Aalstenaars aan 't aftellen voor vastelauved Prinsenverkiezing met aantrekkelijk programma Vastenavondlied: ieder op zijn manier Vakjesteevee in Sint-Niklaas 10 - 5.2.1982 - De Voorpost Karnaval behoort tot de minder ernstige feesten die gekenmerkt zijn door scherts en luim. en boven alles door het belachelijk maken van toestanden, handelingen en personen. Het is een uiting van een zekere drang naar vrolijkheid, een lust tot lachen, zich over geven aan dwaze spot en ongebreideld sarcasme. Het is een spotfeest dat zich bijzonder leent tot het uitleven van opgekropte speelsheid en eens per jaar in zyn ware aard naar buiten treden. De kamavalvierder wordt beïnvloed door zijn aangeboren innerlijke spotlust en aangevuurd door de neiging om tot in het overdrevene toe met alles en nog wat de draak te steken. De satirische ondergrond was vooral in de vroege re liedteksten aan te voelen. Het is een ken merk dat zowel bij minder-ontwikkelden als bij hoogstaande volkeren waargenomen werd, waar zowel geestelijke als physische eigen schappen belachelijk gemaakt werden. Dit was een uiting van genot en feestvreugde, opgewekt door de nieuwe levenskracht in de natuur. Dergelijke spotfeesten zijn ons bekend onder de naam van Saturnaliën (Romeinen) en Ba- chanaliën (Grieken). De Bachanaliën der Grieken werden gevierd ter ere van Bachus, die uit Indië, terugkeerde. Hij werd omstuwd door dansende, springende en jubelende menigte, waarbij de drank kwistig door de kelen gegoten werd. Vandaar dat bij ons de hoofdbezigheden van de kamavalvier- ders tenminste tweeërlei zijn: bij de aanvang zal de drank een hoofdrol spelen en in een later stadium komt daarbij nog de dans. Bij de meeste individuen neemt ook het schelden een voorname plaats in. Trouwens, karnaval is er zowaar op ingesteld om «ne zot al lachend zijn mening te laten zeggen» en een karnavalzot maakt van dergelijke gelegenheden gretig ge bruik. Toch blijft het drinken een der hoofdbe zigheden want drank geeft moed aan de meest bedeesde. Het drinken op vastenavond was zowaar een verplichting want het bhoorde! tot de traditie, vandaar ook de schilderachtige benamingen zoals een «glazken. eën druppelken, een bo- bijntje, dit wat de «goede oude tijd» betreft want ook hier heeft de vooruitgang zijn moder ne stempel afgedrukt. Onveranders is echter het feit dat karnaval, waar het ook gevierd wordt, het hoogtij van de drank is en dit met al zijn onvolprezen geneug ten, meermaals in lovende termen en onder vorm van een lied omgezet, waarvan het steeds weerkerend refrein overloopt van schuimend bier. VASTEN Vasten Avondlied Stemme: Bruno heeft een koets gemaekt Ref. Vieren wy met veel plezier. Vastenavond (bis) Danst en drinkt, met veel plezier. Van ons lekker uitzetbier. 1. Ziet gy al die zotten loopen, Weg is hun verdriet en ly: Hoe zy springen met heel hoopen, Elk met 't lief jen aen zyn zy! Vieren wy met veel plezier, enz. Ho! wat zyn dat vieze snaken! Spotters met de krinolien. Dragen hoepels, dik als staken, Draeijen 't lyf als Mie-Katricn! Vieren wy met vee! plezier, enz. 3. Op een wagen daer is 't feeste. Oh: wat hebben zy daer lol! Vlaemsche boerenbly van geeste. Smullen daer hun buiksten vol! Vieren wy met veel plezier, enz. Zie, daer komen nu Sinezen, Mannen uit het hemelsch ryk. Tot den theedrank steeds verwezen: Hebt gy drank ons bier gelyk? Vieren wy met veel plezier, enz. S. 'k Hoor dat duitsche doktors spreken, Niemand koopt hun pil of kruid! Weg met ziekten en gebreken! Komt, als karnaval is uit! Vieren wy met veel plezier, enz. Daer zyn Turken uit den Oosten. Zyn ze slim, die mannen al! Liever dan ginds uit te roosten, Komen ze op ons karnaval! Vieren wy met veel plezier, enz. Ho! Milord! hoe opgeblazen! Ha! hy vindt ons rostbeef goed! Hy drinkt bier uit volle glazen. Met een mekanieken spoed! Vieren wy met veel plezier, enz. Ho! Signor! gy komt uit Spanje! Is 't weer revolutie daer? Brengt ge ons appels van Oranje? Jongen, 't is by u niet klaer! Vieren wy met veel plezier, enz. 9. Ha! een Rus! wat groote reuze! Hy vocht dapper in Krimée: Liet een stuk daer van zyn neuze, Maer viert karnaval toch mee! Vieren wy met veel plezier, enz. 10. Mannen uit de verste streken. Geven wy elkacr de hand: Zy al ons verdriet geweken. Roepen wy ten allen kant! Vieren wy met veel plezier, enz. Vroeger, toen men op de toer ging, deed men nagenoeg alle herbergen aan en het waren vooral de volkswijken die veel beweging ken den. Immers, het grootste kontingent der feest vierders werd geleverd door de fabriekswerkers en andere sociale lagere klassen. Sociologisch gezien is uit de karnavalviering als dusdanig, ook heel wat te puren want met iedereen wil aan dit feest deelnemen. Ondanks velen onder hen, tijdens de loop van het jaar misschien armoede lede, och moest al het gespaarde opgedronken worden en zong men en zuipen tot dat 't op is!», wat natuurlijk ook gedaan werd. Tijdens de Saturnaliën, gevierd ter ere van de weldoener Saturnus, werd elk verschil in stand opgeheven met als belangrijk gevolg dat vrij heid tot spotten verleend werd maar vooral de uitgelaten vrolijkheid trad hier op de voor grond. Voor een zeer korte periode werd de drukkende levenslast afgeworpen om plaats te maken voor spot en drang naar ontspanning, die vrijwel niet te beteugelen was. De karnavalviering vertegenwoordigt in feite één groot sociologisch element waarbij men kennis maakt met het fenomeen van de onder werping van het gezag als dusdanig. Daar komt bij dat de bestaande levensnormen en opgeleg de stelsels als overtollig balast over boord worden gegooid. Dit wordt verkregen door de gemeenschap, in de meest fundamentele zin, in het belachelijke te trekken, te bekritiseren of af te takelen in al haar vormen. Vooral de ver plichte onderworpenheid aan politieke en ad ministratieve regels moeten het hierbij ontgel den. Nochtans wordt het «onrecht» nooit ver geten zoals in een anti-politiek lied uit 1881: Gemaskerde Jezuiten! 1. Wat roept gij van independent. Van liberaal maar miscontent, Gij paapsche deugenieten? Een naam, bedenkt ons zeggen wel. Een andre naam past aan uw spel: Gemaskerde Jezuiten! Gemaskerd, ja. zoo strijdt ge thans. Want anders ziet ge u geene kans. De Genzenmacht te breken Gij schaart u rond een valsche vaan. En denkt ons zoo ter neer te slaan: Gekende papentreken! Misnoegdheid ri de wapenkreet Waarmee uw rot in 't kiesperk treedt: Wie zal u niet gelooven? Misnoegd, dat is de paap altijd Als in den politieken strijd De liberaal ligt boven! Maar dat ge Licht en Vrijheid mint. En tegen Rome zijt gezind, Dat moogt ge jaren zweren: De feiten spreken te overluid. Die vaagt uw leugentaal niet uit. Dat zult ge niemand leeren! 5. Ja! roept maar van independent. Van liberaal maar miscontent. Gij, paapsche deugenieten! Een naam, bedenkt ons zeggen wel. Een andre naam past aan uw spel: «Gemaskerde Jezuiten». Karnavallied Elkeen is als uitgelaten. Ja de vreugd heerscht overal; Op de markt en langs de straten. Met den Gentschen Karnaval. Ziet, daer rydt de Kavalkade, Ginder zwiert een maetschappy; Slaet het al met aendacht gade. Stelt den kommer nu ter zy'. Hier rydt men op eenen ezel Daer loopt eenen witten beer. En ik zie ook menig kwezel Aen de zy' van eenen heer. Ook de brave Zonder Namen Vieren thands met blydschap mee: Zy. die elk ter hulpc kwamen. Die in nood was of in wee. Ja. zy vieren voor den arme Die by hen steeds hulpe vond; Ryken wilt hen ook erbarmen, 'n Penning uit het hert gejond. Kan zoo veel genoegen baren, 't Kan hen helpen uit den nood En. wat wil gy 't al vergaren: 't Bly ft toch hier by uwen dood! Met dergelijke liederen verduidelijken de kar- navalvierders de uiting van een zeker verzet tegen de gesofisticeerde maatschappij. Op die manier trachten zij inspraak te bekomen in de samenleving en geven ze duidelijk tekenen van misnoegheid over dingen waarmee ze niet kun nen akkoord gaan. Spot en satire zijn hierbij ernstig gemeende wapens om ongewenste toe standen te bevechten, ook al is het maar tijdens de korte karnavalperiode die slechts drie dagen duurt, dit naar het voorbeeld van alle oude feesten. Het is echter niet alleen de vlucht uit het alledaags gedoe, want na drie dagen komt toch de ontnuchtering letterlijk en figuurlijk. Uiteindelijk moet elke kamavalvierder toch terug naar die oorspronkelijke staat van zaken: naar het spanningsvol gemeenschapsleven met al de remmingen en konventionele normen. Maar toch krijgt men, dank zij karnaval, de gelegenheid zich te ontladen van de opgekropte spanningen en kan men eens luidop roepen wat men werkelijk te zeggen heeft aan de gemeen schap. Het is misschien een eigenaardige ma nier om een boodschap te verkondigen doch het lied is altijd, sinds het bestaan van de mensheid, een afdoend middel geweest om zijn grieven te doen kennen, om ruchtbaarheid te geven aan wat ongewenst is. De politiek van stad en land is altijd vroeger nog meer dan nu een zeer dankbaar onder werp geweest in de karnavalpolemieken. Vaak worden, in een geestig woordenspel kostelijke parodiën geleverd op het geleuter van de uitverkorenen der democratie. Dat dan, op een ogenblik van vurige spraakzaamheid, de poli tieke huid geborsteld wordt, is uiteraard zeer begrijpelijk. Op die manier bereidde men zich in de karnaval van 1900 ai voor op de verkiezin gen, die dat jaar zouden gehouden worden. Hierbij deed men zelfs persoonlijke aanvallen doch op karnaval kon en mocht men zich dat veroorloven, vooral als het een kiespropaganda was dat in liedvorm gebracht werd. Het Lied der weggejaagde Broodrovers 't Is carnaval wij komen kenbaar maken Van 't geen er in ons stad is omgegaan, Drij jaar en half bestuur der liberale Men vraagt nu eens wat zij hebben gedaan Hun schoonste werk was ons met taksen plagen Ach Kleudeke wat hebt ge toch begaan Dan durft gij ons stem nog komen vragen Maar in October kwaamt gij dit duur te staan. 280 duizend niet vergeten D'as nog al schuld als men dit achter laat Ja dat mag zijn door gans het land geweten Als dat z'ons geld verbrasten met geweld En jaarlijks nog zoveel taksen vragen Neemt dit eens aan, hoe kan het toch bestaan Vraagt dan niet meer waarom 't volk komt klagen Wel geuzenraad, gij verkwistet inderdaad. Ach wat verschil als men nu eens gaat kijken Op ons stadhuis naar de gemeenteraad Nen hazewind die soms nog eens wilt bijten En is hij kwaad, maakt hij wat zotte praat Met zijn gebrul en zijn lompe manieren Dan staat hij daar, of hij is Generaal Hij zal ach God zijn verstand nog verliezen En 't is maar klein, en toch wilt hij het zijn. Wat hoort men in den raad soms bitter klagen Van medelij, door de broodroverij. Wie is dien man. wel dat moet ge niet vragen Ene van Pier en die hartzeer Want gedenk den dag van Lauwers in ziin lijden Op zijn sterfbed als hij werd afgezet Waar bleef dien man toen met zijn medelijden Was dit geen wraak, uit politieken haat. Wel geuzenboek g'hebt veel fouten bedreven En bracht zo menig huisgezin in pijn Gij wist nochtans dat ieder mens wilt leven Waarom in 't schijn, die uitzondering zijn Uw schelmerij denkt gij nu te verbergen Met fouten die gij zelf hebt begaan Maar die knaging zal u voor eeuwig tergen En denkt daaraan want 't is met u gedaan. Die nieuw agentjes dat waren ook schoon toeren Korts na de keus, en al die inspecteurs 't Was gans de kliek van al hunne spioenen Zij speelde fijn, maar toch kost het niet zijn En dan die oude jonge invalieden Die toch zo gretig waren naar 't pensioen En nen dikke zieke, zo 't schijnt uit een poet piepen Voor mij ook Pier, want 'k heb maar een niet meer. Ach vrienden lief 'k mag hem toch niet vergeten In de maand Mei, is onze Pier er bij Want in de kamers staat er voor hem ne zetel Represantant dat zal iets zijn charmant 'k Ga naar geen walen daar zillen ze 't mij niet lappen 'k Blijf in mijn stad daar krijk ik hem op 't gemak Want ziet de proper, die kan zo goed frans klappen Want hij kreeg me daar dat was toch kolossaal Voor 't laatst vrienden vooruit met moed gestreden Wij zijn reeds vrij van geuze tirannij De propere is uit 't hospice gesmeten En hij was zo goed. och God den armen bloed Hennke laat uw spil maar eens goed draaien Want Jan den Bril is ook de ketel in Buiten de poort, daar zal hij kunnen kraaien Ach Bastiaan ik heb het niet gedaan. Refr.: Wel Pier het is een spel, ik weet het wel Ge zijt er met 800 weg naar Wolvertem En met de Kamerkens houd u dan s truis Want men is al aan 't zorgen voor een groter buis. Het is gebleken dat dergelijk protest van voor bijgaande aard is, toch blijft het voor de kamavalvierder een enorme opluchting om «zijn gedacht» eens te kunnen zeggen. Men mag het relativeren zoveel men wil, het aankla gen van tegenstellingen in het gemeenschapsle ven, zij het dan nog als karnavalzot, schenkt altijd voldoening. De ommekeer van de rollen in een ludieke sfeer als karnaval, is voor sommige mensen het hoogtepunt van het jaar. De tijdelijke breuk met alle konventics en het meestal kollektief optreden brengt som mige individuen dichter bij elkaar, maakt hun durf en reakties heftiger. Ook al is dit een kenmerk van massa-optreden, toch is het indi vidu tevreden want onderdrukte gevoelens kent het op dit ogenblik niet meer, Trouwens hij is niet meer dezelfde persoon want dank zij de kuddegeest heeft hij a.h.w. een metamorfo se ondergaan die hem in staat stelt «prestaties» te leveren die hij in normale omstandigheden met aandurft. Bovendien is de karnavalviering voor iedereen bestemd en durft zelfs de hoger geplaatste in de maatschappij, zich vermommen en daardoor zich eens uitleven op de wijze waarvan hij een gans jaar gedroomd heeft, zoals elkeen... ui'gc- 'a,en! Julicn De Vuyst Vlotte perskonferentie van Feestkomitee Vorige week maandag hield het Stedelijk Feestkomitee haar Belangstelling... jaarlijkse perskonferentie. waarop de komende karnavalfestivi- Achter dc bestuurstafel had teilen haarfijn uit de doeken worden gedaan en de kandidaten naast Feestkomitee-voorzitter voor de Prinsenverkiezing worden voorgesteld. Frans Wautcrs ook ondervoor zitter Daniël Jacobus plaatsge- Prins Roland I van Kruibeke werd verkozen tot Oostvlaamse scepterzwaaier. Prinses Chris heeft méé d$ glimlach, (dw) Toen Prins Rudy I officieel geïnstalleerd werd te Lokeren, kwam ook burgemeester Liebaut de nieuwe prins feliciteren, (dm) het stadsbestuur was vertegenwoordigd door waar nemend burgemeester Gaston Van den Eede, schepenen Ed die Monsieur en Marcel De Bisschop, adjunkt-stadssekre- taris Roger Schampheleer, waarnemend diensthoofd voor Feestelijkheden Jacques Spit- tacls en Jan Dooms van de Dienst Feestelijkheden en ook al waarnemend sekretaris van het Feestkomitee. Een heel rijtje dus en ook nog heel wat leden van het Feest komitee, Keizer Kamicl Scr- gant, regerend prins Stefaan en ex-prins Polle Keipernoagel wilden weten hoe de vork dit jaar aan de karnavalsteel zit. Ook een delegatie van het A.K.V onder leiding van voorzitter Miel Van den Brouckc kwam polshoogte nemen. Belangstelling genoeg dus in de Trouwzaal van het Stad huis. waar kandidaten Eddy, Jef en Jempi wat onwennig op de eerste rij zaten om te luiste ren naar wat Frans Wautcrs te vertellen had. Zoals steeds was er een pers map beschikbaar en aan de hand daarvan werd verder uit leg verstrekt en mochten vra gen worden gesteld. Komen en gaan Een eerste vaststelling is dat er niet minder dan 15 groepen definitief verdwijnen of ge deeltelijk opgaan in andere groepen en dat slechts 9 nieu we groepen de karnavalrangcn komen versterken. Het wordt dus min zes in de kavalkade 1982 en dat blijven er 46. want d'Elementcn. die dit jaar aan hun derde lustrum toe zijn, doen ook nog mee.. Wie er dus echt niet meer bij zijn: De Ballatoetcrs, De Boilleboyters, De Bommaloe- ters. De Frakodarissen, Dc Gaè-Lowie's, De Gcldsmij- ters. De Kazjoebereers, De Moeispottcn. De Saazcrs, N'Oeverschot. Pladasj. De Tjoeppencizcn. De Slodderga- lojssen en Door zemmc na (ne mier). Nieuwe namen in het peloton zijn echter: De Dompclccrs, Dc Voortkapoenen. Ongejc- ncird-, Dc Flirafloitcrs, D'lejt'onnen, Kloeit Kloesj- Klang, De Pollewicters, Geif d'Ons let, en Ticretisjekar- tasjen. Het is dus wel even wennen om die oude waarden te zien verdwijnen en eer het nieuwe geluid wat vertrouwder in de oren zal klinken... Er is echter een tijd van komen en gaan en het is niet verwon derlijk dat de oudere karnava- listen er al eens de brui aan geven... Als er maar regelma tig nieuw bloed in de stoet stroomt, is alles okee. Te steile klim? Buiten voornoemde wijzigin gen is er weinig nieuws onder de zon. Wel wordt in verband met een mogelijke tv-uitzending het trajekt vanaf de St.-Anna- brug in omgekeerde richting afgelegd. Dit ontlokte aan ver schillende karnavalgroepcn dc bedenking dat de steile Molen straat soms wel eens voor on aangename verrassingen zou kunnen zorgen: de oude wa gens en traktoren zouden het wel eens kunnen laten afwe ten... Enfin, iedereen hoopt er het beste van en wellicht valt het allemaal heel wat beter mee dan de mecsten een paar weken geleden nog geloof den. Alles is wat trager op gang gekomen, doch uiteindelijk valt alles stilaan in de juiste plooi en wordt 21 februari 1982 wel weer een hoogdag in het Aalsters kamavalgcbeuren. Affiche Frans Wauters stelde dan dc karnavalaffiche voor en dc ontwerper ervan, die in de zaal aanwezig was en in een ge sprekje achteraf verklaarde, dat hij nogal onder de indruk was van die Aalsterse karna- valgcplogenhcdcn; hij wil dan ook in geen geval de échter Vastelauved missen! Voorzitter Wauters van zijn kant verklaarde de affiche bij zonder geslaagd te vinden en wist te vertellen dat er naast de gewone affiche ook een van groter formaat was die in de stations beter tot zijn recht zal komen. Toelage groepen iets hoger Dc^rager^ai^lt^Tcrf^icperl^ ten zich tot het financieel as- pekt van dc hele karnavalon- derneming en die werden door de h. Van den Eede, ook Sche pen van Financiën kort en dui delijk beantwoord: alles wordt opgenomen in dc gewone be groting en vanaf 1 januari 1982 normaal geboekt in de reke ningen van dc stad. De fakul- tatieve toelage blijft onveran derd 2,5 miljoen frank, hoewel andere toelagen sterk werden beknot. Dit bedrag wordt ter beschikking gesteld van het Stedelijk Feestkomitee voor het organiseren van de karna- valfestiviteiten. Het komitee doet voorstellen terzake, het stadsbestuur oefent kontrole uit op de uitgaven. Een belangrijk punt: de groe pen krijgen een toelage die iets hoger ligt dan vorig jaar: door dat bezuinigd werd op de ad ministratieve onkosten kwam er voor dc groepen 48.000 frank meer vrij dan vorig jaar en gezien er nu toch ook wat minder groepen, zou dat finan cieel gezien voor de hardwer kende karnavalisten aan de prijzentafel best kunnen mee vallen! Toch nog een topper! Tenslotte werden dc drie kan didaten voor de titel van Prins Karnaval met een rood-wit licht omhangen door de nota belen, nadat ze zichzelf had den voorgesteld. Schepen Va den Eede dankte hen namen het stadsbestuur, «want he vergt heel wat inspanninge om eraan deel te nemen...» Nadien werd de aanwezige een glas schuimwijn aangebt den waarom geen friss Aalsterse pint bier, ééntje is genoeg! en werd deze per konfercntic in opperbest sfeer afgesloten. Een pluimpje 'n simboliscl Frans, een simbolisch! vo» de organisatoren. Als de Vastclauvedfcesten 1 vlot verlopen wordt het wee een onvervalste topper en c hopen we uit de bodem v ons Olsjters hart! Cyriel Temmerma Demokratische prijzen blijven De poorten van de Keizershallen worden morgenavond al om 19 uur wagenwijd opengegooid voor de traditionele verkiezing van Prins Karnaval. De verkiezingsprocedure ver loopt volgens het geijkt pa- prinscnbal. Kamiel for ever van Mare De Cock en die hoe- troon, waarbij de kandidaten De avond wordt muzikaal op een verplichte opdracht dienen geluisterd door de FS Band uit te voeren en vervolgens over het podium mogen be schikken voor het «vrij op treden» Dc jury, die bestaat uit de heren Adolf Van den Bergh. Jozef Van den Brande. Hector Rombaut, Frits Kieckens, Francois Schollaert, Rudolf Maes, Erik Dc Bruyn, Jo Beeckman en Herman Goe- vaerts. Gerechtsdeurwaarder is de heer Roeland Boudewijn. Nadat de jury de punten heeft toegekend voor beide proeven is het de beurt aan het publiek om te stemmen. Wanneer dc uitslag van de ver kiezing bekend is, wordt de nieuwe prins gekroond en opent hij de dans voor het ven we niet meer voor te sl len. Verder zijn er shownutf mers met de Aalsterse Gillf® de Prinsen caemere, Michel Antoinc, Lotjonslos. Kei Kamiel. e.a. Good old Kam met het jonge hart praat nummers aan elkaar en st wellicht ook zijn nieuwe pk voor. Sfeer zal er dus beslist zijn dc zaal die voor de gelcgt heid in karnavalplunjc wol gestoken Er is een bodega, een koff stand en een snack voorzien dc prijzen van dc konsumpt zijn net als de tocgansprijs dcmokratisch niveau houden. Zaterdag 6 februari, 19 ui rendez-vous van de karnaval ten in de feesthallen aan I Keizerlijk Plein. c Als je kabelkijker bent en afstemt op kanaal M10 (168,25 MHz) of met de omvormerdraaiknop stand M ofwel druktoets 1 op de derde rij hanteert kan je voortaan naar een mo- zaïekje op de teevee kij ken. Het voorrecht valt voorlopig nog te beurt aan de abonnenten van buiten de stad, want er zijn nog een paar kleine aanpassin gen nodig aan de UHF- "."i'T""'!""'

De Voorpost | 1982 | | pagina 10