Twaalfhonderd voor een beter iSint-Niklaas suggesties geordend Bevolking is insp Wie wordt laureaat Dendermondse Persprijs 1981 Wat met Kultureel Centrum Aalst Van Remoortel R.VERGEYLEN ZOON Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen van Bontmai De Voorpost In de Hoge Bokstraat moet strenge kontro- le worden uitgeoefend op de snelheidsbe perking, er dient werk gemaakt van de aanleg van voetpaden, daar. Op de baan naar Temse is, om de lawaaihinder te beperken, een betere groenafscherming nodig. De stoepen in het stadscentrum moeten voor rolwagengebruikers en gehan dicapten worden aangepast. Het Castrohof mag niet verder verkrotten. Langsheen de rijksweg 14 kunnen geluidswerende «in richtingen» worden aangebracht. Belsele heeft waardige, échte fietspaden nodig. Wanneer komt er een ombudsman in Sint- Niklaas? In Sint-Niklaas-scholenstad (zo'n vyfentwintigduizend leerlingen) dient een veilig fiets- en voetpadennet te worden uitgebouwd. Het appartementsgebouw aan de hoek van de Heimolenstraat en de Kiemerstraat werd in strijd met de normen van het gewestplan opgericht. Een polyva lent kultureel centrum(metje) in de Baens- landwgk, een tehuis voor ouden-van-dagen ook, zou heel wat diensten kunnen verle nen. In het landelijke Puivelde zouden geen appartementsgebouwen meer mogen neer gepoot worden. Het verkeer m veld in Sinaai zit vaak klem, je zou een parkeer- en stationeerverbod kunnen in voeren. Misschien is de aanleg van een ondergrondse parkeerplaats onder de Gro te Markt wel nuttig, die kan ook als atoomschuilkelder dienst doen. Langsheen de rijksweg 60 moet dringend een fietspad komen ter hoogte van de nieuwe CMO- vestiging, naar Hamme toe. Wat spuw ik hier toch allemaal uit? Hoe kom ik er zo plots bg, te gaan roeren in de Sint-Niklase grieventrommel? Het zgn in eerste instantie niet mijn bezwaren en verlangens omtrent het beleid van de Sint- Niklase stadsbestuurders, inzake de situa tie op gebied van ruimtelijke ordening, verkeer, kuituur, sport en rekreatie e.d.m. Bovenstaande lukraak gekozen desiderata put ik uit het deelrapport dat werd opge steld n.d.v. de aktie struktuurplanning. De beleidsverantwoordelijken kregen in de voorbije maanden alles samen ruim twaalf honderd suggesties voorgeschoteld. Negen tig partikulieren of verenigingen trachtten en proberen nog steeds inspraak te krijgen in het hele proces. Eigenlijk zag het stadsbe stuur het allereerst als een informatieronde. Na de zo mer begonnen de voorstel len écht binnen te waaien. Persbijdragen, de tentoon stelling in de deel-gemeen- tehuizen, de ferme impuls vanuit de aktiegroep Wesp, informatievergaderingen ook, het droeg er allemaal toe bij dat de Sint-Niklaze- naren in hun pen klommen, mondigheid aan de dag leg den. Op de hearing medio augustus in Belsele waren er hooguit elf bezoekers, tijdens de bijeenkomst eind september in Sint-Niklaas meer dan honderd. Wesp (Werkgroep Struktuur planning) duwde aan de kar. Maatschappelijk Op bouwwerk Waasland bracht verenigingen en buurtkomités bijeen. De maar33^ve^lengd woTden! Sint-Niklaas in hart en nieren. Struktuurplanners moeten oog hebben voor o.m. de vond men. Want dit gaat belangen van fietsers en schoolgaande jeugd, aldus heel wat suggesties vanuit de ons üllen aan. bevolking (Iv) r-v/D Veel immens veel werk op en werkomgeving. Spor - maarde, in sommige mid- CV P-jongeren, het stads- de plank voor be winds- taan ontstonden aktiegroc- dens ook wel beruchte kernkomitee. Belselenaar voerders en deskundigen, pen. De alerte mensen van Abllo, Wesp die met een Fred Van Remoortel vroeg Men mag zich gelukkig de Wakkere Burger wer- petitie voor de dag kwam, veel aandacht voor zijn ei- prijzen, dunkt me, dat de den bijgebeend door zéér de Raad voor Jeugd en genste Belsele, Willy Van bevolking dermate veel geëngageerde verenigingen Wegverkeer van Mare Rompu natuurgids uit Pui- voorstellen aandroeg en zo zoals de dorpsraad én de Huys de SW van Sinaai, velde pleit voor een aktief bijdragen kan tot een ver- werkgroep leefmilieu van de beheerraad van het Wouter VLOEBERGH betering van de hele woon- Sinaai, het onderhand ver- Kon. Fabiolapark, de Lees door blz.2 (horen kon openbloeien. Sprekers bekenden onge- r*. w Aalï, ,ftoo» v 7 «- die *c"d Te Aalst stelde de kwes- onregelmatig over Groot-Aalst Is echter nog niet bekend. De zeer goede bedoelingen van v.z.w. «Aalst 2000» - v.z.w. die «schouw- verdeeld, is veelal verzuild. onafhankelijk en welensctappHUk verantwoorde la/fn" LJaffaire. in 1949 tien jaar komt vaak voor in gegroe- Me'2CS iraatie- en ondercoeksnerk .11 verrichten o.rm met betrekking 1 d verband cn is zecr ver. Wijzigde men eerste enkele het kultnreel Weid Ie A.tó om v.nul. fc SS^XTen «Md schetdcn qna gebrniksvoor- punten van het reglement ectSM, S-y - |en spijt h Jit de ^1 voor andere waarde, ™or dyoekenntng van de Moeilijkheden aderhandc Roe, Van^e Plas geleid, be™- S'"£rgaa„ .0, de voor- ■macht. Een aantal fnktnren leidden er echter toe dal wat door eigeniijke bbliw als tunrraad Gilbert Clans de ad- s<ellm8 van de kan'dllda'a". "kultureel Aalst» als een meuwe hoop werd aangezien met naar Een viserende taak van die raad en Het gaat hier meer bepaald poging tot verkoop van het de weinige middelen waarover om de Vlaamse Club die al raad en van Aalst 2000 en onafgewerkt gebouw mislukte, hij beschikt. Ook het feit dat 15 jaar na elkaar net ïnter- enkele belangstellenden Tota- bij middel van slechts een «ro- bij uitzondering van adviezen provinciaal kwistornooi or- le afwezigheid wel van de men- Se bestelbon» gebeurden verle- over straatnamen er weinig ganizeert en op een onge- sen van het beleid waaronder den jaar de «laatste wijzigin- wordt gevraagd. Er is echter meen grote belangstelling schepen van Kuituur Herman gen» en wat het nu wordt blijft °°k het adviesrecht, zegt Jos Roels. die wachtdienst had als voorlopig een vraagteken. De Geyter. Hoofdbibhotheca- apoteker. In dergelijke om- Wat betreft de deelgemeen- ris Etienne Buyle wijst op de standigheden sprak men wel ten. waarvan de bestaande in- bibliotheekexplosie. de vele fi- wat in het ijle. Ook in het frastruktuur visueel op pane- Halen, de taak als centrale bi- voorziene panel waren lege len was afgebeeld, zijn er zo- bliotheek voor twee arrondis- plaatscn waarvan men er dan wat alle mogelijkheden waar- wel een kon stofferen met Hu- bij bijv de infra-struktuur van go Van Steenberghe die een Nieuwerkerken totaal onvol- thesis maakte over de perike- doende wordt genoemd, die len van het Aalsters kultureel van Erembodegem redelijk en subsidiering zou impliceren centrum. die van Baardegem voldoende. Voorzitter van de WF-afdeling Van de naar een studie door yjt wat rceds onderzocht werd Mark De Jode verdedigt de prof. Van Mechclen. 406 meent Guido Moens toch vol- kulturele verenigingen en noodzakelijke kulturele centra gende voorlopige konklusies te wenst dat deze voldoende ver in Vlaanderen zijn er momen- mogen trekken: de bestaande gaderruimten zouden hebben teel 30 gerealiseerd waarvan infra-struktuur is vrij uiteenlo- L.H. ongeveer de helft werden er- pend qua verschijningsvorm, is Lees door blz.2 Voor de zesde maal zal de Dendermondse Perskring zijn Persprijs toekennen. Traditioneel worden door de leden van de Perskring een aantal kandidaten voorgedra gen. Dat gebeurde afgelopen vrijdag tydens een bijeenkomst van de Dendermondse Perskring. Tydens diezelfde vergadering werd ook gedokterd aan het reglement voor de Persprys. Enkele artikelen werden gewijzigd of aangevuld, met de uitsluitende bedoeling er over te waken dat de laureaat inderdaad een vooraanstaand Dendermondenaar moet zijn, die de naam cn de faam van stad tot ver buiten haar grenzen heeft uitgedragen. Daarom werd trouwens ook een preselektie doorgevoerd, zodat uiteindelyk nog zes kandidaten voor socio-kulturele sektor overbleven. Uit deze zes zal uiteindelyk een keuze .orden gemaakt en dat op vrijdag 29 januari e.k. De Persprijs ral op hel Stadhuis van Europa-postzegel. Dender monde tijdens een akademische zitting worden overhandigd. Een preciese datum Nog op het kandidatenlijst- werper van twee postze gels. De ene heeft als tema het voetbal en de andere doet de oude harmonies weer herleven. Hij is lau reaat van de Prijs van de Stad Ronse en werd ook aangezocht om een ont werp te maken voor een ugd hun tekst slechts in alle ngte te hebben neergeschre- ii. De architekt zinspeelde xtrtdurend op hem opgcleg- inkrimpingen. De in het «oruitzicht gestelde uit te rei en inventaris van de kulturele frastruktuur van heel Groot- alst was niet klaar en zou nog nar andere kriteria moeten orden aangevuld. Daartoe iaal- tontbeerlijk personeel was .tap- 'gevloeid. De moderator voor ocarEI panclgesprek werd nogal •ug. attijdig om medewerking «zocht en van een nauwkeu- g afgelijnd diskussie-onder- erp was er geen sprake. De pkomst was zeker beter: de tlksvcrtegenwoordigers Jan !audron. en Ghisleen Wil ms. de raadsleden Gracienne 'an Nieuwenborgh. Kris Lie- Cns-Borms cn Freddy Pijck, eel wat leden van de Kultuur- sementen en de noodzakelijk heid van de bibliotheek in het kultureel centrum volgens de i van het dekreet wat kan bogen. Uit de motiva tie lichten we volgende zinsnede: «In december 1968 namen drie ploegen aan het eerste tornooi deel. een uitgave van Nu zijn er 60 belangstellen de ploegen en het tornooi is echt 'interprovinciaal' ge worden. De kwisformule kreeg een totaal eigen ge laat en sindsdien worden tientalle tornooien inge richt, zoniet afgekeken dan toch geïnspiréerd door het voorbeeld van Dender- monde (Ninove, Buggen- hout, Hamme, Merch- tem...). Dendermonde is daardoor een begrip ge worden voor «kwismin- nend Vlaanderen» en ei genlijk voor alle krantele- De inrichters van hel Interprovinciaal Kwistornooi behoren ook tot de kandidaten voor de Dendermondse Persprijs (vh) Zij heeft zich 32 jaar onaf gebroken ten dienste ge steld van het Rode Kruis, was betrokken bij de op richting van de bloedtrans fusiedienst in Dendermon de, dienst die vooral onder haar leiding werd uitge breid en waaraan zij al haar UITGEVERIJ OE CUVPER port- Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Pril» voor los nummer 28 F Jwreb. 1.260 F 8 maand 650 F Imiind 340 F zers. Ook voor het ver- vrije tijd besteedde. Daar- spreiden van de faam van naast fungeerde zij ook Dendermonde is jury-voor- binnen het Rode Kruis als zitter Gust De Ridder me- lesgeefster en kan zij er de-verantwoordelijk». Een prat op gaan dat zij nooit dergelijk kwistornooi zon- een uur op haar werk heeft der onderbreking of noe- ontbroken. Integendeel menswaardige schaduwzij- zelfs; dag en nacht was zijn den of dieptepunten vijf- paraat om te helpen daar tien opeenvolgende jaren waar het nodig was. organizeren is reeds een Dienstbaarheid is bij haar hele opdracht, maar er dus geen ijdel woord daarbij voor zorgen dat de geweest, prijzentafel nooit kleiner Ook het bekende ensemble wordt, dat er jaarlijks tien «Pandora» werd voorge- buitenlandse reizen te win- dragen Opgericht in 1973 nen zijn is een heksentoer, ging deze muzikale groep De tweede kandidaat voor aanvankelijk de traditione- de felbegeerde Persprijs is le toer op; maar toen een Mejuffrouw De Cock en zestal jaar geleden de met haar wordt dan ook het groep Pandora eigenlijk Het panel van l.n.r.: Gilbert Claus, Etienne Buyle, Mark De Jode, de moderator Roel Rode Kruis afdeling Den- werd geboren, besloot men Van de Plas, Guido Moens, Hugo Van Steenberghe en Walter Van Herreweghe. CDJdermonde voorgedragen, meer professioneel te eaan werken en begon men zich je staat de Sint-Lutgar- toe te leggen op de oude diskring uit Grembergen. muziek uit de middeleeu wen, de renaiscance en de Deze kring vierde vorig barok. De Pandora-leden jaar zijn 60-jarige bestaan bekwaamden zich verder en kan gesteld worden als door kursussen te volgen in een voorbeeld inzake kul- het buitenland bij eminente turele opvoeding. Niet al- muziekpedagogen en musi- 'een in Grembergen, maar ci. Pandora poogt telkens ook 'n heel Dendermonde weer het oude instrumenta- en daarbuiten is de Sint- rium weer levendig te ma- Lutgardiskring bekend, ken. In 1976 en in 1979 Deze kring brengt op gere- behaalde het ensemble de gelde tijdstippen toneel- eerste prijs op het Interna- voorstellingen, bracht tionaal Concours voor Ou- zangspelen ten gehore en de Muziek te Sint-Hubert. beschikt tevens over een Sindsdien volgden radio- koor dat nauwe vriend optredens en betoonde ook schapsbanden heeft geslo- de televisie de nodige be- ten met een koor uit Duits langstelling. Er kwamen 'and. Bovendien kan de koncerten in België, Ne- Sint-Lutgardisknng pogen derland en Frankrijk en vo- op d"e families die zich rig jaar was Pandora op het meer speciaal hebben inge- Festival van Vlaanderen de zet om de naam en faam grote revelatie. van de kring hoog te hou- Ook graficus Walter Brems den Tenslotte is er nog de werd voorgedragen als kan- kandidatuur van de 85-jari- didaat. Walter Brems is le- ge Alfons Lambrechts. De raar aan de Kunstakade- ze auteur, kaligraaf, dich- mies van Dendermonde en P.R. Sint-Niklaas Hij is de ont- Lees door blz. 2 Bontmantels Nleuwebaan 2, 9180 BELSELE - Tel. 031/72.37.75 Molenstraat 58-60 9300 AALST Bloemencenter

De Voorpost | 1982 | | pagina 1