck. Volgend weekend Francine en Alfons Roggeman. Religieuze voordracht In de cyclus «Kristen zijn nu» volgt op maandag 18 januari in het kultureel centrum Affligem een voordracht door de e.h. K. Eilers over «Kristen en Vrede». Een brandend onderwerp uiteraard. Oudejaarsavond voor eenzaam Wie geen bijzondere afspraken heeft kan op Oudejaarsavond terecht in het Affligems kultureel centrum voor afscheid aan het oude jaar met pannekoeken en koffie, een glaasje Affligem, muziek en amusement. Op voorhand inschrijven. 100 fr. Posters voor 1982 Openstelling van de expo «Posters voor 1982» op vrijdag 1 januari te 20 uur. Posters in alle formaten uit allerlei landen. Naar Sint-Antonius te Essene Met wandelklub Affligem op zondag 17 januari Sint-Anto- niustocht naar Essene met vertrek aan de Sint-Michielskerk te 9 uur. Deelname aan de Sint-Antoniusviering te Essene en 's namiddags wandelen door Moortsel en Geertrui bos naar het dorpscentrum Hekelgem. Bij Bloksken wacht u een «verras sing». Huisvuil Huisvuilophaiing op woensdag 29 december i.p.v. vrijdag 1 januari. Kerstfeest In zaal Constant Van den Broeck op tweede kerstdag, zaterdag 26 december, vanaf 17 uur traditioneel kerstfeest georganiseerd door de Fanfare Sint-Cecilia met film, zang, dans en toneel. Gratis snoepbedeling aan de kinderen. Driekoningen viering Viering van Driekoningen op zaterdag 2 januari vanaf 19 uur in het Parochiecentrum georganiseerd door de Hopduveltjes. Kerstviering Kerstviering in de kerk met Jong Talent op kerstavond te 20 uur en op kerstdag zelf te 10 uur. Gepensioneerden Op woensdag 30 december te 15 uur in 't Parochiecentrum Kerst- en Nieuwjaarsfeest. Smakelijk. Inschrijven bij de be stuursleden. In S-magazine, uitgegeven door het Nationaal Verbond van Socialistische Mutualitei ten en van de Vlaamse Federa tie van Socialistische Gepen sioneerden, wordt uitvoerig in gegaan op de problemen waar mee toekomstige gepensio neerden hebben af te rekenen. In de brochure wordt ant woord gegeven op een aantal praktische vragen. Ze is gratis te bekomen op het adres S- Magazine, Sint-Jansstraat 32 te 1000-Brussel. Geleide rondleidingen door de stad Antwerpen en in de mu sea zijn momenteel zeer in trek. Door de Antwerpse Gid- senbeurs van de Dienst voor toerisme werd op vrijdag 27 november de 4.000ste groep rondgeleid Het algemeen to taal van vorig jaar bedroeg slechts 3.500. Inlichtingen om trent deze rondleidingen zijt te bekomen bij de Dienst voor Toerisme. Gidsenbeurs, Sui kerrui 19 te Antwerpen (td 031/32.01.031 Op zaterdag 20 maart wordt het 24c Internationaal Vakan tiesalon toerisme en vrije tijd te Brussel officieel geopend. Deze grootste wereldmanifesf tatie bestaat uit verschillendj sektoren zoals toerisme, kantieverblijven, yachting, ca ravaning, motorhomes kamperen en voor de tweedff maal ook het sportsaloü Nieuw is in elk geval het cersti luchtsportsalon van Belgiëf Tevens heeft in de Heyzelpa leizen gedurende deze period dc 9c wereldontmoeting Ju-Jitsu plaats

De Voorpost | 1981 | | pagina 12