«Goebby» achtste Aalsterse bierprins Groot-Oudegem kiest uit drie kandidaten zijn karnavalprins Krisis in Aalsterse karnavalmiddens Karnavalkoorts stijgt te Wieze wij intussen: Temmerman ïn Pierre Saeys (c) 8 - 5.2.1982 - De Voorpost Met de initiatiefilm «Wieze en Karnaval» en de mobie le blitz-tombola kenne lijk bedoeld om wat zaad in het bakje te brengen komt het bierdorp stilaan in de greep van karnaval. Voor het hele gebeuren hanteert het komitee een budget van ongeveer 125.000 fr.; er wordt gere kend op volgende inkom sten: De gemeente schenkt 3.000 fr subsidies en 17.000 fr. voor de prijzen aan de stoetgroepeneen paar bals en de tombola kunnen tot 65.000 fr. opbrengen; de reklamestoet kan 16.000 fr. opleveren en via schenkin gen en ontvangsten voor publiciteit is het mogelijk de schatkist nog met 20.000 fr te spekken. Deze gelden worden dan als volgt ge spendeerd: De uitgaven voor de prinsverkiezing, het prin senbal, de kinderkavalkade en de stoet bedragen samen ongeveer 90.000 fr; daarbij komen nog een goede 40.000 fr voor drukwerken, Sabam, disco-bar e.a.m. Uit deze cijfertaal blijkt overduidelijk dat het in richtend komitee geenszins een kommercieel doel na streeft. Het wil enkel Wies- kamaval uitbouwen tot een gezellig Volksfeest, waarbij het grootste deel van de gemeente wordt be trokken. Wie wo»-dt prins? Op zaterdag 6 februari te 20u heeft in het Wiezehof de verkiezing plaats van de zevende prins karnaval van Wieze. Voor deze bege renswaardige titel hebben zich twee kandidaten aan gemeld, beiden Wieze- naars, en geen deel uitma kend van een of andere karnavalgroep. Ze luiste ren naar de namen Jozef Van Cauter, een 28-jarige chokoladebewerker uit de Nieuwstraat en Dirk Maes, 21 jaar, brievenbesteller van beroep en woonachtig aan de Aalstersestraat. Jef, te Wieze goed bekend we gens zijn jaarlijkse verrich tingen tijdens de Superstar wedstrijden, zal zeker de steun krijgen van de FC- Wieze supporters en van de «Greivers», de bloeiende boldersklub, waarvan hij aktief lid is. Den Dirk re kent vooral op het jong publiek, en niet het minst op de Chirojongens, daar hij één van hun leiders is. Zo te zien gaat het om twee evenwaardige kandidaten, die de zaak ernstig maar sportief opnemen. Zater dagavond zal voor beiden het uur van de waarheid slaan! Proeven De kandidaten moeten twee praktische proeven, een persoonlijke voorstel ling, een improvisatietest en een vrij te kiezen lied verwerken. Hun prestaties zullen beoordeeld worden door volgende jury: één af gevaardigde van de V.V.V., de V.T.B. en de K.S.R., prins Karnaval 1981 en drie leden van het karnavalkomitee. Van 23u af kan ook het publiek zijn voorkeur uitdrukken bij middel van een stembiljet dat bekomen wordt tegen afgifte van dé ingangskaart. De uitslag mag verwacht worden rond 01 u. Het hele verkiezingsgebeuren wordt gepresenteerd door Mie ken en Mark. Vanzelfspre kend hebben ook de ande re leden van het komitee die avond hun handen vol (pinten). Zaterdag 27 februari te 20u begint dan in het Wiezehof het Prinsen- en verkleed bal, met inhuldiging van de nieuwe prins, wedstrijden voor de best vermomde en kelingen, koppels en groe pen. Hierbij zal het karna valkomitee als jury funktio- neren. Naar verluidt den ken de inrichters er aan om de prijzenpot voor deze prijskamp naar best vermo gen op te voeren. Het ko mitee dat instaat voor de goede gang van zaken bij de prinsenverkiezing, het prinsenbal en de beide stoeten (6 en 7 maart) is samengesteld alsvolgt: pro- pagandaploeg: Mark Col man (archivaris) en Willy Perdaens (filmverslagge ver), Eddy Goffin en Hans De Maesschalck; verslag gever Gilbert Comelis; kontakt met groepen: Wil lem Heuvinck en Franqois Ledegen; penningmeester: Luc Putteman; administra tie: Mieken Van Driessche (ook verantwoordelijke voor kinderkavalkade) en tenslotte de koördinator Gommar De Wit. Een aktieve bewindsploeg die het bierdorp stilaan maar zeker in de greep van karnaval brengt! J.V.L. De mannen van de «Orde der Filosofen» uit groot- Oudegem (ook Mespelare doet met ons mee zeggen de Filosofen) gaan dit jaar voor de veertiende maal een prins karnaval kiezen. Dat zal gepaard gaan met de nodige feestelijkheden, met de passende luister en natuurlijk de daaraan verbonden en onvermijdelijk geworden kavalka- destoet. Drie kandidaten kwamen tot op heden zich melden. Drie jonge mannen die zich op 13 februari tijdens het grootse verkiezingsbal in zaal Ikaros van hun beste zijde zullen laten zien en zullen pogen de massa aanwezi gen zo te inspireren dat de stem achter hun naam wordt aangebracht. Denis Van Bosbeke, Georges Van Extergem en Pierre Saeys dingen die dag om de gunsten van het dolle en uitgelaten Oudegemse publiek. Een van hen wordt de nieuwe prins 1982, de opvolger van Floris I. Denis Van Bosbeke (c) Nochtans hebben de man nen van Oudegem het fi nancieel niet zo gemakke lijk. En bovendien menen zij op zijn zachtst gezegd onrechtvaardig behandeld te worden door de stad Dendermonde. Getuige daarvan een brief die door de «Orde der Filosofen» op 3 januari jl. in Oudegem verspreid werd en waaruit we volgende passus citeren: «1982 wordt voor ons een jaar met financiële inspan ningen! In de stad Dender monde (waar wij als Oude- gemmenaar niet erg fier op zijn, omdat zij onze zelf standigheid afgenomen hebben) moet erg gebokst worden tussen de verschil lende kamavalkomitees van 't centrum, St.-Gillis, Baasrode en Oudegem om niet «in verval» te geraken en de gelden te kunnen blijven verzamelen om de stoet te betalen! Daarbij heeft het centrum het minst problemen, want daar staat de stad volledig achter, zo wel met geld als met be kwame (n.v.d.r. het woord «bekwame» is met een blauwe kogelpen doorge haald) mensen! De tribune van 't stad met mooi prinse lijk fluweel is ook beter afgewerkt dan die van Ou degem b.v. die ook door de stad bezorgd wordt!» Tot daar een uittreksel uit deze brief die ook een nieuw initiatief aankondigde met als bedoeling de kas van het komitee een beetje te spijzen. Daarmee wordt ook een oud zeer aangesneden, want het is inderdaad niet de eerste maal dat er rond karnaval wat te doen is. Bekijken we het even nuchter dan stellen we vast dat er in groot-Dender- monde karnavalstoeten zijn in het Centrum, in Baasrode, in Oudegem, in Sint-Gillis, dat er op die plaatsen ook prinsenver kiezingen worden gehou den en dat die er ook zijn in Grembergen en op 't Keur. Van het goede teveel? Ver spilling en verkwisting? Moet er naar een enkele karnavalstoet en prinsver kiezing worden gegaan? En dan blijft natuurlijk de hamvraag: gaan de ver schillende bestaande prin senkamers akkoord om een gezamenlijk maar dan echt en groots karnavalfeest te vieren? Komt er een enkele viering, dan zou natuurlijk het Oudegemse probleem van de diskriminatie opge lost zijn. Al zullen er dan wel weer een aantal andere problemen het hoofd op steken. Programma Zaterdag 13 februari wordt dus in zaal Ikaros vanaf 20.00 uur het veertiende verkiezingsbal ingezet. Dennis Van Bosbeke is de eerste kandidaat voor de prinsentitel. Hij is 31 jaar en schilder-behanger van beroep. Vorig jaar was hij ook in de running, wat trouwens ook het geval is voor Georges Van Exter gem, een 28-jarige mo torcrosser uit de Bosstraat die het nog maar eens gaat proberen. Nieuw is de der de kandidaat Pierre Saeys, die 33 jaar oud is en als slachter in het slachthuis van Elversele aan de kost komt. Daar kunnen nog kandidaten bijkomen, maar die zullen zich moe ten reppen want op 8 fe bruari wordt onherroepe lijk de inschrijvingstermijn afgesloten. Wie nog zin nens is zich kandidaat te stellen voor de prinsentitel en groot-Oudegem be woont en bovendien 18 jaar of ouder is, kan zich nog tot 8 februari melden bij Oscar Wanzeele, Oudegemse baan 50 te Oudegem. De verkiezing verloopt vol gens het aloude en zeer beproefde systeem. De kandidaten krijgen eenzelf de aantal kaarten die ze te koop zullen aanbieden. Deze kaarten zijn voorzien van een afscheurstrook en op deze strook kan men een enkele stem uitbren gen. Daarbij krijgt iedere aanwezige op het verkie zingsbal nog een stembrief, dit tegen afgifte van zijn inkomkaart. Deze stem brief is ook een stem waard. De kandidaat die het meeste stemmen be haalt wint en is dus de eni ge en echte «Prins van Ou degem 1982». De nieuwe prins zal natuurlijk worden gekroond. Hij neemt kos teloos deel aan alle ver plaatsingen die de Orde der Filosofen maakt, krijgt in de stoet een prinsenwagen ter beschikking. Hij kan voor al zijn uitstappen be schikken over 500 kg kara mellen, wordt getooid met een prachtige en volledige prinsenkledij. met als sym bool van zijn prinselijke waardigheid natuurlijk een scepter. En als toemaatje krijgt hij ook nog 10.000 fr. zakgeld. Op 7 maart is er om 14.00 uur in zaal Ikaros de vol gende karnavalmanifesta- tie. Dan heeft het kinder- kamaval plaats met de ver kiezing van de prins en prinsesje. De week daarop, 13 maart, is er om 20.00 uur de Prinsenparade en het daarbijhorend prinsen bal. Die dag wordt echter ingezet met een receptie op het vroegere gemeente huis. Op 20 maart heeft het verkleed Keizersbal plaats. Ook al in zaal Ikaros. Het ensemble Jo Rocking speelt dan ten dans. Op 21 maart begint om 14.00 uur de karnavalstoet, die vol gende straten aandoet: start op de Varenberg, dan Hof ten Bos, Zijpestraat, Ouburg (tot aan de nieuwe wijk), Lambroeckstraat, Bosstraat, Onze Lieve Vrouwstraat, Bleienpark, Lambroeckstraat, Dorp (richting Oudegemse baan), Hoogtestraat, Oude Baan, Varenberg, Dorp, Hofstraat, P. Justus de Harduwijnstraat en ontbin ding van de stoet. Aan de stoet zullen een 800-tal fi guranten deelnemen. Dat komt neer op ongeveer 30 Georges Van Exterghem (c) groepen en muziekkorp sen. Uit Oudegem zelf wor den 7 groepen verwacht: de Romaniekens, de Lizama- riekens, de Wardjesvrien- den, de Deurdrijvers, de Platte Ploeg, het jeugdhuis Move en de K.L.J. Daar naast komen er nog groe pen uit Aalst, Schellebelle, j- Wichelen, Lede, en ook uitL Nederland. Maandag 22 maart is het!* dan de traditionele zotte- maandagviering, in Oude- gem steeds een ongeëven-ei aard hoogtepunt in de hele karnavalviering. L£ Na eindeloos gepalaver van de jury... Hoewel om negen uur pas de deuren opengingen en het begin van De jury verdwijnt.... de «8* Wiel's V&stelauwedfiesten» pas om halftien was voorzien, stak het zaaltje van het HRITO al boordevol entoeziastelingen toen we er even over negen binnendrumden. Het is allemaal vlot verlopen en terwijl de jury zich terug trekt stellen Michel en Antoi- ne hun plaat voor en Stefaan zijn mogelijke opvolger: Jcm- pi, Jef of Eddy? Dan komen de gewezen bier- prinsen op het podium en zingt Stefaan zijn «Hand in hand», terwijl haast iedereen door het zaaltje bost. Er is een onvoorstelbare am biance, het is tropisch warm en er heerst een hels kabaal. De jury is blijkbaar bang om in die tropische atmosfeer en de oorverdovende kakafonie te rug te keren, want ze blijven maar in afzondering. en komt maar niet terug! Om halfeen wordt ons verteld, dat het blijkbaar een moeilijke beslissing is voor de jury en zo denken we er ook over. Al die vreemde luitjes weten kennelijk geen raad met die Aalsterse prestaties en het wordt uiteindelijk halftwee eer de beslissing dan toch valt. De pers mag de uitslag noteren, op voorwaarde dat ze het in de zaal niet vertelt. Simpatiek Goebby wordt de nieuwe bier prins met 1004 punten, Don Kroes krijgt 739 punten achter zijn naam, Eddy 436 en Urba- nus sluit de rij met 404 Waarom het zó lang moest duren om de knoop .door te hakken begrijpen we bij het zien van die totalen niet best. Maar we kunnen ons met die uitslag best verzoenen: Goebby krijgt Aalst er alles zins een erg simpatieke bier prins bij. De anderen moeten het nog maar eens proberen. Tegen de Goebby zeggen «Santei, hein Cyriel Het programma zelf verliep vlot: voorstelling van de kandi daten; Antoine met «Olsjt goi allien» en Mare De Cock met 'n potpourri van oude Aalster se wijsjes Stefaan Vinck stelde de jury aan het publiek voor en dat waren er heel wat en wij heb ben die al eerder in onze krant voorgesteld. De enige Aalste- naars van het gezelschap wa ren Frans Wauters en Simon D'Hondt. Dan zijn de kandidaten aan hun optreden toe en de jongste uit de rij bijt de spits af. Don Kroes komt uit Dender- houtem en krijgt veel applaus van zijn medestudenten. Hij vertelt mopjes, zingt 'n liedje en laat dan de plaats aan Eddy De Landtsheer van de nieuwe groep van de Arend «De Voortkapoenen», die aan Michel Cleemput de «Gouden Schaar» overhandigt vanwege zijn verdienstelijk werk op het gebied van kortwieken van pluimen. Kandidaat nummer drie, Ur- Goebby. tenzij de anderen zich in de diverse proeven her pakken Antoine begint met de vragen uit persartikels en Goebby beantwoordt ze alledrie kor- rekt, Eddy van de Voortka poenen weet er eentje, terwijl Don Kroes en Urbanus het antwoord op al die vraagjes schuldig blijven. Uit de 16 mogelijke soorten bier worden er twee genomen en de kandidaten moeten proeven en zeggen welke het zijn. Don Kroes en Goebby weten het allebei, Urbanus en Eddy vinden er eentje. Het waren dort en stout doch wie al wat pintjes binnen heeft, smaakt het onderscheid niet meer zo best. Over het drinken van drie kwart liter bier doet Don Kroes 27 sekonden, Eddy 23 en Urbanus slechts 17. De spanning stijgt, doch Goebby snakt naar adem en heeft 31 sekonden nodig om de grote bokaal leeg te drinken. Van het Karnavalfront blijft er maar nieuws binnenstromen. Zo viel er op onze speciale kamavaltelex 'n berichtje binnen van de groep de «Moikes». Volgens deze groep is 't crisis... dat weten we allang... maar 't is ook crisis bij Zjang Deirem. Zjang Deirem is de spilfiguur waar hun uitbeelding in de karnavalstoet om draait. Zoals het verleden jaar de «Jonges van de Post» waren. Om tot hun uitbeelding te ko men hebben de Moikes echter ditmaal heel diep in hun kas moeten tasten. Hun praalwa gens zijn voor de eerste keer volgens een gloednieuw procé dé opgevat Voorlopig nog top-secret Maar wat ze ons toch al kun nen verklappen is dat er een klein vermogen is gespendeerd aan schuimrubber. En dit niet alleen aan de wagens maar ook aan de attributen van onze vriend Zjang Deirem, je weet wel, de Broeder van Liefde, de Vriend van kinderen en ouder lingen, de Bevoegde Persoon. Alleen al de Kepi's zijn waar lijk iets speciaals. Kepi's waar de Moikes nu al bijna een patent mogen op nemen. Want vorig jaar werden hun Post- hoofddeksels zo 'n sukses en 'n blikvanger dat ze niet alleen door een publiciteitsfirma ge bruikt werden voor strandspc- len, maar bovendien ook te zien waren op de Nederlandse TV in een bekend spelen kwis- programma. Dit jaar willen de Moikes nog beter doen. Maar koken kost geld. En geld is er bij de karnavalgroepen doorlo pend te kort. Te dien einde hebben ze thans besloten een uniek boekje uit te geven. Iets in de aard van het thans ver dwenen «Gele Boekje», maar natuurlijk in een andere kleur en alleszins gans anders van opvatting. Dit boekje en het is niet zo mager bevat een schat aan geestige kartoens en tekeningen met of zonder tek sten, die de figuur van Zjang Deirem in het «zonnetje» iaj plaatsen. Nou ja... Nooit te scherp of kwetsend, altijd met de typische Aalster se karnavalhumor omweven Die humor die van «onze» kar naval gemaakt heeft en no#n maakt: een unicum. En metjki karnaval moet men lachen en rep lachen kunnen verdragen! De Moikes zijn er van over tuigd dat elke karnavalist hart en nieren deze uitgave niet zal willen missen. Zij ho pen hiermee hun steentje bij telro< kunnen dragen tot het instand- Cn houden van het imago vanlc «Karnaval Olsjt»... en natuur lijk ook hun doodgebloede kasnen enigszins te kunnen revalif deren. Ze stellen het te koop aai honderd frank. Drie karnaval pintjes minder en het prijk*'01 ook in uw boekenkast. Men zegge het voort. on- nd Urbanus van Aalst, een zware konkurrent (CDJ) Het was er smoorheet en het banus van Aalst en van «D'E- hcls lawaai overheerste de hele lementen» hoopt voor zijn sfeer. Van een gewoon ge- tweede deelname aan dit soort Drie pintjes tappen op een degelijke wijze, één der proeven van de kandidaat sprek kon nauwelijks iets te- verkiezingen meer hoop en (CDI) recht komen en veel bewe- zingt een paar regeltjes van gingsvrijheid was er ook al «Bakske vol met stro» niet. Goebby tenslotte brengt een Doch het bier vloeide rijkelijk saxofoonsolo en zingt een paar door de droge en soms al liedjes, o.a. De Vogeltjesdans, schorre keelgaten en de orga nisatoren wreven zich in de Goebby of Kroes? handen. Voor heel wat mensen is het duidelijk, dat het een duel Vlot verloop wordt tussen Don Kroes en

De Voorpost | 1982 | | pagina 8