De grote en de kleine k c p e Sint-Niklase tekenakademie is een begrip geworden fotografie in België, België in de Fotografie: een boeiend kijkstuk Gold Washboard Hot Jazz Company (Polen) «Elf gesprekken» verschijnt eerlang te Aalst Kunst in Waas IN HONKY-TONK SSSbïïïïS Frans Van Steen te Affligem De Voorpost - 29.1.1982 - 21 Expo Bij hoge uitzondering liet Els Duchesne deze week het schrijven van de Wase kunstrubriek over aan Harold Van de Perre. We publiceren het grootste deel van zijn zeer fundamentele beschouwing over de Sint-Niklase akademie voor schone kunsten, n.a.v. de tentoonstelling «Het portret», die tot eind januari in het museum van Sint-Niklaas te zien was. De akademie van Sint-Niklaas legt letterlijk haar kaarten op tafel: haar leraars, met aan het hoofd i direkteur Karei Mechiels, stellen hun gebeeldhouw- de, geschilderde en getekende portretten tentoon. Ik licht mijn petje voor deze lui, die gezamelijk zo naakt-openhartig aan het publiek laten zien wat zij j kunnen. Laten zien wat men kan, is meteen laten zien wat men niet kan. Het is niet de eerste keer dat zij de konfrontatie van zichzelf met hun stad, en het publiek in alle openhartigheid zoeken. Sedert jaar en dag heeft Karei Mechiels altijd vindingrijk zijn leraars en leerlingen de tijd niet gegund om i gezapig en ongezien in te dommelen. Wie het exposi- I tieleven in Sint-Niklaas geregeld volgt, staat ver steld van wat deze stadsakademie in de laatste jaren zoal aan het publiek heeft getoond. Nu de direkteur én de leraars bovendien hun portretkunst aan de muurwand hangen, kan iedereen zien, dat zij deze vuurproef grosso modo, schitterend doorstaan. Het geheel is zo merkwaardig, dat ik eender welke j akademie m dit land uitnodigen durf hen dit na te doen. Ik weet bij voorbaat dat mijn uitdaging on- beantwoord zal blijven. Over deze dubbele uitdaging «portret» en «schilde- ren» zei de grote Henri De Braeckeleer: «Gij weet niet hoe moeilijk het is». Dat direkteur Mechiels dergelijke uitdaging voor zichzelf en zijn leraars niet heeft geschuwd, past I perfekt in zijn strategie, zijn beleid en zijn visie over het fenomeen akademie en kunstonderwijs. Dat hij al jarenlang onveranderd alhoewel vriendelijk en diplomatisch weet wat hij wil, heeft hem veel waardering, maar ook kritiek opgeleverd. Sommigen proberen alles wat deze akademie pres- teert dood te zwijgen. Anderen hebben jarenlang, zijn beleid als traditioneel en volkomen verouderd doodgeverfd: «het laatste achterhoedegevecht». Maar als men aandachtig de jongste ontwikkelin- j gen terzake blijft volgen, en weet welke onverwacht I nieuwe wind opnieuw waait over de akademies in binnen- en buitenland, dan zou het eens kunnen dat deze laatste achterhoede weldra de eerste vóórhoede gaat worden! Belangrijker nog is de vaststelling dat dit «pleidooi» eerder al en haast onopgemerkt door de leerlingen zelf op gang werd gebracht. Van alle markten thuis, en moe-gemanipuleerd en misbruikt, zijn zij zowat overal het geklets, getheo retiseer en gepraat misselijk-beu. Wat zij vragen is: als schilders en beeldhouwers, als grafici en teke naars opnieuw opgeleid te worden in de groot- ambachtelijke betekenis van het woord. Het gezegde indachtig. «Niets is zo nieuw als het herontdekte alleroudste», komt boontje te Sint-Niklaas om zijn loontje: het aantal leerlingen komt van einde en verre, velen uit Nederland. En het aantal steeg gestadig van enkele honderden, naar 2350 dit jaar. Meteen werd deze avond- en weekendakademie de grootste van dit land. Kortom, «de basis» heeft haar even moedige als verziende direkteur ruimschoots «gelijk» gegeven! Om u dit «gelijk» beter te laten verstaan, moet ik even deze ervaring opbiechten: zowat twintig jaar geleden was ik student plastische kunsten in het immer broeierige Gent. Op een avond maakte ik een vernissage mee van een jong veelbelovend talent. Zijn lyrisch-abstrakt schilderwerk werd ingeleid door een nog jong advokaat. Hij legde haarfijn- aktueel uit dat de figuratieve kunst definitief had afgedaan, omdat zij definitief door de fotografie voorbij gerend was geworden. Nu, zegde hij, breekt na het tijdperk van de anekdotiek (uiteraard het figuratieve), het tijdperk van de essentie aan, (uiter aard het abstrakte), enz. De dag nadien bezocht ik het levend-model atelier van Gerard Hermans in Sint-Lukas. Deze merk waardige man, in voeling met de gangbare trends, had allang lont geroken. Tenzeerste begaan met zijn leeropdracht, haalde hij precies die dag een pakje brieven te voorschijn. Hij vertelde ons dat hij naar de bekendste Europese figuratieven én abstrakten een brief had geschreven met telkens deze vraag: «wat moet ik de leerlingen plastische kunst, vandaag de dag voorhouden?» Nu hij de antwoorden en teksten terzake verzameld had las hij ons de konklusies voor. Groot was onze verbazing, teksten en brieven van... Picasso, Manes- sier, Bazaine, Kokoschka, en van de beeldhouwers Moore, Manzu en Zadkine te zien en te horen! Hun antwoord was kort en bondig en vrijwel geheel gelijklopend: 1. mateloos de natuur bestuderen. Nooit eindigen met tekenen naar ze. 2. de voeling én studie met en naai' de «grote nooit los laten. 3. alléén zijn eigen ster volgen. Voor de rest: wer ken en niet omzien naar mooipraters en modes. Aangemoedigd door deze grote «praktijk-mensen» zijn wij opnieuw begonnen. Intussen zijn wij met z'n allen twintig jaar ouder geworden. Door de Schelde is sedertien zeer veel water gevloeid... Dat de tentoonstelling in Sint-Niklaas inmiddels méér dan lokale belangstelling opwekt, komt niet zozeer omdat de bezoekers de sensatie willen bele ven, portretten te gaan herkennen. Het geheim zit dieper: de aandachtige toeschouwer ervaart het als nieuw, dat opnieuw artiesten (van wie velen nog jong) het aandurven om «bekende gezichten» in «schilderkunst» om te zetten. Kwaliteit wil men zien! Wat is schilderkunst eigenlijk? Hoe kan men kwali teit onderkennen? Niemand kan hierop een ant woord geven. Alleen kan men één ding doen: almaar opnieuw naar het werk van de besten, de grootsten gaan zien. Zien, herzien en opnieuw gaan zien. En zwijgen. En persoonlijk ontdekken, ervaren, dat niets zo kwali tatief is geschilderd en zo is getekend, dat niets zo revolutionair is, zo nieuw en derhalve zo modern als een tekening van Da Vinci, van Rembrandt of Hokusai, een laatste piëta van Michelangelo, de laatste schilderijen van de stokoude Titiaan, Goya, El Greco, Turner, enz... Is de klassieke akademie de beste plaats voor (deze) basisvorming? Zonder enige twijfel was de ideale opleiding de atelierscholing bij een of ander meester, van vóór de tijd dat de akademie werd uitgevonden. Maar noch de meester, noch het atelier zijn vandaag in ons maatschappij bestel «als oplei dingsplaats» beschikbaar, bestaande. Dat deze basisvorming naar de akademie werd over geheveld, met alle vernauwingen vandien, is onze fout niet. Dat een akademiehoofd als Karei Mechiels nog probeert iets van dit «grote elan» over te houden, strekt hem tot eer. Sedert decennia valt de vraag of de huidige akade mie vandaag de dag, nog aan klassieke basisvor ming moet doen, of eerder op de aktualiteit moet gericht zijn? Ik laat buiten beschouwing wè.t deze aktualiteit kan zijn, en wie ze bepaalt. Maar wanneer ik evenwel niet in één-dags-kortzichtigheid geïndoktrineerd wil blijven, zie ik wat iedere sterveling weet: dat de ervaringswereld van het verleden onuitputtelijk én kosteloos raad blijft aanbieden. Persoonlijk geloof ik dat deze vormingsjaren rustig buiten de aktualiteit, ja haast buiten de tijd mogen staan. Daarvoor is immers nadien alle tijd nog voorhanden! Is het bovendien zó aan te raden dat een leraar zijn evolutie, zijn theorie, zijn problematiek nadrukke lijk op de leerlingen overhevelt? Wanneer men de leerlingen vooral vanuit een zeer brede vitale natuurstudie (cfr. Da Vinei) de zovele facetten van vormexploraties blijft aanbevelen, zet men hen aan de onuitputtelijke bron aller dingen. Wanneer men vandaar uit verbanden legt naar de grote figuratieven, én de grote abstrakten uit een der welk «isme», uit eender welk tijdperk, dan leert men hen zien hoe deze tijdloze leermeesters vanuit de natuur hun plastische oplossingen hebben ge vonden. De natuur bedreigt nooit. De mode haast altijd! Cézanne, toch één der grote vernieuwers, heeft én naar grote voorgangers geschilderd, én midden in de natuur alleen zichzelf en zijn oplossin gen gevonden. Vanop dergelijke eerlijke en fundamentele tijdloze basis, kunnen de leerlingen - mits talent - zélf op zoek gaan naar zichzelf én hun tijd! Mits werken, groeien en wachten. Is langzaamheid en wachten vandaag niet meer «in», het blijft tenvolle zijn geldigheid houden. Want zoals de grote voorbeelden leren, is het bijzonder hoopvol vast te stellen, dat voor menig talent het grote leven vaak pas na veertig of vijftig begint! De grote momenten van schilderkunst die ik in de Sint-Niklase tentoonstelling mocht zien, bevestigen alle verhoudingen in acht genomen deze hoop. Verder bevestigen zij dat eenieder, vertrekkende vanop deze basis, zijn eigenzinnige koers blijft uitvinden. Deze basis is de grote tekentraditie. Deze Sint-Niklase tekentraditie is een begrip geworden. Dit begrip is haar «akademisch» watermerk. Het is plezierig vast te stellen dat binnen dit watermerk zoveel verscheidenheid bloeit. Direkteur Mechiels is erin geslaagd zich te omrin gen met een stel steviggevormde én persoonlijke kunstenaars. Beslist geen geringe verdienste. Deze diverse persoonlijkheden, waarvan hun diverse por tretten getuigen, vormen de ruggegraat van deze bruisende kunstakademie. Heeft haar direkteur de fout begaan, sedert jaar en dag «juist te denken», dan is het evenzeer waar, dat de geschiedenis hem met een stevige schouderklop aanmaant, niet om te zien en de ingeslagen weg voort te zetten. Harold Van de Perre chte kunstliefhebbers herinneren zich ongetwijfeld wel |t de zesde biënnale van het kunstfestival Europalia in 980, bij de viering van «150 jaar België» aan ons land iwijd was. let diverse manifestaties werd toen niet alleen de aan- fccht getrokken op de Europese roeping van ons land it doorheen de geschiedenis zo vaak het trefpunt ge- eest is van Europese verschillen en overeenkomsten laar ook op de karakteristieken van ons land waarvan de lekomst bepaald wordt door de bevestiging van zijn (verse kuituren. et programma omvatte Lijfrentekas: «De fotografie |n Europees en een speci- heeft met Belgié gemeen pk Belgisch gedeelte. Dit dat zij beide in 1980 onge- Jatste gedeelte vestigde veer even oud zijn. De groei boral de aandacht op ons en de evolutie van het land, ktionaal kultureel patri- heel zijn geschiedenis, pnium staan dus afgebeeld in on- l dit kader werd in de za- telbare foto's die elk voor n van de Algemene Spaar- zich getuigen, op de meest i Lijfrentekas, Kreupel- direkte wijze, van wat zich lldstraat te Brussel van 3C in die tijd heeft voorge- |ei tot 24 augustus 198C daan. Een keuze uit al dat Camera Belgica» in de kij- werk kan een bijzonder ter gesteld een fotoskopie boeiende evokatie zijn van f België, gezien en ge- een maatschappij in Jtreerd in al zijn aspek- wording, door onze beste fotogra- Een dergelijke, historische n De belangstelling voor benadering was echter niet fze tentoonstelling was de bedoeling van de ten- terweldigend toonstelling ok het stadsbestuur van Zij wou zich in wezen rich- al8t programmeert nu, ten naar het resultaat van Inaf 15 januari tot 7 fe- dat verleden, naar het Bel- ruari 1982, in samenwer- gië dat vandaag bestaat, en mg met Europalia deze naar de wijze waarop het in ierkwaardige fototentoon- fotografische beelden ver telling in de Belfortzaal en schijnt in heel zijn com- Belfortcrypte, Grote plexatie. Met daarenboven jarkt te Aalst nadruk op de fotografische leen boek dat in 1980 de waarde van het getoonde fopositie in Brussel bege- werk. Fotografie is immers Idde schreef de heer Luc niet alleen een utilitair ge- terts. direkteur generaal geven en een massapro- in de Algemene Spaar- en dukt, niet zelden is zij ook een medium dat door zijn kreatieve uitingen het pre dikaat kunst verdient. En wat dat laatste aangaat leeft er in België een foto grafie van hoog gehalte. Het was dus bijzonder zin vol een tentoonstelling op te bouwen die Belgiè in beeld bracht door het objek- tief van een aantal van de beste fotografen En volgens de heer Coenen, wetenschappelijk assistent van het provinciaal fotogra fisch museum Sterckshof te Deurne en samensteller van de tentoonstelling was het zijn betrachting te «bewij zen dat fotografie die wer kelijk op hoog niveau staat de grenzen van haar her1 komst overschrijdt. De ge toonde werken brengen dus een beeld van België zoals ontsproten uit de geest van een vijfen twintigtal foto grafen, afkomstig van her en der, ouderen en jonge ren. sommigen professio nelen, anderen amateurs in de goede zin van het woord.» Bijna twee jaar na de triom fantelijke fototentoonstel ling in Brussel heeft sche pen Roels en de Dienst On derwijs, Kuituur en Toeris me het aangedurfd «Came ra Belgica» in Aalst nog eens op de affiche te zetten. Misschien wel wat be scheidener ditmaal, met een tentoonstelling van tientallen zorgvuldig uitge kozen foto's. Alle foto's zijn perfekt tentoongesteld. Geen eksplozie van grootse noch spektakulaire werken is dat, maar een verfijnd genot, dat men met eerbied benadert Men moet de pa nelen langs, één na één. voor elke foto blijven staan -en bewonderen. De tentoongestelde foto's gunnen de kunstliefhebber een uiteraard vluchtige, fa scinerende blik op de foto grafie in België en op Bel- gie zoals het zich de laatste jaren vertoont aan het ma gische oog Ze weerspiege len de stijl, de sfeer en de opvattingen van de fotogra fie van gisteren en vandaag in ons land en onthullen daarnaast het unieke ver mogen van de kamera: het vasthouden van een vluch tig moment. En misschien mogen we wel onderstre pen dat «goede» fotografie niet berust op het vastleg gen van de werkelijkheid maar wel op het interprete ren ervan «Goede» fotogra fen tonen het dagelijks le ven, beoordelen feiten en gebeurtenissen, maar be kijken ook alles op een ei gen manier door de lens en leggen eigen aksenten in hun werk, meestal volgens een bepaalde tijdsgeest. Bij een wandeling doorheen de tentoonstelling kunnen we er niet aan ontkomen vast te stellen dat de foto grafie zich de jongste jaren Muziek ZATERDAG 30 JANUARI 1982 - AANVANG 21 UUR Sinds Europa voor een belangrijk aandeel het oude-8tijlvaandel heeft overgenomen, hebben ook de Oosteuropese landen zich in deze «jazz- battle» niet onbetuigd gelaten. Honky Tonk heeft reeds verscheidene keren, zowel op festi vals als in de bunker, Poolse, Oostduitse en Tsjechische ensembles geprogrammeerd. Vooral de Polen mochten rekenen op een en- toesiast publiek en onlangs nog kreeg de Vistula Jazzband een ongewoon aantal bezoe kers in de bunker. Gold Washboard is gesticht in 1971 en behaal de reeds in '74 een eerste prijs tijdens een Pools concours. Van dan af trok deze groep door geheel Europa en nam deel aan verschil lende festivals onder meer in Tsjechoslowakije en Skandinavië. De bondsrepubliek werd naar alle richtingen doorkruist, en zelfs Honky Tonk zette hen in 1975 op het programma. Ondertussen werden er ook lp's gemaakt en één der hoogtepunten uit het bestaan van Gold Washboard is een koncert tijdens een audiën tie bij de paus in het Vatikaan. De populariteit van Gold Washboard is geba seerd op de verbinding van de échte muziek met de vaardigheid van de muzikanten. In het repertoire vinden we naast de klassieke ever greens heel wat lichtere stukken die soms op het grappige af zijn. Gold Washboard speelt de traditionele jazz op een echt Europese wijze en deze muziek beleeft momenteel hoogtepunten van populariteit. Het is een orkest van Europees niveau! De namen gaan we er niet bij geven. Er is toch niemand die ze kan onthouden. Niemand moet ongerust zijn: de Poolse Band is momenteel reeds in West-Duitsland. (M.D.B.) toch wel aardig heeft ont wikkeld. Heel wat fotogra fen hebben deze ontwikke ling meebeleefd en er zelfs voor een goed deel mee een gestalte aan gegeven. Alle facetten van de ten toongestelde foto's beschrij ven is onmogelijk. Deze grootse tentoonstelling laat de bezoeker kennismaken met een brede waaier van verscheiden tendenzen die betrekking hebben op ons land, ons volk, onze ekono- miè, onze ontspanning, on ze kuituur Het zijn foto's van veelzijdige fotografen die hun ervaring willen uit drukken, hoe individueel deze dan ook uiteraard soms is. Een goed portretfotograaf zoekt gevoelszin te ontwik kelen voor persoonlijke stemming en karakter. Te vens heeft hij oog voor ka rakteristieke ekspressie of pose. Verschillende typen mensen vragen een ver schillende fotografische be nadering. Van alle genres in de fotografie zijn foto's van mensen vaak de meest waardevolle. Paul Ausloos, professor fotografie aan de Koninklijke akademie voor schone kunsten te Antwer pen, toont ons op de ten toonstelling een reeks por tretten van dichters. Bert Bracke uit Deunre is autodidakt. Hij trekt onze aandacht op grafzerken en doet terugdenken aan afge storven familie, vrienden, kennissen.. Walter Cabes is ook autodidakt. Hij koos interieurs en ook hun sfeer als motief voor zijn foto's. Van de 43-jarige Brusse laar, Christian Carez, zijn verscheidene kleine foto's te bekijken waaronder «Ko ning Boudewijn bij de brand van de Innovation», «Het Atomium in kon- struktie...» Mare Cels uit Antwerpen is werkzaam als fotoreporter bij de Standaard en was lau reaat van de Leo Tinde- mansprijs 1978. Hij schenkt vooral aandacht aan het tema: oorlog en vre de en de gevolgen hiervan. Professor Walter De Muidei uit Kalken fotografeert graag de mens en de na tuur op de buiten. Op de kleurfoto's van Karl Goffin uit Ekeren vinden we vooral de natuur bloe men en planten als mo tief terug. Damien Hustinx kreeg zijn opleiding in St. Lucas te Luik. Hij doet ons terug denken aan verlof, vrije tijd en ontspanning aan onze Vlaamse kust. Ook Jean Janssis uit Ans zoekt zo'n motieven De 31-jarige Ant werpse Liliane Lacasse heeft oog voor interieurs van gróte historische ge bouwen, hun perspektief en bijzonder karakter. Jonge kinderen zijn gewil lige, aktieve onderwerpen en hun snel veranderende, uitdrukkingsvolle stem mingen betekenen erg goed materiaal voor Lucia Ra- dochonska, die in België vertoeft sedert 1958. Ook voor Jacques Sonck uit De Pinte. Filip Tas uit De Pinte is professor aan het Nationaal Hoger Instituut Bouwkun de en Stedebouw, te Ant werpen en fotografeert bij voorkeur in kleur grote ge bouwen. Ook Valeer Vanbekbergen uit Kessel-Lo stelt kleurfo to's tentoon, evenals de zes tigjarige Brusselaar Frank Philippi die «Het Poppen theater» als motief kiest. Deze merkwaardige foto tentoonstelling in de Bel fortzaal en de Belfortcryp te, onder de eeuwenoude belforttoren is van 15 ja nuari tot 7 februari 1982 op de werkdagen toegankelijk van 10 tot 12 uur en van 14 uur tot 17.30 uur, zaterdag van 14 u. tot 18 u. en op zondag van 10 u. tot 12.30 u. en van 14 u. tot 18 u. Een eenvoudige katalogus is ter beschikking. De Bruyn Van de hand van Remi Bogaert, Dr. Hendrik Strijpens en 450 fr.bij verschijnen 550 de exemplaren in luxe-uit- Jean-Paul Van der Poorten verschijnt dit voorjaar in fr. voering, ingebonden en van uitgaven van «Dialoog», vereniging voor kunst, letteren Er is ook een kunstintgave stofwikkel voorzien, en geschiedenis, «Elf Gesprekken». met een eigenhandig ge- Intekenprijs 950 fr. Na nummerde en gesigneerde 31.3.1982: 1150 fr. Redak- Gesprekken met oud-bur- op glacépapier, rijk geillus- linosnede van Frans Lemai- tiesekretariaat Dialoog, gemeester Marcel De Bis- treerd en bevat een 20-tal re alsook een manuskript Marktweg 15 te 9430 Nieu- schop, journalist en dichter foto's, dokumenten en in facsimilé over zijn ate- werkerken, prk. 068- Luc Delafortrie, auteur van handschriften. Inteken- lier. Deze uitgave ver- 0920620-20. werken over Pieter en prijs tot 31 maart 1982 is schijnt op 200 genummer- LH Priester Daens, Joris Van Severen en het Verdinaso. i~< TT nm kunstkritikus, journalist, dichter, toneelschrijver en -recensent, manager van de Van zaterdag 6 februari tot en met zondag 21 februari lend Wlezenaar, die meer- «Vlaamse Fantastiek», stelt de bekende zaakvoerder van «Publi-Wieze» een reeks dere bestuursfunkties heeft Frans Lematre, beeldhou- werken tentoon in het Kultureel Centrum, zaal B te bij lokale organisaties als wer-schilder. Prijs van Ro- Affligem. Deze kunstparade die op 0 februari, najrerwel- bv. de V.V.V. en de Sint- me, ereleraar aan de Akade- koming door Pieter De Mol, zal ingeleid worden door CeciliafanfareDe laatste mie, Julien Librecht, schrij- prof. Frans Vincke, zal vrij toegankelijk zijn op de jaren heeft hij zijn schil- ver van jeugdboeken en zaterdagen van 14.30 tot 20 u en 's zondags van 11 tot 13 dersaktiviteit blijkbaar op- dichter, Hélène Schelck- u en Van 14.30 tot 20 u. gevoerd en menig waarde- Ketting, sprekend over Vol doek kwam zijn verza- haar echtgenoot, bekend meling verrijken. Dit zal expressionist, leidende fi- Expo(sant) de Akademies voor Schone weer eens blijken op de ex- guur van de derde St.-Mar- Naast portretten en mari- Kunsten te Aalst, Dender- po te Affligem, waar hij ie- tens-Latem-generatie, prof. nes, zeer geliefd door de monde en Dresden (tijdens dereen, en vooral vele Wie- dr. Piet Thomas, hoogle- artiest, zullen ook bloemen, de oorlog). Vandaar zijn zenaren welkom heet Wij raar, dichter en vertaler, landschappen, stillevens scherp inzicht inzake lijn, wensen de exposant en zijn Fir min Van der Poorten, e.a. te bewonderen zijn. vorm en kleur bij zijn oeu- echtgenote Rosa, die hem dichter, novellist, aforisti- Frans heeft immers meer- vres, waaruit niet zelden gj zjjn werk trouw en cus, oud-redaktiesekretaris dere pijlen op zijn schil- zijn optimistische aard begrijpend terzijde staat, van «Nieuwe Stemmen», dersboog. Tekenen, vormen straalt. Niet te verwonde- veei sukses op zijn tweede Bert Van Hoorick, Vlaams en kleuren zitten hem sinds ren dat zijn eerste grote grote kunstshow! politicus en Jean Van Innis, jaar en dag in het bloed, tentoonstelling te Antwer- erenotaris. Amper 14 jaar oud illus- pen, twee jaar geleden, een Het boek op formaat 21,5 treerde hij al de kinder- mooi sukses werd. bij 27,5 telt zowat 125 blad- krant van zijn school. Na- Voor de rest kennen we zijden en wordt uitgegeven dien volgde hij lessen aan Frans als een sociaal-voe- J.V.L.

De Voorpost | 1982 | | pagina 21