Pertotal» mikt dit jaar hoger! 8e Leedse Miss Bette-verkiezing verlopen volgens voorziene scenari Verkopen om te saneren, niet om karnaval te schaden Nog geen boerenmarkt in Berlare? St.-Gillis-Dendermonde zweert bij Halfvastenviering Kleurrijke aanloop naar Wies-karnaval 1^, 8 - 22.1.1962 - De Voorpost In Sint-Gillis-Dendermonde weten ze al waaraan zich te houden. Gilbert Rasschaen Op de vooravond van de jaarwisseling werd te St.-Gillis-Dendermonde in de feestzaal Herleving verzamelen geblazen door het hatfvastenkomitee. Sinds tien jaar staat het komitee in voor de plaatselijke halfvastenviering, een oud volksgebruik dat vooral tussen de beide wereldoorlogen intens werd beleefd door de St.-Gillisse bevolking. In de jaren '60 werd meermaals getracht om de viering in ere te herstellen. Het bleek te zullen blijven bij schuchtere pogingen tot de h. Louis Ost als Prins Ludo I eerste karnavalprins werd van Groot-Oendermonde. In amper enkele weken werd de eerste naoorlogse halfvastenstoet uit de grond gestampt. Op zondag 21 maart 1982 zal de tiende halfvastenstoet door de straten van deze Dendermondse deelgemeente trekken. Zulks volstaat ruimschoots om een breed feestprogramma op te zetten. wordt er halfvastenprins. We zien hem hier tussen Julien De Wolf en de bloemenprinses. Een en ander werd alvast uit de doeken gedaan tijdens de perskonferentie. Het heet dat het halfvastenkomitee vrij optimistisch blijft on danks de krisistijd. «We zul len wel op onze tellen moe ten letten bij de uitbouw van de stoet want nu meer nog dan vroeger zullen we be perkt zijn in onze mogelijk heden. Daarom doen we dan ook beroep op de St.-Gillisse bevolking omdat ze meer nog dan vroeger de halfvas tenviering zou steunen. In de eerste plaats door aktief deel te nemen aan de diverse feestelijkheden en vervol gens aoor een financiële bij drage te brengen om de feestviering minstens op peil te houden. De jongste jaren is de belangstelling van de plaatselijke bevol king, groeperingen en vere nigingen aanzienlijk toege nomen. De plaatselijke in breng in de halfvastenstoet wordt steeds maar groter en het is precies datgene wat de inrichters nastreven We hopen dan ook dat tergele genheid van de tiende uitga ve niemand onberoerd zal blijven», aldus de nieuwe se- kretaris de h. Roger Van Be- veren, die de h. Gaston Van Extergem opvolgt. Het blijkt dat Gaston Van Extergem, die bij de vorige uitgaven van de halfvastenstoet «Dui- vel-doe-het-al» genoemd werd, onmiddellijk na de vo rige stoet ontslag nam om zichzelf kandidaat te kunnen stellen voor de verkiezing van halfvastenprins. Twee kandidaten Alvorens het ganse feestpro gramma toe te lichten werd dan overgegaan tot de voor stelling van de kandidaten. Beide kandidaten komen uit de wijk Lutterzele. Kandidaat Antoine Van Driessche is 36 jaar en woonachtig in de Hullekensstraat. Is lid van de karnavalgroep «De Wel kom», vissersklub «De Zee baars» en biljartklub «Wind sor». Kandidaat Gilbert Ras- schaert is 47 jaar en woont in de Blauwe Steenstraat. Net als zijn tegenkandidaat heeft hij heel wat karnava- leske aspiraties en blijkt ook op sportgebied een recht streekse tegenstander voor Antoine Van Driessche die zweert bij Klub Brugge, ter wijl Gilbert Rasschaert ver liefd blijft op de paarsblau we kleuren van Anderlecht. Beiden voegden er bij de voorstelling stilletjes aan toe ook wel een boontje te heb ben voor de plaatselijke klub Eendracht St.-Gillis. Men kon dus best drie kandi daten aan de start gekregen hebben maar deze van de gewezen sekretaris Gaston Van Extergem bleek reeds vroeger te zijn afgewezen, dit ingevolge een statuuts wijziging. Men moet thans drie jaar uit het komitee zijn getreden om zich kandidaat te kunnen stellen voor de verkiezing van de halfvas tenprins. Voorheen bedroeg zulks zes maand. Het halfvastenprogramma De viering 1982 werd op gang gebracht met het ver kiezingsbal van zaterdag 16 januari 1982. Bal dat door ging in het Gildenhuis. Op zaterdag 13 maart is er ver volgens het jubileumbal 10 jaar naoorlogs karnaval en op zondag 14 maart wordt het prinsje en prinses je verkozen tijdens het kin derbal. De eigenlijke halfvas tenviering volgt dan op 20, 21 en 22 maart. Op zaterdag 20 maart worden de batter ijen in werking gesteld ter gelegenheid van de kroe gentocht. Op zondag 21 maart volgt dan de jubi- leumkarnavalstoet geleid door Keizer Jules I en de nieuwe prins. Het drieluik wordt op maandag 22 maart afgesloten met de pyjai tocht en het bezoek aan bejaardentehuis in de Bc wijk. Mogelijkheden gen om zijn karnavaleske ar ties bot te vieren. karnavalprins zijn Dirk Maes, kandidaat prins karnaval voor Wt Jozef Van Cauter wil ook wel eens Met de film «Wieze en karnaval» die vorige vrijdag in de gemeentelijke turnzaal vertoond werd, deed het comité - een tiental actieve jonge mensen - een stap in de goede richting, om het karnavalgebeuren van weleer opnieuw te doen opbloeien. Er was trouwens heel wat belangstelling en tussen de vele aanwezigen vermelden we het voltallige K.S.R.-bestuur van Wieze, en prins karnaval Dirk (1981). Film kijken Na een korte karnavalesk ge tinte inleiding door pionier Gommar De Wit begon de pret op het witte doek; eerst kregen we beelden over folkloristisch en industrieel Wieze in het algemeen. Na dien kon iedereen nog eens de Wieze-oktoberfeesten, Ri- takermis en het karnavalge beuren van 1980 herbele ven, bij een pracht van kleur en klank. De hoofdbrok was echter «Wies-karnaval 1981» met de eerste kinderkavalka- de, het verkleed bal, de prinsverkiezing en de karna- valstoet met prijsuitreiking. Als slot van de vertoning bracht Marcel Vermeir een ontroerend «In Memoriam» over de veel te vroeg ontval len voorzitter van de karna valgroep «De Vliegevan- gers», Frans Merckx. Vooral wanneer naar het einde toe de overledene in close up op het scherm bleef, en in de background het «Vaarwel mijn broeder» weerklonk, werd het in de zaal beklem mend stil. Als intermezzo ha prijsuitreiking plaa winnaar van de strijd die door h comité op Ritaka ingericht; die Londenreis nen door Alfons l Streekbaan, Wieze Het verkleed T-Da van vorige zaten veel bijval en op z januari zal een m< semtombola worden. Karnaval Aalst Voor de eerste maal de 28' prijs in de kamavalstoet 1981 vond de pas geboren groep «Pertotal» niet slecht. Toen ze echter vol moed optrokken naar de Keizershallen en de check in ontvangst namen met een eerder schamel bedrag waren ze een désillusie rijker. Ermee kappen zat er echter niet in. Eerder een volledige inzet om dit jaar beter te doen. A.K.V. «Pertotal» ontstond diende te worden uitgekeken reeds in 1980, enkele weken na naar een andere voorzitter, de jaarlijkse kavalkade met als Die taak werd dan op de voorzitter Werner Gits, als se- schouders van Walter Lefèvre gelegd die verder de werk zaamheden in «de Couvertu re» deskundig weet te leiden. Hij kreeg ondertussen de naam «major» wegens zijn voortdurend «kommanderen». Daar hij het echter steeds bij het rechte eind heeft wordt hij door zijn medewerkers op het eerste woord s'teeds gevolgd. Om de bittere financiële pil van verleden jaar te werd kontakt genoro n organisatoren van d<skt te Gooik waar met pP$e opgetreden. Ook wordt gepland te Gooik te gaan en Ninove en Denderle^ nemen. Een heel uiteraard. Andere groepen sti wellicht op het standpunt dat Aalste valgroepen alleen in de moeten optreden 8ccr' hen wil meemaken c J. naar Aalst moet koi 11x1 gelijke luxe kunnct r Zl beginnelingen, ons niet permitteren en financieel te overlev we dan maar op w nen, verkopen de kc steunkaarten. ot ta T-Dansants en hiel reeds een bosfeest. bosrijke omgeving «Houten Hand» wa Zaterdag 16 januari ging in «De Volkskring» in Lede de 8* Miss Bette-verkiezing door. Alles verliep zoals in het scenario door de De jury had het niet moeilijk gedoopt in Tikmolen), werd om unaniem Karina Everaert uitgelegd als gevolg van een aan te duiden als de nieuwe s'aS van tie molen, met de Miss Bette. Reeds bij de schif- bedoeling er later zelf zijn tingsvragen stak zij met kop en meel te willen malen. Dat ex- schouders boven haar rivalen, bakker Albert Van Hove door Bij de voorstelling voor het tieze kommentaar enigszins ge- publiek drukte Nadine Raes de be'gti was, hoeft geen verder wens uit de voetsporen te mo- kommentaar. gen drukken van haar oudere Ann Van den Abbeele, woon- zus die de titel twee maal achtig in Wichelen, maar lid mocht voeren. De helft van het van de Oordegemse Karnaval- Prinsenpaar van de 3de Leef- 8roeP «De Sperteleirs» hield tijd, Achiel de Looze, werd een pleidooi voor de verkie- met een meisjesgrote pop als zing van de vrouwelijke kandi- troostprijs bedacht. Vooral AI- daten bij de komende gemeen- bert Van Hove, voorzitter van teraadsverkiezingen. Leedse het Hof der Prinsen en voorzit- politici waarschuwt ze voor t$r van de sodaal-kulturele een mogelijk samenspannen Vereniging «Priester Daens» van de Oordegemse Ratten en nam zij op de korrel. Zijn Muizen. Haar ode aan Keizer Karina Everaert stal de show. verdediging van de Impense Padova werd echter een slag in Binnen enkele jaren zal het Tukmoien (door Nadine om- het water. hier krioelen van de toeristen De nieuwe Miss Bette Karina Everaert. (CDJ) om de Leedse ingescheten len, het verwaarloosde kas: het papieren sportcomplej de voorhistorische piscine bezoeken. Op de tonen van «Eviva Espana» bracht zij het verhaal van Markies Bette op terugreis van het zonnige Spanje Voorzitter Mare Corthals, als voorzitter van de organiseren de Hovaardige Boer, dankte de milde schenkers van het goedgevulde pakket ter waar de van 70.000 F. Bovenop komt er voor de 3 deelneem sters een luchtdoop naar Ne derland. Keizer Padova reikte de linten uit aan de eredames, waarna Martine De Bosscher, Miss Bette 1981, afstand deed van haar mantel en kroon, bij het schenken van de champag ne en onder het zingen van «lang zal zij leven...». De mannen van Pertotal hebben nog heel wat werk aan hun wagen. (CDJ) kretaris Serge Dejonckheere cn achteraf ook als leden Walter Lefèvre, Laurent D'Hacse, Kris Van Audenhove, Guido Janssens, Tony Van Zeg- broeck en Wemer Sergeant. Begonnen met een autowrak en amper 2.000 fr. moest dus eerst de financiële kant gezond worden gemaakt. Dan maar steunkaarten verkopen en schikkingen treffen. Om de maand werd er vergaderd in het lokaal «Het Ajuintje» aan het Stationsplein te Aalst waar uitbater Guy De Coster graag een handje toestak. Verleden jaar werd het Aal- sters Criterium uitgebeeld met alles derop en deran, vedettes, renners en mecaniciens. Ook lag Kerk ik Bui genstaande een- tegt »orl< weer onze barbecue langstelling genoot cn a» v zaad in 't bakje bracl ed Ook de zelfklevers «p eg il lc» met wegens het oi :ntc de lijn evoluerend il zorgden reeds voor financiële middelen ezir beerlijk voor efficiënt 1 ties. Waarmee «Pertotal»fc| uitpakt houdt onze (voorlopig) nog liefs1 «la Ten gepasten tijde fae we er U wel meer ovi de kostumering was verzorgd doch uiteindelijk bleek dat ze niet bestand waren tegen de Niet iedereen is akkoord met de door de Berlaarse schepen van middenstand Michel Devos geleide kommissie die zich over het piobima heeft gebogen van het reglement voor een boerenmarkt. Er waren wat problemen over de samenstelling van de kommis sie, waarin volgens de heer Van Hove de oppositie oververtegen- Volledig juist is dat niet, want gaan op de eis van de heer Van de 6 oppositieleden vertegen- Hove, zodat de kommissie op- woordigen drie partijen, wat nieuw zal bijeenkomen, dus neerkomt op 2 leden per Was dat een van de voornaam- partij, daar waar de CVP er 3 ste diskussiepunten op de raad heeft. Daarnaast zitten ook te Berlare, die werd geopend nog twee vertegenwoordigers met een nieuwjaarstoespraak van de beide middenstandsver- van burgemeester Van Sande. enigjngen in deze kommissie. In zijn toespraak gaf hij een In die kommissievergadering overzicht van wat er het voor waren alle aanwezigen het er- bije jaar was gepresteerd en over eens dat de boerenhiarkt voor de toekomst wees hij op zeker kan doorgaan op voor- de bezuinigingen die worden waarde dat men hiervoor doorgevoerd. Raadslid «land- en tuinbouwers van de Baeyens (SP) diende de burge- fusiegemeente met produkten meester poeslief van ant- van eigen teelt» aanspreekt, woord. Hij had het meer be- De «Jonge Boerenbelangen» paald over eerlijkheid, be- zijn bet er evenwel niet hele- scheidenheid, en hoffelijkheid, maal mee eens. Voor hen moe- terwijl PW-er Leys het kort ten ook andere landbouwers en bondig hield bij een «geluk op de markt hun produkten en een goede gezondheid voor kwijt kunnen. Wel willen zij iedereen». Ook raadslid Van een bepaalde kleine tegemoet- Hove, voorzitter van het koming doen: «bij voorkeur» OCMW, uitte zijn beste wen- landbouwers van eigen ge- sen voor iedereen. Daarna kon meente. Dat wil men nog in de de vergadering voorgoed be- tekst zien opgenomen. Terwijl ginnen. de ene partij onmiddellijk de Maar er was weinig of geen knoop wil doorhakken besliste nieuws te rapen. Van een be- burgemeester Van Saiide in te groting is er tot dusver geen sprake en wat het kasnazicht van het vierde kwartaal van 1981 betreft, daarover valt er ook al weinig te zeggen. In de geheime zitting moet er dan toch wat meer fut in de debatten hebben gezeten. Daar werd gehandeld over de aanduiding van de kommissie leden voor het overlegkomitee van het Boerenkrijgmuseum. Steeds groter Berlare schijnt volgens de offi ciële cijfers steeds te groeien. Althans wat het aantal inwo ners betreft. Eind 1980 telde men 12.253 inwoners aantal dat ondertussen is gestegen tot 12.403. Er werden 145 kinde ren geboren, maar er waren ook 148 sterfgevallen. In totaal kwamen er zich 496 inwijkelin gen in de gemeente vestigen en 343 inwoners verheten Berla re Dat gaf een batig saldo van 153 inwoners. Misschien mede in verband met die aangroei, in casu enkel van buiten de gemeente en het gevaar dat erin schuilt om de eigen geaardheid te verliezen, een fenomeen dat in de hand werd gewerkt door de fusies, zal het Sint-Lucasinstituut in de maanden april-mei een grootschalige tentoonstelling organiseren voor het samen- driedaagse kamavalesbatte- brengen van oude postkaarten, me„tc„8c„ ïdór dlnsdag had. portretfoto s van belangrijke dc„ K dan „eds beleven, figuren, historische dokumen- A|vast ce„ ,es die penotll zich ten om van alles wat nog leeft len nut,e maakte en nu de en bewaard wordt ,n Berlare pa,«„de voorzorgsmaatrege- een katalogus op te maken. jg„ trof (ab) Daar voorzitter Gits zijn mili taire dienst moest volbrengen Na het plakwerk moet nog heel wat geverfd worden. Maar zij maken 2 komt allemaal wel voor mekaar. (CDJ) Het voorstel van VU-raadslid Jan Caudron Vorige week kregen alle Aalsterse karnavalgroepcn een brief In de bus, afkomstig van VU-volksvertegenwoordiger Jan Caudron en betreffende de «Vrijwaring van onze Aalsterse Karnaval». zich Zijn voorstel in de raadsver gadering van 15 december 1981 om bepaalde stadseigen- dommen te verkopen, had in A.K.V.-middens nogal voor wat deining gezorgd. Er was namelijk ook sprake van «het ruime fabrieksge bouw aan de Schoolstraat waar wij vroeger tijdelijk de stads- hallcn hebben ondergebracht. Wij zouden dit ruime pand kunnen verkooen ofwel valori- zeren door er écn straat of woonerf door te trekken.» In zijn brief verklaart raads lid Jan Caudron zijn voorstel nader: «Het spreekt toch vanzelf dat er geen sprake kan zijn van de verkoop van de oude stads- hallcn aan de Schoolstraat vooraleer er een geldig alter natief is gevonden waar onze karnavalgroepcn een nieuw en zelfs beter onderdak vinden.» En verder: «Mijn voorstellen tijdens de bespreking van de begroting 1982 hadden alleen maar de gezondmaking van de stadsfi nanciën op het oog en bedoel den geen enkele Aalstcnaar te schaden. Integendeel!» «Wanneer de stadskas leeg is, zal er geen geld meer over schieten om onze zo geprezen Karnaval te steunen en daar moeten wij ons als één man tegen verzetten,» vervolgt hij cn besluit: «In de hoop dat U mijn standpunt als vooruitziend be leidsverantwoordelijke be grijpt en dat U het tijdens de eerstvolgende vergadering aan uw leden zult meedelen, wens ik U en uw karnavalgroep een voorspoedig nieuwjaar, tevens een daverend kamavaljaa 1982». De karnavalgroepcn hebber ter akte genomen van dit *4, van VU-mandataris dron en daarmee is hei ste pak van hun hart f 1 Zijn de zorgen nu ii 'f definitief van de baatlj er met gerust gemoed?18' ren worden gedacht De weken schuif1' schimmen voorbij cn*®9 horizon ontwaren wij alziend oog van de r ra's. Cyriei. Tfj*®'1

De Voorpost | 1982 | | pagina 6