«De 150 dagen van Boel»: analyse van het Boelkonflikt door Miel Dullaert (KP) Is groot Sint-Niklaas rijp voor twee lokale radio's? Twaalf ploegen in finale van het Appels Kwistornooi In het spoor van Mare Sleen... Postume hulde voor Kamiel Walgraef te Erembodegem Hugo Aerts Hulpsignaal uit Lokerse Kopkapelwijk Ongeval in kerncentrale Doel? De Voorpost - 5.2.1982 - 3 Het jongste Boelkonflikt blijft boeken baren. Na «Tien jaar boel bij Boelwerf» van afgevaardigde-beheerder Victor Nelen en «Stakersdagboek» van Karei Heirbaut (één der 128 afgedankten) werd vorige week de brochure «De 150 dagen van Boel» aan de pers voorgesteld. Geflankeerd door Jef Turf, voorzitter van de Vlaamse KP, en Dirk Vonckx, federaal KP-sekretaris, gaf auteur Miel Dullaert nadere toelichtingen bij dit werkje, dat het jongste Boelkonflikt benadert, gezien door de bril van de Kommunistische Party, meer bepaald deze van een jour nalist (De Rode Vaan), die een belangrijk deel van de .gebeurtenissen ter plekke meemaakte. «De 150 dagen van ilio Boel» geeft de KP-visie op een sobere, waardige wijze weer, is overzichtelijk gestruktureerd en is door zijn bevattelijkheid in formulering en ontleding leesbaar voor alle lagen van de bevolking. De weergave van feiten en gegevens wordt uiteraard doorsijpeld door de KP- visie, die echter niet agressief of pedant wordt geformu leerd, wat de leesbaarheid èn de geloofwaardigheid van de brochure ten goede komt. Deze niet-pamflettaire benade ring is daardoor meer dan een louter propagandistische reflex. Het is qua analyse en interpretatie interessant leesvoer, dat vanzelfsprekend alnaargelang van de ideolo gische stellingname zal beaamd of verworpen worden. Het blijft niettemin een interessant dokument. gin- Na een voorwoord vangt de auteur aan met een schets van de internationale en nationale toestand in de scheepsbouw- sektor. Ook een (korte) histo riek van de Boelwerf en de financiële bindingen van Boel met andere bedrijven wordt apart behandeld, evenals een aantal faktoren die hebben meegespeeld in het konflikt. Miel Dullaert citeert in dit ver band de onderaannemingen, de uitbouw van de personeels dienst, de oprichting van de dienst Informatie en Kommu- nikatic (met weekblad «De Zaat») en een werkgroep van het lager kader die het arbeids reglement moest onderzoeken. Aansluitend daarbij spreekt de auteur, zich baserend op de kostprijsstijgingen van grond stoffen, het patronale argu ment van de hoge loonkosten tegen. Een zeer interessant hoofdstuk dit waarin Miel Dullaert peilt naar de oorzaken van de strijdbaarheid van de Boelar beiders Hij vermeldt: de gro tere bcroepsfierheid en zelfze kerheid («zij zien hun arbeids- resulialen evolueren vanaf de grondstoffen, de tekenplank tot "°eg aan de feestelijke tewaterla ting»), het niet gemakkelijke werk en de hoge stielkennis, het winstgevende karakter van het bedrijf, de sterkte van het gemeenschappelijk vakbonds front (waarbij in de praktijk het verschil tussen ACV, ABVV en ACLVB zo goed als onbestaande is), de hoge loyauteit en eendracht, de re latief jonge leeftijd van de ar beiders. «het sociaal-kultureel weefsel» (zang, toneel, en het feit dat «het leidend mili- tantenkader verder gaat dan een eng bedrijfsgebonden visie op de syndikale strijd». Aan sluitend daarbij schrijft de au teur ook «Het voluntaristisch element in de strijd van de Boelwerkers weegt sterk door. Steunend op een aantal basisin zichten èn hun konkrete erva ring zien zij de arbeidersbewe ging als een aktieve deelnemer aan het historisch proces Deze opstelling doorbreekt een ver- hacj. stikkend determinisme in de ar- Valst beidersbewegtng. een zich on- 30U- dergeschikt maken aan objek- tieve ekonomische en politieke omstandigheden. Onmiddellijk hieraan vastknopend kan men bij het einde van de staking èn de resultaten van die strijd zich afvragen of de Boelarbeiders, na hun aktie van 22 weken, niet gebotst zijn op de grenzen van hun voluntarisme? Wat vriend en tegenstander verbaasde was de hardnekkigheid waarmee de staking gevoerd werd. De Boel werkers hebben zich, doorheen een ver doorgevoerde vak- bondsdemokratie, een eigen identiteit verworven. Zij heb ben sinds jaren een positief beeld van zichzelf opgebouwd, waardoor hun optreden en ak- tievormen niet enkel een zich afzetten meer is tegenover de vijand, het patronaat, maar ook de positieve uitdrukking is geworden van hun eigen rol in de emancipatie van de Vlaamse arbeidersklasse. Zij hebben in hun 22 weken durende staking de begrippen terug inhoud ge geven die vaak gebruikt en daardoor ook vervlakt en uitge hold worden, zoals strijdsyndi- kahsme, strijd tegen de werk loosheid, de strijd voor een al ternatief besparingsplan, het werk verdelenEinde citaat. Nadat de auteur het plan De Wulf heeft gelaakt («In dit voorstel zitten gaten zo groot als in een bol kaas») analyseert hij de rol van de politiek, de partijen en de politici in dit konflikt Hij betoogt dat dc syndikale strijd een politiek verlengstuk moet hebben en situeert de strijd in een sociaal- politieke kontckst, maar toch is het tijdens de staking nooit gekomen tol een politieke dynamiek aangepast aan de grote inzet van de syndikale strijd». Als oorzaken daarvan citeert hij de enge partijpolitie ke instelling («de verkozenen van de arbeiders kunnen geen twee heren dienen de verzuch tingen van de Boelarbeiders en de regeringspolitiek die met handen en voeten gebonden is aan de geldmachten en o.l.v. Eyskens een anti-volks, sociaal afbraakbeleid voerde»), de te verwachten vervroegde verkie zingen («wat de enge partijpoli tieke reflex van SP- en ACW- verkozenen uiteraard versterk te»), Dullaert daarover: «Poli tiseren was voor hen enge par tijpolitiek. Zij verwarden de kruideniersmentaliteit van de elektorale berekeningen met het opbouwen van een politiek front dat uitsluitend zijn nut en bestaansreden zou putten uit de bekommernis om aan de syndi kale eisen een maximale politie ke weerklank te geven ten einde een gunstige oplossing te be werkstelligen». De rol van het ACV en de socialisten in het konflikt krij gen extra aandacht Daarbij wordt Jan Cap (ACV) verwe ten dat hij geen duidelijke houding aannam ten aanzien van het politiseren van de sta king. Hij blies zoals M. Dullaert het heet «koud en warm», o.m. door te stellen dat de stakers zich niet moch ten verlaten op de politici, maar op de eigen slagkracht moesten rekenen, wat de au teur doet besluiten: «Wat moe ten de ACW-politici blij ge weest zijn met deze uitspraak. J. Cap en zijn ACV-vrienden lieten hiermee de ACW-verko zenen gerust In plaats van een «mars van de 128» naar het huis van belangrijke ACW'ers, werd het een mars rond de dorpskern van de gemeente Temse». Even verder herhaalt hij dat PvdA, SP en ACW- politici «politisering verwarden met enge partijpolitieke bereke ningen». Hij noemt dit één van de belangrijke redenen waar om «de moedige strijd van de Boelwerkers niet die politieke dimensie gekregen heeft die vereist was om tot een oplossing te komen». In het hoofdstuk «De rol van de socialisten» wordt dc hou ding van John Van den Eyn- den gelaakt, terwijl de rol van minister Willockx genuanceerd belicht wordt. Nadat de auteur Willockx' goedkeuring van de ontwerpbegroting heeft afge keurd. pikt hij in op de hou ding van de minister inzake Boel: «Nochtans heeft ex-SP- minister Willockx van in het begin ondubbelzinnig verkla ringen afgelegd die ingingen te gen de patronale argumenten. Verklaringen die ook in de richting gingen van wat de kommuntsten stelden, vooral waar hij meende dat «de ge meenschap jaren aan een stuk middels miljarden scheepskre- dtet meegeholpen heeft aan de groei van Boelwerf. Ik geloof dan ook dal de Boeldirektie verplichtingen heeft tegenover de gemeenschap». En Dullaert vervolgt: «Wat hij natuurlijk vergat is dat de regering (die middels miljoenen stemmen van de arbeiders en hun geld, de regeringspolitiek voert) ook verplichtingen heeft tegenover de gemeenschap, nl. in dit geval de 128 afdankingen van Boel teniet doen, door Saverys en cs. te dwingen de k.a.o. te respek- teren en de miljarden kredieten te koppelen aan de waarborg voor tewerkstelling». Als konklusie van dit hoofdstuk stelt Dullaert: «We mogen dus gerust stellen dat ook de 128 afgedankten buiten gebleven zijn door de negatieve of dub belzinnige houding van de SP- kopmannen. Het is dan ook logisch dat de ondubbelzinnige strategie van de oude vossen van de sociaal-demokratie, met Van den Eynden en Dewulf op kop, het gehaald heeft op de dubbelzinnige strategie van ge wezen SP-minister Willockx. Tot slot gaat de brochure die per in op de rol van de KP in de staking. Schrijver noemt het leggen van de verbinding tussen het stakerskomitee, vakbonden en solidaire politici de centrale opdracht van de KP en beschouwt deze strate gie als de enige weg tot een oplossing: «De feiten hebben ons helaas gelijk ge geven. Zeer merkwaardig en voor veel diskussie vatbaar zijn volgende zinnen: en de verontwaardiging van de arbei ders drukte zich uit in een stem ming die met 82% besliste om hiertegen afdankingen) in algemene staking te gaan. Maakte de vakbondsleiding niet handig gebruik van die verontwaardiging om de Boel mannen in een algemene sta king te jagen, een vlucht voor uit? Werd de syndikale delega- De laatste weken is er weer heel wat te doen geweest rond de vrije radio's. De Grote Markt van Sint-Niklaas was zelfs het middelpunt van een «betoging», opgezet door Maeva. Ministers leggen pro of contra verklaringen af. Er wordt veel gepraat en geleuterd, maar intussen gebeurt er weinig, op nog maar eens een inbeslagname na. Bij de piratentekenen zich intussen twee sterk in mening verschillende groepen af. Aan de ene kant de «groten», zoals een Contact en een Maeva, die niet tevreden zijn met een zendbereik van 8 km, maar het hele land willen bestrijden en het radiomaken op een louter kommerciële basis beoefenen. Daarnaast hebben we de kleinere zenders, die zich niet meer het predikaat vrije radio» aanmeten, maar zelf meer en meer de benaming «lokale radio» in de mond nemen en in feite strookt deze benaming ook meer met hun hele opzet. Sint-Niklaas is naast enkele kleinere strikt amateuristische zenders, die slechts sporadisch of iftde week-ends te horen zijn, twee volwaardige lokale radio's rijk nl. Solymar en Calypso. De eerste is tijdens de rumoerige beginperiode uit de tweede ontstaan. Er bestonden ernstige meningsverschillen wat betreft struktuur, uitbouw en programmering. Deze verschillen zijn nu nog duidelijk merkbaar als je de moeite doet even naar beide radio's te luisteren. Ze zijn beide dagelijks in de lucht, Solymar op 101,2 Mhz en Calypso op 104 Mhz. Solymar zendt uit van 16.30 u. tot 24 u. en in de week-ends van 10 u. tot 2 u. Calypso kunt u alle dagen reeds van 's morgens beluisteren Of de vele zenduren echter de kwaliteit van de programma's van deze laatste ook ten goede komen, moet U zelf maar beoordelen. Het verschil tussen beide zenders gaat echter veel dieper. Allebei richten ze zich tot een specifiek publiek. Gaat Calypso veel meer op de jongerentoer, met disco en rock en zijn die programma's (momenteel bij een jongerenradio niet meer weg te denken) met jingles aan mekaar gelijmd, dan gaat het er bij de «teen» en «twen» periode reeds ontgroeid zijn. U hoort dan ook meer retromuziek, programma's gewijd aan poëzie, interviews met sport- en zangvedetten en lichte muziek. Tussen beide radio's is ook een zekere verstandhouding gegroeid. Zij respekteren eikaars frekwentie en programma's. Eendracht maakt macht, of niet soms? En waarom ook niet? Groot-Sint-Niklaas is groot genoeg voor twee lokale zenders die b'eide bij hun luisterpubliek geliefd zijn. Beide radio's lanceren regelmatig een oproep tot medewerking en (financiële) steun. Misschien is dit wel even het overdenken waard. Goede lokale radio kan een verrijking van het kuituurpatrimonium betekenen. Luistert u er eens naar? Eén ding is zeker, ze zijn beide volks en levend. Alleen al daarom zijn ze beter dan sommige steriele programma's van de BRT Emmanuël THOEN Kommunisten Jef Turf, Miel Dullaert en Dirk Vonckx over het Boelkonflikt: enge partijpolitiek dwarsboomde frontvorming, (dw) tie niet in de vuurlijn gejaagd door een vakbondsleiding die, gesteund door de verontwaardi ging van de Boelmannen, wist dat het een zeer moeilijke sta king zou worden? Opmerkelijk was ook dat SP'er en ABVV'er hoofddelégué R. Van Vlier- berghe geen initiatief kon of wilde nemen om de syndikale strijd te politiseren». Miel Dul laert noemt «een ernstige han- dikap voor het politiseren van het konflikt, de relatief zwak ke positie van de Kommunisti sche Partij in het stakingsko- mitee». De brochure besluit met vol gende totaalkonklusie: «In alle bescheidenheid kunnen we stel len dat de Kommunistische Partij de enige politieke partij is geweest die de strijd van de Boelarbeiders heeft willen ver lengen met een politiek front. Zij botste in haar pogingen daarvoor op de enge partijpoli tiek. Nochtans zijn we ervan overtuigd dat het Boelkonflikt veel positiever voor de 128 af gedankten was geëindigd indien er een nauw samenspel zou geweest zijn tussen stakers, het syndikaal front èn het front van solidaire politici. De inzet van de strijd vereiste dat èn de reali satie van een oplossing die de belangen van de Boelarbeiders respekteerde. «De 150 dagen van Boel» van Miel Dullaert is gedrukt op 2.000 exemplaren en kost 20 fr. Ze is verkrijgbaar bij de auteur: Mercatorstraat 39A, St.-Niklaas, en bij de Vlaamse Raad van dc KPB. Stalingrad- laan 18-20. 1000 Brussel. L.D.R. Zaterdag 6 lebruari te 20 u Het Appels kwistornooi, dat sinds 1974 door de muziekmaatschappij Sint-Cecilia georganiseerd wordt in de maanden januari en februari, krijgt steeds meer en meer aandacht vanwege kwisliefhebbers uit het hele land. Dit jaar mochten de organisatoren 26 ploegen verwelkomen waarvan het grootste deel nog wel uit het Dendermondse zelf, maar het aantal vreemde ploegen is toch sterk toegenomen. Meer en meer krygt het Appels kwistornooi ook belang als laatste tcstrondc voor het grote interprovinciaal tornooi van Dendermonde dat eind februari van start gaat. Schiftingsavonden 26 ploegen dus die door drie schiftingsavonden moesten uitmaken wie uit eindelijk de finale met twaalf zou betwisten. In tegenstelling tot vorig jaar was er ditmaal geen her kansingsavond voorzien zo dat steeds de eerste vier ploegen naar de finale kon den. De ploegen worden door loting in drie reeksen ingedeeld en meteen werd het duidelijk dat het vooral in de tweede reeks bijzon der spannend zou kunnen worden. Maar reeds op de eerste avond bleek dat een kwisdubbeltje soms raar kan rollen. Het sterke VAL-Buggenhout. ook Wat eerst voorzien was als een bezoek aan de Papoea's is achteraf een safarireis geworden naar Kenia voor het Leedse trio Roger Quintijn, Herman Van Der Sijpe en Etienne Coppens. Van deze oktobertrip brachten zij voor een 250-tal aanwezigen verslag uit in het Leedse VTB- VAB midden in de zaal Eden Roc Roger Quintijn. lid van de Raad van beheer van de VAB/VTB. bracht het gesproken relaas, doorspekt met talrijke anekdotes, van hun kennismaking met het immense land. Het begon in de hoofdstad Nairobi, rond 1900. een materialendepot voor de aanleg van de spoorweg dwars door Kenia, thans uitgegroeid tot een stad van 800.000 inwoners. Boeiend was de beschrijving van hun bezoeken aan verscheidene parken en reservaten (bewoonde par ken). waar honderden verschillende diersoorten leven in een overweldigende natuur. Onvergetelijk was voor hen het aanschouwen van de Mount Kilimandjaro, Afrika's hoogste bergtop, gehuldigd in een eeuwige sneeuwkap. Hun «beestjeskijken» bracht hen ook in kontakt met de overgebleven plaatselijke bevolking, de zo fiere Masai- stammen. mits flinke betaling. De meegebrachte filmbeel den, van de heer Van Der Sijpe, gemonteerd en van kommentaar en muziek voorzien door de Wanzeelse kineasten, kreeg het warme applaus van het entoesiaste publiek. A.M. voor de grote Dender mondse kwis een kansheb ber, werd totaal onver wacht uitgeschakeld. Tot de 54ste vraag, van de zes tig, die elke avond worden gesteld, waren de kwissers van VAL nog mee voor een finaleplaats maar door het ongelukkig inzetten van de joker viel de ploeg van Era- ly tenslotte toch uit. De overwinning in die eerste reeks ging naar Pinguins (128 p.) voor Crescendo (124), de Beiren (121) en De Charels (115). De tweede avond kreeg ongetwijfeld de beste ploe gen aan de kwistafeltjes. Onmiddellijk bouwde een verrassend sterk Aquila- Temse een ruime voor sprong op. Halfwedstrijd waren ook Tora Tora en ATB vrijwel zeker van hun finale plaats. De strijd voor de vierde plaats was echter ver van beslist. De Zom bies, Volgend Jaar Beter en Alles of Niets vochten een harde kwisstrijd uit. Pas bij de 56ste vraag kwam Volgend Jaar Beter voorbij de Zombies en wa ren het tenslotte de Perzen en Johan Cruyff die Dirk Buyst en zijn maats naar de finale voerden. Finalisten daar werden dus: Aquila (198), ATB (143), Tora- Tora (143), Volgend Jaar Beter (117). De laatste schiftingsavond hadden de vier grote ploegen weinig moeite de verwachtingen waarheid te laten worden. Spinnekop won afgeschei den met 146 p. voor Banzai (130), Loco (116) en Wo- deismedoade (114). Finale op 6 februari De kaarten zijn dus ge schud in het vooruitzicht van de finale op zaterdag 6 februari, om 20 uur stipt in de zaal Half-Af te Appels. Twaalf teams strijden er voor de zege in een tornooi waar de sportiviteit nog op de eerste plaats komt. waar de zestig vragen tenslotte toch de beste vooraan brengt, en waar het prij zenpakket, dat toch wel de moeite loont, zowat even redig onder alle ploegen wordt verdeeld. De eerste afvallers hebben ten andere hun prijs al in handen. - Indien de jury en de kwismaster er in slagen de finaleavond even spannend te maken als de schiftingen, dan wordt er zaterdag vast een kwisfeest van gemaakt. Met Aquila Temse, ATB en Spinnekop als grote fa vorieten maar ook met To- ra-Tora, Volgend Jaar Be ter, Banzai en Loco als ern stige outsiders. En ook de andere vijf finalisten zijn natuurlijk niet kansloos. Een zaak staat nu reeds vast: het Appels kwistor nooi groeit stilaan uit tot, misschien niet het presti- gieuste, maar wel sportief ste tornooi van de Dender streek. En ook daarvoor verdienen de organisatoren van de Sint-Ceciliamaat- schappij alle lof. Oude Heerweg 125 in Lokeren. De Kopkapel wijk. Daar wordt een hulpdienst uitgewerkt. Op vrijwilligersbasis. Dertig inwoners doen mee, zeg gen waar je terechtkunt of dokteren zélf aan je probleem. Eerst sleutelde men aan de eigen vorming. En kalefaterde men het lokaaltje op: een tapijtje, een kleurtje aan de muur, een kachel. In januari werd met de drie ploegen van wal gestoken. De telefoonploeg kan je meestal wel bereiken (091/48.24.29). De huisploeg verleent bij stand aan de mensen-in-nood. En de werkploeg springt bij als het nodig is. Ze hebben daar dus de «Koppen» bij elkaar gestoken, op de Kopkapel. De wijkwerking krijgt gestalte. Wie een terugblik werpt op de geschiedenis van Erembodegem zal beslist opmerken dat Erembodegem reeds verscheidene mensen heeft voorgebracht of gehuisvest, die er op sociaal, kultureel en politiek vlak een invloedrijke rol hebben gespeeld. En wat ook opvalt is dat die voorname rol dan ook meestal niet beperkt is gebleven tot een zuiver Erembodegemse aangelegenheid, maar ook buiten de muren van deze gemeente, een zekere weerklank heeft gevonden. Zes jaar geleden, op 20 januari vaart. Verkeerswezen en 1976, is er heel onverwachts, in BRT, en tot Direkteur-Gene- de leeftijd van 56 jaar, Kamiel raai bij de RTT. Walgraef overleden: een vita- Enkele jaren geleden werd le, onvermoeibare, dorpsge- door de Erembodegemse ge noot, boordevol jovialiteit in meenteraad, op voorstel van de omgang met anderen en de plaatselijke afdeling van de voortdurend bereid tot sociaal Christelijke Vakbond van dienstbetoon. Communicatiemiddelen, «Ka- Kamiel Walgraef was buiten- miel Walgraefplein» aangeno- gewoon aktief ook als ani- men en goedgekeurd, als naam mator in verschillende so- van de vrijgekomen plaats, cio-kulturele verenigingen. Hij vóór het nieuwe stationsge- is ook verscheidene jaren ge- bouw van Erembodegem. meenteraadslid en CVP-sche- En op zaterdag 13 februari pen geweest te Erembodegem 1982 wil de afdeling CVP- Tot aan zijn overlijden was hij Erembodegem nu het naar de eveneens voorzitter van de naam van hun grote syndikale plaatselijke CVP-afdeling. En leider genoemde «Kamiel Wal- ook wist hij zich op te werken graefplein» inhuldigen, tot Algemeen Sekretaris van Om 15 uur stipt start een op- het Christelijk Syndikaat van tocht aan het lokaal het personeel van Spocr. Post, Volkskring, Denderstraat 11 te Telefoon, Zeewezen, Lucht- Erembodegem. Begeleid door de fanfare «Niets Zonder Arbeid» wordt achtereenvolgens de naam plaat ten huize «Walgraef» Al- fons Van De Maelestraat 37, onthuld, waarna op het Kamiel Walgraefplein een korte plech tigheid gehouden wordt. De Christelijke Vakbond van Communicatiemiddelen zal vertegenwoordigd zijn door al gemeen voorzitter de heer Van Trappen, algemene sekreta- rissen E. Jans, F. De Grave, E. Van Elsacker, nationaal se- kretarissen, vrijgestelden en leden CVC. Ook staatssekretaris van PTT Paula D'Hondt-Van Opden- bosch, senator Maurice De Kerpel, gemeenteraadslid Re- mi Van Vaerenbergh en ande re personaliteiten zullen deze inhuldiging ook door hun aan wezigheid luister bijzetten. Na de optocht wordt eea re ceptie aangeboden in de zaal «volksknng». lel» uur wordt in de O.L. Vrouw Hemclvaart- kerk een eucharistieviering met offerande opgedragen voor alle afgestorven CVC-le- den. En onmiddellijk na de avond mis worden alle genodigden verwacht in de feestzaal «Ger stenhof» voor het jaarlijks CVC-familiefeest. In een volgende «De Voor post»-editie brengen we voor onze lezers een zeer uitgebreid «Kamiel Walgraef in memo- nam». De Bruyn Volgens Benegora (Belgisch-Nederlands grensoverleg regio Antwerpen) zou zich vorige week een ongeval hebben voorgedaan in de kerncentrale van het Scheldedorpje Doel. Het bericht werd gelanceerd door een Nederlandse omroep, maar werd zaterdagavond ook gegeven in het avondnieuws van de BRT. Volgens Benegora zou een hogedrukafsluiter op een stoomleiding zijn afgebroken en daarbij een hoeveelheid radio-aktief materiaal zijn vrijgekomen. De direktie van de kerncentrale, evenals de rijkswacht, verklaarden dat de geruchten uit de lucht zijn gegrepen...

De Voorpost | 1982 | | pagina 3