Frans Babbelaar: «Met de dreiging van Sint-Niklaas zijn wij tenminste volwaardige gesprekspartners geworden» Arbeidsinfobeurs Aalst «Faluintjes» nu ook met Faluintjeskaas! «Uitbollende boeren» in Sint-Gillis-Waas? Radio Maeva gooit het op een akkoordje met het parket Zevenhonderd belangstellenden op de Grote Markt van Sint-Niklaas De Voorpost - 29.1.1982 -3 Radio Progress, Radio Solymar, Calypso, Denderland, Ook op de Grote Markt van De organisatoren bezitten een het parket liever dat wij de Pnntnrt Flntrmn en vul maar aan Ze ziin er leeio in Sint-Niklaas («Voor de groot- machtig wapen: zo'n duizend- zaken vanavond vredelievend Contact, Ekstreem, en vul maar aan. Ze zijn er legio in België, konden koppige menigte aangedaan zouden houden. Maar, inder- Vlaanderen: de lokale en vrije radio s. wij enkel op de grootste markt door een kollektieve kwasi- daad, wij hadden een betoging Allemaal verkopen ze wel stickers, geven ze dnve-in shows van geigjg terecht») waar zich hysterie, laat zich licht mam- gepland: wij wilden Sint-Ni- om hun werking te Financieren. Een overwogen wettelijk- maan(jag ji. rQnd acht uur 's puleren. Maar op aanraden klaas via de invalswegen lam heid die deze etheranarchie aan banden moet leggen, laat avonds naar schatting zeven- van het parket maant Maeva- leggen (uitgebreid gejoel). op zich wachten. SP-voorman Freddy YVillockx zette als honderd belangstellenden spilfiguur Frans Babbelaar tot Maar, vrienden, dat doen we PTT-minister met zyn acht kilometer zendbeperking de rond de Maevawagen ver- kalmte aan: «Wij hebben van- niet eerste stap drongen. morgen een oproep gedaan om (Een ontgoocheld jouwerig ge- Kleinere zondaars werden nneeoakt hun zendaDDaratuur Fans die zonder veel omwegen u allen zo talrijk mogelijk naar roep). Neen. want de heren Kleinere zondaars werden opgepakt, hun zendapparatuur aan hun gedeelde de Grote Markt in Sint-Niklaas van het parket hebben gezegd: va kleur bekennen. De Groef verzegeld. Een vrye radiomastodont als Contact diejeet onf>enoeeen die zich noe maar te krijgen. Wat is er gebeurd? als jullie de betogingsplannen was al aktief bij een vrij station Wlj llwl ww.. Jonze opzijschuiven. als Maeva be- en is ingegaan op de uitnodi- konsekwent te noemen en roept vragen op. Zijn die vrije te pietter roepen over wat de late namiddag op een vrij onin- wijst vredelievend te kunnen ging iets groters te beginnen, radio's trouwens wel vrij? Kontakt blijkt niet te ontken- Brusselse radio wel voor hen teressante manier doorge- zijn, zullen wij bij de B.O.B. Zo zijn er nog: een merkwaar- nen bindingen met de liberale partij te hebben. Wat met betekent Stickerverkopende bracht, nl. op het bureau van de eerstvolgende dagen tot een dig voluntariaat. de andere? Kan dit zomaar? De Rechterlijke Macht roadies her en der. Op de de B.O.B. Die mensen waren wettelijke schikking komen en £r wej een onderscheid ont- ondervindt een groeiend gezichtsverlies en besluit (veel te achtergrond het nauwelijks de erg vriendelijk en taktvol, ook vredelievend zijn.^En dat staan tussen de begrippen vrije laat) tot de harde Inn. De zendinstallaties van de twee kakafonie m*c - - -«Imagine* overstemmende maar zoiets zint ons toch niet betekent, vrienden, dat wij raclio en lokale radio. Jullie van ons aller. Ik bijzonder. Wel kunnen wij be- morgen radio maken en dat ze bereiken heel Vlaanderen, lang ons in de toekomst gerust zul- geen lokale radio dus? len laten (uitgebreid gejoel). BDG. «Nee, maar in tegen- Men kan gewoon niet meer om stelling tot wat beweerd wordt, het fenomeen vrije radio, men zijn wjj bij Maeva niet tégen bonzen Kontakten Maeva worden verzegeld Uit mei de v[ roadic uit Geraards. s|uittn dat me„ Maeva van. pret. Of toch met, want niet zo lang daarna babbelt men bergen waarom Maeva dan wel daag, ook inzake beleidvoe- alweer de frekwenties vol. Vooral Maeva laat van zich moet blijven en krijg de slo- ring als een volwaardige ge- horen, zamelt een massa handtekeningen in, verzamelt gans van zijn koopwaar te slik- sprekspartner is gaan beschou- luisteraars op markten en pleinen, sensibiliseert. En dat ken: «Maeva is er voor ons, wen (gejoel). Naast organisa- kan het miljoen luisteraars van dg lokale initiatieven; wij zijn voor iedereen en zal er blijven ties als Vebe en Vebora IVere- onze radio naast zich neerleg- er ook niet, zoals de B.R.T. laatste blijkt nauwelijks nodig. De massa is overtuigd genoeg: Maeva moet blijven. «Iedereen luistert toch naar Maeva?!» Stickers gaan als zoetebrood van hand tot hand: de luidsprekers van de drive-inwagen tallen hel eruit, En a,5 he, „iet mag gr00tste vrije radio rammen het erin. «Dit is Maeva, Radio Maeva, de ladio zuj nQg wat zjen gebeuren. Men begint de macht van het boegeroep). voor iedereen. Nu moeten ze niging Belgische Onafhankelij- ons niet meer stoppen. Het is ke Radio's, n.v.d.r.), begint toch normaal dat Maeva moet men ons te aanzien als de gen. Misschien kan de B.R.T. stelde, om die kleinere zenders maar die heeft dan ook waar pit in zit: leuke d.j.'s, goeie platen en dit dag en nacht»: op muziek maar skanderend bijna, met klem, als ware het om iedereen te overtuigen. Ze kunnen ons niet tegenhou- medium radio, vooral in de den: we gaan door, kost wat persoon van Maeva, te vrezen, kost». Daarom hadden de heren van weg te drukken. Iedereen maar een paar honderddui- drukt iedereen weg. Het is een België, zend luisteraars (gejouw en etherchaos. Het wordt werke lijk tijd dat er een legalisering Een,keurig aangebracht gen- komt. tlemen's argument dus. De Zo kan het met blijven. leder- vrienden worden bedankt en een moet zijn frekwentie krij- mogen naar huis, in alle sereni- gen- We 8aan de we8 °P van teit. En zo gebeurt het ook. I*al»ë en dat is allerminst wat Een heel aantal mensen blijft wij wensen. We stellen ons nog geruime tijd rondhangen, natuurlijk wel kompetitief op: maar er zijn geen opstootjes. Ik heb nog een gesprek met Radio Maeva betoogde. Frans Babbelaar in gesprek met onze verslaggever Leo De Bock (dw) beerd ons zo weinig mogelijk in te laten met religieuze of politieke gegevenheden, al hoewel men ons nogal eens vereenzelvigt met de liberalen. Ik begrijp totaal niet waarom. Onze liberale vrienden zijn tal rijker dan onze kommunisti- sche vrienden om de doodeen voudige reden dat er meer li beralen dan kommunisten zijn. Wij hebben m.a.w. geen bin dingen en Contact b.v. wél. Vandaar dat wij niet de han den in elkaar slaan.» BDG«Contact is een kon- kurrent voor ons. Hetzelfde met de B.R.T. Wij zijn niet voor en niet tegen. Contact is wel lid van Vebora: Satelite en Capital ook. Maeva is een sta tion op zichzelf. Wij hebben géén overkoepelende organi satie nodig. Dat standpunt na men wij van meetafaan al in.» FB.: «Inderdaad: wij zijn op ons eentje gegroeid tot een enorm populair station en wij zullen onze problemen ook wel alleen uitvechten». of ander Alweer een meeluisterende mevrouw met een met enig zout te nemen reaktie: «Radio Maeva heeft mijn leven gered. Na mijn 42ste operatie had ik totaal geen moed meer. Had ik de radio niet gehad...». Haar opmerking tovert begrip op de gezichten van de om- staanders. Hoe zie je de financiering van Maeva in de toekomst? Je kan bezwaarlijk stickers blijven ver kopen. waarom niet konkurreren met de B.R.T.? Een monopolie drie d.j.'s en met Maeva num- van station dat alles voor - het zeggen heeft, dat is toch niet gezond? Duizenden men sen zijn die mening toegedaan: in Sint-Pieters Leeuw, in Puurs, in Zomergem.» Een meeluisterende vrouw on derbreekt ons: «Weet ge wat we gaan doen, mijnheer? Eén doosje stekskes hé, we gaan naar Brussel en steken de hele BTW eu de B.R.T. in ber one Frans Babbelaar. Geen lokale radio Hoe en waar is Maeva ge groeid? Als een lokale radio? FB: «Bij een aantal menseji uit de vroegere piratenwereld is het idee gegroeid. Eigenlijk was het de bedoeling al van in september 1980 uit te zenden, maar wegens allerlei techni sche problemen is dat niet brand. Schrijf dat maar in uw doorgegaan. Technische of financiële pro blemen? FB.: «Neenee: technische pro- gazet! Wij bepalen verdomme toch zelf wat er door dat bak- ske komt?! En we moeten er niet eens voor betalen!» Nog blemen!CfinmciëléUproblemen een andere vrouw geelt luid- ■r nirhlio nr inlpnll." lp tpnnpn Massale «radio-aktiviteit» in Sint-Niklaas (dw) Infobeurzen zyn al lang geen nieuwigheid meer: Antwerpen, moeizame procedure lijkt te Brussel, Brugge Bezoekcijfers lopen wel eens op tot 8.000. In zijn, zeker nu er voor elke Antwerpen moesten een half uur voor het voorziene openingsuur vakature zoveel gegadigden dt deuren geopend worden, omdat een vloed van gegadigden niet zijn. meer in te tomen was. Hoeveel mensen daar met een job op zak buiten komen, blijft ons een raadsel. Tover formule of misleiding, wie zal bet zeggen? Of ligt de nadruk op informatie? Of is het toch een zinnig alternatief kanaal voor het kontakt van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt?. Op dergelijke vragen wil de Aalsterse Jonge Kamer een 09 antwoord geven en, hoe dan ook, vastberaden realiseren *at in deze moeilijke tijden in dat verband zinvol, nuttig en nodig is. Die vragen drongen ach overigens voortdurend op D*" de voorgrond in een overleg vergadering op 18 januari, of schoon het veeleer de bedoe ling was de bereidheid tot sa menwerking te polsen van alle aanwezigen van de EEG-landen en over zeese gebieden, samen met wegwijsinformatie, aan zijn trekken laten komen. Naarmate de vergadering Het initiatief is echt niet aldus bepaalde sprekers, of- vorderde, werd de puzzel ons nieuw in Aalst. Dat vernamen schoon de RVA die bewering wat duidelijker De heer Er- we van het Aktiekomité onder meer relativeerde met hardt maakte op dat moment de gedachte dat er bij bedrijfs- de synthese dat de bestaande sluitingen altijd een aanzien- kanalen hun eigen voor- en telende, voorzichtige aanmoe- lijk aantal mensen zijn die nadelen hebben en dat er best diging meegaf, meteen werk vinden en dat de behoefte is aan een nieuwe arbeidsmarkt voortdurend in mogelijkheid waarin bedrijfs- beweging is. Er werd erg door- leiders en werkzoekers elkaar dat de Jonge Kamer alle voor- gehamerd op het feit dat de van aangezicht tot aangezicht zichtigheid overboord gooit en RVA dikwijls niet aan wer- kunnen ontmoeten zonder ba- een oud initiatief eindelijk tot kaanbiedingen voldoet, omdat lie er tussenin, zonder de be- een werkelijkheid maakt. De het aanbod qua scholing en middeling van ambtenaren, DVA deskundigheid niet voldoet, en zonder poespas, zonder pape dat er dus andere middelen rassen moeten gezocht worden om op Hoe dan ook. de Jonge Ka- dat gebied een brug te slaan mer wil geen valse hoop wek- tussen het onderwijs en de in- ken en de nu al zo onzekere dustric Uit kontakten met en- jongeren niet nog meer ont- kele bedrijven leerden we zelfs goochelen. Wie er geen job dat het aanbod via de RVA vindt, zal in de Arbeidsinfo- ook om andere redenen niet beurs wel informatie en heel altijd erg bevredigend is, ter- wat wegwijzers vinden. De Ekonomische Expansie dat de Jonge Kamer een eerder betut- A1 bij al was die brainstorm erg vruchtbaar. Duimen dus RVA-mensen, voor gaandeweg een warme waar dering koesteren, doen mee. Ook de stad, die niet alleen de Keizershallen. maar ook mankracht ter beschikking stelt. Zo'n initiatief werpt beslist vruchten af. Dat deed het nu al: Aalsterse instellingen wér den opengebroken, er werd m het begin niet om dat wij een beheerraad hebben opgericht, waarvan de leden allemaal hun steentje bijdroe gen. De statuten van de vzw Maeva zijn verschenen in het staatsblad van 31 januari 1981 en na voornoemde technische problemen konden we op 24 mei 1981 de lucht in. Dat was meteen de start van een enor me groeiperiode. Eind 1981 konden wij al bogen op een vzw-ledenaantal van 17.000. Volgens de cijfers van Sobimat tellen we ongeveer 800.000 luisteraars per dag. Dar is Maeva in het kort. Wij hadden niet de bedoeling om lokale radio te maken omdat wij ge woon het nut van een lokale radio in de strikte zin niet goed inzien». Even verder, midden een ha nenspel van ellebogende, wor stelende en uitgelaten opgesto ken armen, krijg ik ook nog de heren Bert De Groef, Erwin Berchmans en Frans Van Ruysbroeck te pakken, alle drie naar verluidt gesmaakte d.j.'s van Maeva. Volgens Bert De Groef zou de werking van hun radio enkel gefinancierd worden door de opbrengst van de stickerver koop en de drive-in shows. Van politieke steun zou géén sprake zijn. Als ik hem mag geloven werkt bijna iedereen op vrijwillige basis mee. Frank Van Ruysbroeck is blind. Hij draait elke nacht non stop van twee tot zes en zou onmid dellijk opstappen mocht Mae- ruchtig de intentie te kennen haar hele platenkollektie aan Maeva te zullen doneren. Jullie dreigen wel met sankties, niet? De boel loopt goed nu, maar mocht het vertrouwen be schaamd worden? BDG.: «Het zijn vooral de luisteraars die met sankties dreigen». Maar je roept toch op tot mani festaties als deze? BDG.: «Inderdaad, dat doen we om iedereen te laten zien dat er heel wat mensen naar onze radio luisteren. Dat is ook de bedoeling die achter die petities steekt. Maar wij houden de mensen toch kalm?» FB.: «Wij zijn niet agressief Géén affiniteit met station dus? FB.: «Precies. Wij zijn Maeva: wij doppen onze boontjes zelf wel. Dit neemt niet weg dat wij een vrije radio die met proble men zit toch zullen helpen. In Gent had men b.v. een goeie installatie, maar géén bevoegd zendtechnikus. In zo'n geval sturen wij wel iemand, zie je? Waarom zouden we niet, hé? Is er iets verkeerds aan wat wij doen?» Van waar zend je nu uit? FB.: «Brussel, oud adres» De massa De inbeslagname van de instal latie had je toch kunnen voor komen? BDG.: «Ja, natuurlijk. Wij doen bewust verder. De luis teraar heeft recht op muziek en wij willen en wij geven hem die. We gaan door, ook al pakt men ons op. Reken maar.» Zijn jullie bereid, mocht er een legalisering komen, het radio maken in een bepaald wettelijk voorgeschreven stramien té passen? Ik zeg maar: minimum tien uur per week kulturele pro gramma's, minimum vijf uur klassieke muziek en zo. BDG.: «Eu... wij brengen wat de mensen willen». Wat willen de mensen? BDG. «Moet je hen zelf BDG.«Als je weet dat er elk weekend gemiddeld twintig drive-in shows zijn: dat kan al een aardig sommetje uitma ken. Wij hopen ook dat er binnenkort een reklamerege- ling komt in België. De ether- reklame komt er wel, wees gerust. In Nederland was men er ook eerst tegen. Maar of reklame de programma's van de staatszenders zal verbete ren, is zeer de vraag.» Kan er sprake zijn van een lichte verafgoding van de d.j. 's? De mensen dragen jullie hier toch op handen BDG.: «Verafgoding, tja. Dat vind je bij elk medium. Men verafgoodt de Beatles, de Sto nes, filmspelers, ons inderdaad ook een beetje. Ik schrik daar zelf van, eerlijk». Denk je niet dat het wel eens verkeerd of op zijn minst min der gezond kan zijn om ge- dachtenloos toe te geven aan de wensen van de massa? Zoiets leidt naar minder en minder diepgang, naar een denk- en werkvorm die geen oog heeft voor wat in de marge gebeurt. EB.: «Ik zou dat zo niet stel len. Bovendien zijn wij géén verzoekradio. Wij anticperen de wensen van het volk. Wij zijn de radio van de gewone man en dat willen wij blijven. En daar is ook nood aan. Het feit dat wij op een kleine acht maand konden uitgroeien tot het populairste station bewijst iets.» van aard. Het parket heeft een gen. Hun favoriete muziek, fair voorstel gedaan. Dat die liedjes die ze graag horen. Als wetgeving er komt is in het zij geen kulturele programma's belang van iedereen. Onze ak- willen, brengen wij der ook ties kunnen dit alleen bespoe- geen. Vraagt men ons een digen. Nu is natuurlijk de gro- symfonie van Beethoven te te vraag: in hoeverre zijn hun draaien, of een deel uit de Vier beloftes blijvend? Wij hebben Jaargetijden van Vivaldi: dat nog altijd een truck-organisa- kan gerust ergens terecht tie bij ons. Als effektief blijkt dat zij hun afspraak niet nako men, roepen wij al onze men sen op en sluiten het ver keersknooppunt van Groot- mensen' willen? Bijgaarden een hele dag volle- EB.: «De B.R.T. organiseert dig af. Dat ze dan maar eens zichzelf. De luisteraars hebben proberen ons weg te krijgen!» niet veel te zeggen. Wij willen een radio die er 100 procent Geen bindingen voor de luisteraar is. De Waarom slaan jullie niet de B.R.T. is ook zo strak, nogal handen in elkaar met Contact onpersoonlijk. Wij hebben b.v.? respekt voor die mensen hoor, FB «We hebben altijd gepro- maar ja...» Een slotbemerking? EB.: «Radio Maeva is voor ons en de luisteraars een ideaal. Streven naar een ideaal is toch het voornaamste in je leven? Wel, wij doen dat.» FB. «Ik geloof dat men bezig is, de rekening te maken van de demokratie in Vlaanderen. Ik bepaal als Vlaming verdom me toch zelf wel waar ik naar luister. Wie naar de B.R.T. wil luisteren: o.k. dat die zijn gang gaat! Wie naar Maeva luistert, luistert naar Maeva. Zo simpel is dat. Ik heb hier verder niets aan toe te voegen, wij willen gewoon blijven, verder muziek maken. Men moet niet begin nen lullen over publiciteit, over financiering. Die duizend mensen hier betalen ons. Zij Brengt de B.R.T. niet wat 'de zijn mede-eigenaars van onze maar zo gestruktureerd als jij het bedoelt: nee, ik denk van niet.» radio. Ik geloof dat het woord is aan de luisteraar: als die zegt dat we moeten blijven, blijven we!» Uit goed ingelichte bron ver neem ik dat er wat later nog een klein incidentje was met tegen standers van Maeva. Dus toch niet iedereen? Leo DE BOCK De belangstelling was groter wijl zelf mensen aanwerven via J°"Se Kamer gaal overigens zinvol en boeiend van gedaeh- d» verwacht. In allerijl wer- aankondigingen in kranten en de internationale loer op en ten gewtsseld. den er tafels bijgeschoven, naambordjes konden we ken nismaken met afgevaardigden van de R.V.A., het Subregio naal Tewerkstellingskomité, de Kamer van Koophandel van Aalst en Gewest, het Aktieko mité voor Ekonomische Ex pansie, de banken, de techni sche scholen, de PMS-centra, tijdschriften ccn bijzonder al. de RVA. hc, aanbod de vakbonden, middenstand- Moeder Faluin was andermaal Nu kondigde zich echter der fungeerden Isidora Van der sorganisaties... Zelfs een zwanger Dritte im Bunde aan: de Fa- Borght-Carlé en Robert De HEG-ambtenaar, met name de Bleek ze qua ideeën in een luintjeskaas! Na de geboorte Pauw, beiden in dergelijke es- hcer Erhardt, kwam het gezel- toestand van quasi permanente van de Affligemkaas, een kers- battcmenten niet meer aan schap vervoegen en stal de zwangerschap, in concreta verse abdijkaas van de Saint- hun proefstuk, show met de meest realistische bracht ze na twee eerder lichte Paulin-soort, bijna een harde Naar het algemeen gevoelen en rake uiteenzetting drachten zonder al te moeilijke kaas, herinnerend aan wat van de bij het Doopsel aanwe- Binnenskamers wordt aan bevallingen reeds twee telgen vroeger in de Affligemse kaas- zige fijnproevers die er hun 4e krisis nog zwaarder getild ter wereld: de Faluintjesgene- makerij werd gefabriceerd, smaakpapillen terdege op de artiKei nummering, dan we het al gewend zijn. Het ver en de Faluintjeskoffïe. kwam nu verleden week in een proef stelden wordt de Faluin- nicuwste modewoord is «reali- Twee telgen dje momenteel in ludieke sfeer de Faluintjeskaas tjeskaas een ware delikatesse *ren», een aantal harde feiten blakende gezondheid verkeren te voorschijn, die zo'n initiatief heel wat wind en een echte steun betekenen Verantwoordelijke vader, uit de zeilen nemen. voor het gezin. Twee ingre- zoals trouwens ook van de Af- Het meest indringende rea- diënten tevens voor de reeds in fligemse «Frater Tobiaskaas», hsme is dat er gewoon geen de hele regio gereputeerde Fa- is de Opwijkenaar ^arK r*- Het vijfde korfcert in het Ru benshuis te Antwerpen zal plaatshebben op zondag 31 ja nuari en wordt gegeven door Martin Best (zang en luit). Hij brengt liederen bij werken van Shakespeare. Aanvang om 16.00 uur. Plaatsbespreking: elke dag van 10 tot 17 uur in het Rubenshuis. Wapper 9-11. Van zondag 14 tot en met donderdag 18 februari wordt in de Irene-, Bernhard- en Marij- kehal van de jaarbeurs te Ut recht de Internationale Levensmiddelenbeurs Roka '82 gehouden. Men zal het er onder meer hebben over de «streepjes-code» of Europese arbeidsaanbod meer bestaat, luinfj«tafel. Iets van lek mijn lip. Het gaat hier eveneens om een een aantal kruiden een bijzon soort St.-Paulinkaas, verwant der aroma en smaak verlenen, met de Franse Port-Salut, die. wordt gepresenteerd in een ty- de Opwijkenaar J,aak De in schijfjes gesneden, onderge- pisch aangepast, rustiek bo- - peter dompeld in maisolie waaraan kaalt je. LH Smet en Twee weken geleden verklaarde burgemeester Onter De Mey van Sint-Gillis-Waas in een interview met De Voorpost zich (opnieuw) voorstander van de ruilverkave ling in zijn gemeente (en elders). Omer De Mey heeft zijn mening over die herschikking nooit onder stoelen of banken gestoken. Die stellingname wordt niet gedeeld door het «komité tegen de gedwongen ruilverkavelingDat stelt dat de akkers wél goed bereikbaar zijn, thans, in «ruilverkavelingsblok 2» te Meerdonk is er nergens sprake van verzopen velden». En in tegenstelling tot wat Omer De Mey aan De Voorpost heeft verklaard zijn volgens het anti-RVK-komité vrijwel alle boeren (oud en jong) van ter plekke gekant tegen de ruilverkaveling. De uitlating uitbollende boeren», door de burgemeester van Sint-Gillis-Waas in de mond genomen, wordt niet in dank afgenomen door het komité. Die uitspraak wordt nu beantwoord met uitbollende burgemeester», zo zal het anti-RV K-komité de burgemeester voortaan noemen, zegt het aktiekomité in een persbericht. W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3