Meerse molen Van Der Haegen verrot «'t kost te veel» Galerie Stampaert WSÈÊ OPENBARE VEILING Centrum voor Werkende Jongeren Dendermonde: nieuwe initiatieven bij de vleet 10- 15.1.1982 - De Voorpost Dit jaar zou de houten korenwindmolen van de erven Van Der Haegen, aan de Schoolstraat te Mere, zijn 350ste verjaar dag kunnen vieren. Veel luister zal hieraan wellicht niet kunnen gegeven worden want sinds enkele jaren ligt, of beter, staat hij er zieltogend bij. Juist twintig jaar geleden, by zyn restauratie, was hij de trots van het dorp... nu staat hjj er «scha en scande» van wie het aanbelangt. Toen handmolens voor het malen van graan, via de ros- en paardemolens ver vangen werden door wind- en watermo lens betekende dit een ongekende voor uitgang voor het ekonomisch leven van toen. Het water werd reeds gebruikt in de vroege middelleeuwen en de eerste wind molens werden opgericht op het einde van de elfde en het begin van de twaalfde eeuw. Vermits het oprichtingsrecht aan de heer toebehoorde, die meester was van water en wind, werd slechts toestemming gegeven aan abdijen, kloosters en soms bij uitzondering aan bevoorrechte perso nen. Het was trouwens een rijke bron van inkomsten voor die bepaalde heer want naast de pachtprijs ontving hij daarenbo ven nog een overeengekomen hoeveel heid graan. De geschiedenis heeft ons geleerd dat de molenaars tot de rijkste ingezetenen van het dorp behoorden en vaak hielpen de politieke lakens uitdelen. Daarom tracht te elke molenaar zelf eigenaar te worden ook al vertegenwoordigden de houten windmolens een hoge handelswaarde. Eens in het bezit van een dergelijk indus- trietuig werd de molen als een kostbaar familiestuk behandeld en het bezit bleef soms eeuwen eigendom van hetzelfde ge slacht. Zelden werd een molen verkocht aangezien de grote profijten die er aan verbonden waren, én voor de eigenaar én voor de pachter. Alleen bij uitzonderlijke gevallen werd gelegenheid geboden om een bestaande windmolen te kopen zoals o.a. tijdens de opheffing van de kloosters en abdijen, twee geestelijke instellingen die vaak eigenaar waren van molens. Geschiedenis in vogelvlucht Zijn «geboorte» is met heel wat duisternis omgeven en zijn levensloop heeft weinig rozen maar wel veel doornen gekend. Volgens de oudste aanduidingen zou de bewuste molen dit jaar 350 jaar worden, tenminste als we ons mogen baseren op het staakijzer van het middelste koppel stenen waarin het jaartal 1632 gegrift staat, met daarnaast een molenaarsmerk. Archivalia ontbreken omtrent de autenti- citeit doch vermits de eigenaars, de paters Jezuïeten van Aalst, in die tijd meerdere goederen verworven hebben o.a. in Lede en Nieuwerkerken, is het sterk te vermoe den dat het om dezelfde molen gaat als deze die «gesteld» werd door zekere I.D. Backer wiens inscripties nu nog te lezen zijn op de vakman op vernuftige wijze aangebracht. Het getal 1771 wordt trou wens tweemaal gevormd door de uitsprin gende letters in de dwarsbalk. Bij deze datum rijst het vermoeden op dat dit jaar de molen hoogstwaarschijnlijk heropgericht werd misschien de eerste restauratie te Nieuwerkerken, waarbij men materiaal van een oude molen ge bruikt heeft. Het blijft hier bij gissingen en hypotesen doch nauwkeuriger gege vens zijn slechts bewaard gebleven van 1773 af toen de orde der paters Jezuïeten opgeheven werd door Keizerin Maria- Tlieresia van Oostenrijk. Tussen 1774 en 1780 werden alle goederen van deze orde openbaar verkocht te Aalst in «De Drie Koningen». De windmolen zal één der laatste eigendommen geweest zijn die er moest aan geloven want het was pas op 4 januari 1780 dat Simon Van Landuyt uit Nieuwerkerken eeri belangrijke koop af sloot behelzende «Hofstede met bijbe- hoorten en molen: 1 bunder, 3 dagwan- den, 3 roeden voor 9835 florijnen». Vier jaar nadien zou de nieuwe eigenaar het zware gedrocht verplaatsen waar het ruim 140 jaar zijn werk zou doen. De molen bleef gedurende verschillende ge neraties eigendom van de familie Van Landuyt en het was een van de weinige die gespaard bleef van de verbrandingsfu rie der Duitsers uit de eerste wereld oorlog. Van Nieuwerkerken naar Mere Kort na de oorlog, in 1921, werd de molen voor 40.000 fr. aangekocht door Jozef Van der Haegen uit Mere. Zijn erf bood ruimte genoeg om er het gevaarte op nieuw op te rechten. Het jaar daarop begon hij met de afbraak, geholpen door zijn vrouw en zijn broer. Om alle attribu ten naar Mere te krijgen had hij maar liefst 44 ritten nodig met wagen en boom ezel, getrokken door paarden. Maanden lang werd hard gezwoegd en met de koppigheid aan Jef Van Der Haegen ei gen, was de windmolen in 1924 terug aan De molen Van der Haegen zoals hij er momenteel uitziet, (foto C D.J.) het malen. De wieken doorsneden de lucht van de Kruiskouter, dit op een paar honderd afstand van de plaats waar eens de molen Van Cromphout het goed en het slecht weer getrotseerd had, maar in 1914 door de oorlogsomstandigheden tot aan de teerlingen afgebrand werd. Zo werd Jef Van Der Haegen, een typisch ruw uitziende boer, schrijnwerker en pri ma vakman, ook nog molenaar, een bijbe roep dat hij talrijke jaren met liefde uitgeoefend heeft. Hij beleefde een onge kende vreugde aan zijn windmolen maar in 1952 moest hij de wrange smaak erva ren van het noodlot: bij een storm brak één der wieken en richtte heel wat schade aan. Het was een enorme teleurstelling en jaren lang zou de molen aftakelen tot op het ogenblik dat hij als monument gerang schikt werd. Door toedoen van de eige naar, een schare belangstellenden en de openbare besturen, kon in juli 1962 de restauratie voltooid worden door de firma Mariman van Zele. Door de Heemkundi ge Kring van Mere werden in augustus daarop Molenfeesten ingericht die een buitengewoon sukses gekend hebben dank zij de medewerking van verschillen de groeperingen. Sindsdien werd de molen bijna dagelijks bezocht en er ging geen week voorbij of een groep belangstellenden klom de trap op om ook eens het prachtig panorama te aanschouwen dank zij de aangebrachte kijkgaten. Gedurende een tiental jaren was er steeds «vreemd volk» op het erf, doch kommercieel werd hiervan, om di verse redenen, nooit gebruik gemaakt. Nieuwe stormschade In de nacht van 12 op 13 november 1972 woedde een hevige storm over onze streek. Ook de houten standaardmolen Van Der Haegen kreeg het erg te verdu ren bij windsnelheden van 120 km per uur. Niettegenstaande de vang (rem) vol ledig aangespannen was, begonnen de wieken toch te draaien en door de wrij ving (alles is uit hout vervaardigd) ont stond na enkele minuten brand aan het sterrewiel en de koningsas. Gelukkig werd de brand opgemerkt door de zoon van de molenaar die alarm sloeg. Voora leer de pompiers van Aalst ter plaatse waren zakte de koningsas door een breuk aan de wiekhouder zodat een der wieken, tijdens het draaien, te pletter sloeg tegen een der vier teerlingen waarop de molen rust. Alhoewel ernstig beschadigd, hield deze steunblok de wiek tegen en de molen viel stil. Weinige minuten daarna reeds konden de pompiers de vuurhaarden do ven op de maalzolder. Meteen werd de molen aan kabels vastgemaakt om het vallen te beletten. Onder impuls van de Heemkundige Kring van Erpe-Mere werd bij de Dienst voor Monumenten en Landschapszorg aange drongen op herstel van het onafscheide lijk verval liet niet lang op zich wachten. Een windmolen in dergelijke staat kan trouwens moeilijk tegen de ondergang gevrijwaard worden, tenzij drastische maatregelen getroffen worden. Het toen malig gemeentebestuur van Mere had een raming laten opmaken voor de restauratie die 837.000 fr. beliep. Hiervan zouden de eigenaar en de gemeente elk 15% en de De staakmolen van Mere... zelfs in de winter gaf hij een pittoreske indruk. foto J. DeJ Vuyst) staat de overige 70% betalen. Alle goede wil ten spijt van sommigen bleven de plannen in de administratieve la steken (waar weet men niet) en de uiteindelijke herstellingswerken bleven uit, ook al was er reeds een aanbesteding gedaan door de firma Peel uit Gistel. Waar de nalatigheid of de onwil moest gezocht worden is onbekend doch het verder verloop werd volledig verlamd. Ook het nieuw gemeen tebestuur, na de fusie, heeft de zaak willen behartigen doch zonder resultaat. Van kwaad tot erger Het werd nog rampzaliger toen op 16 maart 1978 een hevige voorjaarsstorm de schade nog verergerde. De zware wieken- houder stortte naar beneden en hierbij werden de vier wieken totaal vernield: als een reus zonder armen staat de windmo len van Mere nu zieltogend te wachten op een helpende hand. In zijn bedenkelijke toestand ziet de toekomst er benard uit en in zijn erbarmelijke staat ziet hij er hele maal niet meer uit als een sieraad van weleer. De regen heeft een gretige greep gekre gen op het binnenwerk van de molen vooraleer het lekkende dak op aandrin gen dan nog volledig afgeschermd werd. Intussen is ook het molenechtpaar gestorven en is de interesse bij de erfgena men niet als uitbundig te bestempelen. Trouwens ook de ondernemer kan de herstellingswerken niet meer tegen de vooropgestelde prijs uitvoeren. Het ver vangen van de wieken en andere bijkom stigheden zal de prijs misschien zelfs doen verdubbelen. Thans zou er opnieuw moe ten aanbesteed worden maar dat zal nog heel wat moeilijkheden met zich brengen. Motie Daar de geklasseerde molen een waarde vol monument is en bovendien de enige windmolen is die de fusie rijk is, blijken meerdere mensen begaan te zijn met het behoud ervan. Hieruit blijkt dat men prat gaat op een uniek monument dat, door allerlei omstandigheden, in sommige krin gen liever vergeten wordt. Nochtans heeft ook de gemeentelijke raad voor cultuur en vrijetijdsbesteding een motie gericht tot alle openbare besturen die het aanbe langen en deze motie als volgt opgesteld: «Bezorgd om het bouwkundig erfgoed, stelt met leedwezen vast dat de houten windmolen van Mere, na de stormschade die hij in het voorjaar van 1978 heeft opgelopen, op een ontoelaatbare wijze aan aftakeling is blootgesteld. De raad vestigt er de aandacht op dat deze windmolen als monument beschermd is bij K.B. van 28 maart 1956. De mole^ Mere behoort tot de houten staakmol die de meest belangrijke en streekeil windmolens van Vlaanderen zijn. zijn type, het zogeneemde drie-zold< pe, blijven er in het ganse land sled acht over, waarvan twee in Oost-Vlaar ren. De raad merkt op dat op 21 oktol 1976 op het gemeentehuis een aanbi ding doorging tot restauratie van de ij len omwille van beschadigingen die I had opgelopen... De raad dringt er opl dat aan deze onduldbare toestand f spoedigste een einde zou worden gebraf door een algehele restauratie van de a len. Deze motie werd dan ook bij 1 dringendheid verstuurd aan het Gemel tebestuur, De Rijksdienst voor Mof menten en Landschapszorg en aan I Provinciale Commissie voor Monumeif en Landschappen». Resultaat Intussen, ruim twee jaar na het indiei van de motie, staat de romp van windmolen er nog altijd even desolaat triestig bij. Ook de verlaten hoeve of molenhuis, eens gekend als herberg de Grenadier» en later «In de vier t gen», ligt er verlaten en verwaarloo Samen vormen zij een geheel van nut overgroeid met distels, netels en onkt van alle slag. Een domein dat, toeristij lonend zou kunnen uitgebouwd won ligt er nu als een puinhoop met i kostbare molen, die in 1982, zijn 351 verjaardag viert als een alleenstaande de derde leeftijd, wachtend op het tril einde. Misschien is dit de wens van dea die liever honderde kilometers verriji om een zelfde monument te zien, d veel geld gaan betalen voor wat in hT eigen omgeving «te veel kost» om van ondergang te redden. Maar, gelet op z verleden, zijn belangrijkheid als uni stuk en zijn waarde als monument, ha dc molen van de erven Van Der Haeg recht op bescherming en herstel ook moet voor de restauratie een buitenge* ne financiële inspanning geleverd wordt Waarom zou een gemeente als Erpe-Md niet een paar miljoen kunnen spendera aan een monument waarvoor vele dorpt of steden ons benijden. Als geklasseei en beschermd monument is het ons plid dergelijk prachtstuk werkelijk te «bt schermen» ondanks de offers die er v<x moeten gebracht worden. Laat ons hopt dat de molen van Mere binnen afzienbai tijd zijn verjaardag met kleurrijke voe uitzichten mag tegemoet zien. Julien De Vuys «Het spook van de werkloosheid zal dit jaar nog harder toeslaan. Eind januari komen de plus achttienjarige schoolverlaters (zonder werk) van 1981 de rangen van de stempelkontroles vervoegen. Weer een pak jonge werklozen bij, zijn de gewone reakties. Hoewel werkloos-zijn niet zo gewoon isl Heel wat (nog) werkenden praten vernederend over werklozen, schuiven de schuld van de krisis op de rug van de gastarbeiders, enz... Heel wat jonge werkzoekenden voelen zich miskend». Zo staat te lezen in het voorwoord dat de ploeg van het Dendermonds Centrum voor Werkende Jongeren schreef in de CWJ-krant, het orgaan van het centrum dat om de twee maand verschijnt. In datzelfde voorwoord mensen beschikt, die ook wordt ook gewezen op de van aanpakken weet en vele problemen die de werk- bovendien de jongeren weet loosheid met zich brengt. Er te bereiken die het wenst is onder meer de stress, de aan te spreken. Op 16 hobby's die komen weg te januari is er in de gebouwen vallen omdat de inkomsten van het Centrum (Gentse- drastisch zijn verminderd, steenweg 58 te Dendermon de bestendige onzekerheid de) een kursus algemene en vooral de machteloos- vorming voorzien. Deze kur- heid. Maar wie bij de pakken sus is in feite een vervolg op blijft zitten, is sowieso een de opfriskursus en zou voor vogel voor de kat. De een stuk met dezelfde deel- CWJ-krant bevat dan ook nemers van start willen een aantal oproepen voor gaan De lessen hebben de jongeren om wat te doen plaats telkens op zaterdag aan deze latente toestand van 9 tot 17 uur en wel op van werkeloosheid. Onder volgende data: 16 en 30 meer wordt de nadruk ge- januari, 13 en 27 februari, 13 legd op de werkzoekenden- en 27 maart, 10 en 24 april werking van het CWJ en de en 8 en 22 mei. Tijdens de vakbewegingen. Het komt kursus algemene vorming erop aan de vrije tijd nuttig komen volgende onderwer- te gebruiken, werklozen en pen aan bod: vrije tijd, pers gastarbeiders anders te en media, thuissituatie en gaan bekijken. nog andere onderwerpen Programma die na een gesprek met de Het programma voor de deelnemers naar voor kun- maanden januari en februari nen komen, zit meer dan eivol. Dat Op 19 januari start de bewijst dat het Centrum «Kursus koken en eten». De over een dynamische ploeg lessen hebben plaats op 19, 21, 25 en 28 januari en op 2 februari, telkens van 9 tot 17 uur in het CWJ. Hiervoor krijgt men vrijstelling van stempelkontrole. In de voor middag bespreken de deel nemers wa"t er 's middags op tafel zal worden ge bracht. Men leert prijsbe wust inkopen te doen, om dan aan de bereiding van het middagmaal te begin nen. In de namiddag wor den dan lessen gegeven over de keuken en de keukenuitrustmg, de kook- een heden, elektrische apparaten, bezoek aan een kruidentuin met natuurlijk uitleg over het gebruik van kruiden, bespreken van het wereldvoedselprobleem, het nut van de verbruikersorga nisatie, toevoegsels aan voedingswaren, enz. De deelnameprijs voor deze kursus is afhankelijk van de gerechten die men bereidt De kosten zullen namelijk worden gedeeld onder de deelnemers. Dan is er een kursus «vrije tijd» die aanvangt op 27 januari en gegeven wordt zowel in Zele, als in Dender monde en Wetteren. In Zele is dat op 27 en 28 januari en 1 februari in de bovenzaal van het Gildenhuis, in Den dermonde op 16, 18 en 22 februari in het CWJ en te Wetteren op 3, 8 en 10 februari in de Bar van het Werkmanshuis. De kursus vangt telkens aan om 9 uur en duurt tot 17 uur. De deelnemers zijn vrij van stempelkontrole. Als on derwerpen komen onder meer aan bod: hoe brengen we onze vrije tijd door? Wie organiseert onze vrije tijd? Wat is de invloed van reklame op onze vrije tijd en welke rol speelt geld hierin? Welke trukjes worden ge bruikt om ons dingen aan te smeren? Waar brengen we onze vrije tijd door en welke mogelijkheden zijn er in de gemeente? De bedoeling is dat men niet passief over deze dingen gaat praten. Er wordt gebruik gemaakt van rollespelen, bezoeken, inter views, kwis, dia-montage, enz De Deelnameprijs werd vastgesteld op 50 fr. per dag (eten en onkosten inbegre pen). Op 22 januari beveelt het CWJ de informatie-avond over Polen in de zaal Trefpunt (Bogaerdstraat 24 te Dendermonde) aan. Ver lenen hieraan hun mede werking: Roger De Becker, Herman Elegast. De presen tatie is in handen van Roger De Knijf en de avond wordt georganiseerd door «Vrien den van Polen» en «Wereld- solidariteit ACW». De in kom bedraagt 50 fr. en kaarten zijn te bekomen in het CWJ. In de maand maart is er op 3, 4, 9 en 10 maart een kursus auto- en mototechniek, die wordt gegeven in het KAJ-lokaal in de Zilverberkstraat te Hamme. Het programma: hoe zit een wagen in elkaar, zelf defekten herstellen, on derhoud van de wagen, bevordering van de levens duur, aankoop van een wagen, enz. Deelnameprijs 50 fr. per dag (eten inbegre pen). Voor deze krusus krijgen de deelnemers ook vrijstelling van stempelkon trole. Gezien het sukses vorig seizoen, organizeert het CWJ ook nu weer een filmcircuit. De vertoningen hebben plaats in het CWJ te Dendermonde, in het Jeugdhuis Juvenes te Zele, in het Jeugdhuis Houtekiet te Massemen en in het Jeugdhuis Joko te Berlare. Volgende films worden ver toond: Looking for Mr. Goodbar (15 jan. te Zele, 16 jan. te Massemen en 17 jan. te Berlare); The Blues Brothers (11 feb. te Dender monde, 12 febr. te Zele, 13 febr. te Massemen en 14 feb. te Berlare), Ameri can Gigolo (10 maart te Dendermonde, 12 maart te Zele, 13 maart te Massemen en 14 maart te Berlare), Is er een piloot in het vliegtuig? (16 april te Dendermonde, 17 april te Massemen en 18 april te Berlare en Zele) en tenslotte in de maand mei The Rose (12 mei te Den dermonde, 14 mei te Zele, 15 mei te Massemen en 16 mei te Berlare). Op maandag 18 januari '82 om 18.30 uur In de zaal KONINGSHOF, Dijkstraat, Dendermonde Door het ambt van gerechtsdeurwaarder de Heer De Landsheer Begijnhoflaan 28 te Dendermonde zullen onderstaande voorwerpen openbaar verkocht worden aan d gewone voorwaarden: kontante betaling kosten PORSELEIN: Chinees uit de 18* en 19* eeuw polychroom en monochroom: vazen, schalen beelden, theepotten enz. van de perioden TUNG-CHI, Toa-Kwang, Hsieng Feng, Kwan-Cha, Saksen: groepen, beelden, vazen, schalen, borden ir monochroom en polychroom. Grote afwisseling van vitrinevoorwerpen. KRISTAL: Glazenserviezen, vazen, schalen, enz... in geslepen kristal witte en ge kleurde. MEUBELEN: Belangrijke keuze van Engelse meubelen uit de 18* en 19* eeuw in acajou en eik: Regency - Georgian - Victoriaans: bibliotheken, koffers, kasten, dres soirs, Franse marqueterie meubelen. Biedermeyer meubelen. Chinese meubelen met inlegwerk in hardhout. Chinese paravents. TAPIJTEN: Kirman, Tebriz, Yezd, Kechan, Mahel, Hamadan, M.elayer, Sarouck uit Iran. Uitzonderlijke verzameling tapijten en carpetten uit Pakistan en Cashmere. Tapijten en carpetten uit Bessarabië. Prachtig lot tapijten en carpetten Mures. DIVERSE: Grote keus in koperen voorwerpen, samovars, bronzen, siervoorwerpen, verzilverd metaal, enz.. EXPERT: MR. R. STAMPAERT TENTOONSTELLING: Zaterdag 16.1.82 van 14 tot 18 uur. Zondag 17.1.82 van 10 tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u. *i322-as

De Voorpost | 1982 | | pagina 10