Maurice De Schrijver: «Ik werd 'toevallig' ontdekt» Peter Van Wambeke (Eendracht Zele): «Reserves genoeg voor goede terugronde» S - 8.1.1982 - De Voorpost VOETBAL Met hun beidjes kijken ze naar Maurice op (vw) «Er ooit echt mee stoppen? Ik geloof niet dat ik dat zou kunnen. Het kan misschien goedkoop klinken, maar voetbal is mijn leven.» Zo'n acht jaar geleden werd Maurice De Schrijver bij Eendracht Aalst weggehaald door de fusieklub Sporting Lokeren: «Ik had al eerder weggewild uit de ajuinenstad. Niet dat ik er me niet thuis voelde. Maar als je ambitie hebt, en je weet dat je geen meeloper bent, mik je naar de top. Aalst heeft in lengte van jaren veel talent laten vertrek ken. Internationalen zelfs, kijk maar naar Maurice Martens. De «grote kans» wilde ook ik grijpen». Larsen, Lubanski, Gud- johnson, Lato om het bij de belangrijkste buiten landers te houden. Maar er is ook nuttig geïnvesteerd in inheems talent, je mag er de na men zelf opplakken. Niet vergeten dat ook aan ernstige jeugdpoli- tiek wordt gedaan. Een must, want voor een klasbak wordt op de bin nenlandse markt met ve le miljoenen gegoo cheld. Als je jongens uit je eigen «school» kunt oppikken voor je kern, zit je goed. De aflossing mag echter niet te bruusk gebeuren. Er moet een wisselwerking ontstaan: alle «oudjes» tegelijk laten afvloeien of noodgedwongen ver vangen, loopt nefast uit. Er zijn voorbeelden ge noeg om die stelling te bewijzen. Kijk maar naar Klub Brugge.» De Schrijver is nu der tig. Of ongeveer: «Je weet nooit waar je voor staat. Een tik met kwa lijke gevolgen, en je hebt het gehad. In de afgelo pen jaren moest ik ver- %%J! Fanions uitwisselen na de aftrap van een Uefa-wedstrijd. Het komt er allemaal bij kijken is (arch.) Weggaan bleek niet zo simpel. Een Maurice De Schrijver vervangen bleek geen doordeweeks klusje. Er kwam verzet, zodat de affaire bleef slenteren: «Toen ik 22 was, bleek het de hoog ste tijd voor een trans fer. Je mag niet te oud zijn vooraleer je in een grote klub belandt. Er wordt op het hoogste niveau anders gevoet bald. Sneller ook. Er zijn aanpassingsproblemen Ik geloof dat ik daar in de kortste keren over heen was». Maurice De Schrijver is een echte Aalstenaar. Hij bleef dat. Het is niet omdat hij naar Masse- park. Een paradijs voor jonge snaken. Voetbal len was één van de «vrijetijdsbestedingen» Ik deed graag mee, maar aansluiten bij een klub? Ik had zoiets nooit over wogen. Scouts van «Een dracht» hadden me be zig gezien en oordeelden dat ik misschien wel mijn mannetje zou staan in de echte kompetitie. Van de «Osbroek» naar het Pierre Cornelissta- dion was geen onover brugbare afstand. Het liep lekker: provinciale scholieren, provinciale juniores, invallers, fa- nionteam. Nederlagen, suksessen. Al eens een duwtje geven. Maar ook «IK ZAL ER NOOIT ECHT MEE STOPPEN» wegkan en zelfs niet weg wil, heb ik een zaak van sportartikelen opge zet. Je moet zo'n zaak natuurlijk in een ruime re context zien. Voetbal is niet de enige en alles- zaligmakende discipli ne. Het spreekt bijna voor zichzelf dat je ook hoopt tennissers, atle ten, volleyballers, bas ketters en noem maar op over de drempel te krij gen. Vandaar dat ik bij het opzetten van mijn als men kapitein vartiaa emi unn zaak? wa «Absoluut niet?3'2 veeleer een om er met overtuj blijven tegenaj Ik denk nog niefl afbouw. Je aanvoelen waar J Ik heb voor konklusie dat ik me «pijn» moet doenj op het bereikte r handhaven. Als moest komen, misschien hard weliswaar tanende Puis, scheidene keren onder de ouwe vos Jurion, en het mes. Voetbal aan de Jan zonder Vrees De top is bikkelhard. Je Vrindt. De verdiensten schenen, je benen, je rib- van dat trio kan je niet bekast en zelfs je kop «Ik zal er nooit echt mee stoppen(arch.) men verhuisde en voor schoppen en stampen in- Lokeren voetbalt dat hij kasseren». de «Keizerlijke Stede» de rug toekeerde: «Het was in Aalst dat ik voor het Lokeren was geen avon- eerst tegen een bal tuur, veeleer een door- schopte, We woonden in stroming. De klub trok de buurt van het stads- zich een poosje op aan de wegdenken. Maar de af lossing drong zich op. «Ik ben ervan overtuigd dat de klub steeds «be dachtzaam» heeft ge kocht. Geen zotte trans fers. Geen miskopen ook. Kijk maar naar worden niet ontzien. Ie dereen vecht voor zijn plaatsje in het team, en wie mag meedoen speelt om te winnen en voor de poen. Het klinkt cru, maar zo is het. Ik weet niet hoe de tegenstander over me denkt, maar ik veronderstel geen slech te reputatie te hebben opgebouwd. Hard? Ja wel, we zijn geen spin nende poesjes. Maar niettegenstaande alles sta je in een match oog in oog met «mensen», niet met tot de tanden gewapende vijanden. Er moet respekt voor de «ander» bij. Als ik dat niet kon opbrengen, kapte ik ermee. Ander half uur bikkelhard maar fair in de clinch, zodat je na afloop de tegenstander de hand mag drukken zonder nadien van jezelf te moe ten zeggen dat je een Farizeër bent». Als hij niet «gekraakt» wordt, wil De Schrijver nog enkele jaren mee draaien; «Als laatste man lijken er geen pro blemen op dat stuk. Je sleutelt dag na dag aan je konditie. aan je weer baarheid, Tevens elke match een bron van nieuwe ervaringei Je gaat soms in de ut, iedereen trouv is. Maar daaruit trek je de nodige konklusies. Een ezel stoot nooit twee keer tegen dezelfde steen. Routine, spelin zicht, automatismen, nooit aan jezelf denken doch steeds aan het be lang van de ploeg: het komt er allemaal bij kij ken. Je bekaf lopen ook. Je wordt er niet alleen voor betaald, het is ook nog je verdomde plicht». Terugval Wat als een speler op een bepaalde dag naast de ploeg staat? «Het zit er allemaal in. Je mag vandaag sterker spelen dan gisteren, maar als een trainer meent dat je niet meer op «zijn» schaakbord past, kan het afgelopen zijn. Je moet daar niet wakker van liggen, maar je mag die moge lijkheid nooit als absurd wegwuiven. De wet van komen en gaan is zo oud als de mensheid zelf, niemand ontkomt eraan». Als laatste man heb je op dertigjarige leeftijd nog een hele toekomst. Ht,t belet niet dat je niet aan morgen mag denken: «Je moet zelfs vooruit blikken, als je dat niet doet, heb je niet de min ste zin voor realisme. Ik zegde je al: voetbal is mijn leven. Ik zal er steeds mee bezig zijn. Nu in Lokeren. Over en kele jaren moet ik mis schien gas terugnemen, maar dan ben ik nog goed voor een bescheide ner rol. Trainer worden? Kan ook. Ik heb daar al over nagedacht. Omdat ik niet uit het «milieu» Maurice heeft een bloeiende voetbalschoenen een speciale zaak in de Wetterse deel gemeente Massemen ge zocht heb naar een vorm van polyvalentie, zowel op het stuk van de ver scheidene sporten, als wat de merken betreft». Geen voorbode van een retraite dus, die sport- sportzaak, waar natcta plaats hebben gekrept se jl" men, maar verbit%a ik daar niet onfeg, Zelfs Matthews fPi Stefano zijn niet &ro meegegaan. En dksl ren de allergrootstkr Ka Van Hauwer\br Nu de winterstop zo goed als ten einde loopt begint de voetbalkoorts opnieuw te stijgen in het Eendrachtkamp. Na deze vrijwel onverwachte maar suksesrijke heenronde kijken de Eendrachtspelers met belangstelling uit naar wat de terugronde hen bieden zal. De eer en glorie na het treffen met topfavoriet Sint-Niklaas heeft de Zeienaars weinig baten bijgebracht. De kloof werd immers tot vier punten vergroot terwijl de reuze-recette integraal ten goede kwam van de Klaaskenskassier. In het duel van beide spelmakers kwam de 18-jarige Peter Van Wambeke ais overwinnaar te voorschijn ten over staan van zijn routinerijke opponent Swat Janssens. Dit jeugdtalent van eigen bodem debuteerde twee seizoenen geleden als eer stejaars junior in het fanionelftal van Eendracht. Ondertussen kreeg Van Wambeke naam en faam door zijn selekties in de Oostvlaamse scholieren- ploeg en éénmaal ontving hij zelfs een uitnodiging voor een nationale training op de Heizel. De voorziene wedstrijd tegen Frankrijk werd verdaagd en langs die kant bleef het verder windstil. De Zeienaar kreeg van bij de jeugdreeksen de rol van spelverdeler toebe deeld zodat hij op 16-jarige leeftijd de grote stap waag de. Hoewel de uitslagen van de ploeg weinig posi tiefs inhielden, liet de jonge Van Wambeke zijn aanleg en talent bewonderen en scoorde in de tweede helft van het seizoen drie knap pe goals, onder het oog van trainer Ceuleers als vervanger van Willy De Wilde. Vorig seizoen speelde Peter een weinig opvallend seizoen, een malaise waaraan gans de ploeg on derhevig was. Het werd een gevecht tegen de de gradatie en het voetbalta lent van de Zeelse midden velder kwam nauwelijks van de grond. De komst van Hervé Van Lerberghe bracht verandering in het spelbeeld en meteen groei de het vertrouwen van de jonge Van Wambeke, de grote konditie was niet ver meer af. «Het verschil met vorig seizoen is oneindig groot, beklemtoont een moreel opgevijzelde Van Wambeke. Vorig seizoen onderging ons middenveld bestendig wijzigingen, zo dat niemand op zijn ver trouwde plaats kon voet ballen. Het was steeds een taktisch spelletje om de no dige puntjes mee te sprok kelen. In die periode kreeg ik zelfs opdrachten mee in de vuurlinie. Omdat ik voor dergelijke opdrachten de nodige snelheid ontbeerde, liep het helemaal mis. Ik raakte de motivatie en de vreugde in het voetbalspel kwijt. Dit jaar startte de ploeg met een andere mentaliteit en kreeg ik op nieuw de post van spelma ker toebedeeld. Het ver trouwen groeide met de week en ook met de kondi tie van de andere midden velders Cooreman en De Brabander ging het in stij gende lijn. Het is me nu opnieuw mogelijk werk te maken van mijn offensieve en defensieve rol als mid denmoter.» De terugronde wenkt en Peter Van Wambeke heeft juist geteld één doelpuntje op zijn aktief. Beduidend laag voor een speler met een knap afstandsschot in de benen. «Het is voorlopig bij die ene goal gebleven op Izegem. Akkoord, ik ga In het klubhuis van Eendracht Zele verzamelde voorzitter bvw zeker te weinig mijn kans ken, maar ik denk er nu om het vanop een afstand eens mijn werk van te ma te proberen. Vraag me niet ken. Als we geen gekwet- hoe dit komt. Ik heb daar sten krijgen kunnen wij be- ook geen uitleg voor, wel- slist op onze élan door licht zit het hem in mijn gaan. Vorig jaar hadden wij drang om het teveel al ook een uitstekende janua- voetballend te klaren. Ook ri- en februarimaand, wan- mijn medemaats hebben neer het nu opnieuw lukt zit me reeds meermaals toe- een tweede plaats er dik in geroepen om af te druk- voor Eendracht. Het is ze- Jean Van Kerckhove zijn jeugd voor een gezellig ta ker geen toeval dat wij zo nende hand blijven,^ goed geklasseerd staan, genoeg. «Motivatie^ de ploeg beschikt nog over Zeienaars is er b[ai voldoende reserves om voldoende aanwezin ook een geslaagde terug- blijft uitkijken of deite ronde af te werken. Het is tionele piek door dfe enkel af te wachten wat riode van inaktivitt)el Sint-Niklaas presteert, zij werd afgezwakt. blijven superfavoriet omdat ze ook in hun mindere wedstrijden aan de win- Joost—

De Voorpost | 1982 | | pagina 26