Stefaan net als Kamiel: «Weir doeng voesj!» AKV Kartasj «'t Es Vand'n Ond» «SJIK wil iets uniek! Wie volgt prins Dirk op te Wieze? Den Halt zoekt tweede Veirkesboer 8 - 29.1.1982 - De Voorpost kers. zonder wie Kartasj niet zou zijn wat het nu is: onze, drukker, onze koppenmaker, de leverancier van kippengaas en de 32 anderen. Hun lokaal is gevestigd in de St.-Marti- nuskring. Zonnestraal, Aalst. Wie hen om één of andere reden wil bereiken (Lottowin naars altijd welkom) kan daar terecht. Ofwel bij de voorzitter Marc Van Den Bulcke, Bin nenstraat 59, Aalst. AKV Kartasj zag het levenslicht in 1977. Enkele bij de handse voorzien van een kleine mu geesten van de scoutsgroep St.-Joris staken de koppen bij elkaar ziekinstallatie. enkele meters om vaste vorm te geven aan iets dat reeds lang in de scoutsgroep worst, de nodige liters gerste- leefde. Het was namelijk een traditie geworden dat de leiding van nat en het daaruit voortvloei- St.-Joris rond karnaval een wagentje in elkaar knutselde om ende entousiasme vierden ze karnaval op straat wat meer kleur te geven. er duchtig op los. Jaar wa jaar werk: in een poging van aller lei rekordpogingen zouden de Aalstenaars hun 'Oiljsters Guiness Book of Records' la ten bewonderen. Met het bel fort voorop en Lowieke Pis als sluitstuk kon het niet anders dan een voltreffer worden: Kartasj nestelde zich op de 5e plaats. Wat het vijfde jubi leumjaar betreft, zegge ze en kel: Woef. Kijk in de pers en kom maar naar de stoet. Bui ten hun kern van medewer- Kartasj vorige karnaval in hun element, (archief) Op zaterdag 6 februari te 20 u heeft in het Wiezehof de verkiezing plaats van de zevende prins karnaval te Wieze. Voor deze titel hebben zich twee kandidaten aangemeld, beiden uit het bierdorp en geen deel uitmakend van een ol andere karnavalgroep. De mannen van Kartasj hebben nog heel wat werk voor de boeg 'vooraleer zij in de kavalkade zullen kunnen mee opstappen. (CDJ) groeide de geestdrift en de er varing. Het karretje dat de basis van de escapade vormde, werd groter, de muziekinstal latie zwaarder, de groep en dus ook de biervoorraad groter. Kortom, de karnavalmikrobe had hen voorgoed te pakken Niemand haalde het echter in zijn hoofd om een echte karna valgroep te beginnen. Dit idee kwam er pas na 1977, toen enkele leiders na bewezen diensten de scoutsgroep verlie ten en een manier zochtten om de scoutsvriendschapsbanden te onderhouden. Op een avond, tussen pot en pint, werd naar de meest geschikte oplossing gezocht. En, toen de haan reeds driemaal had ge kraaid en de eerste zonnestra len hun vermoeide ogen pijnig den, lag de oplossing plots tus sen dc lege bierglazen: een échte karnavalgroep vormen, een rasechte karnavalwagen bouwen, meetrekken in dc stoet, dat zou de bende wel bij elkaar houden! Een passende naam voor de groep was vlug gevonden: Kar tasj, een krachtterm die elke Aalstenaar al eens in de mond neemt wanneer er iets spekta- kulairs gebeurt. Ook het on derwerp voor hun eerste jaar was niet zo moeilijk tc vinden. St.-Joris heeft haar lokalen op de St.-Annaparochie, waar ook het bekende kasteel Ter Linden staat te pronken. Des tijds werden nog heelwat dis- kussies gevormd rond de uit eindelijke bestemming van dit kultuurgoed, dat hen des te nauwer aan het hart lag daar een ex St.-Joris (Mr. Gee- rinckx) het toen nog bewoon de. Hun wagen stelde dus het kasteel voor, de kostuumi- deeén haalden ze bij de Bul ten. Dit is ooit één van de eerste karnavalgroepen ge weest en in het jubeljaar van Aalst karnaval wilden ze ook dit aspekt belichtten. En zo staken ze in de keizershallen hun eerste gedrocht in elkaar: helemaal in hout. en alles zo recht mogelijk. Toch was het resultaat voor een debuut niet onaardig en op de prijsuitrei king was de verrassing groot toen ze werden bedacht met een 19e prijs. Woeste kreten van Kartasjdrift weergalmden in de Keizershallen, hun neus vleugels trilden van terechte trots en hier en daar had een lid het moeilijk met de tranen. Ze besloten de ingeslagen weg verder te bewandelen, zeker daar de beurs wat meer ge spekt raakte en ze hun ogen de kost hadden gegeven om de knepen van het karnavalge- beuren onder de knieën kre gen. Het tweede jaar brachtten ze hulde aan de al dan niet verdwenen Aalsterse brouwe rijen: De Geest, Zeeberg en De Blieck werden gefusio neerd tot 'De giestige Zjie- bliek'. Wat ze uit dit 2e jaar nog lang zal bijblijven is de originele stunt die één of ande re idioot had bedacht: duizen den namaakblikjes werden tij dens de stoet uitgedeeld. Wat dit werkje aan godslasteringen en zweetdruppels heeft gekost, moet je maar es bij gelegen heid aan de Kartasj leden van het eerste uur vragen. Hun inspanningen werden echter beloond met een mooie 11e plaats en de hieraan verbon den knaten. Het werd dus stilaan menens. Voor hun derde jaar stortten ze zich op de energiekrisis. L- echte Prot Gas was de oplossing die ze toen bedacht- ten. De toenmalige minister W. Claes kreeg de eer op dc protpot plaats te nemen Hij legde hen echter een windei want de zaterdag voor het kar- navalgebeuren besloot Claeske de show in de werkhallen tc steken en vloog in brand. Het werd meteen nachtwerk om de stoet tc halen. Resultaat in de prijsdcling: 1 le plaats. Met des te meer verbetenheid vlogen ze het volgend jaar op het Kandidaten Het betreft de 28-jarige chokoladebewerker Jozef Van Cauter uit de Nieuw- straat, en de 21-jarige brie venbesteller Dirk Maes uit de Aalstersestraat. Jozef rekent op de steun van F.C. Wieze en op de Bol- ders-Greivers van de Ajuin. Zijn rivaal Dirk mikt op het jonge publiek, meer bepaald op de Chiro, waarvan hij een der leiders is. Voor de rest zijn beiden evenwaardige kandidaten, die zelf zeggen dat mee doen al even belangrijk is als winnen, zodat de ver kiezing wel sportief zal ver lopen. Proeven De aspirant-prinsen moe ten twee praktische proe ven, een voorstelling, een improvisatietest en een lied tot een goed einde bren gen. Hun prestaties zullen beoordeeld worden door een jury, bestaande uit: één afgevaardigde van de V.V.V., de V.T.B. en de K.S.R., prins karnaval 1981 en drie komiteeleden. Van 23 uur af kan ook hei publiek zijn voorkeur uit drukken, via een stembiljet dat bekomen wordt bij af gifte van de ingangskaart. De uitslag mag verwacht worden tegen 01.00 u. Het hele verkiezingsritueel wordt verzorgd door Mie: ken en Mare. Het komitee dat instaat voor de prinsenkeuze en verder voor de mobiele blitztombola van zaterdag 30 januari, het prinsenbal van zaterdag 27 februari, de kinderkavalkade van za terdag 6 maart en de stoel van zondag 7 maart is sa mengesteld alsvolgt: propa- gandaploeg: Mark Colman (ook archivaris), Willy Per- daens (ook filmverslagge ver), Eddy Goffin en Hans De Maesschalck verslagge ver: Gilbert Cornelis; kon- taktpersonen voor de groe pen: Willem Heuvinck en Franqois Ledegen, pen ningmeester: Luc Putte- man; administratie: Mie ken van Driessche (verant woordelijke voor kinderka valkade) en Gommaar De Wit, koördinator. J.V.L. Met o.m. een aantal karnavalisten uit andere groepen waar deze het niet meer zagen zitten en een aantal gloedvolle nieuwelingen in de branche startte verleden jaar een beloftevolle groep met perfektionistische allure. Met leden die karnavalist zijn in hart en nieren, leden die op diverse vlakken terdege getalenteerd zijn en zich gemotiveerd voelen, leden tenslotte die er de onontbeerlijke tfjd willen en kunnen aan besteden moet wel heel wat te bereiken zfjn. De karnavalgroep «SJIK» vi seert dan ook de oppergaai In hun lokaal, «'t Ros Bei aard» op de Grote Markt, waar ze samenkomen als er werkelijk iets te zeggen valt, werden de taken dan ook oor deelkundig en met gebruik van ieders speciale instelling kon men aan de slag. Een konventioneel bestuur met voorzitter, ondervoorzit ter, sekretaris, penningmees ter et tutti quanti heeft de groep niet. Dit geeft alleen maar aanleiding tot misver standen vertelt ons onze zegs man in «de Couverture» aan «'t Klein Parksken». Wél een koördinatiekomitee dat de werkzaamheden van de diverse takken superviseert. De groep werkt verder met kernleden die voor de voorbe reidingen. maandenlang avond na avond en met de week-ends instaan en daarenboven een aantal medewerkers die vooral dan met de karnavaldagen zelf aktief medewerken. Voor de artistieke, het kreatie- ve, de vormgeving staat de professionele publiciteitsteke- naar Erik De Vree borg. Tech nisch ingenieur Hugo De Wael lost met zijn medewerkers alle technische problemen op en die zijn legio. «Sjik» wil im mers iets uniek: drie aparte wagens voortgedreven door een elektromotor van amper anderhalve paardekracht voor een totale lengte van liefst zes tien meter. Daarenboven mi lieuvriendelijk tot en met. Daarenboven wagens met heel wat beweging erin en alle drie verlicht. Dergelijke kreaties eisen uiter aard heel wat laswerk en daar voor staat chauffagist Piet De Vree die beroepshalve de kne pen van het vak onder de knie heeft in. Broer Jan springt dan maar bij waar het past. Verlenen verder aktief hun medewerking aan de komende prestatie: Philip Thybaert, Ru dy en Gunther Sterckx en Hel- muth en Johan. Uiteraard wor den ook de dames ingescha keld voor wat betreft de kostu mering. Die doen het dan wel thuis. Aansluiten bij dc aktualiteit aanziet «Sjik» als een must. Voor hun optreden verleden jaar., hun geboortejaar, werd een persiflage gebracht op de disco-rage waarmede ze bij het publiek enorm sukses behaal den, ook bij de leden van het Feestkomitee doch de jruy achtte hen slechts goed voor de zesde plaats. Bij de kleine groepen dan. Welke kriteria de jury daarvoor heeft gehan teerd blijft voor «Sjik» voorlo pig nog steeds een raadsel. Dit jaar schakelde men over naar de grote groepen. Met 25 aktievelingen en een tros van drie wagens zijn ze daar inder daad we! op hun plaats. Andermaal is het de aktualiteit die hen inspireert: de vrije ra dio's. De hele brandend hete problematiek van de lokale zenders wordt hier door «Sjik» uiteraard op ludieke wijze op de korrel genomen. Op een zelf gelast onderstel, helemaal overbouwd, komen zenders, platendraaiers, cassettes en verder heel wat elektronische apparatuur. Erop en errond, intervieuwende DJ's in sugges tieve kostumering met slechts drie kleuren en naar een eigen tijdse, zelfs futuristische snit waarbij de glitter in de stof zorgt voor typische effekten. «Sjik» is een karnavalgroep aangesloten bij het A.K.V. die het alleen te Aalst wil trachten waar te maken. Buiten dc stad treden ze niet op ook al zijn de financiële problemen niet van de poes. Daaraan trachten ze dan wel zelf te verhelpen door verkoop van in Zwitserland ge fabriceerde badges naar een eigen ontwerp, door verkoop van steunkaarten en het orga niseren van etentjes en T-D's. Gelukkig voelen ze zich gerug steund door een sponsorende Aalsterse gekende firma die zorgt voor het nodige zwaar materiaal, het onderstel van het hele gevaarte en niet te vergeten de noodzakelijke elektrische groep want het ge heel doet uiteraard aan self supporting. Stefaan Vinck flink bezig zijn karnavalgroep aan het helpen bij hun praalwagen. (CDJ) Liedje van Vinck is nog niet uitgezongen! Karnaval Aalst Prins Stefaan I is aan de laatste uren van zjjn karnavalesk leiderschap over de stad Aalst toe..Volgende zaterdag zal hjj zijn scepter aan zijn opvolger overhandigen. Hiermee sluit Stefaan Vinck, net als vele van zijn voorgangers, een onvergetelijk jaar af als Aalsterse karnavalprins. Zonder overdrijven mag inder daad worden gesteld dat de Aalsterse Prins Karnaval el ders als dé prins wordt be schouwd In Sint-Niklaas bij voorbeeld, werd hij als laatste in de rij aangekondigd als «de prins der prinsen». Wat men in Aalst moet preste ren om prins te worden van de karnavaivierende stad zou 'n neutrale toeschouwer in de Keizershallen volgende week zaterdag dan ook beslist ver bazen... Wij zijn ons daar eigenlijk niet meer van bewust, doch wie hier gewoon wil meedingen naar die titel moet al 'n halve artiest zijn, een présence heb ben en een goeie stem en zo weinig mogelijk planken koorts. 't Is niet niks! Ambassadeurs? Sinds enkele jaren voelen de verkozen prinsen zich boven dien ook nog verplicht om Aalst buiten de stadsgrenzen als een soort reizende ambas sadeur te vertegenwoordigen. Dat moeten zij zelf maar we ten en als hen dat een bom duiten kost. moeten ze daar over niet komen klagen, voor ons hoeft het niet! Na Enrico en Pol ging ook Stefaan alle «togelijke karna- valzittingen in den lande met zijn aanwezigheid vereren en dat was voor hem persoonlijk, net als voor zijn voorgangers, een bijzonder plezierige erva ring. Het is hem en ook de ande re twee van harte gegund, want Etienne Leclair, Paul De Wever en Stefaan zijn met al hun gaven en gebreken toffe «gasten» en echte karnavalis ten. Ook al zint ons persoon lijk die pluimstrijkerij geen sikkepit! Basket De geschiedenis van Enrico en Pol kent iedereen, die van Ste faan bijna iedereen. Stefaan werd geen Europa- prins en zelfs geen prins van Oost-Vlaanderen, doch als prins van Aalst legde hij kon takten in de karnavalwereld die van blijvende aard zijn en hem nog een tijdlang in de «running» zullen houden. Stefaan heeft daar kennelijk smaak in gevonden en al neemt hij met spijt afscheid van zijn prinselijke waar digheid, hij zet zijn karrière buiten Aalst nog enkele jaren verder.... Dat Stefaan Vinck naast kar navalist ook 'n basketfanaat is, weet de lezer van deze krant. Bij de Black Boys zaliger ge dachtenis kombineerde hij bei de. De basketballklub organi seerde ieder jaar een karnaval- bal, wat later in bierfeesten en bierprinsverkiezingen zou «ontaarden».... In 1970 was Stefaan één van de stichters van The Tower, later stapte hij over naar de Black Boys en werd hij één van de 109 «parlementairen» van de Belgische Basketballbond, die twee keer per jaar naar Brussel gaan voor de nationale verga dering. Na zijn ontslag als par lementair stapte hij over naar dc Tuchtraad van de provincie Oost-Vlaanderen, een ekwiva- lent van het Provinciaal Komi tee bij de Voetbalbond Tot daar het lange basketball hoofdstuk in het leven van Ste faan Vinck. Vastelauwed of... karnaval? Onze karnaval is in zoverre uniek, dat we hem een eigen naam hebben toebedacht: Vas telauwed. Stefaan heeft sinds zijn prin senverkiezing echter bewust gekozen om «naar buiten te treden» net als zijn doorluchti ge voorgangers. Het is hun goed recht en we hebben het verhaaltje van de vele «verplaatsingen» al dik wijls genoeg verteld. Bij Stefaan waren het er ge middeld drie per zaterdag en hij heeft er enorm veel plezier aan beleefd Hij is thans bestuurslid van de Karnaval Federatie van Oost- Vlaanderen K.F O waarbij 54 verenigingen zijn aange sloten. Op nationaal vlak maakt hij deel uit van het bestuur van F.E.N de Federatie van Eu ropese Narren, die géén ver kiezingen organiseert, doch als bemiddelaar optreedt bij di verse prinsenverkiezingen in België Als Aalsterse «groe pen» zijn daar bij aangesloten de Prinsencoemere en de Orde van de Bierprinsen. Voor ons niet gelaten. Het pleit voor het greintje anarchisme dat in de Aalstenaar nog sluimert dat hij niet persé wil georganiseerd zijn. Vastelauwed is 'n anarchistisch straatgebeuren waar 'n mens gedurende drie dagen eens on- gebcidcld uit dc band kan springen en de 362 overige «deftige» dagen van zijn eento nig aards bestaan eens even deftig aan zijn... laars (jaja) kan lappen. Graaggeziene gast Stefaan Vinck wil in de toe komst de voorkeur blijven ge ven aan de karnavaleske ge beurtenissen binnen de eigen stadsgrenzen. En in de tweede plaats wil hij de plaatsen bezoeken die hij vorig jaar om diverse redenen niet heeft kunnen bezoeken. Bij dat alles blijft het woord «verplichting» achterwege. Prins Stefaan kan als ambassa deur van dc Aalsterse Vaste lauwed dat ze 's maandags eens komen kijken naar eigen welgevallen het land af reizen en zijn liedje zingen. «Hand in hand door karnaval» mag overal gehoord worden en Stefaan Vinck is iemand die punktucel al zijn verplichtin gen nakomt, zelfs in dc barste weersomstandigheden. We bc- Don Stefano, Stefaan Vinck in 1959 als vedette van een Aalsters karnavalbal. Als Russische tsaar zou hij hel twaalf jaar later dan ook tot Aalsterse prins brengen, (archief) twijfelen dan ook niet, dat hij overal een graaggeziene gast is geweest en zal zijn en dat ze zelfs in Dendcrmonde zeggen als ze hem zien komen «Ha, d'ajuinen zén daar!» is een referentie die kan tellen. Vriendschap... eerst in Aalst! Onze opvattingen over karna val verschillen grondig met die van Stefaan en nog enkele an dere stadsgenoten. Doch het afgelopen zijn we vrienden geworden en willen dat ook blijven, net als met alle anderen Om het met dc woorden van Simon D'Hondl tc zeggen: «Karnaval is vriend schap», maar dan in de eerste plaats onder alle Aalsterse kar navalisten zelf, die hun bood schap gerust buiten Aalst mo gen verkondigen, doch zonder één enkel ogenblik hun eigen Olsjterse geaardheid te ver liezen! Cyriel Temmerman Twee kandidaten hebben zich gemeld voor de verkie zing van de tweede Veir kesboer. De 40-jarige Har ry Joos en de 36-jarige Freddy Opalves zullen op zaterdag 20 maart in de onmiddellijke omgeving van café Tijl in de Pastoor Claesstraat een vriend schappelijke strijd uitvech ten met als inzet deze ere titel, die hen trouwens al leen maar een tijdelijke roem zal opleveren. Het is voor de tweede maal dat de titel van Veirkes boer op het spel wordt ge zet. Vorig jaar verliep de verkiezing in optimale om standigheden, en de initia tiefnemers hebben ook nu weer de nodige maatrege len getroffen opdat alles vlot zal verlopen. Op de parking van café Tijl zal voor de gelegenheid een reusachtige tent worden opgetrokken, waarin de feestelijkheden rond de verkiezing zich zullen af spelen. Voor de muzikale noot zal Je discobar Huri- cane zorgen. De twee kandidaten zullen de strijd aanbinden en de wijk Den Halt wekenlang in de ban houden. Vraag is. wie wordt de tweede Veir kesboer? Op 20 maart zal het verdikt vallen en kan het feest voorgoed losbar sten.

De Voorpost | 1982 | | pagina 8