tiiil Aalsterse Flitsen O.C.M.W. voelt krisis sterk aan OCMW REAGEERT VERONTWAARDIGD )P KRITIEK I.V.M. JE J AARDENTEHUIZEN OXFAM IN FEEST De Voorpost - 25.12.1981 - 5 Aalst staat er financieel seer slecht voor. Dat weet iedereen. Om toch enigszins aan geld te geraken blijkt men na de politie de opdracht gegeven te hebben zoveel mogelijk processen- verbaal op te stellen. Vooral de fontparkeerders of diegenen die geen geld in de parkeerautomaat of de parkeermeter staken moeten onverbiddelijk de bon op. Alle automobilisten wezen dus gewaar schuwd. Beter 10 Cr. te betalen voor één uur parkeren dan 500 fir. kwijt aan de overheid. Op de perskonferentie van het OCMW werd beweerd dat op de gemeenteraad dikwijls totaal andere zaken gezegd wohden dan op de financiële kommissie, waar het OCMW bestuur wel de mogelijkheid heeft om zijn beleid te verdedigen. In de gemeenteraad kan dit niet, want de OCMW-raadsleden moeten de zaal verlaten als de zaken van het centrum ter sprake komen. Dat ditzelfde OCMW zwaar defleitair is, komt ook door het groeiend aantal uitgaven in de sociale sektor. Zo wordt jaarlijks 470.000 fr. betaald aan aansluitingen bij mutualiteiten voor mensen, die niet in regel zijn met de ziekteverzekering. Voor personen die overlijden zonder familie na te laten of waarvan de familie onvermogend is betaalt het OCMW jaarlijks 470.000 Cr. begrafeniskosten. De borgstelling voor Aalstenaars die in instellingen verblijven die niet afhangen van het stedelijk OCMW kost deze instelling jaarlijks 0.706.000 fir. Tenslotte werd verleden jaar alleen reeds voor de plaatsing van 25 30 kinderen 6.204.000 fr. uitgegeven. Eén kind kost het OCMW aldus dage lijks 450 fr. Zes kinderen verblijven in pleegge zinnen. De toepassing van de onderhoudsplicht door het OCMW wordt op dit ogenblik onderzocht. Volgens VU-fraktieleider Jan Caudron op de jongste bespre king van de stadsbegroting 1982 zou door deze toepassing het Openbaar Centrum jaarlijks onge veer 30 miljoen kunnen rekupereren. Als bewijs van besparingsmaatregelen in het OCMW werd steeds op dezelfde perskonferentie medegedeeld dat een aantal ziekenhuisbedden vrijwillig zullen afgebouwd worden. Aldus zal het stedelijk moederhuis niet langer in de Gast huisstraat blijven (waar nu het hospitaal is) maar zal deze afdeling mee verhuizen in 1985 wanneer het nieuwe ziekenhuis aan de Siesegem- laan zal klaar zijn. Het OCMW bezit op dit ogenblik twee opvangtehui zen. Een voor mannen te Hofstade en één voor vrouwen te Aalst. De kostprijs die de pensionnairs er moeten betalen bedraagt slechts 150 fr. per dag. Deze prijs kon zo laag gehouden worden omdat de huizen toch eigendom zijn van het OCMW en omdat alle aanpassingswerken met eigen personeel uitge voerd werden. Zoals verleden jaar wordt ook in 1982 een ronde som van 2,5 miljoen voorzien voor de Aalsterse karnaval. Daar waar sommigen vreesden dat deze toelage zoals gewoonlijk niet de maandag van karnaval aan de groepen zal kunnen uitbetaald worden, stelde Schepen van Financiën iedereen gerust. De inschrijving van het bedrag voor kar naval en dit voor de Jaarbeurs (3 miljoen) op de gewone begroting en niet meer op deze van het feestkomltee is enkel een budgettaire regeling en zal geen weerslag hebben op de uitbetaling. De eerste zitting in de nieuwe raadszaal in het Belfort was geen sukses over de ganse lijn. Zo dienden de raadsleden een ganse avond koude te lijden omdat de verwarming niet funktioneerde. Achteraf bleek dit te wijten te zijn aan een slechte afstelling van de thermostaat. Verbetering werd beloofd. Dit zal wel vlug nodig zijn want op 30 december eerstkomende wordt reeds een nieuwe gemeenteraadszitting gehouden om enkele dringen de punten af te handelen. Daarin zal o.m. een motie ter goedkeuring worden voorgelegd waarin geprotesteerd zal worden te gen het feit dat het arrondissement Aalst niet meer als ontwikkelingsgebied zal erkend worden door de EEG. Deze motie wordt ondertussen voor bereid door een groep raadsleden bestaande uit Caudron (VU), De Gols (PVV), Van der Veken (SP), Will ems en De Torek (CVP). Ondertussen keurden de Aalsterse gemeenteraad traditioneel ook een amnestiemotie goed. Deze werd uitgewerkt door VU-er Willy Van Mosselvelde en luidde als volgt: «De gemeenteraad van Aalst, bijeen in zitting van 16.2.1981, herinnert eraan dat hij traditiegetrouw rond Kerstmis, een oproep her nieuwt tot verzoening onder alle burgers. Vraagt aan de centrale regering zonder uitstel algemene maatregelen te nemen om de sociale en humane gevolgen van de repressie op te ruimen». Gezien de kritiek in het begrotingsdebat van CVP Willy De Turck tegen het feit dat er volgend jaar slechts 26 miljoen voorzien is voor de tewerkstel ling van werklozen aan de stadsadministratie, zal het schepenkollege hoogstwaarschijnlijk een begrotingswijziging indienen om dit krediet te verhogen. De totale uitgaven zouden echter niet mogen wijzigen, zodat er op andere posten zal dienen bezuinigd te worden. De dancing Fats aan de Verenigde Natiènlaan kwam opnieuw in de aktualiteit, omdat de zegels die gelegd werden op de onwettig aangelegde parking verbroken werden. De burgemeester beloofde echter opnieuw op te treden, indien nodig zelfs persoonlijk, om de verzegeling opnieuw te bekrachtigen. Met de toename van het Aalsters boekenpakket kan de oppervlakte door de stedelijke bibliotheek in te nemen in het kultureel centrum worden opgedreven tot liefst 80% van de totale opper vlakte. Op niet minder dan vier ingangsdeuren tot direkto- riale burelen hangt reeds een plaatje met «Direc teur». Nog enkel de vier namen ontbreken voor lopig. «43» wordt een quasi magisch getal. Er zijn nu 43 ministers en staatssekretarissen, 43 CVP-volks- vertegenwoordigers en 43 gemeenteraadsleden te Aalst. De «Meldertse agglomeratie» wordt het epicentrum van de parlementaire explosie in de streek. Centraal gelegen inderdaad tussen Kerksken met Paula D'Hondt - Van Opdenbosch, staatssekretaris PTT, Dendermonde met Jan Lenssens van de Vlaamse deelregering, Ninove met Louis Waltniel, staatsse kretaris van het Openbaar Ambt. Kobbegem met staatssekretaris Europese Zaken en Landbouw Paul De Keersmaecker en in de nabijheid van Aalst-Stad met Minister van de Vlaamse Deelregering Mare Galle. Is de pers werd in de loop van verleden week een aantal in toestanden aangeklaagd, die zouden heersen in het rul athuis St.-Job, dat beheerd wordt door het Aalsters penba&r Centrum voor Maatschappelijk Welzijn. Zoals ijd nt verwacht worden werd enkele dagen later reeds via Q perskonferentie, die plaatshad in de nieuwe raadszaal iet het OCMW, op deze kritiek gereageerd. te verstrekken» aldus een officiële mededeling van het OCMW. Dit Centrum, aanklachten, die ver- g tienen in de pers werden middellijk onderzocht or het bijzonder komitee en inzonderheid het Comité or het personeel. Het was imers vooral het perso- el dat in opspraak ge acht werd, doordat Bijv. iklaagd werd over het feit t de ruiten in het rust- lis St.-Job niet tijdig zou- zelfs steekpenningen snen gegeven te worden, itzelfde zou dienen te ge uren voor het wegnemen een nachtemmer. Dik- jls wordt het eten in het tuis afgeruimd nog 6r de oudjes de tijd had- om hun middagmaal te fbruiken. Tot slot werd gesteld dat af en toe ld zou verdwijnen uit d*_ mere. ilgens het bestuur van OCMW betreft het hier titer slechts een indivi- iele klacht. De overige be- -j arden zowel in St. Lie ns, St. Job als de Hoppe- ak te Erembodegem (sa- an meer dan 300) zouden ten tevreden zijn en een ilukkige oude dag bele- «Deze oudjes wensen ik niet anoniem te blijven e zijn zeker bereid ook in visie op de verzorging voor het personeel protes teert dan ook met klem in zijn naam en in dit van het personeel van het rusthuis St. Job tegen de lasterlijke aantijgingen die in de pers verschenen. Men bevestig- gekuisd worden, ter- de meteen dat geen enkele ijl ook bepaalde kamers inspanning wordt ontzien schts om de 14 dagen zou- en dat alle mogelijke maat- gereinigd worden, regelen worden getroffen ertoe zouden dan af en om in al de rustoorden van het OCMW de inwonende bejaarden de best mogelijke verzorging te verzekeren. Verder stelt het OCMW ook dat de kontrole en het toe zicht regelmatig gebeuren, niet alleen door de adminis tratief verantwoordelijken maar ook door tal van raadsleden, die meer dan wie ook begaan zijn met het lot van de bejaarden. In die zin vergadert trouwens el ke maand het komitee voor de rustoorden. Dit komitee behandelt alle problemen die aangebracht worden door om het even wie. Aldus kunnen de ge plaatste ouderlingen zelf op eigen verzoek op deze ver gaderingen worden ge hoord, wat blijkens de me dedelingen op de perskon ferentie ook regelmatig gebeurt. Om de levensomstandighe den van de bejaarden nog te verbeteren werd door dit komitee onlangs beslist om het werkschema van de schoonmaaksters en van het verplegend personeel in St. Job te wijzigen. In plaats van wisselploegen worden nu vaste ploegen ingesteld, wat door het per soneel zelf aanvaard werd. De Raad van het OCMW van Aalst besliste onlangs ook, bij wijze van proef, in het rusthuis De Hopperank te Erembodegem een in- spraakraad-bejaarden op te richten. Deze inspraakraad beoogt het medezegging schap van de bejaarden in alle facetten van het rust- oordbeleid, en staat onder leiding van de verantwoor delijke van De Hopperank zelf. Terloops werd op de pers konferentie ook gewezen op het feit dat regelmatig 90- of 95-jarigen gevierd wor den via een ontspannings programma, waar tal van raadsleden van het OCMW samen met de familie van de oudjes de feestviering bijwonen. Wat het personeel betreft werd nog gesteld dat elke klacht van welke instantie of persoon ze ook mag ko men ten gronde wordt on derzocht en niet alleen door de bevoegde hogere administratie maar ook door de voorzitter, onder voorzitter of één van de raadsleden van het komitee voor de rustoorden. Voor wat de klacht over steek penningen in het rustoord St.-Job betreft, werd door de raad gesteld dat men nooit een klacht ontving over dergelijke praktijken door een personeelslid. Als voorbeeld van het feit dat het in het rustoord St. Job blijkbaar nog niet zo slecht is werd erop gewezen dat in een recent verleden 5 bewoners dit rusthuis ver laten hadden om zich elders te gaan vestigen. Al deze mensen zijn echter na enige tijd en uit vrije wil terugge komen naar St. Job omdat ze nergens anders de ver zorging en toewijding van het rustoord terug vonden. Diskussie Uit de diskussie die op al deze mededelingen ont stond tussen de pers en de afgevaardigden van het OCMW bleek dat wat in een bepaald reklameblad ver scheen geen alleenstaande klacht was. De Vereniging voor de Derde Leeftijd De Eenheid stuurde aldus on langs een brief naar de OCMW-raad met een aantal klachten over het rustoord St. Job. Anderzijds werd toegege ven dat er bepaalde proble men gerezen waren in ver band met de reiniging van een aantal kamers. Sommi ge ouderlingen wensen im mers naast het gestandi- seerd meubilair ook een aantal persoonlijke bezit tingen mee naar het rust huis te brengen (zoals meu beltjes, tapijt, kanarievo gel, enz.) Bij het kuisen van de kamers schept dit soms bijkomende moeilijkheden. Ook het feit dat theoretisch volgens het intern regle ment bejaarden geen geld Op de jongste perskonferentie van het Aalsters Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn (OCMW) vroegere COO, werd dieper kritieken, die de jongste tijd zowel in de gemeenteraad als daarbuiten tegen deze openbare instel ling geuit werden. Meteen werd het huidig beleid nog maals uit de doeken gedaan. Van bij de aanvang van het huidig bestuur, dat startte op 1.4.1977, was het nood zakelijk in de eerste plaats te komen tot een gelijk schakeling van de maat schappelijke dienstverle ning over al de fusiege meenten. Deze gemeenten kregen meteen de dienst verlening zoals die reeds in klein-Aal8t bestond, zo no dig kwalitatief en kwantita tief uitgebreid om aldus tot een gelijkschakeling te ko men voor de bevolking van gans groot-Aalst. Aldus werden in de eerste plaats de diensten voor warme maaltijden en deze voor ge- zins- en bejaardenhulp ook naar de deelgemeenten uit gebreid. Pas nadien werd overgegaan tot de oprich ting van nieuwe diensten zoals de eerstelijnshulp, klusjesdiensten, enz. Nochtans wordt de huidige raad van het O.C.M.W. be perkt door een aantal rem mingen uit het verleden en uit het heden. Verleden Als OCMW diende men in de eerste plaats de overeen komsten en verplichtingen van de vroegere COO's over te nemen. Aldus werd het voorbeeld aangehaald van de wasserij in het stedelijk ziekenhuis, waarop reeds zoveel kritiek geuit is op gemeen te raadsvlak De personeelsbezetting van deze wasserij bestond in au gustus 1970 uit 16 werkne mers. Eind 1972 werd het kader uitgebreid tot 21 werknemers. Terzelfdertijd ging de toenmalige COO een tienjarig kontrakt aan met de VOV waar zij mini mum 20 ton per maand wasgoed diende uit te beste den. Mede door deze fakto ren en door het feit dat de loonkosten van de wasserij hoog oplopen ingevolge dienstanciënniteit yan het personeel met vele jaren dienst, wordt de kostprijs van het resterende wasgoed aanzienlijk verhoogd. De opname van het wasgoed door de VOV, welke een wasserij exploiteert op de derde industriezone te Erembodegem geschiedde daarbij niet op ekonomisch verantwoorde gegevens. Men rekende immers slechts 27 fr. per kg. aan alhoewel de kostprijs in het begin reeds op 32 fr. werd geraamd. Anderzijds be droeg de kostprijs in 1974 in de wasserij van het stede lijk ziekenhuis reeds 40,57 fr. maar hierin zat dan ook de prijs voor de was gedaan door derden tijdens de va kantiemaanden en de indi- rekte kosten. Het huidig OCMW stelt al dus dat ongeacht de inten ties van het VOV, dat een interkommunale is, de kostprijs van de was nog steeds niet gedekt wordt. In 1978 bedroeg de verhou ding tussen de omzet van de wasserij en de bedrijfs kosten (zonder financiële kosten, enz) 97,7%. In 1979 was deze verhouding zelfs gedaald tot 93,9% en in 1980 bedroeg de verhou ding 99,3%. Met andere woorden het VOV werkt ge wild met verhes. Anderzijds werd er door voorzitter Martin Van der Speeten op gewezen dat het huidig OCMW haar wasse rij stilaan afbouwt. Dit ge beurt vooral door het niet vervangen van personeel dat afvloeit ingevolge pen sionering enz. Anderzijds werd op de pers konferentie nogmaals her haald dat het VOV geen kas klaar wasgoed aflevert. Dit dient nog geselekteerd, hersteld en geplooid te worden. Of dit alles nog niet vol doende was blijkt het niet zo goed te gaan met het VOV. Aldus zijn er geruch ten dat het Akademisch Zie kenhuis van Gent, dat een belangrijke klant is van de wasserij zich zou terug trekken. Indien het VOV dan zou afgebouwd wor den, moet het OCMW op nieuw naar andere oplos singen zoeken, hetzij door de eigen wasserij opnieuw uit te bouwen, hetzij door uit te besteden aan privé- wasserijen, wat nog meer zal kosten. Een ander voorbeeld van het feit dat het verleden op het huidige budget weegt is dit van het rusthuis Hoppe rank te Erembodegem. Op dit ogenblik dient Groot- Aalst aldus jaarlijks 2.837.313 fr. af te betalen als kapitaalsaflossing van de lening voor de bouw van dit rusthuis. Heden Maar niet zozeer het verle den dan wel het heden speelt het Aalsters OCMW veel parten. Alle Belgische OCMW'8 hebben het op dit ogenblik zeer moeilijk, en voor gans België wordt het tekort op zowat 14 miljard geschat. «De Raad zegt niets nieuws als hij stelt dat de krisis zich meer en meer laat gevoelen» aldus Jan De Boeck, lid van het Aalsters OCMW op de perskonfe rentie. Het aantal mensen, dat be roep doet op de diensten van het OCMW neemt als maar toe, terwijl éénieder toch de mogelijkheid moet hebben om een leven te lei den dat beantwoordt aan de menselijke waardigheid. De evolutie van het be staansminimum werd als een typisch voorbeeld aan gehaald. In 1975 werd 715.694 fr. uitgegeven in Aalst. In 1976 was dit be drag gestegen tot 1,3 mil joen, om te stijgen tot 5,1 miljoen in 1977, na de fusie van Groot-Aalst. Het jaar daarop had men reeds een bedrag bereikt van 9.452.930 fr. en in 1979 9.966.165 fr. In 1980 be droeg de uitgave 12.194.720 fr. om dit jaar te stijgen tot het geraamde bedrag van zowat 14.628.000 fr. alleen reeds voor het bestaansmini mum. Hierbij komt nog eens de gewone steun (vb. voor verwarming die 2.680.730 fr. bereikte in 1978, 3.042.000 fr. in 1979, 2.811.302 fr. in 1980 en 3.224.344 fr. in 1981. Voor het bestaansminimum wordt slechts de helft ge subsidieerd door de Staat zodat het OCMW het overi ge zelf moet financieren met eigen middelen of af wentelen op het stadsbe stuur. Niet alleen in de hulpsektor wordt deze stijging vast gesteld. Ook de behoeften aan sociale, sociaal-genees kundige en psychologische hulpverlening stijgt met de dag. Alles bij elkaar wordt trouwens 12,9% van het to tale budget uitgegeven aan de sociale hulpverlening Zoals aan de stad is de zwaarste post de perso neelslast met 51%. Het overige wordt verdeeld on der de werkingskosten voor het OCMW zelf (17,4%), de schuld (16,5%) en het patrimonium (2,2%). Een ander voorbeeld van de taakuitbreiding en van het gevoerde beleid van het OCMW is de sektor gezins- en bejaardenhulp. Hierin steeg het aantal begunstig den van 320 in 1977 tot 668 in 1979. In 1980 was er wel terug een daling tot 541. Het aantal gepresteerde uren voor dezelfde jaren verhoogde aldus van 63.279 in 1977 tot 92.911 in 1979 om te dalen tot 84.949 in 1980. Deze wer den wel gesubsidieerd door de Staat, maar daarbuiten werden nog eens 52.716 uren in 1980 gepresteerd die ten laste bleven van het OCMW zelf. Tegenover een verhoging van de prestaties staat dan anderzijds een teruglopen van de staatssubsidies, die geblokkeerd werden op het niveau van 1979. De terugloop van het aantal personen in 1980 is aldus te verklaren door de bezuini- gingspolitiek van de over heid waarbij de lasten bijna maksimaal afgewenteld worden op de genieters van dit sociaal voordeel. Ook hier dient het OCMW en dus onrechtstreeks het stadsbestuur de tekorten met eigen middelen bij te Het Aalsters OCMW meent dan ook dat haar beleid een dualistisch karakter ver toont. Enerzijds wordt als gevolge van de krisis, meer beroep gedaan op de maat schappelijke werking en anderzijds moet hij bespa ren op zijn uitgaven. Met de voorbeelden wenste men enkel duidelijk te maken dat er werk gemaakt wordt van een bezuinigingsbeleid. Ook de overheid stelt inge volge de krisis minder geld ter beschikking voor maat schappelijke dienstverle ning. Ondanks het feit dat de etadstoelage aan het OCMW verder stijgt, stelt de raad van het centrum toch met enige fierheid dat het Aalsters OCMW een sterk, regionaal misschien het meest, besparend beleid voert. Dit werd duidelijk gemaakt met een tabel waarbij de vergelijking ge maakt werd tussen de tota le vastgelegde uitgaven van de Stad Aalst enerzijds en deze bestemd voor het OCMW anderzijds. Dit aan deel was 6,3% in 1977 en 1978 en daalde tot 6,2% in 1979 en 5% in 1980. Op nationale basis gezien is Aalst trouwens één van de weinigen die minimaal be roep doen op de stadstoela- gen. In de kategorie van gemeenten tussen de 50.000 en de 100.000 inwo ners werd in 1977 gemid deld 7,7% van de totale uit gaven voorbehouden aan het OCMW. In Groot-Aalst was dit slechts 6,3%. In 1978 waren de cijfers res- pektievelijk 7,8% en 6,3% voor Aalst. In 1979 was er zelfs nog een groter ver schil vermits men nationaal aan een gemiddelde kwam van 8% bij de middelgrote steden, terwijl dit in Aalst slechts 6,2% was. Wat 1980 tenslotte betrof waren de verhoudingen respektieve- lijk 7,2% van het ganse gemeentelijk budget voor het OCMW en slechts 5% voor Groot-Aalst. VEHE mogen bij zich houden op de kamer, wordt vaak over treden. Daardoor gebeuren wel eens diefstallen zoals onlangs nog, maar uit het onderzoek door de politie bleek het hier om een dief stal te gaan van iemand die geen personeelslid is in het rustoord. Indien trouwens zou blijken dat een perso neelslid zich schuldig zou maken aan diefstal of aan het aanvaarden van steek penningen, zullen onmid dellijk 8ankties volgen, zo werd nog op de perskonfe rentie bevestigd. Daartegenover staan tal van andere maatregelen, die bewijzen dat het OCMW inderdaad inspanningen doet om het leven in haar rusthuizen zo aangenaam mogelijk te maken. Aldus beschikken alle bejaarden over een minimum zakgeld van 1.800 fr. per maand. Aan elk rusthuis werd ook een diëtiste verbonden, die onrechtstreeks ook een so ciale taak vervuld. Aan de bejaarden, die bedlegerig zijn wegens ziekte worden de maaltijden op de kamer zelf bezorgd. Gezien de ge middelde hoge leeftijd in de rusthuizen zijn er automa tisch ook heel wat bedlege- rigen. Een ander voordeel is het feit dat de bejaarden gratis haarverzorging krijgen en dat de nieuwkuis van him klederen ook inbegrepen is in de dagprijs. Wat St.-Job betreft werd nog medege deeld dat het OCMW het klaarspeelde om met eigen personeel alle kamers te herbehangen en te her- schilderen. De jongste nieuwigheid in dit rusthuis is de mogelijk heid die geboden wordt om zich aan te sluiten op de kabeltelevisie. Vele bejaar den hebben immers een TV- toestel op hun kamer en voor slechts 100 fr. per maand kunnen zij aldus vanaf nu alle posten ont vangen die de kabelmaat schappij doorseint. Dergelijk voordeel wordt op dit ogenblik ook uitgebreid tot het rusthuis Hopperank in Erembodegem. Wereldwinkel, een nog niet volprezen initiatief. (CDJ) Schepen E Monsieur leidde de tentoonstelling in. (CDJ) Bij dit alles kan evenmin nemen. Sommige bejaarden van diefstal beschuldigen, ontkend worden dat het vergeten immers nogal Achteraf blijkt dat de be niet steeds gemakkelijk is vlug iets, en wanneer zij schuldigingen te vlug ge- iedereen te bevredigen, of geld kwijt zijn durven zij formuleerd werden, alle kritieken ernstig op te soms vlug iemand anders VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 5