THALIA OVER HAAR EERSTGEBORENE: «HOERA. 'T IS EEN JONGEN!» SENIOR AMATEUR-KUNSTENAARS STELDEN TENTOON IN KROONCENTER «Warm aanbevolen» amusant en gezellig Verdienstelijke kollektieve prestatie van Arbeid en Kunst 16 - 25.12.1981 - De Voorpost Enkel* dagen geleden onderging het jongste broertje van de talrijke, Aalsterse toneelkroost zijn vuurdoop. Thalia is een vereniging die gegroeid is uit en zijn wortels heeft in het Koninklijk Atheneum van Aalst. Kwantiteit kunt u de Aalsterse toneelkringen nog op de vingers van beide handen tellen? staat echter niet altijd voor kwaliteit, hoewel wij wat dat betreft nog niet mogen klagen over de produkties die Aalst gedurende de laatste maanden teis terden. En meestal is de recensent ook geneigd één en ander door de vingers te zien wanneer het een nieuwe groep betreft. In dit opzicht mogen de mensen van Thalia echter rustig op beide oren slapen het was namelijk niet nodig hen enig krediet te geven. Wel wel, 't is een blijspell Zoals u uit de inleiding wel licht kon begrijpen, heeft to neelkring Thalia zich uitste kend uit de (eerste) slag ge trokken. Voor de meeste ac teurs was «Hoera, 't is een jongen!» nu ook niet onmid dellijk meer een echte vuur doop. Lieve Kindermans (de meid) die een tweedeplans- rol voor haar rekening nam en ster van de avond Paul Coppens (Papenstiel) zijn af komstig uit reeds «gerenom meerde» Aalsterse gezel schappen. En de rest van de acteurs had zijn sporen reeds verdiend tijdens de schoolfeesten van het KAA waar steevast en vakkundig een of ander klassiek stuk werd verkracht gebeurte nissen waar ook schrijver dezes met de nodige heim wee naar terugblikt. Het was dezelfde heimwee die een aantal ex-leerlingen van het KAA ertoe aanzette Thalia op te richten. Voor wie het nog niet wist: Thalia is de muze van het blijspel. De eersteling van Thalia werd dan ook een blijspel van het billenkletserige soort, «Hoera, 't is een jon gen!». Begrijpelijk als men in het achterhoofd houdt dat de splinternieuwe vereni ging waarschijnlijk veilig wou spelen en alles niet reeds van bij de aanvang wou verknallen. Het is ech ter een dan nog foutief? cliché als men stelt dat met soorgelijke stukken suk- ses verzekerd is. Zelfs het beste blijspel kan een zaal koud laten, als de ploeg er niet in slaagt de vonken te doen oversprin gen, of het geheel te ama teuristisch in de pejora tieve zin van het woord naar voor brengt. Even vreesde ik dan ook voor Thalia, omdat het eer ste bedrijf duidelijk niet van de grond kwam en aan de matte kant bleef. Inge De Veylder (Henny) en Benny Vermeulen (Waldemar We ber) speelden aanvankelijk te braaf en te routineus. Oorzaak hiervan was waar schijnlijk een beetje onze kerheid en plankenkoorts ten slotte betrof het hier toch geen acteurs voor wie het toneelspelen totaal geen ge heimen meer bezit. Geluk kig zorgden Koen Van Der Eist (timmerman Behnke) en Lieve Kindermans vanuit hun B-positie voor enig le ven in de brouwerij. Overi gens vergt «Hoera, 't is een jongen!» ook wat tijd om het intrige te ontvouwen. Hoera, ik ben papa! Deze intrige in een paar lij nen voor de lezer uitleggen is ook niet van de poes. Bo vendien is het verre van simpel! verhaaltje de to neelliefhebber ook wel in meer of mindere mate be kend. want dit successtuk van Arnold en Bach werd in onze contreien plusminus grijs gespeeld. Toch even een korte inhoud... Waldemar Weber, een jong professor en Henny, zijn lief tallige vrouwtje, vieren hun eerste huwelijksverjaardag, die ze gezellig met hun tweetjes wensen door te brengen. Edoch, het lot heeft er anders over be slist... Een telegram meldt hen immers de komst van Henny's ouders, meneer Ma- thusius en zijn vrouw Ma- thielde (Jan Moens en Katin- ka Pottie). Deze wensen niets liever dan een klein kind in hun armen te hou den en verdenken Walde mar ervan dat hij in feite niet bij machte is dat even gauw voor hen te fiksen. Tot overmaat van ramp duikt jobsbode en exmedestudent van Waldemar, Kurt Weh- ling (Dirk Van Den Berghe) dan nog op. Kurt Wehling, rechtsgeleer de, confronteert de brave Waldemar met zijn verle den, dat ie liefst voor zijn vrouw had verborgen ge houden. In zijn studententijd huwde de goedhartige Wal demar immers een oude, on getrouwde vrouw die door één of andere schurk met een kind werd achtergela ten en hem smeekte haar zoon een eerbare naam te geven. De vrouw stierf op hun trouwdag, maar de zoon een flink uit de kluiten gewassen kerel is opge doken om zijn erfenis bin nen te rijven. Daarvoor zocht ie Wehling op, en nu is ie vast van plan ook «zijn pap pie» te vinden. Waldemar wil hem tegemoet gaan om hem tegen te houden, ver zint daarvoor een oude vriend, Eric Helgers een romanschrijver. Jammer ge noeg bestaat Helgers werke lijk, en meer nog, is Helgers het pseudoniem van Helga Luders (Hilde Van Sompel), Henny's vriendin, die juist die dag Henny moest komen opzoeken... Wanneer Papenstiel (Paul Coppens) ten tonele ver schijnt en zich aan Walde mar voorstelt als diens zoon, is de druppel gevonden die de emmer doet overlopen. Allerlei verwikkelingen en misverstanden (de samen zweerders laten Papenstiel o.a. doorgaan voor «me vrouw» Eric Helgers) zijn niet van de lucht, maar lei den uiteindelijk toch naar het onvermijdelijke happy end, wanneer Henny de wa re toedracht van de zaak begint te snappen en de strenge patriarch Mathusius de schurk blijkt te zijn die Waldemars eerste vrouw met Papenstiel liet zitten. heeft. Er werd niets gefor ceerd, maar men speelde gesmeerd en er werd ook vlot over het podium geëvo lueerd. Zonder overdrijvin gen of exuberante accenten, uitgezonderd dan in het ge val van Paul Coppens. Re gie-assistent was Koen Van Der Eist. Een pluimpje verdienen ook de mensen van het decor, onder leiding van Willy Coppieters. Er werd voor een passend interieur ge zorgd, functioneel en zeer verzorgd. Belichting en ge luid waren in handen van Bart Ongena. Thalia heeft de stap van een eerder studentikoos naar «volwassenen» toneel dus gezet, en wel op een derge lijke wijze dat wij het beste mogen hopen voor de toe komst. Hun eersteling was niet perfekt dat kon je ook moeilijk eisen! maar be zat, overduidelijk potentieel én slagkracht. Al bij al een voorstelling die vaak op een hoger niveau stond dan sommige stukken van ande re, oudere verenigingen. En dat is niet het minste dat je van beginners kan zeggen! Patrick Bemauw Oud leerlinge van het K.A.A. in «Hoera, 't is een jonger» Over de stiel van Papenstiel Na een eerder mat eerste bedrijf, werd deze opvoering bruusk de hoogte in getrok ken door Paul Coppens, in de rol van Papenstiel. Deze acteur bezit een waarlijk hu moristisch talent en een niet geringe dosis improvisatie vermogen. Hij was de grote, komische drijvende kracht achter de hele zaak, maar zulks was ook inherent aan zijn rol. Paul Coppens bezit de zeldzame gave de lach spieren van een publiek on bedaarlijk in beweging te brengen, maar zijn zeer per soonlijke manier van acte ren sleepte ook de andere acteurs mee. In het tweede bedrijf, waarin veel meer gags en komische situaties voorkomen, wist hij zijn me despelers duidelijk te bezie len. Dit kwam vooral tot ui ting bij Benny Vermeulen die onder impuls van Pa penstiel een prachtig twee de bedrijf speelde als de getormenteerde maar dood brave echtgenoot. Dirk Van Den Berghe acteer de met de vlotte nonchalan ce die hem zo goed af gaat en die we ook kennen uit de KAA-kluchten. Hetzelfde geldt in mindere mate voor Inge De Veylder, Hilde Van Sompel en Jan Moens. Deze twee laatsten kunnen echter méér, maar werden door hun rol binnen bepaalde perken gehouden. Katinka Pottie speelde een beetje te gemaakt om echt over te ko men, maar ook haar rol liet haar niet toe veel verder te gaan. Lieve Kindermans daarentegen deed zéér veel met haar bijrol, en ook Koen Van Der Eist liet zich vanuit zijn B-positie opmerken. Ter order! De regie die in deze context niet zo'n nadrukkelijke rol speelde, maar wel van le vensbelang was gezien de weinige ervaring van de ac teurs. was in handen van Edmond Wellekens. Deze man bewees dat hij het vak wel degelijk onder de knie Lovenswaardig en interessant projekt! Verleden weekend liep in het Krooncenter. Korte Zoutstraat een tentoonstelling «Senior amateur-kunstenaars», waarin een tiental seniores uit het Aalsterse hun kreativiteit op het gebied van de plastische kunsten ten toon spreidden. Ongetwijfeld straalden deze werken een jeugdigheid, fris heid en vrijheid uit en opvallend was ook dat verschillende genres aan bod kwamen. De tentoonstelling werd vrij dagavond ingeleid door Pro fessor Frans Vyncke en de heer Hooghuys. schepen van sociale zaken, ver klaarde daarna de tentoon stelling voor open. In zijn inleidingstoespraak beklemtoonde Frans Vyncke, promotor van aca demie Plus-3 het doel en het waarom van dit warm opzet: «De Academies Plus-3 heb ben tot doel de seniores aan te zetten om zelf kreatief te zijn, meer bepaald op het vlak van de plastische kun sten. Op dit ogenblik loopt een B.T.K.-projekt, dat door de Academie Plus-3 van Gent werd opgezet. Het pro jekt heeft tot doel de be staande Academies te bege leiden en er bovendien nieu we op te richten. Binnen het raam van deze doelstellingen worden ook een reeks regionale tentoon stellingen georganiseerd voor senioren-kunstenaars. Er werd gestart in Gent in de maand november, Aalst is ♦hans aan de beurt. Tot voor kort dacht men in derdaad al te zeer in termen van «entertainment» van (zielloos) vermaak en ont spanning, wanneer het er om ging de vrijetijdsbeste ding te organiseren van mensen die in de derde leef tijd getreden zijn. Men ver gat dat de kreativiteit tot op zeer hoge leeftijd kon stand houden. Veel mensen voe len pas op latere leeftijd een drang tot scheppen. Meer nog, het feit dat iemand op rust gesteld wordt, en dus van de dagelijkse beslom meringen van zijn baan be vrijd wordt, kan juist stimu lerend werken en de zin voor kreativiteit bij hem aanwak keren. Het beoefenen van de plasti sche kunsten is een middel bij uitstek om aan die be hoefte aan kreatie te vol doen. Daarom werd in een aantal steden van het Vlaamse Gewest een akade- mie plus-3 opgericht (Gent, Leuven, Hasselt, Antwer pen, Brugge, Kortrijk). In de eerste plaats worden er lessen gegeven in teke- sche kunsten beoefenen in een hartelijke en ongedwon gen sfeer, begeleid door pe dagogisch bevoegde kun stenaars. De Gentse akademie Plus-3, bestaande akademies te be geleiden, evenals de voor waarden te scheppen om nieuwe op te richten en al dus het net van akademies over het Vlaamse Gewest De realisator van deze tentoonstelling. (CDJ) Jean Collemans. Oscar Col- Q part, August Melckenbeeck, Pol Simoens, Emma Van De Meerssche, Gerard Van Mol- le, Julien Van Puymbroeck, Louis Vlasschaert en Marcel Vermeir. Hun kwaliteiten één voor één belichten zou ons te ver leiden. In ieder geval maakten alle senior amateur-kunstenaars een goede beurt; deze men sen beschikken over een (heel) gevoelige natuur en hebben blijk gegeven meer te kunnen presteren dan al gemeen werd gedacht. Zij hebben het zichzelf niet ge makkelijk gemaakt en wa ren ook zelf niet zo vlug te vreden. is Ee ken slist irkm acht. orkr rate e voet kend dr pamo erga mei noot oen t ram inda- zici Heel wat werken bleken sterk verbonden met het volk en steeds viel de scher pe opmerkingsgeest, het ge voel voor verfijnde kunst en de spontane eerlijkheid op. Ook getuigden de tentoon gestelde werken van een technische vaardigheid. Doelbewust hebben zij ver schillende technieken aan gewend. om naargelang het onderwerp het grootste fekt te bekomen. Deze interessante en lovens waardige tentoonstelling bracht ons een vrij ruime keuze van knappe werken, en dit in uiteenlopende sma ken. Jammer wel dat de ge leverde inspanningen niet onmiddellijk in verhouding zijn met het feit dat de ten toonstelling in het Kroon center slechts 3 dagen toe gankelijk was. In de schaduw van een koopcentrum. (CDJ) nen, schilderen, boetseren die de oudste is en ook de en andere plastische disci- gangmaker geweest is van plines. dit initiatief, werkt daaren- De senioren komen regel- boven aan de verwezenlij- matig samen in aangepaste king van een B.T.K.-projekt. lokalen, waar zij de plasti- Dit laatste heeft tot doel de uit te breiden. In deze regionale tentoon stelling voor senior ama teur-kunstenaars verleen den volgende kunstenaars hun medewerking: Vermelden we tenslotte nog dat deze tentoonstelling de steun en de medewerking van het ministerie van De Vlaamse Gemeenschap, het ministerie van P.T.T., de v.z.w. De Derde Leeftijd, het Aalsters stadsbestuur en de Safir kreeg. In de maand januari wordt dan ook gestart met een 'atelier Derde Leeftijd'. La ten we hopen dat het er eveneens zal gonzen van de aktiviteiten. Jo De Bruyn pscoi dat am duel arvc hi aar i erde al t n en k te Du: >nal€ arvé LSt es 1 kui ae c sitie m bi unie et a ent he aarn endi ond Hg imst itie. d ui a he akei aakl it m t ar love ach 'a' ia Een knap stuk met een bekende regisseur. (CDJ) Binnen enkele dagen rolt het 100' nummer van Unesco Koe rier van de persen. Het eerste nummer in de Nederlandse taal verscheen in oktober 1972 Op dat moment verscheen Unesco Koerier in 14 talen, thans zijn het er 25 geworden. Ongetwijfeld een unicum in de geschiedenis van de gedrukte pers, temeer daar alle num mers naar vorm en inhoud identiek zijn. Verleden weekend bracht de Koninklijke Aloud* Rederlj- ckerskazner Sint-Barbara» «Arbeid en Kunst» de komedie «Warm Aanbevolen» van Hans Schubert in een regie van T-^tK Thijs. Drie avonden na elkaar liep de Aalsters* Stadsschouwburg kwasi vol en genoot volop van des* vlot lopend* voorstelling, dl* amusant en gezellig was. Er werd niet diep gegraven, noch hoog gevlogen maar dat past* ook niet in dit genre. Wel waren er (xeer) verdienstelijk* akteurs en aktrlces; de regisseur, doch Leah Thijs zorgde ▼oor een juist gebruik van de levendig* speelwijs* en ook de technisch* ploeg leverde knap werk (o.a. twee totaal verschillend* dekors) sodat we kunnen spreken van een prachtig* homogene, kollektieve prestatie van «Arbeid en Kunst». geet echter zijn aktentas in IETS OVER DE INHOUD de w..c. Plötzl, een zeer ge- Stehberger, 'n moederskind- wetensvol en bekwaam be- je, komt naar de firma met diende, vindt de tas met de een aanbevelingsbrief van brief die persoonlijk en pri de minister him-self. Hij ver- vé geadresseerd is aan de direkteur-generaal Zijn kollega. de jonge be diende Neubauer weet hij met veel moeite te overha len deze brief persoonlijk naar de direkteur-generaal Broek te brengen. Hierop volgt een totaal onverwach te benoeming tot direkteur. Plötzl weet zich heel dege lijk in te werken in zijn nieu we funktie, en de cijfers van de firma liegen er na een tijdje niet om. Hij wordt een geliefd persoon op recep ties, feestjes enzovoort. De dochter van direkteur-gene raal Broek stelt plots bijzon der veel aandacht in dit per soontje... Tot grote veront waardiging van de kan toorchef Hilda, zijn «jeugd liefde», stemt hij toe in een huwelijk met de rijke Julia na. Maar net op hetzelfde moment ontdekt de direk teur-generaal Broek de ver gissing en het ontslag van Plötzl en Neubauer volgt prompt en Stehberger wordt gebombardeerd tot nieuwe direkteur. Dus, zij bengelen weer on deraan de ladder en worden opnieuw gedomineerd door de kantoorchef Müller. Ook Hilda heeft geen vriendelijk woord meer voor hem over. Zij besluiten dan maar zelf hun ontslag in te dienen en in het buitenland carrière te maken. Maar de president Fonsheim brengt redding. Hij heeft immers de be kwaamheid van Plötzl be merkt, en alles komt dus toch nog terecht tenslotte. REGISSEUR EN AKTEURSPLOEG Regisseur Leah Thijs heeft door de speelse regie de op voering een charmante tint gegeven, dat het geheel wonderwel paste. Ook is Leah Thijs erin geslaagd in tegenstelling met de tradi tionele komedies en doorde weekse blijspelen, «Warm Aanbevolen» in een meer genietbare toonaard over te brengen. Toch heeft de regisseur niet resoluut voor de komedie geopteerd, en dit komt naar ons gevoel de kracht en de humor niet ten beste: De toe schouwer keek wel geamu seerd toe, maar bulderen van het lachen, hoorde er niet bij. De akteursploeg leverde knap werk en weerde «over acting», zij hebben zich één voor één ingezet zoals het hoort, en vormden een hech te en vlotte akteursploeg. Paul Seghers nam de hoofd rol voor zijn rekening, de rol van de bekwame en zeer gewetensvolle bediende Plötzl wist hij met talent te realiseren. Ook zijn kollega, de jongere bediende Neu bauer, gespeeld door Ro nald Schollaert, liet een bij zonder vlotte en zwierige in druk na. Deze rol zat Ronald als gegoten, de galante en nonchalante jongeman die samen met zijn oudere vriend Plötzl enigszins on wetend de direktie van de firma voor aap zetten. Even als Paul Seghers bezorgde Ronald het publiek binnen pretjes en liet zelfs de toe- scnouwers soms méér dan glimlachen. Rik Van Hoorde kroop in de huid van de norse kan toorchef Müller, die in het begin het bovengenoemd tweetal mocht berispen en zelfs uitschelden, maar op het einde de papiermand mocht vullen... Rik heeft zijn rol flink verdedigd evenals Hilde Seghers. de kan toorchef Hilda. Zij akteerde in het begin nogal tekstge bonden, maar dat verbeter de snel, nadat ze blijkbaar gerustgesteld was door het knappe samenspel van de anderen. Het moederskindje Stehber ger, op de planken gezet door Jos Maesschalck was ook een plezierige verschij ning. Wel presteerde hij een tikkeltje overdreven, maar dat schaadde de opvoering niet. Integendeel zelfs. Hu- bert Van Geert als de direk teur-generaal Broek zorgde met zijn imponerende po- diumprésence en zijn goed geconcentreerd spel voor een gave prestatie. Hetzelf de kan gezegd worden van Theo Van Gijseghem in de rol van de president Fons heim. Verder nog in de kleine rol len, Jozef De Ridder als de personeelschef Ekert, Lea Callebaut geknipt voor de t" jol van de schijnheilige en a rijke Juliana, zuster van de direkteur-generaal Mireille De Swaef in haar sas met de rol van de moderne, jonge Eva, het dochtertje van Juliana. De tienkoppige akteurs ploeg mag terecht fier zijn op him prestatie, in een snel tempo verdedigden zij de produktie bewonderens waardig goed. Allen konden zij hun rol voldoende aan, zodat niemand door de mand viel of echt torenhoog boven de medeakteurs uitzat. BESLUIT De jongste opvoering van «Arbeid en Kunst» was er een van degelijk niveau. Naast regie en rolbezetting, verdient ook de technische ploeg een pluim voor het net. puik en vlug (I) werk. Hopelijk presteert «Arbeid en Kunst» evengoed in hun tweede produktie voor dit speelseizoen. «Opgeruimd Staat Netjes» van Pierre Chesnot op zaterdag 27, zon dag 28 februari en maandag 1 maart in onze Aalsterse stadsschouwburg. Jo De,Bruyn Sal ieu tori has,

De Voorpost | 1981 | | pagina 16