Leve hel levenslied! Honderden Aalstenaars op openbare verkoping verloren voorwerpen Eenmaal, andermaal.verkocht! Spoetnikshow in Stekene Boekje voor de binnenzak Waasland feest en kermist duchtig De Voorpost - 29.1.1982 - 15 orwerp begon te haperen, :rd er vlug afgeklopt. Ver- den en een zilveren, gingen hemelsnaam een mei ►cht! Een bril met dikke gla- zonder problemen van de kan verliezen, is een n en een zware montuurs hand. In elk geval niet bij hel Stekene: Fenna en Gilbert De Nockere. Waas talent Wie biedt er meer? Niemand? Éénmaal, andermaal, verkocht, p ging het er bijna drie uur aan toe in de Aalsterse Keizershal- in, waar de jaarlijkse openbare verkoping doorging van de 1 Moren voorwerpen. In de voormiddag was er gelegenheid tweest om alles eens te komen bekijken. Veel volk is daar niet op f gekomen. Pas om 14 uur stipt ging de deurwaarder van start. een eigenaar. In dancings en andere soortgelijke gelegenhe den worden er blijkbaar nogal wat dameshandtassen en kle dingstukken verloren en verge ten. Passen was er natuurlijk Ergens op de derde nj stond een Aalsterse «schaa jongen» die niet kon wachten tot de I motorfietsen zouden aan de beurt komen. Wijzend op een gaaf exemplaar probeerde hij alle andere lawaai te overstem men met «Die moet ik hebben, |dc ganse bedoening werd vond geen liefhebber. Ook kom, dat wordt de mijne». De niet bij. Het was kiezen en Iflankeerd door het Aalsterse niet na enig aandringen van de deurwaarder schonk hem keuren met het oog. Al waren Lzenpaar maar dat keek ta- deurwaarder. Dat is natuurlijk evenwel geen aandacht en met de prijzen dikwijls aan de lage elijk onverschillig een gans begrijpelijk. Men kan al even woedend «foert» aan het adres kant, toch konden we ons met Idere kant op Het publiek weinig aanvangen met de bril van de openbare ambtenaar, van de indruk ontdoen dat de de kopers waren talrijk en als met het kunstgebit van ie- stapte hij het af. Naast mij kopers zich af en toe eens bnden in een paar rijen dik mand anders. Wat niet werd stond een echtpaar. «Hoe dik- misrekenden. Waarom wordt Ehter de dranghekkens Als verkocht, maar waarvoor wel wijls gebeuren die verkopin- er voor een pennezakje van Frste stuk werd een vaihelm iemand een verstrooid bod van gen mijnheer?». «Eén keer per imitatieleer 150 frank betaald, jnhooggestoken en het bod, twintig frank deed, was de ha- jaar, mevrouw». «Dan zal de terwijl men in de eerste de En frank, verwekte algemeen mer van de deurwaarder, fiets van ons Katnen er vol- beste winkel vijftig frank geeft [lach. In het eerste halfuur Twee trouwringen, een gou- gend jaar bij zijn». Hoe men in voor een nieuw? Een melo- Ing datgene onder de hamer et men prullaria zou kunnen bemen. Twee langspeelpla- |n, goed voor een geschenk, bnderd frank. Een herenhor- [ge werd aan een dame toege- [ezen. Een damesuurwerk Ing naar een heer. Achteraan pnden de potentiële kopers let horen wat er aan de beurt las en meestal konden ze het pk niet zien, hetgeen hier en bar verbolgen reakties op- lep: «Hé, mogen wij het ook pns zien misschien?». I Kwartzhorloges bleken goed I de (vodden)markt te liggen. ken van een zakdoek. Voor goed waren om met het groot achthonderd frank vond het huisvuil mee te geven vonden aftrok. Voor een kotstudent die in Gent of Leuven een fiets nodig heeft steekt het echter niet al te nauw, maar toch werd er soms met het hoofd geschud bij het zien van datge ne waarvoor nog vijfhonderd of zelfs duizend frank' werd betaald. Een plezante probeerde de rollen om te draaien. Toen een fiets met kromme wielen op de tafel gezet werd: «Geef mij honderd frank en ik doe hem mee!» werd er geroepen. Twee afgeleefde vehikels die afzon derlijk niet.weggeraakten wer st bieden ging vrij vlot maar ns dat het voor een bepaald begon te haperen, De dranghekkens waren echt nodig, een massa dacht er het koopje van hun leven te doen. (CDJ) op een bepaald artikel niet voldoende bood, kreeg er een plaat bij. (CDJ) hemelsnaam een mengpaneel maan waande zich na een raadsel, poosje hardnekkig bieden de het uittrek- eigenaar van een doos vol prachtige langspeelplaten. Zou hij dan niet geweten hebben dat het twintig maal dezelfde LP was? Wist hij het toen niet, hij zal het nu wel weten. Fietsen Nadat de kleinigheden wa ren weggewerkt waren de fiet sen aan de beurt en deze vorm den het grootste deel van de aangeboden waar. De eerste koper kreeg zelfs een spontaan applaus van de omstaanders. Een paar jonge mensen aan onze rechterkant hadden al leen oog voor de bromfietsen. Hun technische konversatie was de moeite waard om aan te horen. «De Yamaha's, jong, die moet ge hebben. Dat zijn tenminste mannen die kunnen trekken». Zijn maat was nog niet overtuigd: «Ja, dat wel, maar als de cylinder een klop gekregen heeft?!». Elke door- sneefiets werd ingesteld tegen honderd frank, met of zonder achterlicht, al dan niet met versnellingen. Een brok roest vond een koper voor 250 fr. Het was duidelijk dat de meer derheid van het koperspubliek op de fietsen was afgekomen. Zelfs vehikels die alleen nog den geveild voor honderd frank samen. Met wat kunst en vliegwerk was er misschien nog één goede van te maken. Ten slotte kwelde de vraag wat de kopers met die dingen van plan waren ons te zeer. Aan de kersverse eigenaar van een fiets waarvan de laatste berij der het ongeluk waarschijnlijk niet heeft overleefd, vroegen we wat hij dacht te doen met zijn aanwinst. Onze vraag moet hem buitengewoon stom in de oren hebben geklonken, want een uitdrukking van niet- begrijpen verscheen op zijn ge zicht. «Maar mijnheer, met een nieuwe kader en twee nieuwe wielen is hij weer in prima staat» Met dat ant woord was het onze beurt om verbaasd te staan. In het teruggaan naar onze plaats liepen we bijna een pira mide omver. Tafels op elkaar gestapeld, drie hoog en op de top een stoel. Daarboven geze ten lanceerde de koper zijn bod, terwijl niets aan zijn aan dacht kon ontsnappen. Zeg eens honderd Vlak voor de deurwaarder stond een man van middelbare leeftijd die zijn zaterdagna middag op een gezellige ma nier kwam doorbrengen. Hij begon steevast met vijftig frank te bieden tot de deur waarder hem zei; «Zeg man. ge moogt eens honderd frank zeggen ook». Hij had niet zo veel geld op zak of had hij de vrees al te snel eigenaar te zullen worden van een welge vulde renstal? Wie weet. Feit is dat hij daarna zweeg en op het einde naar huis is gegaan zonder de koop van zijn leven te hebben afgesloten. Voor een bestoft juweeltje van een fiets werd er tussen twee ern stige kandidaten bitsig gebo den. Vertrekkende vanaf hon derd frank joegen ze eikaars bod de hoogte in. Op 1.350 zag de minst kapitaalkrachtige van de twee (of was het de slimste misschien?) zich verplicht af te haken. De overwinnaar glim lachte hem zelfvoldaan toe. We hielden de pechvogel nog een tijdje in het oog maar tussen de andere brieventassen was de zijne iets te licht. Nog eenmaal ging hij mee tot 1.100 frank, de uiterste grens die hij zich blijkbaar gesteld had. Ook die tweede keer was het geluk niet aan zijn kant want de fiets waarop hij zijn begerig oog had laten vallen, ging on der de hamer voor 1.600 frank Een paar wrakken werden voorlopig aan kant gezet. Zon der zadel en zonder stuur kon er zelfs in een karnavalstoet niet veel mee aangevangen worden. Na anderhalf uur was het kluwen herenfietsen uit elkaar gehaald en aan de man ge bracht. De damesmodellen waren minder in aantal maar door de betrekkelijk goede staat van de meeste exempla ren brachten ze per stuk ge voelig meer in de kassa. Aan de overzijde van de plaats waar wij ons bevonden had een groepje jongelui post gevat. Ze hielden het midden tussen hippies en punkers, dus niet het soort dat men op een fiets ziet rondrijden maar dat zich veeleer per moto naar het schuiloord begeeft. Toch de den ze altijd een bod voor iedere fiets, hoe die er ook uit Verkocht Toen we ons in hun buurt hadden opgesteld, zonder hun aandacht te trekken, bleek dat ze een spelletje speelden om de tijd te doden. In afwachting dat de bromfietsen verkocht zouden worden. Hun tijdver drijf bestond er in om halfweg het bieden zelf een bod te doen in de hoop dat er nog wel iemand een schepje bovenop zou doen. Het was hen te doen om de sport en om de span ning. Negenmaal ging dat goed, maar de tiende keer had de held aan wiens beurt het was, prijs. Even onverwacht als ongewenst kwam hij in het bezit van een roestige dames fiets. «Ik was zeker dat die minstens duizend frank ging halen,» stamelde hij bleek ge schrokken, en liet er een krachtterm op volgen. Een kennersblik had hij niet en een geoefend oog al evenmin. De jonge man had 650 frank gebo den. Wie biedt er meer, riep de deurwaarder. Op dat mo ment was de held nog zeker van zijn stuk. Niemand? Een maal, andermaal, verkocht! Toen de hamerklap tegen wil en dank viel. werd de jonge man even bleek als zijn afge trokken jeansbroek. In plaats van met de motorfiets naar dewelke zijn belangstelling in de eerste plaats uitging, werd het een damesfiets. Hoe hij die aanwinst thuis moest verkla ren, daarover zal hij onderweg wel hebben nagedacht. De laatste exemplaren gin gen veel minder vlot van de hand want van «de leste zijn de beste» was er geen sprake. Stil aan begonnen diegenen die wisten dat ze niet meer aan hun trekken zouden komen op te stappen, zodat er in de rijen kopers reeds flinke gaten ont stonden. Een laatste opflakke ring was er nog voor een groe ne, degelijke Engelse fiets en toen was het voor de rijwielen afgelopen. Wat voordien als onverkoopbaar aan de kant was gezet, ging nu met twee gelijk onder de hamer. Twee maal kopen, eenmaal betalen dus. Niets bleef nog over, zelfs niet de rijwielen die zo te zien uit de Dender waren opgevist. Op het hoofdstuk brom- en motorfietsen hadden nog ta melijk veel belangstellenden gewacht ondanks het feit dat er niet veel zaaks meer bij was. Een bromfiets van een fabri kant uit het land van de rijzen de zon was aan de benzinetank en aan het voorwiel geflam beerd. Waarschijnlijk een on gelukje bij onvoorzichtig tan ken. We waren er niet rouwig om toen de hamer voor het allerlaatst op de tafel werd ge slagen. Het was in de Keizers- hallen behoorlijk koud, veel kouder in elk geval dan buiten, waar de zachte temperatuur - voor de tijd van het jaar zou Armand Pien zeggen - de sneeuw vlot deed smelten. A.D.B. Ie lokale radio Spoetnik (één van de drie in Stekene) lield voor de eerste maal een feest. Alle trouwe Kaatjesvragers, plaatjesdraaiers en plaatjesmakers laren er. Op elkaar gedrumd, maar iedereen zèt, ft dat was heel wat. Rond de achthonderd telden wij r. pdat iedereen, zelfs de niet meer zo mobiele listeraar, er kon zyn, was er ophaaldienst georga- iseerd, met autobus en bereidwillige autovoerders, uiten regelde de politie het verkeer, binnen was er et Rode Kruis opdat iedereen zich gemakkelijk zou oelen. Een klein gedeelte van de vedetten was niét omen opdagen, maar vervangen door nieuwe na- len. De technische kant werd op een professionele lanier verzorgd door discobar Capricorn. De orga- isatie verliep vlot onder leiding van Eric Van aerdeghem en Hilaire De Mey, die beide de laatste eek slapeloze nachten met nachtmerries door- laakten. Iddy Wally had normaal lan wal moeten steken, lijf minuten te laat ko len, en zijn ereplaats werd Jm afgenomen door de |02-jarige Fons Van Daele j|ie de show begon met een (rachtig lied over Scheven- Égen waar zelfs Henk Van |tontfoort, die de show resenteerde geen lap van krstond. De kranige ou derling die dacht op een krochetwedstrijd te zitten, gaf - na de «zes uren van Spoetnik» zijn eerste prijs aan Norma Hendy, want die had hem het best ge kust. Norma had in het ge heel géén moeite om de show te beginnen, haar ver sie van Cabaret en Jesus Christ maakten de mensen eenvoudig stil. Om kou bij bloeit op (dub) te krijgen zo prachtig. Warmte en gevoel bracht Eddy Wally, daar wachtte meer dan de helft van de hilaire De Mey en meneer en mevrouw Van Baerdegem in de bloempjes te Stekene (dub) zaal met ongeduld op. Vak man op en top, met één oog de opnamelui in de gaten houden, met het an dere de fotograferende da mes, en ondertussen glim lachen en bovenal zingen, liederen voor de volkse mens. Wat ons bij de kus sende dames opviel was de pracht van kapsels die er die dag in Stekene gekruld waren. Sommige kappers waren reeds van zes uur bezig. Wally tussen ont roerde dames, dameskus sen, kinderkussen en tros sen rode rozen, een levens lied in realiteit. Levenslied met voor de gelegenheid aan Spoetnik aangepaste teksten. Een andere Vlaamse vedet te, één der sympathiekste voor ons, is Eddy Smets, een pracht van een stem die alles aankan, maar spijtig genoeg op Spoetnik enkel gekend als onverbetelijke doddelaar, maar dat num mer brengt hij dan ook als humorist van de bovenste plank. Een jong en sympathiek koppeltje uit Nederland (in de meimaand zingen ze sa men hun huwelijk in) ver diende met hun harmo nieuze stemmen de geluk wensen van Henk Van Montfoort, die het zeker niet bedoelde als een ge woon presentatiekompli- mentje. Ed en Annita. reeds goed voor twee sin gels, daar horen wij nog van. Bing Barlow, maker van het Spoetniklied, deed de zaal brullen met een té kort stukje achter de struiken. Karnavalstemming in het kamavaldroge Stekene: die moeten ze ook eens in Heist-op-den-Berg gaan vragen, de Sint-Niklase Zwarte Pieten, maar niét voor 't limonadebal. Nelleke hebben wij in de verte gehoord, het viel ze ker mee, maar wij moesten onze eersten gaan drinken, als voorbereiding op het Ricky Travers' optreden. De jongen kon zijn eerste muziekbandje niet zingen. Kussen met bloemen, 3 mi nuten 14 sekonden, instru mentaal. Voor de eerste maal sant in eigen land. Dit wordt een nieuwe start. Leo Van Troost uit Neder land heeft als parodist een reuzenummer opgebouwd, zagen wij ooit zo geen ze kere A. Van Duin be ginnen? Eddy uit Kluisbergen had een ganse ploeg meege bracht, technici, groupies, koortje en danseressen. De jongste meid was niet ou der dan vijf. Annouska met tambourijn in tutuutje was goed voor een zaal omalief de en oudertrots; een prachtshow. Over mamaliefde gespro ken, de meest gelukkige in de zaal was volgens ons Erik Van Baerdeghems ei gen moeder. Het was im mers een plezier Erik te zien ronddraaien: de nieu we vedette, maar toch zo attent voor zijn luisteraars, het ga hem goed als organi sator. Bobby Prins voorstellen aan Noord-Waasland is lang niet meer nodig, daar zorgt zijn ijverige fanklub De Klinge wel voor. Hij is één van de meest gedraaide vedetten. Kitty Prins, die binnenkort haar eigen countryprog- ramma heeft op Spoetnik, had het ongeluk voor de Fenna- en De Nockere- show te komen, daar wachtte een ganse zaal op. Een flink showtje, maar bovenal een prachtig stem metje en goeie, aangepaste liedjes. Will Ferdy, altijd even goed, had het ongeluk na de Fenna-De Nockere show te komen. Toch kreeg hij verdiend applaus. Uit Koewacht kregen wij twee vedetten. Albert Fer- ket van The Willows, óók een prachtige stem. Ook een massa bloemen en een taart voor hem. Daarna Pe dro, dertien jaar, hij is reeds een gevormde akkor- deomst, en daar houdt het Spoetnikpubliek van. Hekkesluiter was Spoet niks bloedeigen Francis, eens zanger van de Beat niks. Nog eenmaal «alleen» voor zijn eigen luisterpub liek. Hij had gerekend op tenminste het bosje bloe men van zijn dochtertje, het werden er een tiental. Als slot van de geslaagde show werden de Spoetnik mensen nu eindelijk eens voorgesteld. Allemaal wer den ze in de bloempjes ge zet, die echter onmiddellijk in het publiek uitgedeeld werden. En zo ontmoette Mieken Van Kemzeke die mensen uit Zeeland, die steeds plaatjes aan haar op droegen. Eén grote Spoet nikfamilie, en alles voor vij fenveertig frank, taartje in begrepen. Leve het levens lied. Roland DUBELLOY Waar en wanneer speelt de beiaard in het Waasland (hij doet dat trouwens alleen in Lokeren en Sint- Niklaas). wanneer precies wordt in Temse de Weg- om ter ere van Amelberga gehouden, wanneer is 't kermis in Vrasene of jaarmarkt in Elversele? Wij weten het allemaal. Want wij kregen van de Wase toeristische diensten de Toeristische en Rekreatieve Kalender Land van Waas, een handig brochuurtje boordevol gerangschikte informatie over kermissen, wandeltochten, karnavalvieringen, kunstsalons zelfs, een meiboomplanting, bloemenmarkt, etc. De brochure had eigenlijk in december af moeten zijn, dunkt ons, want inmiddels zijn enkele aangekondigde aktiviteiten al achter de rug. Men kan echter begrip op brengen voor het omvangrij ke verzamelwerk dat aan de samenstelling van zo'n boekje voorafgaat: vereni gingen en instanties aan schrijven, op antwoord wachten. Wie overigens niks van zich liet horen doet zich zelf de das om, zijn groepe ring kan géén gebruik ma ken van dit medium dat toch gratis reklame verstrekt over een heleboel aktiviteiten. Die manifestaties kunnen een kultureel tintje hebben (tentoonstelling Wase Kunstkring), rekreatief ge- inspireard zijn (de vermaar de wandeltochten van RWK- Waasmunster of De Lachen de Klomp-Nieuwkerken bv.), er zijn volkse en zeer klein schalige toestanden bij (ker mis, jaarmarkt, volksspelen, vuurwerk, de aardbeifeesten in Melsele, bedevaarten). In de kalender zijn ook binnen geglipt jaarbeurzen, jaar markten en braderieën, kommerciële aktiviteiten ei genlijk. Maar dat deert niet zo. Over jaarbeurzen gespro ken: er werden slechts drie aktiviteiten van dat slag op genomen, niet vermeld zijn bv. de beurzen in Lokeren, Temse, Kruibeke en Beve- ren. Maar zoals gezegd treft de Wase VVV op dat stuk géén schuld. Handig, nuttig in dit bro chuurtje is de informatie over het welig tierende marktgebeuren in Waas: wanneer je terechtkan voor een klodden-, boeren-, of bloemenmarkt en waar die plaatsvindt, het staat in deze publikatie. En de adressen van een aantal musea en kunstgalerijen uit de regio werden ook opgenomen. Wie er tijdens het weekend of op een doordeweekse dag op uit wil trekken en echt niet weet waarheen raadple-' ge deze fraaie kalender, die al voor de zesde maal wordt uitgegeven en gratis kan be komen worden bij de toeris tische dienst ten stadhuize in Sint-Niklaas. Bellen naar (031) 76.34.71, toestel 83, of een briefje schrijven. En mocht je zelfs met dit kleinood bij de hand echt niet meer weten waarheer in 't Waasland, dan brengt de Voorpost misschien in extremis nog raad. Zo nu en dan grasduint onze redaktie wel eens in dit boekje, pik ken we daaruit informatie Maar wij hebben het voor deel dat we elke week ver schijnen en de verenigingen bij ons op het ogenblik dat het ze 't best uitkomt op ons een beroep kunnen doen, terwijl deze infobundel slechts één keer per jaar ver schijnt. Het is toch een leuke folder, we bevelen hem van harte aan. W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 15