TIEN JAAR T APOSTELKEN I Aalsters multifunctioneel centrum De Voorpost - 12.2.1982 - 15 I Als inzet het Jubeljaar ter gelegenheid van I het tienjarig bestaan van «'t Apostelken» J te Mijlbeek-Aalst startte de KOSI (Kul- I tuur, Ontspanning, Sport, Inspraak) ver- I leden zaterdag de festiviteiten met een dansfeest geanimeerd door de «Family Band». In de loop van 1982 volgen dan uiteraard heel wat aktiviteiten van alle slag. Mylbeek vroeger Langsheen de te Meldért in het Kravaal- bos ontspringende Molenbeek die op het grondgebied van Aalst vooraleer onder het huidig goederenstation in de Dender uit te monden «Mijlbeke» wordt ge noemd, ontstond in een gebied met bos sen, «meerschen», en «hoven» het Aal- sters «Gehugte Mijlbeeke». «Bergemeer- sen, Bergekauter, goed ten Bèrghe, Hof Somergem, hof te Mijlbeeke en Geldhof» herinneren aan die periode. De «Abdij ten Roosen», een vrou- wenklooster van de Cisterciënzerorde, reeds gesticht in de 13e eeuw, was eeu wenlang een voorname landbouwinrich ting die in belangrijke mate de welvaart van het gehucht hielp bepalen. De vele goederen die ze had weten te verwerven, I o.a. langs de Moorselbaan en de Beek straat, plaats nog steeds «de Rozen» ge noemd, werden onder Napoleon te koop I gesteld. De Parijse koper Lecouteux deed i alle gebouwen ten gronde afbreken. Uit het versmelten van twee eigendom-* men, het «hof ter Beken» en het «hof te Mijlbeke» ontstond later het buitengoed langsheen de Mijlbeek, «Tack's Kasteel ken» waarin vele priesters een veilig on derkomen vonden tijdens de Franse Re volutie en dat evolueerde tot «Pausipone» of «rustoord» voor de paters Jezuïeten alvorens het Beukenhof-kompleks er verrees. In de omgeving Hof ter Bekestraat-Lan- gestraat stond reeds in de 15e eeuw de windmolen behorend aan de Abdij ten Rozen, molen die door het College in 1901 werd aangekocht om het water te kunnen afleiden naar de zwemkom. Mo len en rad werden tenslotte afgebroken in 1957. Alleen het molenhuis bleef ge spaard. De bekende «Grot» werd er gebouwd door Broeder Petrus Van Haelst die in het College een kwarteeuw lang de taak van «praefectus villae et famoularum» waarnam. De Parochie vóór 1901 Rond de eeuwwende, toen het gebied nog behoorde tot de St.-Martinusparochie. was Mijlbeek een eerder achterlijke wijk meestal bewoond door kleine landbou wers en arme werklieden. Met zijn dichte bevolking, een 5000-tal, liet de algehele sociale achteruitgang van de streek zich te Mijlbeek bizonder scherp voelen. Er wa ren geen maatschappelijke instellingen, geen scholen. Deze sombere toestand zou nog op de spits worden gedreven door de eerste wereldoorlog met zijn nasleep waarbij talloze daklozen in «barakken» een onderkomen zouden vinden. Het noodlot sloeg ook hier fataal toe met invalieden, zieken, werklozen. Meestal konden de bewoners van de «barakken», uitsluitend van de Openbare Onderstand levend, hun geringe huurprijs nog niet betalen. Door nieuwbouw kon deze etterbuil ech ter worden verwijderd ook al duurde het heel lang vooraleer de laatste bewoners die zich in het «milieu» schenen thuis te voelen tot andere inzichten kwamen. werken en verenigingen ingesteld. Pensioenkassen: Met het doel hun le den aan te sluiten bij de lijfrentékas gewaarborgd door de Staat ontstonden «Sparen is garen» (1900) voor mannen, «Onze Lieve Vrouw van Bijstand» (1902) voor vrouwen en «De vooruitziende jon gens van Mijlbeek» (1909) als schoolorga nisatie. Landbouwinrichtingen De «Landelijke Boerengilde St.-Isidorus» (1906) wilde de beroepsbelangen van haar leden behartigen door landbouwonder- richt, voordrachten en besprekingen, dit alles doordrongen door kristelijke begin selen. De «Boerinnengilde» (1907) met als kern spreuk «Met wijsheid en zachtheid» en de H. Dorothea als patrones wilde de geeste lijke en stoffelijke belangen van haar leden verdedigen. De «Spaar- en Leengilde van Mijlbe ke» (Raiffeisenkas) gesticht in 1907 wilde kredieten ter beschikking stellen, voor schotten toestaan, schuldvorderingen overnemen, geldplaatsingen doen en te vens verzekeren. «Door kennis en arbeid» was een lan delijke beroepsvereniging (1908) voor aankoop en gemeenschappelijk gebruik van landbouwmachines. Het «Geitensindikaat» betrachtte ver betering van het ras o.m. door jaarlijkse keuringen en veredeling via aankoop van bokken. De «Dendergeit» (1903) stelde onder patroonschap van St.-Nïkolaas van Tolen- tijn leden schadeloos tegen verlies van geiten en schapen. De «Kiekenbond» (1911) moedigde onder de naam van «St.-Gudulagilde» de hoenderkweek aan. De «Zwijnenbond» met benaming «St.-Martensgilde» (1908) wilde de leden schadeloos stellen bij eventuele verliezen. Patronaten «Dit waren vergaderplaatsen waar, onder bestuur vai\de parochiegeestelijkheid, de jeugd een beschermingsoord vond tegen de gevaren van de straal, voornamelijk de slechte gezelschappen en waar ze tevens een opleiding ontvangt om voor de toe komst deftige, goede, kristelijke leden van de maatschappij te worden.» Voor meisjes werd een patronaat opge richt in 1885 door Deken De Blieck. Het gebouw paalde aan de schoollokalen van de Moorselbaan bestuurd door de Zusters van St.-Vincentius a Paulo van Gijzegem. In het begin waren er niet minder dan 300 meisjes. In 1915 bracht pastoor Lauwerijs veranderingen aan. De grote zaal van het patronaat werd veranderd tot een woning voor de zusters die tot dan toe in de kelders van de schoollokalen verbleven. De pastoor stelde dan twee ruime klaslo kalen- ter beschikking die tot één zaal werden omgebouwd als nieuwe patro naatszaal. In 1901 werd een meisjespatro naat geopend in de Langestraat. Voor jongens werd een patronaat inge richt in 1905 op het grondgebied van de toenmalige jongensschool, Moorselbaan. De zaal was 30 m lang en 10 m breed, had een ioneelpodium en kostte 15.000 fr. Om enerzijds de zaal te vergroten en ander zijds een afdeling voor grotere jongens in te richten kocht pastoor Lauwerijs van notaris Breckpot een stuk grond voor 4.487,62 fr. waarop een zaal, als verlenge- Apostelhuizen en lokaal van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, afdeling Mijlbeke. (uit Jubeljaar 1901-1926) Verbetering Geleidelijk aan kwam cr op alle vlakken merkbare verbetering. Er werd een nieu we parochie gesticht in 1901 met pastoor Stanislas Lauwereijs (geb. Ninove 1853), in een Aalsterse straatnaam vereeu wigd en onderpastoor P. Van Leuven- haege. De kapel van de H. Cornelius aan de Moorselbaan in 1878 door Judocus De Cock ter nagedachtenis van zijn zoontje Gonzaldus naar een plan van de Herder- semse pastoor De Feyter gebouwd diende als voorlopige kerk. Het was ten andere in deze kapel dat de eerste Mijlbeekse pastoor door Deken Kanunnik Van Do ren werd aangesteld. Er kwam een nieuwe kerk (1903), scholen in «de Buitenkapel», aan «'t Slot», in de «Bergemeerschenstraat», in de Hove niersstraat, in de Langestraat en in de Moorselbaan. Maar naast kerk en school was er nog heel wat werk op het getouw. De eerste Mijlbeekse Sociale Werken Bij de stichting van de Mijlbeekse Paro chie werden er tal van eigen parochiale nis van de oorspronkelijke, werd ge bouwd. In 1915 werd deze zaal dan be stemd voor de Volkskring. J eugdorganisatie In 1923 werd een jeugdorganisatie te Mijlbeke opgericht, een kern van jonge lingen, kweekschool voor voormannen, leiders en propagandisten, een cenakel van jonge apostelen, een centrum van aktie en organisatie, de bron, stuwkracht en steun van alle instellingen. Godsdienstige en maatschappelijke vraag stukken worden er via besprekingen en voordrachten onder de loupe genomen. De «Volksboekerij» In 19Q2 werd een volksboekerij opgericht die eerst in 1925 officieel door de Staat zou worden erkend. Bedoelingen ervan waren: de rampzalige gevolgen van het lezen van slechte boeken bekampen door verspreiding van goede boeken, het volk te ontwikkelen en na de zware arbeid voor een aangename en nuttige bezigheid te zorgen. Apostelhuizen Niet alleen aan jeugd en volwassenen werd er gedacht. Ook aan de ouderen door o.m. het bouwen in de Apostelen- straat van de «Apostelhuizen» waaruit dan meer dan een halve eeuw later «'t Apos telken» zou ontstaan. In het jubileum boek 1901-1926 door de parochie O.L.V. van Bijstand Mijlbeek aan haar stichter Pastoor Stanislas Lauwereijs aangeboden, worden de «Apostelhuizen» als volgt vermeld. «In de maand mei 1913 werd op de parochie gesticht «Het Werk der Apostel huizen» met als doel een schuilplaats te bezorgen aan oude echtparen die in de onmogelijkheid verkeren hun brood nog 't Apostelken anno 1982, een multifunktioneel centrum. (CDJ) Het feestcomiteit van Mijlbeek. (Uit Jubeljaar 1901-1926) door arbeid te verdienen en zich dus verplicht zagen, van elkaar gescheiden, in een hospitaal hun leven te gaan eindigen.» De E.H. Pastoor, gesteund door mildda dige zielen, bouwde naast de pastorij zes huisjes met elk twee plaatsen waar dan enige oude lieden, ongescheiden, rustig en zonder kommer hun laatste jaren kun nen doorbrengen. Ze worden er verzorgd door kloosterzusters welke, nevens de huisjes, in een gesticht wonen. In dat gebouw werd dan later het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn ondergebracht. «Katholieke Volkskring» Na de wapenstilstand 1918 werd op de parochie een volkskring opgericht die in december 1918 door E.H. Pastoor Lauwe reijs werd ingewijd. De volksknng was een centrum van vereniging, van ver strooiing maar ook van aktie. Vereniging o.m. doordat de verschillende standen van de maatschappij er konden samenko men en verbroederen. Ook van sociale aktie vermits er niet alleen de stoffelijke maatschappelijke be langen van de standen worden verdedigd maar er tevens godsdienstige, zedelijke, politieke en ekonomische vraagstukken E.H. Stan. Lauwerijs, pastoor-stichter van de_ parochie O.L.V. Bijstand (uit Jubeljaar 1901-1926). werden behartigd. Een centrale ontmoetingsplaats De «Volkskring» in de Moorselbaan kon ook aan de tand des tijds niet weerstaan en voldeed in de na-oorlogse jaren minder aan de nieuwe behoeften. Uitgekeken diende dan ook te worden naar eigentijd se behuizing met moderne akkomodatie. Onder meer naar een valabele ontmoe tingsplaats voor jan en alleman en dit zo mogelijk centraal gelegen. In de schaduw van de kerk als het zou kunnen. Toen de school aan de Moorselbaan aan totale heropbouw toe was bleef de feest zaal wel intakt. Ze werd zelfs nog gebruikt als turnzaal doch aan de gestelde normen voor wat men beoogde voldeed ze lang niet meer. Wel doet ze nog dienst als toneelzaal, vooral voor het Davidsfonds «Hoger Op», dat er jaarlijks verschillende malen optreedt. Pastoor Jozef Goethals (nu op rust in residentie «Palermo» aan de Hopmarkt) en medepastoor Jos De Rouck (nu pastoor te Baardegem) zagen vlug in dat niet de vroegere akkomodatie aan de Moorsel baan niet veel aan te vangen was en lieten hun blikken vallen op de «Apostelhui zen». Van deze zes huisjes waren er ondertussen reeds drie gemaakt waarvan er reeds waren ingenomen door de jeugd beweging. Na wat moeilijkheden met de laatste bewoonster met o.m. een ziekelijk kind kwam de hele rij, mits een geldsom en zorgen voor nieuwe (en betere behui zing) toch vrij. Niet minder dan 19 Vlaam se Kermissen organiseerde Pastoor Goet hals om aan de nodige fondsen te geraken en bij de bouw had hij ruim 6 miljoen in kas waarbij dan nog 2 miljoen van 't bisdom kwamen. Om de mensen die zich voor de wagen spanden te overtuigen dat het projekt pcrfckt haalbaar was liet medepastoor De Rouck stante pede in een paar dagen de architekt Ignace Coppens een bouwplan met kostenberekening opmaken en er kwam dadelijk algehele instemming zodat aannemer Pijck vlug aan 't werk kon. De iele parochie- en beheerraad zou aan de realisatie medehelpen met naast de paro chiegeestelijken voorzitster Elisabeth Rousseau, zuster van Piet, Frans Van Nuffel, Louis Bessems, Dr. De Mey, Frans Van Geert, Frans Masyn, Frans Saeys e.a. Twee duivels-doet-al waren hierbij wel medepastoor Jos De Rouck en Frans Van Geert. Geen enkele moeite werd hierbij gespaard en ieder hielp naar eigen vermogen. Om de mensen te motiveren werd een makette van het geheel gemaakt en in de kerk geplaatst zodat de kerkgangers voortdurend ermee gekonfronteerd werden. Bedoeling was het te laten uitgroeien enerzijds als een kontaktgelegenheid, een ware ontmoetingsplaats en anderzijds er zoveel mogelijk vergaderplaatsen bij te voegen ten bate van de er residerende verenigingen. Er nog een specifieke to neelzaal bijvoegen met de dan toch dure infrastruktuur zat er echter niet meer in. Het werd dan ook een stijlvol, gemoede lijk en steeds flink onderhouden café met een Van den Neucker als gerant. Taak die de gebroeders Van den Neucker blijkbaar als gegoten is. Een echt parochiehuis in de enge zin van 't woord is «'t Apostelken» alleszins niet. Er komen mensen van allerlei overtuigin gen en eveneens zeer veel van buiten de parochie. Met de ontvangsten die hoog opliepen, momenteel stagneert dit wel enigszins konden de parochiale organi saties terdege worden gesteund. Bij aller hande gelegenheden treden «D'Aposte- len», een ludieke groep, steeds op met beenhouwer Gustaaf Van Gijseghem als eerste animator en bezieler. Welke mogelijkheden biedt «'t Apos telken»? Naast een ruime gelagzaal en ontmoe tingsplaats voor 150 personen is er een polyvalente, grote feestzaal met brede inkomhall en verbruikmogelijkheid (bar moderne keukeninrichting) voor 150 personen geschikt voor parochiale verga deringen en feesten als huwelijken, perso neelsfeesten en familiefeesten. Verder zijn er twee vergaderzalen voor elk 50 personen, een parochiaal sekretariaat ook bruikbaar voor kleine vergaderingen en ruime jeugdkelders, nu tentoonstellings ruimten. Ook is er een gezellig, aan de zonnekant gelegen terras met uitzicht op de kinder speeltuin en een moderne woning voor de concierge. Tien jaar «'t Apostelken» Uit de talloze aktiviteiten die in de loop van het voorbije decennium in en rond «'t Apostelken» plaatsgrepen torenen alvast de Antiekbeurs en de Prondelmarkt uit. Antiekbeurs, uit de grond gestampt door medepastoor De Rouck en Frans Van Geert, die in de hele regio tot een begrip is geëvolueerd met trouwe exposanten en duizenden bezoekers. De er op aanslui tende Prondelmarkt rond het Apostelken heeft eveneens ruime vermaardheid we ten te verwerven. In de vroegere jeugd kelders waar men al eens moeilijkheid had met waterlast gaan nu quasi voortdu rend tentoonstellingen door en verder zijn er voordrachten over aktuele problemen, is er de jaarlijkse hobbybeurs en werd door KOSI ook de uitvoering van het «Weihnachtsoratorium» gerealiseerd. Verantwoordelijk voor het geheel is de I Raad van Beheer met voorzitter Louis I Bessems, pastoor Van Hauwermeiren, I medepastoor Gosseye, Frans Masyn, Vic I Van Schepdael, Jan De Lathouwer, Willy I Keymeulen, Elisabeth Rousseau en Ro- I bert Vergauwen. Op demokratische wijze I wordt in de algemene jaarlijkse vergade- I ring met afgevaardigden van alle paro- chiale verenigingen de balans nagekeken, de problemen behandeld en eventuele I mandaten hernieuwd. Voor de praktische organisatie van de I festiviteiten staat KOSI garant met voor- I zitter Luc Van Vaerenbergh, sekretaris I Guy Ghesquière en verder Louis Bes sems, Louis Singelijn, Frans Saeys, Jozef I Ledegen, Jan De Lathouwer, Willy Key meulen, Roger Van Leuven, Isabelle I Vinck, Norbert Verhulst, Robert Van den Bossche en Robert Vergauwen. Voor de toewijzing van betoelaging sprui tende uit de winsten van «'t Apostelken» I is er de GoSoKu (Godsdienst, Sport, Kuituur). In dit komitee zetelen alleen de bekleders van de funktie van voorzitter van de kerkraad, de parochieraad en de beheerraad plus een lid van de paro chiegeestelijkheid. Uiteraard mits voor leggen van gemotiveerde werkingskosten I en dit steeds van jaar tot jaar. Nog onlangs werd aan de kapelaan van de nieuw op te richten St.-Paulusparochie aan De Botermelkstraat de som van 500.000 fr. overhandigd. Verenigingen allerhande Een bonte mengeling van verenigingen parochiale en andere, hebben in «'t Apos telken» hun thuishaven. Zo het ACV, de I KAJ, de KWB, de KAV, de KVLV, de Landelijke Gilde, het CMBV maar ook I het Davidsfonds, het Jeugdkoor, het I Zangkoor van Volwassenen, d'Apostelen, I Toneelgilde «Hoger op», de Vereniging I voor Familiekunde, Velt, het Sociaal I Dienstbetoon, de COVDA (ouden van I dagen), voetbalklub «'t Apostelken», de I kaartersklub en tal van andere. Het Jubeljaar Voor dit jubileumjaar werden een brede I waaier aktiviteiten gepland supplementair I aan de traditionele. Voor 27 en 28 maart voorziet men een I expo van het verenigingsleven waartoe alle I Mijlbeekse verenigingen worden uitgeno digd hun steentje bij te brengen. In mei- juni komt een toegevoegde prondelmarkt I en wellicht wordt einde augustus rond «'t I Apostelken» een bloementapyt gespreid, gepaard gaande met een tentoonstelling in I openlucht van oude landbouwwerktuigen I en binnen een tentoonstelling naar het I recept «oud en nieuw». Als sluiting van I het feestjaar zou dan in de kerk een I kunstkonsert plaatsvinden. LH I

De Voorpost | 1982 | | pagina 15