André Verstraeten (vzw Durme-Lokeren): «Er moeten voorbeelden worden gesteld» Eigenaars van weekendverblijven: wie zijn ze? Burgemeester Verbeke (Stekene): «Het vraagt veel werk, maar regularisatie wordt doorgevoerd Illegale weekendverblijven in het Waasland <3> ÜA T iXZWZSt ~d,V=; Een dankwoord 24 - 22.1.1982 - De Voorpost «De wetten zijn er, maar de toepassing ervan blijft uit. Het komt er op aan dat er vanuit de hogere overheid eens drastisch wordt opgetreden, en de wildgroei van weekendverblijven in open ruimten zal dan wel meer geregulari- zeerd zijn dan dat nu het geval is». Aan het woord is André Verstraeten, ondervoorzitter van de milieugroepering vzW Durme," afdeling Lokeren. Met die man hebben we zo'n twee uur lang een gesprek gehad, een nog te kort onderhoud in feite, omdat André Verstraeten op het vlak van illegale weekendverblijven in Waas al zoveel heeft meegemaakt. In een niet gering aantal gevallen heeft vzw Durme een proces ingespannen tegen eigenaars van weekendverblijven in Waasmunster, Berlare, Lokeren, Eksaarde... De eisen die daarbij werden gesteld reikten verder dan alleen maar het bekomen van een morele schadevergoeding. Er werd met dergelijke gerechterlijke akties ook geprobeerd, het recht op herstel van de open ruimte in kwestie toegewezen te krijgen. Maar wat die laatste eis betreft, heeft de milieugroepering niet altijd haar slag kunnen thuishalen. Gevolg: een beslissing tot afbraak van een illegaal neergepoot weekendverblijf bleef een aangelegen heid voor de gemeentelijke overheid en die laten het nog steeds na, tot een zo onpopulaire maatregel over te gaan. Er zijn wel gevallen bekend waar toch tot afbraak werd overgegaan, in Moerbeke bijvoorbeeld. Maar die gevallen zijn toch erg zeldzaam. André Verstraeten van vzw Durme: «Er moeten voorbeelden worden gesteld» (Ivb) De vzw Durme werd in 1968 opgericht. Op het vlak van milieubeheer stelden zich van meet af aan een aantal problemen, en de milieugroepering had dus de handen vol. En in dat problemenpakket hoorden ook de illegale weekend verblijven. Die zaak werd dus aangepakt op het mo ment dat de wildgroei pas goed was begonnen. Vrij vlug zou echter blijken dat de bescherming van open ruimten een niet zo gemak kelijke karwei zou worden. De heer Verstraeten kan erover meepraten. Diskus- siëren, procederen, korres- ponderen, allemaal bezig heden waar enorm veel vrije tijd aan moet besteed worden en waarbij de uit eindelijke rezultaten niet naar verhouding zijn... Met de regelmaat van de klok vestfgt de vzw Durme de aandacht op het toch wel storend probleem van weekendhuisjes die in groenrijke gemeenten als paddestoelen uit de grond rezen: in Stekene, Sinaai, Waasmunster, Daknam, Kemzeke, Lokeren, Berla re... Door middel van pers mededelingen wordt er ge tracht de publieke opinie te informeren, in een niet ge ring aantal gevallen ook om het lakse optreden van ge meentebesturen aan de kaak te stellen. Een bericht bijvoorbeeld uit 1977: «Het is wel overduidelijk dat al leen een streng optreden van de overheid deze be dreiging van de natuurge bieden kan beletten. Deze aktieve natuurbeschermen- de verenigingen betreuren het afzijdig blijven van de landbouworganisaties, die zich blijkbaar niet interes seren voor verknoeiing van landbouwgronden» En recent werd ook nog volgende persmededeling verspreid (december 1981). Ook in dit bericht wordt in niet mis te verstane woor den de rol van de gemeen telijke overheid aan de kaak gesteld: «De natuur- schendende wildbouw in onze schaarse open ruim ten is een oud zeer. Zeker in de streek langs de Moer vaart in Sinaai en de bossen van Waasmunster. Deze onwettig opgerichte week endverblijven zijn de voor bije jaren met tientallen veroordeeld door de recht banken om te worden afge broken. Maar de gemee ntebesturen en de nationa le overheid lieten de open ruimte liever verloederen en hebben die afbraken niet uitgevoerd. Op zich zelf een uitnodiging voor nieuwe, egoïstische natuur- schenders om hun sta-cara- van of chalet zonder ver gunning in de natuur te plaatsen. De vzw Durme heeft die schandelijke toe stand steeds aangeklaagd en dringt er nogmaals op aan dat de gemeen tebesturen hun verant woordelijkheid zouden op nemen. Of moet er ge wacht worden op jamme rende politiekers mochten volgend jaar de groenen hun intrede doen in al onze gemeentehuizen? De laks heid van de huidige macht hebbers tegen de schending van de natuurgebieden kan dit enkel in de hand wer ken», schrijft de milieug roepering. Een type-voorbeeld Wat het inspannen van een proces tegen eigenaars van illegaal neergeplante weekendverblijven betreft, kan ondervoorzitter Ver straeten een aardig woord je meepraten. Tot op he- Waasmunster, Sinaai en Stekene zijn 'groene gemeenten waar tientallen illegale weekendverblij ven werden neergepoot. Pas nu begint men echt werk te maken van een heuse regularisatie, een werkje waarmee diverse gemeentebesturen nog wel een aantal jaren zullen zoet zijn. Niet alle gemeen ten zijn al daadwerkelijk begonnen met een regula risatie, maar in Stekene bijvoorbeeld zijn de werk zaamheden volop aan de gang. Om de wildgroei te kunnen regulariseren kunnen gemeentebesturen of wel een bijzonder plan van aanleg, ofwel een struktuurplan laten opmaken. In Stekene werd voor de regularisatie van de wijk «Drie Hoefijzers» geopteerd voor een verkavelings plan, vooral ook omdat zo'n procedure sneller zou gaan. De weekendverblijven die zich daar situeren waren nagenoeg allemaal illegaal. De eigenaars werden ontboden op het gemeentehuis, en bij die gelegenheid werden een aantal voorschriften door beide partijen besproken. Die voorschriften hadden ondermeer betrekking op afstand t.o.v. de buur, de gebruikte materialen, toegangswegen, de konstruk- ties zelf... «Die besprekingen zijn vlot verlopen,» vertelt ons de Stekense burgemeester Robert Ver beke, «niet in het minst door de bereidwilligheid van de betrokken eigenaars». Verbeke voegt er nog aan toe: «Het verkavelingsplan werd dan naar Gent opgestuurd en inmiddels werd ook goedkeuring verleend. Het gevolg nu is dat weekendverblijven ter hoogte van de «Drie Hoefijzers» gelegaliseerd zijn. Tenminste, aanvragen tot regularisatie komen nu bij de gemeente binnen, aanvragen dus voor optrekjes die er al staan. Maar zo'n regularisatie vraagt wel enorm veel werk. Ter plaatse moet eerst alles worden geïnventariseerd, opgemeten en opge tekend. Vervolgens wordt er een b.p.a. of verkave lingsplan opgesteld. Hier in Stekene zal een volledi ge regularisatie pas over enkele jaren een feit zijn. Het verkavelingsplan «Drie Hoefijzers» is immers maar een eerste in een reeks van tientallen zones voor verblijfsrekreatie. Er situeren zich nog gebie den, ter hoogte van de Koestraat (Kemzeke), Hellestraat, Heirpeersen... in totaal 42», aldus nog de Stekense burgemeester. Op onze vraag of de gemeente in het verleden ook al gerechterlijke akties heeft ondernomen, antwoordt de burgemeester: «Voor eender welke konstruktie die buiten een daartoe voorziene zone wordt neergeplant, wordt proces-verbaal opge maakt en verstuurd naar Dendermonde! Maar pro cederen is er nog niet bijgeweest». Hierbij kan worden opgemerkt dat het opmaken van een p.v. eigenlijk het minste is, waartoe de gemeente kan overgaan. Veel resultaat blijkt dat trouwens niet op te leveren. De h. Verstraeten van vzw Durme zei me in dat verband dat bij de rechtbank in Gent zo'n 150 dossiers over illegale optrekjes in Wachtebeke en Moerbeke zonder meer werden geklasseerd. «Het brengt allemaal zoveel werk mee», luidt het argument. Terug naar ons gesprek met de Stekense burge meester. Verbeke vertelt dat pas over enkele jaren de regularisatie een feit zal zijn, maar voegt er wel aan toe dat éénmaal het zover is, het gemeentebe stuur er niet zal voor terugdeinzen om illegale optrekjes drastisch aan te pakken. «Drastisch» betekent ondermeer afbraak, een uiteraard onpo pulaire maatregel, waarvoor een aantal gemeente besturen niet erg happig zijn. Weekendverblijven op Stekens grondgebied worden belast voor 2.500 frank, maar dat bedrag zou volgens de burgemees ter eventueel tot 5.000 frank worden opgetrokken. Verbeke: «Er wordt hier intensief toezicht gehou den, omdat we van mening zijn dat de natuur daadwerkelijk moet beschermd worden. We zijn er alvast in geslaagd de Stropersbossen onaangetast te laten, maar in de Koestraat moet wel geregulari seerd worden.,Allemaal veel werk, zo'n procedure, maar het lijkt me wel de moeite waard inspanningen te leveren om een verdere verloedering van open gebieden te voorkomen.» den heeft de vzw Durme al een tiental gerechtszaken achter de rug, waarbij tot 1977 de vereniging twee maal één frank morele schade kreeg toegewezen, terwijl in Daknam de af braak van een weekendhuis door de eigenaar werd uit gevoerd. Maar procederen duurt erg lang. Wie voor de rechtbank in het gelijk wil gesteld worden, moet jaren geduld opbrengen. Een interessant voor beeld om de gerechterlijke rompslomp te illustreren is bijvoorbeeld «het geval B.» In 1971 bouwt hij een 'hut' in de bossen van Dak nam. De vzw Dyrme maakt burgemeester en schepe nen van Lokeren hierop at tent en dient klacht in £>ij de rijkswacht van Lokeren. In maart 1973 komt de zaak een eerste maal voor in de korrektionele rechtbank in Dendermonde. Op grond van artikel 64 wordt B. ver oordeeld. Maar gauw blijkt dat de eigenaar het hierbij niet laat zitten. Hij wil kost wat kost aan het langste eind trekken. Maar ook de vzw Durme is niet zinnens, in te binden. B. gaat dus niet akkoord met zijn ver oordeling en tekent beroep aan. Pech voor hem, want voor-het hof van beroep in Gent wordt in december 1973 de veroordeling be vestigd. Bovendien wordt Toen de problematiek van weekendverblijven zich akuut begon te steil I werd er op initiatief van het Nationaal Komitee Weekendverblijven in 1975 sociaal onderzoek gehouden onder de leden van die vereniging. Via informatieblad werden in april 1975 een aantal vragen gesteld (24 in tot waarmee men een antwoord wou bekomen op ondermeer het profiel van eigenaars, het gebruik van het optrekje, het weekendverblijf zelf en infrastruktuur van het verblijf. Dat onderzoek leverde een aantal interess i gegevens op. Vooreerst bleek uit de ingezonden vragenlijsten dat vanaf 1960 het probl gestadig begint te groeien, terwijl de werkelijke 'boom' pas in 1967 komt. j dat jaartal af wordt een verdubbeling van de cijfers vastgesteld. Daarna gaat trend iets bergaf, al blijken op 5 februari 1971, datum waarop de nieuwe wet op de r.o. en stedebouw in het Belgisch staatsblad wordt gepubliceerd, 9 mensen eigenaar te zijn van een weekendverblijf. In de studie voegt men er toe,: «Ondanks waarschuwingen van diverse zijden is 'men' blijven doorko Dit geeft naar onze mening te denken. Ëen onderzoek naar het 'bouwgedrag' de doorsnee Belg zou misschien een licht kunnen werpen op dit fenomeen». Wie zijn nu die mensen, die zich geroepen voelen een weekendverblijf aan: schaffen? Het overgrote deel van de eigenaars bestaat uit arbeiders en bedie den. Niet minder dan 76% komt uit deze groep werknemers. Ook valt ee belangrijke groep van gepensioneerden op. En dan zijn er nog de zelfstandige die (in 1975) ruim twaalf procent uitmaken. kol Uit hoeveel leden bestaat een gezin van een weekendverblijf-eigenaar? Uit o >anj studie blijkt: bijna 35% zijn gezinnen met twee personen, bijna 22% bestaat 1 drie personen, families met vier personen maken bijna 18% uit. Tot zover enk - gegevens uit een studie van het NKWV in 1975. I let i "ge Prikkeldraad en andere waarschuwingen: niemand is welkom (Ivb) Voorbeeld van een ingreep die zonder zin voor milieubeheer werd doorgevoerd: stompjes, restanten van wat eens bomen waren (Ivb) den uitgestoken in de rich ting van de overheid. «Want,» zegt dé heer Ver straeten, «ook van zoge naamde immobiliënkanto- ren zou je best wel eens de vuile was kunnen uithan gen. Kijk even in een huis koop. daar Iemand uit de stad door de geldboete verhoogd en het uitstel van één tot een half jaar teruggebracht. B. gaat nu in kassatie, maar zijn dossier wordt niet ont vankelijk verklaard in sep tember 1974. B. wil alle middelen uitputten en richt een genadeschrift aan de koning. Ook dat levert geen resultaat op. De mi lieugroepering wil nu, ge steund door de veroorde ling, dat er tot daadwerke lijke afbraak wordt overge gaan. In september 1975 wordt een schrijven gericht aan het bestuur van Stede- bouw en Ruimtelijke Orde ning en daarin wordt aan gedrongen. op een uitvoe ring van het vonnis. En dan doet zich een gebeurtenis voor, die in feite een eind punt had kunnen beteke nen voor heel deze affaire. Het weekendverblijf brandt immers af in novem ber 1975. Maar B. wil de strijd nog even voortzetten en vindt er niets beter op dan op dezelfde plaats een nieuw weekendverblijf neer te poten. Het spel kan opnieuw beginnen: het in dienen van een klacht, te rug een dagvaarding voor de rechtbank en B. trekt alweer aan het kortste eind. En hij wordt veroor deeld in november 1977. Voor het hof van beroep in Gent tenslotte wordt deze uitspraak op 23 maart be vestigd. B. is ondertussen overle den, maar zijn weekend verblijf staat er nog. Het zal nu wel worden afgebro ken, niet op basis van de uitspraak, maar wel omdat de erfgenamen in dat ver- Dwangsom band goede wil hebben ge- «Van de regularisatie, toond. Bijna tien jaar pro- die in 1974 is ingezet, is cederen dus, om uiteinde- konkreet niet veel in huis lijk te moeten vaststellen gekomen,» gaat de heer dat het vonnis niet werd Verstraeten verder. «Nog uitgevoerd. steeds bevindt zich een res- Over zo'n gang van za- pektabel percentage illega- ken kan André Verstraeten le weekendverblijven in na- meer dan één voorbeeld tuurgebieden of zones met geven. Volgens hem moet landschappelijke waarde, trouwens niet alleen een kom( er nu a beschuldigende vinger wor- drastisch op ,e wordt gegeven bleem kan worden dijkt, maar daarvoor if9er ten eerst een aantal w beelden worden ges p door een drastisch den. En dat zie ik nog zo vlug te gebeuren, sluit de heer Verstraete André Verstraeten delde hierboven al ovei eigenaars van weekend blijven, die door «loc praktijken» van verkq bij de neus werden g( men. Ludo Anthonis die een proefschrift ma over de problematiek de tweede verblij' beaamt ten volle de ver V ring van Verstraeten:*^ advertenties wordt meermaals gebruik maakt van termen 'weekendgronden'. bui lowgronden, toekoi"8 gronden en dergel 1® meer, daar waar het me 1,1 J al gaat om gronden die gen in landbouwzone. I ere gebied, natuurgeb maar er is geen politieker parkgebied, reserva volgens de geldende pr 1 nen van aanleg of de die daartoe de wil durft op te brengen. Elektoraal is met een drastisch optreden west plannen. Daar niet veel te winnen. Noch- artikel 56, tweede pa es tans bestaat nu ook de mo- raaË voorziet dat bepa gelijkheid om tot het hef- ^aken ook in de or 4onj.,... een nuis- f yan dwangsom over handse akten worden aan-hutsblad. Bosgrond raan in„,nsvnn meld. wordt er bii de i hier, bosgrond te gaan, te innen van eige- meld, wordt er bij de naars die reeds een veroor- ste verkopen ofwel deling hebben opgelopen, verkoopskontrakt brengen ling geen gevolg wordt ge- lingen die opgelegd kontaktop.De vraag of op geven. kan de eigenaar tot door het hierboven betrokken grond ook he( bc,a,en van e(Jn gcld. n0emd artikel 56». En som gedwongen worden, do Anthonissen bes zolang alles bij het oude «Op die manier wor blijft. In de meeste geval- heel wat mensen bij nik.» «r. A* lAaa ,i„u w len zal het hier gaan om neus genomen, al dan hi t even verblijven die moeten afge- met medeweten van de torr HrnÏLn arlmHnfVaa broken worden, een ge- koophoudende «Ml betrokken grond te gaan rechterliike beslissinv informeren bij de gemeen- recmen,JKe Desiissing, 6 maar waaraan geen gevolg mag gebouwd worden wordt ontweken of nauwe lijks beantwoord, komt de brave stedeling te. Het gevolg: in een niet gering aantal gevallen wordt voor de gekochte grond een deel 'in het zwart' uitbetaald en de rest van het bedrag zal wel bij de notaris geregeld wor den. En op het moment dat het dan op het plaatsen van de handtekening aankomt, kan men meestal niet meer terug. Een deel in het zwart betaald, zie je, "en daar komt niemand graag voor uit. Eenmaal zover is het grootste kwaad geschied», aldus nog André Ver straeten. koophoudende rissen». Luc VAN BROÏ ren il Onze reportageserie over illegale weekendverbtij Bm ven in het Land van Waas is enkel tot stand kunnti |m komen door de welwillende medewerking van eei ine aantal instanties, terwijl ons bovendien een aantt t studies over de problematiek ter hand werden gé1er steld. Vooreerst een woord van dank aan het Natto at v naai Komitee voor Weekendverblijven, de Bontv Beter Leefmilieu, de Stichting Leefmilieu van dtde Kredietbank. Dank ook aan de heren Clem Rueleti en André Verstraeten van de milieugroepering vz^ón Durme, afdelingen Waasmunster en Lokeren. Ten ha slotte hebben we gegevens geput uit studies van Pad w Durinck (visvijvers), P. Leroy, Ludo Anthonissa en en het tijdschrift Groen Waasland. 1! 1st

De Voorpost | 1982 | | pagina 20