int-Antomiisviermg raditioneel geslaagd e Herdersem jisis in uggenhouts biblioteekwezen loibarelen hinderen St.-Antoniusvarken Spoorwegbrug te Zele voor verkeer toegankelijk De Voorpost - 22.1.1982 - 21 et de bedoeling de plaatselijke festiviteiten in stand te houden Idus bjj te dragen tot het bewaren van de eigenheid van lersem organiseerde de Dorpsraad nu reeds voor de vyfde il de traditionele St.-Antoniusviering. hoewel men zich mocht verheugen in een werkelijk onver- Jit zonnig weertje en de organisatoren zich hadden ingespan- voor de inrichting van een tentoonstelling met werken van kunstenaars-amateurs werd het toch geen volledig sukses. it veelbelovend Sint-Antoniusspel werd wegens omstandighe- jgelast en de zondagse receptie werd slechts op het nippertje inzet van de Dorpsraad zelf, van een fïasko gevrijwaard, .jh werd het andermaal een feest waarin niet alleen Herder- doch de hele regio zich terdege kon verlustigen. Voor elck e [jwils, inderdaad. Ict_ Jseljjke kunstenaars aan ajje fakultatieve uitgaven, in eigen land wel noodzakelijkerwijze de bedoeling het folklo- was gepitst. Voor de Sint-An- ch Sint-Antoniusfeest ook toniusviering blijft er 15.000 in a kulturelc dimensie te ge- frank en voor septemberker- had de Dorpsraad met mis 13.500 frank. Met dien itter Louis Lockefeer verstande evenwel dat het nog gehouden een tentoon- gaat om subsidiëring van de lg te organiseren van festiviteiten van 1981. Voor de van plaatselijke plasti- traditionele receptie op zondag doikunstenaars. Van de zes- vóór de pensenworp zou de od belanghebbenden waar- Dorpsraad het nu maar zelf llleen Jos Scheirlinckx zijn moeten rooien, te {stuurde waren dan ook Uitschieter bij de tentoon- it mooie werken te zien. stelling was vanzelfsprekend llle mogelijke technieken professioneel Roland Montey- aplines. ne met de centraal opgestelde Ier heel wat belangstel- bronzen beelden, getuigend ing op vrijdagavond de van kreativiteit en verbcel- jpcning door waarbij dingskracht. Zijn lof dient i Lockefeer schepen An- trouwens niet meer gemaakt. >r Maghi mocht verwelko- Blikvanger voor ons werden de Voor deze Faluintjes- alleszins zeer originele kompo-j sities van Marcel Heyvaert die n machines uurwerken, naaimachines, schrijfmachines 'de indruk te laten opdoen en dergelijke meer merkwaar- len wél sant in eigen land dige resultaten weet te berei- zijn. De schepen zag in ken die de eigen fantasie rfo- den tot draaien op volle toe ren. Typisch ook de werken van een paar jongeren als Pa trick Bruyland met heel wat :id te bewaren wat door streekgebonden werk en de 17- tadsbcstuur niet zonder jarige Wilfried Dubois die met fierheid wordt gekonsta- potloodtekeningen quasi foto grafisch nauwkeuriglijkend werk brengt met portretten en ter werd het een genoeg- bedocning kunstenaars met onderdelen [erdersem zelf of via nau- allerhande als imiliebanden ermee ver- expo andermaal het spre- bewijs dat sinds de fusie cclgcmcentcn er toch in 77 agd zijn hun typische Ze beloofde uitbetaling, i januari, van de betoela- waaraan zoals trouwens paarden. Ook interessant werk van André Callebaut, René De Bom, Ed. De Buck, Gaston De Wolf. mevr. Haeck-Byl, Herman Heyvaert, Paul Kie kens, Monique Scholiers, Frans. Schuddinck, Arseen Van der Jeught en Emiel Vij verman die hun dorpsgenoten verrasten met werken van al lerlei pluimage als bloemen, landschappen, gebouwen uit de streek, marines en derge lijke. Voor de aankleding van de zaal had de om zijn deskundig heid op dit stuk alomprezen Paul Stockman gezorgd en voor beljchting, een niet onbe langrijke faktor. Jan Coppens. Beiden uiteraard gratis. Dooibarelen laten Sint-Anto- niusvarken niet door Met de realisatie van het Sint-Antoniusspel heeft men te Herdersem reeds heel wat troubles beleefd. Er was wel gezorgd voor een degelijk sce nario door Robert Van der Stockt en met Oscar Van Mal- der was de regie in goede han den, doch de weermaker speel de herhaaldelijk parten. Een openluchtspel in januari impliceert uiteraard risiko's en men moet al een hele optimist zijn om deze trachten te trot seren. Dit jaar zou het spel, dat voorheen over twee dagen was uitgesmeerd, om praktische re denen alleen de zaterdagavond bestrijken, doch ook dit kwam niet van de grond. De vierde editie liep aldus uiteindelijk op ccn sisser uit, alhoewel op zaterdagavond de voorhof van de hoeve Buyle sneeuwvrij was en de toe gangswegen, ook voor de Har monie, weinig weerstand bo den. De beslissing van afgelas ten was door de Dorpsraad echter reeds op donderdag ge nomen toen het nog «kassei stenen vroor» en de dooi nog niet in het vooruitzicht gesteld werd. Om de elektrische appa ratuur niet nodeloos aan aller lei averij bloot te stellen werd dan ook wijselijk beslist het spel uit te stellen. Dat de pers jongens er niet van op de hoogte waren gesteld en er aan waren voor hun moeite, is al vast niet de mooiste kant van de zaak. Bedoeling was ge weest het oude ritueel van een varkensslachting in de tijd van toen eens over te doen. Daar toe had de buurt van maalderij Buyle, onder impuls van Jos Van Lysebeth en Herman Eve- raert, een zwijntje opgefokt door het ophalen van aardap pelschillen en etensresten al lerhande. Het zwijntje, dat bij raadslid Paul Stockman, die fungeerde als voedstervader, onderkomen had gevonden. Begeleid door de Koninklijke Harmonie wilde men met het varken op een boerekar. om geven door boerinnen en boe ren, door de vrouwelijke en mannelijke vlegelploeg. door Sint-Antonius en de H.Gudu- la, het naar de hoeve Buyle brengen waar het rituele spel bij het licht van fascinerende schijnwerpers en met verhel derende kommentaar zou wor den opgevoerd. De mannelijke dorpsploeg, die reeds de ze venslag schijnt aan te kunnen en duchtig oefent voor de eerstvolgende Pikkeling, die dit jaar uitgerekend te Herder sem plaatsheeft, bestaat uit Paul Stockman, Jos Lam- brecht, Alfons en Ronny De Wolf, Edmond en Ignacc Vinck en Paul D'Hauwers. De vlegelende dames beperken zich voorlopig tot de drieslag met Nelly Vinck, Jozefien De Wolf en Jozefien De Landts- heer. Verder werkten er de jeugdbewegingen Chiro en KSA aan mee die reeds duch tig oefenden. De weermaker heeft er echter anders over beslist en voor de vijfde editie volgend jaar wordt dan ook gehoopt op een voltreffer. In 1979 werd het spel bij zijn eerste opvoering ook wegens ontij afgelast, in 1980 werd alleen op zondagnamiddag een korte editie ten beste gegeven doch verleden jaar kon het spel, met sukses, ongestoord doorgaan. Herdersem zou echter Her dersem niet zijn als enkele pientere knapen niet zouden gezorgd hebben voor een lu diek vervangspel. Op de hoeve Stockman werd. naar het oude ritueel, doch met de officiële eigentijd se slachtvergunning en onder kontrole van een fungerend dierenarts. Knor. dan maar ge slacht. Met zijn 120 kg. werd het tot Emilie. Gudula, Attila gedoopte zwijn met niemand minder dan Sint-Antonius-Abt als peter een hele knaap. De hele ceremonie werd door amateur kineast Ronny De Wolf, opgenomen en bij meni ge Faluintjesdruppel werd dit esbattement op video gevolgd door de hele buurt. Bedoeling is het zwijn op dinsdag, de vroegere «wroe- tersdag» die daarmede ander maal enige vulling krijgt, door de buurt van «Jeang van Ma- nens» te laten verorberen in een Breugheliaanse pensen- kermis waarbij een ander oud gebruik, de «zenje», zieken en ouden van dagen zal blij ma ken. Op het dorpsbal zelf wil den de dorsers en wellicht ook de dansgroepen de resultaten van hun oefening demon streren. De 19de pensen worp Na de Sint-Antoniusmis op zondag, opgeluisterd door het Roland Monteyne, de blikvanger van de Herdersemse tentoonstelling. (CDJ) het jaarverslag van de Buggenhoutse centrumbiblioteek blijkt overduidelijk er een financiële crisis voor de deur staat. In het gebruikelijke jaaroverzicht ooTi elt bibliotecaris Guido Van de Velde het beleid dat terzake door de leente wordt gevoerd. Die had immers wettelijk gezien de drie vrije ioteken moeten overnemen, maar daar kwam nog niets van in huis. De willigers stoppen intussen hun eigen verdiende centjes in de biblioteek om Werking aan de gang te houden. .59 or het jaarverslag komt voor hoe triestig het lid is met de financiële van zaken in de cen- •biblioteek. Ook de wer- is niet helemaal in orde, dat is niet te wijten aan rerklust die de vrijwilli- aan de dag leggen. De intbreekt gewoon om verk te doen zoals het moeten gebeuren. Zo I het dat nieuwe boeken ngeroerd blijven liggen ten maanden later toch even de tijd vindt om ze ex* de boekenverzameling te brengen. Tijdens de i kuis» viel het de me- irkers op hoeveel boek en totaal versleten zijn, 03S-jr ze kunnen niet vervan- worden bij gebrek aan 0| eiijke middelen. biblioteekdecreet is nu jaar oud, schrijft Guido de Velde, en hoe ver t we? En hij beant- tft zijn eigen vraag: ens. Buggenhout heeft eigen gemeentelijke bi- eek, alhoewel die er op 1 januari 1982 had en zijn. Reeds op 7 feb- 1979 vergaderden bei- artijen (de gemeentelij verheid enerzijds en de vaardigden van de vrije oteken anderzijds). In de van 1981 werd er ver- rd op 25 februari, 12, 16 november. De vrije oteken namen een geza- l'jk standpunt in, alle deden ze een aanvraag •vergenomen te worden do gemeente. Tot nog 01 verd er in de gemeente enkel een princiepsbe- ng gestemd. o wordt er bevestigd •r een gemeentelijke bi- ®ek zal opgericht wor- en dat de vrije bibs hier- llen overgenomen wor- Maar door de crisis en >r slechte financiële si- van de gemeentekas een overname achter ken in Buggenhout-Ceritrum en te Opdorp kijken sinds jaar en dag naar een boek houding die volop negatieve cijfers vertoont. Vrij moedeloos concludeert de huidige bibliotecaris dat hij dan maar weer dezelfde vrijwilligers zal optromme len voor alles en nog wat: kuisen, kaarten verkopen, kwissen organiseren, boe ken kaften, boeken rang schikken, vrije tijd opofferen om de biblioteek open te houden. De 713 lezers van de cen- trum-biblioteek ontleenden in 1981 13.213 werken. De volwassenafdeling bezit 6.055 boeken; hiervan zijn er 239 nieuwe werken, terwijl er in vergelijking met vorig jaar 133 werken dienden af gevoerd te worden. De jeugdafdeling kan rekenen op het boekenbezit van 2.687 eenheden. Hier telt men 126 aanwinsten en 80 boeken die dienden te ver dwijnen. In het verslag kan men lezen dat het financieel niet haalbaar is om voldoen de nieuwe boeken aan te kopen. Binnen het biblio teekdecreet zou een biblio teek als Buggenhout niet minder dan 2.000 nieuwe boeken jaarlijks moeten aan kopen. Naast de boekwerken bezit de biblioteek abonnementen op 30 tijdschriften, is men lid van 6 verenigingen en ont vangt men tijdschriften van 19 instanties. Op vrijwillige basis werden er medewer kers bereid bevonden om 17 verschillende tijdschriften wekelijks of maandelijks ter beschikking te stellen. Ten slotte heeft de biblioteek het zich sinds begin 1981 tot taak gesteld allerhande tijd schriften en publicaties i.v.m. lokale en streekge schiedenis te verzamelen. Daarom worden plaatselijke tijdschriften (ookcommer ciële) bijgehouden. Uit de boekhouding leren wij dat de biblioteek kan reke nen op 36.085 fr. inbreng van de gemeente (5 fr. per inwoner), 32.507 fr. komt van de provincie en 47.602 fr. wordt toegedragen door de staat. De medewerkers van de biblioteek zelf zorgen voor een inbreng van 160.530 fr. waarvan 28.000 fr. eigenlijk behoord aan de personeelsleden persoon lijk. Doch zij laten voorlopig hun karig loon vallen om de biblioteek draaiend te hou den. De uitgaven bedragen in totaal 280.984 fr„ dit bete kent dat de biblioteek uit Buggenhout-Centrum af te rekenen heeft met een tekort van 4.260 fr. In de begroting van 1982 werd dit verlies geboekt als «tekort saldo einde 1981» en kon men am per 50.000 fr. voorzien om nieuwe boekwerken aan te kopen. Een biblioteek is ge baseerd op vrijwilligers werk, besluit Guido Van de Velde in zijn slotwoord, maar staat of valt met de financiële mogelijkheden. Een vooruitgang is nauwe lijks mogelijk wanneer de middelen zo beperkt zijn, on danks alle goede wil, entoe- siasme en moeiteloze inzet van de medewerkers. Hij stelt dan ook de vraag of het nog nodig is om verder te werken zoals men al jaren bezig is of moet men trach ten aan de normen te vol doen om erkend te kunnen worden als een vrije zelf standige biblioteek. Intussen zal vanaf het begin van dit jaar het traditionele leesgeld vervangen worden door een jaarlijks lidgeld. Maar er duiken vele vragen op die onbeantwoord blij ven. Hoe kan men het verder dalend uitleencijfer terug omhoog krijgen? Hoe kan men de biblioteek aantrekke lijk maken en meer boeken ter beschikking stellen als de middelen daartoe ont breken? Men laat echter de moed niet zakken want men heeft intussen al een nieuwe uit gave van de overbekende kwis voorbereid. Het derde kwistornooi heeft plaats op de vrijdagen 22 en 29 januari en op vrijdag 5 februari 1982. Alle proeven gaan door in de feestzaal van het St.-Michielscollege te Bug genhout. De biblioteek zelf bevindt zich in het jeugdhuis aan de Pastorijstraat en is geopend op woensdag van 18.30 tot 20 u, op zaterdag van 17 tot 19 u en op zondag van 9.30 u tot 12 u. Zonder afbreuk te willen doen aan de objektiviteit van het jaarverslag van de cen- trum-biblioteek, is het toch nodig de houding van het gemeentebestuur van Bug genhout even in het daglicht te stellen. Objektieve voor lichting veronderstelt im mers kennis van de stand punten van beide partijen. Wanneer het gemeentebe stuur nog niet aan zijn ver plichtingen, opgelegd door het dekreet van 19 juni 1978 betreffende het Nederlands talig Openbare Biblioteek- werk heeft voldaan is dit geenszins te wijten aan nala tigheid of onverschilligheid. Inderdaad heeft het ge meentebestuur zijn houding bepaald na overleg en ken nis van zaken. De oprichting van een gemeentelijke bi blioteek en de overname van de bestaande vrije bibiiote- ken zouden enkele miljoe nen kosten aan de Buggen houtse gemeenschap om tenslotte hetzelfde te beko men van wat nu reeds in feite bestaat. Rekening hou dend met de huidige finan ciële moeilijkheden, waar mee de gemeentebesturen te kampen hebben zou een dergelijke uitgave in de ge geven omstandigheden on verantwoord zijn. Het dekreet en zijn uitvoe ringsbesluiten voorzien dat het personeel van de ge meentelijke biblioteken door het gemeentebestuur bezol digd worden, bezoldiging die achteraf door de staat wordt terugbetaald. Welnu op het stuk van terugbeta ling door de staat van door het gemeentebestuur be taalde bezoldigingen heeft men te Buggenhout een trie ste ervaring. Zo heeft het gemeentebestuur er nog een paar tientallen miljoe nen te goed van lonen, uit betaald aan leerkrachten van het kunstonderwijs. Anderzijds wordt in bevoeg de kringen vernomen dat een zogenaamd krisis-ko- ninklijk besluit zou in de maak zijn waarbij de ver plichtingen van de gemeen tebesturen inzake de toepas sing van het biblioteekdek- reet aanzienlijk zouden afge zwakt worden. Het is dan ook normaal dat het ge meentebestuur de inhoud en de draagwijdte van dit besluit wenst te kennen al vorens nog initiatieven te onplooien en verplichtingen op zich te nemen. In het Vlaamse land zijn trouwens enkele tientallen gemeenten die dezelfde houding aannemen, als het gemeentebestuur te Bug genhout. Ook werd aan de gemeentebesturen nooit enig advies gevraagd om trent de oppurtuniteit van het dekreet in kwestie. Tenslotte kan er op gewezen worden dat de huidige vrije biblioteken te Buggenhout uitstekend werken, mede dankzij de edelmoedige in zet van vele vrijwilligers aan wie langs deze weg hulde kan gebracht worden. Parochiaal Zangkoor dat de mis van Heller bracht en de Sint-Antoniuscantate van Meulemans, en waarin pastoor Mussche een treffende homilie verzorgde, had 's namiddags de 19de pensenworp plaats. In stoet met Harmonie, ma- joretten en drumband op kop ging het van in de A. De Cockstraat naar het centrum, met Jos Lambrecht als Sint- Antonius en Anne-Marie Van der Stockt als Gudula. reus Benedikt" naar de volksfiguur Pètte Noeë. vrouwelijke en mannelijke vlegelaars, Chiro en KSA als boeren en boerin nen en duivels. De receptie dreigde wel een eerder droge bedoening te worden waaraan het aan sche pen De Bisschop door feestko- miteelid Daniël Jacobus aan geboden glas kraantjeswater maar weinig kon verhelpen. Het - stadsbestuur had in het kader van bezuinigingen inder daad de aanvraag voor de re ceptie negatief geadviseerd doch wegens een samenloop van omstandigheden zou zulks niet, of alleszins te laat, aan de Dorpsraad zijn gemeld. Voor zitter Louis Lockefeer paste er dan wel een mouw aan en zorgde voor de gebruikelijke schuimwijn. Feestkomiteelid Hubert De Neef verwelkomde de prominenten als schepen Monsieur en De Bisschop, kar- navalprins Stefaan, voorzitter en leden van het feestkomitee Frans Wouters, Daniël Jaco bus, Jackie D'Herde en Simon D'Hondt en de leden van de organiserende Dorpsraad. Aan voorzitter Lockefeer en^ de leden van de Sint-Antonius- konfrerie Jozef Van Hoorde, Emiel Lambrecht en Arthur Michiels overhandigde Frans Wauters een mooie tekening op blok van een Aalsterse ka pel en schepen De Bisschop kreeg van Louis Lockefeer het Herdersems plaket met wa penschild. Daar de organisatoren van het Sint-Antoniusspel blijk baar meer geloof hadden ge hecht aan Armand Pien dan aan Sint-Antonius en het spel al te vroeg hebben afgelast, werd tussen optredens van de Harmonie door vlcgelaars en jeugd een proefje van hun kunnen gedemonstreerd. Nadat Jos Lambrechts dan vanuit het venster van het dienstcentrum zich had ver heugd over het feit dat via het verenigingsleven Herdersem niettegenstaande de fusie zijn eigenheid heeft weten te bewa ren, werden dan niet minder dan 330 pensen in de grijpgra ge menigte gegooid. De zilve ren pens ging naar Hans Hey vaert, 14 jaar, student aan het HRITO, café Penalty Herder sem en de gouden naar een toevallige bezoekster, Gode- lieve De Schepper, Berken- laan 14 te Aalst. Voor de Moorselse mis- ver leden maandag was pater Ed- gard van Moorsel de voorgan ger en op wroetersdag liet men zich in de buurt het varken lekker smaken. 's Morgens Sint-Antonius vie ren, 's namiddags zijn varken Van oudsher viert men te Essene volksheilige Antonius als remedie tegen «vier en brand» bij mens en dier. Ge paard met een beeweg. met een offerande en inschrijving in de aloude gilde. Gebruik dat de laatste de cennia wel danig afnam. Men gaat liever bij de dierenarts en de varkenskweek boette ten andere aan belangstelling in. In 1968 besloten de kerkzan gers echter er iets aan te doen, het oud gebruik in ere te her stellen. En het lukte hen won derwel. Van jaar tot jaar is de belangstelling groter, het aan tal offergaven groter, de im pact op de hele regio belang rijker. Dit jaar had men, kwestie van ook de jeugd bij de festivi teiten te betrekken, een teken wedstrijd voor de jeugd geor ganiseerd met als thema «Sint- Antonius te Essene». Ruim 200 deelnemers meldden zich en per klas werden er telkens drie bekroond. Centraal in de viering stond andermaal de hoogmis verle den zondag met daarna de openbare verkoop van de of fergaven. Een bomvolle kerk waarbij zich ook de Affligemse wandelaars hadden aangeslo ten. Onder de leiding van Etienne De Reuse zorgde het Liedekerks gemengd zangkoor «Gaudeamus» voor een prach tige vokale opluistering. Pastoor Jansen hield een merk waardige homilie geakkom- pagneerd door hanengekraai, geitengejammer en varkens- geknor. In ludieke sfeer herin nerde hij aan het levén van Antonius, die in de stilte van de woestijn bezinning en geluk zocht. Bezinning die ook in deze tijd van «bewapening voor de vrede» al te veel ont breekt. Inspelend op de talrij ke offergaven in de kerk tentoongesteld waarbij heel wat varkenskoppen, stelde de predikant dat men «'s morgens Sint-Antonius viert en 's na middags zijn varken». Bij de offergang waarvan de op brengst ten goede komt aan S.O.S.-Polen, terloops deed de pastoor nog een oproep om over een paar weken twee ka- mions boordevol wafels en pannekoeken naar Polen te la ten starten, werden typische santjes met een gelegenheids gedicht van André Muylaert uitgereikt en tevens een dui zendtal gewijde broodjes Blikvanger van het hele ge beuren werd dan de publieke verkoop van hennen, konij nen, geiten, varkenskoppen, broden van alle formaten en kompositie, al dan niet met boerevet, vlaaien, taarten, vruchten, fruit et tutti quanti. Voorzitter van de St.-Anto- niusgilde Rik De Bolle opende de verkoop met voorlezen van het oude perkament van abt Beda Regaus die erin «aen alle luyden cont doet dat Esschene verkenskoppen en ander of- ferghavene te goede mag mae- ken in die naervolgende ma nieren: - koppen en offerghavene moeten van iërste qualiteit sijn en in suyvere papieren ghedaen. - koppe of gifte moeten wor den gegheven aen de ghene welcke de meest biedende is. - rustverstorenden zullen door de gewaepende wachters verjaegt worden - verkenskoppen of offer- ghaevene mogen niet verder in taveernen ofte bierhuysen worden verder verkpgt». Dan konden oproepers Frans De Backer en Mare De Bisschop, geassisteerd door de andere gildebroeders, de ver koop beginnen waarbij fabel achtige prijzen werden gebo den voor vaak eenvoudige za ken. Het geld wordt immers goed besteed. Dat weet men te Essene reeds. Nu was het de bedoeling toren en voorgevel van de parochiekerk te laten zandstralen doch zelfs met de laagste prijsofferte, 1.2 mil joen, bleek zulks niet haal baar. De opbrengst zal dan worden bestemd om veldka- pellen te restaureren. Ondertussen kon men zich in de verwarmde feesttent te goed doen aan «boerekost» be goten met lambiek, platten of kriek bij het lustig spel en gezang van Sus Kavoo met een trekorgel uit 1924. In de eetzaal van de zuster school deed men zich achteraf te goed aan erwtensoep met korstjes, voorgerecht, var kensgebraad met groentekrans en kroketten en koffie met gebak. L.H. Het dekreet van 19.6.1978 Uit wat voorafgaat blijkt dan was voor Buggenhout dan ook overduidelijk dat op het ook overbodig. Logischer gebied van beleid inzake bi- ware het dat de staat de blioteekwerk aan het Bug- degelijk werkende vrije bi- genhoutse gemeentebe- blioteken ruimere financiële stuur geen verwijt kan ge steun zou verlenen. stuurd worden. Totdaar het schrijven van schepen De Ridder. Sedert donderdag 20 januari 15.00 uur is de spoorweg brug op de noordelijke omieidingsweg te Zele voor het verkeer toegankelijk. Meteen wordt een einde gesteld aan een omleiding voor alle verkeer die haast drie jaar heeft geduurd. Er komt ook een einde aan het drukke verkeer van vrachtwagens die hun weg dienden te banen door de Zeelse dorpskom. Gezien de verkeerssignali- zatie op de brug was aange bracht en ook de verlich ting volledig klaar was, wa ren er inderdaad geen hin derpalen meer om over te gaan tot de opening van de brug. Het verkeer werd on middellijk over de vier rij stroken toegelaten. Een en ander gebeurde in overleg met de verkeerskommissie. Weliswaar is nog niet alles zoals het moet zijn. Er is nog een flessenhals daar waar de werken aan de rio lering worden uitgevoerd. Dat is ter hoogte van het kruispunt Lokerenbaan - Hoekstraat - Omleidings- baan. Het verkeer zal daar geschieden op 1 rijbaan, ingedeeld in 2 rijstroken, een voor beide richtingen. Hier geldt natuurlijk een inhaalverbod en een snel heidsbeperking. Deze wer ken zullen nog een tijdje duren, zodat de weggebrui kers worden aangezet tot de nodige omzichtigheid. GEEN LICHTEN De werken aan de brug werden gestart begin 1979. Het heeft dus heel wat voe ten in de aarde gehad voor aleer men klaar is gekomen met dit kunstwerk. Daarbij heeft men echter ook de nodige aandacht besteed aan de aanvoerwegen die werden aangepast. Zo kan men nu beschikken over een twee rijbanen met ie der twee rijstroken die ge scheiden zijn door een vluchtheuvel. Dat maakt dat de toegelaten snelheid op deze weg 120 kilometer per uur is. Nogal biezonder veel, naar ons gevoelen. Dat is ook de mening van de Zeelse politiekommissa- ris, die er terloops op wijst dat er toch enkele gevaar lijke kruispunten zijn waar mee men in elk geval reke ning moet houden. Voorlo pig zullen er geen verkeers lichten komen en de vraag is of er die wel ooit zullen komen. Het is inderdaad zo dat de brug zo is gemaakt dat het bij normale weers omstandigheden in bij een normaal toegelaten snel heid mogelijk moet zijn te kunnen stoppen voor de kruispunten zijn bereikt. We hebben het hier meer bepaald over het kruispunt komende van Lokeren met de Rinkhoutstraat en ko mende van Dendermonde net voorbij de brug. Mocht uit een onderzoek evenwel blijken dat die lichten noodzakelijk zijn, dan zal alles in het werk worden gesteld om die zo snel mo gelijk te plaatsen. Met de openstelling van de ze brug voor het verkeer wordt de afstand tussen Dendermonde en Lokereir weer een stukje korter. Wanneer de automobilis ten nu ook nog de nodige omzichtigheid aan de dag leggen, wordt het een heer lijke weg om veilig op te rijden.

De Voorpost | 1982 | | pagina 17