osée Lanoye-Verbeke: |«Theater is groepswerk» FA\ ►V Wordt 1982 Grapheus-jaar? Jij het jubileum van een Sint-Niklase aktrice Josée akteerde in... Poppentheater Jozef Van den Berg in Beveren Toneel Paard en ruiter in Sint-Niklaas De Dendermondse Schilderschool Een kunsthistorische benadering De Voorpost - 5.2.1982 - 23 Het is niet zo eenvoudig om met mevrouw uoye een doordeweeks gesprekje te organi- leren. Niet omdat Josée Verbeke er iets op sgen heeft. Helemaal niet. Maar er zijn de eroepsbezigheden in de slagerij, er zijn de huishoudelijke beslommeringen en er is daar- st ja, wat dacht je? het amateurto neel. Momenteel zijn er opvoeringen met de "iVT-keurgroep en draaien de herhalingen or «De appels van Eva» bij de Kon. To neelkring Sint-Genesius op volle toeren. Ver- nits het om haar hobby gaat wordt er door Jjoséeke tijd gemaakt. Tussen de winkelbel, ten te plegen wasje (<«'t is toch wel juist mijn «rasweek zeker!»), een telefonische bestelling, en kulinaire aangelegenheid en een repetitie- eurt door kan het nog net voor een vraagge- prekje. Merci, Josée, we zullen stipt zijn. "onderdag 28 januari. 14 uur. «Begin me nu niet te vragen waarom ik die jaar ga vieren, hé! Eigenlijk was ik er zo lerg niet voor te vinden. Als ik voor die gele enheid eens een rol mocht spelen in een stuk at ik zelf mocht kiezen dan was het voor mij 1 lang genoeg. Maar ja, je weet hoe dat gaat. Tijn voorzitter zei: Josée, het ene niet zonder het andere. «De Appels van Eva» en de viering f géén van beide. En zodoende...» Veertig jaar da's niet niks. een verschillende manier We moeten terug naar van werken. Zo'n beetje p940-41. hun eigen systeem én bij - Naar «'t Leven begint» het monteren én bij het jnet de rol van Fritzi Falk. overbrengen van hun in- meesters», «De Strop», «Ons stadje», «Pas op dat je geen woord zegt», «Het ge zin van Paemel». Nooit iets met de baard ge speeld? Nee, dat mag ik niet zeggen. Een kleine rol was me net zo lief als een grote brok. Als ik er maar bij was. Dat was voor mij al meer dan goed. Dat is trou wens nog altijd zo. «De Appels van Eva». Waarom? 'k Zal proberen een lang verhaal kort te maken. De medewerkers van de keur- groep AKVT Oost-Vlaande ren waren samen op een herhaling of een vergade ring 'k weet het zo nauw niet en Carlos Van Lanckere vroeg me: «Hé- wel, hoe zit het, wat gaat ge spelen voor Uwe Jubileum viering?» Tot op dat ogen blik had ik nog niets gevon den dat me eigenlijk aan stond. Ik zei. «Carlos, jon gen, 'k weet het nog altijd niet!» Leo Vertongen repli keerde: «Ik heb wel een goed stuk. Het werd spe ciaal geschreven voor een jubilerende aktrice. Het heet «De Appels van Eva». Je moet het eens doorle- rSafe met Orphelia». Werner Meganck en Josée Lanoye-Verbeke. Aaar in feite begon ik met zichten, 't Is gewoon een zen». Leo bezorgde me de schooltoneel» in 1938. Ik kwestie van je aan te passen brochure. Ik las het toneel toen 16. In 't Frans nog aan de werkwijze van de werk, en ik moest geen fel. en dat rolletje moest ik regisseur. Eén zaak is ze- twee keer meer nadenken, lan ndg met een Engels ker: van iedere regisseur Dat was het. iksent spreken! En zo was leer je wat. Een bepaalde Vandaar de regie van Leo e wagen vertrokken. Er voorkeur? Nee, ik geloof Vertongen? ajn er een heel pak het niet. T Laten we zeggen dat |6VO Je verleende aan heel wat naast M"*1 zowat hebt vanzelfsprekend stukken je medewerking. neerdere reg-isseure m»- Welke stukken staan bo- inifiatlof wan Tlo Cirri CXTol smaakt. Een bepaalde venaan je herinnerings- illltlU/tlUi Vdli UC ÖJpiCgCI oorkeur? lijstje? Och, dat is moeilijk te «Het Chineese Land- gen. Ze hebben allemaal huis», «De knecht van twee de huisregisseur bij Sint- Genesius men er toch naar streefde om wat meer varia tie in het regie-gedoe te brengen. Ik vroeg natuur lijk eerst aan de voorzitter of er geen bezwaren waren tegen het feit dat ik Leo zou vragen de regie te doen. Geen bezwaar. Dus Leo Ver tongen. Toneel is a.h.w. een stuk van je leven. Welk stuk pre cies. Wat betekent het voor je Toneel is precies dat deel in mijn leven dat be slag legt op zowat al mijn vrije tijd, of laten we zeg gen op de tijd die ik voor het toneel kan vrijmaken. Dat wil dan ook zeggen dat cinema, koffïeklets, café en tv géén aandacht kunnen krijgen. Toneel is voor mij een vorm van isolement, van eruit zijn, van alles aan de kant kunnen zetten, even weg van de zorgen en de eventuele moeilijkheden, eens een paar uurtjes in een ander vel kunnen kruipen en er ontspannen weer uit stappen. En echt... ik heb dan ook het gevoel dat ik die «andere» ben. In «De Appels van Eva» zitten er zo zeven «anderen», want het zijn in feite zeven te spelen rollen binnen hetzelfde stuk. Vroeger (dertig, veertig jaar geleden) en nu. Verge lijkbaar? Oh nee! Er is een he melsbreed verschil. Er is vooreerst de evolutie bin nen het theater, de stijl, de techniek, enz. Er is vooral het publiek dat echt veelei send is geworden. En het is precies dat pubhek dat een zo belangrijke, zoniet dé be langrijkste, schakel is voor het amateurtheater We moéten het. ons pubhek in ere houden. Er zijn bijna geen toeschouwers meer die nog komen om de to neelkring «te steunen». Na tuurlijk bhjven de vaste «klanten», de sympathisan ten. Gelukkig maar. Maar het grootste deel van de be langstellenden wil waar voor zijn geld. Een produk- tie moet af zijn! Er zijn jam mer genoeg de financiële beperkingen, maar daar gaan we het niet over heb ben. Da's een straatje zon der einde. Liefhebberskringen schie ten de jongste jaren als pad destoelen uit de grond. Ja. En je zit waarschijn lijk wat gewrongen met de soms wat magere kwaliteit? Zelfs als je rekening houdt met de beperkte middelen op het gebied van hcht, de- kor en scènemogehjkhe- den... Wel ik ga ervan uit dat alle toneelgezelschap pen hun uiterste best doen. En precies om de moed die wordt opgebracht om in dikwijls zeer moeilijke om standigheden toch te pres teren, moeten we hen aan moedigen. Ze moeten hun kans krijgen en de tijd om te groeien. Je weet immers nooit bij voorbaat wat er aan voorbeeldig talent te voorschijn zal komen. Het grote gevaar is echter dat men ter plaatse blijft trap pelen, dat er geen vooruit gang merkbaar is, dat er niet wordt gestreefd naar een hoger peil. Ik weet het Uit «De knecht van twee meesters». Josée met als tegenspe ler Willy Verbreyt. Inmiddels staat een jonge dame een beetje ongeduldig te wachten op Joséeke. De winkelbel kent geen rust pauze. Echtgenoot Roger krijgt het verschrikkelijk druk. «'t Is hier gedaan hoor, ventje! Ik ben er zo Roger». En wij zijn zó weg, Josée. Dank je, proficiat. En veel sukses. Dag, Ro ger! Dat drank8ke was niet Josée Verbeke in «Met dertien aan tafel». wel, met katoen kan je geen wollen trui breien. Maar toch... Gelukkig stellen we vast dat «de jeugd» het toneel- beoefenen makkelijker schijnt te ontdekken. Wat zou je aan de jonge toneel spelers en speelsters als raad kunnen meegeven? Dat ze in de eerste plaats moeten aanvaarden dat de regisseur heer en meester is. Ze moeten strengheid kunnen aanvaarden en een grote bereidheid tot leren aan de dag leggen. Ze moe ten geduld leren opbren gen. Laten we het kort stel len: stiptheid, verdraag zaamheid, kameraadschap en een perfekte rolkennis. Theater is immers groeps werk! In dat laatste woord zit in feite alles. Opvoeringen van «De Ap pels van Eva» in de Sint- Niklase stadsschouwburg- op zaterdag 13, zondag 14 en maandag (jubileumvoor stelling) 15 februari e.k. Kaarten 140 fr. bij de leden van de Koninklijke To neelkring Sint-Genesius- Sint-Niklaas en in de stads schouwburg. Willy DE GREEF Juist geteld vijf eeuwen terug zag Cornells De Schryver, huma- werd hij samen met enkele nist en neo-latijns dichter, vriend van Erasmus en de man die te anderen naar Brussel overge- Antwerpen Plantjjn hielp bij het opzetten van een kleine boeken- bracht en er gevangen gezet, winkel en een tijdgenoot was van de aardrijkskundige Ortelius en Het eropvolgend jaar werd hij de historiograaf Guiccardini, te Aalst het levenslicht. aan ketterij schuldig gevonden Meer bekend is hij onder de Te dien tijde drongen echter samen met een onderwijzer veriatijnste naam Scribonius of de Lutherse denkbeelden door u'f het Brabantse werd hij ver onder de vergriekste Gra- in de stad Antwerpen en ze plicht zijn dwaling in 't open- pheus. Zijn grafschrift, door begeesterden Grapheus die er baar, op de Grote Markt te hem zelf vervaardigd, draagt niet kon aan weerstaan. Zoals Brussel, te herroepen. Hij trouwens de dubbele naam ten andere ook zijn vriend diende er zelfs een door hem Scribonius-Grapheus. Erasmus die de gebreken van geschreven brief in het vuur te Zijn humaniora volgde hij te de geestelijkheid hekelde en werpen. Antwerpen doch na deze stu- voor de hervorming van de Daarna werd hij naar Antwer- diën kwam hij terug naar zijn kerk in haar oorspronkelijke pen overgebracht waar hij in Aalsterse geboortestad waar zuiverheid ijverde. de O-L.V Katedraal in aan- hij in 1515 huwde met Adriana Deze geloofsafval kostte hem wezigheid van de Keizer en Philips. echter zijn ambt als geheim- van Inquisiteurs zijn dwalingen In 1520 was hij echter reeds schrijver te Antwerpen. De andermaal moest herroepen, terug in de Sinjorenstad waar uitgave van zijn boek «de Kris- Zijn goederen werden ver hij het ambt van geheimschrij- telijkc Vrijheid» was daar niet beurd verklaard, hij werd ver ver. griffier ofte stadssekreta- vreemd aan. bannen en verplicht tot het ris vervulde. Op last van Keizer Karei V dragen van «een cleet van voor Josée Lanoye-Verbeke speelde. Fritzi Falk in «Als 't Leven begint» (1940), Geertje in Robbedoes (40), Bertha in «Drie keer levenslang» (41), De Ajah in «Het Chineese landhuis» (41), Eleonora Aguszie in «30 Liefde» (41), Lize in «Papa gaf permissie», ze speelde in «De Leeuw van Vlaanderen», Julie in Floremieke (51), Bella Hedley in «Miss Ba» (41), herneming in 1951, Jacqueline Kuypers in «Kink in de kabel» (51), Zoete Bette in «Arteveldes val» (51), Femande in «Tovaritsj» (51), Jane Barber in «Des duivels prentenboek» (52), Henriette in «Freuleken» (52). Isabelle in «De laatste 5 minuten» (53). Therese in «Doden die niet sterven» (54), ze speelde in «Nu nog» (een wagenspel), in «Schoppen aas» (55), Sme- raldine in «De knecht van twee meesters», Alice in •George en Margret» (56). Anna Vincent in «Van avond 10.48 u.» (56), Niti in «Sonna» (56) - prijs bes te vertolkster, Angeline in «Het derde woord» (57), Zuster Monica in «De fluwelen handschoen» (57), Mad. Renisol in «De President» (58), M. Debenham in «De Strop» (59) - prijs beste vertolkster, ze speelde ook in «De gevaarlijke bocht» (59), in «Sloep zonder Visser» (62), in «De gecroonde leerse» (78). «Niets dan de waarheid» als Claire Wilson (1961) «Fientje Beulemans» als Carolien ('62) «De Wonderdoktoor» als lste Dove ('62) «Safe met Ophelia» als Vera Holsey ('63) «Diep in de Bornput» als Mercia ('63) «Achter de schermen» als Marian Gray ('64) «De Zaak A.D.^als Moeder ('65) «Boeven en Madeliefjes» als Miss Van Loon ('65) «Blaffen tegen de maan» als Laura ('65) «De Overkant» als Susan ('66) «Ping zei de klok» als Alice ('67) «De score is blank» als Schoonmama ('67) «Zo is Vader» als Clarence ('67) «Bonaventura» als Moeder Overste ('67) «De Kamer waarin wij leven» als Miss Helen Browne ('68) «Moordkompositie» als Gerd Volckers ('69) «Mijn zonen allemaal» als Sue ('69) «Huwelijksakte» als Rose Hooper ('70) «Het feestvarken» als Weduwe Jacobs ('70) «Het Gezag» als Rechter I ('70) «Oscar» als Germaine Barnier ('71) «Verjaardagsfeest» als Meg ('72) «Wat doe jij hier?» als Clorilda Laurence ('72) «De Gieren» als Leonie ('73) «Een harlekijn voor Flip» als Andrea ('73) «Het Gezin van Paemel» als Moeder van Paemel ('74) «Ons Stadje» als Mrs Gibb ('74) «Orpheus daalt af» als Vee Talbott ('75) «Een geur van Honig» als Helen ('76) «De Muizeval» als Mrs Boyle ('77) «Herkules en de Stal van Augias» als Parlementslid (figuratie) ('77) «Pas op dat je geen woord zegt» als Mevrouw Blok ('79) «Baby Hamilton» als Sarah Mooreside ('80) «Fascinerend en intrigerend», «een onbeschrijflijk teder mens», «onovertroffen theater», «beter dan de Rus Obrasztsov met zijn nochtans ongelooflijke technische perfektie», een absoluut unieke ervaring, wees er in godsnaam bij... en ga zo maar door. Zelden waren de kritici het zo eens als na het zien van Jozef Van Den Bergs nieuwe kreatie: «Moeke en de dwaas». Jozef is een Nederlander en oude vriend van Appeloog speelt poppentheater: maar heeft dringend hulp nodig, vergeet alvast alles wat dit Voor dit stuk kreeg Van Den in je oproept. Er is géén kast Berg de Hans Snoekprijs, de waarachter de speler zich hoogste onderscheiding verbergt, het is niet voor voor kindertheater in Neder- kinderen bestemd (daar is land, dit nadat de jury méér een aparte voorstelling dan honderd deelnemers voor), het is zeker geen aan het werk had gezien. minderwaardig «speelgoed-toneel». soort Voor de voorstelling Voor Beveren dient evenwel di- Van Den Berg zijn poppen rekt vermeld dat de zaal nu geen dode dingen, geen reeds volledig is uitver- virtuoze bewegingsspelle tjes, het zijn levende wezen, hij luistert naar ze, laat ze uitpraten, knuffelt ze, leeft en slaapt ermee.een open baring! Jozef Van Den Berg: poët, speler met de poppen, akteur naast zijn poppen, teder mans, spul- lenbaas, marskramer, ma giër... je mag het eigenlijk niet missen. Deze man is op uitnodiging van De Spiegel, het socio- kutureel centrum uit de Stationsstraat in Beveren, te gast in het Gildenhuis op 5 februari. In de nochtans drukke programmatie van De Spiegel is Van Den Berg misschien wel het beste wat we ooit aangeboden kre gen. Van Den Berg brengt twee voorstellingen. In de namiddag is er een kinder voorstelling (6-12 jaar): «Bericht van éénoog». Kort even de inhoud: Appeloog, de tovenaar, wordt drin gend weggeroepen voor een belangrijke bijeenkomst met de andere tovenaars. Hij vraagt een kind uit de zaal zijn plaats in te nemen terwijl hij weg is. Deze nieuwe kleine tovenaar krijgt al vlug werk, want een kocht. 's Avonds is er dan «Moeke en de dwaas», een stuk dat uitsluitend voor volwasse nen bedoeld is. Het kwam tot stand in het kader van het Holland Festival 1980 en lokte de hierboven geciteer de perskommentaren uit. Jozef tracht hierin zijn op gedane ervaringen en in drukken van de laatste jaren samen te vatten. Centraal staat de Elckerlyc-achtige tocht die de jongeman Jozef moet ondernemen naar de dood. Een stuk dat niet makkelijk na te vertellen is, maar dat evolueert van uitgelaten vrolijkheid vóór de pauze naar ingetogen stilte nadien, en dat de toeschouwers twee-en-een uur gefascineerd in de ban houdt. draagt 160 fr. aan de zaal. Poppentheater Jozef Van Voor reservatie: De Spiegel Den Bergh dus, vrijdag 5 vzw, Stationsstraat 28, 2750 februari in het Gildenhuis te Beveren Telefonisch: 031- Beveren. De inkom be- 75.44.84. Mariette Teugels ontwierp «De Lopers» die thans aan het Sint-Niklase Stationsplein rondrennen. En Sint-Niklazenaar Jan Calmeyn maakte «Paard en ruiter», een beeld dat eventueel aan het Kardinaal Mercierplein zou worden ingeplant. Initiatiefnemer tot deze voorbeeldige aktie is de vzw Kunst in de Stad. Met kunstenaar Jan Calmeyn hebben we één dezer dagen een interview, u leest dat volgende week in De Voorpost. Op 21 maart verschijnt het unieke boek over «De Dendermondse Schilderschool» uitgegeven naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van de Ronde Tafel 57 Dendermonde. Dit kunstboek werd samengesteld door Jean-Pierre De Bruyn, leraar kunstgeschiedenis aan de Kunstakademies van Dendermonde, Hamme en Sint-Niklaas. Het boek wordt uitgegeven op een formaat 24X30 cm, gebonden met gecartonneerde omslag en zal 320 bladzijden bevatten, gedrukt op houtvrij machinegestreken kunstdrukpapier. Het zal minstens 300 reprodukties bevatten, waarvan een 30-tal in kleuren. De meest representatieve kunstwerken, vooral uit privé-bezit werden hiervoor geselekteerd. Men kan op dit boek voorintekenen door het invullen van onderstaand intekenformulier. Inschrijvingsformulier Ondergetekende Adres tekent in op het kunstboek «De Dendermondse Schilderschool - Een kunsthistorische benadering» aan voorintekenprijs: ex. aan voorintekenprijs 1.400 F ex. genummerd luxe-exemplaar 1.750 F ex. meervoudige aankoop aan 1.250 F per exempl Verzendingskosten: ÏOOF per exemplaar en stort de som van F op rekening nr. 293-7374556-89 bij de Generale Bankmaatschappij De bestelde exemplaren kunnen vanaf 21 maart worden afgehaald ter gelegenheid van de retrospectieve tentoonstelling in Galerij Het Pand, Oude Vest te Dendermonde van 13 maart tot 5 april 1982. De niet afgehaalde boeken zullen automatisch aan de intekenaars worden toege stuurd tegen betaling van de voorziene verzendingskosten Dit intekenformulier dient teruggestuurd naar volgend adres: Meester Luc Steyaert, Leopold H laan 5 bus 6 te 9330 Dendermonde. en van achter geteekent». Wegens de herroepingen kreeg hij echter verzachting van zijn straf en na enkele jaren kon hij terugkeren naar Antwerpen. Hij «instrueerde» er de kinde ren van Jan Veseleer en was «gesworen examinateur van den ghetuygen». In 1539 werd hij daarenboven opnieuw als stadssekretaris aangesteld en bleef zulks tot bij zijn dood in 1558. Grapheus had niet alleen een knappe pen maar had tevens allerhande kwaliteiten: gees tesgaven, sterkte in de beproe ving, godsvrucht en patrio tisme. Niettegenstaande zijn taak hem veel werk bezorgde werd hij vele talen machtig, toonde alom zijn welsprekendheid, bestudeerde de oudheid en werd een volmaakt toonkundi ge. Schrijven, vooral dichtwer ken, bleef echter zijn voorlief- _de bewaren. Alhoewel Erasmus niet zo hoog opliep met de poëzie van Grapheus, Hoffman Pcerkamp zijn gedichten beknibbelde en Hoeufft en Reiffenberg er niets bizonder in zagen genoot hij toch als dichter een grote (vermaardheid. Hij schreef een dertigtal boeken, allen in 't Latijn. Van sommige ver scheen ook een vertaling in 't Nederlands en in 't Frans. Van zijn gedichten zijn ten andere nog sporen te vinden in wer ken van Thomas Morus. De «bekering» van Grapheus, bleek geen ijdel woord te zijn geweest. Toen de Anabaptis ten in 1534 de stad Munster bezetten, er de roomsen ver jaagden en kleermaker Jan Bocholt uit Leiden de bis schopsstad Munster die ze nu «Jerusalem» noemden liet be heersen vatte Grapheus de pen en schreef tegen hen die het gift van de ketterij trachtten te verspreiden zijn «Monstrum Anabaptisticum, rei Christia- nae pemicies». Verder liet hij een boek verschijnen over de plichten van de kristen vorst en magistraat en een aantal leer stellingen om de godsdienst hand aan hand te laten gaan met de staatkunde. Toen Keizer Karei in de Ne derlanden terugkeerde was het Grapheus die de tekst van de rede opstelde. In 1556 overleed zijn echtge note en twee jaar later volgde hij haar in üet graf. In de O.L.V.-kerk te Antwerpen werd hem een marmeren graf naald opgericht, rechtover het altaar van St.-Kristoffel waar zijn dame rustte. Zijn broeder Cypriaan-Corne- lis De Schrijver schreef een bundel «Poëmata» en zijn zoon Jan was de drukker van de vele boeken. Hij verliet daarna «de wereld» en trok te Aalst binnen in het klooster van de Wilhelmieten. Alexander, een andere zoon, was eveneens een dichter en werd ook stadssekretaris. Aan hem worden o.a. 30 treurspe len toegeschreven. Krijgt Aalstenaar Grapheus, die o.m. een boek schreef over «het onderzoek tegen Gra pheus in een benauwende ker ker dat niet zonder dat er tra nen vloeien verliep» te Aalst in de 500e verjaardag van zijn geboorte in onze stad enige" belangstelling? LH

De Voorpost | 1982 | | pagina 23