Komiel Walgraef: goede echtgenoot, geestdriftige maatschappelijke en kulturele werken, rasechte syndikale leider... -12.2.1982 - De Voorpost Kamiel Walgraef (derde van rechts) na een KAJ toneelopvoering in 1939. Op 20 januari 1976 is heel onverwachts Kamiel Walgraef overleden: een 56-jarige Erembodegemnaar, buitengewoon aktief, boordevol jovialiteit in de omgang met anderen, steeds bereid tot sociaal dienstbe toon. Zaterdag 13 februari 1982 wordt in Erem- bodegem aan hem postuum hulde gebracht door familieleden, vrienden, kennissen, verscheidene personaliteiten uit de politie ke en syndikale wereld en leden van de Christelijke Vakbond van Communicatie middelen. In dit verband hadden we enkele dagen geleden een gesprek'met enkele mensen die Kamiel Walgraef heel van dichtbij hebben gekend. Ten huize «Walgraef», Alfons Van de Madestraat, 37, weerden we ontvangen door Mw Wwe Kamiel Walgraef, iemand die samen met Kamiel en hun kinderen een groot stuk levensweg heeft afgelegd. Zij schetste ons in 't kort de biografie van haar overleden echtgenoot Op het doodsprentje van Kamiel. dat ze ons vooraf toonde, lazen we: «Dankbare herinnering aan de heer Kamiel Walgraef, echtgenoot van mevrouw Paula De Bolle. Geboren te Neder-over-Heembeek op 25 december 1919, in de Heer ontslapen te Aalst op 20 januari 1976. Kamiel zal in onze herinnering voortleven als een groot syndikaal leider in dienst van de mensen. Een man van het volk, die hun taal sprak, hun muziek waardeerde en hun vriend bleef. Laten we bidden: God schenk troost en kracht over zijn echtgenote en kinderen dat zij een dank baar hart bewaren om alles wat zij van hem kregen en hem navolgen in al het goede». En dan vertelde ze ons: «Kamiel zag het levenslicht te Neder- over-Heembeek op Kerstmis 1919. Zijn moeder heette hem menigmaal «haar Kerstkind». Toen Kamiel drie jaar oud was kwam het jonge gezin Walgraef naar Erembodegem wonen. Kamiels' vader was spoorwegmachinist. Kamiel liep eerst school in de jongensschool van Erembo degem en vervolgde nadien zijn studies aan het Sint-Maartencollege te Aalst waar hij in 1938 zijn einddiploma behaalde Hogere Humaniora. We huwden in no vember 1942, en uit dit huwelijk zijn vijf kinderen geboren: drie zoons en twee dochters. We hebben altijd in de Alfons Van de Madestraat gewoond (vroeger Holleweg genaamd) maar pas in 1956 zijn we hier, in nummer 37, komen wonen. Óp 20 juni 1939 is Kamiel in dienstgetreden bij de R.T.T. als opsteller; op 1 juli 1949 werd hij er onderbureauchef; op 1 januari 1953 eerst-aanwezend bureauchef, op 5 april 1958 direkteur, op 21 augustus 1969 bestuursdirekteur en op 1 augustus 1971 direkteur-generaal In 1950 is Kamiel verkozen tot lid van het Nationaal Comité van het Christen-Syndi- kaat van Spoor, Post, Telefoon. Zeewe zen, Luchtvaart, Verkeerswezen* en B.R.T. In 1954 werd hij propagandist van .de sektor R.T.T. en in 1963 Algemeen Sekretaris. Tijdens zijn syndikale loop baan bedong en bekwam hij voor de personeelsleden van de Openbare Dien sten o.a. de 45, 42 1/2, 40 uren werkweek, de 5 dagen-week, het vakantiegeld, de minimum maandwedde. de aanpassing van de wedde aan de index. Hij was in Erembodegem en ver daarbuiten enorm geliefd om zijn algemeen dienstbetoon. En wat zijn politieke loopbaan betreft: in 1946 werd hij tot gemeenteraadslid verko zen van Erembodegem. Maakten toen deel uit van het gemeentebestuur: Oscar de Cóck, burgemeester Louis De Clippel, 1' schepen, Louis Temmerman. 2' sche pen, en gemeenteraadsleden A. Nijver- man, O. Riga, R. Herzeel. A. Mertens. O. Van den Berghe, W Verleysen, K. Walgraef en C. De Knibber. In 1952 werd hij met het meeste aantal voorkeurstem men verkozen. Hij stond echter de plaats van burgemeester af aan de heer Oscar de Cock, om zelf als schepen van Openbare Werken te fungeren. Tevens was hij voor zitter van de C.V.P. afdeling Erembo degem. Kamiel was drager van verschillende ere tekens: Ridder in de Kroonorde, Ridder in de Leopoldsorde en Commandeur in de Orde van Leopold II. Toen we deze korte biografie genoteerd hadden, toonde Mw Wwe Walgraef ons ook een boek «Erembodegem... waar is de tijd», samengesteld in 1978, het jaar van het dorp, door Gaston De Schepper uit de Alfons Van de Madestraat te Erembodegem. Daarin lazen we: Kamiel Walgraef een man van de daad! «Ware het niet dat we hem van nabij goed gekend hebben, het zou vast een onmoge lijke opgave zijn aan deze «Man van de daad» te herinneren. Kamiel ontpopte zich tot een zeer boeiende en gloedvolle redenaar, spran kelend van enthousiasme wist hij zijn toehoorders te interesseren, een half uur en langer tijdens congressen en vergade ringen in alle delen van het land. En toch vond men hem nog wel eens thuis, want de afspraken met zijn mensen kwam hij zo correct en puntelijk mogelijk na. Steeds even ontvankelijk voor de noden en de betrachtingen van allen, leidde hij hen binnen in de «living» van zijn woning in de Alfons Van de Made straat. Kamiel die van jongsaf in de Katholieke Aktie stond was voor onze Vlaamse spoor-werkers als 't ware «de Generaal van hun kristelijke vakbeweging». Wie hunner zou er niet «ten huize van Kamiel Walgraef» zijn geweest? Zelfs uit de om liggende, ja soms uit ver afgelegen dorpen. Wanneer het, zoals zelden gebeurde, dat de avond heel kalm was en er geen bezoeken meer verwacht werden, stak hij een cigaarken op, schonk zich vergenoegd een borrel in en relaxeerde zich vóór zijn T.V. toestel bij vrouw en kinderen en voelde zich oprecht gelukkig in zijn huise lijke kring. Tot het einde van zijn krachten, tot de laatste dagen van zijn leven stond deze respectabele dorpsgenoot trouw in de bres, voor zijn volk. Het is maar goed, dat ons dorp, deze rondborstige idealist eeuwig zal herinnerd worden. Het «Kamiel Walgraef-plein» zal daar vast toe bijdragen. Hij hield zielsveel van zijn dorp». Wim Verleysen, ere-seriator en oud- Erembodegemnaar, is steeds een goede vriend geweest van Kamiel Walgraef. Hij vertelde ons over Kamiel Walgraef het volgende: «Ik heb het geluk gehad zijn vriend te mogen worden en blijven» «Ik heb Kamiel leren kennen op het kaatsplein aan de Ninoofse steenweg waar de straatploegen (dat waren de kaatsploe- gen die niet aangesloten waren bij de belgische kaatsbond) regelmatig elkaar ontmoetten. Spoedig waren we speelmak kers en vrienden. We studeerden ook samen aan het Sint-Maarteninstituut. Ka miel was echter één jaar ouder dan ik en zat dus één studiejaar vóór mij. Dat had vele voordelen o.a. kon ik zijn studieboe ken gebruiken, wat een niet te versmaden voordeel was in die krisisjaren 1934-1938, daar de studiebeurs die ik van «het fonds der meestbegaafden» genoot amper vol stond-om het schoolgeld te betalen. Kamiel was ccn kajotter met hart en ziel. Vele gesprekken hebben wij samen ge voerd vooraleer hij mij overtuigde eens mee te gaan naar een vergadering. Dat was op 11 juli 1937. De viering had plaats in «De Volkskring» en tijdens die verga dering werd een spreekbeurt (op gramo- foonplaat opgenomen) beluisterd van E. H. Cardijn. Daar werd ik veroverd en trad toe tot de K.A.J. Geen van ons beiden wist op dat ogenblik hoe daardoor ons beiden leven een andere richting zou uitgaan. Enkele maanden later brak de mobilisatie uit. Alle jonge mannen van 19 jaar en meer werden opgeroepen. De kajottersbeweging was meteen onthoofd. Kamiel nam de leiding en vertrouwde ook mij een groepsleiderschap toe. Niet voor lang echter want de klas 1939 werd ver vroegd binnengeroepen en Kamiel werd ingedeeld bij 't paarde volk (de artillerie). Hij stelde me aan als zijn opvolger. Intussen volgden we samen elk week-end te Aalst de gewestelijke sociale school, waar we als lesgevers hadden: Ing. Eu- geen Van den Bossche, advokaat Ludovic Moyersoen, E.H. De Deyn, Bert Claes- sens, Eugeen Moriau e.a. Na het beèindigen van de vijandelijkhe den in 1940, ging Kamiel, die intussentijd als opsteller in dienst getreden was bij de R.T.T., elke zondag naar Gent, naar de English Club (het huidige provinciaal han dels- en taal Instituut) om daar admini stratieve wetenschappen, handelsweten schappen en boekhouden te studeren. De kennissen daar verworven lieten hem toe zeer snel de examens voor onderbureel- hoofd, en bureelhoofd te lukken, zodat deze nog jonge man een pijlsnelle admini stratieve loopbaan kan aanvatten. Dit alles belette hem niet zijn schaarse vrije tijd volledig ten dienste te stellen van de jonge arbeiders. In de KAJ verzorgde hij, samen met Gustaaf De Schepper e.a. de ontspanning. Toneelspelen leek hem in 't bloed te zitten. Met brio vertolkte hij meerdere karakterrollen en bij de regel matig terugkerende «bonte avonden» nam hij meerdere nummers voor zich. In onze studententijd gaven we samen een schoolkrantje uit (met de hand en in drukletters geschreven) getiteld «'t Kamu- riel». Eens de studietijd voorbij schreven we dit voort als een «krantje dat ver- Kamiel Walgraef, algemeen sekretaris C. V. C. reikt eretekens uit. schijnt als 't past». Bij het huwelijk van Kamiel werd dit krantje opgevouwen. Als herinnering aan deze samenwerking stuurde ik hem een telegram: «De Kam trouwt, het wiel rouwt». Enkele maanden later trad ik in het huwe lijksbootje en zijn boodschap luidde: «Neem Uw kruis op en volg mij». Tijdens de bezetting hadden we het vaak over de middelen die we zouden moeten aanwenden om het moreel van onze jeugd hoog te houden. Uit die bekommernis ontsproot de ontspanningsvereniging «TEMPO» die spoedig heel wat leden telde, waaronder ook tal van jongge huwden. Kamiel zelf wou nog meer doen en trad toe tot de gewapende weerstandsgroepe ring «O.M.B.R.» Na de bevrijding en zijn demobilisatie als weerstander was hij op het eerste woord bereid om te Erembode gem met de K.W.B. te beginnen. Zo staat hij ook bij de wieg van het plaatselijk ACW en behoort hij in 1945 tot de initiatiefnemers die de CVP in het arron dissement Aalst zullen stichten. Rust gunde hij zich niet. Bij de gemeente raadsverkiezingen van 1946 waren we bei den kandidaat op de «zogenaamde onver kiesbare plaatsen». En 't moet wel zijn dat de Erembodegemnaars zeer dankbare kiezers zijn, want we werden allebei met onze voorkeurstemmen gekozen. Het par tijbestuur wenste dat één van ons beiden schepen zou worden, maar wè weigerden allebei omdat we «ons zelf nog te jong en onervaren vonden»: we waren amper 26 jaar en geen van ons beiden had reeds een «gemeente van binnen» gezien. Kamiel kon geen plaatselijke figuur blijven. In 1946 werd hij lid van het arrondissemen teel hoofdbestuur der CVP, funktie die hij waarnam tot 1952, toen hij bij gebrek aan tijd en om beroepsredenen tijdelijk geen politieke verantwoordelijkheid buiten Erembodegem nog kon opnemen Lid van het arrondissementeel hoofdbe stuur van het ACV werd hij in 1947 en bleef dit tot 1961. Intussen was hij ook reeds schepen ge weest te Erembodegem en voorzitter van de plaatselijke CVP afdeling. Kamiel was een man voor moeilijke op drachten: hij kon luisteren, wachten, na denken, maar ook met vuur diskuteren en er ging een zeldzame overtuigingskracht van hem uit. Zijn «recht voor de vuist zijn» werd gewaardeerd door iedereen die met hem moest samenwerken of onder handelen. Het is een onbeschrijfelijk voorrecht ge weest, zovele jaren hem als vriend en raadsman te mogen hebben». Ook senator Maurice De Kerpel stond ons graag te woord toen we hem vroegen naar zijn herinneringen aan Kamiel Walgraef. Eerste kennismaking met Kamiel Walgraef «Mijn kennismaking met Kamiel dateert van 2 januari 1947, datum waarop ik in dienst trad bij de R.T.T. Een bijzonder vlotte kennismaking ondanks het feit dat ik als piepjong bediende nogal opkeek naar de nieuwe chef, die mij bij mijn eerste stappen in de administratie zou begeleiden, en die, later, een uiterst be langrijke rol zou spelen in mijn leven». Een brifjant ambtenaar «Van 2.1.1947 tot 1.7.1954, heb ik als zijn onmiddellijke medewerker, Kamiel Wal graef perfekt gekend als ambtenaar, chef van de personeelsdienst, verantwoorde lijk voor een paar honderd personeelsle den. Geen toevallige kontakten, maar een dagelijkse nauwe samenwerking. Kamiel Walgraef was toen reeds een ambtenaar van de bovenste plank, die groot respekt afdwong niet alleen van zijn hiërarchische oversten en zijn administratieve mede werkers, maar vooral vap het personeel dat hem erkende als een eerlijk man. Toen reeds liep het in het oog, dat hij gewaardeerd werd door iedereen, zonder onderscheid van kategorie, van politieke overtuiging, van taalgemeenschap. Een mooie herinnering aan een mooie periode uit zijn en mijn leven...» Zijn sociale roeping «Alhoewel Kamiel Walgraef zijn beroeps bezigheden uitvoerde met bekwaamheid en toewijding, vond hij toch nog de tijd daarenboven een intense sociale aktiviteit te ontwikkelen. Uit de aard der zaak had hij zich reeds vanaf zeer jeugdige leeftijd in Erembodegem ontpopt tot een onver moeibaar sociaal werker. Het lag dan ook in de lijn dat op zijn werk, de syndikale problemen hem evenmin zouden onver schillig laten. En syndikale problemen waren er bij de vleet... Reeds vanaf zijn indiensttreding bij de R.T.T. heeft Ka miel Walgraef zich dan ook ingezet voor de syndikale strijd ten bate van zijn werk- makkers, eerst op het niveau van zijn eigen dienst, geleidelijk op het niveau van zijn administratie en tenslotte op het ni veau van de Regering. In deze evolutie dient de datum van 1 juli 1954 beschouwd als een mijlpaal. Het is namelijk op dat moment op 35-jarige leeftijd, dat hij zijn administratieve bezigheden vaarwel zei om zich als syndikaal vrijgestelde in te zetten om het personeel bestendig te ver tegenwoordigen. Kamiel Walgraef heeft, dank zij een enorme inzet zijn Beroeps centrale namelijk het Christelijk Syndi- kaat van Spoor, Post, Telefonie en Tele grafie, Zeewezen, Luchtvaart, Verkeers wezen en B.R.T., tot hoge,bloei gebracht. Deze opmerkelijke vooruitgang had hij niet alleen te danken aan zijn overredings kracht op syndikale vergaderingen, maar veel meer nog aan zijn buitengewone kwaliteiten van onderhandelaar. Naar de top! «In die omstandigheden moest Kamiel Walgraef heel snel zware syndikale ver antwoordelijkheden opnemen. Met het gevolg dat hij na enkele jaren werd aange steld als Algemeen Sekretaris van zijn Centrale. In deze funktie heeft hij, tot bij zijn overlijden in 1976, enorme verant woordelijkheden opgenomen zowel op het nationale als op het internationale vlak. Als lid van talrijke Advies- en Be heersorganen speelde hij een uiterst be langrijke rol bij de besluitvorming in de verschillende Opanbare Diensten, die on der zijn Centrale ressorteerden. Een be langrijke rol, waarin hij telkens terug, op een meesterlijke wijze de respectieve be langen van de samenleving en van de werknemers wist in overeenstemming te brengen. Nadat ik, in 1969, op mijn beurt, de taak van syndikaal vrijgestelde heb opgeno men, heb ik het voorrecht genoten hem aan het werk te zien in de moeilijkste omstandigheden, gekonfronteerd met de moeilijkste gewetensproblemen. Zijn zin voor syntese, samen met zijn gezond oor deel, werd daarbij, zelfs door de Minis ters, bijzonder op prijs gesteld». Een pasfoto van Kamiel Walgraef. Een greep uit vele herinneringen «Op het weefgetouw van de syndikale werking gleden veel draden door de be hendige vingers van Kamiel Walgraef. In zoverre zelfs dat de kenner in vele werk- - stukken zijn meesterschap weet te her kennen. Van dit meesterschap getuigen talloze verwezenlijkingen, die niet altijd door het groot publiek gekend zijn. Ter illustratie, volgend voorbeeld dat ons nog steeds diep ontroert. Bewust van het feit dat het openbaar beleid inzake P.T.T. meer en meer zou bepaald worden op internationaal vlak, betreurde Kamiel Walgraef reeds heel vroeg het gebrek aan syndikale inspraak bij het tot stand komen van afspraken, die de landsgrenzen overschreden. Waarbij hij, met een verbeten koppigheid, telkens opnieuw, andere offensieven op touw zet te om, in samenspraak met andere Euro pese P.T.T.-vakbonden, toegang te krij gen tot de uiterst belangrijke werkzaam heden van de daartoe bevoegde interna tionale organisatie, de ECPT (Europese Conferentie Post en Telecommunicatie). Jarenlange inspanningen, die dank zij de verbetenheid van idealisten zoals Kamiel Walgraef, in april 1975 in Torre-Molinos (Spanje) werden bekroond met sukses. Op dat moment besliste aldaar de Plenai re Vergadering van hogervernoemde Conferentie, haar poorten te openen voor de Internationale Syndikale Organisatie. De molens van de administraties draaien langzaam. Met het gevolg dat eerst op maandag, 26 januari 1977, op plechtige wijze werd overgegaan tot de installatie van een Internationaal Kontaktcomitee tussen de ECPT en de I.S.O. Kamiel Walgraef zou, als pionier van dit initiatief, zijn inspanningen eindelijk bekroond zien. De zaterdag voordien was hij echter in Erembodegem onder enorme volkstoe loop, ten grave gedragen...» B(j het afscheid.... Uit de toespraak, gehouden door de heer Benoit Desmedt, nationaal voorzitter van de C.V.C. (één van de 19 beroepscentra les van het ACV) op de begrafenis van Kamiel citeren we ten slotte: «Vrienden allemaal. In deze Nieuwjaarsmaand, wan neer we mekaar al het beste en een stevige gezondheid toewensen, voelen wij dubbel hard aan wanneer de dood zo plots en onverbiddellijk toeslaat. En deze slag komt des te harder aan, wanneer iemand als vriend Kamiel Walgraef uit ons mid den wordt weggerukt. De liefhebbende echtgenoot die in zijn groot gezin, niette genstaande zijn drukke aktiviteiten, toch nog de tijd vond om werkelijk vader te zijn. De maatschappelijke en kulturele werker, in Erembodegem en daarbuiten, wiens animo en geestdrift op de anderen oversloeg. Deze rasechte syndikale mili tant, die onmiddellijk bij zijn indiensttre- den bij de Regie T.T. bij de kristelijke vakbond aansloot... «Goed zijn» was een tekenend kenmerk van Kamiel. Goed zijn voor de anderen, zonder vertoon, zonder, woordenkraam, voortdurend in dienst staan van allen, meewerkend met de Heer uit het Evangelie, om de mensenmaat schappij wat beter en wat gelukkiger te maken.... Dierbare familie, moge de sym patic van allen, de oprechte erkentelijk heid van zovelen voor dit schone leven van Uw echtgenoot en vader, voor u veel meer betekenen dan een simpele troost. Dit is onze innigste wens». De Bruyn Het gemeentebestuur van Erembodegem (schepen K. Walgraef uiterst rechts) bij de viering van wereldkampioen Roger Moens.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10