Van kwaad naar erger, maar het blijft wachten op een echte regularisatie Serie Het Nationaal Komitee van Weekendverblijven Illegale weekendverblijven in het Waasland (1) 24 - 8.1.1982 - De Voorpost doeld en de problemen met betrekking tot de infra- struktuur bij het opmaken van een verkavelingsplan, zijn er de oorzaak van dat alles bij het oude blijft. Tot nu toe zijn we nog geen stap dichter bij een oplos sing. Zes jaar na de instel ling van de regularisatiepe- riode is de overheid er nog steeds niet toe gekomen beleidsopties te nemen voor de individuele week endverblijven. De toestand verslecht en heeft voor ge volg dat over enkele jaren de groep overtreders nog zal zijn toegenomen, bij ge brek aan een efficiënt beleid». Een oplossing? Tot op heden is een echte regularisatie uitgebleven. Door de overheid wordt de bal steeds teruggespeeld en dat begon toch ferm op de baar welke moeilijkheden en vertragingsmaneuvers en technische kwesties men uit de hoek haalt, om toch maar niet te moeten regula riseren. Wij zijn dit gedoe kotsbeu en denken eraan om met harde aktie te be ginnen, indien dit spel nog lang duurt. Ook aan ons tienjarig geduld komt een einde». In september 1980 worden er op initiatief van de Ko ning Boudewijn Stichting gesprekken op gang ge bracht tussen vertegen woordigers van de BBL en het NKWV. Ruimtelijke Ordening schaart zich in december 1980 ook rond de gesprekstafel. De onder handelingen werden in de loop van 1981 (8 januari, 5 februari, 7 juli, 31 augus tus), voortgezet en uitein delijk wordt er een geza- melijke princiepsverklaring wet en de voorziene sank- ties». Er wordt veel 'sluiks' gestort in het Land van Waas. Enkele maanden geleden hebben we in samenwerking met een aantal Wase milieugroeperingen een ^balans opgemaakt van het illegaal storten in deze regio. De konkiusies waren We schrijven 1972. In de- weinig bemoedigend: in een niet gering aantal gevallen worden er in toenemen- cember verschijnt het K B. de mate sluikstorten vastgesteld en het blijkt voor de overheid een nogal A~ moeilijke taak om de plaag in te dijken. Maar er zijn nog andere milieuproblemen waarmee men in het Land van Waas gekonfronteerd wordt. In deze en volgende bijdrage willen we het hebben over vaak illegaal opgetrokken weekendverblijven, een plaag waarmee men zowat overal in het land te maken heeft. Een werkgroep uit Sinaai heeft nog niet zo lang geleden de aandacht gevestigd op die wildgroei van optrekjes, een situatie voorwaarden. Maar hierbij die er is kunnen komen door een lakse houding van gemeentebesturen en valt toch op te merken dat overheid. Over de probleemstelling en de wettelijke bepalingen handelt het in voornoemd K.B. slechts vooral in deze bijdrage. In een tweede en derde luik maken we een balans op - van de Wase situatie. betreffende de inrichting en toepassing van de ont- werp-gewestplannen er. ge westplannen, waarbij de zones voor verblijfsrekrea- tie worden vastgelegd, evenals de toepassings- B. Van Waelderen van de Bond Beter Leefmilieu schrijft dat het probleem van weekendverblijven niet alleen nauw verbonden het ook anders, een gekke De nieuwe kandidaat-ko en veelal illegale situatie pers zagen hun droomvilla voor gevolg. Een voor- reeds staan op een meestal beeld: in 1970 werd door beperkte oppervlakte om- een tweetal raadsleden van dat met hun duur verdien- met het ons omringende Sinaai een inventarisatie de spaarcentjes een grotere milieu, maar ook met de van weekendhuisjes opge- investering voor hen onmo- maakt. Daaruit bleek dat gelijk was. Duizenden hek- er een negentigtal verblij- taren bos- en landbouw- ven onwettig in Sinaai wa- grond gingen verloren door ren ingeplant. deze moderne woede». Ook had een en ander voor gevolg dat allerlei krotten ™et worc" te bar velen een onweerstaanbare en zelfs afgedankte auto- In het begin van de zeventi- drang naar de vrije natuur, bussen goed genoeg wer- ger jaren oordeelt de over- waar nog rust en verade- den bevonden om het bos heid dat de toestand al te ming kan worden gevon- te worden ingesleurd. B. bar wordt. Men wil een den». Inderdaad, een Van Waelderen in Milieu- eind stellen aan de wild- drang naar 'den buiten' en rama: «Bijna elk verblijf groei van weekendverblij- meteen kon de wildgroei bleek opeens verplaatsbaar ven die willekeurig in open beginnen. Aanvankelijk te zijn. In dit opzicht kende ruimten worden ingeplant, aanzag niemand de stilaan recente sociale ontwikke ling: «Hoogbouw, ver keersdrukte, gebrek aan groen, kortom: de toene mende onleefbaarheid van de steden, veroorzaakte bij algemene voorschriften zijn geformuleerd en géén beleidsopties ten aanzien van de ontwikkeling van tweede verblijven. In okto ber 1973 verschijnt voor het eerst een K.B. dat de vestigings- en inrichtings- voorwaarden van nieuw op te richten weekendverblijf- parken regelt. Over de reeds bestaande legale en illegale verblijven, in en buiten de voorziene zones van het gewestplan, wordt met geen woord gerept. We citeren nogmaals het tijdschrift van de Bond Be ter Leefmilieu: «Niemand ontkent echter de toene mende aantasting van na tuur en landschap die daar een gevolg van is». van aanleg, opgesteld door de gemeente of door een verkavelings- of struktuur- plan opgesteld door de ei- genaarsgroep of haar ge volmachtigde. Veel redenen tot optimis me zijn er dan nog niet. B. Van Waelderen verwoordt het in Milieurama: «De weigerachtige houding van de meeste gemeentebestu ren ten aanzien van het b.p.a., de geringe bekend heid van het struktuurplan zoals door de overheid be- heupen te werken bij de overkoepelende Bond Be ter Leefmilieu en het Na tionaal Komitee voor Weekendverblijven. Beide partijen zijn van mening dat er nu toch echt eens een aantal haalbare voorstellen moeten worden geformu leerd om tot een oplossing van de nog steeds chaoti sche toestand te kunnen komen. In september 1981 schreef het NKWV in het informa tieblad: «Het is onvoorstel- toenemende inplanting van weekendverblijven als een milieuprobleem. Het was gewoonweg een situatie, ei gen aan de maatschappij. Vanaf 1962, maar vooral sedert 1967, groeide het aantal verblijven zeer snel aan. Van dat jaar af wordt een groei vastgesteld van ruim tweeduizend pier jaar. Waren er in 1965 naar schatting vijfduizend week endverblijven in het Vlaamse gewest, dan was dit cijfer tien jaar later ('74- '75) tot naar schatting 25.000 opgelopen. Na 1974 is het groeitempo wat ver traagd, zodat men kan aan- de vindingrijkheid van de Eind december 1970 wordt nemen dat er momenteel, Belgen geen grenzen» nog steeds alleen in het En toch ook een belangrij- Vlaamse landsgedeelte, ke vraag: hoe komt het nu uim dertigduizend week- precies dat in de periode jndverblijven zijn, waar- van 1967 tot 1974 weekend- an een groot aantal ille- verblijven als paddestoelen gaal ingeplant. uit de grond zijn gerezen? onder kontrole te krijgen. De wet op de organisatie Een antwoord hierop vin- Een aantal artikels worden van de stedebouw en de den we in een sociologische ruimtelijke ordening, studie van P. Leroy. «Hier- er een grondige aanpassing doorgevoerd van de wet van 1962. Er worden een aantal maatregelen uitge vaardigd om de ontwikke ling van tweede verblijven aangepast en vanaf dat tijd stip wordt een bouwver- hoeksteen van het hele Bel- op is niet gemakkelijk te gunning noodzakelijk voor aantal gische beleid terzake (wet antwoorden», zegt hij. «In van 29/3/1962, B.S. van 12/ elk geval gaat het om een 4/1962) voorzag nauwelijks periode van ekonomische enige maatregel ter beteu- hoogkonjunktuur en ver geling of ordening van de hoogde koopkracht bij het weekendverblijven. Pas merendeel van de bevol- wanneer de voorbereidin- king, waardoor er in vele gen van de ontwerp-ge- westplannen beginnen, waarin de wet van 1962 extraatje. Ten bewijze Waelderen in Milieurama: voorzag, wordt het pro- daarvan: de periode 1966 bleem stilaan wel zicht- tot 1973 is ook de periode baar. In de praktijk stelde waarin het personen wa alleen de bouw van een genpark in ons land de rela- aan de kandidaat-kopers 'droomhuisje' in steen pro- tief snelste uitbreiding mee te delen dat zij op de blemen, zodat de voorkeur neemt». In Milieurama, beoogde gronden hun vooral uitging naar kon- krijgen we een gelijklo- droomhuisje niet mochten strukties in hout. Ook cara- pend antwoord van B. Van bouwen, maar verwezen in vans, waarvoor geen enke- Waelderen: «Door de alge- tegendeel naar hetgeen le vergunning was vereist, mene verhoging van de reeds stond maar niet afge- werden her en der neerge- welvaart kon een nieuw pu Regularisatie Onder impuls van de toen malige staatssekretaris Dhoore en ook onder druk van het spontaan opgerich te Nationaal Komitee voor Weekendverblijven, wordt in 1974 de regularisatiepe- riode ingezet voor de be staande verblijven, gelegen est. Een in het Vlaamse gewest. het oprichten van vaste en verplaatsbare 'inrichtin gen', evenals een verkave lingsvergunning voor het te koop stellen van kavels voor weekendverblijven. Goede voornemens, dat gezinsbudgetten wat plaats wel, maar de resultaten wa- komt voor een of ander ren bedroevend. B. Van Vaelderen in M ;Er werd lustig verder ver kaveld en gebouwd. De verkavelaars verzuimden. broken werd. Alles wees poot. Bij gebrek aan een bliek aanspraak maken op erop dat de wetgeving een duidelijke reglementering de groene ruimten. Een wisten de meeste gemee- tweede woning werd stilaan ntebesturen geen raad met een statussymbool, bereik- een toenemend aantal baar eerst voor de mid- slag in het water was. te meer omdat de gemeente besturen hulpeloos wacht ten op richtlijnen uit Brus- weekendverblijven. Alles denklasse en nadien ook sel, terwijl zij op de eerste mocht worden opgericht voor de mensen met een zolang het maar voorlopig meer bescheiden inkqmen. was. En dat had. hoe kan plaats moesten instaan voor de toepassing op de onderrichtingen werden gepubliceerd in de ministriële omzendbrief van 13 september 1974. Een en ander had een ware papierslag voor gevolg. De strikte toepassing van de inhoud van deze omzend brief zou immers voor vele duizenden tweede verblij ven «het einde» betekenen en vandaar waarschijnlijk dan ook dat er massaal en tijdig duizenden aanvragen werden ingediend bij de ge meentebesturen, in de hoop dat men zijn tweede verblijf zou kunnen behou den. Het moet gezegd dat het Nationaal Komitee voor Weekendverblijven hierbij een grote inspan ning leverde. In totaal werden er begin 1975 23.773 aanvragen in gediend voor het Vlaamse Gewest. Maar het grootste kwaad was in elk geval al geschied en een preventief en geloofwaardig beleid bleef nog steeds een wens droom. Het zou nog jaren duren vooraleer Ruimtelij ke Ordening enig bericht zou vrijgeven over de in 1974 massaal ingediende dossiers tot regularisatie. In een omzendbrief van 20 januari 1978 laat het staats- sekretariaat opnieuw van zich horen. Uit een onder zoek blijkt dat er zich twee gevallen voordoen. Ten eerste de weekendverblij ven die deeluitmaken van een groep en gelegen zijn in gebieden die voor na tuurbehoud of voor de landbouw minder van be lang zijn. Een tweede reeks gevallen heeft te maken met de weekendverblijven die geïsoleerd zijn inge plant of zich bevinden in kleine groepen in open ge bieden. Deze gevallen wor den aan een verder onder zoek onderworpen en op 4 maart 1980 verschijnt een nieuwe aanvullende om zendbrief van het staatsse- kretariaat. In die brief wor den een aantal moeilijkhe den opgesomd ter regulari satie van de weekendver blijven gelegen in een zone voor verblijfsrekreatie. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren door een bijzonder plan verspreid van de Koning Boudewijn Stichting, de BBL, het NKWV en Ruim telijke Ordening. Samen met een omzendbrief werd de princiepsverklaring nu toegestuurd aan hoofdbe sturen en provinciale direk- ties van R.O. In de begelei dende omzendbrief wordt gevraagd de krachtlijnen die in de princiepsverkla ring zijn geformuleerd te onderzoeken en de konkre- te toepasbaarheid na te gaan. We citeren: «Uiter aard zal hierbij in de eerste plaats aandacht worden ge schonken aan die gebieden, die bloot staan aan een gro te druk of waar de aantas ting door illegale wildbouw aanzienlijk is». Hoe kan nu konkreet en volgens de omzendbrief, een verdere aantasting worden voorkomen? Vol gende middelen worden voorgesteld: «Een waak zaam toezicht en onmiddel lijk optreden, het vorderen van een dwangsom bij in stelling van de procedure tot herstel van de plaats in haar oorspronkelijk toe stand en de verzegeling van het gebouw». Princiepsverklaring Het is interessant ook om nog een en ander uit de princiepsverklaring zelf te onthouden. Volgens de verenigingen die de verkla ring goedkeurden is men tot de spijtige vaststelling moeten komen dat de ge westplannen op zichzelf niet toereikend zijn geble ken om op efficiënte wijze het vrijwaren van open ge bieden te verwezenlijken. «Een aantal begeleidings maatregelen zijn nodig», staat in de verklaring te lezen. In verband met die toe komstgerichte maatregelen denkt men ondermeer aan het stimuleren van akties inzake stads- en dorpsher waardering, het voorzien in georganiseerde en planolo gisch aanvaardbare op vangmogelijkheden voor F je k rekreatie. Ook zijn men zich uit om ogisp de plaatsen de vel reatieve voorc het gewestplan sen aan de behoefj de ;nac Schrijft het NK^kar informatieblad: en NKWV zal voor Jt f€ in zijn macht Ide weekendverblijveal te verdedigen. Dat iele wij trouwens altijelijk daan en dit onderjeer standigheden. Toqjen wij iedereen tekwt waarschuwen die ift w de regularisatie i komen i er een van maar tevens een tdurende waak: Wij kunnen en r veldslag verliezen: Een nota van de I de princiepsverkl^ar treffende het vrijv*. open gebieden gmai afronding, heel dé'De matiek van illegafclec endverblijven op een ge wijze weer: «Hi 0 begrijpelijk dat viaki sen hunkeren naairrei en kalmte van »or ruimten die aisma^t mer worden (...jek dan, bij een aantalkar de behoefte om et endverblijf op te' bestaat, blijkt de f"" over een grenzeloBFI laksheid te besch^l sommige gevallen koper niet op zijn IC tingen gewezen. E tuele veroordeling. f rechtbank bestaat»! zeer grote onduidM' omtrent de uitvoaj het vonnis: de befw breekt meestal niet!* 1 overheid aarzelt onpopulaire maat^ nemen, zoals het i*01 van een weeken#r Ook plegen diversjn den de bevoegdhe#nl schuiven op elka^n veel tijd en energj|0( ren gaat zonder dhjj gebeurt», aldus noy0| van de B.B.L. |00 Luc Vafen. le. In heel de problematiek van weekendverblijven speelt het op 17 september 1971 opgerichte Natio naal Komitee van Weekendverblijven vzw een be langrijke rol. De nieuwe wet op de stedebouw en de ruimtelijke ordening (van 22 december 1970) was toen net van kracht geworden, en daarin werd ondermeer de beteugeling van de bouwmisdrijven behandeld. Door deze wet kwam immers het groot ste gedeelte van de eigenaars van een tweede verblijf in de illegaliteit, zodat deze laatsten zich in het genoemd komité spontaan organiseerden. Het NKWV groepeert in feite verschillende soorten van overtreders: degenen die bouwden vóór de reglementering van 22 december 1970 en zij die zich bewust of onbewust aan deze wet niet stoorden, en later ook diegenen die na eind 1974, datum waarop de dossiers voor de regularisatieaanvragen moesten ingediend zijn, toh doorgingen met bouwen, of aanvragen voor regularisatie indienden voor kon- strukties die nog moesten gebouwd worden. Op 21 november 1972 werd het NKWV ontvangen (viertien dagen na de oprichting gebeurde dat een eerste keer) op het kabinet van minister De Saeger. Bij die gelegenheid kwam men tot de overeenkomst dat alle eigenaars van weekendhuisjes zich zouden melden en dat een afbakening op kaart van de weekendzones zou gebeuren. Het NKWV wordt een derde maal ontvangen op 12 maart 1973, ditmaal door staatssekretaris voor ruimtelijke orde ning Van de Wiele. Het samenstellen van dossiers komt andermaal ter sprake. Het NKWV ontwerpt op zijn beurt een formulier, dat door het staatsse- kretariaat als vragenlijst aanvaard wordt. Wat later wordt de h. Van de Wiele door Luk Dhoore opgevolgd. Een nieuwe bijeenkomst heeft plaats op 13 januari 1974. Dhoore ziet een oplossing nogal optimistisch tegemoet, want hij verklaart dan immers letterlijk: «Ik wil een oplossing voor de weekendverblijven en ik spreek niet over jaren of maanden, maar ik spreek over dagen». Die uit spraak dateert dus van 1974 en is acht jaar oud. En de werkzaamheden gaan voort. Op 25 januari 1974 worden een reeks gemeenten aangeduid die bij voorrang zouden behandeld worden. Wegens haar omslachtigheid wordt deze pro<fa na enkele maanden stopgezet. Een maand laid 1 februari 1974, geeft de minister van opeP werken een perskonferentie om het K.B. viet oktober toe te lichten over de weekend-verbliP9 ken. Het NKWV stelt een inventaris op v minister stemt hiermee in. z In 1974 wordt een regularisatieprocedure injm Mede door de grote inspanning van het komiw. uit angst dat men zijn tweede verblijf zal verlioc worden duizenden aanvragen tot regularisatie! I diend. We schrijven maart 1980. Er verschijn nieuwe aanvullende omzendbrief van het stak», kretariaat, waarin verschillende mogelijkhed® regularisatie voor weekendverblijven, gelegjK een zone voor verblijfsrekreatie, worden I" somd. Tot die mogelijkheden behoren een bi der plan van aanleg, een verkavelings- of strukj plan. IJ September 1980: op initiatief van de Koning Bl wijnstichting worden in Beveren gesprekken aij vat met vertegenwoordigers van het NKWV B.B.L. Op 4 december 1980 wordt ook Ruimari Ordening bij deze onderhandelingen betrop Midden 1981 komt men tot een gezamelijkek. ciepsverklaring tot het vrijwaren van open ruif I Het NKWV, opgericht dus in september 1971, ongetwijfeld al nuttig werk geleverd om tot oplossing te kunnen komen. Maar in kringer het NKWV is ook vandaag enig enthousiasme ver te zoeken. In het tijdschrift van de vereJe (september 1981) lezen we: «Hoop op een f" vaardige regularisatie en vrees voor een onl' vaardige afbraak. De hoop die veel eigenaard tijds koesterden dat het allemaal wel snel inf€ zou komen, moet na tien jaar wel een flinke^ hebben gekregen. Inderdaad, na het binnon^#" van dossiers, plannen, regularisatieaanvragei het versturen van ministriële omzendbrieve#" sluiten en onderhandelingen, blijft de vraag ge#d wanneer eigenlijk de regularisatie?». LV

De Voorpost | 1982 | | pagina 24