I WLA wil ekologische studie over Pas- en Steenbeek te Herdersem memoriam Rechter irbert Van Wesemael PVV-jongeren willen andere partijvoorzitter «Wij Heren van Kemzeke» ■;m 'i - faaslandhaven, Kallosluis Sint-Niklase ABW-vrouwen tegen regeringsbeleid rde lustrumeditie !t Griekenland op de voorgrond Wase socialisten huldigden Pros en Edi De Voorpost sprak niét met pastoor Lacaeyse De Voorpost-22.1.1982 -3 J tweeënzeventigste levensjaar (Denderwindeke, 9 ')10) nog steeds fysisch bruisend van levenskracht, itueel geïnteresseerd tot en met en nog boordevol n werd de sinds 5 jaar op rust zijnde rechter Norbert esemael als een staande eik geveld in het bureau van ming aan de Van Winckellaan te Dendermonde. ^nderwindeke beland- i met zijn ouders en lozef nog in zijn prille l te Erembodegem moeder Wivine Ro- en bloeiende handels- reeds heel wat pennevruch- ten geproduceerd, liederen en gedichten, gewijd aan vrienden, aan zijn streek maar bovenal aan Vlaande ren. Die poëtische schep- tbaatte, een grootwa- pingsdrang zou hem ten an- avant la lettre waar dere blijven bezielen het he le leven lang en een aantal van zijn teksten werden zelfs op muziek gezet. Een van irikatie of teelt. Niet zijn meest geslaagde dicht- jgroenten en aardap- stukken, gewijd aan vrouw bit eigen kweek maar en kroost, stond dan ook op zijn doodssantje afgedrukt. >wat voor alles en nog recht kon. Voor heel ódukten zelfs van ei- 4|fgebakken brood en van eigen biekorven. ar erfde de jongste jel heel wat van de ferciële feeling van [rwant na zijn kollege bij de Jezuïeten te raar hij primus was en jidels «Jozef in Do- ai schitterde in de titel- impte hij tijdens zijn 3u,l§n aan de universiteit niet op amper 26-jarige leef- loe De toekomst lachte deze jon ge advokaat, die intussen huwde met zijn dorpsgenote Aimée Van den Noortgate, toe en nog tijdens zijn stage aan de balie miste hij als derde kandidaat op de toe nmalige K.V.P.-lijst (Katho lieke Volkspartij) van een eeligen handelszaak JSt,!fciteitsartikelen uit de |u,<f Zaak die hij moeite- kombineerde met jke studieën en die het behalen van zijn nai jat in de rechten, n aan zijn oudere '9aJ Zaak die ten andere is DVoeid tot een der be-, cste van de hele regio. >ve |enstaande zijn han- a' nuft en neiging tot ierr itie, romantisch tot en tijd een zetel van volksverte genwoordiger. Doch Europa beefde op zijn grondvesten en Norbert voelde de oor logsdreiging die hem niet losliet. Niet van enige avontuurlijke trekkersgeest gespeend in de hoop het krakende Euro pa te kunnen verlaten tot betere tijden zich meldden, trok hij op prospektie naar Zuid-Amerika, meer bepaald naar Argentinië, ook in op- )e,efid Van Wesemael tij- dracht van Aalsterse firma's 9® zijn studentenjaren die hij voor de zaak had we ten te motiveren. Blijkbaar was ook ginder alles niet koek en ei en toen Norbert vernam dat te München de vrede zou gered zijn met be sprekingen tussen Hitier, Da- ladier en Chamberlain keer de hij weer naar de Ajuinen- stad. Voor niet lang echter want weer hoopten zich onweers wolken op aan de Europese politieke hemel. Norbert, zich ervan bewust dat België andermaal het oorlogsto neel bij uitstek zou kunnen worden, kocht een heel wat hektare grote hoeve in Te- nac, tussen Saintes en Bor deaux, in de Sud-Ouest. Het «boeren» was voor hem een liefhebberij die hij volledig en con amore beoefende tij- déns de donkere jaren van wereldoorlog II. Na de we reldbrand keerde hij terug naar «de streek», werd in de gauwte nog gemeenteraads lid te Erembodegem en zag zich in 1951 rechter benoe men te Dendermonde. De hele gamma aktiviteiten vol bracht hij als een integer rechter, objektief tot en met zonder enige aanzien des persoons, zich onbevoegd verklarend van zodra fami lie- of andere banden in een of andere rechtszaak te voor schijn kwamen. Met een pakje, een doos of een fles raakte men in de Van Win ckellaan niet binnen... Hij was er achtereenvolgens onderzoeksrechter, straf rechter, alleenzetelend rech ter en eindigde er zijn smet teloze loopbaan als politie rechter. Ondertussen was hij een voorbeeldige echtge noot en vader die zijn zeven kinderen aanzag als «de ce ment van het huwelijk». Het «boeren» bleef hem ech ter ook tijdens zijn hele rech terlijke carrière boeien en telkens in het najaar trok hij naar Tenac om er tarwe of maïs te zaaien die hij dan het volgend jaar zou oogsten. Uiteraard wel met medehulp van Franse landbouwers. Een streep door zijn reke ning werd wel de aanleg van de nieuwe autostrade die, om Gaullistische vrienden terwille te zijn, een omweg maakt langs Saintes en het domein Van Wesemael in twee stukken snijdt. Zijn juri dische kennis, ook van de Franse wetgeving, liet hem echter toe de schade te be perken. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en ook te Den dermonde hanteerde de «weledele heer juge» graag de spade. In een tuin dan van het «Werk der Volkstui nen» waaraan hij zijn beste zorgen besteedde. De jaren die, voor iedereen totaal onverwachts, zijn laat ste werden gebruikte hij om veel te lezen, de aktualiteit via de beeldbuis op de voet te volgen en, op hun menig vuldige heen- en terugreizen naar Zuid-Frankrijk, zowat alle Franse kathedralen die hij kende als niet een en die hij in quasi alle opzichten voortdurend met elkaar ver geleek, herhaaldelijk te gaan bekijken met een waar ken nersoog. In intieme kring was hij de romanticus die, vaak met be traande ogen, Vlaamse strijdliederen zong of Vlaam se poëzie, al dan niet van eigen werk, mit Schwung deklameerde. Wat hem dan nog meest sierde was zijn eenvoud. Niettegenstaande zijn status in de magistratuur bleef hij een uiterst innemend man, toegankelijk voor iedereen die raad of hulp behoefde en steeds belangloos zich inzet tend voor de medemens. De grote opkomst bij de be grafenisplechtigheden verle den woensdag, in de O.-L.- Vrouwkerk te Dendermonde, zowel uit de wereld van de magistratuur als van jan met de pet, werd andermaal het zoveelste bewijs dat wie ons nu heeft verlaten inderdaad een goed mens was. Norbert, vaarwel. LH De wel vergrijsde doch steeds jongvoelende Norbert Van Wesemael. Nadat men de vorige maand een opzienbarende brief van Staatssekretaris Akkermans bekend maakte, wordt in het jongste ledenblad van de Werkgroep Leefmilieu Aalst opnieuw inge speeld op de Pas- en Steenbeekproblematiek. Zoals bekend wil men deze beken, mits enorme kosten, herkalibreren en beton- 'hat's in a name? i haven op de Linkeroever van de Schelde moet ^Vaaslandhaven» heten, de sluis die ter hoogte van 4llo werd gebouwd dient als «Kallosluis» te worden jsstempeld. jet toekennen van deze plaatsaanduidingen betekent sn erkenning van de ligging van deze haven op aaslands grondgebied, ze versterkt de betrokken- iid van het Waasland. Die betrokkenheid werd trou- ens vastgelegd in het ontwerp tot beheersstatuut ir de Linkeroever. en weet dat het Waasland met het oog op de uit- eiding van de (Antwerpse) haven heel wat offers eft moeten brengen in de jaren zeventig. Ten be- eve van de havenaanleg werden 6.600 hektare Wa- polders bij koninklijk besluit voorbestemd voor tortuaire ontwikkeling», zij behoren volgens het ge westplan en Sint-Niklaas-Lokeren tot het havenuit breidingsgebied. Honderden Wase landbouwbedrij ven (Doel, Kallo, Kieldrecht etc.) werden al of zullen nog worden onteigend- Als men de benaming «Waaslandhaven» in voege brengt zou zulks een morele kompensatie betekenen voor het geleden leed in de noordoostelijke hoek van de Wase regio. Op initiatief van volksvertegenwoordiger Miet Smet werd tot instelling van die plaatsaanduidingen als officiële benaming een wetsvoorstel ingediend. Dit wetsvoorstel werd ook door de parlementsleden Fred dy Willockx, Georges Anthuenis en Jan Verniers gesigneerd. Eendracht maakt Wase macht, zo rede neert men bij zowel CVP, SP, PW als VU. (wv) Sinds de brief van Staatssekre taris Akkermans reageerde het speciaal opgerichte aktiekomi- tee Pas- en Steenbeek, bij monde van ingenieur Boel reeds met het voorstel de be ken te saneren zoals op dit ogenblik op de Zwalm ge beurt. Hierbij worden enkel kunstwerken vernieuwd en verbeterd. Tevens maakt men gebruik van de bestaande overstromingsgebieden in de winterbedding, om aldus pot- polders en kleine stuwvijvers aan te leggen. Aldus zouden deze bekkens de waterover last, die slechts enkele dagen per jaar bestaat en dan nog meestal in de winter, kunnen opvangen. Anderzijds wordt herinnerd aan de analyse van de oorza ken van de wateroverlast op de Pas- en Steenbeek, welke reeds publiek gemaakt werd via de pers (zie De Voorpost van 25.12.1981). Tenslotte werd op de laatste Lebbeekse gemeenteraad be slist een ekologische studie aan te vragen van het gebied rond de beken. Volgens de Werk groep Leefmilieu Aalst heeft deze studie, die zou uitgevoerd worden door de Gentse Rijks universiteit, enkel nut als ze verricht wordt met inspraak van alle belanghebbende par tijen. Tevens zou met deze studie werkelijk rekening moeten ge houden worden en zou het geen oogverblinding mogen zijn. Volgens WLA zal deze studie die enkele honderddui zenden franken zal kosten, en kel gebeuren, «met het voor uitzicht van zware financiële investeringen met vette win sten voor bepaalde personen». Nochtans waarschuwt men dat het vervormen van de werke- de door het feit dat verschillen- lijke toestand voor de betrok- de milieuorganisaties deze be ken overheidspersonen een langrijke zaak zullen blijven zware dobber zal worden, me- volgen. VEHE «Het zullen meestal de vrou wen zijn die het eerst zullen ondervinden wat dat inleve ren konkreet betekent». Vol gens de ABW-vrouwen- kommissie van Sint-Niklaas wordt door de regering de sociale zekerheid aangetast, de koopkracht terugge schroefd, er komt nog méér werkloosheid nu; naar het oordeel van de ABW-vrou- wen althans, een «politiek van sociale afbraak» in het vooruitzicht wordt gesteld door de regering. Als het dopgeld afhankelijk wordt van het gezinsinko men zullen het de vrouwen zijn die het eerst hun uitke ring zien verminderen en daardoor een heel stuk eko- nomische afhankelijkheid verliezen», aldus nog de ABW-vrouwen van Sint- Niklaas. Als vrouwengroep én als integrerend deel van de hele arbeidersbeweging wil de ABW-vrouwenkom- missie reageren tegen de re geringsmaatregelen. Don derdag 28 januari zal men met ee informatietoestand op de Sint-Niklase markt present zijn, in afwachting van «verdere aktie». (wv) provinciaal kwistornooi 1982 vijfenveertig kwisploegen die zich vorige nd plaatsten voor de vijftiende editie van het ''^ermonds Interprovinciaal Kwistornooi kunnen ag 22 januari kennismaken met het land dat 1 de organiserende Vlaamse Klub-mensen uit Gillis werd gekozen tot toeristische en geografi- vraagbaak. Kennismaken met het aanlokkelijke [enland. kwaliteitsvolle start en zullen maar in hun keuze gelijk ge- via het Griekenland-aspekt steld worden.. van het Tornooi 1982 alleen Hugo Aerts et dagavond om 20 uur maar kunnen aanwakkeren, in de bovenzaal van Nochtans is deze info-avond loysoncentrum aan de niet opgezet met de bedoe- liaan te Dendermonde ling een verruiming van de eefiieuw luik geopend in klantenomzet te beogen. Het al lekende kwistornooi. Al- aksent ligt hier op het Inter- rk leelnemende kwisploe- provinciaal Kwistornooi dat hei maar ook alle andere van 26 februari tot 26 maart i (igstellenden, kunnen 1982 weer kwisminnend 'iratis genieten van een Dendermonde in zijn macht ïvond Griekenland. jor de derde lustrumedi- fn hun tornooi kozen de van de Vlaamse I vzw Sint-Gillis immers prachtige Griekenland [landonderwerp. Deze krijgt. De aanwezige teams krijgen een identiek informa tiepakket en het tornooi wordt een stukje begrijpelij ke gemaakt. Wie nu absoluut na deze Info-avond naar Griekenland werd vergemakkelijkt wil kan ter plaatse ook prak- de mensen van Airtour tische informatie opdoen, i die tien vliegtuigreizen Degenen die alles rustig wil- Athene beschikbaar 'en plannen vinden hier een De Partij voor Vrijheid en Vooruitgang houdt haar kongres op 23 januari en daar zullen de kandidaturen voor het partijvoorzitterschap besproken worden. De PVV-Jongeren van Dendermonde deelden in een persbericht mede dat zij Guy Verhofstadt, huidig nationaal voorzitter der PVV-Jongeren zullen steunen bij zijn kandi datuur. Zij menen dit te mogen doen omdat Guy Verhof stadt dankzij zijn progressief dynamisme en zijn scherp inzicht in het politiek corpus erin geslaagd is een omme keer te bewerkstelligen in de liberale beleidsvisie. Zij verwijzen ook naar de fundamentele rol die Verhofstadt zich toeeigende in de vernieuwing en de verjonging naar de radikaal-liberale gedachte zoals die door hem werd gepropageerd en geïntroduceerd en zoals ze door de PW-Jongeren van Dendermonde wordt beaamd. De PW-Jongeren formuleren het verder zo: «Wij hebben alle appreciaties en respekt voor het geleverde werk van onze huidige partijvoorzitter maar menen dat de toekomst een nieuwe stijl en inhoud verdient». Waarmee dan blijkbaar wel gezegd is dat Willy De Clercqs tijdperk voorbij moet zijn. len. Toen ook de Vlaam- peristenbond, via Boey- Reizen, ter plaatse de jakkomodatie aanbood /ar;de zaak helemaal rond. /organisatoren wachten log enkel op de mede- ting die hen ook vanwe- ov e Griekse Nationale Or- satie voor Toerisme beloofd. Na West- iland, de Ierse Repu- J|Tsjechoslowakije, De- arken, Oostenrijk, Portu- n Zuid-ltalië is de Helle- TBche parel van Europa waardig orgelpunt van e* en jaar kwistraditie. aRijdagavond kunnen zo- e de deelnemers aan het e^ooi als alle andere be- Hellenden een boeien- confrontatie verwachten "k* een 'and dat op a"e - eden de allermoeilijk- 9 moet kunnen bevre- ■}e n. r Jpor een sterke diarepor- ;'e tekent A. Van Pete- Ti, een VTB-gids uit het v*rte Waasland die Grie- Ü8nd haast als een twee- huis ervaart. De Airtour- ^'Tsen zullen zorgen voor r?')e'e films die de appetijt L r het heerlijk land alleen ITTi Pros Matthys zetelt sedert kort in de senaat namens de SP en deze voormalige provinciaal gedeputeerde werd als provincieraadslid opgevolgd door Edi Van Puyveide. Beide Sint- Niklazenaars viel vrijdag jl. in Lokeren een hulde te beurt. De Socialistische Gemeen schappelijke Aktie zette de viering op het getouw in zaal De Roos, Volkshuis in Lokeren. Op de foto v.l.n.r. federaal sekretaris van de Bond Moyson René De Winne, volksvertegenwoordiger Freddy Willockx, senator Pros Matthys, provincieraadslid (en toekomstig arrondissementeel SP-sekretaris?) Edi Van Puyveide en gewestelijk ABW- sekretaris Juiten Van Geertsom (wv-foto dm) 17 april van vorig jaar haalde een artikel over de tragikomische strijd tussen de twee kerkelijke kampen in Kemzeke de voorpagina van onze krant. Italiaans vurige, enggeestige dorpspolitiek in een bijna boeiend «Wij Heren van Zicherm-kleedje. Toen toch. De komst van de nieuwe zielherder, eerw. heer Waterschoot, polariseerde de klerikale goegemeente. Willens of nillens, maar hij kreeg zijn aanhangers: parochianen die erg onomwonden lieten blijken dat ze het, om allerlei redenen, niet bijzonder op de oude pastoor, eerw. heer Lacaeyse, en vooral niet op diens huis houdster Jeanne Thuy, begrepen hadden. Hun offen sief gold ook het Nobelkoor dat in deze stammentwist ondubbelzinnig de zijde van de vroegere parochie priester koos. Getart door krenterige aantijgingen besloot het kerkkoor om, tot zolang pastoor Water schoot niet publiekelijk zijn duidelijke reserves over de roddels uitdrukte, van verdere medewerking af te zien... Halen wij oude koeien uit de sloot? Nee: wij gingen gewoon even peilen of het folkloristische televisie feuilleton ondertussen niet aan een laatste aflevering toe is. Uit onderstaand hoogst objektief verslag over ons wedervaren mag de lezer zelf zijn konklusies trekken. Donderdagmiddag, vorige week, één uur. De Voor- postredaktie. Wij vormen opnieuw het nummer van C. Van Hoye, voorzitter van het Nobelkoor, die i.v.m. een mogelijk interview om bedenktijd had gevraagd... Mijnheer Van Hoye, nog eens met Leo De Bock van De Voorpost. Heeft u al eens nagedacht? Ja eu: nee. Ik bedoel: ik zou er alles samengeno men liever niets meer over zeggen; ik denk dat dat het beste is. Waarom? Mijn woorden zijn al genoeg verkeerd geïnterpre teerd. Het haalt allemaal niets uit. Men legt het hoe dan ook slecht uit... Dus er zijn nog wel wat problemen? Tja eu... Zingt het Nobelkoor nog altijd niet? Ja, toch wel. We hadden gedacht... om verdere moeilijkheden te vermijden. Je kan niet eeuwig... En het aantal kerkgangers: is daarin verandering gekomen? Vraag dat eens aan pastoor Waterschoot. Voor mij... allee... in de hoogmis zit minder volk dan vroeger. Het verschil is goed te merken. Maar dat is mijn mening. En... Laten we erover zwijgen, ja? Wij bedanken, leggen in, vormen het nummer van priester H. Waterschoot die op dat moment op visite is in de dekenij te Sint-Gillis. Mijnheer Waterschoot, met Leo De Bock van De Voorpost. U herinnert zich nog wel de tribulaties die uw parochie in april van vorig jaar gekend heeft? Wij willen op een objektieve manier en wars van elke sensatiezucht nog even naar de gemoederen peilen. Stemt u toe in een interview? Wat zal ik zeggen? Nee: ik zie niet in waarom. Het heeft geen enkel nut meer. Voor u zijn er dus geen problemen? Van twee dracht is in Kemzeke geen sprake? Ik zie geen problemen. Voor mij is alles in orde. Trouwens... of liever nee: ik zegjiever niets. Als u het zegt. Bedankt! Tot slot dan pastoor Lacaeyse: Hallo? (Voor inleidingsformule, zie hoger.) Wacht efkes... (wrijfwrijf, roezemoesroezemoes, mompel, tok, zoem, tok) Ja, hallo? Hallo, ja? Eu... ja: u mag gerust eens komen; ik wil wel één en ander rechtzetten. Wij spreken af: vrijdagavond 16 januari om zeven uur. De Voorpost is stipt. Een vrij kenmerkende pastoors woning schuin tegenover het gemeentehuis. Ik bel aan. Huishoudster Jeanne Thuy doet de deur open en gebiedt mij (Leo De Bock) binnen te komen. Ze diri geert mij zonder woorden naar een spreekruimte. De pastoor heeft de bel gehoord en komt nu ook binnen, schudt mij de hand, gaat zitten en zwijgt. Ik wil mijn recordertje opnameklaar maken, maar onmiddellijk maakt Jeanne Thuy mij vrij luidruchtig duidelijk dat daarvan géén sprake kan zijn. Ik neem dus pen en papier. Zelfs dèt stuit op hevige argwaan en zal slechts geduld worden tot ik werkelijk begin te schrijven. Ben ik in een val gelokt? Is dit een misverstand? De huis houdster zegt de gedachte aan een interview zó vergezocht te vinden, dat zij moeilijk kan aannemen dat ik met dié bedoeling naar Kemzeke zou zijn geko men. Ik verwijs beleefd naar het telefoongesprek. Omdat er op het moment van dat gesprek bezoek was, zou mijnheer pastoor echter niet vrijuit hebben kun nen spreken. Lacaeyse bevestigt, handenwringend, elk woord. Hij kijkt mij geen moment in de ogen. Zijn tussenkomsten blijven beperkt tot kort-affirmatieve aanvullingen als «nee», «nooit», «ik denk er niet aan» en «juist». Jeanne Thuy heeft het nu over de hartaanval van de pastoor, zijn recente operatie in Leuven. Als ik haar mag geloven, doet mijnheer pastoor vannacht geen oog dicht. Het artikel dat op 17 april vorig jaar in De Voorpost verscheen, het feit dat een krant als de onze zou zijn voortgegaan op naamloze brieven mijnheer, zou ook al voor wat slapeloze nachtjes gezorgd heb ben. We moesten ons schamen. En wat erger is... negen maand na de feiten: wat dacht ik eigenlijk nog te komen doen? Als de pastoor zich tekort gedaan voelt, mag hij best een en aoder rechtzetten, zoals hij beloofd had, juffrouw. Hij was trouwens niét de aanvallende partij. Maar: geen sprake van. Er valt niets recht te zetten. Jeanne Thuy dwingt mij, te beloven dat niets meer over de hele zaak gepubliceerd wordt. Ik antwoord dat zulks niet enkel mijn beslissing is. De pastoor merkt op dat hij, en niet hij alleen, betreurt wat er gebeurd is; er zijn erge dingen gezegd en hij had toch altijd zijn best gedaan. Maar hij kan nauwelijks uitspreken. Ik mèg van de juffrouw denken dat zij een tyrannieke vrouw is, zij is enkel begaan met de fragiele gezondheid van de pastoor. Om kwart voor acht besluit ik (Leo De Bock dus) op te stappen. De huishoudster gaat nog mee tot bij de deur: «zo nen in-goeie mens, mijnheer pastoor, en zoiets moeten meemaken in zijn toestand!». Slaat zij niet de nagel op de kop? L.D.B. en W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3