Wase rijkswacht «bij de beesten af» l¥' -i' Nieuw orgel wordt ingespeeld te Herdersem Kuituurcentrum voor Wieze Buggenhouts ornitoloog behaalt goud op nationale kampioenschappen «Uitgedreven», uit hofstee en ether Februaridieren, maartbrommers Wase CVP: wachten ifipi -. Pachters kwaad op Martin De Jonghe De Voorpost-29.1.1982 -7 :H(j die paarden of andere trek- of lastdieren, hoornvee, schapen, geiten, of varkens vergiftigt» wordt streng gestraft. En een inbreuk is ook «zonder noodzaak met katapulten, luchtbuksen en dgl. naar dieren schieten om pijn te doen». Waarom is De Voorpost zo plots, Haanstra achter na, bij de beesten af? Omdat de rijkswacht van het distrikt Sint-Niklaas zich in februari intens met dierenmishandeling gaat bezighouden, in de buurt van veehandelaars, in slachthuizen en zo zal rond neuzen en de geur der stallen opsnuiven wil. Weest goed jegens dieren, dus. De gendarmestiel? Bees tenwerk volgens sommi gen. Altijd maar op pad, en je krijgt steevast stank voor dank. Verbaliseren is géén populaire ingreep. Maar het moét als het met die renmishandeling de spuiga ten uitloopt. Koeien of paarden die in de bijtende kou onbeschut staan te ver vriezen op de wei, honden die een halsband om heb ben die aan de binnenkant van pinnen is voorzien, een elektrische schok toedie nen als je een hond africht Néé, dat moet verme den, bestreden worden, 't Zijn misdrijven van de mens, die gaat de bon op bij de rijkswacht in Waas. En zeker in februari. Februari, dierlijke aktie- maand, Veeweyde en de Blauwe Keten loeren mee over de schouderstrepen van de Wase gendarm en heel wat Wase dierenartsen hebben zich bereid ver klaard, de speurders bij te staan. De wachters van het rijk zijn attent, want «van uit de combi is er door gaans weinig te zien» luidt het in de dienstnota; en derhalve duiken onze gen darmen het veld in. op- schrijfklaar. Kunnen de sluikse dieren- mishandelaars in maart en voor de rest van 't jaar dan op hun beide oren slapen? Neenee, al gaat de aan dacht in maart wel in eerste instantie naar de bromfiet sers. Opgesnord worden dan de niet-in-regel-zijnde brommers: maken die niet te veel lawaai en rijden wel rechts van de baan? Thematische aanpak bij de Wase rijkswacht: elke maand uiterst aandachtig op de loer liggen voor één facet van het uit- de-band- springen. De dag? en week bladen zullen méé de sa menleving trachten te sen- sibilizeren, de rijkswach ters krijgen extra-vorming (er wordt een projektleider aangeduid en een brochure samengesteld). Vliegt de overtreder meteen de nor in? Als het te erg wordt wellicht wel, maar aller eerst dient het publiek te worden voorgelicht en ge holpen. gewaarschuwd, dèarna pas kan repressief worden opgetreden. De job van straatgendarm in het Waasland wordt geher waardeerd. 87 lieden gaan per ploeg en per zone op pad. Dieren en drugs Er moet alom bezuinigd worden, ook bij de rijks wacht dus. Alsmaar mée kriminaliteit, en steeds maar ingewikkelder ver- keerskluwen. En dan in het Waasland een resem «ex traatjes»: de ruilverkave ling te paard, de sociale strijd en de Boelwerf voor al, de incidenten rond de kerncentrale. Als je daar voor je manschappen moet inzetten heb je minder tijd om op andere gebieden, en preventief ook, efficiënt te opereren. Het vergt veel inspanningen om je man- De idee om de jongensschool van Wieze te verbouwen tot een polyvalent ontmoetingsoord is al een drietal jaren oud. Enige tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Lebbeke aan het AWD (Arrondissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde) opdracht gegeven om dit projekt te bege leiden. Een terzake te Wieze opgerichte werkgroep spendeerde al een paar vergaderingen om de mogelijkheden tot revalori- satie van de school te onderzoeken. Aan de hand van door de onderscheiden verenigingen ingevulde vragenlijsten kon het AWD overgaan tot inventarisatie van de bestaan de akkomodaties. In een tweede vergadering kwam men al tot een voorlopige schets qua aantal lokalen, en hun bestemming, de nodige bergruimte, parkeergelegenheid en niet in het minst de aanpak der werken met eventuele betoelaging. Informatie-uitstap Om een klaarder beeld te krijgen van de transforma- va demogelijkheden reisde de riet werkgroep met architek- ten-begeleiding. naar de ee [verbouwde kompleksen te va Voormezele. Zillebeke, Brielen, Nieuwkerke en Loker. Dit bezoek leverde heel wat informatie op in zake beheersvorm, subsidi ëring. verwarmings-, ver- lichtings-, verluchtmgs- en geluidsproblematiek,' ge bruiksmogelijkheden en - voorwaarden, aard en spreiding van de aktivitei- ten, reglementatie en kon- trole, onderhoud en reini ging der lokalen, eventuele sankties bij overtreding, verzekeringen e.a.m. Het werd dus een geslaagde stu die-trip voor de dertien moedigen die sneeuw en kou trotseerden. Planning In het licht van deze diver se gegevens kon architekt De Lathouwer aan de slag om een voorlopig plan op te stellen aangaande de verbouwing aan de school te Wieze. Tijdens een daar opvolgende bijeenkomst van de groep o.l.v. projekt- medewerkster Barbare Van de Voorde, legde hij al een voorontwerp ter tafel met volgende realisaties: turnzaal, garage en klaslo kalen konden behouden blijven, maar het oude ge meentehuis met afhangen een aantal stallingen en een deel van de «ravitaillering» zouden moeten gesloopt worden. Het plan om de hoofdingang aan de Streek- baan te elimineren vond ook gehoor. Als verdere uitvoeringen voorzag de h. De Lathouwer nog: de kel der tot speel- en hobby ruimte inrichten, de garage laten funktioneren als berg en kleedkamer, op het dak ervan een projektieruimte kreëren, de vloer van een aantal lokalen op het ni veau van de turnzaal verho gen, aanbrengen van een bar in de annexe van de oefenzaal, plaatsen van muurkasten in de gang, een nieuwe bibliotheek en een studio voor de beheerder bouwen op de plaats van de gesloopte gedeelten, het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn onderbrengen in de klas en het archiefbureel aan de Schoolstraat.... Vanzelfsprekend zijn al de ze plannen nog in een voor lopig stadium, dus vatbaar voor wijzigen; intussen blijft het wachten op het advies van de Commissie voor Stads- en Dorpskern- herwaardering. J.V.L. schappen te motiveren, ze zinvol aan de slag te laten. En om uit het slop te raken heeft men o.m. de «thema tische aanpak» uitgedok terd (de dieren dus in fe bruari. de brommers in maart). Maar de werksitua tie blijft prangend, er zijn (te) weinig centen en (te) weinig mensen voorhanden om het werkvolume (dat blijft stijgen) efficiënt ter harte te nemen. Enkele cijfers nu, een aan tal trends. T.o.v. 1980 is men er allerminst op voor uitgegaan inzake de lief heid jegens dieren, het aantal misdrijven in dat op zicht steeg in het Wase dis trikt (Sint-Niklaas, Kruibe- ke, Beveren, Sint-Gillis, Stekene, Temse en Kiel- drecht samen) van 18 naar 26. De BOB verrichtte nogal wat speurwerk i.v.m. drugs, in dat verband is de kriminaliteit t.o.v. 1980 zo wat verviervoudigd Stij ging ook van het aantal diefstallen, van 930 in 1980 naar 1.068 in 1981. Iets minder gekonstateerde ver keersongevallen (van 1420 naar 1387), maar je moet daarbij tellen het aandeel dat de politie registreerde. De Wase rijkswachter: fietsvriendelijke dierenvrienden... (arch) De rubriek «tussenkomst zonder inbreuk» vermeldt 1193 gevallen, t.o.v. 1048 in 1980. het betreft hier huiselijke twisten. Verkeersovertredingen: lichte daling van het aantal processen-verbaal, van 3.408 naar 3.022 op één jaar tijd. De daling is frap pant in alle Wase deelge bieden. maar in Beveren én Kieldrecht werd er flink wat méér geverbalizeerd vorig jaar (plus ruim dertig procent!). Is Beveren (met Kieldrecht) een «kriminele gemeente? Je zou het zeg gen. In de rubriek eerech telijke aktiviteit- huiszoe- fers dan in 1980 aanrukken, kingen valt voor die sektor maar elders liep het aantal een flinke stijging van het huiszoekingen soms sterk aantal gevallen te noteren, terug (Kruibeke) of stag- ook Stekene laat in dat ver- neerde het. band minder gunstige cij- W.V. Het aangekondigde vraaggesprek met de Wase CVP-voorzitter Mare De Nil wordt naar een volgende editie verschoven ïoef Op het laatste nationaal AOB-kampioenschap behaalde Francois De Baerdemaker uit Buggcnhout de eerste prys met een kneu-popje. Intussen slaagde deze huisbewaarder van de gemeentelijke school ook reeds het brevet van keurmeester. Binnen de plaatselijke beweging blijft Fra ncois echter het ambt van sekretaris waarnemen. De opgang van Frangois tje. Het diertje was uit het De Baerdemaker van be- nest gevallen en had hierbij ginnend vogelliefhebber tot een blijvend letsel aan de erkend ornitoloog heeft teentjes opgelopen. Vader veel weg van een film. Het De Baerdemaker knutselde begint met een sprookjes- een klein vogelkooitje in achtige anekdote en de car- mekaar en voor de kleine rièrc als vogelliefhebber Frangois was het in leven verloopt bliksemsnel tot houden van deze kanarie het huidige hoogtepunt, (hij noemde hem «Jan») al wat helemaal nog geen snel een hobby geworden, eindpunt betekent. die beslag legde op al zijn Frangois De Baerdemaker vrije tijd. Want was Jan bewoont het appartement een beetje kreupel, het ka- binnen het complex van de nariestemmetje deed het gemeentelijke scholen te voortreffelijk zodat andere Buggenhout. Hanestraat kanaries positief beïnvloed 92. Hij vindt naast zijn taak werden in hun zang. Fran- als huisbewaarder nog vrije gois kocht hier en daar vo- tijd om zich te wijden aan gels bij en sloot aan bij de zijn hobby. Sinds jaar en algemene ornitologische dag is Frangois immers een bond (AOB) en werd met verwoed vogelliefhebber, een ook lid van «de Goud- Toen hij nog een kleine vink» te Merchtem-Peize- jongen van vijf jaar was. gem. In dit lidmaatschap kreeg hij van een gebuur ondervond hij een grote een kreupel kanarievogel- steun, hij deed er ervaring op en kwam met zijn vlie gende diertjes voor het eerst op een tentoonstelling terecht. Hij werd er 75ste op 81, maar behaalde toch nog 90 punten. Toch was dit een stimulans die groot genoeg was om verder te werken. Via de tentoonstellingen leerde hij keurmeester Lucien Lie- vens uit Erpe-Mere ken nen, waarbij hij veel kon opsteken. Zijn eerste gou den plakket veroverde hij te Asse met twee zilver- bruine poppen. Als nieuwe kampioen kon hij niet meer buiten het nagaan van lek- tuur. Frangois begon dus boekwerken na te slaan om nog meer te weten te ko men. Naast de ervaring deed hij nu nog enige theo rie op over het kweken en kruisen van inlandse vogels. Hij ging over naar de Bug- genhoutse vereniging «De Bosvrienden» waarvan hij in 1978 het ambt van sekre taris opnam. Vijf jaar na zijn eerste deelname aan f Twee kampioenen v Leemans (vh) i België A. O. B. wonen te Buggenhout: Francois De Baerdemaeker en Maunts een lokale tentoonstelling, waagde hij het zich deel te nemen aan een nationaal kampioenschap (tentoon stelling in het Meli-park op de Brusselse Heizei in 1980). De bronzen medail le die hij daar meepikte, zou de eerste van een hele reeks worden. In dat jaar kon hij immers nog 26 kampioenstitels veroveren op negen deelnames. Op de nationale AOB-ten- toonstelling van dat jaar behaalde hij goud met een hybriede en driemaal zilver met andere inlandse vo gels. In 1981 schreef hij in voor het examen van keur meester bij de AOB, dit op aanraden van zijn klub- voorzitter Henri Buggen hout. Tijdens zijn oplei dingsperiode kon hij op verschillende tentoonstel lingen nog verschillende wetenswaardigheden op steken bij andere kwekers. Intussen werkte hij ook ij verig verder aan het in kon- ditie brengen en houden van zijn kampioensvogels. Op het laatste AOB-natio- naal kampioenschap be haalde hij goud met een kneupopje uit eigen kweek. Intussen slaagde hij ook in de proeven als keurmees ter. Hij zal nu bij de ko mende kampioenschappen dienst doen als stagiair- keurmeester. Maar hij wil wel genoeg vrije tijd over houden om aktief als sekre taris zijn-klub behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van hun tweede lustrumvie ring. In de loop van 1982 mag de ornitologische kring De Bosvrienden im mers het 20-jarig bestaan herdenken. Maar natuur lijk hoopt Frangois ook op het nationaal kampioen schap van dit jaar een goe de figuur te slaan. (Ivd) Het jubeljaar ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Herdersemse Kloosterkapel wordt op maandag 1 februari besloten met een orgetfeest in de kloosterkapel zelf. Orgelfeest waarby het gloednieuwe «C 56 pijporgel» (C verwijst naar ut en 56 naar het aantal toetsen van het houten (wenge en ahorn) klavier met vier registers), de verwezenlijking van de jaren gekoesterde droom van Moeder Beatrys, zal worden ingespeeld door Rudi Tas, organist en dirigent van het Kortrijks Gemengd Koor. Jubeljaar dat enigermate parallel loopt met het Ruusbroec- jaar. de 600c verjaardag van het overlijden van deze Brabantse mysticus, «Vader der Nederlanden». 120 jaar Klooster bezetter zich meester maakte Het Klooster van de Zusters van de parochiekerk om te van de H Jozef, waarvan het dienen als gevangenis voor een eeuwfeest luisterrijk werd ge- driehonderdtal van hun vierd op 12 november 1961 kwaadwilligen werden tot bij met o.m. optochten, een de wapenstilstand alle paro- plechtige eucharistieviering en chiale diensten in de klooster- uitvoeringen allerhande, werd kapel opgedragen. Tot 1937 te Herdersem. na St.-Kruis- kwamen de parochiepriesters Winkel en Mere gesticht in er trouwens elke zondag de H. 1861, een periode van zwarte Mis opdragen tot E.H. Van armoede en sociale wantoe- Malleghem in het klooster standen. Er kwam een school kwam inwonen en die taak op met een steeds groeiend aantal zich nam. Brandramen, nieuw leerlingen, in 1865 kwam er altaar en tabernakel, baldakijn ook een «zondagschool» en en klokje resulteerden uit al- werden de eerste bejaarden lerhande giften. genoteerd en in 1869, wegens Ter gelegenheid van het eeuw- wooneebouw voor een 20-tal de te enge behuizing, wordt fecst werden het dak, het ge- kloosterzusters Eicentiidse hkL,rS,°reC' h"iS>> vclkruis. de klokke,oren e„ ^*1™' «klooster» het hele interieur grondig ver- modeerde, stemmige woon- De kloosterkapel nieuwd en verfraaid. ruimten waar het goed is te Op 10 augustus 1880 werd deze Niet zonder enige gewettigde jeven door Deken De Blieck van fierheid toont Moeder Bea- Aalst plechtig ingewijd. Oor- trijs, die de supervisie heeft jaw aktlviteiten spronkelijk was het een kleine over de bloeiende school en dc e,.g °P bidplaats waarvan de rond- het niet minder gerenommeer- augustus 1980 volgden een boog nog verwijst naar de in- de rusthuis voor 94 residenten ree.ks gespreksavonden met gang via de straat. De bewo- waar men het zonder enige em,nente sprekers als inleider ners van dc overkant konden betoelaging moet waarmaken, 9ver de eucbaristie die existen- de kapel bereiken via een zij- ons de vruchten van de smaak- tieel, historische en gelovig deur. Toen in oktober 1918 de volle restauratie van het huidig werd benaderd. Verder was er Nieuw pijporgel in Herdersemse kloosterkapel. België moest beschaamd zijn». Toch zeker over de wijze .waarop bij ons aan grond- en pachtbeleid wordt gedaan. Boeren voelen zich irkhun broodwinning bedreigd. Uitgedrevenpachters zitten in de penarie. Vindt onze nationale omroep - afdeling gewestelijke uitzendingen - zulks larie? Boosheid bij Wase aanhangers van het Algemeen Boerensyndikhat (ABS), bij de Kleinbrabantse afdeling van Velt, bij andere boerenbelangen vertegen woordigers ook. Onvrede met de «moordende grondspekulatiewrangheid om het niét in de aktualiteit brengen door de BRT van het boerenleed. Frans Wouters uit Puurs, Gustaaf Van Vaeck uit Tisselt, August Cok van Bazel en Roger Speleman van Sint-Niklaas voeren al een hele poos aktie tèp bate van de boeren. Ze worden herhaaldelijk gekonfronteerd met landbouwers die hun nood komen klagen: die dreigen dan uit hun pachthof te worden gezet omdat de eigenaar zélf gaat boeren; opzeggen voor eigen gebruik heet zulks. Ze schreden een brief aan Martin De Jonghe van Servicetelefoon. Of hij het leed niet wou helpen lenigen via het onder ogen van de luisteraars (en van het landbouwministerie)\brengen van de problematiek. - - Je zou toch kunnen stellen dat een uitgedrevenpachter in de marginaliteit evolueert als hij geen grond meer onder de voeten voelt, als hij volop in de zorgen zit. Want noch op stempelgeld, noch op vervroegd pensioen heeft een boer die de laan werd uitgestuurd recht. Maar zowel producer Martin De Jonghe van BRT- West-Vlaanderen, als diens chef Valeer Arickx wimpelden de affaireweg: «Tot onze spijt moeten wij u melden dat uw probleem niet in aanmerking komt voor Servicetelefoon» schreven ze in antwoord op de bede van 28 december. Met welke normen wordt de Servicetelefoon gehanteerd? Met die der menselijkheid natuurlijk, humanitas en zo. Maar als «de doodskreet van onze boerenjeugdover de akkers kreunt, als «per jaar wel vijfduizend landbouwers moeten verdwijnen door het totaal ontbreken van een doeltreffend Belgisch grondbeleidis dat dan niet even «boeiend», even tot solidariteit inspirerend als het prangend-pijnlijke waarin de Polen rondzwalpenWe worden doodgenepen», zeggen Wauters, Cole en co. En de hulpkreet mag de ether niét in. Bij de Oscar-uitreiking aan Martin De Jonghe, in Antwerpen vorige week, hebben deze boeren uit het Land van Waas en Klein-Brabant dit soort «diskriminatie» aan de kaak gesteld. Niet dat ze het niet rechtvaardig zouden vinden dat Servicetelefoon de onderscheiding m de wacht sleept, het programma verdiént de Oscar. Maar waarom haakte men bij Service toch de Telefoon af zodra de boerenproblemen ter sprake kwamen? Was, is het probleem soms niet «erg genoeg», misschien niet «aktueel genoeg»? Dat vragen de boze boeren uit onze regio zich bitter af. w.v: een merkwaardig kunstkonsert en was er de publikatie van «Een Huis voor Velen», het Klooster te Herdersem opge dragen aan die zijn voorgegaan en aangeboden aan hen die op weg zijn. Voorbereid door Jo zef Vermoesen en Fons Die- rickx werd het onder eindre- daktie van Zuster Beatrijs een merkwaardig, keurig uitgege ven werk over de algemene historiek, de diverse vieringen, de opdrachten in de Kerk, de evolutie van het patrimonium en een aantal bijlagen. Het geheel aangevuld met tabellen en schema's en verlucht met onuitgegeven foto's en origine le dokumenten. U kan zich trouwens dit zeer interessant werk nog aanschaffen door storting van 450 fr. op reke ning 833-3070425-21 van «Een huis voor velen», A. De Cock- straat 12 te 9390 Herdersem- Aalst. «Een huis voor velen», een huis met traditie, waar leven in zit. waar kinderen en bejaarden thuis zijn, waar het klooster, middenin geen «opendeurdag» behoeft om «open» te staan, een oud huis met een ziel «opgebouwen in de jaeren 1788 en 1789 garits ende geheel nieuw uyt den grond door de abtdije van Af- fligem», een huis waartegen men met geen bulldozer zou durven stoten. Een nieuw orgel! Bij de viering van het eeuw feest van het klooster zelf wer den massa's bloemen door de bevolking samen gebracht. Voor een grote som geld uiter aard. Moeder Beatrijs die naast haar organisatorisch talent en de charme van de gastvrouw ook een polyvalente kunstenaars ziel heeft, zo literair als plas tisch, muzikaal en vokaal. droomde reeds geruime tijd van een orgel dat het vroegere harmonium zou vervangen. Ze vroeg dan ook geen bloemen te brengen doch liever bij te dragen in een opgericht orgel fonds. Dit resulteerde dan in het C 56 orgel- gebouwd door de Eupe- naar Stephan Schumacher. Een merkwaardig instrument dat na het inspelen a.s. maan dag zal bijdragen tot glans en luister van de religieuze dien sten in deze honderd jaar oude kloosterkapel. LH

De Voorpost | 1982 | | pagina 7