Oliedoorsijpeling van Copal-Erembodegem in omliggende tuinen gaat ongestoord verder Dendermonds trio met brio unicum in pershistorie Jong gezin uit Lebbeke met vijfiing Plaag van diefstallen en zelfmoorden in het Dendermondse POSTER AKTIE Rupelmondse Domien honderd <06" jf Ho 4, LIMBERGEN VAN LIMBERGEN GROTE FEBRUARI Onze speciale POSTER PRIJS 0 VAK NEGATIEF 185 F VAN DIA 249 1 FOTO ROLAND Vier longens en een meisje De Voorpost BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST; 30 x 45 of 40 x 40 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat, MB KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS Ofschoon het gerucht in Lebbeke al enige tijd de ronde deed, toch blijft het een hele verrassing wanneer men het nieuws vernam dat de 27-jarige verpleegster Myriam Smekens uit de Meystveldlaan 10 te Lebbeke in het Akademisch Ziekenhuis te Gent het leven had geschonken aan een vijfiing. Voor Myriam en haar echtgenoot Pierre Huvlebroeck betekent dit feit natuurlijk een geweldige verandering in hun leven. Dinsdagmorgen omstreeks 3.15 uur werden de vijf kinderen geboren. De bevalling gebeurde met de keizersnede en duurde minder dan 15 minuten. De hele bevalling werd geleid door dr. Thierry en zijn medewerkers. Maar die wilden in de namiddag geen kommentaar kwijt. Het gewicht van de vijf kinderen, die zullen gekerstend worden als Hans, Koen, Willem, Ben en Marijke, varieert van 870 gram tot 1.980 kilogram. Zij werden allen in de couveuse ondergebracht. Hun toestand onmiddellijk na de bevalling was bevredigend, maar de geneesheren zeggen dat een uiteindelijke prognose slechts op een later tijdstip maar kan bepaald worden. Voor het gezin Huylebroeck-Smekens betekent deze geboorte van een vijfiing natuurlijk een hele verandering. Het gezin had nog geen kinderen. Gisteren wilde vader Huylebroeck nog geen kommentaar kwijt. Hij was trouwens ook haast niet te bereiken. Myriam Huylebroeck is een verpleegster die werkzaam is in het Onze Lieve Vrouw Ziekenhuis te Aalst en Pierre Huylebroeck is tewerk gesteld als opsteller. Vermelden we ook nog dat de zwangerschap van mevrouw Huylebroeck 33 weken bedroeg en dat zij al een tijdje geleden was opgenomen in het Akademisch Ziekenhuis, waar men de toestand van zeer nabij volgde. Het was immers de eerste keer dat in de materniteit van het Gentse Akademisch Ziekenhuis een vijfiing ter wereld werd gebracht. «Een echte schande» zo noemden een aantal buren de wijze waarop de problemen rond het olieopslagbedrijf Copal, gelegen in de Ninovestraat te Erembodegem-Terjoden de jongste tijd evolueerden. Met de uitverkiezing van drie laureaten voor de jaar- semble dat de oude muziek gekozen voor de laureaat lijkse persprijs hebben de leden van de Dendermondse in zijn oorspronkelijke van de sport. Iedere aan- Perskring voor een unicum gezorgd. Kende men de vorm doet herleven, mejuf- wezig lid van de Perskring voorbije zes jaar deze ondertussen fel begeerde onder- frouw De Cock die haar mocht in de eerste ron e scheiding toe aan een persoon of groep in de kategorie leven heeft gewijd aan het achter drie namen een stem socio-kultureel en sport, dan besloten de leden van de Rode Kruis en de dienst- uitbrengen. De drie met de Perskring dit jaar de Sportonderscheiding toe te kennen baarheid, Walter Brems, meeste stemmen werden aan zowel Pros Daman als aan Panters Baasrode. Zelfs na graficus en ontwerper van behouden voor een tweede herhaalde stembeurten leek het niet mogelijk enig onder- twee wondermooie postze- stembeurt. Uit de eerste scheid te maken. Vandaar het wijselijk besluit, de per- gels. de Sint-Ludgar- ronde kwamen Pros Da- sprijs 1981 voor de sport aan de beide kandidaten toe te diskring die al 60 jaar op man. Panters Baasrode en kennen. Op het socio-kulturele vlak bestond er geen een hoogstaande wijze kul- Mario Mertens naar voor. enkele twyfel omtrent de verkiezing van de Vlaamse Club tuurbrenger is in Grember- die in de tweede stemronde overeind was gebleven samen gen, en Alfons Lambrecht, met graficus Walter Brems en de Sint-Lutgardiskring uit de 85-jarige dichter-schil- Grembergen. der-kaligraaf. Gedurende bijna gans 1981 was het bedrijf in de aktualiteit geweest, o.a. ingevolge de ver zegeling van enorme illegale olietanks, die bij KB van 13.6.1980 geweigerd werden, en ingevolge de herrie die daarover ontstond tussen Bur gemeester D'haeseleer en Mi nister Marc Galle. In dit ver band blijft het plaatselijk ak- tiekomitee, aangesloten bij de Werkgroep Leefmilieu Aalst, zich vragen stellen over de effi ciënte verzegeling van de olie reservoirs. met een inhoud van nagenoeg 3 miljoen liters, die blijkbaar verder geëxploiteerd worden. In ieder geval is het Aktieko- mitee Copal van oordeel dat deze verzegeling onvoldoende garantie biedt voor de veilig heid van de buurt. Om deze reden werd dan ook op 24 november 1981 een brief ge stuurd naar direkteur-hoofd- ingenieur Rik Galle van de dienst openbare werken van de stad Aalst. Hierin werd ge vraagd een reeks overtredin gen tc komen verbaliseren en bouwkundig te verzegelen. vermits de eerste verzegeling gebeurde door het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling ingevolge het ontbreken van een exploitatievergunning. De olietanks werden immers niet alleen illegaal geëxploi teerd maar ook illegaal ge bouwd, waardoor de aangelan den natuurlijk aandringen of de afbraak van de reuzereser voirs. Ingenieur Galle deelde het aktiekomitee mee dat de stedebouwkundige zegels niet konden gelegd worden, omdat de bouwwerken reeds beëin digd zijn. Wel maakte hij pro- ces-verbaal op van de wets overtredingen. waarna het dossier overgemaakt werd aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen. Voor zover be kend werd dit dossier echter nog niet behandeld in het Schepencollege, zodat het ak tiekomitee zich de vraag stelt of het dossier opnieuw in één of andere lade opgeborgen werd. Oliedoorsijpeling Tot overrnoat van ramp werd op 30 en 31 december 1981 opnieuw een sterke stookolie- geur waargenomen in de tuin van een weduwe, die vlak naast het bedrijf woont. Bij nader toezicht bleek een be langrijke hoeveelheid stook olie door de scheidingsmuur gesijpeld te zijn. Deze feiten werden gesignaleerd aan de Aalsterse milieupolitie, die het zoveelste proces-verbaal op stelde tegen het bedrijf Copal en zelfs foto's nam van deze milieuschending. Deze oliesijpeling in aanpalen de tuinen gaat blijkbaar onge stoord verder, want afgelopen weekend kon de plaatselijke pers zich met eigen ogen over tuigen van de omvang en de gevolgen die de stookolie reeds veroorzaakten. Bomen en struiken sterven staande. De groenten in de moestuinen zijn totaal onbruikbaar voor menselijke konsumptie. Hon derden wormen liggen dood aan de oppervlakte, enz. Nochtans werd er op een pers- konferentie door Burgemees ter D'haeseleer op 8 oktober 1981 verklaard, dat dergelijke hinder voor de omwonenden zou verdwijnen, ingevolge de inkuiping van een aantal olie tanks, die vroeger door het vorige bestuur van Erembode- gem vergund waren geworden. De beweringen van dc Burge meester werden o.a. gebaseerd op een verslag van de heer Spitaels, hoofd van de ekono- mische dienst van de stad Aalst. Het aktiekomitee Copal is, gezien de gebeurtenissen, van oordeel dat er van de vol ledige inkuiping van de aanpa lende tanks weinig in huis is gekomen. Men meent dan ook dat de heer Spitaels opnieuw een kijkje zal moeten nemen «tenzij hij kan aantonen dat een ongekende aardoliebron aangeboord is in de tuin van de aanpalende buurvrouw» aldus letterlijk een woordvoerder van het aktiekomitee. Gezien de jongste gebeurtenis sen rond de olieopslagplaats Copal te Terjoden formuleert het aktiekomitee twee eisen. Ten eerste wil men dat onmid dellijk de nodige inkuipings- werken, voorzien voor de ver gunde reservoirs, worden ver beterd of aangepast. Ten tweede eist men dat zo vlug mogelijk een aanvang ge nomen wordt met de ontman teling van de bij Koninklijk Besluit geweigerde olieopslag tanks. VEHE Felle strijd In de tweede ronde moet men voor verkozen te zijn beschikken over een twee derde meerderheid. Noch Nadat het reglement was Panters noch Daman, noch het socio-kulturele diende Ondpr het voorzitter men te kiezen tussen de voorgelezen en de wijze Mertens behaalden die schap van haar president Vlaamse klub die al 15 jaar van stemmen nog eens A. Block vergaderde de onafgebroken het Interpro- werd toegehcht, kon men «glement werdjoegepart - 6 - vinciaal Kwistornooi orga- overgaan tot de uiteindelij- en men naar een aerae Dendermondse Perskring om de jaarlijkse persprij- niseert- zen toe te kennen. Vooraf werden nog eens zeer in het kort de voorgedragen kan didaten in herinnering ge bracht. Voor de sport wa ren dat Pros Daman, de 80- jarige duivenkampioen die in het Dendermondse en ook daarbuiten een leven de legende is, Adec Volley bal omwille van de behaal de prestaties met de jonge ren. de Dendermondse Zwemvereniging die kan bogen op enkele vooraan staande zwemmers. Mare Nobels, die Belgisch kam pioen karate werd bij de politie, de Dendermondse Ijsberen die op hun gebied in ons land hoog aanzien kennen, de Panters basket balclub uit Baasrode die 20 jaar bestaat en tenslotte Wario Mertens, de doel man van Avanti Lebbeke en van de nationale hand- balploeg. Op het vlak van Pandora, het en- ke verkiezing. Eerst werd stemronde ging. Voor deze een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vesl 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Priji voor los nummer 28 F Jaarab. 1 260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER Mercatorstede in feest, zaterdag Eeuwelingen, die moest je in 't Land van Waas de jongste jaren bij voorkeur in Lokeren en omgeving, in Stekene of Beveren zoeken. Ken je ze nog? Alice Verleysen, Mathilde Callebaut, Hector Ponnet uit Lokeren, Maria De Kerpel van Eksaarde, Charel Cruyplandt en Anna Van Remoortel uit StekeneKamiel De Bock van Waasmunster en Camiel Michiels uit het Belseelse rustoord; Vrasense Cordula Thoen en Clementina Bosman uit Beveren; Alfons Van Daele uit Moerbeke. En dan vergeten we er wellicht nóg. Vreemd toch dat het al een hele poos geleden is dat men aan de Wase Scheldekant nog mocht jubelen om een honderdjarige. Dinsdag jl. was het zover in Rupelmonde. Domien Van Hoyweghen werd gevierd in het rustoord Mercator. En morgen zaterdag viert men wéér feest, jong en oud trekken stoetsgewijs door het Scheldestadjc Domien Van Hoyweghen werkte tot aan zijn op pensioenstelling bij de CNR-scheepswerf in Rupelmonde, tevoren was hij metserdiender en schipper. Héél de Scheldekant viert mee, want Domien Van Hoyweghen werd in Steendorp geboren. Het is van 1949 geleden dat Rupelmonde nog een honderdjarige mocht vieren, toen was óók een Van Hoyweghen (Philomena heette ze) aan de eer. (foto dw) derde ronde viel de kandi- grootste belang dat de pers daat met de minste stem- met ons meewerkt. Want men behaald in de tweede een kwistornooi organise- ronde af. Dat was Mario ren is nu eenmaal geen lac- Mertens. Bleven dus nog hertje en de bekendheid over Panters Baasrode en van het tornooi hangt sterk Pros Daman. De derde af van de kommentaren in stembeurt leverde beide de kranten en weekbla- kandidaten evenveel stem- den,» aldus een gelukkige men op en in de vierde Gust die natuurlijk de le- ronde stond men geen stap den van de Perskring op verder, want weer was het een stevig glas trakteerde stemmenaantal gelijk, en ze meteen uitnodigde Toen werd besloten nog om op 27 maart deel te eens de kandidatuur van de nemen aan de finaledag kandidaten door te nemen, van het Interprovinciaal De vijfde stembeurt zou Kwistornooi. dus beslissend zijn. Het Wat later kwam Pros Da- werd evenwel een maat man binnen. Bezadigder voor niets, want ook nu misschien, maar ook geluk- bleef het stemmenaantal kig. Voor hem was de ver gelijk. Wijselijk besloot kiezing nog meer dan een men dan de prijs voor de verrassing, al kan je een sport aan de beide kandida- man van 80 met nog weinig ten toe te kennen. dingen echt verrassen. Pros Wat de toekenning van bleef bij dat alles echter de socio-kulturele prijs be- kalm alsof hij het ergste trof, daar had men minder nog moest verwerken de stembeurten nodig. Uit de komende dagen. «De Per- eerste ronde bleven de sprijs is natuurlijk een hele Vlaamse Club, Walter grote pluim op mijn hoed» Brems en de Sint-Lutgar- aldus een lachende Pros die diskring over. In de tweede daar verder heel weinig stembeurt behaalde de kommentaar op wist te ge ven. Dat was echter niet nodig, want het geluk stond zo op zijn gezicht te lezen. Van Panters Baasrode kre gen we niemand te zien. Een vrijdagavond en dan nog in de late uurtjes is natuurlijk een niet zo be vorderlijk tijdstip voor Vlaamse Club twee derde van de stemmen en daar mee was de laureaat al da delijk bekend. Tevredenheid alom Enkele minuten nadat de laureaten op de hoogte wa ren gebracht van hun uit verkiezing, kwamen zij in sportmannen. Naderhand het lokaal van de Dender- vertelde de heer Veyt ons mondse Persclub ook dat het een biezonder ge- langs. Gust De Ridder van noegen was deze prijs in de Vlaamse Club, die als ontvangst te mogen nemen: eerste arriveerde, kon zijn «Het is toch een erkenning geluk niet kwijt. Hij werd en het feit dat de prijs door langs alle kanten met deze de persjongens wordt toe uitverkiezing gefeliciteerd. «Het is een komplete ver rassing, maar toch een hele eer», aldus Gust in zijn eer ste kommentaar. Toen het allemaal zo een beetje be zonken was beschouwde hij de verkiezing tot laureaat van de Dendermondse Per sprijs als een bekroning van vijftien jaar hard werken, maar ook als een uiting van de goede relaties die de Vlaamse Club steeds met de pers heeft gehad. «Voor ons is het trouwens van het gekend, houdt ook in dat wij met hen zeer goede re laties hebben. De toeken ning doet ook deugd aan het hart en brengt tot uiting dat we in ons streven niet alleen waren. Ook voor de spelers zal het een stimu lans inhouden. Het zijn nog allemaal jonge kerels en die zullen nu wel extra ge motiveerd zijn. Temeer omdat we een goede kans Lees door blz. 5 Vakantie is er tijdens het voorbije jaar voor de Dendermondse politie- en rijkswachtdiensten niet dikwijls bijgeweest. Vooral de rijkswacht heeft met personeelsgebrek af te rekenen, terwijl de politie een deel van haar manschappen moet afstaan om dienst te doen op de rechtbank. Ondertussen moe ten veel mensen ingeschakeld worden om het ver keer te regelen, moeten er allerlei vaststellingen gedaan worden van ongevallen en misdrijven, zijn er permanent mobiele ploegen op de baan en wordt er ook nog opsporingswerk verricht. De handen meer dan vol dus. Telefoontjes komen er ook binnen en een belang rijk deel ervan staan in betrekking tot diefstallen die in de streek worden gesignaleerd. Het aantal is zelfs verdubbeld tegenover verleden jaar zodat men stilaan van een echte plaag kan spreken. De dief stallen die meestal gepaard gaan met inbraak lijken het werk van gespecialiseerde benden. Een eerste bende richt zich vooral naar inbraken in huizen of winkels met aluminium-deuren. Reeds een hele tijd kennen we dit verschijnsel maar tijdens het voorbije jaar zou het hand om hand zijn toegenomen. Vooral de Brusselsesteenweg tussen Dendermonde en Opwijk is een geliefkoosd operatiegebied, nadat vroeger het Dendermondse stadscentrum onveilig werd gemaakt. Vele eigenaars van huizen met alu- deuren hebben een veiligheidsinstallatie laten aan brengen of hebben hun toegang versterkt met een tweede of zelfs derde slot of beveiliging. Anderzijds is een gespecialiseerde bende bezig sommige grootwarenhuizen of discounts systema tisch leeg te halen. De inbrekers werken steeds op dezelfde manier en meestal zijn dezelfde produkten hun doel. Minder beveiligde discounts, die af en toe een eindje van de openbare weg liggen of omgeven zijn door grote parking, vormen inderdaad een gemakkelijke prooi. Autodiefstallen worden niet veel vastgesteld, maar wel was het opvallend hoeveel er in 1980 uit geparkeerde wagens werd gehaald, vooral radiocas settes en CB-materiaal. Deze plaag lijkt nu wat gemilderd. Men veronderstelt dat deze golf van diefstallen een teken is van de verslechterende tijd. In krisisperio- den schijnt dergelijke kriminaliteit steeds toe te nemen. Ook tekenend is de aangroei van het aantal zelfmoorden. Hoewel er rond deze meestal pijnlijke voorvallen weinig ruchtbaarheid wordt gegeven is bekend dat vooral jongere mensen meer en meer de neiging hebben om een einde aan hun leven te maken Het is vooral in de streek van Lokeren en Berlare dat er zelfmoorden worden vastgesteld. (mdb)

De Voorpost | 1982 | | pagina 1