Wie heeft grootste keelgat en toch fijnste smaak? it historische isortiekes» erd Bierprins eboren -f iedubbele viering moet voor dige leute zorgen lcif van mèn flosj» Bldra op platenmarkt Radio Freeland nodigt karnavalprinsen en -kandidaten uit - mZ Karnaval in Sint-Niklaas Radio Freeland nodigt zaterdag 23 januari tussen 20 u. en 23 u. alle karnavalprinsen in de studio uit. Zowel uittredende prinsen als pas verkozenen, evenals kan didaat-prinsen worden verwacht. Ook regerende kei zers zijn welkom. In een aan karnaval gewijd program ma kunnen de prinsen hun ervaringen rechtstreeks via de radio vertellen. Ook kandidaat-prinsen kunnen de luisteraars vertellen wat ze in petto hebben. Zowel wijkprinsen als zij die de scepter zwaaien over een stad of gemeente worden in de radiostudio verwel komd. In principe gaat het dus om karnavaleske figuren uit groot-Dendermonde, groot-Lebbeke, Bug- genhout, groot-Hamme en al de omliggende dorpen waar Freeland kan ontvangen worden. Wie al prins of keizer is, komt best in groot ornaat. Dit wil zeggen getooid met alle karnavaleske onderscheidingen. De studio van radio Freeland is gevestigd aan de Heirbaan 16 in Opwijk. Voor kandidaat-prinsen is dit programma een uitstekende gelegenheid om de nodi ge publiciteit te voeren. Radio Freeland is te ontvan gen op de 102.7 MgH in de FM-band. E.D.M. tijdens dat (verlengde) weekend zullen optreden in de stadszalen. De hooggeëerde Zwarte Pieten hebben natuurlijk nog recht op een uitgebreider artikel; dat kómt, dat kómtl (wv) De Voorpost - 22.1.1982 - 7 Baasrode oudste karnaval van Dendermonde? al zich in Baasrode de komende maanden de nodige tijd getroosten om Karnaval ïrondig te onderzoeken sedert wanneer men in de palinggemeente Het weekend daarop is het «I viert. Het blijkt dat er rond de eeuwwisseling net voor de vasten een cheeps feest te zijn geweest, dat evenwel werd verbonden toen er mede et vele plezier en de overvloedige drank wat gebeurde, er werd met name Mn vermoord. De overheden vonden toen dat het welletjes was geweest, Barnaval voorgoed van de kalender werd geschrapt. Het zou tot diep in de ir jaren duren vooraleer men terug met de traditie aanknoopte. Zo komt t men in Baasrode niet alleen aanspraak maakt op de titel van het oudste aifeest van Dendermonde, maar tevens een driedubbel feest viert dit i jaar onafgebroken karnaval, 20 jaar kavalkade en 5 jaar bont showweek- j rekening mee houdend dat de Baasroodse bevolking karnaval-minded is, ^=lit dus een reusachtig gebeuren worden. jrzitter van de «Orde van de Palingboer» Veyt zette deze driedubbele natuurlijk dik in de verf terwijl hij het programma doorlichtte. Hij Je onder meer dat er zich twee kandidaten hadden gemeld voor de titel ^ins karnaval: Jean Goossens en Leon Goossens.,Geen familie van elkaar och eenzelfde familienaam. karnaval geblazen. Voor de 20*- keer zal de kavalkades- toet door de straten van Baasrode trekken. De fees ten worden plechtig geopend op zaterdag 20 fe bruari om 17.30 uur. Dan wordt de Prins aan huis af gehaald en trekt men in stoet naar het gemeente huis, waar om 19.00 uur de zitting van de «Orde van de Palingboer» plaats heeft en waarbij de nieuwe prins offi cieel zal worden aangesteld. Om 20.00 uur is er dan een muzikale rondgang door de gemeente die wordt afge rond met een majorettenbal van de harmonie De Een dracht in de zaal Scaldis. Op zondag 21 februari brengen de keizer en de prins met hun gevolg om 10.00 uur een bezoek aan het rusthuis en om 14.00 uur vertrekt de 20' grote kavalkade vooraf gegaan door een reklame- stoet. Aan de kavalkadestoet verlenen 13 Baasroodse groepen hun medewerking. In totaal schreven 42 groe pen in, wat neerkomt op een 1.200 deelnemers. Daarbij komen nog 8 muziekkorp sen. De stoet volgt volgende omloop: Scheepwerfstraat, Driehuizen, Hof ten Rode, Schuurkouter, Klooster straat, Palingbotterstraat, Rosstraat, Bookmolenstraat, Smeyskensstraat, Geer- lavalfeestelijkheden te Baasrode ingezet ag 22 januari met de e opening van een E£ stelling gewijd aan karnaval in Baasro- )eze tentoonstelling lats in de raadszaal gemeentehuis te Ie en brengt een van een kwart- larnaval. Heeft men beginperiode niet zo Bel materiaal, dan is de^r een flink deel toe te aan het feit dat er !^og geen sprake was hei sen kavalkadestoet. met de jaren is het flink aangegroeid, de bezoekers dan eei gasten op een massa dia's, zelfs films en ie in de verschillende werd gedragen. De- ntjfeonstelling is toegan- terdag 23 januari van 2 en van 15 tot 22 uur I i k- n en op zondag 24 januari van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. Nog op zaterdag 23 januari is er de 8* nacht van de karnavalgroep «Schele Van der Linden». Deze nacht vindt plaats in de zaal Scal dis en vangt aan om 20.00 uur. Verkiezing De grote vraag is natuurlijk wie Prins Karnaval 1982 zal worden. Er kwamen zich twee kandidaten melden: de 36-jarige uitbater van 't Pompierken Jean Goossens, die geen lid is van een karna- valvereniging en onder het nummer 1 is terug te vinden op het stembiljet en Leon Goossens, 59 jaar en op het randje van het pensioen dus. Hi|_ is auto-geleider machi nist van beroep en heeft al 20 jaar goesting gehad om zich eens kandidaat te stel len. Hij is karnavalist in hart en nieren, zegt hij zelf, mqpr hij is evenmin van een k'ar- navalvereniging lid. De verkiezing heeft plaats op zaterdag 30 januari om 20.00 uur in de zaal Scaldis en dat in tegenstelling tot wat op het programma staat vermeld. Op zondag 7 februari om 14.00 uur heeft in zaal 't Schipken dan het Kinderkar- navalbal plaats, waarbij men zal overgaan tot de verkie zing van een jeugdprins en - prinses. Op vrijdag 12, zater dag 13 en zondag 14 februari heeft dan voor de vijfde keer het Bont Showweekend plaats. Zoals steeds wordt het aangeboden door de le den van het komitee, door de prinsen en de sympati- zanten. Zij staan borg voor een gevarieerd, maar vooral luimig programma. Vrijdag" en zaterdag begint het lach festijn om 20.30 uur en zon dag om 15.00 uur. Het Baasroods karnavalbestuur heeft er goede moed in met twee prachtige kandidaten, (c) straat. Broekkant, Baasrode straat, Sint-Ursmarusstraat, Scheepwerfstraat, Dorps plein. Om 19.00 uur is de prijsuitreiking voorzien op het gemeentehuis. Maandag 21 februari is er vanaf 9.00 uur een verklede rondgang voor niet te lange slapers en om 14.00 uur staat er een kinderparade met karamellenworp op het programma. Om 15.00 uur volgt de grote Internationale Kinderkoetsenrally. Om 17.00 uur is er de 11* Paling worp met als eerste prijs «De Gouden Paling 1982». De maandag wordt besloten met een rondgang van de «Orde van de Palingboer». Dinsdag 22 februari brengt het Prinselijk gevolg, in ge zelschap van de keizer, een bezoek aan de straten die niet bezocht werden door de kavalkade en om 20.00 uur wordt het karnaval afgerond met een grandioos vuur werk, dat zal worden ontsto ken achter de kerk. Maar vermits men in Baas rode karnaval nog altijd een staartje meegeeft, wordt er op zaterdag 27 februari in zaal 't Schipken nog het Pija- mabal ingericht door de kar navalgroep «De mannen van de nacht» en is er op zater dag 6 maart in de zaal Scal dis het verkleed Prinsenbal. Ray Franky en zijn orkest spelen ten dans. De organi- zatie is in handen van het gemeentelijk feestkomitee. Achtste Bierprinsverkiezing in HRITO (,ciële voorstelling van de nieuwe Aalsterse karnavalhit van i en Michel zal plaats hebben op de avond van de verkiezing te Aalst op zaterdag 6 februari a.s. in de fthallen lei rff wn zuiver Oiisjters pro- door Antoine en Michel, bege- rijfcen soort «Strangers on leid door de FS Band onder de gekende Aalsterse re- meesterlijke leiding van arran- in diskostijl, nog nooit geur Mare De Cock, op de plaat gebracht. Deze bijzonder geslaagde op- ""jjit heeft twee A-kanten, name bevat fragmenten Me zijden uiteraard de- kamavalsuksessenzoals titel. «Bleif van mèir flosj». «de '"^van mèn flosj», een on- Poesjkapel», «Biskop», «Deis octte Oilsjterse Disco Pot- Melodie», «'t Es moeilijk in 't Vie wordt dus gezongen Stadspark te «Frisko Zi Chachaca» en «Uilsjt Ajoin» ,als inbreng van Michel Cleemput. «Weir zingen», «Das toch straf», «Wit en Blaat», «De Metro van Oilsjt». «Karnaval in mèn stad» en Hello Good bye» vormen de bijdrage van Antoine Van der Heyden. Het hoeft geen betoog, dat deze plaat van beide eks-prin- sen niet alleen een must is voor alle karnavalisten, het wordt ongetwijfeld ook dé meestam- per van Vastelauved 1982. C.T. Vorige zondag ging in het lokaal van de «Orde der Aalsterse Bierprinsen», hotel Atlanta aan het Stationsplein, een perskonfe- rentie door waarin aan de plaatselijke pers haarfijn uit de doeken werd gedaan hoe op 30 januari e.k. in het HRITO de Bierprins 1982 zal worden verkozen. Uiteraard werden ook de vier kandidaten voorgesteld. Als toemaatje kwam,Antoi ne Van der Heyden de nieuwe karnavalhit voorstellen, die hij samen met de andere ex-prins Michel Cleemput op de plaat heeft laten persen. Gezellig Het werd een gemoedelijk onderonsje tussen perslui, or ganisatoren, kandidaten en be langstellenden, in het kader van het gezellige hotel Atlanta van Norbert en Tineke De Ganck. Stipt zoals altijd stapten wij klokslag halfelf via de terras deur het hotel binnen. Behalve een eenzame mijn heer aan de toog was er na tuurlijk niemand, doch het daaropvolgende halfuur komt iedereen die wordt verwacht de gelagzaal binnen en met precies dertig minuten vertra ging begint Stefaan Vinck aan zijn uiteenzetting. irvlijks uitstapje van enkele bestuursleden van de basket- «Black Boys» op karnavaldinsdag werd de basis van de Bierprinsverkiezing. ie!b'herdt, Gilbert De Moor, Stefaan Vinck en Mare Spittael tkteur van depot Wiei's in Aalst en in zekere zin sponsor Black Boys trokken er inderdaad ieder jaar op uit om de ultieme uurtjes van de Aalsterse Vastenavond te vieren. irden op hun tochtjes seerd in samenwerking met de >e-leld door de basketters dekenijen Moorselbaan en r waren: Michelet. Pot- Molendries-Hoveniersstraat- igl illespie. Hess en natuur- Varkensmarkt, onder het mot- legendarische Al Dil- to «Oók karnaval op de Rech- in werkelijkheid groeide, werd in 1975 een driedaagse onder de benaming «Wielenaars Vas- telauvedfiesten». Dat waren oorspronkelijk een soort Oberbayernfeesten met een heuse Duitse blaaskapelle «Sankt Anna» 's zaterdags. De eerste dag werd ook de Bierprins verkozen en dat werd Jacques Liebaut, inder daad een imponerende figuur, vooraanstaand lid van de Ka- Twee Aalstenaars in jury Het stramien van de avond blijft hetzelfde. De jury zal evenwel ditmaal meer aandacht besteden aan originaliteit, voordracht en kostumering. Die jury blijft onder voorzit terschap van de Aalstenaar Frans Wauters, voorzitter van het Stedelijk Feestkomité. Sa men met Simon D'hondt, de ken van de Prinsencaemere is hij de enige stadsgenoot in de uitgebreide jury. waaraan o.m. twee dames zijn toegevoegd om als sekretaresse te funge ren. Ze zijn afkomstig uit Ou- degem, behoren tot de groep «Liezemariekes» die op de ver kiezingsavond de «French- Cancan» zullen demonstreren. Verder behoren nog tot de jury: Luc Schautteet uit Zotte- gem. voorzitter van de Karna val Federatie van Oost-Vlaan- deren, Louis I, de «Wieke Vlam», Roger I van Wolver- tem, Werner Van Overloop Eddy De Landtsheer (28), vrijgezel en kandidaat van de Rechteroever en van den Arend. van de Temse Sleutelgarde, prinses Greetje I uit Zemst, Keizer Bob van de Mechelse Knullen, Keizer Kornelis I uit het Nederlandse Vlissingen en tenslotte nog uit Nederland Frans Brouwers, konsul van F.E.N. uit Utrecht, Een selekt gezelschap dat moet oordelen over de vier kandidaten voor de titel van Aalsterse bierprins. Waarom zoveel mensen van buiten de stad? Stefaan Vinck vindt, dat het mes aan twee kanten snijdt: enerzijds zijn die mensen minder beïnvloed baar en anderzijds kunnen die vreemdelingen ook met eigen ogen vaststellen, wat in Aalst moet worden gepresteerd om het tot bierprins te brengen Wie van de vier? Dan worden de kandidaten vastgesteld: Eddy Van Gijsegem uit de Spaarzaamheidstraat is in Aalst beter gekend als Goeb- by, saxofonist van het gelijkna mige orkest. Hij is 27 en «heeft 2 kindjes en 1 vrouw» zegt hijzelf Walter Neckebroeck werd 32 jaar geleden in Appelterre geboren, woont in de Valerius De Saedeleerstraat 98, heeft ook 2 kinderen en is met 1 vrouw getrouwd. Aalst kent hem als Urbanus. Hij is beur telings supporter van Een dracht Aalst en Anderlecht, naargelang het klassement. Vorig jaar werd hij vice-bier- prins. Geert Buyl uit Denderhou- tem is pas 18 en goed van de tongriem gesneden. Hij komt het Houtemse Driekoningen feest in Aalst verlengen tot karnaval. «Don Kroes», zoals hij in zijn geboortedorp bij voorkeur wordt genoemd «ziet de mensen graag lachen» en stelde zich kandidaat op aan dringen van zijn medestuden ten van het HRITO, die vol gens Mare Spittael als één man achter hem staan. De laatst gearriveerde kan- Geert Buyl (18) uit Dender- houtern, kandidaat van het HRITO, alias Don Kroes. Eddy Van Gijsegem (27) ofte Hoebby, kandidaat van de Sjiepeerekes en van het orkest de Goebby's, waar van hij de saxofonist is. didaat is 28 en toch nog vrijge zel en is «nog - niet goed wakker». Bierprins 1976 Franqois Roelandt staat hem terzijde. Francois is de man die «den Arend ook karnaval wil bezor gen» en tuk is op de bierprins- titel voor zijn wijk... Het wordt dus een open strijd tussen vier gelijkwaardi ge kandidaten die door presen tator Antoine bij het publiek zullen geïntroduceerd worden. Mare De Cock met zijn veel geroemde F.S.-Band zorgen voor de muzikale omlijsting; Antoine en Michel komen hun plaat in levende lijve voorstel len en er is nog meer «Training» in het bierproeven Hoe wordt nu gestemd en wat is de puntenverdeling per proef? Per ingangskaart wordt één stembiljet uitgereikt. Jury en zaal krijgen elk voor de helft inspraak bij de verkiezing. Er worden drie vragen ge steld over persartikels betref fende karnaval. Elk juist ant woord levert 10 punten op; 15 punten worden toegekend aan het proeven van drie soorten bier, het tappen van bier en het drinken van 1 liter bier. Op originaliteit, kleding en voor dracht tenslotte staan 3 keer 10 punten... De kandidaten mogen als «training» bij Marc Spitael in het Aalsters Wiels-depot 16 soorten bier komen proeven. Een aanlokkelijk voorstel! Prélude en auf wiedersehen De nieuwe bierprins krijgt, behalve aantrekkelijke prij zen, ook een prachtige rode mantel plus bijpassende hoed en vijftig medailles die hij on der zijn sympatisanten mag verdelen... Het belooft dus volgende week zaterdag een spannende finale te worden, een soort prélude op de grote pnnsen- verkiezing acht dagen nadien in de Keizershallen Die indruk hebben we toch gekregen als we rond 'één uur hotel Atlanta watertandend van de lekkere geurtjes uit de Willem Mechnig, in 1980 door Harry Dhaeseleer verslagen, toch één van de origineelste uitbeeldingen in de Aalsterse Bierprins- geschiedenis. Urbanus van Aalst (32), kandidaat van d' Eelemen- ten, links op de foto heft het biervat op, dat hij na de Tourzege van Lucien Van tmpe heeft leggedronken. keuken verlaten en Jo De Wit te op het orgel de smullende gasten en vooral ons begeleidt met een melodieus en toepas selijk «Auf Wiedersehen»... Cyriel Temmerman Van Oost, vorig jaar de derde van de Van Oost-dynastie die de bierscepter over zwaaide. Wie volgt hem op? Wordt het Urbanus Van Aalst (links met tettemoech) >or de tweede keer van de partij is, of...? •preekt vanzelf dat het nannen van dat kaliber ische «sortiekes» wer- eroever klubkas te spijzen had edcr jaar tijdens de kar- [>eriode een bal georgani- tcrocver»! Een ideetje, dat dit jaar in de Arendwijk met de tweede karnavalstoet op 28 fe bruari a.s. en de le prinsenver kiezing op 9 januari jl. weer opgeld maakt op de rechter oever. Oberbayern Wat in 1974 als idee broeide en boeterskabassen en met een keelgat dat steil bergaf liep. Kortom, een gedroomde bier- vorst, die erin slaagde ander halve liter bier in 1 minuut en drie sekonden naar binnen te werken! 's Zondags was er een drive-in- show en optredens van het Co- rum Alostum Imperiale en 's maandags bierfeesten met Ka- miel als animator en de verkie zing van Voil Jeanette als apo- teose. Het werd een schlager en ver schillende jaren zou men op hetzelfde stramien voortbor duren met evenwel enkele va rianten: Kamiel, Karei De Naeyer, de Chevaliers en Mare De Cock's F.S. Band liepen als een rode draad doorheen het bjerprinsgebeuren Exit Black Boys In 1979 werd Want jen Van Oost de laatste bierprins die in de zaal aan de Van Wambeke- kaai werd verkozen. De Black Boys werden opgedoekt, de zaal verkocht en zo dreigde meteen ook de Bierprinsver kiezing teloor te zullen gaan. Van Okapizijde toonde men belangstelling, doch de onder handelingen sprongen af en uiteindelijk begon men in de tachtiger jaren op een nieuwe lei in het HRITO, onder im puls van Mare Spittael. die daar lid was van het Ouderko- mitec. De vier initiatiefnemers van destijds vorfnen nog steeds het huidige bestuur: voorzitter Frans D'herdt, ondervoorzit ter Mare Spittael, sekretaris Stefaan Vinck en penning meester Gilbert De Moor, Francois Roelandt, die in 1976 bierprins werd, heeft zich v&n- af dat ogenblik steeds inge spannen om buiten Aalst kon takten te leggen als bierprins. In zekere zin kwam door dit initiatief ook de «Orde van de Biérprinsen» tot stand. Deze Francois deed ook twee keer een gooi naar de kroon van karnavalprins: in 1978. won Michel, Stefaan werd tweede vóór Enrico, Ignace Mees en Francis; in de preselektie er waren 7 kandidaten! wa ren twee andere kandidaten al door de mand gevallen... Eregarde De Orde van de Bierprinsen heeft in de loop der jaren en kele verdienstelijke karnavalfi- guren tot erelid gepromo veerd: Kamiel Sergant, Frans Wauters, Hubert De Meyer, Karei De Naeyer, Norbert Dc Couck en Gustaaf Sonck vor men de eregarde van het Aal sters biergilde, die op zaterdag 30 januari in het HRITO voor de achtste maal zijn vorstelijke bierdrinker laat verkiezen. Wie het grootste keelgat heeft van Aalst en het meest van bier kent, zullen we volgende week zaterdag rond midder nacht weten... Santei! Cyriel Temmerman Sint-Niklaas viert karnaval op 4,5,6 en 7 maart en niét een week later zoals in ons overzichtskalender (en ook in de nieuwe VW-kalenderbrochure) gemeld. Conny Neefs, Ria Valk, Nico Haak en de onvermijdelijke Vader Abraham zijn een paar van de vedetten die

De Voorpost | 1982 | | pagina 5