Winterfestijn voor groi LANGLAUFGENEUGTEN IN CHEVRON M 40 - 22.1.1982 - De Voorpost Misschien heb je er ook al van gedroomd, op een koude winterdag met verse sneeuw en ijs, samen met familie of vrienden, er eens op uit te trekken om je gedurende enkele uurtjes psychisch te ontspannen met skiën of langlaufen, in een gezonde en ook wel bijzonder fraaie omgeving. Of... heb je reeds meermalen echt geproefd, onder een deugddoend winterzonnetje, van de charme van het langlaufen, op de zachte besneeuwde hellingen van onze Belgische Ardennen? Je vindt er niet de dikbesneeuwde, kilometerlange, steile hellingen van de Alpijnse wintersportoorden maar toch hebben onze Ardense hoogten en de Venen in de Oostkantons meer winterpret te bieden dan velen vermoeden. Misschien ben je reeds lang gewonnen voor wintersport op twee latten van hout, metaal of kunstvezel en laat je je ieder jaar opnieuw urenlang voortglijden door een besneeuwd landschap van een of ander gekend wintersportoord. Dan ben je wellicht reeds een ervaren skiloper. En dan besef je eerst goed wat een onbeschrijflijke rust er uitgaat van dit urenlang glijden, op smalle latten over een dik sneeuwtapijt. Hoelang wordt reeds langlauf beoefend? Het is voor vele liefhebbers van wintersport wel verbazing wekkend welk een enorme vlucht deze aangename ski- sport - die op de reusachtige sneeuwvlakte van de Skandi- navische landen toch wel sinds lang beoefend werd - in enkele jaren genomen heeft. Wanneer we even een blik werpen op de geschiedenis van deze sport dan stellen we dadelijk vast dat langlauf zeker en vast geen nieuwe sport is. Langlauf is reeds heel lang gekend in de noordelijke lan den, waar de bewoners skilo pen beoefenden om zich te verplaatsen om op jacht te gaan, en ski's gebruiken als belangrijkste vervoermiddel. Langlauf was voor hen een noodzaak. Een bevnende skisportfan vertelde me on langs nog, dat er figuren van skiërs gevonden zijn die door holbewoners, ongeveer drie duizend jaar geleden, in een rotswand gebeiteld werden. Ook vernam ik, dat het pas in de negentiende eeuw was dat skieën (of skilopen) als sport- tak beoefend werd en zich langzamerhand verbreidde. Deze bestaat uit een ritmische glijbeweging met een paar ski latten op een dik sneeuwtapijt. Als hulpmiddel worden twee stokken gebruikt. Bij langlauf is het risiko van benen breken wel zeer klein. Het is een sport voor jong en oud, waarbij alle spieren van het lichaam wor den betrokken en waarvan de lichaamsbeweging ideaal is voor hart en bloedvaten, ademhalingsorganen en stof wisseling. We leven in een moderne tijd en in een moder ne wereld waarin steeds meer «moderne» mensen toch wel len 1956 te Cortina d'Ampezzo op alle drie alpine-nummers de gouden medaille verover de. Snelheid bij het skiën is een kwestie van techniek. Ver reweg de belangrijkste oor zaak van ongelukken bij het skiën blijft de konditie van de piste. Er zijn inderdaad wel skiërs die zo bezeten zijn van deze sport en wie ooit eens door deze mikrobe gebeten is blijkt er niet van te kunnen genezen dat zij, weinig of geen. sneeuw, zich toch op de piste wagen. Slecht weer, slecht zicht en ijsplekken zijn erg belangrijk. De lengte van de ski is afhankelijk van de lichaamslengte van het skilo pen. Als vuistregel geldt: ski lengte lichaamslengte plus ca. 30 cm. De breedte hangt af van het soort langlauf dat men wil uitvoeren. De wandelski vereist een breedte van 5 tot 6,5 cm. Voor volkslopen - langdurige tochten van 2 tot 8 uur - neemt men meestal 4,5 tot 5 cm. Wedstrijdski's zijn nog smaller, wat sneller gaat. maar ten koste van het even wicht. Van groot belang bij de langlaufski is de stijfheid of Let op uw voeding! Wie langlauf beoefent doet er goed aan verschillende lich te maaltijden per dag te ge bruiken, bestaande uitge zond, vitaminenjk voedsel met voldoende koolhydraten en zware, vette gerechten te ver mijden. Langlauf, waar? In feite kan overal aan lang lauf worden gedaan waar er een sneeuwlaag van een tien tal centimeter ligt. De Hoge Venen, de Eifel, de Harz, het Sauerland en de Taunus zijn in de winter makkelijk bereik bare skiloopoorden. Het para dijs van de langlaufer is echter nog steeds Oostenrijk, ook Frankrijk en Zwitserland. De bakermat van de langlauf is Noorwegen. Eenieder heeft recht Leon Simal geeft les aan de gevorderden. (CDJ) spanning. Langlaufski's moes- op sportbeoefening ten vroeger altijd in de was gezet worden, waarbij dan re kening moest gehouden wor den met de temperatuur en de kwaliteit van de sneeuw. De laatste tijd komt de «no-wax- ski» sterk in de belangstelling. In de informatiebrochure «Aalst 80», uitgegeven door het stadsbestuur van Aalst las ik onder de titel «Sport, jeugd, vrije tijd en gezinszorg» het volgende: «Eenieder heeft recht op sportbeoefening». Was de sport jaren geleden weggelegd voor enkelen, meer bepaald de «begaaf den», dan zijn* er momenteel nieuwe behoeften ontstaan door de massa- en rekreatie- sport waaraan dient voldaan te worden Want de promotie van sportbeoefening sluit zowel wonnen. En daarom organi seerde de Dienst Sport en Rekreatie van de stad Aalst dit jaar opnieuw langlauflessen op de pistes van Chevron. Op 10 december 1981 werd in de trouwzaal van het stadhuis een langlauf-info-avond geor ganiseerd. Er was een enorme belangstelling. De heer Albert Kiekens schetste heel in 't kort de historiek van de langlauf- initiatielessen van de Sport- dienst. En met passende uitleg door de heer André Van Hove, een film, dia's en brochures werden de Aalsterse langlauf- initiatieven 1982 duidelijk toe gelicht: «Na het sukses van de laufers konden zowat overal terecht. Donderdagvoormiddag stond de telefoonlijn naar nr. 77.11.11 (stadhuis Aalst) en toestel 282 (dienst sport en rekreatie) dan ook gloeiend heet. Want tientallen lang- lauf-kandidaten die zaterdag 16 of zondag 17 januari op de ski's wilden in Chevron beves tigden hun inschnjvinq. De sportdienst zorgde voor een prima organisatie Even na zeven uur vertrok zaterdag morgen, op de parking Pont straat, onder leidinq van André Ook VTB-Lede was in de Ardennen aanwezig. De debutanten gaan veiligheidshalve te voet naar de oef en weide. (CDJ) Was het niet in het jaar 1870 dat in Noorwegen een lang- laufwedstrijd georganiseerd werd, in 1924 de eerste Olym pische Winterspelen, met vooral skisport, gehouden werden in Chamonix en in 1936 dat langlauf ook op het programma gesteld werd van de Olympische Spelen? De in ternationale skisport is geor ganiseerd in de Fédération In ternationale de Ski (FIS) die opgericht werd in 1924, het zelfde jaar waarin ook de ho- gergenoemde Olymjoische Winterspelen plaatsvonden. De Belgische Ski Federatie werd opgericht in 1930. Deze organisatie houdt elk jaar landskampioenschappen te Val d'lsère (Savoie). Op het einde van de negen tiende eeuw kwam het alpine ski naar voor. En sindsdien heeft de techniek van het ".kiën wel een grote ontwikke- ng doorgemaakt Heel in het egin werd langlauf beoefend iet slechts één stok. Nu wor- 3n twee stokken gebruikt die et meer gemaakt zijn uit hout jals vroeger, maar wel uit amboe, aluminium of glasfi- ar (kunststofmateriaal). Sinds ■■{je tijd heeft het skilopen nu gang gevonden onder deze ensen die zich tijdens winter- oortvakanties en bij sneeuw- al in eigen omgeving op een ezonde wijze en sportief wil- an ontspannen. Hoe kan het jok anders? -anglauf: een deale famlliesport Langlauf is een sport die omzeggens alleen maar voor- leien heeft, tenminste wan neer men het ontbreken van iet stoere «glamour» van het gevaar niet als een nadeel orvaart! Het skilopen is een port die in 't geheel niet voor behouden is aan een bepaal- Je leeftijdsgroep, Oudere mensen, eenmaal vertrouwd net de skiloop-uitrusting, kun nen het «langlaufen» natuurlijk vat rustiger doen dan jongere nensen. Zij zullen eerder «ski wandelingen» maken in plaats /an te skilopen. Maar éen feit s zeker, men moet alvast jeen degelijke sportbeoefe naar zijn vooraleer men op die junne latjes gaat staan! En ■•eer jonge kinderen zijn heel .lug weg net de knepen van deze sport. Het is terecht een gezonde familiesport die over 't algemeen toch weinig geva ren inhoudt en een zeer korte leerperiode vereist. Het duurt o-qx lang vóór de beginneling dtfs weinig beweging nemen. We zijn toch allemaal wat te «ver slaafd» geraakt aan de auto? En ja, wat doet een mens vandaag nu al niét om wat af te slanken. Zwemmen, turnen, joggen, lopen? Maar ook en kele uurtjes langlauf - alhoe wel ze een fysieke inspanning vragen - zijn ideaal hiertegen en bezorgen aan alle winter sporters een ideale psychi sche ontspanning. Vooraleer het echte «skilopen» te beoe fenen, dient een beginneling langlaufer te leren wandelen op ski's. Sneeuwwandelen is dé sport waar iedereen kan aan deelnemen. Deze aan loopperiode is meestal betrek kelijk kort en dan kan de be ginner deelnemen aan het groepsleven en samen met de groep het skilopen aanvan gen. En dat is dan weeral prettiger want er kan ondertus sen onder mekaar gepraat en verteld worden, zelfs lachen is toegelaten bij de (vele?) val partijen! Meer ervaren langlau fers geven graag raad aan diegenen die wat minder lenig en fit zijn op de langlauf latten. Men kan om het even waar en wanneer even uitrusten en ge nieten van de vrije, rustige na tuur in wintertooi besneeuw de, dichte bossen, soms ein deloze witte vlakten: een boeiend en gevarieerd land schap. Echte langlaufers erva ren wel de grootsheid van het hun omringende landschap! En de Wegen, met een dikke vacht sneeuw bedekt, liggen er soms sprookjesachtig bij Langlauf is vooral een sport die onbezorgde rekreatie om vat, maar toch ook keihard op Olympisch topniveau bedre ven wordt. Verschil tussen langlauf en alpine-ski Tientallen jaren werd lang lauf overschaduwd door alpijn se wintersport: alpine-ski, die ongetwijfeld meer inspannin gen vereist Skilopers bewe gen zich anders dan alpine skiërs. De langlauf-uitrusting is ook goedkoper dan deze van alpine-ski. Langlaufers heb ben geen pistes, steile hellin gen, skiliften of springschan- sen nodig om hun sport uit te oefenen. Bij het skiën kunnen snelheden van meer dan 100 km. per uur worden bereikt! Een der grootste skiërs was de oorzaken die tot breuken aan leiding geven. Overschatting is ook een grote oorzaak van ongelukken bij het skiën. En dit komt meestal voor na ken nismaking met andere skiërs, waarbij het kompeteringsele- ment de bovenhand krijgt op het gezond verstand Ook oververmoeidheid kan wel eens de oorzaak zijn van on gelukken. Een andere oorzaak van ongelukken bij het skiën is het niet werken van de Bin- dung, de klem waarmee de ski aan de schoen zit en die bij verkeerde bewegingen wel eens openspringt. Waaruit bestaat de langlauf-uitrusting? Een goede uitrusting, ook bij langlaufen, is half gewonnen. De uitrusting is daarom wel Voor beginnelingen en ama teurs blijft laatstgenoemde langlaufski het best geschikt. Als schoenen blijven de lage bottines van vroeger nog steeds in trek. Knap zijn de nieuwe «snavelschoenen» die goed op een lichte atletiek- schoen gelijken. Schoenen in leder zijn wel duur maar toch te verkiezen boven schoenen uit kunststof/leer of rubber. Bij erg nat weer kunnen speciale rubberen overtrekken gebruikt worden, noodzakelijk is dat de schoen een lage schacht en een buigzame zool heeft. Dan kan het enkelgewricht vrij en beweeglijk werken. In de schoenen worden best dikke kniekousen gedragen in bad stof met daarover een paar dunnere kousen. De stokken die de langlaufer gebruikt, be horen wanneer ze loodrecht op de grond staan juist tot onder de oksels te komen. Ze moeten steeds voorzien zijn van een cirkelvormig schotel tje dat zich kan vastzetten in de sneeuw Tegenwoordig wordt de voorkeur gegeven aan onbreekbare lichte stok ken in aluminium of glasfiber Voor de kleding verkiest de skiloper kledingstukken die ventilatie toestaan, maar toch winddicht zijn. Een trainings pak met daaronder een katoe nen T-shirt is uitstekend. Som migen geven de voorkeur aan verschillende, dunne, absor berende T-shirts met daarover een katoenen blouson of wind jack en een kniebroek. Natuur- lijk mag een wintersportbeoe- Samen op de groepsfoto voor de chalet vaar de Aalstenaars gaan langlaufen (CDJ) Tenaar een muts, nanoscnoe- nen én een zonnebril nooit kompetitiesport in als rekrea- vorige langlauf-initiatielessen, Van Hove, een autocar met vergeten! tiesport. met dan een bijzon- organiseert de Dienst Sport en een 50-tal kursisten naar Che- dere aandacht voor de sport- Rekreatie in 1982 opnieuw de- vron. Een kamionette van de arme groepen of sportverge- ze lessen. In funktie van de Sportdienst was reeds een ten groepen zoals o.m. de ge- sneeuwval zullen er opnieuw uurtje vroeger vertrokken om handicapten. langlauflessen georganiseerd er het nodige materiaal - de worden in Eupen (op de pistes skilatten, stokken en speciale no roVroaiioenort ic i0„ van Neu Hattlich) of Chevron, ski-schoenen - en gereedheid sle farm S Lhrórfon' en dil 00 2alerda9 8n/0' 20n" brengen. Onderweg schets- frJLXLÏÏfi SS s,cdreden dag Elke kandidaat-deelne- le André Van Hove voor ieder- dff rf?k vanvnll«n!ok5 a a mer dlenl l8l8,°"'S«l zijn in- een in 't kort hel dagprogram- fekreafp aktfvto fen maf aï schrijving te bevestigen de ma, ook werden de kursisten rekreatie-aktivi eiten met des- donderdag tussen 9 en 11 uur in zes groepjes verdeeld en de fnqeschakek^afs een 'dfensf V°°r d8>»*d88 of zondag kursusSS en beklef geschakeld als een dienst- waarop hij/zij aan de kursus ders voorgesteld: Simal Leon, wenst deel te nemen. En. Van Gijseghem Frans, Ottoey indien hij/zij, na een telefoni- Leslie, Kiekens Albert, Uytter- sche bevestiging op donder- sprot Ortaire, Muylaert Gerrit, dag, niet deelneemt, verliest D'haeseleer Gerrit, Van der hij/zij het inschrijvingsbedrag. Steen Willy, Van Cauter Jan, De Winter Eric en Pereboom Inschrijven is enkel mogelijk Jaak Na een komfortabele op de voorgedrukte langlaufin- busreis van ongeveer twee uur schrijvingskaarten die op de was er 'n Chevron eerst moge- dienst Sport en Rekreatie, Kat- l'jkheid tot ontbijt. Vervolgens testraat 33 te Aalst, verkrijg- werd persoonlijk het langlauf- baar zijn. Voor elke deelnemer materiaal afgehaald. En per odient een afzonderlijke in- 9rp®P tr°k men dan naar de voor wie een bepaalde sport- schrijvingskaart te worden ge- skiloopweiden. De monitoren tak wil aanleren of zich in een bruikt. D® kostprijs van de kur- d®d®n bun uiterste best om bepaalde sporttak verder wil sus (1 clag) bedraagt 700 fr. alle kursisten in een minimum bekwamen, een gamma van P®r persoon en per zaterdag/ yan l'Jd d® wandelski- en ski- sportinitiatielessen. En het zondag. (600 fr. per persoon oop-basistechnieken goed bij was ook deze dienst die reeds v00r minimum drie leden van ,e brengen. Al spoedig begon- en benen. Ook de pendelgai werd aangeleerd. Beenbew ging en lichaamshouding zijnl hier gelijk aan die bij de diago naalpas. Het onderscheid zit in| het stokwerk, bij de diagon. pas wordt op elke pas aan kant de stok ingezet, bij de pendelgang gebeurt dit twee keer op vier passen. Op eeri| licht dalend terrein werd ook al eens de dubbelstokstoot toe-j gepast, we leerden bochtr nemen, draaien en omkeer- kapriolen maken, stijgen en afdalen en ook remmen in een buiten een spoor. En. wie op een helling terecht kwam en niet meer kon remmen vond toch een goede oplossing voor dit «probleem» en liet zich ge woonweg vallen, ledereen was wel eens in een valpartij betrokken. Maar leren «goed» vallen en opstaan stond ook op het kursuspro- gramma. Na twee uurtjes winterspor ten onder een deugddoend winterzonnetje werd een uurtje verpoosd en werden de lunch- paketten aangesproken. Alle deelnemers, zowel kin deren als ouderen, bleken namiddags in zeer goede kon ditie. Want rond dertien uur verlening aan alle bevolkings groepen. zowel voor georgani- seerden als niet-georganiseer- den, maar beslist ook voor mindervaliden. Aalsterse Sportdienst organiseert een gamma van sportinltiatielessen De Aalsterse Sportdienst or ganiseert in die zin, elk jaar, enkele jaren geleden (1979) ®®nzelfde gezin) enkele uitverkoren verzamel plaatsen «ontdekte» van geestdriftige langlaufbeoefe- naars. Begin 1980 richtte ini tiatiefnemer André Van Hove drie langlauf-initiatiekursussen in in Worikken (Butgenbach) Hoe verloopt een langlauf-kursu8dag? rSvmoSé Slsoï Gevorderde langlaufer in een bos ,e Chevron. (CDJ, 'skiloop-techniek de baas is. op de Olympische Winterspe- nen de deelnemers met de ski's te stappen en te glijden. Meieen nadden ze ook de ba sispas van skilopen ontdekt. En nu ze de langlauf-smaak te Maandag 11 januari viel pakken hadden wilden ze niets en St.-Hubert. Na het sukses overvloedig sneeuw in ons liever dan de lichtvoetige glij- van deze langlauf kursus 1980, land en rilden we van de kou. kadans van het skilopen te organiseerde de Aalsterse beheersen: de diagonaalpas, sportdienst begin verleden Dit gure winterweer deed vele waarbij glijden, strekken van jaar voor de tweede maal een wintersporters popeien van het onbelaste been en een kursus skilopen te St.-Hubert ongeduld en om toch maar de juiste stokbehandeling van en Eupen. Tientallen, ja hon- skilatten op te kunnen, groot belang zijn. Typisch voor derden groot-Aalstenaars zijn Sneeuw was er de volgende deze pas is de afwisselende intussen voor deze soortak ge- dagen in overvloed en lang- contra-beweging van armen ui: hadden ze weeral de latten aan de voeten om optimaal met het skilopen kennis te ma- °- ken. Rond vijftien uur was de cn langlauf-kursus ten einde. Ie dereen had een voldaan; gevoel. En na nog een warme maal- J101 tijd genomen te hebben, stap- 'r te iedereen in de autocarC1 waarmee ze naar Aalst terug-^" keerden. en Fijn dat je er bij bent Zondag 17 januari vertrok te 7 uur opnieuw een autocar met vijftig sportieve Aalste naars naar Chevron. En ook zij hebben, tijdens dit dagje uit heerlijk genoten van onverge telijke langlaufgeneugten een wit paradijs, in gezelschapl van de Aalsterse Sportdiei en een vlijtig team monitoi en begeleiders (waaronder ook De Vijlder Francine Roel Van de Plas). Misschien wil je ook kennismaken met deze de sport voor het hele gezin! Geen probleem! Neem eens m kontakt op met André Van Ho ve op de Aalsterse sport dienst, tel.: 053/77.11.11, toe stel 282. Dan ben je er bij d« volgende gelegenheid ook bij en wordt het die dag beslist een winterfestijn voor groot all klein!

De Voorpost | 1982 | | pagina 36