rins Enrico I weer Etienne Leclair Leugenachtig artikel over «Wase Boekenbeurs» Kempenaar Frangois Willemsens ontwierp bekroonde karnavalaffiche TE KOOP LUXE APPARTEMENTEN Recht op antwoord Naschrift van de redaktie Betere verbinding tussen Dendermonde en Wetteren Buggenhout uit financiële zorgen? De Voorpost-8.1.1982-3 ■opaprins zijn is een buitengewone belevenis. Alleen is jammer dat je in eigen stad zo weinig waardering noet. In Aalst werd me enkel verweten, dat ik de ste en de langste pluimen op mijn hoed droeg...» het woord is gewezen Europaprins Enrico I, sinds 12 ""imber jl. opnieuw gewoon Etienne Leclair, beeldhou- an kastelein en karnavalist. voldoende om elke dag van het jaar te vullen, zonder se/een ogenblik te vervelen. tsvervanger groep en zich daar verder ooi bestaat voorlopig ook nuttig te maken. «De ver- aat gevaar voor, want al plichtingen van Europaprins het reizen minder fre- vallen nu van me af» zegt hij it worden, Enrico zal «doch de dingen die de hui ondanks alles inspan- dige prins niet kan doen om in de eigen stad worden door zijn voorgan- e8ftf te blijven in de karna- ger gedaan. Ik blijf een soort '"Hiddens. plaatsvervanger...» Cfe zinnens aan te sluiten Verstoten 2ien of andere karnaval- Vast staat, dat Enrico voor taan niet zoveel meer uithui zig zal zijn, de tijd van het voortdurend reizen behoort nu wel definitief tot het ver leden. Toch wil hij verder in de beweging blijven en de faam van Aalst als karnaval- stad verder helpen opbou wen. Het heeft hem enorm veel tijd en geld gekost en daarom vond hij het «pijnlijk om in eigen stad verstoten te worden...» Enrico tilt er kennelijk zwaar aan; deze imposante ver schijning is in feite een ge voelige man en hij heeft ook nooit uit het oog verloren, dat hij «iets heeft bereikt, door eerst prins van Aalst te zijn». Als in een sprookje Het begon allemaal in 1978, toen hij door de weergaloze karnavalist die Michel Cleemput is, werd versla gen. Het jaar daarop won hij met de steun van diezelfde Michel het pleit tegen Polle Keipernoagel. 1980 werd Enrico's glans jaar: hij werd Prins van Oost-Vlaanderen en Europa- prins. Dat jaar trad hij ook in het huwelijk met een aanbid delijk Filippijns meisje Adonia. De eenvoudige beeldhou wer uit Erembodegem be leefde triomfen in de voor naamste karnavalsteden en -gemeenten van België, Ne- ee) pltWï] wensen met klem te protesteren tegen de tenden- re tieuze berichtgeving in het artikel «Leugenachtige ^propaganda rond Wase Boekenbeurs», verschenen op 9 (pag. 3 van De Voorpost van 25 december 1981. 'De objektieve gegevens die wij u hier meedelen (en die de heer De Bock bij ons kon krijgen, wanneer hij emz\ch de moeite had getroost) zullen de kritische lezer toelaten zichzelf een evenwichtig en gefundeerd oor- er ideel te vormen. con Eerst nog even op een rijtje de stellingen van de heer nu De Bock: Ieeil. De Culturele Centrale en haar voorzitter zijn leuge- !f naars en botte volksverlakkers, want de propaganda ,,j beantwoordde niet aan de realiteit. 2. De zeldzame stands van de waarschijnlijk in een mcbui van vriendelijke of cynische tolerantie uitgenodig- ~en de 'klassieke' uitgeverijen verdwenen in het niets tb* tussen de veelheid aan 'andere handels', verenigin- FÖgen en werkgroepen. (Volgt een niets terzake doende opsomming van titels, die alleen het vooroordeel 'links nest' wil aanwakkeren). 3. De betere lektuur kwam niet aan bod. I. Het Programma Wie het vorige artikel van de heer De Bock (De Voorpost van 4.12.'81, pag 5) ter hand neemt, zal merken dat het ganse programma dat daar aangekon- aat digd werd ook reëel werd aangeboden. De aangekon- unodigde sprekers waren aanwezig (zoals de 'cynische' n li foto van Jef Geeraerts getuigt), hoewel niet alle eke aktiviteiten even suksesvol waren. Dat de heer De Br Bock niet aanwezig was op de meest suksesvolle, nl. )rie het interview Huybrechts - De Haes en het rondetafel en gesprek over vrouwenbladen met Johan Anthierens (zie foto), zullen we maar aan het toeval toeschrijven, stili Maar de objektiviteit heeft ook haar rechten. II. De stands in j Het verwijt dat alleen het andere boek werd gepro- gasi moot kunnen we gemakkelijk weerleggen door het stn aantal meters op te geven dat gehuurd en betaald n a werd door de standhouders. a Vooraf wel dit: C.C. Boontje had een stand met de n. volledige werken van L.P. Boon, C.C. Aktiva had een ;br< stand met kunstboeken (Jeroen Bosch, Brueghel...), pr beiden kunnen we moeilijk klasseren onder het ande- 00 I re boek. Het andere boek w« ABVV Werklozenwerking 3m, ABW Vrouwenkommis- Drzi sie 2m, Jongsocialisten 1m, SGOV (Samenlevingsop- d» bouw Gastarbeiders Oost-VI.) 2m, BOA Boycot Out- cve span Aktie 10m, Masereelfonds 5m, Aktiegroep Kri- n. I tisch Onderwijs 3m, NCOS-VI (Nationaal Centrum ira: voor Ontwikkelingssamenwerking) 3m, Kritak (We reldwinkel) 10m, EPO 10m, CVSV (Centrum voor Sex Voorlichting) 2m, Amnesty International 5m, Zwart en stri Rood 3m, Alt-inform 3m, Rooie Rok 2m, De Groene r o Waterman 6m, Barrikade 6m, De Nieuwe Pers 4m, De dot Geus 6m, Federatie Vrouwen tegen Mishandeling 5m, I Federatie Werkgroepen Homofilie 3m, Kristenen voor ;rhi het Socialisme 2m, CSC-vormingswerk (Centrum voor 1 i Soc. Cultuurbeleid) 3m, AIB (Anti Imperialistische 5.0 Bond) 2m. Totaal 103m. (Iv Klassieke stands C.C. Aktiva 3m, C.C. Boontje 2m, Elsevier Librico 5m, Poëziecentrum 5m, Kulturele Raad Sint-Niklaas 4m, De Nederlanden 6m, OM - literatuur (Operatie Mobili satie) 5m, Heideland - Orbis 15m, Gespecialiseerde Boekhandel Beatrijs 10m, Merlijn Boeken 3m, Ons Molenheem 2m, Horizon (Dupuis) 7m. Totaal 72m. Uit deze eenvoudige opsomming blijkt dus duidelijk dat het niet juist is dat deze meer klassieke stands in n het niet verzwolgen tussen de rest. Er was in de in praktijk effektief een pluralistisch aanbod: je kon ,pn zowel werken vanuit Vlaamsnationale hoek (bij De .!T Nederlanden over Dosfel en Cyriel Verschaeve) als uit religieuze hoek (Operatie Mobilisatie met de bijbel en religieuze boeken) verkrijgen, je kon zowel een werk over motortechniek (Beatrijs) als een encyclopedie (Heideland) kopen, itva Trouwens, wat de heer De Bock niet weet (maar bij en ons kon vernemen als hij dat gevraagd had), alle tva uitgeverijen waren in juli reeds aangeschreven om mee te doen aan deze boekenbeurs. Dus géén bui van ang 'cynische tolerantie', maar een reeel breed opzet. Dat eni nog niet iedereen inpikte op het initiatief, bewijst nge alleen dat een traditie moet opgebouwd worden en ingc ook deze boekenbeurs tijd nodig heeft om te groeien. 4 u In dit verband nog even een verduidelijking in ver- n a band met de stand van Elsevier Librico. Elsevier heeft uidi betaald voor een stand en zou deze via plaatselijke zoo boekhandels verzorgen. Als organisatoren waren wij del dus overtuigd van hun aanwezigheid, gezien hun storting van de som (te kontroleren op ons sekreta- riaat). Dat zij uiteindelijk toch niet verschenen heeft, heeft te maken met een misverstand met een plaatse lijke boekhandel. III. De aanwezigheid van de betere literatuur Het is niet aan ons om te bepalen wat een uitgeverij of boekhandel moet of mag meebrengen. Men zou dan trouwens vlug schrijven over 'rode censuur', en te recht. Wel werd met alle uitgevers in een vergadering onze bedoeling duidelijk doorgesproken. Aan hen dus om het volgend jaar beter te doen. Toch nog een uitweiding over de poëzie. Via een hersenkronkel van de heer De Bock (onze lokale poëten spartelen waarschijnlijk zo verwoed om het hoofd boven water te houden dat men hen graag de status 'anders' verleend) wordt ook het poëzie-aanbod geklasseerd onder 'het andere boek'. De kwaliteit van een Anton Van Wilderode (ja, mijnheer De Bock, ook aanwezig) en een Paul Van Ostaeyen om er maar twee te noemen, doet opeens niet meer ter zake. Barbertje moet hangen. Nabeschouwing Met deze aanvullende informatie menen wij dat de kritische lezer zelf kan oordelen of wij leugenaars of volksverlakkers zijn. In ieder geval was onze ervaring met een eerste experiment voldoende positief om door te gaan. Wij beseffen dat nog veel moet bijgeschaafd worden, dat het nog beter kan. De organisatorische problemen, die nu onverwachts zijn opgedoken, kunnen volgend jaar voorzien en vermeden worden. Maar het blijft voor ons de moeite om op waar niveau een dergelijke breed opgevatte Boekenbeurs te organiseren. Onze ervaring met De Voorpost was echter negatief. Boze bestuursleden van de Culturele Centrale sugge reerden kwaad opzet, omdat de boekenbijlage naar de konkurrentie is gegaan. Zo scherp wensen wij het niet te stellen. Maar in ieder geval beantwoordde het bewuste artikel niet aan de elementaire regels van de journalistieke déontologie. Wij hebben vernomen dat De Voorpost in een nieuwe formule van start gaat in '82. Veel goede voornemens werden gemaakt («wij verruimen onze horizon... een brok informatie die niemand anders je geven kan»). Wij hopen dat jullie slagen in dit opzet. In ieder geval, I zullen jullie bij ons op meer begrip voor kinderzoekten I kunnen rekenen dan wij bij u. Julien Van Geertsom, Gewestelijk Sekretaris ABW De kritiek van Leo De Bock gold vooral het feit dat het bétere boek nauwelijks aan zijn trekken kwam en dat het aanbod onvoldoende pluralistisch was. Deze boe kenbeurs mocht niet zo maar als «Wase boekenbeurs worden geafficheerd, de vlag dekte de lading aller minst. Je kan dan metertjes beginnen optellen, maai wie de beurs bezocht heeft (Leo De Bock was ei twéémaal) kon ook konstateren dat de andere stands volgepropt waren, terwijl b.v. de Heideland stand bestond uit in hoofdzaak de breed-geëtaleerde Larousse-encyclopedie. Leo De Bock, die overigens in het «aankondigende» artikel begin december de bij- aktiviteiten» flink in de verf heeft gezet en ook veel aandacht besteedde aan «De vrouw in de kou» van het ABVV, konstatéérde alleen, onbevooroordeeld. Hij was te goeder trouw, dat beslist. Zijn kritiek was en blijft fundamenteel en het welslagen van de «bijaktivi- teitendoet hier niets terzake, we feliciteren het ABW trouwens met het op dèt gebied behaalde sukses. En dan is er de Geeraerts-foto. Die heb ikzelf ter illustratie gegeven, of zulks een daad van «cynisme» is laat ik aan het oordeel van Julien Van Geertsom over; de foto is een konstatering plus toelichting, vind ik. En tenslotte de poëzie. Anton Van Wilderode werd niét in de (niet limitatieve) opsomming vermeld, je kan niet iederéén opsommen, hee. En het is niet Leo De Bock die de Wase en andere dichters in een hoek wil duwen, er kan in het hele Land van Waas geen persmedewerker gevonden worden die dermate be gaan is met de opbloei van de Wase dichtkunst als Leo De Bock. Hij schreef overigens «dat men hen graag de status andersverleent». De interpretatie van Julien Van Geertsom is niet die welke onze medewerker aan de (Wase poëzie) gaf. (Wouter Vloebergh) derland en Duitsland. Hij leefde als in een sprook je: overal werd hij met het hem verschuldigde eerbe toon ontvangen. In Aalst zag men hem niet zo vaak. In zijn «Prinsenhof» paste Adonia zich op bewon derenswaardige wijze aan aan de vaak onverbiddelijke Aalsterse mentaliteit. Enrico daarentegen scheen steeds meer van Aalst te ver vreemden. Hij kon de felle Aalsterse spot niet meer ver dragen. Terwijl hij overal el ders werd geëerd en ge vierd, maakte men in Aalst grapjes over de pluimen op zijn hoed en wat nog alle maal. Een Aalstenaar houdt nu eenmaal niet van dat ui terlijk pralerig gedoe. Hij wil het doen op de oude Bra bantse boertige wijze. Hij heeft lak aan heel dat Rijn lands Alaafgeroep en drijft er de spot mee. Voor Europaprins Enrico was dat een diepe ontgoo cheling. Hij die dacht op tal loze karnavalzittingen de faam van Aalst uit te dragen, werd in datzelfde Aalst soms weggehoond. Roes Het deed hem pijn en dat is begrijpelijk. Doch als prins verruimde zijn horizon, Aalst werd te klein, Europa lag aan zijn voeten. Etienne Leclair be stond niet meer, hij was Eu ropaprins Enrico I en die Hoogheid verloor de realiteit uit het oog, hij vergat te relativeren. Maar de Aalstenaar haalt ook de grootste standbeel den neer, zelfs als ze nog niet opgericht zijn, en ook Enrico werd van zijn voet stuk gehaald. En toen de grootste euforie wat begon weg te deemsteren, daagde het ook bij Enrico. Hij begon zien dat aan dit sprook je een eind zou komen en Europaprins Enrico, nu gewoon Etienne Leclair, samen met zijn Filippijnse schone, (cdj) dat het «gewone» leven op nieuw zijn rechten zou opeisen. Hij kwam tot bezinning. Het wonderlijk avontuur, de roes van het sukses had hem veel tijd en handenvol geld ge kost. Maar nu was het voor bij. Straks zou een andere hem opvolgen en als plaats vervanger zou er heel wat van zijn vroegere glans van hem afvallen. Ballast Enrico I is drie jaar prins geweest. Drie jaar heeft hij tienduizenden kilometers gereisd; overal werd hij toe gejuicht, men boog voor hem, die tenslotte de «zin gende Europaprins» werd genoemd. Henri Arijs, die in 1964 Aal- sters karnavalprins was, zei ons vorig jaar: «Vroeger was men drie dagen Prins Karna val en nadien bezag men je niet meer...» en dat is toch normaal. Vastelauved duurt drie da gen voor de fanatiekers vier en dan is het rijk van Prins Karnaval uit. Voor een heel jaar. En wat er in de loop van het jaar allemaal bijkomt aan «karnavaleske» evenemen ten is grotendeels ballast... Tijdperk afgesloten Sinds 12 december 1981 heeft Aalst alleen nog zijn eigen prins: Stefaan I. In Aalst werd August I van Ninove tot prins van Oost- Vlaanderen verkozen, in Wetteren, kreeg Roland I van Kruibeke dezelfde titel toe gewezen. In Dentergem werd Geert I, van de Izegem- se Orde van de Zwaan tot Prins van België uitgeroepen en in Aalst stapte Fons I uit Putte als Europaprins uit de ajuin. Het tijdperk van de pluimen werd in Aalst afgesloten. Dat wil niet zeggen dat Vastelau ved van zijn pluimen ver liest... Welkom in Aalst! Enkele dagen voor de Euro- paprinsverkiezing zegt Enri co het ons zelf: «Aalst moet niet veranderen, het moet zelfs opnieuw volkser wor den!» Hij zit thuis in een gemakke lijke stoel, in een gewoon pak, genietend van de Oos terse kookkunst van zijn Adonia... Adieu, Enrico I... Welkom in Aalst, Etienne Leclair! Cyriel Temmerman In Beerzel woont de man, die de Aalsterse karnavalaffiche ontwierp, welke in 1982 overal in Aalst en in alle Belgische stations zal te zien zijn. Beerzel niet verwarren met het Brabantse Beersel en zijn beroemd kasteel is een Kempisch dorpje op zo'n vijftien kilometer van Mechelen. Rond het kerkje uit de 15e eeuw leven de mensen er hoofdzakelijk van akker- en tuinbouw, aoch de eenendertigjarige Franqois Willemsens verdient de Kuat nis boumHundls «-O1- 1 te Brussel. Francois is een geboren na zijn legerdienst ging wer- Beerzelnaar. Hij bezocht de ken als letterschilder bij het lagere school aan een Me- autobusbedrijf Van Hooi. chels kollege en stapte na- Na een half jaar kreeg hij dien over naar het technisch echter de kans om bij de onderwijs, de SITO, waar hij Regie der Luchtwegen als zijn diploma A2 publiciteits- bouwkundig tekenaar te be tekenen behaalde. Daarna ginnen. Hij greep die met verliet hij het Mechels on- beide handen omdat hij derwijs en volgde nog twee dacht, dat dit geen rem zou jaar de lessen aan St. Lukas betekenen op zijn meer «fan- in Schaarbeek en terzelfder- tasierijke tekenen» zoals hij tijd de avondkursussen aan het zelf noemt. Hij houdt zich de Akademie van Heist-op- overigens nog dagelijks be den-Berg. z'9 met letterschilderen en Een jongeman die van aan- grafische ontwerpen voor pakken hield en onmiddellijk drukkerijen. Zijn Aalsterse kollega Luk De Waegeneer bracht hem in kontakt met de affichewed strijd. Luk is een verwoed karnavalist en omdat hij de kapaciteiten van Frangois op grafisch gebied kende, drong hij aan om deel te nemen Het dubheitie r«W« met het gekende gevolg.. Framjois Willemsens uit 'n rustig dorpje in de Kempen volgt Marcel De Block op, de Aalstenaar die al meerdere prijzen haalde in diverse af fichewedstrijden. De simpatieke Kempische jongeman beluistert in zijn vrije uurtjes erg graag mo derne muziek en om zich fit te houden fietst hij gezwind mee met een peloton wieler toeristen... Frangois is gehuwd, heeft nog geen kinderen en kan dus de eenentwintigste fe- De laureaat van de Aal sterse karnavalaffiche. bruari rustig naar de dolle ajuinstat afreizen om er sa men met zijn vrouwtje ken nis te maken met de dolle atmosfeer van het Aalsters straatkarnaval. Dat kan hem misschien voldoende inspi ratie opleveren voor het ont werp van de karnavalaffiche 1983... Cyriel Temmerman Een pracht van een Nieuw jaarsgeschenk voor de mensen die vanuit Dendermonde met de bus naar Wetteren reizen en daar de trein naar Gent nemen of vanuit Wetteren naar Den dermonde komen en zo naar Brussel sporen. De NMBS heeft namelijk op verzoek van de Werkgroep «openbaar ver voer» van het arrondissement Dendermonde, werkgroep die wordt geleid door Minister Lenssens, een negental wijzi gingen aangebracht aan de werkdagdienstregcling van de buslijn 53a/l, Dendermonde- Wetteren. De bussen zullen op de eindpunten beter afgestemd worden op de treinen Gent- Wetteren enerzijds en Dender- monde-Brussel anderzijds. Deze aanpassingen zijn een uitvloeisel van de hoorzitting die in oktober in Schoonaarde werd gehouden en waarbij werd gezegd dat het voor de gebruikers van openbaar ver voer uit Schoonaarde en Berla- re heel wat problemen inhield op beide steden te bereiken. De wijzigingen die worden doorgevoerd zijn kort samen gevat: rit 33 Wetteren 8.08 Dendermonde 8.38 rijdt 1 mi nuut vroeger, waardoor deze aansluit op de sneltrein van 8.41 naar Brussel. Rit 41-43 Wetteren 8.56-9.26 zal 5 minu ten vroeger rijden en aldus zijn afgestemd op de expresstrein van 9.26 naar Brussel. Bus 45 Gent-Dendermonde rijdt 3 mi nuten vroeger, waardoor hij in «Een suksesvol rondetafelgesprek rond vrouwenbladen In het centrum van de stad Dendermonde Hoek Brusselsestraat - St. Rochusstraat 10 NIEUWE Ruime living, geïnstalleerde keuken en badka mer. Twee of drie slaapkamers, dubbele be glazing, lift, kelderruimte. Te koop of te huur 3 WINKELRUIMTEN Ongeveer 60 m2 Onmiddellijk beschikbaar Voor inlichtingen: Tel. 052/42.35.54 - 052/21.03.12 Dendermonde op tijd is voor de stoptrein naar Brussel (10.02). De rit 59 Wetteren 13.12 Dendermonde 13.42 wordt 6 minuten vervroegd. Dit heeft voor gevolg dat dit te Wetteren de aansluiting verbe tert vanuit Gent en te Dender monde is men op tijd voor de sneltrein van 13.41 naar Brus sel. De spitsuurrit Wetteren 17.38 Dendermonde 18.08 ver trekt 8 minuten vroeger. Zo zal er voortaan te Wetteren een bus richting Dendermonde vertrekken om 16.54, 17.30 en 17.46. Dit is alleszins een bete re spreiding dan vroeger. Ook de aansluiting met Gent komt er op die wijze gunstiger uit. De avondrit Wetteren 21.16 Dendermonde 21.46 vertrekt 2 minuten later, wat een norma le overstap geeft op de snel trein uit Gent, die om 14 te Wetteren toekomt. Ook de rit 149 wordt om die reden een minuut later gesteld. In de richting Dendermonde - Gent is er een wijziging op de mid dag. Het vertrekuur van de rit 70 Dendermonde 14.21 Gent 15.21 komt op 14.10 te liggen, wat beter is voor de aansluitin gen uit Brussel en Mechelen. De werkgroep «openbaar ver voer» van het arrondissement Dendermonde deelt verder nog mee dat de N.M.V.B. mo menteel een studie wijdt aan het busvervoer van de hele regio Dendermonde. De problematiek rond de verbindingen Ovcrmere- Berlare-Dendermonde en Be- rlare-Lokeren zal hierbij bie- zonder worden onderzocht. De N.M.V.B heeft zich echter bereid verklaard om skmen met de werkgroep «openbaar vervoer» te bekijken hoe de buslijn 57d Aalst-Lokeren en de relatie Dendermonde-Be- rlare op korte termijn kunnen worden bijgestuurd. De gemeente Buggenhout staat er financieel gezien niet a! te best (of ronduit slecht) voor. Maar er zijn betere tijden in het vooruitzicht. Een gedeelte van de moeilijkheden zijn ontstaan uit het feit dat de staat een dertiental miljoen achterstallige wedden moet uitbetalen aan de gemeente. Het personeel van de muziekschool (kunstonderwijs) wordt immers betaald via het ministerie, maar de gemeen te schiet dit geld voor. De betaling van deze wedden, door de staat aan de gemeente, laat sinds jaren op zich wachten. Maar nu een Dendermonds minister dit departement beheert en een Buggenhouts kabinetschef en een Buggen- houtse kabinetsattaché het er voor het zeggen heeft zullen de bewuste miljoenen wel snel op tafel komen, of niet? Intussen hanteert het hakbijlcomité van de meerderheids- fraktie met een ijzeren hand een scherp bijltje om de kantjes van de begroting 1982 af te knotten tot alle posten binnen de grenzen van het haalbare passen. Intussen zullen de Buggenhoutenaars tijdens het volgend jaar een beetje dieper in de zak moeten tasten om diverse diensten te betalen. (lvd)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3