ui i WstkMai van Header Wordt «Bejaardenraad-experiment» te Aalst unieke voltreffer? Roger Speleman: waterdichte pachtwet nodig Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels Minister Lenssens ontvangen in «zijn Dendermonde» Belselenaar boos op Boerenbond ACW-Waasland huldigt Omer De Mey - 9.900 PRIJSDALING 9.950 FOTO ROLAND amnon ohm amnoa ohm ownou ohm ownoa De Voorpost VRIJDAG 8 JANUAR11882 35' JAARGANG NR. 1 - 23 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Denderinonde Tel.. 052'21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER 13 januari e.k. kunnen de vijftig bewoners van het entijds O.C.M.W.-Rusthuis te Erembodegem-Aalst (dat lang nog met een viertal bedden zal worden uitgebreid) t wensen, suggesties en eventuele klachten via een tjaardenraad» terecht bij de direktie die deze via het .M.W.-Rusthuizenkomitee zal laten behandelen, en periode waarin inspraak, adviesverlening en partici- ie schering en inslag zijn geworden is dergelijke nieu- iheid alleszins op zijn plaats. uniek geval in de hele o alleszins. Nationaal ge- echter geen absolute leur. loboken bestaat reeds zo dergelijks doch dan wel sen totaal andere situatie, betreft er inderdaad be- Ryck bij een kandidaat-be woner van een Aalsters O.C.M.W.-Rusthuis, St- Job, St.-Lieven of De Hoppe rank op voorafgaand on derzoek gaat is de steeds gestelde vraag «Hoe staat het daar met het eten? Is het ners van een aantal flats goed? Is er genoeg?», egen rond een centrale In Geel was echter reeds een iken en de inspraak be- komitee gevormd dat het er dan ook vooral de plaatselijke Openbaar Werk mu's. Een alleszins zeer voor Maatschappelijk Wel- angrijk element ook in al- zijn zou adviseren. Waren de andere gestichten want omstandigheden er niet nneer de sociale ver- gunstig of speelde een aan- egkundige Lutgart De tal negatieve faktoren een beslissende rol, feit is dat het een tegenvaller werd. Het experiment liep falikant uit omdat, naar men ons zegde, de pas gestichte raad te veel hooi op de vork wilde nemen en zich om zo te zeg gen in de plaats van het bestuur wilde stellen. Een flop waarmede uiteraard noch de bewoners noch de direktie gediend waren. Dat men te Aalst, meer be paald in de Erembodegemse «Hopperank», het experi ment nogmaals waagt ge tuigt alleszins enerzijds van een vooruitstrevende visie geschraagd door de vaste wil tot slagen en anderzijds van een alleszins lovens waardige sociale inzet. In het brein van Hoppe rankdiensthoofd Paul Ste vens, sociaal-minded en man met begrip voor de mentaliteit van bejaarden, («Bejaarden hebben het recht eigenzinnig te zijn»), broeide reeds lang de idee dat een of ander orgaan zou kunnen in het leven worden geroepen om de bewoners van een rusthuis enige vorm van inspraak te verlenen. En dan niet alleen over de me nu's maar wel over de totali teit van het leven in het rust huis zoals het waait en draait. De vonk die de vlam in de pan deed slaan werden de vergaderingen van het Centrum «Mens en Welzijns zorg», een onderafdeling vari de Vereniging van Belgi sche Steden en Gemeenten. Op deze vergaderingen kwam Paul Stevens inder daad in kontakt met mensen van Ledeberg waar men aan een gelijkaardig projekt la boreerde. Op 17 augustus reeds, dus lange tijd vóór, in tempore non suspecto de persartikelen der laat ste weken formuleerde Stevens dan ook een aantal suggesties op dit stuk. Hoofdbrok werd uiteraard het institualiseren van een komitee met enige inspraak onder een nader te onder zoeken vorm. Daarbij hoor de dan het regelmatig publi ceren van een info-blad om resultaten kenbaar te maken en de familiegeest te bevor deren, blad waarin ook sug gesties van residenten zou den kunnen worden opge nomen. Verder zou getracht worden de familieleden van de bewoners nauwer bij het leven van de bejaarden te betrekken door hen uit te nodigen bij allerhande festi viteiten waarbij ze aktief zou- Lees door blz.8 Molenstraat 58-60 9300 AALST «Als burgemeester van Dendermonde heb ik het genoegen gehad verschillende ministers in mijn kabinet te mogen ontvangen. Dat gebeurde telkens met een zekere wrevel, omdat daar nooit een minister uit de streek van Dendermonde bij was. Vandaag ben ik des te meer verheugd minister Lenssens van harte te mogen welkom heten», aldus burgemeester Cool van Dendermonde toen de heer Jan Lenssens, minister in de Vlaamse deelregering, net voor de jaarwisseling door het schepencollege van Dendermonde werd ontvangen. Ook minister Lenssens was opgetogen met deze ontvangst, die naar Dendermondse geplogenheid biezonder hartelijk verliep. ft woelt weer rond Belselenaar Roger Spele an, het haantje-de-voorste uit de Sint-Niklase idbouwkommissie, de man ook die met zijn fiekomité de plaatselijke bevolking, waaron- I. r vooral zijn vrienden de landbouwers, op it mogelijk verdere tracé van de Rijksweg 60 ees. De terminus van de onvoltooide RW 60, Dendermonde over Sint-Niklaas in de toe- Burgemeester Cool tol minister Lenssens: Eindelijk een Dendermonds minister in mijn kabinet i.ikt men van de twee kilo- goedkope, al dan niet voor tter lange, rechtlijnige Ho- lopige verbinding met de Bokstraat een feitelijke oude weg naar Nederland rderzetting van de RW? De kunnen vormen. De bewo- aat zou een makkelijke, ners van de Hoge Bokstraat th Omer De Mey wordt op 12 mei 59 jaar. De ACW-voorman en burgemeester van Sint-Gillis-Waas was gedurende tweeëntwintig jaar parlementslid, met de jongste verkiezingen kwam een einde aan zijn mandaat. Is 59 jaar een geknipte leeftijd om iemand te huldigen? Ach, de belangenbe hartiger van de arbeidersnoden geeft niet zo om franjes. Hij is een energieke, recht-door-zeeë politikus en geniet nog steeds een immense populariteit in de kristelijke arbeidersbeweging van het Land van Waas. En het is vanuit die hoek dat Omer op het podium wordt gehesen, donderdag 14 januari in het Gildenhuis (zaal Renova) te Sint-Niklaas. Het wordt een volkse plechtigheid, met vooraf het optreden van de Jeugdband Excelsior en centraal de diamontage over Omers leven en werk. Dan verzorgt nationaal ACW-voorzitter Willy D'havé de gelegenheidstoe spraak. Een nieuwjaarsreceptie rondt deze bijeenkomst af. Omer De Mey werkte zich, zoals het een uit arbeidersmidden stammende politieker betaamt, op tot vooraanstaand en gezaghebbend Waas voor vechter. Na zijn humaniorastudies aan het Sint-Niklase atheneum werd hij, tijdens de oorlogsjaren, bediende op een zuivelfabriek. Tot in 1959 was hij propagandist voor de Christelijke Mutualiteiten. En dan volgde die lange, langgerekte parlementaire loopbaan. Donderdag wordt Omer (nogmaals) in de bloemetjes gezet. Een parof vier geleden maakte De Voorpost deze opname: een instemmende De Mey, en een bloemen en zoenen in ontvangst nemende Lea Van Grimberge.Wijvan De Voorpost zetten zeer binnenkort de figuur, de carrière van de Sint- Gillisse burgemeester uitgebreid in de verf. komst met Nederland en de kust zal moeten verbinden, ligt nu bij de veiling, aan de nieuwe viadukt over de RW 14 Antwerpen-Gent. De beslissing om de verbinding tot in Belsele (Moortelhoek) aan te leggen, is in ieder geval genomen. Maar hoe zal het dan verder gaan met de veelbesproken RW? tekenden hiertegen natuur- Trekt men van de andere lijk verzet aan, uit vrees dat kant de RW 60 parallel met de straat in geen tijd tot een voornoemde straat door tot drukke verkeersader zou uit- aan de Expressweg, dan groeien. stoot de struktuurplanning omwille van de vanuit deze optiek noodzakelijke ontei gening van hele stukken landbouwgrond, onvermij delijk tegen de kar van vrij veel landeigenaars en boeren. Verkwanselen van landbouwgrond Roger Speleman meent dat het maar eens gedaan moet zijn. Hij onderkent maar één evolutie in de landbouw, nl. een stelselmatig afvloeien van steeds meer landbouw gronden. En dat is des te rampzaliger als je weet dat onze eigen landbouw slechts vijftig percent van 's lands monden meer kan voeden. Hoe dat kan? Door één onderhuids-verraderlij ke en winstjagende grond- spekulatie, stelt Speleman. Hij moet steeds vaker kon stateren dat men op zuivere landbouwgrond (kerstspar ren) aanplant. Zodoende krijgt die grond een voorlo pige meerwaarde en heeft de eigenaar al een eerste spekulatieve stap naar het aanvaarden van zijn grond als landbouwgrond gezet. Ook het bewuste braakleg- gen van akkers kan in die zin gei-: ierpretee-d worden. Volgtns Spc-eman echter spelen 't St.-Niklase kollege van burgemeester en sche penen en ook de Boeren bond zelf 't hele geweten loze spel mee. Het ergste van de zaak is wel dat het oorspronkelijke grondbe leid, dat in een faire opsplit sing in landbouw-, rekreatie-, bouw- en industriegrond voorzag, met voeten getre den wordt. De bouwpromo- toren winnen veld, de boer moet inbinden en komt op het randje van de leefbaar heid terecht. Dixit natuurlijk de Belseelse zegsman die de situatie vergelijkt met Polen, waar de bevolking door een onoordeelkundig, weliswaar kommunistisch, beleid en ondanks de rijke exploitatie mogelijkheden van de land bouwgrond in een straatje In zijn toespraak herinnerde burgemeester Cool eraan dat de streek van Dcadermoode sinds het overlijden van de Zeienaar Edmond Rubens geen vertegenwoordiger meer heeft gekend op het hoogste niveau. Daarin is nu verande ring gekomen. De burgemees ter zette natuurlijk de nieuwe minister figuurlijk in de bloe metjes: «We kennen Jan Lens sens al ettelijke jaren als een hardwerkend volksvertegen woordiger die zich honderd procent heeft ingespannen voor de streek van Dender monde om de achterstand op te halen waarmee deze regio reeds jaren behept is. Ik weet dat U thans een nieuwe en biezonder zware verantwoor delijkheid op U hebt geno men, een verantwoorde lijkheid ten opzichte van het hele Vlaamse volk. Niettemin ben ik ervan overtuigd dat U Dendermonde, een stad die U biezonder lief ia. zdIi té stuwen naar- een grotere welvaart», zei de burgemeester nog in zijn korte toespraak, waarna hij aan minister Lens sens een erkentelijkheidsplak- ket van de stad Dendermonde overhandigde en aan mevrouw Lenssens een ruiker bloemen aanbood. Dendermonde. maar niet voor alles In zijn dankwoord herinne'de minister Lenssens eraan dat hij sedert hij de funktie van minis ter aanvaardde, zijn eerste of ficiële ontvangst in zijn ge boortestad mocht meemaken, «iets waarvoor ik ten zeerste gevoelig ben». En verder: «Dendermonde moet inder daad de nodige aspiraties heb- Roger Speleman op het landgoed van een «zondaar»: «De huidige spekulatie met landbouwgrond zal ons later nog berouwen» (carine) FOTO R0UUI0 - FOTO R0LAHU FOTD ROLAND - FOTO R0LAN0 Olympus OM 10 met lens 50 mm 1.8 1&500 Minolta X91 met lens 45 mm 2 FOTO - CINE - VIDEO PR. ALBERTSTRAAT, 44B KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS van schrijnende afhankelijk heid is terecht gekomen. Terwijl de huidige wetge ving deze zeker niet met haar oorspronkelijke opzet strokende dubbelzinnighe den insluit, zou nu bij het Algemene Boerensyndikaat een honSerd percent water dichte pachtwet in de maak zijn. De Boerenbond, zegt Speleman, is natuurlijk té gen. In dat vakverbond zou den te veel mensen zitten die zelf brood zien in grond- spekulatie. Konkreet houdt deze wet in dat: één, geen enkele akker nog van een bedrijf mag afvloeien, twee, geen grond mag braaklig- gen, verplicht verpacht moet worden dus, en drie, bebos sing van landbouwzones geldelijk zal bestraft worden. Voorkooprecht En met punt één van dit voorstel komt onvermijdelijk het voorkooorecht ter spra- ben en mag van mij natuurlijk verwachten dat ik haar trouwe baarheid blijft voor een politi cus inderdaad het essentiële. Maar anderzijds zal ik ook dagelijks in Brussel «vastzit ten», wat meteen betekent dat ik minder kontakt zal hebben met de Dendermondse bevol king». Minister Lenssens zei ook nog dat «de Dendermond se bevolking eveneens zal moeten begrijpen dat de be voegdheden waarover hij be schikt niet toelaten dat alle Dendermondse problemen met een enkele vingerknip 'zul len opgelost zijn. Waar ik ech ter wat kan aan wijzigen, daar zal ik niet nalaten alle mij beschikbare middelen ervoor aan te wenden om op die wijze Dendermonde dienstbaar te zijn», aldus de minister. (abl) ke. Volgens dat recht moet de pachter, in geval de land eigenaar de gepachte grond beslist te verkopen, absolute prioriteit krijgen bij de aan koop. Er is geen opbod. Spe leman nu, alweer hij, plaatst grote vraagtekens bij de praktische werking van het voorkooprecht. Meer dan eens zouden andere kopers, veelal niet-landbouwers, te gen de wetsbepalingen in, zo hoog bieden dat de eigen lijke pachter moet afhaken. Als dit gebeurt moet de pachter noodgedwongen zijn bedrijf inkrimpen, het geen de leefbaarheid ervan wel eens in het gedrang zou kunnen brengen. Vanzelf sprekend kan men tegen zul ke praktijken in beroep gaan. Een ingelijkstelling zou er echter slechts dèn inzitten, als het vakverbond de zaak steunt. Speleman stelt voor dat men hieromtrent een voorbeeld zou nemen aan onze noor derburen. Die werken met vaste pariteiten. Als een ei genaar zijn grond verkoopt heeft de pachter ten eerste het eerste kooprecht en is ten tweede de prijs op voor hand af te leiden uit een aantal bij wet vastgelegde nominale waardeverhoudin gen. Bij ons zou de markt nog altijd openstaan voor al lerlei praktijken die op lange re termijn voor de landbouw en bij veralgemening voor de hele bevolking weinig heilzaam zullen blijken te zijn. Ook het feit dat in België slechts 27 percent van de landbouwgrond. Ook het feit dat in België slechts 27 per cent van de landbouwgrond, ondanks 90 jaar vrije vak bond, eigendom is van de boeren, zou de situatie vol gens voornoemd zegsman geen goed doen. Leo DE BOCK

De Voorpost | 1982 | | pagina 1