MlW Staf Van den Bergh en SK Sint-Niklaas: kombinatie klikt iucly Motyka (Sint-Pauwels): «Bij de eerste vijf» Een goede tweede ronde LLIJBSPELER BIJ UITSTEK: CLUYTENS GAAT, MARTENS KOMT 32 - 25.12.1981 - De Voorpost Voetbalkenner bij uitstek is een niet overdreven predikaat voor de huidige manager en oefenmees- ter van 8K Sint-Niklaas. Bij Staf Van den Bergh kom je met voetbal vragen allerhande nooit ongele gen; in dit kort bestek beperken we ons wel tot zijn indrukken van de voorbije heenronde en de verwachtingen voor datgene wat nog komen gaat. «Natuurlijk ben ik tot nogtoe uiterst tevre den,» begint Staf, «met het absoluut minimale verlies van drié printen t uit 14 matchen. Een gans seizoen spelen zon der enige nederlaag of enig puntje in te boeten, is immers uitgesloten. Dat wij het enige verlies dan ook in Izegem oplie pen en de enige draw bij Oostende (zelf toch een favoriet bij aanvang van de kompetitie) moesten toestaan is dan ook niet meer dan logisch. Toch Jef Beirinckx: nieuw 2-jaars kontrakt. (ag) behaalden we eveneens heel wat belangrijke punten door alle recht streekse konkurrenten de les te lezen: zoals Ra cing Doornik, Olympic en Menen op verplaat sing en de jongste twee gewonnen thuispartijen tegen Bergen en Een dracht Zele». Orde en discipline zijn voor hem ongetwijfeld de twee grote bouwste nen waarop het sukses van het huidige Sportkring zijn ge bouwd. «Dit zijn overi gens twee basisgege vens die ik na mijn Hei- zelopleiding in Duitse voetbalscholen heb op gestoken en waarmee ik tot op vandaag nog nooit bedrogen ben uitgeko men: ook niet bij mijn vorige klubs. Bij Sint- Niklaas is er daarenbo ven nog een prima wis selwerking tussen ka- meraadschappelij kheid en resultaten. Dat ik dit heb kunnen verwezenlij ken tussen enkele oud profs en pure amateurs is iets dat ik in de eerste plaats te danken heb aan de mentaliteit van de spelers. Bij iedereen heerst er inderdaad een onblusbare wil om te blijven winnen en dat is toch wel een aspekt dat er grotendeels is inge bracht door de oud-eer ste klassespelers die met him specifieke instel ling de overige kollega's hebben opgetrokken. Dat was trouwens ook een van mijn eisen van Goeie plakband, jongens V Sint-Niklaas plakte nog maar eens de bezoekers op hun doel Patrick Verhoosel: één van de «namen» die door SK Sint-Niklaas werden aangetrokken (ar) bij de eerste onderhan delingen dat zo te doen want een algemeen be rusten in de toestand van derde klasse kon slechts een nivellering naar onder toe mee- De Antwerpenaar is verder van oordeel dat de te zware voorberei dingsperiode met de matchen hoofdzake lijk keiharde derby's in de Beker van Vlaan deren en de Bekermatch tegen SK Beveren, dat overigens een absolute piek was in de vorme- curve van zijn ganse elf tal, de ploeg heel wat parten heeft gespeeld in de eigenlijke kompetitie- aanhef. Nadien draaide alles wel weer vlotter en beter met vooral de on vergetelijke thuisont- moeting contra Bergen als uitschieters. Bij deze match werd hij als trai ner wel tot op het topje van zijn stalen zenuwen gedreven, maar achteraf bezien beschouwt hij zijn ploeg als de beste tegenstander uit de reeks (tijdens de heen ronde) mede door hun sterke inzet en goed af gestemd samenspel. Dat was ook een ware propa- gandamatch voor alle kijkers, vanzelfspre kend in direkte tegen stelling met de jongste «topper» tegen Een dracht Zele waar de ner vositeit voor het eerst in de geel-blauwe rangen sloop. Staf houdt er ook aan ter gelegenheid van on ze voetbalbabbel te zeg gen dat voor hem elke speler gelegenheid krijgt zijn kwaliteiten te demonstreren en hij zoals bekend zelfs zijn verdedigers niet ver biedt offensief uit te ko men (cfr. Leekens). Wat zijn verwachtingen voor de resterende terugron de aangaat is de SK-trai- ner zeer duidelijk: «In dien wij gespaard blij ven van kwetsuren kan er ons niet veel meer ge beuren vooral omdat we dan toch het weze nogmaals gezegd alle onmiddellijke belagers puntenloos lieten in di rekte konfrontaties en er momenteel een rots vaste overtuiging in de ploeg bestaat dat we de titel kunnen pakken». Het nut van de geplande oefenmatch tegen Beer schot is dan ook duide lijk: na een verdiend mi- nikerstverlof moeten e Sportkringers terug in schwung geraken en hoe kan dat beter dan tegen zulk een hoog ge klasseerde tegenstan der, zondagmiddag aan staande om 15 uur op het Watermolenveld, waarbij men zijn eigen mogelijkheden eens kan uittesten. Het was trou wens op vraag van de Antwerpenaars zelf en met een onaardige affi che van een niet-derde- klasser tegen een niet- tweedeklasser is een dikke opkomst niet uit gesloten, tenminste in dien de sneeuw die plan nen niet dwarsboomt. Tenslotte hadden we het ook nog over enige planning voor volgend seizoen, maar hierop wil Van den Bergh nog niet te diep ingaan en be perkt zioh wijselijk tot de dooddoener dat «er gezocht wordt om de be staande kern met ge schikte elementen uit te ERIC DELMULLES NIEUWJAARSWENS. «Het komt er niet op aan of Jong Lede aohtste of negende wordt. Het is er hem vooral om te doen zo snel mogelijk uit de bedreigde zone weg te komen». In dit verband zijn we door de weermaker niet zo gunstig bediend geworden. Precies na de spreken de en uitermate hoopvolle 5-1 zege tegen Roeselare viel de kompetitie ingevolge de weersomstandighe den stil. De jongens waren entozsiast na afloop van voornoemde wedstrijd en iedereen zag het zitten om ook op Dottenijs de kleuren aan de zege mast te hangen». Motyka? Een vaste waarde in de ploeg van Herle ving Sint-Pauwels, waar hij sinds een twaalftal seizoenen (met een onderbreking van twee jaar) een niet te missen pion is in de halflijn. Zijn voetbaljeugd sleet Motyka al ge scout door Rudy al in de ploeg van Beerschot, maar werd zijn geboortedorp. Na- na een proefwedstrijd bij dat hij in een bepaald de Uefa's iets te licht be- seizoen bij de kadetten vonden. 53 treffers lukte het op één na beste dat ooit Toch verliet hij een door een geel-zwarte jaartje later Sint-Pau- speler voor mpk-aar werd wels op 18-jarige leef- gebracht! stootte Ru- tijd, naar Temse toe, dat dy via de scholieren en toondertijd alles op alles reserven reeds op 16-ja- zette om de promotie rige leeftijd door timt de naar bevordering af te eerste ploeg. In de dwingen. De scheeps- jeugdkategorie was hij bouwers zagen het im- midvoor mmtr in het «fa- mers groots met Guido nionteam» kreeg hij Ferket momenteel meteen een vrije rol in veldtrainer bij SK Beve- het middenveld. In zijn ren en toondertijd allereerste seizoen onder rssds schoonbroer van leiding van trainer Van Motyka, als trainer, en Waesberghe, zat Herle- de bij SK Sint-Niklaas ving reeds in de eind- weggekochte Hans Her- ronde en sneuvelde pas man als paradepaardje, m de allerlaatste- test match. Inmiddels was Rudy kende daar echter weinig geluk war* m zijn zevende wedstrijd, in een derby tegen Klau- waerts Kemzeke, viel hij uit met een enkelbreuk. Deze verwonding hield hem definitief uit de eer ste provincialer tijdens het lopende seizoen, maar ook in het tweed# jaar van zijn kontrakt bij Temse bleef hij volle dig inaktief. Achteraf gezien is het door deze lange spelonderbreking dat zijn blessure volle dig kon genezen. De grote ambities en hoop op een grote voetbalkar- rière waren dan wel al definitief opgegeven. Motyka was immers niet ontevreden om te rug in Sint-Pauwels te kunnen aantreden, maar moest bij zijn te rugkeer in Herleving wel meehelpen aan de wederopstanding van de Geen kwakkel Er werd nogal wat misbaar gemaakt toen uitlekte dat Albert Cluytens S.K. Beveren zou verlaten en zijn tenten opslaan in het Astridpark te Ander- lecht. Valse geruchten, kwak kels... Vergeet het maar. ,Waar rook is, mag je ook vuur vermoeden. Er werd ook geschreven en gefluisterd dat Cluytens de weg naar Straatsburg zou inslaan om er voor Racing te voetballen. Er gens lazen we dat «Bert» 'rijn handtekening reeds had geplaatst. Er was nog meer nieuws van «achter het hoekje»: Ronny Martens, die het bij Anderlecht kotsbeu was, kwam naar de Freethiel. Iemand had zijn mono voorbijgepraat. Maar /ie? Dat Straatsburggrapje leek voor de meeste waarnemers een «goo- chelaarstruuk»: de aan dacht afleiden om kun nen «toe te slaan»^ Op de achterste poten gaan staan omdat een of ander uitlekt, is niet fair: als iets «staatsge heim» moet blijven, dan dient erover gewaakt dat speurneuzen en nieuwsjagers erbuiten worden gehouden. Al hoewel: voor het afslui ten van transfers heeft de «bond» een «wettelij ke periode» bepaald. Wie wacht tot de «officiële tijd» is aangebroken, vist achter het net, niet alleen aan de top, doch zelfs in de laagste re gionen. Albert Cluytens: veel herrie had kunnen vermeden worden, (ar) Hoe dan ook: de voor spelling kwam uit. Cluy tens ging, Martens kwam. Wie zegde ook weer dat zich geen her haling van de «affaire Hofkens» zou voordoen? ploeg, omdat ze tijdens zijn twee seizoenen af wezigheid was terugge vallen van tweede naar vierde provinciale In het seizoen 1973-74 ging hij er dan ook ge zond als een bliekje weer tegenaan en warempel de geel-zwarten pakten onder bewind van trai ner Frangois Danneel dadelijk de titel zonder één enkele nederlaag. In derde provinciale werd het vervolgens geen overstapje maar uitge steld was niet verloren want in 1976 werd reeds een nieuwe promotie af gedwongen. De ploeg werd nu wel voldoende versterkt, maar omdat een ganse nieuwe verde diging moest gefor meerd worden werd de hernieuwde kennisma king met tweede provin ciale een zware dobber. Vanaf het seizoen 1978- 79 liet de ploeg van prae- ses Roggeman zich steeds gelden en bedeel de zich steevast een vooraanstaande rol toe, meestal te voorschijn tredend als sterkste Wa- se vertegenwoordiger. Het vorige seizoen vormt hiervoor het beste voorbeeld. Toen verliep het in de heenronde ronduit magertjes maar beten de Herlevingers in de terugronde goed van zich af met Rudy eens te meer als spelbepalende figuur én als meest pro duktieve speler (13 sei zoentreffers). Twaalf wedstrijden op rij werden winnend af gesloten zodat men in de Vossedreef (Rudy was inmiddels daar gaan wo nen, dichtbij het terrein) zowaar van promotie be gon te dromen. Bij het eind van de rit was Heir- nis evenwel buiten schot maar kon Herleving nog via een bijkomende eind ronde de poort naar eer ste provinciale open- wrikken, indien van de twee naaste opponenten werd gewonnen. Bij de eerste ontmoeting con tra Maldegem liep het reeds fout, want Rudy kwam nu eens niet aan zijn traditioneel doel punt tegen de boter- ploeg, maar schoot een prima gelegenheid rake lings naast. Tot over maat van ramp kreeg Maldegem, hoewel door lopend de mindere, de bal wel in de Pauwels- muit vijf minuten voor het einde, zodat de illu sies onverbiddelijk wer den versplinterd. «Ook dit seizoen be gon heel bleekjes voor ons,» beaamt Rudy, «maar onze plaats op de ladder is zonder enige twijfel bovenaan. Dat schijnt trouwens uit te komen, want nadat in de beginmatchen de score machine ten allen kant sputterde hiervoor had men nochtans wel enkele mannetjes aange trokken om Rudy's taak een beetje te verdelen lijken de goals als ge bakken broodjes uit de lucht te vallen tijdens de jongste ontmoetingen. Tevens staat de konstant hoogstaande fysiek van de Herlevingers garant voor een uiteindelijk goeie rangschikking. Of hij nog lang hoopt mee te draaien? «Ik denk nog niet aan stoppen zo lang ik mijn plaats waard blijf in het elftal en er vooral plezier in blijf hebben.» Sedert lange tijd is Rudy overigens de enige echte Sint-Pauwelsenaar in de kern, hoewel hij dit jaar toch het gezelschap kreeg van Ronny Van der Haegen, die zich naar zijn vaste overtui ging wel zal doorzetten als vaste keus en zo doende de eer van Sint- Pauwels in eigen ploeg zal hooghouden. Manil Kino is de man waar Eric Delmulle, de trainer van Jong Lede al zijn «hoop ende betrouwenop stelt om de groenwitten uit het slop te halen, (ar) De weersomstandig heden hebben het uiter aard onmogelijk ge maakt om in het veld te trainen. Vorige week gaf ik de spelers dan ook vrijaf. Dit mag wel eens, maar wanneer de winter zo blijft toeslaan, komt er een tweede probleem bij. Jong Lede bezit im mers geen sportzaal zoals vele andere klubs die in de winterperiode zonder risiko's indoor kunnen trainen. Vorig seizoen konden we ge bruik maken van de sportzaal van een school, maar voorlopig kunnen we er niet in. Lede als gemeente be schikt zelf over geen dergelijke sportakko- modatie, al werd de bouw van een sportkom- plex reeds vroeger in uitzicht gesteld. Konkreet betekent zulks dat we ergens buiten moeten trainen, zo geen oplossing wordt gevon den. Uiteraard zijn ook oefenwedstrijden uit den boze. Er stonden er een tweetal op papier, maar in de gegeven om standigheden is het niet te doen. Het klubbestuur zal nu pogen tot een ak koord te komen in de komende dagen toch in zaal te kunnen trainen. Meer dan drie weken stilliggen zou fataal kunnen worden. Men moet de terugronde im mers uiterst gemoti veerd kunnen aanvat ten. Het zal trouwens ook duidelijk tot uiting komen wie wél, en niet heeft kunnen trainen, Ik meen te mogen stel len dat Jong Lede met zijn huidige fanionploei derde nationale waan is, en zich in alle om standigheden moet we ten te redden. Het uitval len van Toon Pfaff heeft ons voor heel wat proble men gesteld. Zijn terug keer heeft het licht op nieuw op groen gezet. Wanneer we de vergelij king maken met de ploeg die Lede vorig jaar in het veld stuurde, heb ben we thans een piep jong team. Wanneer we onze invallersdoelman en Toon Pfaff even ter zijde laten, komen we een gemiddelde leeftijd van 21 jaar, met beiden inbegrepen 23 jaar. Nie mand zal tegenspreken dat Jong Lede over heel wat goede elementen be schikt maar de noodzakelijke routine mist. Iets dergelijke wordt niet aangeleerd, Toon Pfaff kan rust brengen in het midden veld en de^ploeg dirige ren. Luc Van Haevere werd bij Sint-Niklaae weggekocht in de hoop dat hij ook zijn rijke er varing zou kunnen over dragen. Tot op heden kon zulks niet worden waargemaakt, groten deels omdat Luc ingevol ge kwetsuren lange tijd naast het veld is geble ven. Dit belet evenwel niet dat we in Luc Van Haevere vertrouwen blij ven stellen. Wij blijven er in geloven en vooral na de afgetekende zege tegen Roeselare is ieder een er opnieuw van over tuigd dat de moeilijke periode achter de rug ligt. Mijn nieuwjaars wens? Een terugronde spelen zoals we vorig seizoen presteerden in de heenronde. In af wachting dat we op nieuw aan de slag kun nen, kan ook een trainer wel even uitblazen en zijn rol van huisvader naar de letter vertolken. In volle seizoen is het gewoon onmogelijk. Een voetballoze zondag is voor de echtgenote en familie een feestdag, ook iemand als ik kan hiervan echt genieten» c.v.

De Voorpost | 1981 | | pagina 32