F.V.V. Sint-Niklaas: niè! passief toekijken... Vaak niet de belangstelling die men verdient Brand een kaars voor de laatstejaars Voorlopige F.V.V.-agenda 1982 Het demokratisch proces in Vlaanderen Kwistornooi van de KWB Lopen voor een baan in Sint-Niklaas De Voorpost - 29.1.1982 - 5 F.V.V. staat, zoals u weet of niet weet, voor Federatie Vlaamse Vrouwen, een niet echt partijge bonden, wel politiek geïnteresseerde, pluralistische vrouwengroepering met een sterk Vlaamse reflex die al op heel wat plaatsen (32 om precies te zijn) haar tenten opsloeg. Zo ook in Sint-Niklaas, waar de F.V.V. na vijf werkjaren al meer dan 70 leden telt. laby De Belie op de allereerste perskonferentie van FVV- 'mt-Niklaas: Spontaan gegroeide solidariteit tussen alle tden» (carine) De vrouwen vergelijken hun strijd graag met die van Vlaanderen: het ont voogdingsverlangen is identiek. De Vlaamse vrouwe'nfederatie zoekt een eigen plaats naast de klassieke vrouwenorganisa ties als b.v. K.A.V., waar van zij vindt dat die de vrouw te zeer in haar rol lenpatroon bevestigen. «Geen kooklessen dus, maar konkrete aanzetten tot zelfontplooiing», stelt Gaby De Belie, woord voerster van de F.V.V.- Sint-Niklaas: «Wij willen de vrouw brengen tot een beter begrip van zichzelf en haar situatie, haar informe ren over onze maatschap pelijke sociologie, over op voeding, onderwijs, poli tiek, over alles wat haar maar kan aanbelangen. Echter integratie is maar mogelijk als wij nu en dan naar buiten toe ons licht kunnen opsteken, als wij kritische, mondige mensen worden. Wij zijn tégen pas sieve volgzaamheid, omdat die de bestaande situatie, waarmee wij in zekere zin in onvrede leven, juist af firmeert». De konkrete werkingspoli- tiek van de vrouwengroe pering vat zich bijgevolg samen in het woordje: vor mingswerk. De brede waai er aktiviteiten is dan ook het enige wat het lidmaat schap te bieden heeft. Maar het is niet niks. Als ik Op 4 maart spreekt psychiater Lydie Moyaerts vanuit haar praktijk over «Alkoholisme bij vrouwen». Alhoewel de titel een vals onderscheid tussen alkoholisme bij vrouwen en mannen suggereert, belooft deze «gespreks- avond met inleiding en getuigenis» ongetwijfeld boeiend te zullen zijn. Op 30 maart hebben plaatselijke vrouwelijke gemeen teraadsleden uit de verschillende partijen het over «De vrouw in de gemeentepolitiek». Benieuwd. In april van dit jaar (een vaste datum werd nog niet afgesproken) bezoekt de federatie een tentoonstelling over Tibet. De 16de mei trekt men met het hele gezin naar het Verdronken Land van Saeftinghe. De eerste twee avonden vinden onderdak in de konferen- tiezaal van de Stadsbibliotheek van Sint-Niklaas. Kontakt- adres voor F.V.V. Sint-Niklaas is: Gaby De Belie, Slacht huisstraat 31, 2700 Sint-Niklaas, tel. 031/76.50.87. L.D.B. Vlaamse vrouwen in Sint-Niklaas. Van links naar rechts Gaby De Belie, Marleen Colijn en Miet Van Wichelen. Nu al wordt het onderwerp van 4 maart duchtig voorbereid (carine) even een blik werp op de niet-leden, zelfs mannelij- schappelijke problemen, aktiviteitenkalenders van ke, altijd welkom zijn, ver- maar daarbuiten werken de voorbije vijf jaar, moet klaart de vaak talrijke op- wij volledig onafhankelijk, ik de dames wel een volhar- komst bij F.V.V.-aktivitei- heel kleinschalig. Dat heeft dend dynamisme nageven, ten. Moni Van Loock was de eerste in de rij met de «Ju- et ridische toestand van de «Onze manier van werken, vrouw». Nelly Maes illus- vraagt natuurlijk een enor- treerde haar aan een Chi- me inzet», haast Gaby De nareis overgehouden in- Belie zich hieraan toe te drukken met een diarepor- voegen. «Onze federatie tage; Jenny Verbeke lichtte heeft geen nationale koe- de werking van het een- pel. Wij zitten m.a.w. ook trum «Man, Vrouw en Ge- niet vast aan een nationaal toe. Gesprekken ook gestipuleerd programma. we zelf interessant vinden. Alle suggesties komen ge woon van onze leden. Een konsekwentie hiervan is natuurlijk dat we al het researchwerk zélf moeten doen, maar dat maakt alles juist zo boeiend». Ik vraag nog hoe breed wij het #erder vermelde plura- over de menopauze, de Eu- Ëlk F.V.V. kan zich een listische vertrekpunt _mo- ropese verkiezingen, over eigen profiel uittekenen, gen gen politieke kleur hebben bij ons. Dat werkt verrui mend. Van de andere kant zal iemand die zich niet ..ww. „.„„owu.. w.... ..ww.. Vlaams betrokken voelt, een enorme vrijheid voor we'n'ë boodschap hebben gevolg: we brengen aan wat aanonze groepering. Met zo iemand kunnen wij niet veel doen: we zijn ten slot te een federatie voor Vlaamse vrouwen. Andere reserves hebben we niet. Onze groep bestaat uit vrouwen van alle leeftij den. van elke stand, uit zowel binnen- als buiten werkende vrouwen. Niet opvoeden vanuit een femi nistisch standpunt, vrou wenmishandeling, drugs, de andere psychiatrie, enz. Onderwerpen dus, die meer dan alleen maar de 70 leden interesseren. Dit, sa men met het feit dat ook interpreteren. Gaby iedereen is ook op dezelfde verklaren met b.v. de A.B.V.V.-vrouwen die scherpe kritiek hebben op de diskriminatie inzake plaatsaanbiedingen De grootste gemene deler van de F.V.V. zit dus in de twee laatste letters van de ze afkorting: in het vrouw zijn en in het Vlaams-zijn. Buiten de lokale groepsak- tiviteiten, voerde de F.V.V. een nationaal ge- koördineerde aktie voor de vernederlandsing van grootwarenhuizen. In een brochure belichtte de fede ratie de rol van een aantal vrouwen in de Vlaamse be- Er is wel een nationaal De Belie: «Iedereen mag syndikale leest geschoeid, weging. overleg inzake gemeen- zijn mening zeggen, zijn ei- Wel kunnen we ons solidair Leo DE BOCK Centrum voor Werkende Jongeren Dendermonde binnen de zestien groepen kleinere entiteiten ge vormd waarin dan tijdens gesprekken «rond de tafel» de beroepen en richtingen naar specialisatie toe wor den onder de loep geno men. Het namiddaggebeu- ren loopt over twee sessies (één om 14u30 en één om 16u30), zodat de twijfelaars op twee paarden kunnen wedden. Ter voorbereiding van de veertiende Rotary-loop- baanaktie spreekt donder dag 4 februari in de schouwburg van Sint-Ni- klaas de rektor van het Limburgs Universitair Cen trum, prof. dr. L. Verhae- gen over «Wat na de sekun- daire studiën». Een toe- komstperspektief wordt ge schetst, twaalfhonderd laatstejaars zullen hoopvol, adembenemend, bangelijk Debat in Sint-Niklaas De Vlaamse linkerzijde debatteert in Sint-Niklaas. Al thans: drie linkse Vlamingen gaan een gesprek aan. Over Vlaanderen en de linkerzijde, zou je kunnen zeggen. Ruimer wordt het eigenlijk, men wil zich eens bezinnen over de wijze waarop de demokratie in Vlaanderen al dan niet wordt gerespekteerd. En demokratie heeft raakpun ten met héél de maatschappij: tewerkstelling, onderwijs, huisvesting, kuituur, diskriminatie, rechtvaardigheid, noem maar op. Welke rol heeft de burger nog te spelen? Die vraag staat centraal. Het kommunistisch geïnspireerde Masereelfonds vaardigt advokaat Antoon Roosens naar het pancelgesprek af. Roosens is nationaal voorzitter van die kultuurvercniging en zijn fiamingantischc stellingnamen worden door de KP niet steeds in dank afgenomen. Deze Brusselaar kwam in 1959 in het nieuws als sckretaris van het Vlaams Aktieko- mitee voor Brussel en Taalgrens, was de stuwende kracht achter de partij Vlaamse Dcmokraten (1964) en richtte in 1977 mee het Égmontkomité op. De Amedee Verbruggenkring, een groepering in de rand van de Volksunie, is vertegenwoordigd door Maurits Coppieters. Dc Nicuwkcrkcnaar hoeft in onze kontreicn nog nauwelijks voorgesteld. Hij keerde onlangs de aktieve politiek de rug toe toen hij uit het Europese parlement trad, maar is nog steeds gemeenteraadslid in Sint-Niklaas. Zeer vertrouwd is Coppieters o m. met onderwijsmate- ries, hij heeft ook een opleiding tot historicus gehad Pluralisme is een stokpaardje van Maurits. Hij werd ooit door Manu Ruys met een charismatisch imago bedacht Voor de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid, in dc marge van de SP, rukt de Belsclenaar Urbain Vereauteren aan. Stoomt zich (blijkbaar) klaar voor de gemeentepoli tiek, deze bankbediende die een paar jaar geleden door Freddy Willockx als «verruimingskandidaat» werd inge haald. Urbain is de jongste van het trio. Alledrie zullen ze wel hun zegje doen over de inplanting van Navoraketten in ons land, het is wellicht interessant te vernemen hoe genuanceerd ze daarover denken (al zijn ze duidelijk tégen). Het publiek mag zelf thema's aanbren gen. zodat een ruime gespreksbasis gegarandeerd wordt. Het debat vindt plaats vrfjdag 5 februari om 20 u in de konfercntiezaal van de Sint-Niklase stadsbibliotheek. Hendrik Hcymanplein. (wv) Het Centrum voor Werkende en Werkloze Jongeren, dat zich heeft gevestigd op de Gentsesteenweg te Dendermon de, krijgt niet steeds de aandacht die het verdient. Dat blijkt uit het jaarverslag dat door het Centrum werd gepubliceerd. Nochtans was de bedoeling van de oprich ters in casu vertegenwoordigers van het ABVV, ACLVB, ACV, ACW, ACV-jongeren, ABVV-jongeren, KAJ en VKAJ uitstekend. Bij de oprichting op 22 oktober 1976 werd immers gesteld dat het centrum zou instaan voor de begeleiding van de jongeren die de school hadden verlaten en op zoek gingen naar werk, of gewoon een rechtmatige plaats in deze maatschappij opeisten. Moerzeke. De KWB-kwis werd door deze ijverige mannen samengesteld (vh) MOERZEKE De relatief moeilijke vra gen werden toch vrij kor- rekt beantwoord, wat laat veronderstellen dat er on der de Moerzeekse KWB- ers toch nog kwistalenten zijn. Uiteindelijk werd de ploeg Nobels - Windey - Huyle- broeck de verdienstelijke winnaar. Zij bereikte een opvallende regelmaat in de rubrieken «allerlei», aard rijkskunde, «ken je dorp», sport en muziek. Toch ging iedereen met de olympische gedachte in het achterhoofd, tevreden naar huis. Laat dit eerste kwis tornooi een stimulans zijn om het volgend jaar nog beter te doen. Uitslag: 1. Ploeg NoDeis- Windey - Huylebroeck met 78 ptn., 2, Heirweg- D'Hoey - Braem met 76 ptn., 3. Van Breda-Claes- sens-Van der Kelen met 70 ptn. en 4. Lelie-Raem- donck-Vijt met 69 ptn. Albert Van Haver Het jaarverslag doorloopt de vormingsaktiviteiten die in 1981 plaatsvonden. De kursus «Koken zonder grenzen» kende een bevre digende belangstelling. Niet minder dan 16 deelne mers kwamen opdagen, zo dat men zich genoodzaakt zag twee groepen te vor men. Van deze kursus werd trouwens een brochure ge maakt die dezelfde titel meekreeg. Anders was het festeld met de kursus «wer en en werkloosheid». Daarvoor kwamen nauwe lijks twee deelnemers op dagen, zodat men zich ver plicht zag deze kursus af te gelasten. Nochtans had het CWJ zich enorme inspan ningen getroost om deze lessen zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Er was de grootscheepse inhoudelijke voorbereiding, de bekend making, de huisbezoeken, de afspraken... Het ver zwond allemaal in het niets. En dat voor een kur sus die toch heel wat jonge ren moest kunnen aanspre ken. Eenzelfde lot onder ging de kursus «rechten van een dopper». Ook hier schreven twee deelnemers in. zodat men ook hier moest overgaan tot een af gelasting. Ook weer een spijtige zaak, want vele jonge stempelaars weten niet eens over welke rech ten zij beschikken. Verder was er nog een «opfriskur- sus» waarvoor 11 deelne mers inschreven. Maar uit eindelijk bleven er maar 8 over. Toch zijn de inrich ters hierover zeer tevreden. Wanneer men evenwel on der ogen neemt dat men hiervoor 120 huisbezoeken diende af te leggen, dan kan men er ook een andere opinie op na houden. De laatste vormingskursus ging onder het tema «dag voor werkzoekenden». Tien deelnemers schreven in om gedurende 12 uur te praten over de tijdelijke tewerk stellingsmogelijkheden. Informatie De werking van het CWJ bleef niet beperkt tot loute re informatie-aktiviteiten. Er was ook de infobeurs voor schoolverlaters. De bedoeling was de jongeren een stuk informatie mee te geven, zowel wat betreft hun toekomstig werkmid- den als het midden van de werklozen. Deze infobeurs Tweeëntwintig scholen zyn erbij betrokken. Hon derdvijftig professoren of docenten, voor de gelegen heid omgedoopt tot «informatoren». Honderd «co- informatoren» ook, studenten hoger onderwijs met tenminste één suksesvol jaar achter de rug. De Sint- Niklase Rotary Club brengt ze bijeen. Voor de veertiende keer al. Wat studeer je aan de uni- ger technisch; militaire versiteit, in de hogeschool? loopbanen-politie-burgelij- Waartoe leidt zulks alle- ke lucht- en zeevaart; bij- maal? Hoe zwaar zijn de zondere opleidingsvormen; studierichtingen? Zaterdag landbouw; paramedisch 6 februari, «loopbaanak- hoger onderwijs; en peda- tie» van de Rotary in de gogisch hoger onderwijs, stadszalen van Sint-Ni- Zestien werkgroepen dus klaas. Zestien groepen, die de situatie in ogen- studierichtingen eigenlijk: schouw nemen. Leraars uit toegepaste ekonomie; eko- de Wase scholen fungeren nomie tout court; rechten; als moderatoren, zij heb- wijsbegeerte en letteren- ben van tevoren aan de godsdienstwetenschappen; informatoren en co-infor- politieke en sociale; medi- matoren een synthese van cijnen; ingenieursoplei- vragen overgemaakt, ding; kunstonderwijs; psy- Die zaterdag worden eerst chologie en pedagogie: po- «algemene vragen» beant- sitieve wetenschappen; ho- woord en nadien worden misschien luisteren naar de hooggeleerde uitleg die ze moet diets maken dat er nog andere uitkomsten zijn dan alleen maar het doplo kaal. Konkreet nog even. Eerst de infodag in de Sint-Nikla se schouwburg op donder dag 4 februari. Van 10 tot llu30 eerste sessie, van 14 tot 15u30 voor de tweede reeks scholen. De informa tienamiddag van zaterdag 6 februari start met een ont haal om 14ul5 in de stads zalen en wordt besloten met een receptie om 18 u. Rotariërs. studenten, hooggeschoolden en werk zoekenden, allen naar Sint- Niklaas, in rijen van twee aan twee. W.V. werd gegeven te Hamme, Dendermonde en Buggen- hout. In totaal bereikte men 949 individuele deel nemers of 55 groepen. Men reikte 1.500 brochures uit. Een algemene vaststelling is evenwel dat de individue le bezoekavonden bitter weinig belangstelling ken den. Men heeft zich dan ook voorgenomen in 1982 deze gewoon af te schrij ven. Er werden ook infor matie-avonden gegeven voor schoolverlaters en dat in jeugdhuizen en bij vere nigingen. Onder meer in Sint-Niklaas, Hamme, Baasrode, Denderleeuw. Zele, Oostende, Beveren. De opkomst was hier be vredigend te noemen. Op het programma van 1981 stonden ook nog enkele in- fo-avonden. Onder meer over El Salvador, waarvoor 46 luisteraars kwamen op dagen. De bedoeling van deze avond was werkende en werkloze jongeren in kontakt te laten komen met ontwikkelingsproblematiek en onderdrukking. Er was ook een avond rond de werkloosheid. Die vond plaats in Beveren en daar waren 33 aanwezigen. De info-avond rond de werk loosheid in Baasrode mocht 35 personen verwel komen. Nog in Baasrode werd een tweede info-avond rond de werkloosheid gegeven voor 16 personen en een avond over de rechten van de minderjarigen mocht op 25 belangstellenden rekenen. Ook voor de bijeenkomst rond de dienstplicht was de belangstelling matig. Slechts 20 jongeren waren aanwezig en voor het biolo gisch tuinieren in het CWJ zelf kwamen 17 belangstel lenden opdagen. Te ham me werd voor 20 personen een info-vergadering over drugs gegeven en de avond over muziek en muziekin dustrie te Zele kon gewoon niet doorgaan. Nog te Hamme stond een bijeen komst over de rechten van de minderjarigen op het programma. Hier telde men 17 aanwezigen en de geplande info-avond Tond het tema solliciteren die in Berlare was voorzien, dien de men af te gelasten. In Zele. Sint-Gillis Dender monde en Kalken was men aanwezig met infostands. Infodok Sedert 1980 bezit het CWJ een informatie- en doku- mentatiecentrum dat volle dig op punt staat. De be doeling is dat iedereen die meer informatie wenst over een bepaald onderwerp, zowel werkende als werklo ze jongeren, er terecht kan. De tijdschriften en artikels kunnen evenwel niet wor den uitgeleend. Maar dat is geen bezwaar, daar er een fotokopiëermachine ter be schikking staat. - (5 fr per fotokopie). In het CWJ kan men ook dagelijks terecht voor het lezen van kranten en tijdschriften. Het Info dok beschikt over een rijke dokumentatie over uiteen lopende onderwerpen. Het loont beslist de moeite er even langs te lopen. Daarnaast is er natuurlijk het alom bekende CWJ- krantje dat in 1981 vijfmaal verscheen en niet alleen de verschillende aktiviteiten aankondigde, maar boven dien plaats over had voor enkele filmbesprekingen en wat goede raad. Nog in 1981 werden 13 in formatiebijeenkomsten voor werklozen georgani- zeerd met 156 aanwezigen. Het bezoek aan Limtex in Houthalen bievoorbeeld kende 45 deelnemers. Filmforum De bedoeling was hier de betere films aan bod te la ten komen op diverse plaatsen en dit voor een kostprijs die lager ligt dan de normale. De jeugdhui zen van Massenen, Zele en Berlare evenals de KAJ van Kalken namen deze films in hun programma op. Op de affiche stonden «Een vrouw tussen hond en wolf», «Apocalypse now», «An unmarried woman», «Norma Rae», «Comes a horseman», «China syndro me», «Woodstock», «Mis souri Breaks», «Midnight Express» en «Vampiers op het bal». Van deze films werden in totaal 17 verto ningen gegeven. Men mocht meer dan 900 kijkers noteren. Het jaarverslag bevat ver der nog een kort overzicht van de werking van de raad van beheer en van de alge mene vergadering, om te besluiten met een lange lijst van organizaties die ge bruik maakten van de CWJ lokalen voor vergaderingen en andere bijeenkomsten, een chronologisch over zicht van de aktiviteiten van het CWJ en een pers overzicht. Besluit Het opvallende is in dit hele jaarverslag dat het aantal deelnemers voor de filmvoorstellingen merke lijk hoger ligt dan het aan tal deelnemers voor de vor mingsaktiviteiten. Mag men daaruit afleiden dat de moderne jeugd weinig of geen belangstelling heeft voor haar eigen problema tiek, dat zij totaal onver schillig staat tegenover de vele moeilijkheden waarte gen ze bestendig strijdt?

De Voorpost | 1982 | | pagina 5