«Cantate Domino» uit Aalst terug van rijzende zon Kunst in Waas Toneel a volonté te Lebbeke >C Verenigde Wanzeelse Kineasten AALSTERSE DIEPVRIESCENTRA" 20 - 8.1.1982 - De Voorpost Muziek Exp— *,01 Laatst een essay van Cornells Verhoeven gelezen. Daar sprak zo'n belezenheid, zo'n grondige en persoonlijke aanpak van de materie uit dat ik me afvroeg hoeveel uren de dag bij die man telt. Sommige mensen slagen erin dagen en maanden om te zetten in een komplete leegte, anderen toveren uit een paar minuten een werkstuk en nog anderen rusten niet vooraleer ze iets nieuws op het getouw hebben staan. Tot deze laats ten reken ik Michael Ohijs, dirigent en rusteloze plannensmeder van het Aal- s ter se Cantate Domino. Na ongeveer de helft van de wereld te hebben door reisd heeft het koor zopas een boeiende en verruimen de tocht achter de rug naar Japan en Taiwan. Ik ben zondag even binnengewipt bij Bart Van Essche die er bij was. Zijn relaas spran kelde van geestdrift. Ik tracht u zijn ervaringen en zijn kijk op de dingen weer te geven. Ze zijn vaak per soonlijk gekleurd (hoe zou het anders?) maar des te boeiender. De odyssee begon op Schiphol. Een groep van 81 mensen vloog tussen IJs land en Scandinavië door over de Poolroute naar Anchorage op Alaska, en vandaar naar Narita, de luchthaven van Tokio, be kend en berucht door de kontestatie van studenten en buurtbewoners en uit eengedreven door oproer politie en traangas, nog steeds afgedekt en bevei ligd door agenten en nadar- afsluiting. Na een uurtje rijden duikt Tokio op, qua oppervlakte de grootste stad van de wereld, samen met Yokohama één mega polis. Nemen we de oude baan Gent-Brussel: het landschap varieert van dorp naar platteland, van voorstad naar lintbouw. Breng diezelfde lengte op Tokio over en je bent de stad door. Pater Smet, een Scheutist, uit Vilvoorde, speelt aanvankelijk tolk Zuster Toyoda, van Japanse afkomst maar thuis in de Verenigde Staten, is aan knopingspunt. Een komi- tee van mensen uit de we reld van de muziekpromo- tie, de reklamebureaus en de katholieke kerk patro neert. Journalisten en ca meramen van de televisie maken him opwachting. Er werd gezongen, er worden vragen beantwoord. En welke indruk maakt Tokio op het eerste gezicht? Neem de mensen weg, neem de Japanse opschrif ten weg en er blijft een wes terse stad over als Los An geles of San Francisco. Zo zeer is hier alles afgestemd op produktie en konsump- tie. De mensenmassa lijkt momenteel overal geijkt, een mierenhoop, wrieme lend en tastend. Maar de stad is jachtiger dan de mens. Een jeugdhotel vormt de ankerplaats Er is een offi ciële receptie bij ambassa deur Verwilghen. Mensen uit de wereld van de indus trie ontbreken niet. Zelfs mr Honda is persoonlijk aanwezig De dagen wor den aaneengeregen met koncerten en bezoeken en verkenningen. Er is o.m. een optreden in de moderne St.-Mary katedraaloptre den dat in funktie staat van een j laat die in januari ver- schij t. Er zijn verschillen de kc Terten in scholen en universiteiten en daaraan nemen ook plaatselijke ko ren deel. Er is voorzien in een tweeledig programma, nu eens met orgel, dan weer met pianobegeleiding. Want ook Jacques De Mey is ter plaatse. Uittreksels uit Vivaldi's «Gloria», Bachs «Weihnaehtsorato- rium» en Haendels «Mes sias» staan naast Palestri- na's klankzuil «Missa Pa- pae Marcelli» en religieuze liederen van Bruckner, Sza- motul en Arcadelt (in een bewerking van Kristiaan Van Ingelgem) Vlaamse en Europese volksliederen worden tot grote geest drift, zelfs uitgelatenheid gevolgd door de Japanse eigenheid, wat dan weer leidt tot spontane samen zang. «Bastien und Bas- tienne» ontwapent door zijn charme en zijn onbevan genheid. Mozart schreef het muzikale sprookje toen hij twaalf jaar jong was, in een naïeve roccocostijl. Tijdens het tournee wordt de katolieke univer siteit van Tokio aangedaan. De nadruk ligt er op de geneeskunde. Zuster Toyo da is er werkzaam. Verder gaat het naar Shizuoka, een heiligdom met een eeuwen oude tempel, te vergelijken met het Lourdes van de kristenen. Onderweg rijst de Fuji op, talloze keren vereeuwigd in de verfijnde, sierlijke lijnen van de Ja panse prentkunst, voor Ja pan van dezelfde betekenis als de Mont St.-Michel vooi Frankrijk: een wonder, maar niet minder dan dat De Fuji sluimert echter in de wolken en daardoor ook zijn overweldigende indruk. Er rijzen vragen nu en er komen impressies als ant woord. Is het Oosten an ders. vreemd, versluierd, mysterieus? Is Tokio daar een uitdrukking van? Hoe zijn de mensen? Wat ver klaart him ekonomische voorspoed? En de traditie, leeft die nog? En zo ja, hoe komt ze tot uiting? En wat met de gastronomische kui tuur? En de muzikale? En hoe is de houding tegen over jonge mensen uit het Westen? Uiteraard (de tijdspanne is te kort geweest om op deze gamma van vragen in te gaan, laat staan ze ten gronde te behandelen) vol gen hier flarden van in drukken en gevoelens die echter getuigen van een open blik en een kritisch oog. Het jeugdhotel dat als pleisterplaats diende was westers, op enkele details na: schoenen uit, rieten mat, geen bed maar matras op de grond. Wat het eten betreft hadden de Japan ners hun uiterste best ge daan ^ten onrechte?) om zich aan de gewoontes van hun gasten aan te passen Alleen de sake bleek een trouwe gast. De Ginza, een van Tokio's slagaders, scheen eerder aan de Nieuwstraat in Brussel of aan de Parijse Champs Elysées te herinne ren. Daarvoor zorgden de overdadige lichtreklames en de cleane sfeer, brui send, stralend, maar De eigenheid is folklore geworden, sporadisch in de kledij van een oud vrouwt je, wat gekunsteld in de theeceremonie, nog alge meen geldend in het pop- penteater en de andere tes ters, nog onderhuids aan wezig in de strenge zelfdis cipline bij het beoefenen van hun traditionele verde- digingssport. De industrialisatie heeft toegeslagen. De Japanner heeft alles veil voor zijn fir ma. De firma van haar kant Hamme staat m voor kuituur, vrije tijdsbesteding, spor^ m vei ligheid. Japanners blijken ge makkelijker toegankelijk te zijn voor westerse mu ziek (ik denk aan Horigome op de Elisabeth wedstrijd en de wereldberoemde diri gent Qsawa) dan wij voor de oosterse. Ze zijn heel erg gesteld op een knapenkoor en waarderen zeer dat men iets van hen brengt. Kerst mis wordt eerder gevierd om de sfeer (kerstbomen, pakjes) dan om zijn oor spronkelijke betekenis, maar «Stille Nacht» (gezon gen in het Nederlands en het Japans) ontlokte ont roering. Japanners eisen een hoog muzikaal niveau. Maar daar ben ik gerust in. «Can tate Domino» weet daar een antwoord op. (wordt vervolgd) W.D.B. Negenjarige organiste Jessy Van Laere bracht sfeer op KAV-kerstfeest te Zogge Hoewel de KAV van Hamme-Zogge amper bestaat sinds 13 novem ber van vorig jaar, werd toch besloten een kerst feest te organiseren. E.H. Van Den Bossche kwam spreken over de betekenis van Kerstmis voor het gezin, nadien Dendermonde Geslaagd kerstkoncert van Zwijvikekoor werd er lekker gegeten en zorgde de negenjari ge Jessy Van Laere-De Wilde voor de sfeer, waarna nog een tombola plaats had. De nog jonge KAV van Hamme-Zogge besloot het beginjaar al leszins op een fijne manier. Ondanks het gure weer was de opkomst talrijk. Tijdens een ge zellig samenzijn met pannekoekenbak bracht het Zwijvikekoor onder leiding van Dirk Ver- meir kerstliederen uit verschillende landen in de stemmige paro chiezaal van de Boon- wijk. Naast pianist en koorleider Dirk Vermeir werkte ook nog solozan geres Ginette Willaerts, violiste Mieke Man- naert, fluitist Eric Van Ransbeek en de gitaris ten Danny Loret en Geert Mijs mee. Dirk Vermeir stond in voor zowel de vokale als in strumentale arrange menten. Het geheel werd aan mekaar ge praat door mevr Diane Smekens-Roels GA, dat is de galerij van de akademie. Kerk straat 9 in Waasmunster, organiseert op 9, 10, 16 en 17 januari een tentoonstelling Mare De Blieck. Deze Mare De Blieck is een jonge schilder (geboren in Sint-Niklaas in 1958) die blijkbaar veel te vertellen heeft. Aanval is de beste verdediging, schijnt hij te denken, en in het tijdschrift van de GA leidt hij zelf zijn tentoonstelling in. Hij trekt van leer tegen «de onverdraagzame mens die de offensieve kunst op een kultureel zijspoor wil schuiven. Ofwel, bij een uitzon derlijke prestatie, wordt het werk verheven tot kunst, en wordt op die manier de «duiding» in de schaduw gesteld.» Blijkbaar is het Mare De Blieck in het verkeer de keelgat geschoten, dat de burger van van daag op zijn eigen manier kan genieten van konstruktivisme, supprematisme en allerlei abstrakte kunsten, tot zelfs «dada» met hand leiding. Dat mag dus niet. Niet genieten. Het spervuur gaat echter door: «deze toleran tie komt voort uit verwaandheid, want meestal vermindert de verdraagzaamheid als het werk recenter wordt. (We naderen nu duidelijk De Bliecks eigen werk...) «Ik strijd tegen verontwaardiging. Ik ijver voor begrip. Wie begrijpt heeft geen wapens nodig. Ik wil pluralisme in en met mijn werk.» Een beetje verder: «Ik wil het risiko nemen. De bedoeling is dat eerlijkheid het op verwaand heid haalt in wat ik maak.» Zo gaat het nog even door. En we hadden nog niets gezegd! Als u zelf eens wil gaan kijken of De Bliecks werk al die voorbarige verdediging nodig heeft, kan u de komende twee weekends te recht in de GA. Zaterdag van 14 u. tot 17 uur, zondag van 10 u. tot 17 uur. In het Exlibris-centrum in de Regentiestraat 65, Sint-Niklaas loopt van 10 januari tot en met 7 maart 1982 een tentoonstelling Zeef druk in Vlaanderen. U kan er terecht voor wat de organisator (het stadsbestuur) noemt «een sumier overzicht van de evolutie van het ge bruik van het zeefdrukprocédé in de laatste twee decennia en dit in de Vlaamse artistieke wereld». De oorsprong van het zeefdrukken ligt in de ontwikkeling van het sjabloon. De oermens gebruikte zijn eigen hand als sjabloon en versierde de wanden van zijn grotwoning met handsilhouetten Romeinse keizers en hooggeplaatste midde leeuwers gebruikten een sjabloon als hulpmid del bij het zetten van hun handtekening. In de middeleeuwen gebruikte men verder nog sjab lonen voor kleuren van speelkaarten en het vervaardigen van prenten en geschriften. In Japan werden op het einde van de zeven tiende eeuw textielstoffen versierd door mid del van sjablonen, en tot vandaag toe worden in sommige Japanse textielbedrijven «kataga- mi-yuzen» gebruikt, een geperfektioneerde vorm van haarsjablonen. Bij het zeefdrukken gebruikt men weefsel of gaas, enerzijds als sjabloondrager, anderzijds als drager van de inktlaag en recyclator van de drukinktlaag die op het materiaal koi gaatjes in het weefsel doen dienst als eer» kleine inktreservoir, die bij aanraking n) te bedrukken materiaal leegloopt. Sinds een vijftigtal jaren wordt ook in deren dit procédé gebruikt, zowel in de it wi trie als in de artistieke wereld. ine Wat men op dat gebied bereikt heeft, kan|elij gaan bekijken in het Exlibriscentrum. fris A et n Portretkunst in het museum van Sint-NLe] «Sara» door Bérenice De Vos ds Gedurende een veertiental dagen, van l? 24 januari, loopt in het stedelijk musf s! Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas een tenjf stelling van de leerkrachten van de aka<[, voor schone kunsten rond Het Portret. 18 leraren, stuk voor stuk mensen die hur\a uitstekend verstaan, tonen er portrettef dat zal zeker de moeite waard zijn. e Het vervaardigen van een portret eist, fcat vakmanschap ook intuïtie vanwege de ku^ naar, want in de afbeelding moet ook jn wezen, de geest, van de geportretteerde te g| zijn. Dat is en blijft voor iedere artiest, Ag, der of beeldhouwer een zware opdracht. i |f U heeft veertien dagen de tijd om te ^te kijken hoe de leraars van de Sint-Niln akademie het ervan af brengen ,jc0 Els Duclb a C Toneel >rj Wie van toneel houdt, komt in de loop van januari te Lebbeke vast aan zijn trekken. Niet minder dan drie Lebbeekse toneelverenigingen zetten immers tijdens de eerste maand van het nieuwe jaar een produktie op. Toneelkring «Wij» brengt de komi sche thriller «Bemoeial» voor het voetlicht; de Rede rijkerskamer «De Constminnende Jonckheyt» zet «Adèle» op de planken en toneelkring «Pogen» gaat de thrillertoer op met «De Weldoener». Van het goeie teveel eigenlijk en wanneer je er de speeldata op nakijkt kom je tot de conclusie dat er van enig overleg onder deze toneelkringen geen sprake kan zijn geweest. 4e Dia- en Filmfestival: groot sukses Voor de 4e maal organiseerden de Verenigde Wanzeelse Kineasten hun Dia- en Filmfestival in de zaal van het klooster. Zoals de vorige jaren was opnieuw alles tot in de puntjes voorbereid, de nodige publiciteit werd eraan gege ven via affiches, bordjes langs de invalswegen en annonces in de plaatselijke bladen. De zaal was eveneens weer uitgerust met een dimlichtinstallatie en mooie verzorgde programma's waren voorzien. De avond begon opnieuw met een diareeks van Wil- fried Eeman, ditmaal beti teld: «Boven de 4.000 m in Berner Oberland», met prachtige sneeuwland schappen en perfekt erbij passende muziek. Daarna volgde een dia-reeks van André De Graeve over het Rode Kruis, afdeling Lede. In deze (ietwat lange) propa ganda-reportage wordt het doel en de werking van de Leedse Rode Kruisafdeling aan de bevolking toegelicht. Als tweede deel dan van de avond volgden de drie films, verzorgd door de leden van de vereniging zelf. «De Vrou wenhater» door R. Baeyens, korte speelfilm die uiteraard in de smaak viel van de aan wezige mannen. Daarna kwam «Beton Smelt Niet», een filmreportage, uitste kend gebracht door Edwig Bonnaerens over de teloor gang van de boerenbedrij ven in ons land, die zich afspiegelt in wat in Wanzele gebeurt. Als apoteose volgde dan de filmreportage, gebracht door de volledige filmploeg «De Wanzeelse Dorpsfees ten 1981». Deze reportage, handelend over het hele ge beuren op en rond de Wan zeelse dorpsfeesten in 1981, van opbouw tot afbraak. De inleiding werd uitgesproken door de burgemeester van Lede (uit de deelgemeente Wanzele), A. Grepdon Uit zijn inleidende toespraak onthouden wij vooral dat hij de mening toegedaan is dat films gemaakt worden door «kinesisten», een uitspraak die door de filmjongens be wust NIET geknipt werd, me nen wij. De verschillende filmblok- ken werden gescheiden door korte reklamespots, een originele manier van de ze Vereniging om hun spon sors te bedanken. Alles tezamen werd het een prachtig programma met twee dagen overrompelend sukses. In een kort vraagge sprek met de zeer tevreden voorzitter R. Baeyens, vroe gen wij naar zijn indrukken over deze tweedaagse in richting en naar o.a. het waarom van het gebruik van de kloosterzaal, terwijl het pas vernieuwde Diensten centrum van de gemeente eveneens ter beschikking staat. •tere sukses dan vorige jaren, schrijft de voor zitter toe aan de reportage over de Dorpsfeesten, waar in menig Wanzelenaar naar zichzelf kan komen kijken op het scherm. Het gebruik van de kloosterzaal is voor de vereniging ietwat een tradi tie, de installatie is er aange past en de zaal ligt in het centrum. Daartegenover ligt het Dienstencentrum buiten de kom van de gemeente, is de zaal wat kleiner en zou ze niet dezelfde akoestische ei genschappen hebben als de kloosterzaal. Daarbij voelen deze kineasten, uit traditie, zich best thuis in deze ruimte. En over de toekomst gespro ken, Mr. de voorzitter? we zijn nu allemaal wat moe, we hebben hard moeten werken om zeker tij dig klaar te zijn en alles in de puntjes te verzorgen. Laat ons hopen dat we er vol gend jaar terug zijn, met een misschien nog beter pro grammal» Dat belooft voor volgend jaar... «Bemoeial» Op zaterdag 9 januari (19.30 u.) en op de zon dagen 10 en 17 januari (19 u.) spelen de leden van de toneelkring «Wij», in de Parochiale Feestzaal, Lange Minne straat de komische thril ler «Bemoeial» van Jack Popple well. Dit stuk behandelt het onderzoek naar een moord gepleegd in een kantoor van Marshall's Exploitatie Maatschap pij. Commissaris Baxter van Scotland Yard leidt het onderzoek, maar de zaak wordt opgelost door Mrs. Piper, de schoonmaakster, die uiteraard als elke kwali teitswerkster van dat slag, op de hoogte is van alles wat er in Mars hall's firma omgaat. De bezetting van de ver schillende rollen zorgde aanvankelijk voor heel wat problemen. Roger Van Schoor, een der steunpilaren van de kring, kon wegens een beroepsexamen, niet van de partij zijn. Zijn ver vanger gaf bovendien na één maand de pijp aan Maarten, zodat het voor de debuterende Dirk De Cock lang geen makke lijke taak was zich in het personage van Richard Marshall in te leven. Positief echter is de co- me-back van Annie Bos man. Na een -onderbre king van drie jaar doet ze haar wederoptreden. Daarom ook eigenlijk opteerde de kring voor «Bemoeial», want de rol van Mrs. Piper is Annie Bosman op het lijf ge schreven. Commissaris Baxter wordt gespeeld door Renaat Moeyer- soon, die daarmee voor het eerst een hoofdrol op te knappen krijgt. De overige rollen wor den vertolkt door Eddy Van Langenhove, Moni que Mertens, debutant Roger Goedgezelschap, Niek Dauwe en Lucie Van Mulders. Voor de decorbouw stonden P. Van Langenhove, C. Cool, J. Dauwe, E. Van Langenhove, F. Cardon en A. Van Mulders in. Voorzegger is Jozef Heirbaut. De toegangsprijs be draagt 70 fr. Kaarten kunnen steeds bekomen worden bij voorzitter E. Van Langenhove, Lange Minnestraat 2, Lebbeke of in het lokaal bij Jan Heirbaut, Lange Minne straat 3. De gratis num mering der kaarten ge beurt op de drie speelda gen van 10 tot 12 in voormeld lokaal. «Adèle» Later dan voorheen de gewoonte was, brengt de Koninklijke Rederij kerskamer «De Const minnende Jonckheyt» haar eerste produktie van het toneelseizoen '81-'82. In de regie van Jan Reusens, een oude bekende van de kamer, wordt op zondag 10 (19.30 u.), op zaterdag 16 en op maandag 18 januari (20 u.) «Adèle» voor het voetlicht ge bracht. Het stuk speelt zich af in net Parijs van vandaag in het appartement van de familie Veyron-Lafit- te. De familie wordt uit genodigd voor een eten tje door Madame Gac- hassin. Op dat ogenblik laat de meid het afweten. Een nieuwe hulp, Adèle, komt echter plotseling opduiken. Laatstge noemde schijnt echter over een bijzondere gave te beschikken... Ver schillende situaties lei den tot echt komische bedoeningen. Op de planken verschij nen Nelly De Landtsheer (Adèle), Herman Bos- teels (Gaston Veyron), Lydie Van den Bossche (Edméë Veyron), André Veireman (Antoine) en Diane Achten (Solange). «De Weldoener» Toneelkring Pogen die in de voorbije jaren steeds de komische toer opging, programmeerde deze keer «De Weldoe ner», een thriller van Lo de Pools. Het gegeven? Helga Schmidt, een mooie Duitse, is ver moord terug gi aan de rand vanjer Het onderzoek le de luxueuze vir Walter Schlade steenrijk industi de ondervraging1;1 inspecteur Van put schijnt niem® de moord iets a: ten. Toch moet ware dader gif worden. Zal de'" teur, geassisteei het dienstmeisji,r slagen de zaak deren? >ei Aan deze produl^w lenen hun mes king: Roos Veni (Regie), MoniqueP* lette Verhavert, Goedgezelschap,Dr n?ois Van Pt?n Pierre Hey mans"" De Maeseneir enj, De Keersmaeck^c voorstellingen iij plaats op zaterdc op maandag 24 e zaterdag 30 jantfn zaal Corso, Ros°( straat te Lebbek!r kens te 19.30 u. gangsprij8 bedrj\f fr. ni Pierre Van 1 di I ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTE^' AAN GROOTHANDELSPRIJZEN m Nestor de Tièrestraat 42 - AALST ei OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. f en van 14 tot 17 u. 'a Zaterdags van 9 tot 12 u. n 3tBV 'it

De Voorpost | 1982 | | pagina 20