Korfbal: ereplaats voor Atlantis Een legendarische figuur laureaat van de persprijs 40 - 5.2.1982 - De Voorpost tweemaal moes Lebbekc De toekenning van de prijs van verdienste door de Dendermondse perskring aan Prosper Daman is uiteraard de apotheose van een leven vol dienstbaarheid aan de medemens. Die mens betekent voor Pros in hoofdzaak de duivenmelker. Niet streekgericht, maar om in het duivenjargon te blijven, uitgespreid over een regio, waar de provinciale en zelfs de nationale grenzen te eng voor zijn. De bijna 80-jarige Pros Daman (Dendermonde, 16.08.1902) is en blijft het boegbeeld van het Dendermondse verenigingsleven. Alhoewel onze vriend Pros, voor wie wij als zoveel duizenden anderen een enorme bewondering hebben, nog al eens vereenzelvigd wordt met aiies wat om en rond het duivenspel draait, was hij zeker niet eenzijdig georiënteerd. Iemand die over een periode van 1931 tot 1975 een herberg openhield, heeft uiteraard nog andere klanten over de vloer gehad dan duivensjappers. Prosper Daman heeft zich ontpopt als een verzamelaar van eigenschappen, die hij op de hem eigen wijze onder het volk heeft verspreid. Een leven vol dynamisme, vol toewijding voor zijn familie, zijn vrienden, zijn klanten. Een bezorgd mens om alles tot in de puntjes te verzorgen om alles waaraan hij meehielp en steeds aan meehelpt, en dat is heel wat geweest, in de beste orde te laten verlopen. Pros houdt niet van half werk. Hij streeft naar de perfektie en hij is daar ook in geslaagd. Retrospektieve Bij een gelegenheid als deze past het misschien wel om even terug te blikken op het welgevuld leven van de vriend Daman. Een leven dat nog lang niet is uitgeleefd en waar de laatste episode nog bijlan- ge niet is geschreven. De Pros NB kan nog niet gemist worden. BkJ| 1 Zijn diplomatie is een houvast m| waaraan men zich af en toe Ff.-. nog moet kunnen vastklampen want de organisatie van dui- SjlK IÉT m venvluchten is niet zo eenvou- m dig als men wel denkt. Sommi- 'Ü^HÜ «K 'Ifcge onderhandelingen, die naar Bg| 1M ^4 iBKm? I samenspelen leiden, komen In VB iV lÊÊÊSÈ&ÊSÊ-.s moeilijk tot stand en het laatste ^B woord en dikwijls het verstan- ■K ^B p\ digste of de beste compromis- I sen kwamen uit de mond van ^B - - s"/ de Pros. I De laureaat van de Dender- f>. mondse persprijs is een aan- HHL v genaam causeur. Hij leeft niet J^^Mj^M|fB| meer met het verleden De vPros blijft vooruitzien. Het is 1 'At dan ook moeilijk om uit zijn - I... ratelende woordenvloed, met het hoofdaksent op wat komen moet, te krijgen wat zestig jaar voorbij is. Over de manier I waarop Pros dit wegwuift, krij gen wij de indruk dat hij wil Pros Daman in diskussie over de duivensport, (c) zeggen: geschiedenis is voor oude mensen. Deze bijdrage is niet bedoeld als een lofzang aan het adres van deze volksmens. Hij houdt niet van al die zoethoudertjes. Hij heeft getracht om te wer ken in de schaduw, tot heil van de verenigingen, waar hij zich met al zijn werkkracht steeds totaal heeft voor ingezet. Bij «den Daman is een «must» geworden. Rusten of uitblazen staat niet in de «vocabulaire» van deze «derremonteneir» die hij in hart en nieren is en waar hij bijzonder fier over is. Aktie Het magisch woord dat Pros jong van hart en van zinnen houdt is «aktie» We hebben hem nog nooit vijf minuten op dezelfde stoel zien zitten. Met een onafscheidelijke sigaar tussen de lippen, de bril op het voorhoofd en de stylo in de hand, kunnen wij hem best voor u schetsen. Nadat hij in 1976 zogezegd officieel afscheid nam van zijn overgevuld aktiviteitenlijstje, is hij haast even aktief gebleven. Als lokaalhouder liet hij de plaats aan jongere mensen, maar als centrale figuur bleef hij, moest hij als het ware blijven. Pros geeft het grif toe: «Ik kan eenvoudig niet zonder aktief te zijn. Ik moet bezig zijn en blij ven. Ik kan de ganse omge ving van het duivenspel met al wat er bijhoort niet missen Het is een groot deel van mijn leven» .Anno 1981-82 heeft de com puter ook in de duivensport zijn intrede gedaan. Vorig sei zoen is Pros Damans schoon zoon Alfons Wuyts met dit mo dem middel t>ok in Dender monde begonnen. Een ernsti ge vooruitgang en een aan passing, dat wel. Maar het snufje van de technologie had Pros Daman niet nodig. Hij is reeds vele decennia de leven de er Frans, hetgeen in zijn beroep goed van pas kwam. Toen de fabriek werd afge bouwd, bleef Pros als laatste op de brug. Hij hielp bij de liquidatie en toen was het reeds 1960. Pros was 58 jaar en een nieuwe job zou een moeilijke zaak worden. In die tijd waren de R.V.A.-diensten nog rechtover de café van den Daman en uit die hoek kwam er nog wat uit de bus. Voor één jaar zou hij bij de diensten van het Zeelse gemeentebe stuur, als werkloze bediende, tewerkgesteld worden. De Pros zag er wat tegenop. Hij vreesde het niet aan te kun nen, maar bleef er tot 1967 en de pensioensgerechtigde leef tijd. Hij was een vaste waarde geworden op de dienst van de bevolking. Hij had er veel vrienden gemaakt en die heeft hij nog steeds. Het ligt zeker niet in onze be doeling het privéleven van de Pros bloot te leggen, maar in ons eigen enthousiasme, om dit stuk over hem te kunnen en te mogen schrijven, kunnen we het niet nalaten om enkele anekdotes te vermelden. Niet alleen die welke Pros Daman ons vertelde maar die ons ook van andere zijden voor de vas te waarheid werden doorge speeld. Het vriendenkwartet, dat re gelmatig voor gezellige ont spanning koos, bestond uit de Zeelse gemeentesekretaris, de Zeelse kondukteur, de dienstchef van de Zeelse ad ministratie en Prosper Daman Een aangenaam mosseldi neetje in Yerseke en dan een kaartje leggen. De konklusie was rap getrokken. De vierde man tussen al die gemeen teambtenaren, kon toch nie mand anders zijn dan de bur gemeester van die gemeente, zodat de vriend Prosper meer dere keren werd aangezien, en de vrienden speelden Pros Daman aktief bezig na een vlucht, (c) de «computer» uit de Reisduif- Dendermonde. Pros kent hon derden adressen zo van bui ten. Hij noemt koördinaten, zegt afstanden, heeft met één oogopslag op een uitslag ge zien, wat er verkeerd kan zijn Hij haalt direkt de uitblinkers uit de verliezers. Hij analyseert een vlucht als geen ander Over het duivenspel is hij vol leerd. Zijn enorme ervaring, maar ook zijn gevoel voor aan passing en onmiddellijke reak- tie, maakten van de Pros een specialist ter zake. Je moet de Pros een avond kunnen mee maken om je een idee te vor men over zijn omni-aanwezig- heid. Op zijn tachtigste bezit hij een vitaliteit om veertigers te doen blozen. Pros Daman is eeuwig jong, een vat vol ener gie dat niet uitgeblust raakt. Het was moeilijk, maar in schuifjes, tussen een gezellig praatje over de komende der- byvluchten en de manier waar op hij het nog allemaal ziet, kwamen we er steeds op terug. Chef-meestergast In den «Ecole Moyenne» te Dendermonde deed de Pros zijn twee «moyennes» uit, zoals hijzelf vertelde en ging dan met vader naar de fabriek te Grambergen, «'t Lamme- ken» of Roos-Geerinck-De Nayer. Pros was er werkzaam in de afdeling van de fabnkatie en werd er na zijn legerdienst chef-meestergast. Tijdens zijn legerdienst was hij gekazer neerd te Charleroi in een franstalige kompagnie en leer- Pros houdt een oogje in 't zeil bij de inkorving. (c) graag het spelletje mee. als de burgemeester van Zele Pros, de cafébaas Deze selfmade man, die bij zonder sterk in hoofdrekenen is, had nog een speciale gave. Hij rook de commercie! In 1927 huwde hij met Blondi ne, de dochter uit een kroost rijk gezin en in 1931 bouwde hij in de Dijkstraat een huis dat in 1932 met Pasen als stami nee werd geopend en gedu rende een halve eeuw één der drukste beklante herbergen in de stad zou worden. Niettegenstaande hij in die pe riode reeds als berekenaar ak tief was in de maatschappij «L'Epervier» dacht hij in de verste verte nog niet aan een duivenlokaal. Het is misschien een samenloop van omstan digheden, maar in het café waar toendertijd die maat schappij gevestigd was, waar Pros de uitslagen berekende voor L'Epervier, werd hij meer dan vijftig jaar later gekozen als perslaureaat. Terug naar Daman-de-com- mergant. In de Dijkstraat was in het begin van de dertiger jaren één der weinige biosco pen uit de stad gevestigd. De redenering van het echtpaar Daman was heel simpel. Er waren meerdere pauzes en telkenmale moest iedereen bij de Pros en Blondine binnen wippen om een pint gerstenat. «Nen halven hecto tapten we», zei Pros, «maar dat moette allemaal nie schrijven en onze bergplaats stond vol fietsen». Een mes dat aan twee kanten sneed, voor wie nog moest twijfelen aan het feit dat Pros ook leep was. Het duivenspel iiet de familie Daman niet meer los. Na een onenigheid in enkele maat- schappijen werd er in zijn lo- kaal «Recht voor Allen» opge richt dat er nog altijd gevestigd is. Een Quiévrainmaatschap- pij. Het bleek er goed te marcheren want kort daarop kwam ook De Reisduif er on derdak zoeken en daar heeft Pros zijn werk van gemaakt. Aanvankelijk moest hij alleen maar pintjes tappen en zich niets van de eigenlijke organi satie van duivenvluchten aan trekken. Dat liep niet zo los en Pros nam dan maar zelf het initiatief en De Reisduif werd zijn levenswerk. Van de ge kende en geroemde kermis- vluchten uit Quiévrain, over de overbekende Noyonsamen- spelen naar de halve fond en de huidige fond met de Vrien denkring van de Reisduif, is de rode draad, die door uren, nachten, dagen, weken, maanden, jaren werk van de Pros Daman, loopt. Het ma nusje van alles. Een centrale figuur zoals de duivensport er te weinig heeft om het hoofd te bieden aan moeilijke tijden. Het derbyverbond tussen Den der en Bovenschelde, het hui dige Nieuw Verbond der Den derstreek is een kleine greep uit de ideeënbus van de nooit uitgebluste en steeds naar vernieuwing zoekende Da- man. Dat hij niet alleen een onmis bare vertrouwensfiguur is voor de vele duivenliefhebbers, die bij hem om alle mogelijke en onmogelijke raad komen vra gen, maar ook oog heeft voor de nood van anderen, blijkt uit zijn jarenlange inspanningen voor de wezen van de stad. «Tot 1941 hielden we jaarlijks een «koersken» (dat is een duivenvlucht) ten voordele van Wezentroost en daar was men heel blij mee. Ook verleende ik lange jaren hulp aan de vluch ten in de school ten voordele van het boekenfonds». Pros Daman heeft vele kwali teiten, dat hebben we vooraf reeds verteld Het is dus nor maal dat hij het wapen van de logica hanteert. Hij zorgde ervoor het nuttige aan het aangename te paren. Als een reserve-officier, die tij dens de overstromingen van 1953 in Dendermonde geka zerneerd was. later terug kwam uit liefde voor zijn doch ter, had Pros vlug gezien dat zijn toekomstige schoonzoon Alfons Wuyts, rap van geest was en mooi, rap en duidelijk kon schrijven, zodat hij vlug werd ingeschakeld in het enor me administratieve werk dat Pros steeds meer te verwer ken kreeg. Alfons Wuyts huw de niet alleen een Daman- dochter, maar sedert half van de vijftiger jaren is hij midden in de organisatie van de dui vensport terecht gekomen en staat er nog altijd met beide voeten in. De grote kracht van Pros Da- man en zijn even werkkrachti- ge vrouw Blondine was hun alomtegenwoordigheid bij de klanten. Het was in de Dijk straat een echt dienstencen trum geworden Pros en Blon dine hadden zich daar veertig jaar lang voor ingespannen. Het officiële afscheid op zon dag 28 december 1975 was er één van Pros alleen. Zijn vriendelijke echtgenote Blon dine was hem enkele maan den voordien ontvallen. Deze energieke vrouw overleed na een korte ziekteperiode en zij kon samen met haar Pros, die grootse afscheidshulde niet meer meemaken. Toekomst Niettegenstaande hij zijn stre pen, we zouden zelfs zeggen zijn sterren reeds lang ver diende, blijft hij begaan met de toekomst van het duivenspel De best gedokumenteerde duivenspecialist, die Pros Da- man zeker is, meent dat het geen goede zaak is dat de «vluchten boven Parijs» op za terdag zullen gelost worden. «Hier bij ons, in andere provin cies ligt dit anders, zijn de meeste bonden nog veelzijdig. Er wordt Quiévrain, Noyon en halve fond gespeeld. Welke problemen dit allemaal mee brengt, daar werd geen reke ning mee gehouden. Bij uitge stelde lossingen zal er wat gebeuren. De middenstan ders-duivenmelkers werden in de kou gezet. Het aantal mel kers loopt terug, zodat men naar middelen moet zoeken om er bij te winnen, maar niet om er te verliezen. Oost- Vlaanderen verloor er vorig jaar 543 en ik heb de bondsin- stanties voorspeld, dat na één jaar zaterdaglossing het aantal nog zal vermeerderen. Echte propaganda is het drukken van de kosten. Dat is het voor naamste punt waar men zich moafcmee bezighouden». Pros vond dat er op dat mo- ment genoeg over hem en zijn leven gepraat was. In de be langstelling staan heeft hem nooit erg aangesproken. Hij heeft een mensenleven en dan een heel lang, getracht om anderen in de belangstel ling te krijgen. Hij wuift onze argumenten, dat hij toch heel wat gedaan heeft, weg en daalt reeds de trap van zijn appartement, boven de gelag zaal van het duivenlokaal, af en bestelt aan Yvette twee pinten. Daar voelt hij zich hele maal thuis, weg van de verve lende vragen van een persme dewerker over zijn verleden. Hij wil leven met hetgeen te gebeuren staat en hij vergat alles wat hij voordien aan ons verteld had. Hij was weer be zig met de verkoop van de eerste ronde jonge duiven die enkele uren later plaats vond en met al het werk dat nog voor de deur stond voor de nakende kampioenenvierin gen. Een menselijke «compu ter» waar nog geen sleet op is, maar zonder twijfel, en daar zijn vele getuigen van, een mens met een groot hart, die enorm veel heeft bijgedragen om het verenigingsleven te sti muleren en het gaande te hou den op een mens-vriendelijke manier. Pros Daman, de omni-parate mens had misschien ook zijn weg in de politiek kunnen ma ken (overgrootvader Dictus Daman was toch gemeente raadslid te Dendermonde) maar daar zou de duivensport niet mee gediend geweest zijn, is zeker een waardige naam op de lijst van de Den dermondse perslaureaten. BENO i iuz Lsumurt met ue urtujzcrteiuuure ziguur |t/ Pros Daman, de duivenmelker, samen met zijn opvolger Etienne Dierickx of de tandem I Daman-Dierickx. (c) De aktiviteiten na de vlucht. Pros doet de nodige vaststellingen, (c) KORFBAL Mantis Lebbeke - Luchtbal 8-3 De laatste wedstrijd uit de mir- kokompetitie heeft de Leb- beekse korfbalklub op de tweede plaats gebracht in de klassering van 6A. Deze erplaats heeft voor Leb beke een dubbel belang want voor de komende kompetitie betekent dat een reeks hoger spelen. De korfbalbond heeft in de laatste algemene vergadering beslist dat voor volgend sei zoen met heen- en terugwed strijden zal gespeeld worden en dat de reeksindeling zal herzien worden. In de reeks van Lebbeke zullen de eerste vier uit de klassering stijgen zodat voor Atlantis er heel wat op het spel stond in deze laat ste wedstrijd. Voor kapitein Mariette Van Praet en haar Atlantisteam waren er geen problemen want vrij vlug stond blauw-wit afgetekend aan de leiding. Nog voor rust werd het 5-1 met doelpunten van Hu- bert Van Hauwermeiren (2x) Marijcke Dierick Lisette Van Praet en Roger Van Ingel- gem en leek de wedstrijd ge speeld. Na de rust kwamen de bezoe kers van Luchtbal Antwerpen als een harde ploeg naar voor; iets wat we van hen zeker niet verwacht hadden. Met genie pige en vuile fouten trachtten ze Atlantis van zich af te hou den. Wanneer dan ook de ref onbekwaam bleek om hier eni ge orde op zaken te stellen dan kon men meteen het faire en soepele korfbal dat ons de eerste time werd voorgescho teld vergeten. Toch slaagde Marijcke Dierick er nog een maal in om de goede te vinden. Dan was het aan verdediging om de stand behouden. Het was geen gemakkelijke die zich nog ten gewonnen geven zodat uiteindelijke uitslag 6-3 In 6A-reeks staat hiermede 2e achter Trouw, beste ploeg uit de reeks, krijgt Atlantis een paar zon gen rust en dan kan men w aan de slag voor de veldkc petitie die ook al enkele uit stelde wedstrijden heeft, zo een zondag vroeger aan slag gaan er wel inzit v Lebbeke. Nu maar hopen ook in de veldkompetitie e zelfde uitslag kan naar gebracht worden. Am

De Voorpost | 1982 | | pagina 40