Stekene schiet wakker, woensdag Wase Scheldekant bereidt zich uitbundig voor op karnaval Reus Raf, reuzin Germaine Gemeentebeleid AALSTERSE DIEPVRIESCENTRALE De jeugdprins (Urbain I) en jeugdprinses (Chantal I) van Temse (rdg) Aan de Wase Scheldekant springt karnaval van boom tot boom. De voorbereidingen zijn al maanden in stilte aan de gang, maar intussen zijn her en der al forse bewijzen geleverd, dat het ook dit jaar weer keihard de pan zal uitswingen. De aanstellingen van de prinsen van Temse en Steendorp vormden zowat het officiële startschot, hoewel de verkiezing van jeugdprinsen en -prinsessen daaraan reeds wa ren voorafgegaan. Elversele gaat zaterdag op zoek naar zijn karnavalprins, en Tielrode stelt zijn karnavaleske hoogheid officieel aan op 6 februari. Ook in Rupelmonde is de nieuwe vorst al bekend; hij wordt nu zaterdag plechtig aangesteld. En deze aanstellingen vormen slechts de ouverture van stuk voor stuk denderende orga nisaties waar muziek in zit. Het hoogtepunt van (groot-) Temses kamaval- gebeuren situeert zich op zaterdag 13 maart (stoet en bal). Steendorp: Hubert I In de steenbakkersge meente is men sinds no vember nauwgezet met de voorbereidingen bezig. Ook hier werd de oproep voor kandidaat-prinsen tra ditiegetrouw door slechts één kandidaat beantwoord, nl. Hubert Engels, ge meentewerkman, geboren óp 31 juli 1940. Zijn echt genote Maria Van Damme fungeert als eredame. Hu- bert I werd zaterdagavond op uitbundige wijze aange steld. Het karaavalbal, op geluisterd door «Joly Ree», stond in het teken van «de vijf»: Steendorp is immers aan zijn eerste lustrumvie ring toe. Dankzij het orga- nisatiekomité o.l.v. Eric Felix, en de kleurrijke Or- naval beleefd. Wie het plaatselijk leven van nabij volgt, herinnert zich zonder twijfel de tumultueuze strijd die vorig jaar woedde tussen Willy Van Britsom en Francois Rooms, door eerstgenoemde gewonnen. Ook dit jaar gaat Elversele weer plezante én spannen de momenten tegemoet. Voor de prinsenverkie zing hebben zich immers drie kandidaten aangebo den. Aanvankelijk waren het er zelfs vier. De uittre dende prins, Willy II, zag zich echter genoodzaakt zich terug te trekken, daar hij in de periode van karna val in het buitenland zal verblijven. Blijven in de running: Gabriël Wuytack, Luk Van Britsom, en Chris Hofman. Zaterdag valt de beslissing op het bal in zaal Kristus Koning. verrukkelijke eredames, zijn dochters Linda en Dia ne, en een stijlvolle keur- groep van de Sleutelgarde, de van de Baksteen kent de werd Theo II afgehaald gemeente sinds 5 jaar in- aan het Sleutelgarde-lokaal derdaad een wezenlijke Cambrinus, van waaruit heropstanding van het kar- een korte optocht werd ge- navalleven, houden door enkele een- De hoogdag van Steen- trumstraten. Het muzikale dorps karnaval is zaterdag gezelschap de Tielbrüder- 20 februari, band (gevormd uit de har monie St.-Cecilia Tielrode) Tielrode* o.l.v. René Permentier, Prins 1981 Billy 1 zal in Rupelmonde zijn prinsschap overdragen op 30 januari (rdg) Als jeugdprinsen ver koos Elversele Lieven Peelman en Ann Cal jon. De hoogdag van het plaatselijke karnaval is zondag 28 februari. De or ganisatie is zoals altijd in (de stevige) handen van ko- mitee Jawohl o.l.v. Julien Van Britsom Beeckman. Willy zorgde voor een klankrijke omlijsting. Aangekomen op het gemeentehuis wer- Freddy 1 Tielrode verkoos reeds enkele weken geleden zijn nieuwe prins. Uit vijf kan didaten ging de voorkeur naar Freddy Peirsman, me taalbewerker op Boel. ge boren op 11 november 1944. Zijn aanstelling is ge pland voor zaterdag 6 fe bruari in de sporthal (20u30). Eerder die dag vindt in de kelderzaal van de sporthal de verkiezing van de jeugdprins en -prin ses plaats. Het hoogtepunt is voorzien op zondag 21 februari. Zonder twijfel den alle karnavaleske hoogheden en gezelschap pen - en ze waren talrijk - één voor één in de feestzaal uitgenodigd, verwelkomd door sfeervolle muziek van voormelde band. Martin Temse: Theo II Theo II werd zaterdag De Ryck (presentatie) en Temse kende voor de plechtig als prins geïnstal- Dolf -Peeters (animatie) prinskarnavalverkiezing leerd. Naar een scenario leidden de ceremonie. Na het klassieke scenario. Het van ^et karnavalkomité, een welkomstwoord door kamavalkomité o.l.v. Dési- waarin figuren als Désiré voorzitter Van Riet trad ré Van Riet lanceerde in de ^an R'eL Martin De Ryck Frank I officieel als prins herfst een oproep voor de en Dolf Peeters niet kun- af: hij gaf de sleutel aan belangstellenden, en tradi- nen weggedacht worden, burgemeester Maes en de gaat Tielrode onder Freddy tiegetrouw werd die door kende de aanstelling een halsketting aan VW-voor- I weer grootse karnavalda- slechts één kandidaat bean- tegelijk vlot en uitbundig zitter Jan Poort. Volgde gen tegemoet, en in dit ver- twoord. Theo Van Hecke verloop. Omringd door zijn dan de eigenlijke aanstel- band wezen vooral de in- werd dan ook probleem loos als prins geaksepteerd. Theo II - in 1979 was Theo Blommaert prins - werd geboren in Wetteren op 1928. Na een 4 verblijf in Schellebelle tot 9HK' 1967 verhuisde hij naar -Jf "jUKT^ - 1L «p^SjT Ét* Temse, waar hij zich als jj r ju JT 'V- <mi JdiBt zelfstandig fotograaf vestig de. Na enkele jaren scha kelde hij over naar een nieuwkuishandel, zaak die hij intussen nog steeds ver- derzet. In 1981 trad hij toe tot de Sleutelgarde, en het was deze dynamische vere niging o.l.v. Werner Van 1 hem een zag en voor- En zo geschiedde. Theo Van een J JH verwoed filmer is, kwam de I jongste jaren eveneens plaatselijk in de belangstel ling door zijn aktiviteiten Temse. Talrijke karnavaleske hoogheden waren present op de aanstelling van Theo U als kunstschilder. (rdg) Theo Van Hecke ofte Theo 1, prins van Temse (rdg) Rupelmonde: Hippoliet I Ook in Rupelmonde kan men de karnavalsfeer al snuiven. Op zaterdag 30 ja nuari vindt het prinsenbal plaats, met als hoogtepunt de aanstelling van Hippo liet I. De (organiserende) Orde van Mercator heeft dit jaar extra inspanningen gedaan voor dit bal, dat in de toekomst tot een groot se en aantrekkelijke, jaar lijks terugkerende gebeur tenis zal worden uitge bouwd. Met het orkest Ri co Zoroh en sterren als Paul Severs en De Twee Pinten is het sukses vooraf gewaarborgd. De plaats van het gebeuren is de Mercatorhal. De Orde van Mercator doet ook een oproep aan alle verenigingen van de fu- Freddy Peirsman vermom als Freddy 1, de scepter zwaaier over Tielrode (rdg siegemeente Kruibeke on deel te nemen aan de stoe op 21 februari. Belangstel lende groepen kunnen vóó 7 februari kontakt opne men met voorzitte H. Koppen, Temsestraat Rupelmonde, of in lokaa Metro op het Mercator] plein. W.L.i ling, geleid door de burge meester. Sekretaris Hen drik Janssens las de aan stellingsakte voor, burge meester Maes reikte de sleutel uit, voorzitter Van Riet hing de prins het ere- lint om en Jan Poort maak te hem de halsketting over. Voor de kinderprinsen Ur- spanningen van het komité onderstreept, waarbij voor zitter André Speleman (keizer André I) en sekre taris Rik De Bruyne de grote bezielers zijn. Meerdere maanden reeds zijn ze bezig te Stekene, de ternatieven daarvoor, aan zijn toch grondvesten, pij- «Wakkere Stekenaars». Een tiental vergaderingen de fameuze «hal voor het Iers waarop een méér men- liggen reeds achter de rug. Onnoemelijk véél punten wagen- en machinepark»... selijke samenleving wordt werden al op papier gezet, elementen die voor Welke Stekense «gewone opgebouwd. Ze vormen de verbetering vatbaar zijn. Verbeteringen in die zin, ^urger,> weet trouwens wel- fundamenten voor een ge- dat het gemeentebeleid «iets» dichter bij de gewone ke Prootsef Piekten (ad- meentelijke samenleving mens - de burger - zou kunnen komen. Want... (m,n'strat'e,f centrum- kul- op mensenmaat: een sa- c. 5 tuurtempel, sportvelden menleving waann iedereen het Stekense gemeentebeleid is, net zoals zovele enz) er nu werkeV,k zullen enige kans op medezeg- andere, voor de gewone Stekenaar nog nooit wat worden gerealiseerd? gingschap heeft, participa- men noemt een «kristallen bol» gebleken. Al te Hoe zullen ze er eventueel tie dus! dikwijls werden én worden beslissingen genomen gaan uitzien? Wat zal nu n op en rond het gemeentehuis op een eerder met het fameuze «Huis Daarom dus organiseert de «ingewikkelde», voor de ieek-in-het-vak onbegrijpe- Tack» gebeuren? Wanneer «Wakkere Stekense Werk- lijke manier meegedeeld. In feite is er bijna niemand worden de voetpaden nu gr°ep» op woensdag 3 fe- die er wat van verstaat en toch wordt de gemeente UUfin J n!pugd de a" «Klrw»mz»nuntlfv,7 Uno moui bestuurd «zoals het hoort». een volksvergade- «Bloemenwijk»? Hoe moet ™n8 'n de bovenzaal van m'n zoon of dochter zich ca^ «Het Anker» aan de kandidaat stellen voor een markl te Stekene. Dit in In het kader van een natio- de volgende zes jaren be- plaatsje aan de gemeente? samenwerking met het pro- nale aktie, gesteund door invloeden. Daarom meent Kortom: duizend-en-één Jekt °e Wakkere Burger zowat dertig organisaties, de «Wakkere Burger» dat open vragen die blijvend en Maatschappelijk Op- gaat «n Vlaanderen een iedere inwoner een grote wachten op een oplossing. bouwwerk - Waasland.' baan I en Chantal I was een ste jaren al hardnekkige grote bewustzijns-verrui- invloed moet hebben op Ook én vooral te Stekene Vanaf 20 uur is iedere Ste^ erescepter voorzien. Na verkiezingen van prins kar- ™ende kampagne door. het door het gemeentebe- moet iets fundamenteels kenaar die zich interesseert P opgemerkte dankwoorden van Theo II en Urbaan I werd de erewijn bovenge haald, terwijl de Tielbru- derband de muzikale om lijsting bleef verzorgen. Elversele: nu zaterdag Elversele heeft de jong- Want... de gemeente- stuur gevoerde beleid. Dit veranderen. Méér open- 'n het reilen en zeilen van raadsverkiezingen van ok- betekent deelname aan het heid, méér inspraak is ab- z'n gemeente welkom, tober 1982 naderen snel. beleid, dus participatie! soluut noodzakelijk. Het Zowel politiek-geïnteres- De diverse politieke en Democratisering van het volstaat niet meer dat de «brave burgers» eens om Na de officiële aanstel ling trok het omvangrijke gezelschap stoetsgewijs door enkele centrumstaten, waarbij kamavalsteunende herbergiers met een bezoek werden vereerd. De jeugdprins en -prin ses van Temse waren reeds de week tevoren verkozen. De organisatie daarvan was in handen van karnaval- groep De Sleutelgarde, karnavalpionier in Temses verenigingsleven. Als lau reaat triomfeerde Urbaan I (Urbaan Bressinck) vóór Geert Rombaut en Ivan Van Mullem. Bij de meis jes ging de titel naar Chan tal I (Chantal Smet) vóór Veerle Baert en Vivienne Van Mullem. Daarmee heeft de deelgemeente In de Sint-Niklase deelgemeente Belsele werd zaterdagna- Temse voor het eerst in zijn middag reuzin Germaine gedoopt. Reus Raf woonde de zevenjarige karnavalge- Hubert 1 ofte Hubert En- de zes jaren om hun me ning wordt gevraagd. seerden als «gewoon»-ge- ïnteresseerden, zowel men sen die zich niet (meer) aan de gang van zaken verstaan als beleidsmensen van het ogenblik of mensen die denken dat te worden in de toekomst. DebeEr doopplechtigheid bij. Brein achter het hele karnavaleske schiedenis gedoe, daar: de familie Rossaert (Iv) prins(es). aanverwante partijen ver- gemeentebeleid, liezen daarom géén tijd. Er wordt volop gedrumd voor Vooral >n Stekene een (goed) plaatsje op de Vermits de voornaamste lijst, er wordt volop gesleu- voorwaarde om te kunnen teld aan slogans en vage, deelnemen aan een beleid véél belovende verkiezings- inspraak is, verwacht men Volksvergadering propaganda. dat een demokratisch ge- Ondanks het barre winter- Na een korte verwelko- De «Wakkere Burger» meentebeleid aan de on- weer is (dus) een deel van ming zal Toon Berckmoes want daarover zullen we derdanen de allernoodza- Stekene uit z'n soezende onder meer het projekt het even hebben wil nu kelijkste informatie ver- winterslaap ontwaakt. De «De Wakkere Burger» in plaats van berustende, schaft. En dat liefst op verwondering én de wil om voorstellen: het hoe. waar- alles - voOr - zich - heen - voorhand! Een «wakkere een alternatief te zoeken om., laten - gaande mensen, burger» moet voldoende «wakkere» burgers vor- geïnformeerd zijn, wil hij men. Mensen die zich niet kans maken op enige in- willen «laten leven», maar spraak. Dit moeten alle kritisch én aktief willen partijen én hun respektie- meewerken aan de opbouw velijke kandidaten en man van hun leefgemeenschap, datarissen beseffen. Ook De «Wakkere Burgers» en vooral te Stekene, waar zijn dan ook van oordeel beslissingen voornamelijk dat de verkiezingen niet worden genomen in een uitsluitend een zaak zijn «kransje bevoorrechten», van partijen, doch dat ze die daarom niet noodzake- elke (wakkere) burger lijk op de hoogte zijn... aangaan! We kunnen ter illustra- De uitslag ervan én de in- tie tientallen voorbeel- lossing (eventueel!) van de den aanhalen. Denken we jeugd- gels, de karnavalprins van beloftes kunnen namelijk maar even aan speelplei- Steendorp (rdg) onze leefgemeenschap voor nen, aan woonerven of al ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN Nestor de Tièrestraat 42 - AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. 's Zaterdags van 9 tot 12 u. 36/287-VA 10 - 29.1.1982 - De Voorpost

De Voorpost | 1982 | | pagina 10