Voorzitter Mark De Nil van CVP-Waasland: «Men moet in Brussel meer en beter leren luisteren naar de arrondissementele besturen De Chiro-Temse heeft in plaatselijke en in arrondissementele CVP- kringen verrassende sporen getrokken. Naast zijn stichter en grote bezieler Willy De Wilde, die bijna zijn hele leven kortgebroekt en bruingehemd doorbracht en het afleggen van deze «gewaden» niet lang overleefde was er Freddy Gyselinck en vooral ook Mark De Nil. Zij zijn de drie bekendste figuren geworden van een legendarische Chiro-lichting, die voor altijd voortleeft in het geheugen van al wie hen destijds rakkers-enthousiast het VP-plein in de Gasthuisstraat zag oprijden. Jaren zijn sindsdien vergleden, en de sloebers van weleer zijn gezette burgers geworden. Mark De Nil (42) heeft naast een suksesvolle professionele karrière, al een aardig woordje meegepraat in Waaslands politiek leven van het jongste decennium. Als arrondissementeel CVP-voorzitter zit hij immers niet zo-maar als toeschouwer op de tribune: hij loopt wel degelijk op het veld, zy het eerder als scheidsrechter dan als speler. Als Mark De Nil over politiek praat, herleeft in hem de onstuimige Chiro-man die gloedvol en bezield argumenteert, met veel gebaren, een golvende intonatie en vooral ook een rake woordkeuze-met- treffende-beeldspraak. Drie maanden na de ontnuchterende parle mentaire verkiezingen hadden we met de arrondissementele voor zitter een uitvoerige babbel over (vooral) de oorzaken van dit elektorale dieptepunt. Mare De Nil werd geboren in Temse op 10 juni 1939, als jongste van de drie kinderen van Emiel De Nil en Bernadette Philip- paert. Hij liep lagere school in het Sint- Willebrordusinstituut in Temse en volgde moderne humaniora aan het St.-Jozef- Klein-Seminarie in Sint-Niklaas Aan de universiteit van Gent behaalde hij in 1962 het diploma van burgerlijk bouwkundig ingenieur. Nog datzelfde jaar startte hij een zelfstandig studiebureau en werd hij professor aan het hoger instituut Sint- Liikas in Brussel. In 1965 lag hij daar aan de basis van de oprichting van de afdeling van het bouwbedrijf (niveau Al. korte type), waardoor het Sint-Lukasinstituut de eerste school werd in België die deze diploma's afleverde. Momenteel doceert Mark De Nil beton- en staalkonstrukties en wegenisontwerpen. Hij heeft een eigen studiebureau en is ook geassocieerd met het projektbureau Signa in Brussel, waar hij de funktie van direkteur bijzondere technieken vervult. In 1969 stichtte hij in Temse de CVP- jongcren, waarvan hij voorzitter werd (1969-1970). Hij was kontonnaal voorzit ter van de Jong-CVP van 1970 tot 1973 en arrondissementeel ondervoorzitter van de CVP van 1971 tot 1973. Sinds 1968 is hij CVP-voorzitter in Bazel, sinds 1973 ar rondissementeel CVP-voorzitter. Hij ze telt in het provinciaal bureau (sinds 1973) en in het nationaal partijbestuur (sinds 1978) en fungeert sedert de parlementaire verkiezingen van 1977 als tweede opvol ger voor de kamer. Hij huwde in 1964 met kunstenares Lil Verspreet en is vader van Heidi (16) en Jan (14). Zij wonen Eikenlaan 42, Bazel. Hoe ben je eigenlijk in de politiek terecht gekomen? Eigenlijk zitten de wortels van mijn poli tieke aktiviteit bij de Chiro. Niet alleen is daar mijn politieke interesse ontkiemd, ik heb er ook een vormingsproces doorge maakt, dat als voorbereiding en leer school van zeer grote betekenis is geble ken. Zeventien jaar ben ik bij de Chiro geweest, van 1947 tot 1964 (huwelijk), ik heb er alle kategorieën doorgelopen, van burchtknaap tot leider. Het was een fan tastische tijd, waaraan ik de beste herin neringen bewaar en waaraan ik met nos talgie terugdenk. Het was een tijd vol idealisme, inzet en overgave. Met de onvergetelijke Willy De Wilde als hoofd leider werd onze Chiro-generatie zo be geesterd, dat wij omzeggens dag en nacht voor de Chiro werkten, als kloosterlingen met een totale overgave. Je leerde er initatief nemen, met iedereen omgaan, hulpvaardig zijn, en noem maar op. Het was ook een echte eenheidsbeweging, sociale verschillen bestonden daar niet. De Voorpost - 5.2.1982 - 15 «De CVP heeft te weinig nadrukkelijk een Vlaamse reflex getoond» (rdg) den, ervoor uitkomen, en erover waken dat onze ministers in die richting hande len, dat men hen duidelijk kan associëren met de kristendemokratie. De CVP heeft nog wel een kristendemokratisch profiel, maar vroeger was dit duidelijker, omdat de gedragslijn van de kristendemokratie door de top aan de basis werd opgelegd. Ondertussen is enerzijds de basis mondi ger geworden en gaat zij niet meer ak koord met een diktaat, terwijl anderzijds de verzuchtingen die bij de bevolking leven niet voldoende tot aan de leiding doordringen. Dit uit-elkaar-gegroeid-zijn, deze vervreemding tussen basis en leiding herstellen is een zeer ernstige opdracht voor de CVP. De CVP heeft ook te weinig aandacht besteed aan de verscheidenheid van ons gewest. Er werd tè gecentraliseerd ge werkt, men had te weinig oog voor de eigenheid van bepaalde gebieden. Bij voorbeeld: één affiche voor heel Vlaande ren, dat is verkeerd, men moet per streek kunnen werken, kunnen inspelen op re gionale eigenheden. Er moet volgens mij gedecentraliseerd worden, meer initiatief en ademhalingsruimte komen voor de besturen op alle niveaus. Meer bepaald moet men in Brussel meer en beter leren luisteren naar de arrondissementele be sturen. We moeten ook terug infiltreren in onze eigen verenigingen; onze eigen kristelijke organisaties zijn doordrongen van vele andersdenkenden, wij moeten als het wa re onze eigen verenigingen terug gaan veroveren. Onze mensen moeten zich be wust worden van de belangrijkheid daarvan. Ik geloof ook dat de CVP te weinig de jongeren heeft aangesproken, wij zaten niet op hun golflengte, wij hebben tc weinig aandacht gehad voor zaken als de groenbeweging, de biotiekers, enzomeer. Hier ligt een belangrijke opdracht voor de CVP-jongeren, die meer affiniteit, voe ling zouden moeten krijgen met wat echt leeft onder de jeugd. Wat natuurlijk ook heeft meegespeeld is het volgende: sinds de tweede wereldoor log is de CVP bijna kontinu rechtstreeks bij het beleid betrokken geweest. Je kan dan niet gaan zeggen, dat we niet medeverantwoordelijk zijn voor de krisis, dat we daar niets mee te maken hebben. Dèt speelt natuurlijk ook een rol. De kiezer heeft ook in een krisissfeer geko zen, en ik denk dat hij er al spijt van heeft. Want uiteindelijk blijkt duidelijk dat regeren zonder de CVP niet mogelijk is. Men heeft ons nodig. En hoewel bin nen de CVP een stroming bestond om de gemakkelijkheidsoplossing van een oppo- sitiekuur te kiezen, hebben wij toch onze verantwoordelijkheid opgenomen, in het belang van het land. Ik doe trouwens mijn hoed af voor Martens. Sinds maart van vorig jaar de val van zijn regering is hij vrijwel elke dag bezig geweest met het bezoeken van bedrijven, hij heeft tijd gehad om na te denken, om zich te bezinnen, zich voor te bereiden op een nieuwe'regering. En daar staat hij nu. Een groot politikus! Heeft de CVP ook niet te veel de invloed van sommige bewegingen en aktiegroepen onderschat? Ik som de oorzaken zomaar voor de vuist op, natuurlijk zijn er nog verscheidene andere. De akties van milieugroepen, de vredesbeweging,... zijn één aspekt. We moeten toegeven dat de CVP deze groe pen heeft onderschat, zelfs te hooghartig heeft behandeld. Wij hebben te weinig aandacht gehad voor hen en zijn bij hun aktie te weinig betrokken geweest. Wij hebben ons te afzijdig gehouden, en daar door werd de weg vrij gemaakt voor lieden van andere partijen om deze groe pen tegen de CVP in het harnas te jagen. De andere partijen hebben nochtans ze ker niet het alleenrecht om zich bijvoor beeld milieubewust te nomen, de CVP is dat evenzeer! Een les is dat we ons weer nadrukkelijker moeten engageren en onze zogenaamde verdraagzaamheid niet mag uitmonden in een zekere luiheid. We moeten ons weer integreren in de vele cellen die de maatschappij vormen. We moeten de partij opengooien. Een oorzaak van onze achteruitgang is volgens mij ook de te vergaande verstaat sing geweest. De staat mengt zich te veel, en bij de financiële tussenkomsten is de verhouding dan vaak nog scheef getrok ken. De mensen blijven dat niet nemen. Heb je een fundamentele kritiek op onze huidige maatschappij? Ons huidig systeem biedt te veel zekerhe den, er kan ons bij wijze van spreken niets meer gebeuren, voor alles is wat voorzien. Op zichzelf is dat natuurlijk niet af te keuren, integendeel, maar uiteindelijk be wijst de werkelijkheid dat deze afwezig heid van verantwoordelijkheid leidt tot katastrofale toestanden. Let wel, ik heb het hier over de doorsnee landgenoot, niet over bijvoorbeeld de gehandikapten of de bejaarden, dié moeten n?tuur!ijk beschermd worden. Maar de gewone bur ger moet, ieder volgens zijn mogelijkhe den en kapaciteiten, risiko's leren dragen, voelen dat hij een kollektieve verantwoor delijkheid draagt binnen onze maatschap pij. Als we onze maatschappelijke struk- turen niet aanpassen, worden we nog een ontwikkelingsland. Zie je de gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1982 niet met enige ongerustheid tegemoet? Het kan niet ontkend dat de uitslagen van de parlementaire verkiezingen een teken a^n de wand zijn. Maar anderzijds dient toch onderstreept dat de periode tussen de parlementaire en de gemeente raadsverkiezingen een jaar bedraagt, en dat gemeenteraadsverkieziingen toch heel wat anders zijn. In de gemeenten staan onze mandatarissen veel dichter bij het volk, hun invloed is er direkter, groter ook. Hun dienstbetoon èn hun verwezen lijkingen zullen beslist door de kiezers gewaardeerd worden, daar ben ik van overtuigd. Naast de zuiver gemeentelijke situatie, zal natuurlijk het kiesgedrag ook voor een stuk afhankelijk blijven van wat de huidige regering doet. Het arrondisse menteel bestuur werkt momenteel aan een plan ter voorbereiding van de ge meenteraadsverkiezingen. Wij blijven dus zeker niet bij de pakken zitten, en ik geloof vast dat we in oktober weer kunnen winnen. Luc De Rjjck Studenten hadden er zeker geen voetje voor op arbeiders, je moest jezelf, in een konstruktieve geest, waarmaken, in dienst van de beweging. Die jaren de schoon ste van mijn leven hebben mij sterk beïnvloed. Uit onze generatie zijn trou wens verscheidene bekende CVP'ers voortgekomen, o.a. ook Freddy Gyse linck (voorzitter CVP-Temse). Ook mijn eerste kontakt met de politiek kwam er door de Chiro. In het begin van de zesiger jaren kregen de jeugdbewegin gen volgens ons te weinig hulp van het gemeentebestuur. Zo werd bijvoorbeeld niet ingegaan op ons voorstel om het bivakmateriaal te transporteren. Nu doet ieder gemeentebestuur dat, maar in die tijd lag dat heel anders. Onze konklusie was, heel simplistisch: wie beslist daar over? De CVP! Goed, dan worden wij lid, zodat we een vinger in de pap krijgen. En met één klap werden Willy De Wilde, Frans Van den Bosch, Jef Osselaer, Etienne Brys, Marcel Martens, Roger Ivens en ikzelf lid. Fernand Schuerman zaliger was toen CVP-voorzitter en ving ons halvelings op, maar verder dan het lidmaatschap en veel goede voornemens kwam het nog niet. De politieke interesse was er wel, maar ze sluimerde. Pas in 1969 werd het menens. Ik richtte toen in Temse hoewel ik dan al in Bazel woonde de CVP-jongeren op, met andere Chiromannen als Freddy Gyse linck, Roger Ivens, Frans Van den Bosch,... vóór de eigenlijke oprichting vormden wij al een soort komplotterende jongeren, maar we hadden te weinig in spraak en moesten ons dus wel officieel binnen de partij installeren. Dat is niet eenvoudig geweest, we hebben werkelijk moeten knokken om in de CVP-raad te geraken. Dat was heel wat anders dan nu met onze jongeren. Nu vormen zij een beschermde groep, ze zijn verzekerd van éénderde van de bestuursposten, er is nu dan ook nog nauwelijks vechtlust. In onze tijd lag dat helemaal anders, er was een hevige strijd voor nodig. Maar we slaag den. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 hebben wij trouwens een niet onbelangrijke rol gespeeld: vier van de vijftien kandidaten op de lijst waren jon geren: Juliette Van Nespen, Freddy Gyse linck, André Brys en Dirk Spiessens. Drie werden verkozen. Juliette Van Nespen werd zelfs schepen, en dat was een eis van de jongeren. Dat was zowat mijn aanloop tot de poli tiek. Met de jongeren in Temse hadden wij een goede kring, maar we misten ervaring, konden te weinig naar de diepte werken en waren daardoor een soort idealistisch geïnspireerde avonturiers, maar partijbewust èn loyaal, we waren kritisch, maar binnen de partij. Mijn verdere politieke aktiviteit was een logisch doortrekken van de start, ik ging militant vooruit, als een boot die afloopt: die krijgt een klop van 35 ton en die is weg. onhoudbaar. In 1971 stelde ik mij voor het eerst kandidaat als arrondisse menteel voorzitter, maar ik haalde het niet, dr. Karei Buyse bleef in de voorzit terszetel. In 1973 stelde hij zich niet langer kandidaat, zodat ik hem zonder slag of stoot opvolgde. Een element dat mijn kandidatuurstelling voor het voorzit terschap heeft beïnvloed was de aan de Scheldekant veel gehoorde kritiek: de Scheldekant speelt politiek niet mee, er zijn geen parlementairen, enz. Bij de jongste parlementaire verkiezingen werd ook de CVP-Waasland zwaar geteis terd: 14% verlies voor de kamer, 10% voor de senaat. Waar situeer je de voor naamste oorzaken? Er zijn zonder twijfel verscheidene oorza ken. Ik geloof dat de CVP te weinig nadrukkelijk een Vlaamse reflex heeft getoond. Let wel, die reflex was duidelijk aanwezig, maar hij werd niet beklem toond of uitgesproken. Wij hebben op dat punt te goeder trouw gehandeld, zo in de zin van: «In het belang van het land mogen wij ons niet gaan gedragen als de Waalse nationalisten». We hebben het land een dienst willen bewijzen, maar hebben er onszelf geen dienst mee bewe zen. Persoonlijk was ik een sterk voor stander van een meer uitgesproken Vlaamse koers. Op het nationaal kongres van december heb ik dat trouwens onder streept, en o.m. woordelijk gezegd: «Wij moeten voor de zoveelste maal vaststellen dat het zogenaamde prioriteitenprogram ma met het Vlaamse belang weer weinig rekening houdt». De CVP moet zich Vlaamser gaan opstellen. Gedaan met het staaldossier, Vlaams geld in Vlaamse handen! Een oorzaak van onze achteruitgang be treft ook het te weinig kristen-demokra- tisch profiel. We moeten terug met meer nadruk de kristelijke waarden voorhou- Dokument. Sherlock en Sherlack, aldias Jef Osselaer en Mark De Nil, in 1956 bij de opname van «Het geheim van de zwarte map», een speelfilm van de Chiro van Temse (foto Freddy Gyselinck) Mark De Nil tot onze verslaggever: «Men moet in Brussel meer en beter leren luisteren naar de arrondissementele besturen(rdg)

De Voorpost | 1982 | | pagina 15