Een gerenommeerde fondkolonie ns De Smet uit Appels: Igemene kampioenstitel Maurice Verhaevert uit Lebbeke: s^ndem De Praetere-De Lausnay: ining in Fondclub der Denderstreek Duiven-Waas: Lokerse fondclub houdt kampioenententoonstelling DUIVEN De Voorpost - 22.1.1982 - 31 De fond is een beetje een monopolie van een kransje melkers, die jarenlang de meeste eer voor zich opeisen. Het is moeilijk voor een nieuwkomer om een plaats te verwerven in de fondtop. Dit heeft hoofdzakelijk te maken met de aparte eigenheid van het fondspel. Het vergt veel van de duif en het is niet makkelijk om aan goede fondvliegers te geraken, zodat velen niet verder komen dan een lofwaardige poging. t de vrienden hebben Frans en vader Alfons De Smet uit Appels de glimlach behalen van de kampioenstitels (c) Appelse duivenmelker die het voorbije seizoen de jeste begeerde trofee in de wacht sleepte is Frans "[Smet. Hij behaalde de algemene titel in de orlatschappij De Bie op de Quiévrain- en de Noyon- iu «petitie. De twee eerst afgegeven duiven komen irvoor in aanmerking, zodat het alleszins een enning is van de regelmaat van een kolonie. beperkt zich momenteel fdzakelijk tot Quiévrain en fon, omdat indien hij er de 36 fond nog bijneemt, het te I wordt. De basis van zijn a is echter gebouwd op dui- die het hoofdzakelijk op de tgere afstanden hebben rgemaakt. oude stam van Denijs, ir Emiel Denijs uit Zulte op onaal vlak hoge toppen scheert en verder de hal- ind- en fondspecialist Ed- twitd De Kerpel. De inbreng an Zander Putteman uit Den s'nonde en sedert kort de i ren van Georges Roels uit i vervolledigen zijn funda- thujpt. Frans heeft ook aan de tomst gedacht en om wat 'C r v esse, dit betekent x dzakelijk sneller binnenlo- bij te brengen, heeft hij in het tussenseizoen en- kleppers aangeschaft van de specialist ter zake Frans Van den Abbeele uit Lebbeke. De Appelse kampioen heeft geweldig goede ervaringen met bamis-duiven. Hij is van oordeel dat met late duiven uitstekende resultaten kunnen gehaald worden op het kweek- hok. Het zijn jonge energieke duiven, die vol kracht zitten en dus sterke nakomelingen op de hokken kunnen zetten. Kweken uit té oude duiven kan anderzijds op een bepaald moment ongunstige resultaten opleveren Geen vroege kweek bij Frans De Smet. Zijn oordeel hierover is dat er met jonge duiven, die later worden geboren ook prij zen kunnen gespeeld worden en de verontschuldiging dat later geboren jonge duiven moeilijker in nest komen houdt geen steek. Frans heeft ook geen specifie ke kweekploeg. Hij is een tegenstander van té veel dui ven. «Een kleine melker kan zich geen renteniers veroor loven!» Op het vlak van de voeding was hij vroeger een voorstan der van straffe kost. Hij is over geschakeld naar lichtere voe ding, met als enige bedoeling de duiven bij hun thuiskomst wat rapper binnen te krijgen. Hij noemt het geen voordeel. Hij meent dat de duiven meer onderhevig zijn aan ziekten. De piepers gaan bij De Smet rap in de mand voor korte leervluchten Ze moeten zo vlug mogelijk leren zodat ze van in den beginne voldoende routine opdoen Frans tracht zijn principes over de duiven sport zo goed mogelijk toe te passen en het konit er op aan om hetgeen men vooropstelt in de realiteit om te zetten. De naam De Smet doet het zeer goed te Appels. Niet alleen Frans, maar ook zijn 80-jarige vader Alfons De Smet haalde mooie uitslagen en speelde zelfs nog kampioen met zijn jaarlingen uit Noyon, zodat de vreugde in het kamp De Smet terecht groot was. BENO Maurice Verhaevert is erin gelukt om zich door te zet ten in dit moeilijk onderdeel van het duivenspel. Hij heeft het op een welover wogen wijze gedaan en misschien daarom juist is hij uitgegroeid tot een sterk fondspeler die in De Reis- duif-Dendermonde niet meer weg te denken is op de jaarlijkse kampioenen viering en ook in de Fondclub der Dender streek staat hij mee voor aan geklasseerd. De uitbreiding van zijn broodronde noopte Mauri ce te breken met het halve fondspel en wilde hij ple zier blijven beleven aan zijn duiven, dan zat er niets anders op dan over te schakelen, naar de verre drachten. Tot 1976 behoor de hij nog tot de halve fond-tenoren in het Grens- verbond en één seizoen later deed hij een geslaagd debuut. De aanloop was de gekende Bourges te Lede. De Grote Prijs Frans Roe- landt. Hij korfde 4 jaardui ven in en aan de 44* prijs waren ze allemaal geklas seerd. Hetzelfde seizoen maakte hij nog furore op de 500 km Argenton opnieuw met 4 jaarlingen. Hij begon met de 2° prijs en tot de 21° prijs had hij vier duiven. Een nieuwe fondkolonie was geboren. Dezelfde stam Het overschakelen naar de langere afstanden bete kende zeker niet dat Mauri ce zijn halve fondkampioen aan de kant zette. Hij deed het met dezelfde basis, met dezelfde stam. Het enorme voordeel van de Lebbeekse bakker is dat de bloedstroming van zijn vliegers geen hele reeks origines bevat, maar be perkt is tot enkele rassen, die bijzonder goed bij el kaar pasten. Ook hier heeft het toeval een grote rol gespeeld. In 1975 kocht Maurice bij Bernard Taveir- ne uit Kruishoutem vier late duifjes, die onmiddellijk de kweekren ingingen en te Oudergem bij Lucien Dar- ge haalde hij vier eitjes. Dat samengaan werd een ideale kombinatie. Uit die kwekers vormde hij een vlieghok, dat met grote da den zijn deugdelijkheid be wees. Maurice wisselde nog wel enkele duifjes uit met Frans Moens uit Leb beke en vorig seizoen haalde hij versterking of nieuw bloed bij. De keuze viel op duiven van Honoré Props Serskamp, Robert Van Boxstael Bambrugge, Antoine Blondia Merelbeke en Roger De Meyer Mas- semen. De Lebbeekse fondkampioen heeft goede hoop dat hij met de ver nieuwing ook goed zit, want de jonge duiven toon den reeds hun mogelijkhe den. Met de jongen is het alleen maar leren. Maar uit Dourdan klokte hij toch 16 prijzen van 22 duiven. Op de derby Qrléans begon hij met de 9* prijs en had 16 prijzen van 33 duiven en van de 8 series die hij won hij er 6. Uit St.-Denis haalde hij met 9 prijzen van 13 duiven een hoog gemiddelde. De eigenlijke zifting wordt maar doorgevoerd als jaar ling. Een jonge duiver van de goede familie en dege ne die als pieper vanop het plankje aanleg toonden worden behouden. Bij de jaarlingen krijgen ze het ganse vluchtprogramma af te werken en als ze niet in hun proef slagen, worden ze onverbiddellijk uit de vliegkern gezet. Het is om die reden dat Maurice over weinig oude duiven be schikt: in het seizoen 1982 over vijf vierjaarse, zes driejaarse, zes tweejaarse en zestien jaarlingen. De oudste duiven zullen inge zet worden op de nationale vluchten die Maurice het komende seizoen wil spe len om zijn kolonie verder uit te bouwen en zichzelf als fondspeler te testen. Vroege kweek In de kweekren zijn bij Maurice Verhaevert sedert 1 december de duiven bij eengebracht en liggen er nu gezonde verse krachten in het nest. De reden van de vroege kweek is dat de Lebbekenaar uit zijn beste kwekers vier ronden dui ven wil kweken. Dit heeft te maken met de toekomst. Een fondspeler heeft meer duiven nodig en is meer onderhevig aan verliezen. De vliegers worden half ja nuari gekoppeld en mogen één jong grootbrengen. Op 1 april worden ze opnieuw gekoppeld en na een broed van 5 tot 6 dagen worden de duivinnen weggenomen en begint de voorbereiding op de prijsvluchten. Bakker Verhaevert heeft ook zijn partikulariteiten zoals elke melker. Na het spel in de Fondclub der iderstreek, met de itschappijen Aalst, idermonde en Ninove nde een goed verloop. Hwerden in 1981 15.847 ven ingekorfd, dit is een meerdering tegenover K) met 934 duiven, titel van koning voor de lebber met de meeste zen bij de oude, jaarlin- en jonge duiven ging lar de tandem De Praete- Lausnay met 162 prijzen vóór Willy Baeten, die 147 prijzen verza melde. Het kampioenschap bij de oude met de eerste twee getekende duiven werd ge speeld op de vluchten Poi tiers (30/5), Brive (6/6), An- goulème (13/6), Limoges (11/7) en Brive (25/7). Kampioenen werden Raoul en zoon Galle uit Sers kamp met 9 prijzen maar met een betere coëfficiënt dan Herman Van der Sype, Arthur Lemeire, Achiel Janssens. Bij de jaarlingen ging het kampioenschap over vol gende vluchten: Bourges (30/5), Chateauroux (13/6), Argenton (27/6) en Limo ges (18/7). Maurice Ver haevert (Lebbeke) werd met 7 prijzen de primus voor Achiel De Vos, Remi Volckaert, Eli Wauters, Ho nors Props, Paul De Vulder en Arthur Lemeire Bij de jonge stonden er vier vluchten op het program ma: Argenton, Bourges en de twee La Souterraine- vluchten. De kampioensti tel was voor Edmond De Kerpel met 7 prijzen en dan volgden Raoul De Jonckheere, Gerard Bra cks, Luc De Feyter en Alois Colman. De asduif bij de oude dui ven werd gewonnen door de kampioenen met de ou de duiven Raoul en zoon Galle die met één duif «263/78» 5 prijzen won nen: 35e uit Poitiers, 7e uit Angoulème, 25e uit An- goulème, 5e uit Limoges en 26e uit Brive. Bij de jaarlingen waren het Gaston en zoon Slots die de asduif-prijs wonnen met de «514/80» met de 3e uit Bourges, de 136e uit Cha teauroux, de 339e uit An goulème, de 41e uit Limo ges. Bij de jonge duiven ging de asduif-eer naar Fondkampioen Maurice Verhaevert (Lebbeke) en helper Frans Heirbaut op de kampioenenviering (c) Frans Van Dorpe met drie 1e uit Argenton, de 23e uit prijzen, maar met een be- Bourges en de 26e uit La tere coëfficiënt dan een he- Souterraine. Ie reeks konkurrenten. De BENO vluchtseizoen krijgen de vliegers open hok tot 1 de cember en nadien blijven ze opgesloten tot na de eerste ronde. Hij wil het risiko niet lopen dat de vlie gers tijdens de kweek naar het veld zouden vliegen en slachtoffer worden van ver- giftingen. De kwekers heb ben een ruime volière maar vliegen nooit uit. Hun ver zorging is echter zodanig georiënteerd dat ze dicht bij de natuur leven. In de hof worden er granen ge zaaid en op het moment dat het 5 cm hoog staat, maaltijden. Een andere maatstaf voor konditie, waarmee de Leb beekse familie Verhaevert, want ook moeder de vrouw en de kinderen zijn er weg van, veel rekening houdt, is het aantal keren dat de duiven voor de inkorving in het bad kruipen. De vlie gers die er meermaals per week induiken gaven ook het meest blijk van konditie en uiteraard hadden zij de beste resultaten. Maurice Verhaevert (Lebbeke) eerste fondkampioen bij de jaarlingen in Fondclub der Denderstreek en te Dender- monde (c) wordt het in de volière ge bracht, zodat de kwekers ook hun groen hebben. De fondvliegers krijgen voor de inkorving de duivin niet te zien en na de vlucht mogen ze tot 's ande rendaags bij de duivin blij ven. Ze krijgen rustig de tijd om te rekupereren. Een goede fondvlieger moet bij Maurice wel aan verschil lende normen voldoen. Ze moeten kracht en karakter uitstralen en als ze ver moeid thuiskomen, moeten ze na een uur opnieuw vol vitaliteit zitten. Ook de taak van de melker is belangrijk. De voeding is een onderdeel waar aan de Lebbeekse Vondelstraat veel belang wordt gehecht. Maurice is voorstander om zijn vliegers in schuifkens te voederen. De duif moet geleidelijk opgevoederd worden en niet van de één op andere dag volle bak krijgen. Ook de kwekers die met jongen in nest lig gen krijgen meermaals daags eten en liefst een grote verscheidenheid aan Het fondpalmares In 1978 won fondspeler Verhaevert de jaarlingen- vlucht uit Argenton In 1979 won hij de 1 serie met de 9* en 13* op de Limoges-jaarlingen en de eerste autoserie op de Dourdan in de Ware Den dervallei In 1980: 1* fondkampioen jaarlingen Dendermonde - 4* fondkampioen oude dui ven Dendermonde - 2* al gemeen kampioen F.C.D. In 1981: 1* kampioen jaar lingen Fondclub der Den derstreek - 1a fondkam pioen jaarlingen te Dender monde - Asduif jaarlingen te Dendermonde. 20.5: Bourges: 207 jl: 17 - 28 (2) 30.5: Poitiers: 317 oude: 27 - 37 - 55 - 85 - 98 - 105 (2) 27.6: Argenton: 457 jl: 10 - 30 - 31 - 47 - 49 - 78 - 103 (7) 12.7: Limoges: 170 jaarlin gen: 12 - 54 - 55 - 56 (6) 19.7: Limoges: 374 jl: 10 - 33-68-89-92 (8) BENO Op zondag 24 januari 1982, vanaf 10 u. stellen de de jaarlingen was dit Adhe- Naast een kampioenenten- koop plaats van bons van kampioenen van het seizoen 1981 hun fondcracks tentoon mar Lerno en bij de jonge toonstelling heeft er om de gerenommeerde fond- in het lokaal bij Wilfried Peeters, Lindestraat 34 te duiven Raoul en zoon Ver- 10.30 u in het lokaal bij kampioenen ten voordele Lokeren. straete. Wilfried Peeters een ver- van de Lokerse Fondclub. Het is steeds een unieke tentoonstelling met het kruim van BENO. de fondcracks die er hun medewerking aan verlenen. De tandem De Praetere-De Lausnay, knap op de Chateauroux vlucht (c) De kampioenen uit Lede-Dendermonde-Burst op de viering in Lede (per) De algemene titel werd in de wacht gesleept door Ca- miel De Zutter met 18 prij zen voor Roger Van Qut- ckenborne 15 prijzen. Bij de oude duiven was de titel voor Roger Van Qui- ckenborne voor Camiel De Zutter. Georges Missegers, Jos. Van Remoortel en An dre De Vriendt. Bij de jaarlingen stond Camiel De Zutter bovenaan voor De Vliegher en zoon, Raoul en zoon Verstraete, Desiré Acke. Julien Geers. De ti tel bij de jonge duiven was voor de tandem Ongena- Van Hecke voor de gebroe ders Helskens, Roger Van Quickenborne, Omer Bo- ghaert en Marcel Deckx. Superstar 1981 werd Ed ward Coppens en de grote fondprijs ging naar het hok van Etienne Van Hecke. Het ploegenspel bij de ou de duiven werd gewonnen door Jos. Bollaert -'Roger Van Quickenborne, bij de jaarlingen en de jonge dui ven door Ongenae-Van Hecke en Henk en zn Van den Broeck. De Ereprijs Riddershof was voor Nor- bert De Vuyst. De asduif bij de oude dui ven: Roger Van Quicken borne. Jaarlingen: Julien Geers en jonge duiven: Edward Coppens. Bij de oude dui ven klokte Camiel De Zut ter het meeste prijzenBii Lokerse algemene fondkampioen Camiel De Zutter ontvangt zijn trofee (dm)

De Voorpost | 1982 | | pagina 27