Paula D'Hondt - Van Opdenbosch Staatssekretaris iint-Niklase Terekenwijk krijgt gestalte Hardst werkend vrouwelijk senator nu grootste werkgever van 't land euvelen over kavels (tel. 064/44.49.18) De Voorpost - 22.1.1982 - 9 no|<ssekretaris Paula D'Hondt. door groen omgeven landelijke woning op de wijk n» in de schaduw van de 16' eeuwse Gotische paro- van Kerksken, «kerksken»verwijst naar de kleine van de vroegere parochie Haaltert vinden we na heel wat t- en vliegwerk de o zo druk bezette Staatssekretaris Paula lt - Van Opdenbosch uiteindelijk thuis. Dit uitgerekend op Ier laat uur op zondagavond na haar bezoek aan de «In de week is daar nu geen tijd meer voor». Met voor moeder van vijf kinderen die ook reeds oma is houden we i liefst langs de menselijke kant. Zware politieke krijgt U reeds voldoende te verorberen. Uit haar nsverhaal distilleert U dan wel van zelf naast haar sociale ■Cgtnheid ook haar totaal engagement en voortdurende onge leide inzet. 3ID rouw de Minister, stelt U even voor? ;r, een eenvoudig spoor- :r bij de «ijzerenweg», oorspronkelijk uit Risken doch werd te Haal- t si opgevoed- Eigenlijk komt milie Van Opdenbosch uit tf rbeke en uit de streek van ,n enaarde De familie had r]e tolitiek bloed in de aderen p en. Paul Van Opden- h, die na Pieter Daens wam», was de voogd van r. Diens broer was de ge- st( e Aalsterse drukker Van jn enbosch, ook politiek ge- >n geerd. Ook de Erembode- 'n jezuïet Van Opden- -0! behoorde tot de familie 1C[ r zelf was een tijdlang s enteraadslid te Kerksken cn oeder was. zoals heel wat wen uit de streek, naast aa noeder kantwerkster. e«l ons eens wat over uw orfën iel lager onderwijs kreeg ik st. Kerksken zelf en daarna g ik voor het middelbaar va Burst. Dan kwam echter :ge >orlog en trok ik naar ue t, naar de «Dames van eo a» waar ik mijn humanio- id ed. «fteg ik het zelf nogal goede o intc wilde mijn moeder nd ik verder studeerde. In )r een hele karwei die voor en ezin heel wat impliceerde, int s vroegere pastoor, die een paar maand als eeu- il» ng overleed, steunde me re in volledig. :fsl >elandde ik, per fiets tot e »ve en dan met de tram lot ov< sel in de Poststraat in de ialc School». Opleiding matschappelijk assistent toen nog een weinig ge- fenomeen waar ik na drie fstudeerde. J U ook aktief in de jeugd- «ing? jfens mijn studiën militeer- reeds in de V.K.A.J. en de oorlog was er hier een afdeling. Paul D'Hondt, waarmede ik later zou huwen, was toen de voor zitter van de K.A.J. waarvan hij arrondissementele voorzit ter werd en een jeugdvriend was van Jef De Schuyffeleer. Marcel Van de Wiele, Jef Houthuys, Wim Mesotten, Wim Verleysen, allemaal man nen waarmede ik achteraf in mijn loopbaan heel wat kon takten had. De jeugdbeweging heeft me in die vier oorlogsjaren zeker heel wat geleerd, getekend, in zet, engagement, organisatie geest, optreden bijgebracht. Een ware vorming naast de eigenlijke studie En toen U het diploma in de hand had? Tijdens het laatste stagejaar werkte ik lang bij senator juf frouw Baers en was ook aktief in een internationale sociale organisatie waar ik uiteraard, alhoewel op eerder laag ni veau. internationale kontakten legde. Als maatschappelijk as sistente geraakte ik nationaal op K.A.V. bij Philippine Van de Putte doch vader, man van de spoorweg tot en met, zag me liever bij de N.M.B.S. werkzaam. Om hem te plezie ren deed ik mee aan een exa men waarin ik als eerste slaag de en kwam dan in 1948, op 22-jarige leeftijd ("Kerksken 1926), aan de spoorweg. Iets wat me vanzelfsprekend fasci neerde want ik had vader daar over steeds horen spreken, deed korte treinreisjes met hem als kind en was gelukkig in hetzelfde «spoor» ais vader te zijn beland. Mijn eerste standplaats was Kortrijk. Daarvoor vertrok ik elke dag te Haaltert reeds te 4.50 u. met de trein na een fietstocht vanuit Kerksken. In Zottegem wachten, 25 minu ten, «changeren» en even na 8 belandde ik dan te Kortrijk. Daar begon dan mijn taak, vooral bestaande uit bezoek en hulp aan gezinnen van NMBS-personeelsleden Met de vele slachtoffers van de oorlog waaronder heel wat spoorwegmannen en dit ge koppeld aan de naoorlogse ge boorteboom waren er heel wat families in moeilijkheden en was ik elke dag van 's morgens tot 's avonds op bezoek bij families. Ook vaak met «kinds- korven» waarvoor de N.M.B.S. het nodige in grote hoeveelheden aankocht. Trein op, trein af doch een zeer boeiende, dankbare taak. Men zag me overal graag komen. De hele problematiek van oor logsslachtoffers kreeg ik daar voorgeschoteld. Wel een boeiende taak. Naar Geraardsbergen en Aalst Van Kortrijk werd ik in 1949 overgeplaatst tot in 1962 naar Geraardsbergen van waaruit ik heel Zuid-Oost-Vlaanderen bestreek met zelfde opdracht als in Kortrijk: heel de streek Aalst, Geraardsbergen, Nino- ve, Zottegem, Oudenaarde. Zowat heel de streek die later mijn kiesarrondissement zou worden. Streek "die ik dag in dag uit als het ware doorploeg de en waarvan ik elke bocht in de weg en elke wijk de visu kende Zowel bvb de «Neder- wijk» in Nederename als «Pij- perzele» in St.-Maria-Ouden- hove. Met over dezelfde streek de zelfde bevoegdheden kwam ik na een reorganisatie te Aalst wat uiteraard mijn taak heel wat vergemakkelijkte. Dit bleef ik toen ik in 1974 senator werd. Het was immers niet kumuleerbaar en had mijn echtgenoot toen geweten dat een senator gedurende de eer ste vijf jaar totaal onverzekerd is dan ware ik nooit senator geworden. Recht op pensioen zit er voor een senator niet in tenzij hij vijf jaar in de senaat zetelde en dat blijft toch steeds een risiko. Nog een overblijf sel van de vroegere senatoriale status waarbij de senator des tijds een onbezoldigd quasi ere-ambt uitoefende Senato ren behoren nu nog steeds tot de kategorie van dc «niet-be- schermde personen». Naar de senaat gaan voor een weddet- rekkende blijft dan ook een riskante zaak. Mevrouw de Minister, vertel ons eens wat over uw echtge noot In 1951 huwde ik Paul D'Hondt, hier onderwijzer die vrij vlug hoofdonderwijzer werd. Geboren opvoeder wei gerde hij interessante aanbie dingen bij K.A.J. of A.C.M. Nationaal aan te nemen en wijdde zich totaal aan zijn school die tot zeven klassen uitgroeide met eigentijdse ak- komodatic. Met beide voeten bleef hij steeds in de sociale organisaties, regisseerde to neelstukken en operettes, was zowat de duivel-doet-al op de gemeente en had nog tijd ge vonden om te Gent het diplo ma van Hoger Opvoedkundige Studiën te gaan behalen. Met de fiets. Ik had ondertussen de K.A.V. opgericht waarvan ik 21 jaar voorzitster bleef. Ondertussen kregen we vijf kinderen en toen vader in 1952 van zijn kandidatuur van gemeente- raadslid afzag werd ik als een beloftevolle pion naar voor ge schoven. Eigenlijk naar achter want ik kwam op de laatste plaats van de lijst wat me niet belette meest stemmen te be halen. Het was nog steeds de periode van de dorpspolitiek alhoewel mijn echtgenoot sa men met Wim Verleysen en Kamiel Walgraef hier in 1946 de C.V.P. reeds hadden ge sticht, stichting waar ik even eens bij was. Paul trachtte twee katolieke partijen met el kaar te verzoenen. Een moei lijke taak die echter kans had op slagen. Standpunt was: bei de kopmannen er op of geen enkele. Op het laatste ogen blik kwam er echter een kink in de kabel. Twaalf jaar bleef ik in de gemeenteraad doch Paul stelde steeds dienstbaar zijn boven te trachten een mandaat te bemachtigen. Toen hij in '77 voorzitter werd van het O.C.M.W. liet hij, nadat alles was georganiseerd en uit de grond gestampt, de taak dan ook aan anderen over. En de emancipatie van de vrouw? Paul gaf maar altijd overal toe en spitste zich alleen toe op helpen waar hij kon. Toen de idee van de vrouwenemancipa tie echter doorbrak werd ik- voorgesteld als tweede sche pen, belast met openbare wer ken. De volgende keer werd ik eerste schepen doch bleef ver der met openbare werken doende. Daar was ondertussen ruimtelijke ordening bijge komen. In 1976 wilde ik echter in de gemeentepolitiek niet meer meedoen. Ik had me immers in de senaat tegen de kumul uit gesproken en wilde dan ook de daad bij het woord voegen. Paul is dan opgekomen doch die werd ondertussen dioce saan inspekteur over het on derwijs in een zeer uitgestrekt gebied van de provincie en vond dat een mandaat in de gemeenteraad best niet ge- kombineerd werd met zijn in- spektiefunktie waarbij hij dan naar het O.C.M.W. overscha kelde. Wanneer startte eigenlijk uw parlementaire bedrijvigheid? Via de K.A.V. kwam ik in het arrondissementeel hoofdbe stuur A.C.W werd eerste on dervoorzitster van het Dage lijks Bureau, en knoopte aldus nauwe vriendschapsbanden aan met deze die het in het Groen Kruis voor het zeggen hadden. Ik ben er niet gedropt doch heb de hele groei, de hele werking meegemaakt, meebe leefd. Ik ken het «Groen Kruis» met alle mogelijke moeilijkheden en perikelen van in de oorlog. Ik kwam dan in het nationaal K.A.V.-bestuur en in 1972 werd ik gevraagd als eerste opvolger wat ik aanvaardde en waarvoor ik 4.400 stemmen kreeg voor de eerste keer. Toch werd ik geen provinciaal senator wegens een gesplitste stemming waarbij Aalst een mandaat kwijtspeelde. Voor mezelf had ik, gezien allerlei omstandigheden reeds uitge maakt dat ik geen kandidaat was doch Aalst deed er een slechte zaak aan. Na de dood van mijn broer kreeg ik een zware inzinking en leefde ge durende twee jaar rustiger aan, als in bezinning met al leen het schepenschap, het ge zin en de K.A.V. Terug aangezocht in 1974 om de plaats van eerste opvolger te bekleden had ik er echt, na al dat getwist, geen zin meer in. Allerlei instanties oefenden echter op mij dusdanige druk uit dat ik maar weer aanvaard de in het belang van de bewe ging. Mijn stemmenaantal was dan opgelopen tot 8.800. Ver dubbeld! Toen stond heel C.V.P.-Aalst als één man rond mij om me provinciaal senator te «ma ken». Een zo schrikkelijk ding dat mijn man me vroeg hoe het mogelijk was dat ik dat wilde zijn. Bij moeilijkheden wegens standentwisten werd het te Gent een opstand der horden, de rebellie van de buitenarron dissementen tegen Gent waar bij Aalst met Dendermonde en St.-Niklaas het haalde en ik provinciaal senator werd. Door mijn aanwezigheid kreeg de C.V.P. dan binnen de se- naatsfraktie de meerderheid wat de koöptatie mogelijk maakte van Nora Staels. Vanaf de eerste minuut bege leidde Wim Verleysen, zonder me te beleren, op ideale wijze. Opmerkingen van partijgeno ten als «ze moe! het nu maar waar maken» of «ze kan dat niet» sneden diep in mijn vlees doch motiveerden mij om mijn taak optimaal te vervullen, zonder enige traumatisatie. Wat kon U in de senaat zoal waarmaken? Voor vestiging van een pen sioen voor gemeentemandata rissen door afhoudingen op hun wedde(ken) liet Paula in de wet het principe inschrijven dat niet alleen de man voor zijn vrouw en kinderen een pensioen zou kunnen vormen doch ook de vrouw voor haar man. Een belangrijk principe dat in geen enkele wetgeving figureerde en dat in een proces door vrouwelijke ambtenaren tegen de Belgische Staat werd gehanteerd. Een belangrijke overwinning voor de vrouw. Dit principe werd dan ook in de wetgeving over de sociale zekerheid door Luc D'Hoore overgenomen. In de kieswet geving streed ik tegen de af schaffing van de eerste opvol ger. Geen pleiten voor eigen kapel want ook met het nieuwe sisteem zou ze hetzelfde resul taat hebben behaald. Het ging wel over het principe waarbij in de CVP werd gesteld dat de strijdplaats of de eerste opvol ging aan een vrouw moest toe komen. Ook dit haalde Paula Van Opdenbosch er door na een homerisch gevecht. Verder werd een wetsvoorstel van mij overgenomen door mi nister Michel waarbij geadop- Stralende Staatssekretaris munikatie met kleinkind. teerde kinderen kunnen wor den aangezien als broeder- dienst na 5 jaar adoptie. Qua gelijke behandeling van mannen en vrouwen en gelijke toegang tot het beroep diende ik een wetsvoorstel in waarbij de beroepsopleiding voor de vrouw centraal werd gesteld. Daar dit niet lukte behaalde ik toch via amendementen, met de steun van Irène Pétry, het zelfde resultaat, resultaat dat in sommige kringen dan maar aan Pétry wordt toege schreven. Veel genoegen beleefde ik aan het probleem van standplaat sen voor zigeuners waaraan ik vier jaar lang werkte doch dat werd gekelderd en misschien is het nog best zo want men dreigde er een soort ghetto mee te bereiken. Er moest een volledige concensus zijn met de betrokken mensen. Anekdote hierbij: Op weg naar de senaat met zijn wets voorstel waar ik de twee ko ningen van de zigeuners zou ontmoeten overhandigde ik hen alle twee een exemplaar ervan doch moest vaststellen dat ze het zo maar zonder meer aannamen. Blijkbaar zonder enige belangstelling. Achteraf bleken het analfabe ten te zijn... Ook i.v.m. de onverwachte en door de betrokkenen onge vraagde verhoging van het per centage van notarissen trad ik op. 20% geven in een periode waarin de meeste mensen het zo al moeilijk genoeg hebben vond ik wel al te bar. Mijn wetsvoorstel stelde in de toe komst dergelijke verhogingen afhankelijk van heel wat goed keuringen van allerlei bevoeg de instanties. Verder had ik een voorstel over het verplicht invoeren van quata bij gemeenteraadsver kiezingen. Bij lijsten van 4 en meer kandidaten mogen niet meer dan 75% van de kandida- Paula D'Hondt - Van Opdenbosch in nauwe kom- ten behoren tot hetzelfde ge slacht. Wat dus impliceert dat er 25% vrouwen zouden zijn. Negatief geadviseerd door de Raad van State was ik nu bezig aan een nieuwe repliek gehol pen dóór grondwetspecia- listen. Nog ander werk Buiten de senaat was ik nog druk doende in de voorlopige gewestraad van Mechelen met vooral tussenkomsten op ge bied van ruimtelijke ordening en huisvesting. Ook voor de verlaging van de kleuter- normen. Van de begrotingen van Bin nenlandse Zaken en van die van Verkeerswezen ben ik ver slaggever geweest, de eerste maal dat een vrouw zulks deed. Maanden heb ik eraan gewerkt en ik werd dat jaar dan uitgeroepen tot de hardst werkende vrouw van 't parle ment. Naast staatssekretaris voor Posterijen, Telegrafie en Tele fonie zetel ik ook in het minis terieel komitee voor sociale en ekonomische problemen en ook nog lid van het ministerko- mitee voor begroting. En nu staatssekretaris Bij de laatste verkiezingen kreeg ik, bij een dalende trend voor de CVP, ruim 20.000 stemmen. Ontegensprekelijk een sukses. Dat na het CVP-Kongres op de Heizei waar quasi niemand op mij tipte voor een porte feuille die ik zelf allerminst had gevraagd, ik de volgende middag aan de kookpot stond, we kregen bezoek er me door Wilfricd Martens ge vraagd werd of ik deel wilde nemen aan de regering was voor mij een volledige verras sing waarbij ik eerst aan een misplaatste grap dacht. Na aandringen ook van Leo Tin- demans moest ze de kookpot maar laten voor wat hij was. binnen het halfuur te Brussel zijn en even later te Laken bij de Koning. PTT werd het dan. Bijna Ver keerswezen waarmede ik dan andermaal in vaders spoor zou zijn beland. Een zeer technisch departe ment maar met de 82.000 werknemers, ik ben nu zo wat de grootste patroon van België ook een zeer mense lijk departement. Kommuni- katic heeft me altijd aange sproken en de vele jaren in de Kommissie hebben me er heel wat bijgebracht. De menselij ke kant van de dingen, de sociale taak van de kommuni- katie, het vermenselijken van de media, de personeelsprob- lematiek, de tewerkstelling van gehandikapten en minder- validen liggen me nauw'aan 't hart en worden momenteel uit gekiend. Ook alles wat de technische kant is van radio en televisie horen bij mijn be voegdheid. Over publiciteit, wet op post en RTT heb ik ten andere reeds klare inzichten. Ook qua technische kanten eis kabel-tv, lokale radio's en an dere heb ik uitstekende mede werking. Met de voorbije RTT-perike- len waarvan de wonden nog bloeden en waarbij, notoire na men werden genoemd is er alleszins meer dan genoeg werk op de plank na al te veel politisering. Voor openbare diensten ben ik steeds geweest zo hij op het niveau van de mens goed funk- tioneert, vlug en efficiënt is en zonder al te veel paperasserij. Een vriendelijke, adekwate dienstverlening met een mini mum aan kosten in een perio de van versobering die we nu toch beleven. Mevrouw de Minister, beste dank, veel sukses en, als het U past, tot over een jaar voor een eerste evaluatie. LH «boerestraatje» van weleer heeft al een hele een «ordentelijk» aanschijn gekregen. De Smis- it in Sint-Niklaas: langerekt, landelijk en toch an eigenlijk, afgezoomd met villa's en meer heiden optrekjes. Vlakbij, loodrecht erop, de islandstraat, je moet van Sint-Niklaas zijn om te inen verklaren waarom die superb-stilie steeg irekend niét in de Baenslandwijk ligt. En dan is Ie Charlottelaan, prinselijk, een hortende snelweg dra, gefazeerd, met een voetpad wordt bedacht ""br de stadsbestuurders. Tussen die «grote baan» Jde Smisstraat, tussen het Baenslandstraatje en veggebulldozerde huizenrijen van Tereken wordt l nieuwe woonwijk aangemaakt. het ambachtelijke verleden van Waas en Sint- tlaas wordt hier in namen van straten uitgefilterd: is een kaarsen- en een mandenmaker bij, een iwverver en een kamslager, kuiper en strodek- bloempelder en zeeldraaier, zeepzieder en aapherder, pottenbakker, gareelmaker en zelfs sigarenmaakster. Een genoeglijk ghetto van ocharme? Ach nee, de Sint-Niklase naamgevers •gen rubrieksgewijs te werk te gaan in dat soort en, nu eens de verzusteringstoer op, dan weer "aderend als vogeltjes of geurend naar bloemen. r0*eR£N i helft verkocht, bijna j (ambachtelijke) Tereken- dus. Vol te stouwen met :d a|e woningen Maar noch t Iepen Ward Vergauwen van ujflitelijke ordening noch zijn _-n ®9a Rik Mertens (laatste ijl ïtstermijn, openbare wer- hebben het op dat wat Jratief klinkende predikaat ciaal» begrepen, 't Wordt Situering van de Terekenwijk in Sint-Niklaas. De pij verwijst naar de modelwoning. Niet alle straten staan aangeduid, maar je krijgt toch een idee van waar je ongeveer bent daar een woongemeenschap als een andere, géén winge- westje van één maatschappe lijke «klasse»" of bevolkings laag. Minder luxueus of breed voerig uitgesmeerd als de Baenslandswijk b.v. met haar gulgroene long in 't stadshart. Maar toch. Er is één hektare voorzien voor de aanleg van een buurtpark met speelplein. En de wonin gen die hun voltooiing nade ren mogen gezien worden, het stratenpatroon doet tegelijk rechtlijnig en kronkelend aan. Géén bombastische buildings komen er, hooguit een paar appartementsgebouwen van maximaal vier hoog. Open, half-open en ook gesloten be bouwing. Variatie in de hoogte van de kleinere panden, soms met plat, vaak met hellend dak 198 kavels alles samen, daar van zijn er 84 percelen ver kocht. Moeizame verkoop? Krisis heerst alom. En je kan zo nu en dan wel wat kwaad zeg gen van de stedelijke beleids makers, maar beslist niet dat men met de grondprijs op Te reken zou gewoekerd hebben. Men wilde bouwgronden ter beschikking stellen, tegen een schappelijke, «sociale» prijs. Duizend frank per vierkante meter, met aanvankelijk voor rang voor de minder gefortu- neerden. Om die nieuwe wijk te kunnen realiseren moesten 212 perce len onteigend worden. De bocht aan het kapelletje van O.L.Vrouw-varï Halte zal wor den verfraaid. Tereken, de «gesaneerde» straat tussen de rijksweg 14 en de Dender- mondse steenweg, wordt een verbindingsweg met een rij vak van zes meter breed, tweeënhalve meter parkeer- strook, tweemaal anderhalve meter fietspad en nog eens twee keer anderhalve meter voetpad. Opgeteld moet dat veertien-en-een-halve meter zijn. Het aanleggen van dat zowat één kilometer lange stuk Tere ken kost aan de stad 23 miljoen. Infrastruktuur Een jaar of zes, zeven geleden kon men met de infrastruk- tuurwerken voor de bijna tweehonderd kavels op Tere ken starten (27 juni 1975). Het definitief ontwerp voor die omvangrijke karwei werd op 17 maart 1978 op 31 miljoen bepaald. Op 4 april 1978 ver wierf men zekerheid omtrent de rijkstoelage van 65 procent. En op 17 mei 1978 had men 23 offertes binnen voor de aanbe steding der werken. De onder neming De Schelde uit Kallo kreeg op 26 mei 1978 de aan besteding toegewezen. De Schelde werkte snel. Zou op 1 december '78 gestart zijn, maar vanwege de vorst kon het bedrijf pas op 1 april 1979 van wal steken. Men bleef zelfs zeven dagen onder de gestelde limiet van tweehon derd dagen. In totaal moest de stad een oppervlakte van 151.707 vier kante meter onteigenen. Zulks vergde een uitgave van bijna 198 miljoen waarvan 123 mil joen voor de gronden zelf. Kijk, een woning Aan de Pottenbakkerstraat 1 in deze Terekenwijk heeft de Kempense bouwonderneming Zagers, die haar hoofdkwartier zowel in Zandhoven ais aan het Rooseveltplein in Antwer pen heeft, een modalwoning opgezet. Fraai bouwsel overi gens, voor zover een journalist daar zicht op kan hebben niet eens duur, want ruim onder de twee miljoen. In dat toffe type huis vond de perskonferentie plaats waarop toelichting ver strekt werd rond het stedelijk beleid inzake de Terekenwijk. Zaterdag 30 en zondag 31 ja nuari, zaterdag 6 en zondag 7 februari wordt van 14 tot 19 u een «open-deur-dag» gehou den in deze Zagers-woning. Wie vooraf telefonisch kontakt wenst op te nemen telefoneert naar die kijkwoning via (031)77.46.37. Hoe het .met de overheidstussenkomst bij het bouwen van een huis zit kan je daar vernemen, er is een dia montage voorzien voor de be zoekers en Sint-Niklazenaar Frans Lyssens stelt zijn schil derijen tentoon. Het bedrijf Za gers heeft modelwoningen staan in Sint-Niklaas, Kortrijk, Nossegem, Zoersel, Geel, Has selt, Brugge, Blankenberge, Nederland. «4 stijlen, 4 pro gramma's» luidt de leus van deze systeembouwers. Een firma die mikt op een pu bliek dat uitkijkt naar nog be taalbare woningen en een stad die de mensen in staat wil stellen, op een gunstiggelegen plek tegen voordelige voor waarden te bouwen; de sa menwerking verloopt soepel, daar op de Terekenwijk. Wouter VLOEBERGH Zeer belangrijk bedrijf gespecializeerd in dameskleding dat ook een produktie in maatwerk kan opzetten, staat tot uw dienst voor de verkoop van jurken in alle kwaliteitsgamma's en modellen.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7