I In Erembodegems sporthal is niet alle rozegeur en maneschi Hamse familie worstelt met integratie van gehandicapte jongen lf2o6 «Vurige schoenmaker» Waas jaarfiguur PRIJSDALING FOTO ROLAND De Voorpost VRIJDAG 22 JANUARI 18S2 35' JAARGANS NR. 3 - 28 F De sportakkomodatie van Groot-Aalst werd onder deze legislatuur ondermeer verrijkt met een pracht van een sporthal te Erembodegem, «Denderdal» genaamd. Dat deze tweede stedelijke sporthal, naast «Ter Rozen» gele gen langsheen de gelijknamige dreef, aan een noodzaak beantwoordde, hoeft niet langer bewezen te worden. Van 8 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds wordt Denderdal gebruikt door de meest diverse scholen en sportverenigin gen, waarbij alle mogelijke sporten worden beoefend, gaande van ping-pong over volleybal en basketbal tot minivoetbal en tennis. Op dat vlak is de Erembodegemse sporthal dus onbetwistbaar een sukses. Panelen De sportzaal zelf is omgeven door grote akoestische pa nelen. Dekoratief en geluids dempend zijn deze panelen wel, maar sterk allerminst. Om de haverklap dient een groot deel ervan dan ook vervangen te worden, om dat één of andere voetballer er dwars door schoot. Als men dan nog weet dat elk danks de dure kostprijs, niet ideaal aangelegd te zjjn. Ve le gebruikers wezen ons al dus op de onmogelijkheden om de fietsen te stallen in de voorziene rekken bij regen weer. Dit fietsenrek loopt im mers onder water bij hevige regenval, zodat de fietsen van gebruikers en bezoekers zomaar lukraak tegen de muren van de sporthal op gestapeld worden. Dirk wil naar de gewone school T Peter Vertentenstraat te Hamme woont het gezin Van de Sompel. Een woning, gelukkige mensen. Mijnheer heeft een goede baan en mevrouw Jdert het huishouden en zorgt ervoor dat alles kraaknet en zindelijk is. Een zoals er in Vlaanderen duizenden zijn. Op zichzelf niets biezonders, niets Maar er is Dirk, een levenslustige jongen van vier, het kind waarop het ll lang heeft gewacht. Dirk is voor de buitenstaander een probleemkind, jnijnheer en mevrouw Van de Sompel is hij een lieve jongen, die gewoon neer aandacht vraagt dan een ander kind. Dirk is lichtjes mongoloïde, is pndelijk niet eens achter op zijn leeftijdsgenoten, begrijpt wat er wordt ld, volgt aandachtig de gesprekken, speelt zoals een andere jongen van beelt, maar heeft de handicap dat hij nauwelijks een woord kan uitbren- En... hij reageert ook een tikkeltje trager. Maar verder geen vuiltje aan de Of toch wel? luk kon bij de heer en echtgenote niets van wat de De eerste stap juw Van de Sompel dokter hem had verteld. Geregeld bezochten de ou- te«r op. Eindelijk zou Maar een paar dagen later ders van Dirk de kinderarts Broom in vervulling slingerde diezelfde dokter de en die vond het maar best J Mevrouw Van de waarheid in het gezicht van dat Dirk naar het biezonder fel, zo had de dokter mevrouw Van de Sompel. onderwijs zou gaan. Daar Léstigd, was zwanger. «Ook geneesheren hebben was zijn plaats, zo luidde het werden negen blije wel eens geen gevoel, besef-, vonnis Mijnheer en me- - voi verwachting fen niet dat anderen kunnen vrouw Van de Sompel leg- an de kleurtafel met de andere kinderen van de Hamse Sint-Jozefsschool. vh) Van de Sompel met Dirk aan de hand de speelplaats op. Mevrouw Emilienne verwel komde de twee en als bij wonder. Dirk vermengde zich onmiddellijk met de an dere kinderen en begon met hen te spelen. Zowel de kleuterleidster als mevrouw Van de Sompel hadden be grepen dat het tussen de ukkepukken allemaal wel zou loslopen. Zegt mevrouw Waterschoot: «Ik heb de_ kinderen in de klas wel voorbereid op de komst van Dirk. Ik heb hen verteld dar er nog een jon getje naar de klas zou komen dat een tikkeltje anders was dan hen. Maar waarmee ze best over de baan zouden kunnen». Ze bleek overschot van gelijk te hebben. Een en ander maakte dat de ouders van Dirk zich gesterkt voel den in de idee dat Dirk het ook in een gewone school, tussen gewone leerlingen, zou kunnen rooien. Maar de kinderarts wilde daar niet van weten en stel de Dirks ouders voor de klei ne naar een school in Ant werpen te sturen, een school voor biezonder onderwijs. Een dilemma? Service telefoon Dirk naar Antwerpen? Dat konden de heer en mevrouw Van de Sompel hun oogap pel niet aandoen. Bestond er dan in Hamme geen school voor biezonder onderwijs? Uit verschillende kontakten die men had, bleek daar in derdaad geen oplossing te zijn. Tot mijnheer Van de Sompel poogde via het be kende radioprogramma Ser vice telefoon een doorbraak te forceren. Tot driemaal toe probeerde hij tevergeefs telefonisch kontakt te krijgen met de radio. .En dan lukte het: Martin De Jonghe stel de de heer Van de Sompel voor zijn probleem op papier te zetten en in de uitzending van 13 januari hoorder, vele luisteraars in Vlaanderen en in Nederland plots het levensgrote probleem van Dirk en zijn ouders. Kan men een jongentje dat weliswaar lichtjes mongoloïde is zon der meer naar het biezonder onderwijs sturen, waar zijn leerkansen voor een flink stuk worden beknot? Moet men een dergelijk kind niet eerst de kans geven zich te ontwikkelen in een gewone school, tussen gewone kin deren? Dat is de kern van de vraag. Maar het bijkomend probleem is dat wanneer de ze proef in de normale school falikant afloopt, waar moet Dirk dan naartoe? Naar Antwerpen? Veel te ver weg van huis? Te lang onttrokken aan de ouderlijke zorgen? En wordt er dan nog wel adek- waat genoeg gewerkt aan zijn opvoeding? De heer Van de Sompel: «We hebben ondertussen met verschillende instanties gepraat. We hebben ook kontakt gehad met de voor zitter van de Vereniging voor Gehandicapten te Hamme die ons de goede raad gaf zo snel mogelijk een vergade ring te beleggen met de so ciale verpleegsters. Zij ko men overal aan huis en we ten dus welke noden er zijn. Zij weten ook welke gezin nen met een analoog pro bleem gekonfronteerd wor den en vaak met hun pro bleem niet naar buiten dur-"~ ven komen. Die vergadering komt er beslist. Er is ook kontakt geweest met provin cieraadslid en schepen van de gemeente Hamme, de heer Vincart, die alle steun toezegde. De bedoeling is in een gewone school te kun nen beginnen met een klasje Een zicht op de fietsenrekken en zandbak aan de Erembodegemse sportschuur. CDJ) Zeker geen fraaie entree. CDJ) iet kind dat komen 'j18 'oorbereidingen wer- troffen, want de klei- uit moest in de beste og idigheden het leven „n treden. Alles verliep e Bl. Tot het moment wc geboorte kwam. Een H(ewone bevalling, dat haar dan de koude na van de gynaecoloog. z >y was niet helemaal i Onomwonden deelde va t mijnheer Van de ng I mee en gaf hem w de goede raad niets pg n vrouw te zeggen, e was nog herstellen- de bevalling en kon t zware slag niet dra- 3 2 iToen de dokter me I I elde dat Dirk lichtjes n' loïde was, werd alles 'oor mijn ogen. Je ziet lat je droom in elkaar ie carrière die je voor d( >n gedachten al had jq >uwd, is met een klap jBnen». Dat zegt mijn- an de Sompel die nog r°J terugdenkt aan dit 'el ka moment. Hij deed ie an hem werd ge- D< en zei tegen zijn de lijden onder uitspraken die zij doen», zegt de heer Van de Sompel. Dirkje werd thuis omringd met de beste zorgen. Niet dat men hem angstig ver borgen hield voor de buiten wereld of dat de ouders poogden te verdoezelen dat zij een gehandicapt kind hadden. Maar hij vergde nu eenmaal meer genegenheid dan een gewoon kind. Het ontroerende is echter dat Dirk zijn ouders voor die be kommernis om zijn persoon dagelijks honderden keren dankbaar is. Terwijl we" op bezoek waren nestelde hij zich behaaglijk op vaders schoot, wreef langs zijn wang alsof zijn handjes op ontdekking gingen naar een voor hem nog onbekende wereld, smeekte "om een zoen. Het geluk straalde van zijn gezicht. Al kon hij met moeite de oogjes open hou den. Dirkje was verkouden en hoeste zwaar. Maar hij bleef een en al aandacht voor wat er te gebeuren stond. Een kind zoals een ander. den zich bij die beslissing niet neer. Dirk was helemaal niet achterlijk, integendeel, hij was een schrander baas je, dat weliswaar kleine leer moeilijkheden had, maar erg was dat niet. Op zekere dag werd ten huize Van de Som pel aangebeld. Het was een dame die zichzelf voorstelde als Emilienne Waterschoot, kleuterleidster in de Sint-Jo zefsschool die vlakbij ligt. Zij kwam eens praten over Dirk en onderzoeken of hij niet naar school kon komen. Hij was tenslotte bijna vier jaar. Mijnheer en mevrouw Van de Sompel vonden dat niet eens een slecht idee. Alhoe wel, er waren twijfels: in de eerste plaats zou Dirk dat aankunnen en in de tweede plaats hoe zouden de andere kinderen reageren? Maar mevrouw Emilienne wuifde al die problemen weg met de woorden: «Laten we het eens proberen. Kom mor genvoormiddag met Dirk maar naar de klas en dan zien we wel». Zo gezegd, zo gedaan, 's An derendaags stapte mevrouw De familie Van de Sompel: Waarom geen bijzonder onderwijs in Hamme?». (vh) an] uitgave van 8 VERIJ DE CUYPER VbjI 34 Dondormonde 052'21 40.60 rek KB 442-8601481-36 lot nummer 28 F 1.260 F 650 F M lid 340 F lil *^oordeli|ke uitgever De Wase Persklub heeft zaterdag jl. haar onderscheiding «figuur van het jaar» voor 1981 toegekend aan de Gentse Sint-Niklazenaar, priester, muziekpedagoog en flamingant Ignace De Sutter die vorig jaar zeventig jaar werd en ter gelegenheid daarvan uitgebreid gehuldigd en bejubeld werd in de abdij van Male (Brugge) en in de stadsbibliotheek van Sint- Niklaas. Binnen in dit blad het tweede deel van het exkluzieve interview dat onze medewerker Leo De Bock met de vurige schoenmaker» rond de kerst had in de Sint-Trudo-abdij. Een belangwekkend vraaggesprek werd het, zoals zij die de eerste afleve ring hebben gelezen konden ervaren. Nakaarten over de oekumenische gedachte, het kerklied, impressies rond Carl Orff, Guillaume Van der Graft en Jef Van Hoof. Volgende week vervolg en slot van dit dokument. (wv) voor gehandicapte kinderen. Ook de direktie van de Sint- Jozefsschool en het ouder- komitee staan niet weiger achtig tegenover deze idee». Het grote en enige probleem lijkt er nu in te bestaan aan adressen te geraken van ou ders die gehandicapte kinde ren hebben en ze graag dicht bij huis naar school zouden laten gaan. Die adressen zou de heer Van de Sompel graag bekomen. Hij wil al zijn vrijetijd besteden aan het bezoeken van deze men sen, want ze zijn blijkbaar behept met hetzelfde pro bleem dat hij heeft gekend: het zetten van de eerste stap. Het adres van het gezin Van de Sompel is Peter Ver tentenstraat 71 te Hamme (tel. 052/47.02.19). De toe komst van Dirk en van vele andere kinderen uit Hamme en omgeving staat op het spel. Als men echter meer achter grondinformatie inwint bij sportbeoefenaars, gebrui kers en personeel blijkt niet alles in Denderdal koek en ei te zijn. Heel wat onvolko- mendheden kunnen trou wens reeds opgemerkt wor den door een toevallige be zoeker. Zo is één van de glazen ingangsdeuren ge broken en vervangen door een houten paneel. Bij nade re informatie blijkt deze toe stand echter reeds twee jaar te bestaan. In het buffet-cafetaria, dat uitbesteed werd aan een brouwerij, wordt men on middellijk getroffen door het lawaai van de geluidsinstal latie. Het feit dat men trou wens niets kan merken van het gebeuren in de zaal zelf, omdat het glas tussen beide lokalen afgeschermd werd met doeken, geeft nog meer het gevoel dat men jn een gewone café terechtkomt dan in het buffet van een sporthal. Ook het feit dat een gewone konsommatie er 25 fr. kost is nu niet bevorderlijk om er lang te vertoeven en er gezellig na te kaarten over één of andere wedstrijd die in de sporthal zelf plaats had. In de sportruimte zelf wordt de bezoeker onmiddellijk ge troffen door de felle licht sterkte. Van energiebespa ring is hier weinig merkbaar, en naar wij vernamen van een aantal gebruikers is een dergelijke lichtintensiteit niet steeds noodzakelijk en bevorderlijk voor alle spor ten. Gezien het feit dat wij bij herhaaldelijke bezoeken nooi? het skorebord in wer king zagen, terwijl de eerste klasse dames basketbal- ploeg Leonidas gebruik maakte van een eigen skore bord zijn wij ook hier op informatietocht uitgeweest. Hierbij bleek dat dit elektro nisch bord, dat een flink pak geld kostte, in twee jaar tijd amper een vijftal uren dege lijk werkte. Op dit ogenblik schijnt een onderdeel ervan in het bezit te zijn van de leverancier. Deze wil het her stelde stuk niet leveren, zo lang de stad Aalst de veroor zaakte kosten niet betaalt, terwijl de stad anderzijds niet wil betalen zolang de hersteller niet geleverd heeft! Daarbij dient nog ver meld dat de organisators van wedstrijden met beta lende toegang de sportzaal inhuren met gebruik van elektronisch skorebord en geluidsversterking inbe grepen. paneel 2.000 fr. per stuk kost. kan-men zich een idee vormen van de supplemen taire exploitatiekosten welke de vernieuwing van deze stukgeschoten luxepanelen elk jaar met zich brengen. Dit blijkt echter niet alles te zijn, want ook over de werking van 'de stortbaden zijn de klachten legio. Theoretisch kan het water op de ideale temperatuur afgesteld wor den. Bij het indrukken van een knop wordt er dan vol doende water gesproeid op dat men zich na één of ande re sportieve krachtinspan ning opnieuw zo fris als een roos zou voelen. Noch het één noch het ander blijkt echter degelijk te werken, zodat de sportbeoefenaar bij het gebruiken van de stort baden regelmatig vanonder het water moet springen omdat het ofwel te heet of wel te koud is. Naar men ons vertelde zou één van de oor zaken van de slechte wer king van de stortbaden die nen gezocht te worden in het niet-gebruiken van de water- ontkalker, die wel in de sporthal aanwezig is, maar er reeds meer dan één jaar werkloos bij staat. Het stads bestuur schijnt immers nog steeds niet de tijd gevonden te hebben om één of ander bevoegd personeelslid naar Erembodegem te sturen om er voor de koppeling van de ontkalker aan de waterlei ding te zorgen. Nochtans een werk dat theoretisch op een dag kan geklaard wor den. Nog andere voorbeelden van wantoestanden in de sporthal Denderdal zouden kunnen aangehaald worden, zoals de problematiek rond het onderhoud van de toilet ten, het onderhoud van de verwarmingsinstallatie, enz. Ook de prachtige omgeving van de sporthal blijkt, on- Ook de kinderen werden bij dèssoleo^- - gevinr vergeter, HiorOij werd Je steile helling naar de Dender toe ideaal ge bruikt voor het aanbrengen van een (Zweedse) glijbaan, en werd vóór de sporthal zelf een zandbak gebouwd. Na regenweer blijkt deze zandbak echter niet bruik baar te zijn voor kleine kin deren, omdat men hem wa terdicht maakte en het water dat in de zandbak zelf ter echtkomt aldus geen uitweg naar buiten meer heeft. Tot slot van dit alles willen wij nog wijzigen op het feit dat de huurprijzen van de sporthal op 1 januari jongst leden drastisch verhoogd werd, zodat ook op dit vlak de kritiek van een aantal ge bruikers niet uit de lucht is. Deze kostprijs bedraagt op dit ogenblik 300 fr. per uur voor de ganse sportvloer, 200 fr. voor de helft ervan en 150 fr. voor één derde. De scholen betalen slechts de helft van deze prijs. Van de tennissers wordt op dit ogenblik een bedrag ge vraagd van 400 fr. per uur. Bij wedstrijden van betaalde toegang werd de huurprijs verhoogd tot 600 fr. per uur. Daartegenover is de huur prijs van de kleine polyva lente zaal waarin vooral pingpong wordt gespeeld wel bescheiden gebleven vermits men slechts 100 fr. per uur moet betalen, aan de vzw Aalsterse sportcentra, die de ganse stedelijke sportinfrastruktuur van Groot-Aalst beheert. Positief in de reglemente ring is dan weer het feit dat niet-Aalstenaars dubbel ta rief betaleh, zodat aldus bij na automatisch de Erembo degemse sporthal gebruikt wordt door Groot-Aalsterse FOTQ, BOLAND - FOTO ROLAND Minolta X81 met lens 45 mm2 9.950 Olympus OM 10 met lens 50 mm 1.8 9.900 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albnrtstrait, 448 KOORCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS FOTO ROLAND - FOTO ROLAND

De Voorpost | 1982 | | pagina 1