Openluchtrekreatie in eigen streek deze zomer gril of behoefte? Sloping Belseelse jeugdhuis nog niet voor vandaag Zaak Elewaut-v.z.w. De Smis verschoven naar 13 januari Bloemencorso Dendermonde in het teken van de «schoonheid» Aalsterse flitsen «Koninklijk» Rupelmonde Jegionale Federatie voor Toerisme n het Land van Dendermonde nieuwe wegen it het uitgeven van een toeristische folder, het vastleggen van een fietsroute en een jciale aandacht voor dagarrangementen, wil de Regionale Federatie voor Toerisme in aryt Land van Dendermonde een tweede start nemen. Het was inderdaad zo dat deze irictderatie zeven jaar lang vrijwel niets presteerde en dat bijgevolg het Land van 1 ''ndermonde op vele manifestaties over het hoofd werd gezien en door de toeristen uit Vlaamse land mede daardoor in de vergeethoek geraakte, ziet initiatief van de Provin- ciale Federatie voor Toeris- en omvat naast de bezoe- :h^e Federatie voor Toeris- me die zeer sterk heeft werden de voorzitter en aangedrongen op het uitzet- heö sekretaris van de Den- ten van een dergelijke route e djrnondse VVV ertoe uit- maar die anderzijds het aanodigd deze Regionale uitzoeken van de te volgen ooijeratie nieuw leven in te weg volledig in handen Jarizen. Een eerste kontakt- heeft gegeven van de nds9adering tussen de ver" plaatselijke VVV's. vor!enw00rdigers van de ge~ Een derde belangrijk gege- jelejentebesturen uit Dender- ven is wel dat men van de ken van de eerste trip ook nog een stadsrondrit, een warm middagmaal en dan een wandeling langs een van de uitgestippelde wan delpaden. Deze wandeling eindigt in Zele, waar de bus de toeristen opnieuw op wacht om nog een bezoek te brengen aan de merk- iet #nde, Berlare, Zele, Ham- dagarrangementen speciale waardige gebouwen van nen, Lebbeke, Buggenhout, aandacht zal schenken de(ërne, Wichelen en Waas- Voorlopig kunnen vereni- 3"mster en afgevaardigden gingen die het Land van ïsla1 de VVV s uit Dender- Dendermonde wensen te jnde, Waasmunster, bezoeken beschikken over erne, Moerzeke, Hamme, een vijftal trips. De eerste ieze en Donkmeer werd dagtocht omvat een bezoek rt daarop bijeengeroepen, aan de stad Dendermonde n goede maand later kon en brengt de toeristen onder }n definitief van start meer op het stadhuis, het an met de Regionale museum, het begijnhof en jderatie voor Toerisme in de begijnhofmusea. Dan t Land van Dendermon- volgt er een stadswande- ling. Voor deze trip staat er de eerste vergadering een VVV-gids ter beschik- t vuren alle gemeentebestu- king en de deelnemers t en alle VVV's van het kunnen ook een toeristische jenstuurlijk arrondissement dokumentatiemap ontvan- fndermonde uitgenodigd, gen. Deze trip begint om 14 meieen de vertegenwoordi- uur en eindigt om iets na 16 zoek aan Hamme en Waas- erdrs van Wetteren ontbra- uur. De prijs per persoon munster en een wandeling men op het appel en sloten bedraagt 150 fr. De tweede heeft men de voornaamste ^aaih ook niet aan bij de dagtocht doorheen Dender- gegevens van de vierde vlgionale Federatie. monde vangt aan om 10 uur dagtocht. epèn ontvouwde al dadelijk erpkele plannen. Maar om 3 te kunnen realizeren er i^est worden overgegaan oo« een inventarizatie van colt bestaande toeristisch chjtrimonium. Aan alle aan- vofsloten leden werd dan i v»k een rondschrijven ge- méht waarin werd gevraagd incfyeel mogelijk informatie ers willen verstrekken over trurje bezienswaardigheden, adere toeristische moge- es iheden, musea, auto-, ats- en wandelroutes, de (onmogelijkheden, ont- «nningsparken, bossen, renementen, markten. Zele. De prijs voor deze trip bedraagt 400 fr. (middag maal inbegrepen) of 150 fr, (zonder middagmaal). Een derde dagtocht heeft als voornaamste punten: Laar- ne met zijn kasteel (een prachtige zilverkollektie is daar te bewonderen) om dan naar Overmere Donk te rijden waar een middagmaal wordt genomen. In de na middag komen de beziens waardigheden van Over mere en Berlare aan bod. Prijs 400 fr. (met middag maal) en 150 fr. (zonder middagmaal). Met een be- Ook staat er een warm middag maal op het programma. De prijs voor deze tocht is identiek aan de vorige. De vijfde dagtocht brengt de toeristen in Lebbeke en Buggenhout (een wande ling in Buggenhout-bos). Ook hier weer een warm middagmaal. Prijzen zoals hierboven. Vermelden we dat deze dagtochten het hele jaar door worden geor ganiseerd (met uitzondering voor de derde tocht), behal ve op zon- en feestdagen. 'De groepen moeten mins tens uit 20 personen be staan en dienen hun aan vraag twee weken op voor hand te richten naar de Dienst Cultuur en Toerisme, Stadhuis, Grote Markt te 9330 Dendermonde (052-21. 39.57). Nieuwe voorzitter Tijdens de jongste bijeen komst van de Regionale Federatie voor Toerisme in het Land van Dendermonde werd overgegaan tot de aanstelling van een nieuwe voorzitter. De keuze viel op de heer Mare Heymans, schepen van de gemeente Buggenhout die de heer Vermeire opvolgt. De heer Vermeire was vroeger sche pen in Hamme en heeft meer dan 30 jaar de regio nale federatie geleid. Dit zijn de bestuursleden van de nieuwe Regionale Federatie voor Toerisme van het Land van Dendermonde. (foto L. Tecqmenne) Onder impuls van de nieuwe gedeputeerde voor toerisme in onze kontreien Jan Vallaeys waait er een nieuwe toeristische wind waarbij alle zeilen zullen worden bijgezet tot het bevorderen van openluchtrekreatie, een projekt dat uiteraard verre van nieuw is doch dat in deze ekonomisch- moeilijkere periode nu heel wat meer kansen tot slagen kan bieden. Hoe het in de praktijk allemaal zal verlopen in onze streek wordt in januari onderzocht ter gelegenheid van een brainstorming. Het laatste nummer van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen toont an dermaal aan dat ook onze streken ook heel wat moois qua natuur- en landschappe lijk schoon te bieden heeft. Openluchtrekreatie wordt meer en meer een must in de huidige samenleving waarbij ze alleszins minder als een gril dan als een be hoefte wordt aangezien. Rekreatietijd wordt niet meer aangevoeld als reku- peratietijd waarbij het utili tair aspekt primeert doch wel als een tijd om zichzelf als het ware te «herschep pen», te rekreëren. Niet meer als een vorm van toe risme voor minder begoe- den kan dagrekreatie wor den beschouwd doch veel eer als een vitale behoefte waarbij het opzoeken van costa's of idyllische eilanden in de zon op de tweede plaats komt. Naast provinciale domeinen als «Het Teen» te Eeklo of «Puyenbroeck» te Wachte- beke, «Het Donkmeer» bij Overmere, Het Waesmeer te Tielrode en «De Ster» te St.- Niklaas, het «Kluisbos» in de Vlaamse Ardennen en de Abdij te Geraardsbergen, vinden we in ons gebied ont spanningsparken als het Aalsterse stadspark, het Kasteel Cortewalle te Beve- ren-Waas, «De Krokkebaas» te Buggenhout, het rekrea- tiedomein «De Gavers» te grmarkten, industrieel toe- ime, oude ambachten, Astronomische specialitei- jh, alle informatie in ver- jnd met de horeca sektor lotels, campings, jeugd- srbergen, hoeve-toerisme "nsh restaurants). Aan de ruif nd van deze inventaris zal Capen een folder samenstel- >ckfi Bovendien beschikt :n- ien op die wijze over een fTrerzicht over de mogelijk- n( éden in het arrondis- haiment. gel ^fietsroute w"tet is met gebleven bij het jventariseren. Men wil zo ''•\el mogelijk overgaan tot e aktie. Zo wordt gewerkt an de publikatie van een j>eristische folder, die dan al verspreid worden in alle 'VV-kantoren die bij de ederatie zijn aangesloten n waarin het schoon van et land van Dendermonde i woord en beeld wordt ©licht. ven belangiïjk en allicht og meer in het oog sprin- *°iend is de fietsroute die zal ^njertrekken vanaan het sta- j jpn van Dendermonde. De an© fietsroute zal alle ge- lugjieenten aangesloten bij de legionale Federatie aan doen en voorziet tevens in ldjen aantal alternatieven, riOdat men over verschillen- 0 je afstanden zijn keuze zal iunnen doen. De bedoeling L.B dat men de fietsers over andelijke wegen langs een lantal bezienswaardighe- Jen van de streek brengt. "Aan de hand van een overzichtelijke kaart, waar op de weg niet alleen in plan ans gebracht, maar tevens )ok een wegbeschrijving tijn plaats heeft gekregen, CI wordt in het kort een )r beschrijving van deze be zienswaardigheden gege- yen. Het vertrek van de ag fietsroute is aan het station ■n van Dendermonde, uitgere- 21 kend omdat men daar kan ani>eschikken over een fiets- J6yerhuurdienst. De route zal 'klaar zijn nog voor de grote zomertrek. Het is de Provin- In ons vorig nummer meldden we de dagvaarding voor de vrederechter te Sint-Niklaas van het Belseelse pluralis tische jeugdhuis De Smis. Deze dagvaarding had plaats op 30 december II. Aangezien verwerende partij echter ook de vroegere eigenaar van het pand, de h. Boelens, bij deze zaak wou betrekken, werd alles verschoven naar woensdag 13 januari a.s. Namens de eisende partij, de huidige eigenaar van het pand (William Elewaut) trad mr. Van den Bergh als verdediger op. De jongelui van De Smis waren verte genwoordigd door hun wetendheid». Verder was mr. Flamand van oordeel dat een verkoop tegen derden slechts tegenstel- baar is vanaf de datum van registratie. Verwerende par tij blijft zich dus met klem voorzitter Fred Van Re- verzetten tegen het deur moortel, sekretaris Firmin waarderseksploot van 30 De Beleyr en penningmees- september '81 volgens het ter Annick De Cleene. Zij welk het klubhuis tegen werden in rechten bijge- 31.12/81 diende vrijge staan door mr. Edith maakt te worden om te Flamand van De Bres te kunnen overgaan tot de Deurne. Via Wetswinkel sloping van deze (onbe- (die zelf niet' over een woonbare verklaarde) advokaat beschikt) was De Smis naar dit organisme verwezen. Ter verduidelijking willen we de feiten nog even rekapitu- leren. Jeugdhuis De Smis had een schriftelijk huur- kontrakt aangegaan met eigenaar Hubert Boelens dat pas op 1 februari '83 vervalt. Op 1 juli '81 ver kocht de h. Boelens de woning (gelegen Belsele- dorp 57)aan bouwonderne mer William Elewaut. Eén week voordien, op 25 juni, had de eigenaar de woning echter onbewoonbaar doen verklaren. Volgens mr. Edith Flamand gebeurde dit na tuurlijk om op die manier te proberen ontsnappen aan de huurkontraktverplichtin- gen. De jongelui van De Smis, die aanvoelden wat hun boven het hoofd hing, lieten op 7 juli '81 het huurkontrakt registeren. De verkoop van het pand werd geregistreerd op 30 juli '81 Volgens mr. Van den Bergh wist zijn cliënt bij de ver koop op 1 juli niets af van het vermelde huurkontrakt, dat volgens hem dus te laat werd geregistreerd. De verwerende partij was van oordeel dat in het verkoopkontrakt wél een klausule voorkomt die erop wijst dat Elewaut niet vrijuit gaat in zijn zgn. «on- woning. Mr. Flamand stelde op 30 december als tegeneis dat ook de vroegere eigenaar, de h. Boelens, bij deze zaak zou betrokken worden om te voorkomen dat deze laatste de huurders anders achteraf het verwijt zou kunnen maken dat ze zich tegen eigenaar Elewaut be ter hadden dienen te verde digen. Want de vraag die (theore tisch) nog dient beantwoord te worden is de volgende: heeft de vroegere eigenaar Boelens koper Elewaut al dan niet op de hoogte gebracht van het bestaande huurkontrakt? Zo ja, dan is volgens verwerende partij de h Elewaut in fout en zo niet, dan is de h. Boelens zelf in fout. Het mes dat mr. Edith Flamand hanteert is dus blijkbaar scherp langs de beide kanten. Het wordt nog afwachten tot 13 januari welke partij de kleer scheuren zal oplopen. P.V. Wie is kandidaat Bloemenprinses 1982? Voor de veertiende keer al organiseert het Gemeentelijk Komitee voor Lichamelijke Opvoeding. Sport en Ontspanning van Sint-Gillis-Dendermonde de verkiezing van een Bloemenprinses. De jonge dame die deze fel begeerde titel in de wacht weet te slepen, wordt enkele maanden later tijdens de 32ste bloemencorso op een mooie praalwagen door de voornaamste straten van de Dendermondse deelgemeente gevoerd, terwijl ze door enkele tienduizende toeschouwers wordt toegejuichd. Op de gemeenteraad van 30 december jl. werd er weer benoemd dat het een deugd was. Zo werden 12 klerken aangesteld en 11 opstellers. Daarnaast be noemde men nog een tijdelijk veearts full-time, twee dienstleiders en 3 assistent-dienstleiders bij de biblio- teek, 1 ingenieur, 1 kondukteur, 1 kontroleur, 3 adjunkt-kontroleurs en 2 tekenaars. Met deze benoemingen van klerk en opstellers werd terzelfdertijd in alle stilte een einde gemaakt aan de maandenlange twist tussen meerderheid en oppositie over de niet benoeming van 13 tijdelijke personeelsle den die vóór de fusie van Groot-Aalst reeds in dienst waren. Al de energie die de CVP in deze onverkwikkelijke zaak stak, en waarmee Aalst voor de zoveelste maal in negatieve zin de nationale krantenkoppen haalde, bleek dus toch niet voor niets geweest te zijn. Het stadsbestuur blijkt alleszins een heilige schrik gehad te hebben voor een negatieve beslissing terza ke door de Raad van State, waardoor heel wat benoe mingen die sinds de fusie plaatshadden op de helling zouden komen te staan hebben, met al de negatieve financiële gevolgen vandien. Met het oog op beide manifes taties is het organiserend ko mitee nu reeds druk doende met de voorbereiding. Daar komt immers meer bij kijken dan men op het eerste gezicht wel denkt. De verkiezing van de veertiende bloemenprinses zal plaatsvinden op zaterdag 15 mei tijdens de «Nacht van de bloemenprinses», die naar goede gewoonte in de feestzaal «Koningshof» in de Dijkstraat te Dendermonde plaats grijpt. De 32ste Bloemencorso zal uit gaan op zondag 5 september. Vergaderingen De jongste weken werd er ook reeds onderhandeld met de bouwers van de praalwagens die in deze bloemencorso mee rijden. In Sint-Gillis-Dender monde is het een geplogenheid dat verschillende wijken of ge buurten hun bloemenwagen bouwen. Voor de uitgave van dit jaar werd natuurlijk ook weer uitgekeken naar een bie- zonder tema. Zowel inrichters als wagenbouwers konden het na rijp beraad eens worden over het tema «de schoon heid», tema dat voldoende va riaties inhoudt om de verschil lende trends in het wagenbou- wen aan bod te laten komen. De wagenbouwers zullen dus meer dan ooit hun fantasie kunnen laten werken. Het meest verheugende was toch wel dat alle deelnemers aan de vorige uitgave biezonder en- toesiast de vergaderingen bij woonden. Dat is alvast een riem onder het hart van de inrichters, die zich nu gesteund weten door een brede laag van de plaatselijke bevolking. Met een wordt ook een oplossing gegeven aan het vroeger wel eens nijpende probleem van de bezetting van de corso. Wat de verkiezing van de bloe menprinses zelf betreft, deze zal opnieuw geschieden vol gens het patroon van de jong ste jaren. In de namiddag zul len de verschillende kandida ten door een deskundige jury worden ondervraagd over hun algemene kennis, zichzelf voorstellen door middel van een voordracht en vervolgens zich onderwerpen aan een praktische proef (bloemen- schikken). Alle jonge dames uit het Vlaamse landsgedeelte tussen de 16 en 25 jaar kunnen zich voor deze verkiezing kan didaat stellen. Zij kunnen hun kandidatuur richten naar het sekretariaat bij de heer Con stant Vermeulen. Weggevoer- denstraat 48 te 9330 Dender monde (tel. 052/21.29.64). Op hetzelfde adres kan men ook alle nadere inlichtingen inwin nen omtrent de verkiezing, de prijzentafel, enz. Graag ver melden we dat ook dit jaar weer is gezorgd voor een mas sa prijzen en een aantal bie- zondere prijzen. (cv) Geraardsbergen, het «Sport en Rekreatiecentrum» te Gij- zegem, «De Warande» te Haaltert, het «Wuytenskom- pleks» te Hamme, het «Bos- park» te Lokeren, het «Zo merhuis» te Stekene en het «Sport- en Speelplein» te Zele. Qua natuurreservaten heeft men hier «De Bunt» te Ham me, «De Putten» te Kiel- drecht, «Molsbroek» te Lo keren, «Rietland» te Meer- donck, het «Schaussel- broek» te Temse en «De Schorren» te Hamme als merkwaardige biotoop. Voor het publiek toegankelij ke bossen zijn «'t Broeck- bos» te Baasrode, het bos van Buggenhout, de «Dak- namse bossen» te Lokeren, het Kravaalbos te Meldert, het Blauwbos te Mere, de Wellemeersen te Welle en de Heide te Temse. In haar aktie voor toerisme in eigen streek ijvert de Fe deratie voor Oostylaams Toerisme tevens via een aantal publikaties. Spijskaar ten van de hand van Herman kaarten kunnen worden ge- uruiKt met typische Oo«- vlaamse zichten. Verder naast de elders besproken toeristische verkennings tochten qua gastronomie ook een merkwaardige bu reau-agenda met elke week, in wit-zwart of in kleur, het aksent op een toeristische merkwaardigheid uit eigen streek waarbij vanzelspre- kend Aalst, Dendermonde en het Waasland aan hun trekken komen. Beide publi katies zijn te bekomen bij de Federatie (Kon. Maria-Hen- drikaplein 64 te 9000 Gent, 091/22.16.37) of in de regio nale of lokale toeristische diensten. LH Een kern van het Rupelmondse koor Singhet Vro, dat geleid wordt door Michaël Vekeman, verklaarde jich bereid om op zondag 10 januari op te treden rond de kerststal op het Mercatoreiland. Singhet Vro verzorgde onlangs het kerstkoncert in Rupelmonde, ze deden dat op intieme wijze. Behalve het plaatselijke koor worden zondag a.s. tussen 16 en 17 u. alle kinderen en volwassenen die zich in Driekoningen willen verkleden ver wacht in de Mercatorstede. Het gemeentebestuur van groot-Kruibeke en de jubilerende WV en de (ook al) jubilerende vzw Mercatoria verwachten erg veel volk, ook al omdat een speciale prijs te beurt valt aan de best geklede groep, de best zingende delegatie en de groep die de mooiste kerstster met zich draagt. In afwachting van dat zingen met sterallures kwamen al enkele «koningen» het terrein verkennen in Rupelmonde. Het toeristisch kantoortje op het Mercatoreiland werd op originele wijze omgetoverd tot kerststal. Binnenin zitten Maria en Jozef omringd door allerlei Scheldevogels, met vooraan een sierlijke zilverreiger. De stemmige stal staat er nog tot 15 januari, maar vooral zondag a.s. bent u zéér welkom, als verklede sterzanger bij voorkeur. W.V. 39 ;t ai

De Voorpost | 1982 | | pagina 5