0 GROOT-LEDE LEDE: BEGROTING AANGEPAST AAN KRISISTIJD Op komst in Lede GEMEENTEBEHEER 1981 5e Nacht van de Boer Nieuws uit Lede BAL VAN VOETBALCLUB SPARTA WANZELE BKT PRODUKTIE «DE ONDERGANG VAN DE TITANIC» VLOT MAAR ZWAAR «EURIDICE IN DE TUIN VAN HEDEN» 6 - 25.12.1981 - De Voorpost Op een van de kortste gemeenteraden van deze legislatuur werden de Inkomsten en uitgaven besproken voor het komende werkjaar. Deze maal was het Schepen Gravez die zich repte om tijdens de vergadering mevr. Siau op te gaan halen die erbij moest zijn om de begroting gestemd te krijgen. Bekvechterlj bleef deze keer achterwege, wat te Lede positief genoemd mag worden. Na het voorlezen van het ver- noodzakelijk zijn. Even werd slag door de gemeentesekre- de spanning gebroken door taris kwam raadslid Galle tus- een tussenkomst van raadslid senbeide. Op zijn vraag of het Cobbaut die informeerde of ie- verslag melding maakte van dereen wel een verslag gekre- de manier van het uitbrengen gen had met een kaft, aange- der stemmen werd bevesti- past aan zijn kleur. De opcen- gend geantwoord. Het voorge- tiemen op de provinciale be lezen verslag maakt geen mei- lasting op drijfkracht (250), op ding met hoeveel stemmen het nijverheidspersoneel een punt van de agenda goed- (200), op de drankslijterijen gekeurd werd. In de geschre- (300), de belastingen op de ven notulen staat alles geno- danspartijen, en de opcentie- teerd. Met de kennisname van men op de onroerende voor- het jaarverslag 81 kwam er heffing (1000), respektievelijk een repliek van de CVP-frak- de punten 2, 3 en 4 op de tieleider Mr. Ruyssinck die ver- agenda, werden, gezien zij duidelijking vroeg over sommi- niet gewijzigd werden ten op- ge nuances. De ophaling van zichte van vorig jaar, unaniem het grof huisvuil geschiedt aangenomen, heel efficiënt... De plaatsing van glascontainers levert zeer Kwam dan de begroting ter goede resultaten... De resulta- sprake. Schepen Noel, als ten van het éénrichtingsver- woordvoerder van de meer- keer zijn bevredigend, alhoe- derheid, zette de grote lijnen wel de noodzaak tot verbre- van de begroting uiteen: reke- ding van de Olmendreef en n'n9 houdend met de ekono- Olmendreefrede overduidelijk mische situatie, met de stijging is. Schepen Noel neemt af- van de vaste kosten van het stand van deze tekst en be- personeel, met het behoud weert dat verbredingen niet van de belastingen op het peil van vorig jaar, met de energie nota van het ministerie, wordt op de werkingsuitgaven van de laatste twee jaar een ver mindering toegepast van 20%; ook op de toelagen wordt een inkrimping van 25% voorzien. De gewone begroting sluit met een batig saldo van 168.170 F. Wat raadslid Galle de opmer king ontlokte dat het eigen dienstjaar toch met 11 miljoen deficit afsluit. De politiek van de huidige meerderheid om schrijft nij als deze van een boer die regelmatig van zijn beste stukken grond verkoopt tot hij financieel ten onder gaat. Er wordt geleefd als God in Frankrijk en de aanstelling van een kultuurfunktionaris vindt hij een overbodige lukse. Raadslid De Pauw deed ook zijn duit in het zakje en wees erop dat de schuldenlast per inwoner in twee jaar tijd met 14% gestegen is, en nu per hoofd reeds meer dan 15.000 F bedraagt. Geld moet rollen, repliceert Schepen Noel, en het Leedse deficit is niets in vergelijking met de nationale schuldenlast. Op de tussenkomst van raads lid Ruyssinck over de manier waarop de bespreking zou ge houden worden, antwoordde burgemeester Grepdon dat de oppositie zeven dagen de tijd heeft gekregen om de begro ting door te nemen, zodat men nu maar vragen diende te stel len. Volgde een bespreking met vermelding van bladzijde en nummer, zodat het voor de persmensen moeilijk was te volgen. Onthouden wij dat in tegen stelling tot vorig jaar geen kre dieten meer voorhanden zijn voor een eventuele aankoop en onderhoud van het kasteel van Messen. Dat ook voor de oprichting van een nieuwe Sportschuur zegge en schrijve NUL frank voorzien is. Raadslid Ruyssinck wees op een schrijven van minister Galle waarvoor projekten bo ven de 10 miljoen een meerja renplan vereist wordt. Het sportkomplex kost nu al 3,5 miljoen, zonder dat er ook maar één steen op elkander staat. Dit alles doet de opposi tie wantrouwig staan tegen over het huidig beleid, er zijn plannen genoeg, maar geen uitvoering. Ten slotte kwam de subsi diëring aan de verenigingen aan bod. Karnaval kan voor volgend jaar op hetzelfde be drag als dit jaar rekenen, d.w.z. 400.000 F. Raadslid Ruyssinck stelde in dit ver band waarom de kulturele ver enigingen dan 25% dienen in te leveren. Volgden nog enke le tussenkomsten van raadslid Cobbaut die opmerkte dat er voor de inrichting van wieler wedstrijden reeds om 126.000 F aanvragen waren terwijl op de begroting daarvoor maar 100.000 F werd voorzien. Met de begrotingswijziging wordt daaraan wel een mouw aan gepast, suste burgemeester Grepdon. Raadslid Galle wees erop dat talrijke verenigingen aangewezen zijn op 1.000 F, voor de toekomst wordt dat 750 F. Raadslid Van der Stuyft hield zijn pleidooi voor een hogere tussenkomst voor de muziekmaatschappijen... Niks mocht er baten. Meerderheid tegen minderheid werd het voorstel van meester Ruys sinck om de subsiediebedra- gen van 81 te behouden, ver worpen. Meerderheid tegen minder heid werd ook de begroting goedgekeurd. A.M. Vrijdag 25 december (Kerstdag) traditionele Duivendag in «De Reisduif», Markt, Lede. Vanaf 10 uur. De opbrengst komt ten goede aan de gehandikapten. Jeugdhuis «Leeuwerik»: Kerst- T.D. 20 uur. Jaarlijks Kerstspel op het Pastorijpleintje om 17 uur. S.P.; S.V.V.; Bond Moyson: Kerstviering in «De Vlie gende Bom», Papegem. Vanaf 15 uur. Zaterdag 26 december (en zondag 27 december) 4e Film- en diafestival der Wanzeelse kineasten: in de zaal van het Klooster, Wanzeledorp, 19.30 uur. Zondag 27 december Jeugdhuis «Leeuwerik». Optreden Ria Geraerts en «Stemming», 20 uur. Maandag 28 december Christelijke Bond Gepensioneerden - Lede. Kerst feest. 16 uur. Welkomstwoord - 21 uur. Kersttombola - in «Volkskring». Woensdag 30 januari 1982 Jeugdhuis «Leeuwerik»: Dropping 19 uur. Vrijdag 1 januari Jeugdhuis «Leeuwerik»: jaarlijks verkleed Nieuwjaars bal. 20 uur. Verkiezing Prins Karnaval 1982 De kandidaturen voor de verkiezing van Prins Karnaval 1982 die op zaterdag 13 februari 1982 plaats heeft in zaal «Volkskring» moeten uiterlijk op 8 januari 1982 in het bezit zijn van de sekretaris van het Gemeentelijk Feestkomitee: Van Daele Roger, Kerkevijverstraat 23, 9310 Lede, tel. 053-70.51.48. Kamavalstoet 1982 De Leedse (carnavalgroepen die wensen deel te nemen aan de stoet op 28 februari 1982 en waarvan het adres nog niet in het bezit is van het Gemeentelijk Feestkomi tee, dienen inschrijving met kontaktadres in te zenden voor 24 januari 1982 aan de sekretaris van het Gemeen telijk Feestkomitee, adres zie hierboven. Operabezoek De VTB-VAB-leden van Lede organiseren een bezoek aan de KVO in Gent, waar op vrijdag 8 januari een voorstelling doorgaat van «De Zigeunerbaron» van Jo- hann Strauss. Deelname: (eersterangsplaats, autobus en fooi chauffeur inbegrepen): 400 fr. Vertrek te 19.00 u op de Markt te Lede. Inschrijven voor 22 december bij R. Quintijn, Nieuwstraat 19, 9310 Lede, tel. 70.01.71 of bij Herman Coppens, Grote Kapellelaan 72, 9310 Led"i, tel. 21.92.98. Als eerste punt op de agenda van de gemeenteraad stond vermeld: kennisname jaarverslag 1981. De Leedse gemeen teraadsleden maken daarover niet veel misbaar; verleden Jaar konden wij beleven dat er in het geheel geen woorden aan verspild werden en nochtans is dit verslag de doorlich ting van een jaar Leeds gemeenschapsleven. Verdeeld over zestien hoofdstukken worden de talrijke facetten van het voorbije jaar vermeld. Een krachttoer, geleverd door het gemeentepersoneel onder supervisie van de sekretaris. Door zijn veelzijdige aanpak een waar dokument voor het latere nageslacht. In het «Voorwoord» wordt ge wezen op de krisissfeer, ge paard gaande met een toene mende agressiviteit. Gezien de benarde financiële situatie liep reeds van 16 februari 1978. Betreffende het wapen is het advies gunstig wat het schild en de kroon betreft; on gunstig voor wat de «Piëta» van de staat, krijgen de ge- aangaat. Over de vlag is het meenten hogere lasten te dra- advies ongunstig. Nieuwe gen. Zo betaalde onze voorstellen zullen worden in- gemeente in 1981 4.550.000 F gediend, als tussenkomst in de tekorten van verpleeginstellingen. Via noodzakelijke bezuinigingen... en een optimistisch realisme willen alle verantwoordelijken 2. Gemeentepersoneel Ingevolge de raadsbeslissing van 11 juni '81 komt het totaal n.iiDii ano voiaiimuu.uoiijwn van het nersoneel nn 18 »dmi- van het Leedse gemeentebe- SKn (Sender 7t voor de fusie), 2 technische leid bijdragen tot het «blijvend geluk» van alle inwoners. 1. Gemeente-overheden In de periode november '80 - oktober '81 hebben er 7 ge meenteraadszittingen plaats gehad. Het kollege vergader de 51 maal. In de gemeente raad van 24 februari werd de laatste afspraak, opgesteld door de huidige meerderheid, uitgevoerd: Jozef Rasschaert nam het schepenambt van Openbare Werken over van schepen Roger De Paepe. Op 26 augustus kwam ant woord vanwege het staatsse- kretariaat van de Vlaamse ge westen betreffende het ge meentewapen en -vlag. De aanvraag voor goedkeuring bedienden (1 voor de fusie), 1 kultuurfunktionaris (nieuwe post). Het werkliedenperso- neel is tegenover 76 uitgebreid met 14, om in het totaal 24 personen te bereiken. De poli tie is met 5 eenheden uitge breid. Naargelang de uit- diensttreding van de veld wachters worden deze vervan gen door politie-agenten. Zo is na het ontslag van de heer E. Lievens (veldwachter ex- Smetlede) en de heer J. Jans- sens (bijzonder agent) in hun vervanging voorzien. Op 20 mei werd een technisch beambte, een opsteller, een half geschoolde arbeider, een meesterknecht, een bode en drie klerken aangenomen. Op 24 juni: benoeming van een opsteller en de bevordering van twee rekenplichtige op stellers. Op 2 september: be noeming van vier schoon maaksters. Op 16 september: benoeming van een kultuur funktionaris en zes half ge schoolde arbeiders. Op 30 september: benoeming van 5 klerken en 1 opsteller. Op 21 oktober: benoeming van een bureauchef en 2 geschoolde arbeiders A en 2 geschoolde arbeiders B. 3. Algemeen Bestuur Bevolking: van 1977 tot 1981: toename: 235. De huidi ge toestand: (1 jan. 81) 17.228. Geboorten 81: 102 man nen en 81 vrouwen. Sterfge vallen 69 mannen - 61 vrou wen. Inwijkelingen: 174 man nen en 194 vrouwen. Uitgewe ken: 189 mannen, 207 vrou wen. Saldo 25. Het is wel interessant om te vermelden dat Groot Lede heel wat nationaliteiten rijk is. Hoewel Lede met zijn 0,412% ver onder het nationaal gemid delde ligt van 9% zijn er toch 71 officieel geregistreerde vreemdelingen (vgl. 1977: 58). Toestand op 30.09.81: 6 Brit ten, 11 Fransen, 4 Spanjaar den, 9 Duitsers, 10 Italianen, 6 Tunesiërs, 2 Polen, 3 Portuge zen, 6 Nederlanders, 1 Zwit ser, 1 Luxemburger, 4 Grie ken, 2 Staatslozen, 5 UNO- vluchtehngen en 1 Zairees. Verder was er 1 Jamaicaanse, vergezeld van haar 4 kinde ren, aan wie op 19.8.81 een aankomstverklaring van drie maanden werd afgeleverd. (AM.) Voor de 5e maal vond in Lede de Nacht van de Hovaardige Boer plaats. Gezien het minder grote sukses vorig jaar hadden de organisatoren l.p.v. hun feest zoals voorheen te organiseren in «De Voikskrlng», teruggegrepen naar «De Lelie», daar waar het indertijd allemaal is begonnen. Zij hebben er een goeie zaak aan gedaan. De opkomst mocht een sukses genoemd worden, vooral gezien er die avond nog een massa andere aktiviteiten in Lede op het pro gramma stonden. Bijna alle kamavalgroepen van Groot- Lede waren aanwezig, alsook diverse bevriende groepen uit 0.a. Groot-Wichelen, waaron der prins Maurits I met zijn groep. Velen waren uitgedost in min of meer originele (ge wenste) boerenkledij. Samen met Keizer Padova, Prins Vik 1, Miss Bette en eredames en het «Hof der Prinsen», verwel komde men eveneens voor de eerste maal het kort voordien verkozen «Prinsenpaar van de 3e Leeftijd». Het orkest «Dick Barry» (ex-sonor band) bracht er de gewenste stemming in. Rond middernacht werden dan de jaarlijkse plakketten van de «orde» uitgereikt aan de bovenvermelde aanwezi gen. De politieke afwezigheid werd achteraf goed gemaakt door het ter plekke komen van burgemeester Grepdon, sche pen Jules Henderickx en ex- schepen De Paepe. Samen met de vertegenwoordigers van de brandweer werd ook aan hen een medaille over handigd. Doch het hoogtepunt van de avond was wei het uitreiken van de jaarlijkse prijs, uitgereikt door de «Orde» aan een verdienstelijke kamava- list. Waar het voorheen kens een fraai ereplakket wa dat als simbool voor deze et werd gebruikt, was het nu prachtig uit hout gesnedt beeldje, een hovaardige bot voorstellende, van de han van kunstbeeldhouwer D. Wi terschoot, naar het emble» van de «Orde». De eer gingd jaar naar Willy Verhaegei Willy is van kindsbeen af v bonden aan Lee-karnaval reeds 8 jaar voorzitter van goed florerende KAG Sleuren», die reeds tweema de eerste waren in de Leeds kamavalstoet. Het is trouwens omwille va hun eerste prijs, vorig jaar, di zij dit jaar mogen instaan va het bouwen van de Prinsen wagen. Iets wat zij met dergt lijke voorzitter voorzeker een goed einde zulh brengen. CI.M] Zoals vorig jaar hadden de inrichters van het bal van voet balclub Sparta Wanzele» be roep gedaan op de Leedse muziekgroep «The New Spi rits» om op hun bal in zaai -Eden Roe» voor de muzikale noot te zorgen. Ondanks het slechte weer die avond en het fait dat het merendeel van de supporters en dus het publiek voor het bal, vanuit Wanzele de verplaatsing dienden te maken; kon toch van een ge staagd feest gewaagd worden. Immers de supporters van een voetbalploeg zijn het gewoon om het barre weer te trotseren om hun jongens wekelijks te zien spelen, waarom zouden zij dan nu niet de verplaatsing naar Lede maken om samen pret te maken. En pret was er. ledereen was er immers van op de hoogte dat wegens het slechte weer de matchen van de volgende dag uitgesteld waren, zodat niemand op de vorm diende te zien en er niet op een uurtje diende gekeken te worden. Tijdens het bal had zoals naar gewoonte de trek king van de tombola plaats. Deze was opnieuw geslaagd, mede door de milde steun van neringdoeners uit Wanzele, Lede en omstreken. Er weze op gewezen dat het bal en de tombola de hoofdbronnen vein inkomsten zijn voor een derge lijke vereniging die zorgt voor gezonde sportontspanning in een kleine gemeenschap als Wanzele. En net zoals vorige jaren waren er meer dan 100 prijzen, waaronder zelfs een kwaliteits-open haard, een TV- toestel enz. De uitslag van de tombola heeft iedere speler en supporter op zak en tevens is de uitslag ter beschikking in het lokaal van «Sparta Wanze le» kafee «De Kring», Dorp, Wanzele, waar ook de prijzen VnMrnd tooee| (CDJ| kunnen worden afgehaald. Cl. M. Zaterdagavond 19 december ging in het onafhankelijk socio-kultureel centrum Net werkte Aalst de opvoering van de BKT-Theaterproduktie «De Ondergang van de Titanic» van H.M. Enzenberger. Het geheel groeide uit tot een degelijke brok theater; een regie met tal van verdiensten vlot akteurspel, fijne vormgevingToch was dit alles wel een beetje moeilijk te verteren... NIEUW WERK VAN CHRISTINA GUIRLANDE Onlangs verscheen by de uitgevery Ben Roggeman te Schellebelle Christina Guirlandes nieuwste dichtbunel, geïllustreerd met tekeningen van Gonda Aelst. Deze dichtbundel is ingedeeld in twee cycli: De eerste cyclus is getiteld «Euridice in de Tuin van Heden» en is onderverdeeld in vyf delen. Zoals Euridice gedoemd was omrond te dolen in de onderwereld, zo is elke mens zoniet gedoemd, dan toch verplicht rond te dolen in zijn eigen leven, zijn «Tuin van Heden». Elk AT ZUN EIGEN TOCHT EN DE REIS BE GINT VAN BU DE GE BOORTE EN LOOPT OVER: de kindertijd de jeugd, tijd van dro men en liefde, alles is mogelijk de periode waarop men, ouder geworden, twijfelt, angst heeft, zich t vergist te hebben en alles in vraag stelt de periode van een zaamheid, men moet alleen verder de thuiskomst, de uit eindelijk vervulling, wat dit dan ook moge zijn. De tweede korte cyclus «Als had ik geen Vader land» bestaat uit gedichten over een letterlijke tocht door andere landen of door het land van de muziek. Elke cyclus en elk onder deel heeft als motto, een fragment uit gedichten van de Finse dichteres Edith Sódergran, met wiens ge- dachtenwereld Christina Guirlande zich nauw ver want voelt.«Als de Wolf voor Roodkapje speelt of Roodkapje achterstevoren» Ook voor de jeugd heeft Christina Guirlande nieuw werk. In de Kinderomnibus van uitgeverij Ad Baart publi ceerde zij een grappig ver haal voor kinderen van 6 tot 9 jaar, «Als de Wolf voor Roodkapje speelt of Roodkapje achterste voren». Een jongetje van acht heeft geen vriendjes omdat hij van zijn ouders niet met andere kinderen mag spe len. Daarom heeft het een zame jongetje zich vriend jes verzonnen. Onver wachts moeten zijn ouders op reis en Wim moet, eerst egen zijn zin, deelnemen aan een kamp. Daar be leeft hij, dit keer met echte vrienden, de dolste avontu ren dankzij... Roodkapje achterstevoren. Hoe dat in zijn werk gaat en wat er precies gebeurt moeten de jeugdige lezertjes zelf maar eens lezen. Pret is echter verzekerd! «De Vloek van de Houngan» Voor de jeugd van 12 tot 15 jaar verscheen bij de uitge verij Moderne Instructie Methoden (MIM) het ver haal «De Vloek van de Houngan». Dit verhaal situeert zich dit keer in Haïti, één van de arme en onderontwikkelde landen onder het levenslan ge bewind van Duvalier. De belevenissen, of liever de «nachtmerries» van een meisje Ninsi zijn sprekend voor de aldaar heersende toestanden van armoede, honger, uitbuiting, analfa- Eerst iets meer over de auteur Hans Magnus Enzenberger werd in 1929 in Kaufbeuren geboren. Hij studeerde lette ren en wijsbegeerte in Ham burg, Freiburg en Parijs. La ter was hij lektor bij uitge verij Suhrkamp en gaf gast- kolleges aan verschillende Duitse universiteiten. Na een docentschap aan een Amerikaanse universiteit verliet Enzenberger in 1968 de Verenigde Staten. Be langrijk is wel dat Enzenber ger bij zijn verzoek in '68 de Amerikaanse oorlogsin spanningen in Vietnam zwaar en raak bekritiseer de. Tevens verklaarde hij enige tijd op Cuba te willen doceren: in Havana werd hij zeer hartelijk ontvangen. Na een tweejarig verblijf keer de hij terug naar Berlijn en werd later op Cuba persona non grata. Redenen genoeg volgens Cuba: een ervan was dat onder andere met Sartre een brief aan Fidel Castro werd gericht, waarin duidelijk de houding van de Cubaanse regering ten op zichte van de dichter Heber- to Padilla werd veroordeeld. Hij bezocht later Rusland en het Nabije Oosten en woon de lange tijd in Noorwegen en Italië. Hij publiceerde onder ande- betisme, grenzeloos bedrog en bijgeloof. Spannend en vlot verha lend leidt Christina Guir lande ons binnen in de eng- beperkte wereld van de Haïtianen, een «rijk van analfabeten en armen», als ideale combinatie voor dui zend jaar onderdrukking en ellende. Het verhaal kent geen «happy-end», gelukkig maar, omdat anders de ont nuchterende boodschap verloren zou gaan. Trou wens waar in Haïti eindigt een toestand zowat met een gelukkige afloop? Het verhaal opent aan stonds de ogen van de jeugd en biedt, als uit gangspunt of inleiding, massa's discussiestof. Patrick De I.andtshecr Nw *°,n 0"™kkeliik <CDJ» re: Versteidigung der Wolfe (1957), Mausoleum (1975), Pahtik und Verbrecken (1964), Deutechland, Deutschland unter andern (1967), Der Kuxze Sommei dm Anarchie (1972). De ondergang van de Titanic Als politiek dichter en pole misch essayist, zet Hans Magnus Enzenberger zich in dit werk ook met scherp cy nisme en felle satire af te gen de konventies en ideolo gieën van de moderne maat schappij. Een paar citaten uit de op voering kunnen dit illus treren: «We zitten met z'n allen in de sloep, alleen: Wie arm is, gaat sneller onder.» «De neem druipnatte perso nen met doorweekte koffers waar. Op een hellend vlak zie ik hen staan, hoe ze te gen de wind in tomen in de schuine regen, onherken baar, aan de rand van de afgrond. Nee, het is niet de Vooruitziende Blik. Het is de schuld van het weer dat zij zo bleek zien. Ik waarschuw hen, ik roep bijvoorbeeld. Het helt daar, dames en he ren, u staat op de rand van de afgTond.' Maar ze lachen slechts flauw en roepen dapper terug: "Evengoend bedankt'.» Hans Magnum Enzenberge is een auteur van uitzond» lijk formaat; de Onderganj van de Titanic is theater de aanklaagt, waarschuwt, it zicht verschaft, en tisch denken en o aanspoort. Zinrijk theat# dus. Ook de vormgeving krachtig genoeg om doet treffend te zijn zodat waardevolle inhoud rda lijk, overtuigend en zuin overkomen. Regisseur Dirk Buy kende voor de regie, we tal van verdiensten kus nen aanstippen. De kwali teit van de regie is voort het stijlgevoel en de fijn sfeerschepping Ook de technische verde keurig werk, dekor kostumes, fantasierijke sfeergevende belichting, muziekband enz. Alles wa tot in de puntjes getimed op zijn plants. Het stuk won nog aan trad door het zwierig en goe ingestudeerd spel van akteursploeg, Monique Dl Beun, Gust Dam. Bob Di Moor, Mark Steemans. Ai lette Weygers akteerden hc geheel vanuit een eigen dit pdoordrongen welgemeend heid. Deze drie akteurs en tws aktrices speelden bijzond* soepel en hebben zich ken nelijk helemaal ingeleefd. Een dankbaar applaus het einde beloonde de» sterke kollekteur prestatie. G.D.BJ

De Voorpost | 1981 | | pagina 6