Twaalfhonderd suggesties voor een beter geordend Sint-Niklaas Wat met Kultureel Centrum Aalst «Nachtvlucht naar Brussel» bestseller Kreja volwaardig trefcentrum Wie wordt laureaat Dendermondse Persprijs 1981 Polen-konvooi heelhuids terug Deïwuwst Bevolking is «inspraakrijp» Walter Brems, graficus met grote bekendheid (arch.) Enkele weken nadat het boek «Nachtvlucht naar Brus sel» van prof. dr. Roger De Wiest, ere-burger van Lebbeke, is verschenen, kan men nu reeds zeggen dat het boek dat de dramatische odyssee beschrijft van een man die tussen zyn vaderland en Amerika heen en weer pendelt, ongetwijfeld een bestseller is geworden. Hoeveel eksemplaren er van de Engelse versie reeds zijn verkocht, is nauwelijks met zekerheid te zeggen. Wat de Nederland stalige versie aangaat, daarvan zijn er reeds 1.400 van verkocht, zodat professor De Wiest een herdruk ernstig in overweging neemt. In de Verenigde Staten werd het boek via diverse radio- en televisiestations geprezen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het in Amerika flink wat op geld maakt. Maar ook in eigen land en zelfs in Ne derland is er belangstelling voor dit merkwaardig werk. De auteur kreeg tal rijke brieven en telefoon tjes met gelukwensen, uit nodigingen om het boek voor te stellen op kulturele avonden (onder meer in Torhout t.o.v. de Be stuurders van de Hogere Beroepsscholen van Vlaan deren). Professor De Wiest schrijft dit sukses onder meer toe aan het feit dat de media aan het werk heel wat aandacht heeft ge schonken. Zo werd de au teur op zondag 9 januari door Jan Van Rompaey voor de mikrofoon van BRT 2 omroep Brabant ge- Men meldt ons dat, in tegenstelling met de legende onder de foto in onze vorige editie, de uitreiking van de pakketten in Elblag niet gebeurde onder toezicht van «militairen» doch wel van Poolse brandweerlui. Waarvan aktie. Ook de pakketten van S.P.E.S. kwamen onder leiding van kanunnik Staf Van de Vreken van het eerste tot het laatste ter bestemming. Hun ingezamelde gelden werden optimaal aangewend: alleen voor de gratis ter beschikking gestelde Toyota en VW diende benzine te worden aange kocht. De 3,5 ton Mercedes was totaal gratis: gebruik brandstof. Persoonlijke kosten van de begeleiders werden uit eigen zak betaald. Zo bijv. de telefoonkosten of het verblijf bij heen- en terugreis te HelmStedt. S.P.E.S., reeds bijna twintig jaar op de bres voor Oost- Europa, was vóór de januari-tocht reeds twee maal dit jaar met pakketten in Polen, in augustus en met Allerheiligen. Met uw aller medewerking vertrekt het weer, afzonder lijk, vóór karnaval. Giften kunnen steeds worden afgege ven in de Arbeidstraat 42 te Aalst. Voor meer informatie: bel. 053/21.42.35. L.H. Oud© Vest 34 te S33Q Dertdermoncf© T®l. 052/21.40.60 H. Weyroenptein 16 feSW-Nftfaas Tel, 031/76.43.54 PonlMTMI W 'MU- «08tVand» Plas <xi Wouar VkMbergh V? D.OtCuyiw Oud»Y««34 UfeKv&t De Cuvo bracht en kwam er een ge sprek tussen deze beide he ren tot stand, dat indruk wekkend te noemen was. De respons bleef niet uit. Dan volgden enkele kran teninterviews, terwijl de auteur ook werd gevraagd zijn medewerking te willen verlenen aan een televisie uitzending Noord-Zuid. Dit programma zou op 19 januari in de ether gaan, maar professor De Wiest wees dit aanbod van de hand met het verzoek een gesprek met hem te willen uitstellen tot maart of april van dit jaar. Hij kreeg ook een invitatie voor het pro gramma «Kramiek» binnen. Het boek «Nachtvlucht naar Brussel» heeft onder tussen bij heel wat mensen wat losgemaakt. Zegt pro fessor De Wiest: «Het lag alleen maar in mijn bedoe ling het publiek meer in zicht te geven in het be staan van metabolische riekten en met metachro- natische leukodystrofie». Buurthuis opent cafetaria In maart '82 zal het elf jaar geleden zijn dat jeugdhuis Kreja voor het eerst zijn deuren opende. Dat gebeurde in de Dr. De Moorstraat te Aalst. Zoals wellicht in elke jongerenvereniging het geval is, kende ook Kreja in de loop van die jaren z|jn ups en downs. Meermaals kwam zelfs het voortbestaan van het jeugd huis in het gedrang. Dat ge beurde o.m. naar aanleiding van ernstige huisvestingsmoei lijkheden. Eind 1974 werd Kreja voor een eerste maal door de stad geholpen. De on derhandelingen met het toe nmalige stadsbestuur mondden uit in een huurkontrakt waar bij aan 5 organisaties huisves ting werd geboden: Jeugd en Wetenschap, de Unie van Amateur-Radiozenders, Scoutsgroep Akabe, Jeugdate lier Team en Jeugdhuis Kreja. Het jeugdhuis trad, als groot ste vereniging, hierbij op als kontraktant Namens het Stadsbestuur werd onderhan deld over dit projekt door de toenmalige schepen Henri Van der Veken, Etienne Bogaert, Aan deze laatste ziekte overleed het zoontje van professor De Wiest. In het boek is aan deze lijdensweg trouwens een heel hoofd stuk gewijd. Maar het boek heeft het evenzeer over de rechtvaardige strijd voor een akademische vrijheid en de overwinning van de depressie. Toch blijft professor De Wiest ondanks dit sukses bij ons en in de V.S. de eenvoudige volksmens, die nog blij kan opkijken wan neer zijn voetbalploeg SK Lebbeke met een overwin ning van het terrein stapt, wanneer hij kan praten met iemand in het cafeetje om de hoek. Maar hij blijft daarnaast de man die streeft naar erkenning. Dit heeft zijn boek hem in elk geval bijgebracht. Het suk ses van «Nachtvlucht naar Brussel» heeft immers ge leid tot de verzoening tus sen de hoogleraar en de Princeton Universiteit waaraan hij verbonden was Pieter Vanneste stelt tentoon Tot en met donderdag 4 minder dan 200 belangstel- februari stelt de Buggen- lenden. Het woord werd er houtse kunstenaar Pieter gevoerd door Jos Martens, Vanne8te tentoon in de lie. geschiedenis en Paul V.T.B.-H. De Braekeleerga- Daels, voorzitter van het D- lerij, Sint-Jacobsmarkt 45 zerbedevaartkomité. te Antwerpen. De expositie Het loont zeker de moeite kan men bezichtigen elke om even de tentoonstelling dag tussen 10 en 18 u. Pie- te bezoeken, Pieter Vannes- ter Vanneste stelt er ten- te is immers één van Vlaan- toon met een aantal bron- derens beste beeldhouwers zen beelden en enkele kera- wiens werk overal ten zeer- mieken. De vernissage ste wordt gewaardeerd, werd bijgewoond door niet L.V.D. en waarmee hij tot een breuk was gekomen. Voorinschrijving afgesloten Het boek doet het in Vlaanderen biezonder goed. De belangstelling is uitermate groot te noemen, zodat er 1.400 exemplaren zonder meer vlot van de hand zijn gegaan. Maar daarmee houdt het niet op. De boekhandel plaatst steeds maar bestellingen. Ook de gemeente Lebbeke kocht 100 exemplaren van het boek. Op die wijze bracht de gemeente een passende olijk van erkente lijkheid ten overstaan van haar tweede ereburger die de gemeente op de literaire en wetenschappelijke we reldkaart bracht. Vermelden we ook nog dat de voorinschrijving te gen de gunstprijs van 440 fr. definitief werd afge sloten. Het boek «Nacht vlucht naar Brussel» is in zowat alle boekhandels verkrijgbaar aan de prijs van 625 fr. Het telt 319 bladzijden en werd gedrukt bij Drukkerij De Cuyper. Gaston Van den Eede en Jan De Neve. In de tweede helft van '79 brak een nieuwe periode aan. Het begon met een konflikt tussen Kreja en de stad. Ten grondslag van dit konflikt lag het aanslepend karakter van de werken die sedert 1976 uit gevoerd werden in het kader van de installatie van de wijk- bibliotheek H. Hart op het ge lijkvloers in het voorgebouw. Als gevolg van deze ver bouwingswerken waren de aan Kreja verhuurde lokalen, gele gen op de eerste en tweede verdieping, reeds een hele tijd onbeschikbaar en het stadsbe stuur maakte, ondanks anders luidende beloften, geen aan stalten om deze lokalen terug bruikbaar te maken. Kreja weigerde toen op deze wijze verder te werken en vroeg aan het stadsbestuur op nieuw te onderhandelen over de lokalen en over een aanpas sing van het huurkontrakt. Het stadsbestuur deelde mee hiertoe bereid te zijn op voorwaarde dat de lokalen, eens vernieuwd, een volledig openbaar karakter zouden hebben en dat iedereen - jong "en oud - en alle verenigingen er zouden kunnen gebruik van maken. Uit deze nieuwe ge sprekken met een afvaardiging van het schepenkollege o.l.v. Eddie Monsieur, werd de idee van een open Stedelijk Tref centrum geboren. De omvorming van jeugd huis naar Stedelijk Trefcen trum zou geleidelijk gebeuren. De noodzakelijke verbouwin gen zouden in twee fasen ge beuren: eerst het voorgebouw dat zich in een staat van ver krotting bevond, daarna zou het achtergebouw aan de beurt komen (cafetaria en grote zaal). Op het einde van de werkzaamheden zou het be heer van het centrum, met uit zondering van de cafetaria rechtstreeks uitgeoefend wor- den door het stadsbestuur dl dit in samenwerking met dt stedelijke v.z.w. Jeugdani matie. Wij (or Deze regeling ving aan of bet 1 januari 1982 Op hetzelfdl ogenblik werd de uitbating vu de cafetaria-bar tocgeweza vo< aan Kreja. Hoewel thans geei huurder meer van de verschil lende lokalen heeft Kreja tod de verbintenis aangegaan, on ant in overleg en samenwerkin| met alle organisaties en pers» nen die hun aktiviteiten org» niseren in het Trefcentrum een deel van de animatiefunk tie te blijven uitoefenen. Dr wordt een opdracht voor d< komende maanden. Ondertussen gaat alle aan dacht naar de inrichting van dt cafetaria, die vanaf vrijdag 8 januari opnieuw openging Het resultaat is heel knap. Of 5 februari volgt nu de officiék opening. Het tienjarig bestaai van Kreja, vorig jaar uitgesteld omwille van de verbouwing» werken, zal ook op dat ogen blik gevierd worden, De kaarters van de belot- tersklub zullen niet tot 5 feb ruari wachten om hun troevel uit te spelen maar gingen reedi op 8 januari aan de slag. «Ah ge een briefje in elke brieven bus steekt, schrijf er dan in dat het elke tweede vrijdag van df maand belotting is in 't Tref centrum,» zei ons Gaston Moens. «En schrijf er dan ook in dat we veel nieuwe kaarters verwachten en dat Mitsi Bisschop dan de lekkersti brochettes en trippen bakt val Aalst». Wat die bewering ove die brochettes en trippen be treft: volgens voorzitter var Kreja Patrick De Smedt is da juist! Aa 2 - 29.1.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 beleid inzake leefmilieu, apotheker Karei De Belie acht o.m. een diepgaande parkeerstudie voor de bin nenstad erg noodzakelijk en verkeersdeskundige Roel De Jong wil gauw rechtstreekse, ongehinder de trajekten voor het bus- verkeer aan en rond het Sint-Niklase marktplein. Stuk voor stuk inzendin gen, suggesties waarin het aksent wordt gelegd op kleinschaligheid, men neemt het in groten getale op voor de verkeersz wak sten (met name de fietsers en voetgangers) en eist dat de auto aan allure, aan ruimte inboet. De bevol king lijkt het niet meer te nemen dat het beleid als maar de evolutie (van het autoverkeer vooral) zou blijven achternahollen: de centrumstraten mogen niet enkel een verkeersfunktie hebben, de binnenstad dient leefbaar te blijven. «Stad op mensenmaat in plaats van op 'automaat'», luidt het. En ook: «Stop met de verdere uitbouw van de stad naar 'groot- stadsmodel'.» De aanleg van grote wegen mag, aldus het merendeel van de «in sprekers», géén doel op 1981 worden. Wie dat pre cies zal zijn, is pas vrijdaga vond zeer laat geweten. De huldiging van de laureaat heeft op een nog later te bepalen datum plaats op het stadhuis van Dender- monde. Wie de fel begeerde onder scheiding krijgt zal zijn naam geschreven zien in de reeks vooraanstaanden die hem zijn voorgegaan. Zo werd de eerste Persprijs toegekend aan Luc Tecq- menne, ging de tweede prijs naar Honky Tonk. Teledienst was de derde laureaat en met Christina Guirlande en Jos De De cker gingen de Dender- mondse perslui duidelijk de artistieke toer op. Vervolg van blz. 1 ter en schilder was onder meer gedurende 15 jaar voorzitter van de VVV- Dendermonde. Hij is de auteur van de Franz Cour- tenscantate en schrijver van een massaspel over Dendermonde. Dat mas saspel werd echter nooit opgevoerd. Hij schreef tal rijke bijdragen over vreem de landen in gespecializeer- de tijdschriften. Alfons Lambrecht heeft meerdere boeken geschreven, werkte ook mee aan de radio en heeft een tijdlang in het onderwijs gestaan. Mo menteel zijn er twee dicht bundels van zijn hand in voorbereiding. Een van deze zes zal dus de laureaat van de Persprijs bouwwerk Waasland, de kursus «ruimtelijke orde ning en struktuurplanning» in Sint-Niklaas op het ge touw worden gezet. Het verlangen daartoe werd trouwens tijdens een kon- taktvergadering op 10 no vember in de Stad Nantes geformuleerd. Het (spontaan aan de men sen die suggesties deden toegestuurde) deelrapport is een onnoemlijk belang wekkend dokument. Het bevat twee luiken. Eén: de ingediende opties in krono- logische volgorde. Twee: zichzelf zijn. Visie Ruim twaalfhonderd voor stellen dus. De helft ervan heeft heel direkt met ver- keersaspekten te maken, één derde met openbaar vervoer. Heel wat sugges ties behandelen meer dan één sektor. één interesse gebied. Ook voor sport en rekreatie had en hééft men oog, kuituur bekommert de Sint-Niklazenaren even zeer. Met volksgezond heid, milieu en onderwijs, toerisme ook, lijkt het hier nog niet zo slecht gesteld te zijn, te oordelen althans naar het aantal hints dat in die richting gegeven wordt. Frappant is dat Belsele zich fel roerde. Zeven partiku- lieren en zes buurtkomités en zeven andere verenigin gen klommen in hun pen. Ook vier Sinaaise vereni gingen lieten van zich ho ren en één buurtkomité uit de Tinelgemeente. Vanuit Nieuwkerken was de res pons wat zwakker: twee partikulieren, één buurtko- mitee en één vereniging. Liefst zeventwintig groepe ringen uit de kernstad Sint- Niklaas vinden dat er een en ander schort, zeven buurtkomités formuleer den hun bemerkingen en dan zijn er nog eens vieren twintig partikulieren als aandragers van Ideeën. De negentig deelnemers aan de aktie struktuurplan ning ontvingen deze week het verslag van de Centrale Stuurgroep, rapport waar uit ik in de inleiding enkele voorstellen putte. De eer ste faze van het struktuur- planningsproces, met name het op punt stellen van een «richtplan», is duidelijk ge lanceerd, hoewel het stads bestuur aanvankelijk enkel een informatieronde wilde kreëren. Men interesseert zich dus voor de toekomsti ge struktuur, het strakse uitzicht van de stad. De Sint-Niklase bevolking mag je gerust «inspraakrijp» noemen. «Het beleid» moet nu ge volg geven aan de onder richtingen van staatssekre- taris Akkermans («Beleids- aspekten ruimtelijke orde ning in Vlaanderen»): de eerste fase van het plan- Samen op pad in de stad. De Sint-Niklase Ankerstraat: wordt vermorzeld.(Iv) ningsproces, met name het richtplan, moet resulteren in het scheppen van een beleidsvisie, in het samen met de bevolking ontwik kelen van een visie m.b.t. de toekomstige expansie mogelijkheden van de stad. Wellicht tekenen zich al de vage kontoeren van zo'n beleidsvisie af, er wordt im mers sterk gepleit voor kleinschaligheid, zée geopteerd voor het be schermen van de verkeers- zwaksten. Eerlang zal, op verzoek van Maatschappelijk Op- goed opletten, voetgangers, of ja de bemerkingen en stellen per interessegebit per thema (verkeer, land bouw, kuituur, etc.). Ht spreekt vanzelf dat E Voorpost in de koment weken enkele voorstelle eens extra onder de k wil nemen, kwestie eens te illustreren wat er] allemaal lééft onder mensen, de Sint-Niklazent ren. Afspraak dus in volgent edities, waarin we een pa; hete en ook wat mindt warme hangijzers aan willen voorleggen. Dichter, schilder en kaltgraaf Alfons Lambrecht (arch.) het te weinig protesteren tegen de huidige gang van zaken waarbij veel zonder enige in spraak binnenskamers gebeurt en men dan uiteraard liefst zich zelf eerst bedient, wil hij wel een inspanning doen om de zware schaduwen die op de Vervolg van blz. 1 om het centrum tot een tref punt en een ontmoetingsplaats te laten uitgroeien. De biblio theekoppervlakte moet dan ook volgens spreker worden afgezwakt. Guido Moens be treurt andermaal namens Aalst 2000 de afwezigheid van be leidsmensen en Hugo Van Steenbergc noemt de door de boekerij ingenomen opper vlakte 80% wat door de hoofd bibliothecaris wordt tegenge sproken met de verhouding één derde. Uit de schok van de gedach ten ontstond deze keer niet het licht: doch kwam het tot een bekvechterij. een touwtrekke rij met als kulaiinerend pro bleem de hoe-grootheid van de door de bibliotheek in te ne men oppervlakte die een ver dere efficiënte aktie van de kulturele verenigingen zou mogelijk laten. Ook over de uitbatingsmo- gelijkhedcn, de haalbaarheid van het gebruik door toneel verenigingen qua financiële in breng en het efficiënt runnen van het toekomstig kultureel centrum - eens komt het er toch! - schijnen nog geen plan nen te bestaan. Gilbert Claus stelde uitein- «§Wwi mw- - m <NBmz3k t.fmmmI Heel wat echt geïnteresseerden waren aanwezig in het kasteel Terlinden voor de studieda i.v.m. de kulturele politiek van Aalst. (CDJ) delijk voor het bekvechten te het te weinig protesteren tegen toekomst van Aalst, kultureel a en voor wat het was en rea- de huidige gang van zaken gezien, bedreigen in ieders be- listisch eens na te gaan wat in waarbij veel zonder enige in- lang. ook in dat van de ruin ieders belang nog kan gedaan spraak binnenskamers gebeurt 300 aangesloten kulturele ver worden Als voorzitter van de en men dan uiteraard liefst enigingen, weg te werken ku tuurraad, die wellicht niet zich zelf eerst bedient, wil hij helemaal ten onrechte een wel een inspanning doen om veeg uit de pan kreeg wegens de zware schaduwen die op de

De Voorpost | 1982 | | pagina 2