Een keiharde sport Jury had weer moeilijke taak bij sportlaureaat-verkiezing DESIRE DE RIDDER IN DE KIJKER Desiré De Ridder in volle aktie (gdw) lukkig werd ik geste# mijn klub die jaarlijkse strijd organiseert te M te Baardegem. Boven niet ik van financiël MOTORCROSS Als we even de archieven van het sportkomitee gaan napluizen in verband met de reeds gehuldigde sport- laureaten van Aalst, dan bemerkt men dat daar namen in voorkomen van pioegen en mensen die in de loop van dit jaar waarin zij gevierd werden één of andere Belgische, Europese, of wereldprestatie gele verd hadden, waar nu nog over gesproken wordt. Denk maar eens even terug aan de individuele prestaties van een Carla Galle, Lucien Van Impe, Nicole Van den Broeck, Martlne Verbreyt, en Renno Roelandt. Verder de diverse titels in ploegverband van Atletiekklub Eendracht Aalst, BBC. Okapi, Hand bal Eendracht Vrij, Krachtbal S.V. Osiris. Diverse mensen, in diverse sportdisciplines, die Aalst nog eens op het voorplan zetten. Voor de jury was het dan maar gewaagd en wanneer de jury klein bier om de uiteindelijke na langdurig delibereren tot sportlaureaat aan te duiden, een konklusie komt, dan zijn er tenzij ze in hetzelfde jaar vie- steeds die dachten dat zij len, wat ondermeer gebeurde meer verdienden dan die «be- met Maurice Maertens, Anne- lachelijke» ereprijzen. Zij vin- Marie Van Nuffel en een Guido den het belachelijk maar an- Vinck. Doch men kan geen derzijds hadden zij toch reeds hoogvliegers blijven kweken, hun kandidatuur gesteld en en dan komt maar eerst het moeten zich dan maar neer- moeilijke voor een jurylid. Hij leggen bij het oordeel van een moet een eliminatie doorvoe- jury. Voor 1981 stonden weer ren tussen sportmensen die heel wat kandidaten op de lijst niet op het allerhoogste vlak doch diegenen die geen aan- schitterden maar toch door vraag iqgestuurd hadden maar hun individuele of ploegpresta- uiteindelijk toch door het ties, het beste bereikt hebben Sportkomitee gelauwerd wer- wat in het verlopen jaar te den, waren Paul Vinck en Ger- bieden was. Alle kandidaten rit D'Haeseleer, de deelne- zijn dan ook zeer aan elkaar mers aan de «Transat 1981». Zij waren niet alleen de enige Aalstenaars maar ook de eni ge Belgen die in dat grote gezelschap, dit officieuse we reldkampioenschap zeilen, gingen betwisten van Ply mouth naar het verre Newport en terug. Toch een wedstrijd van zo'n goede 7.000 kilome ter, waar zij tot de 76 overle venden behoorden na een hel se tocht door alle weer en wind, tussen de 103 deelne mers. Om de lezer enig idee te geven van de gevaren van zo'n trip kunnen wij melden dat 4 deelnemers gezonken zijn, en dat Paul Vinck en Gerrit D'Haeseleer zich achtste kon den angschikken óp 25 deel nemers, in klasse 2. Gerrit D'Haeseleer toonde ons de vele doorstane emoties via een geslaagde dia-voorstel ling, die de aandacht weg droeg van een tot de nok ge vulde stadsfeestzaal. De he ren van het sportkomitee za gen er dan ook geen graten in dat dit Aalsterse duo, zij het onaangevraagd, tot sportlau reaat van Aalst uitgeroepen werden. Door een lang en luid applaus bewees het publiek, dat het met deze stelling ak koord ging. Nadat de voorzitter van hef Rnnrtknmifee Miel Ta- A als ter se sportlaur eaten. Paul Vinck en Gerrit D'Haeseleer werden gehuldigd om hun behaalde plaats bij de transatlantische zeilrace (per) vernier, in zijn inleidingstoe spraak zijn fierheid had uitge sproken over de talrijke aktivi- teiten die vorig jaar plaats von den en die uiteindelijk Aalst tot sportgemeente van Oost- Vlaanderen maakten, dankte hij alle klubs voor de mede werking die zij schonken aan diverse organisaties en het uit breiden van de wijksportraden. Voor 1982 wenste de voorzit ter aan alle aanwezigen dat de klubleiders hun deel kunnen bijdragen tot de huidige krisis door werklozen en pré-gepen sioneerden een zinvolle op vang te geven in de sport. Door dit nuttig doorbrengen van hun tijd, zal hun leed wat verzacht worden. Tenslot te wees hij erop dat recreatie, amateurssport moet blijven. Als einde van deze geslaagde avond werd dan overgegaan tot de uitreiking van de tro feeën. Vooreerst kwamen de interscholensportwedstrijden aan bod. Daar was het Sint Jozefscollege de grote slokop en het kwam verdiend als ver dienstelijkste school van 1981 uit de bus. Hier het rijtje van de winnaars: voor volleybal: heren: Sint-Jo zefcollege; bij de dames Sint- Vincentius Paulo-Humanio- ra, -handbal heren: Koninklijk Atheneum Aalst (scholieren en kadetten) en bij de miniemen, het Sint Maartensinstituut. Voor de dames won Kon. At heneum Aalst alle trofeeën. Zwemmen heren: Sint-Jozef college haalde alle trofeeën binnen. Bij de dames won het Koninklijk Atheneum de wis seltrofee. Atletiek: zowel de wisseltrofee, als de afzonder lijke overwinningen gingen naar het Sint-Jozefscollege. Bij de dames won de Dames van Maria-humaniora de wis seltrofee, Bij de pupillen en miniemen won andermaal het Sint-Jozefscollege. Voor bas ketbal gingen de bekers naar het Sint-Maartensinstituut. Het tornooi voor damesploegen was voor het Koninklijk Athe neum dat meteen definitief be slag legde op die begeerde trofee. Veldloop heren: Sint- Maartensinstituut en Stedelijk Onderwijs. Voor de dames: Sint Jozefsinstituut en Dames van Maria-basisschool. Voet bal een interessante winnaar, daar het bij de jongens ging om de enige winnaar uit een Aalsterse deelgemeente. Bij de pré-miniemen, werd Sint Jozefscollege Capucijnen lau reaat. Volgde dan de trofee voor de Sportweek 1981. Het gaat hem hier niet zodanig over de beste prestatie. Wel ligt het in de bedoeling van het Sportko mitee en van de verschillende klubs die reeds gedurende ja ren hun vaste deelname toe zegden, aan die Sportweek, in rolbeurt-volgorde te huldigen. Als derde beste werd de sport- namiddag voor gehandikapten gekozen. Als tweede en goed geslaagde organisatie werd het Aalsters Basket-Liefheb- bersverbond gehuldigd en K.W.B. Mijlbeek kreeg goud voor het volieybaltornooi. Dan volgde een ongelooflijk lange rij van verdienstelijke leden van diverse sportverenigin gen, die zich in de loop van het voorbije jaar op één of andere wijze nuttig hebben gemaakt, doch die ook reeds meer dan tien jaar in die ploeg of dat verbond lid zijn. Voor atletiek: Bové Albert en Frans Van We- semael. Bij de balboog: Daniël Bauwens, en Willy Lefèvre, Voor basketbal: Emiel Schol- laert van Okapi. Raymond De Neef voor biljart. Frits De Nayer voor gymnastiek. Henri Joostens en Carlos Nieuw- landt voor handboog. Pierre De Sterck als kaatser. Me vrouw Cannoot-Lowie voor haar inzet als bestuurslid voor de mindervalidensport. Ra- phaël Sterck en P.C. Alosta Hector Cornand, Renaat De Greve, Gustaaf De Greve, Maurits Grysolle, Guy Joos tens, Paul Van Hoefs en Ro ger Vergeylen voor voetbal. Paul Van Renterghem van Volleybal Kangoeroes, Eddy Heyvaert, Petrus Saerens, Ed- gard Van Driessche, Gustave Verleysen, voor de wielersport en tenslotte Hugo Bijl als zeer verdienstelijk zwemmer bij Z.N.A, En dan was het grote moment aangebroken. Men ging over tot de bekendmaking van de uitslag van de sportlau- reaten naast Gerrit D'Haese leer en Paul Vinck, In de rek- reatiesport leverden zowel Jan De drie kandidaten die werden voorgedragen tol sportlaureaat kategorie indim (per) X Van Der Hoeven, Maurice Van de Velde als Pierre Van de Winckel indrukwekkende pres taties. Maurice van de Velde is een nieuwkomer. Pierre Van de Winckel werd vorig jaar laureaat en Jan Van der Hoe ven stelde zich al dikwijls kan didaat. Voor hem was het dan ook een grote eer verkozen te worden boven zijn twee veel jongere tegenstrevers. In het klassement per ploeg was de keuze niet gemakkelijk, BBC. Olfit werd te stedelijk, BBC. The Tower en PC. Alosta te provinciaal bevonden en wer den de pré-miniemen van Eendracht Aalst, die slechts op het nippertje de finale van BVM) vierde. Derd^ de Beker van België verloren Pierre Meert van de A. tegen Kortrijk tot sportlaureaat Karateklub. Bleven n<§ van de Stad Aalst verkozen. Geert Pas en Jurg Alleszins een mooie beloning sens, respektievelijk 1 voor begeleiders Fran§ Daele- E. Aalst en Z.N.A. ovflj man en Victor Roelandt. Zoals kon zeker het beste pT steeds komt het hoogtepunt van allen voorleggeiL op het laatst. Vijf kandidaten Jurgen ging uiteindelijk] voor de individuele titel. Twee titel lopen. Als 19-jarii ervan mochten op voorhand het zijn laatste kansl afgeschreven worden. Een Geert Pas, ongetwijfe derde had wel een mooi pal- gend jaar op het li i mares maar was waarschijnlijk schavotje zal staan w haar foto vergeten te voegen hij de ingeslagen weg bij haar inschrijvingsformulier, bewandelt. Het was a zodat Lutgarde De Wachter Eddy Monsieur die hl van Bowling Irtas vijfde werd. woord uitsprak. Eddy De Boeck (motocross Jurgen Goossens en Geert Pas, eerste en tweede, bij de verkiezing t individuelen (per) 26 - 22.1.1982 - De Voorpost Het was mét een C.Z. 250cc dat Desiré zijn eerste wedstrij den betwistte en zoals dat bij motorcrossers normaal is be haalde hij tijdens dit eerste jaar bijna geen resultaat. Ook de machine was niet meer «up to date» zodat werd uitgeke ken naar een nieuwe machine, namelijk een Maico 250cc. Hier begon voor Desiré de start van een glansrijk sei zoen, namelijk het seizoen '77, tijdens hetwelk Desiré niet al leen 13 overwinningen behaal de waaronder de Paastrofee en de Pinkstertrofee, maar bo vendien glansrijk de titel van kampioen van België der nieu welingen 250cc (B.V.M.) op zijn naam schreef. Dit was nog niet alles want ook de titel van kampioen van Brabant ver scheen op zijn palmares. Ge leidelijk aan vormde zich rond Desiré een groep van suppor ters die de handen in mekaar staken en een klub oprichtten. Deze mensen betuigden niet enkel hun sympathie voor hun idool maar bovendien zorgden ze ervoor dat de financiële lasten haalbaar werden. Om dit te verwezenlijken ging men zelfs wedstrijden inrichten te Meldert en te Baardegem, een initiatief dat grote risiko's in houdt daar men steeds van het weer afhankelijk is wat be treft het aantal toeschouwers. Het is dinsdagavond 7.30 uur, ten huize van de familie De Ridder. Aanvankelijk komt Desiré moeilijk tot praten, maar naargelang het gesprek vordert verandert de situatie. Desiré De Ridder, 22 jaar oud, atletisch gebouwd en mekani- cien van beroep, vertelt ons over zijn ervaring als mo torcrosser. Het is zowat vijf jaar geleden dat Desiré's hart door de motorcross werd ver overd en hij zijn eerste stap pen op een crossmachine zette. Aanvankelijk waren Desiré's ouders tegen het voorstel, Toch werden deze eerste in richtingen te Meldert en te Baardegem een sukses. Het jaar daarop, in 1978, promo veerde Desiré naar de juniores 250cc. Aanvankelijk behaald© hij ook in deze kategorie goe de resultaten, ware het niet dat hij werd opgeroepen om zijn plicht als milicien te gaan ver vullen. Zoals het nogal eens vaak voorvalt deed deze mili tieplicht Desiré meer kwaad dan goed; zijn gewicht nam aanzienlijk toe en trainen was onmogelijk (Desiré die waar schijnlijk niet wou onderdoen voor zijn kollega's miliciens dronk teveel van het goudbrui ne gerstenat en zag zijn fysie ke konditie achteruitgaan). Ondanks dit alles werd Desiré nog derde in het kampioen schap van België en behaalde hij nog enkele ereplaatsen, maar zo vlot als vroeger ging het niet meer. Het jaar daarop ging hij van start bij de senio res met een nieuwe Yamaha 500cc. Ook hier weer ver schijnt Desiré regelmatig op het podium tot op het ogenblik dat hij wegens breuk overkop gaat tijdens de lokale wedstrijd te Baardegem en in het zie kenhuis belandt met een ge scheurd borstbeen, gekneus de ribben, rugletsel en enkele blauwe plekken. Dit voorval bezorgde Desiré een herstel- Motorcross is een keiharde sport. Zowel van mens als van machine wordt het uiterste gevergd. De motorrijder moet niet alleen over een flinke dosis durf beschikken, bovendien moet hij lichamelijk in topkonditie zijn. De ideale man op de ideale machine; dan pas kan men het ver schoppen. In België zijn er voldoende mogelijkheden om deze sport te beoefenen. Verschillende federaties organiseren iedere zondag hun wedstrijd, zoals de B.M.B. (Belgische Motorrij- dersbond waar men de echte beroeps- of fabriekspiloten terugvindt) de B.L.B. (Belgische Liefhebbersbond) B.V.M. (Belgische Verenigde Motorrijders) B.L.M., M.C.B., B.M.V., enz. Het motorcross-seizoen vangt aan in februari en eindigt begin november. Naargelang ouderdom en cilinderinhoud, soms ook naarge lang de federatie wordt iedere wedstrijd onderverdeeld in kategorieën die elk 2 reeksen betwisten van 25 minuten. In sommige federaties rijden de inters 2 reeksen van meer dan 30 minuten, ofwel zoals dat in de B.V.M. nog het geval is 3 reeksen van 25 minuten 1 ronde. Naargelang de cilinderinhoud maakt men een onderscheid tussen 125cc, 250cc, en 500cc. In stijgende lijn heeft men reeksen voor nieuwelingen en juniores, seniores of nationalen en internatio nalen. Bovendien organiseert men in de meeste federaties wedstrijden voor zijspannen (side-cars) die het geheel nog aantrekkelijker maken. Ook zij betwisten 2 reeksen van 30 minuten. De omloop kan ofwel zanderig, hard of modderig zijn, afhankelijk van de streek van organisatie. Dit verklaart bv. dat de Limburgse piloten specialisten zijn op zanderige omlopen, terwiji de meeste Waalse piloten bv. liever op harde omlopen rijden. Toch zou het verkeerd zijn dit te veralgeme nen. In België is er één organisatie waar je op wereldniveau iets kan bereiken, en dat is de B.M.B. In deze federatie vind je bekende namen als André Malherbe, André Vromans en Harry Everts die voor ons land de «Grote Prijzen» betwisten. De liefhebbersbonden zijn dikwijls ideaal als voorbereiding op de B.M.B. In een reeks van reportages die in de loop van de volgende weken zullen gepubliceerd worden zullen verscheidene streekgenoten uit verschillende federaties doorge licht worden. Eerste in de rij is Desiré De Ridder uit Droeshout-Baardegem, momenteel inter B.V.M. maar na veel aandringen kreeg hij dan toch de toestem ming om zich bij de federatie B.V.M. aan te sluiten. Waar schijnlijk heeft de tussenkomst van Stefaan Van Der Borght, die toen ook aktief was als motorcrosser, hierin een be langrijke rol gespeeld Desiré sameri met familie en supporters na een overwinning (dwg) De eerste stap van Desiré r machine (dwg) r de seniors met zijn nieuwe periode van één maand en tastte vooral zijn morele en fysische konditie aan. Toch zou hij er weer bovenop ko men: een opluchting voor hemzelf en zijn supporters. De 'volledige zelfzekerheid krijgt Desiré terug als hij opnieuw kampioen van Brabant wordt en de Paastrofee op zijn naam schrijft. In 1980 zette Desiré de grote stap naar de inters 250cc. Ui teraard werd dit een aanpas singsjaar. Desiré zelf: «Het tempo bij de inters ligt veel hoger; men houdt er langer het gashandel aan en remt minder af in de bochten. Bovendien rijden de inters drie reeksen van 25 minuten plus één ronde tegenover slechts twee reek sen in de voorgaande katego rieën». Na dit aanpassingsjaar gaat hij opnieuw van start bij de inters 250cc, ditmaal met meer resultaat. Naast één mooie overwinning behaalt hij vele ereplaatsen. Toch wordt dit seizoen voor hem weer vroegtijdig gestopt door een meniscusoperatie, een kwaal die dus blijkbaar niet enkel bij voetballers voorkomt. En dan nog enkele verdere beschou wingen: Is motorcross gevaarlijk?: «Iedere piloot heeft zijn eigen grenzen en weet hoe ver hij mag gaan. Eens men deze grenzen overschrijft d.w.z. eens men boven zijn kapaci- teiten rijdt loopt men het risiko van een valpartij. Meestal is het zo dat de echte gerouti neerde rijders minder gevaar lopen dan de andere. Door training en inzicht worden de risiko's tot een minimum her leid». Waar schuilt het grootste gevaar tijdens een wed strijd? «Het meeste gevaar loopt men volgens mij nog steeds tijdens de start. Als je bv. vooraan in de groep ver trekt en je maakt een fout dan is er veel kans dat de piloten die achter u komen je niet meer kunnen ontwijken, al dan niet met slechte gevolgen. Daarom is ook de koncentratie zo belangrijk voor een mo torcrosser». Wat gaat er allemaal in je om tijdens een wedstrijd? «Dat valt moeilijk te zeggen. Alles gaat zo snel dat er bijna niet kan nagedacht worden. Een eerste vereiste is niet te vallen en daar denk je dan steeds aan. Tijdens een be langrijke wedstrijd is er ook wel de angst dat de machine het zou begeven». Kun je uw beroep goed kom- bineren met motorcross?: «Aangezien ik mekanieker ben van beroep heb ik daar geen enkel probleem mee. Ik kan dus zelf aan mijn machine werken en wordt daarbij nog bijgestaan door mijn broers» «Bovendien heb ik de tijd om te trainen. Het enige gevaar schuilt erin dat ik door een erge valpartij niet meer zou kunnen gaan werken». Welke zijn uw vooruitzichten voor '82?: «In 1982 wil ik vooral door meer te trainen betere resulta ten behalen. Zo zal ik bv. ook intensief aan power-training doen (met gewichten en met een home-trainer). Eén a tweemaal in de week ga ik met de machine zelf trainen». Heb je daar de mogelijkhe den toe?: De meeste motorcrossers gaan naar Axel of naar Lom mei trainen waar je de echte zware zandomlopen vindt. Hier in de omgeving heb ik een eigen terrein, zodat ik me niet steeds naar Axel hoef te ver plaatsen. Al bij al is motorcross een dure sport?: «Inderdaad. Ik nog goed dat ik eerste jaar dat ik reed al 200.000 de aan machine, van de machine te Baardegem. Boven niet ik van financiël door mijn sponsor Hei verzekeringsmaatscftt zorgt voor de kledij, elkaar gerekend heb i een flinke stuiver aan Hoeveel toeschouwfci men er naar een d II B.V.M.-Inrichting?: «Dit is natuurlijk af van de weersomst den, maar meestal sö dit aantal tussen 4000». «Verleden jaaflH seerden wij een motoi Meldert. Door het kou j| kwamen wij nauwelijk T 3000 toeschouwers, i nog niet zeker is ofi toekomst dit projekt ni J voortzetten. De anden t ties B.M.B. en B.L.B. i pi winstgevend om e torcross in te richten, wekelijks meer toescp hebben. h Hit W set: Waarom waag je dan niet naar een van de federaties?: <Als ik ooit zou vei van federatie dan zal de B.M.B. zijn. Uitèraf* len mijn prestaties nog aanzienlijk moete teren zodat het nu vroeg is om hierover t< Eerst moet ik trachtë bewijzen als inter B.VL Wij althans hopen da 'II in zijn opzet zal sla kijken vol belangste w naar zijn eerstvolgerx ,us; strijden. DE W0pJ| i d<

De Voorpost | 1982 | | pagina 22