De grote en de kleine T elgisch Kamerorkest ;oncerteert te Buggenhout Markuspassie in Sint-Niklase hoofdkerk Voortreffelijk lustrumkoncert van Lebbeekse Muziekschool Rubenscantate Eerste aperitiefgebeuren een meevaller >peningskoneert in gerestaureerde jpwijkse St.-Pauluskerk di PSALLITE De Voorpost - 12.2.1982 - 21 Ijf jaar geleden, in 1978, startte de Gemeentelijke aekschool van Lebbeke met een lerarenkoncert. 7orige zaterdag had het eerste lustrumkoncert ats. Het zaaltje van de muziekschool in de ationsstraat, weliswaar niet zo heel groot, was gevuld met muziekliefhebbers, wie een zeer ortreffelijke muzikale avond werd aangeboden, ader hen heelwat Lebbeekse prominenten: waar eend burgemeester Frans Moeyersoon, senator j)ktaaf Van den Broeck en schepen Abbeloos. xioeling van deze leraren- mcerten is een gevarieerd eld te bieden van de ver- llende instrumenten in de school worden jeleerd. tweede bedoeling is te ijzen dat de leraren niet en zeer goede muziekpe- ;en zijn die voor mu- begaafde kinderen nen opleiden, maar dat ook meer dan voortreffe- 9 musici zijn. dit Haydn-jaar kon het lilijk anders of er was »rk van deze Oostenrijker irogrammeerd. Niet ider dan twee komposi- van Joseph Haydn iden op het programma. «Concerto voor trompet strijkers, in Es» behoort de meer dan 50 solokon- m met orkest voor de verscheiden instru- tten. Dit briljante werk in Lebbeke gespeeld >r trompettist Henk De i, die aan de piano be ad werd door Robert jpejans. Op een paar >rdigheidjes na, voortref- jk trompet werk. We iden het alleen jammer we in de begeleidende loklanken zo weinig konden terugvin- een iets te zware aan nam trouwens veel van het spetterende trompet- werk weg in het feestelijk derde deel. Robert Coppejans begeleid de ook Norbertine Van Damme in «Opus 79 voor Fluit en Piano». De fluitiste zorgde voor een gevoelvolle uitvoering van deze kompo sitie. Ook hier was de ba lans tussen piano en fluit niet altijd perfekt in even wicht, iets wat wellicht te wijten was aan een te korte voorbereiding. Toch een goede vertolking. Een solo-instrument dat in onze kontreien minder aan bod komt in klassieke kon- certen is wel de gitaar. An ne Adriaenssens het velen wellicht kennismaken met de klassieke gitaar. Ze had hiervoor twee komposities gekozen: een van de Brit William Byrd en een van de Pool Adalbert Dlugoraj. De «Pavane» van W. Byrd de pavane was oorspronkelijk een statige hofdans werd, na een eerder aarze lend begin, zeer mooi uitge voerd. Van de Poolse kom- ponist, over wie zeer weinig geweten is, werd «Fanta sia» gespeeld op een tech nisch zuivere en sobere wijze. Ook de vokale muziek werd in dit koncert niet verge ten. Anne-Marie Rogiest had een keuze gemaakt uit het werk van Gluck, Bizet en Rodgers en Hammer- stein. De aria «J'ai perdu man Euridice» komt uit de Franse versie van «Orphée» uit 1774 van Christoph Wil- libald von Gluck. Deze be roemde aria wordt door Or- feus gezongen wanneer Eu ridice stervend neervalt. Een ietwat eigenaardige keuze: een mannenaria ge zongen door een vrouwen stem. Maar Anne-Marie Ro giest heeft een zeer warme, gevoelvolle stem zodat het een van de hoogtepunten van de avond werd. Een zeer goede dik tie, sobere frasering en een zuivere so noriteit! Een beetje meer vuur hadden we gewenst in het al even bekende «L'a- mour est un oiseau rebelle», de habanera uit het eerste bedrijf van de opera «Car men» van Georges Bizet. Het optreden van Anne-Ma rie Rogiest werd besloten met twee liederen uit de musical van Rodgers en Hammeretein «The Sound of Music», «The Hills are alive», en het zeer populaire «Edelweiss». Een optreden waarvan we genoten heb ben. Na de pauze kwam eerst de woordkunst aan bod. On der de titel «O, wat is het fijn in dit gesticht!werden enkele teksten voorgedra gen van de «rebel» Jaap Van der Merwe, onder an dere het door Willem Nij- holt gezongen (in een van Wim Sonnevelds shows) «De ballade van het leven en tde dood». Afwisselend on deugend, schalks en zelfs met wat bitterheid wist Rita Dejonckheere het publiek De jongste tijd is er heel wat te doen geweest over het annuleren van de geplande uitvoering van de Rubenscan tate van Peter Benoit door een aantal Aalsterse koren in samenwerking met het BRT-symphonieorkest. Hierover ondervraagd deelde schepen Van den Eede mede dat enkel financiële overwegingen tot deze aflassing geleid hebben. Politieke motieven zouden dus geen rol gespeeld hebben, maar vrij vlug zou gebleken zijn dat het hele projekt te groots opgevat werd. «Men heeft zich overschat en vergallopeerd» zo verklaarde de schepen op de jongste perskonferentie. Kultureel Komitee Hamme ontvangt Belgisch Kamerorkest en pianist Louis Pas Het koncert in de Muziekschool van Lebbeke kende een enorme bijval (c) meer dan te boeien. De be geleidende muziek hierbij was van A.C. Jobim en J. Hall en werd vertolkt door Mare Roosendans op con trabas en Philip Duerinck op gitaar. Een fijn op treden! De avond werd besloten met een kompositie van Joseph Haydn. Norbertine Van Damme (dwarsfluit), Jan door de piano, maar dit kan Wellekens (cello) en Mare ook aan de akoestiek van de Goossens (piano) vertolkten zaal te wijten geweest zijn. het «Trio nr. 30 in Es»een We kunnen de slotwoorden van de 42 trio's door deze beamen van de directrice Haydn gekomponeerd. Het Mw. M.L. Stockmans: dit werd een geslaagde vertol- koncert stond op een hoog king van een toch niet zo niveau en de uitvoerders gemakkelijke kompositie, verdienden alle een dank- Af en toe werden de cello en baar applaus, de fluit wel wat overstemd L. Op vrijdag 12 februari koncerteren de solisten in het Belgisch Kamerorkest te Buggenhout. Als doelisten fungeren Sylvia Traey (piano) en Jan De eiaeyer (hobo). Zij spelen werk van Corelli, Pagani- Leclair, Mozart en Britten. Genres die geniet- zijn ook voor hen die geen muziekkenners d> ie De gemeentelijke mu- genieten van een piano- ikschool uit Buggen- koncert verzorgd door it blijkt wel erg aktief Sylvia Traey, waar an- zijn. Nu moet zij als ders kan je voor zo'n itste school van de prijs nog een koncert eente ook wel wat bijwonen van Jan De .ding hooghouden. Maeyer. Vermelden wij e meer dan 800 kursis- daarbij nog dat de so lis- in moeten immers we- ten van het Belgisch Ka- n dat him school iets te merorkest een interna- 1 aden heeft op kultu- tionale faam genieten, Ael vlak. Zo presenteert dan weet iedereen wel school geregeld op dat het programma dat idagmiddag een ape- hier wordt geboden een afkon eert, verleent ze muzikale lekkernij is -O lar medewerking aan voor melomanen. rooi verse muziekavonden. Het koncert wordt rtce ardigt ze klassen af muzikaal geleid door ar kulturele gebeurte- Paul Malfait, dirigent i inviteert ze van de Solisten van het lf ook af en toe eens Belgisch Kamerorkest, n groot orkest. Dat is een groep die zes jaar i ook weer het geval, geleden ook reeds te iptetgen de prijs van hon- Buggenhout te beluiste- iam*rd frank kunnen mu- ren was. De muziek die skliefhebbers genieten gebracht wordt door de- n het beste program- ze vakmensen grenst a dat je je maar kan aan de perfektie. De vele ',reeC( beelden. Waar anders recensies uit binnen-en n je voor deze prijs buitenland bewijzen dat de, de solisten van het gezel schap zeker tot de top klasse behoren in hun genre. Jan De Meyer is een man uit de streek, gebo ren te Bornem, woont hij nu te Vilvoorde. Hij is licentiaat klassieke fi lologie, kandidaat oude geschiedenis en tevens houder van het hoger di ploma hobo, kamermu ziek en bezit eerste prij zen in Engelse hoorn, muziekgeschiedenis harmonie, contrapunt en fuga. Talrijke wed strijden kon hij op zijn palmares brengen. Maar ook laureaat van de Pro Civitatewedstrijd en van Tenuto. Tot 1978 was Jan De Mayer solo-hoboïst van de Philharmonie van Antwerpen en nu fun geert hij als leraar di- daktiek en hobo aan het muziekkonservatorium te Antwerpen en aan de kunsthumaniora in de sinjorenstad. Sylvia Traey is een Antwerpse. Ze ontving haar opleiding aan het muziekkonservatorium Sinds de stichting van het Belgisch Kamerorkest in 1958, heeft dit solistenen semble een steeds vooraan staande plaats ingenomen in het internationale con certleven. Het veelvuldig optreden van deze musici tijdens Europese festivals en de talrijke concertreizen hebben hen een internatio nale faam bezorgd. De pers beschouwt dit orkest als een representatief bewijs van de hoogstaande kultu rele aktiviteiten in België. In hun streven naar vol maaktheid stellen deze mu sici zich de allerhoogste ei sen: eenheid in stijl en in terpretatie, een verfijnde nuancering, een warme en volle sonoriteit, een perfec te afwerking, kortom mu ziek beleven. Leider van het Belgisch Ka merorkest is de in 1945 ge boren violist Rudolf Wer- then, leerling van André Gertier en Henrijk Szeryng en laureaat van talrijke in—- temationale vioolwedstrij den (o.a. de Koningin Elisa- bethwedstrijden te Brussel). Hij was zelf jarenlang lid van het Belgisch Kameror kest, Konzertmeister bij het Stuttgarter Kamerorches- ter, de Deutsche Bachsolis- ten -en het NDN Sinfo- nieorchester in Hamburg. Hij treedt veelvuldig op in Amerika en is professor aan het Koninklijk Muziek conservatorium te Gent. Ook talrijke fonoplaten Staan op Zijn naam Louis Pas, pianovirtuoos en solist bij talrijke concerten, is woonachtig te Zele. On danks zijn benoeming tot direkteur van de Muziek school te Ledeberg, blijft hij zeer vaak optreden en vormt samen met zijn gezin (twee violen en cello) een benijdenswaardig kwartet. Meer dan honderd aandachtige luisteraars kon den vorige zondag meemaken hoe een aantf leerkrachten van de gemeentelijke muziekscho< een theaterwerkje brachten dat bestond uit vei schillende items die één ding gemeen hadden: he thema «de vrouw». De leerlingen van de muziekschool van Buggenhout kregen voor hun jaarlijkse voordracht heel wat belangstelling (ks) te Antwerpen, maar vo leindigde haar studies te Wenen, Praag, Baltimo re (V.S.). Ze koncerteer- de zowat overal ter we reld, maakte verschil lende opnames voor langspeelplaten en stond ook verschillende malen op de ere-podia bij wedstrijden. Zo ver scheen ze in 1978 als laureate op het podium van de Kon. Elisabeth- wedstrij dTegenwoor dig geeft ze les piano aan het Gentse konser- vatorium. Het koncert vangt aan met «Concerto Grosso opus 3 en 4» van A. Co relli. Hiervan brengen de solisten van het Bel gisch Kamerorkest het Adagio, het Allegro, het Adagio en het Allegro. Als tweede volgt dan het Cantabile voor viool en strijkorkest (N. Pagani- ni). Paul Malfait zelf neemt de solo-stukken voor zijn rekening. Dan komt Jan De Maeyer aan bod. Samen met het or kest staat hij voor de uit voering van het Concer to in Do-groot voor Hobo en Strijkorkest (J.M. Leclair). Na de pauze neemt Sylvia Traey plaats aan de piano en brengt ze met het orkest het Con certo in La groot n° 414 voor piano en orkest van W.A. Mozart (Allegro, Andante, Allegretto). Tot besluit wordt dan de Simple Symphony van B. Britten ten geho re gebracht. De muziekkenners zullen met ons bevesti gen dat deze populair- klassieke muziek ge nietbaar is voor iede reen. De kwaliteit van deze avond is verzekerd gezien de gewaardeerde medewerking verkre gen werd van Vlaande- rens beste musici. De toegangsprijs bedraagt 100 fr., de kaartenver- koop gebeurt via de leer lingen, leerkrachten en sympatisanten van de school. Het koncert heeft plaats op vrijdag, 12 fe bruari in de polyvalente zaal van het Buggen- houts sportcentrum, Vierhuizenstraat te Buggenhout. Aanvang 20 uur. Voor de organisatie ervan tekent de gemeen telijke muziekschool hierbij gesteund door het gemeentebestuur en het ministerie van Ne derlandse kuituur (be stuur voor kunsten en kunstonderwijs). (l.v.d.) Ann De Rijcker, Viviane Van Stappen en Jos Geens zijn de leerkrachten diktie en voordracht die de ge meentelijke muziekschool uit Buggenhout rijk is. Zij paren talent aan vakkennis en met flinke dosis entoe- siasme erbij worden het vol leerde akteurs eens ze op scène staan. Zij zochten een dertigtal gedichten, poëzie en proza samen. Hun doel was een voordracht samen te stellen rond het tema De Vrouw en haar relatie tot de man. Zij zochten en vonden een reeks literaire stukken die soms bij elkaar pasten, soms vloekten ze samen als geel en rood. Maar het be komen effekt was wonder baarlijk, de sfeer werd aar dig gemanipuleerd, de spanning werd bespeeld op een sublieme wijze, gespan nen, ontspannen, weer ge- Als vakmensen hadden ze het niet moeilijk om te zor gen dat wat ze brachten op een professionele wijze ge serveerd werd aan het pu bliek, maar hun technische vaardigheid werd gekop peld aan een entoesiast aanpak en dat begeesterd, meteen alle aanwezigen. Met de technische assis tentie van de echtgenoten der spelers werd het geheel genietbaar. De mtjmeu achter de schermen zorg den er voor dat de pakken de momenten extra onder streept werden door een passende lichtsterkte of door een figuur in een spot light te plaatsen. Met deze aperitiefvoor dracht gaf de gemeentelijke muziekschool een beeld van welke hoogstaande kwali teit de volgende aperitiefge- beurens kunnen zijn. Dan komen de muzikanten aan de beurt. Het eerstvolgende koncert heeft plaats op zon dag 28 februari. De gitaar en de luit worden dan spe ciaal in het daglicht ge steld. Later komen ook nog de houten instrumenten (7 maart), de piano (recital op 21 maart) en de strijkers (28 maart) aan bod. Een da tum voor de koperen in strumenten werd nog niet bepaald. (l.v.d.) twee en een half jaar restauratiewerken zal vanaf 14 februari e.k. de Opwijkse St.- uluskerk weer door de gelovigen kunnen gebruikt worden. i de miljoenen bij elkaar te krijgen, die de kerkgemeenschap moet zien te vinden (bij toelagen van rijk, provincie en gemeente) wil ook de dynamische Opwijkse afdeling het Davidsfonds haar duit in het zakje doen. Zij organiseert op de vooravond van de ihtige inwijding een muzikaal koncert met ronkende namen. Wie van goede muziek udt moet op zaterdag 13 februari e.k. zeker naar de Opwijkse Sint-Pauluskerk! 9 vc :alle oe ers jarige leeftijd. Hij behaalde len van dit werk zijn: ada- <oni 't Vlaams Kamerorkest schitterende resultaten aan gio-vivace, romanze (alle- ion< a Brussel treedt op onder het Brusselse Conservato- gretto), menuetto-trio en fi- maa ding van Arie Van Lyse- rium. Hij vervolmaakte nale (presto). th. Als buitenlandse gas- zich in het Mozarteum te Allessandro Scarlatti wordt de harpiste Susan Salzburg en bij Pierre Bou- (1660-1725) werkte vooral ildbnian verwelkomd, lez in Bazel. voor het privéteater van ko- nee van onze degelijke Onder zijn leiding zingt ningin Christina. aamse koren, het Wem- ook het koor Carmina uit Scarlatti was een >ls Gemengd koor en het Meise (voorbereid door H. vruchtbaar komponist; hij rmina-koor uit Meise, Schillebeeckx) en het Wem- schreef niet minder dan rgen ervoor dat het aan- mels Gemengd Koor (voor- 115 opera's, bijna 700 can- deelnemers uitgroeit tot bereid door J. Dierickx). taten, 200 missen en dan in zl 0 uitvoerders. De harpiste Susan Mildo- nog een hele serie oratoria, it Vlaams Kamerorkest nian, van Roemeense af- motetten en klavecimbel- n Brussel bestaat uit een komst, zal als soliste optre- werken. Van deze Siciliaan- rtigtal vooraanstaande den. Ze was reeds te gast in se Napolitaan wordt de uzikanten, alle prima vir- alle grote muziekcentra 16- ozen met een rijke erva- van de hele wereld, iamepg. Het werd in 1970 op- Mar richt en staat onder de Programma ding van Arie Van Lyse- De muzikale avond wordt on9| 'h ingezet met de «Symfonie oud ie Van Lysebeth, een van nr. 85» van Joseph Haydn. 0 we jonge en talentvolle di- De «Symfonie nr. 85» kreeg Senten, begon onder lei- de bijnaam «La Reine», om- thems~voor koor en"orkesU v ig van zijn vader, die zelf dat koningin Marie-Antoi- van Georg Friedrich Haen- J lordirigent was, muziek nette er een bijzondere del. Hierin zullen we naast viool te studeren op vier- voorliefde voor had. De de- het Vlaams Kamerorkest «Piccola Suite» vertolkt. Susan Mildonian kunnen we aan het werk horen in het «Concerto nr. 4 in G voor harp en orkest» van Johann Christian Bach. De avond wordt besloten met de «Coronation An- van Brussel ook de twee reeds genoemde koren aan het werk kunnen horen. Het werk dat door hen uit gevoerd wordt, is een van die gelegenheidswerken, waaraan men toch niet licht mag voorbijgaan. Kwalita tief staan ze op een bijzon der hoog niveau en ze ken den een overweldigend suk- ses. De typische barokstijl zorgde ervoor dat ze reeds tijdens Haendels leven naam maakten. Wij hopen dat dit initiatief van het Davidsfonds een massa volk naar de pas ge restaureerde Sint-Paulus kerk mag lokken. De na men van de uitvoerders en de geprogrammeerde kom posities moeten een garan tie zijn voor een melomane avond van hoogstaande muziekbeleven. Toegangskaarten (tegen 200 BF) zijn te bekomen aan de ingang van de kerk of bij Claudine Tuybens (052/35.50.42), Frans Van Eycken (052/35.63.81) of bij Jan Vanhevel (052/ 35.95.36). L. September KOOP Op 7 maart Dertig jaar bijna bestaat het Gemengd Koor Psallite. Vijfentwintig keer voerde het in bin nen- en buitenland Bachs Johannespassie uit, Haydim Schepping en Handels Messias wer den vertolkt. Toen heette Psallite nog Sint- Ceciliakoor. In 1976 kreeg het koor een nieu we leider, muziekleraar Mathias Pieters. Van dan af begon men onder de naam Psallite op te treden. Men is vaak te gast in heel wat Vlaam se steden en verzorgt op hoogdagen de kerke lijke diensten in de Sint-Niklase hoofdkerk. Psallite droeg de jongste jaren bij tot het welslagen van koor- en kerstkoncerten, werk te mee aan de uitvoering van de vijfstemmige mis van Edgard Tinei, enz. Zondag 7 maart zingt men in de Sint-Niklase hoofdkerk (aan de Grote,Markt) de Markuspassie. Mathias Pieters heeft de algemene leiding en de ver maarde Sint-Niklase tenor Guy De Mey, die ook zijn voetsporen verdiende bij Psallite, ver leent zijn medewerking. Present zijn ook een heleboel andere gerepu teerde musici. Gerda Lombaerts geeft zangles en doceert muziekopvoeding en ondernam koncertreizen in de Verenigde Staten en Enge land, zij is sopraan. Over de Amerikaanse alt Annefried Walker waren nog geen gegevens beschikbaar. Tenor Joep Weys komt uit Neder- land is sedert 1971 verbonden aan de Brussel se Muntschouwburg. Bas Mare Meersman werkt nu in vast dienstverband bij het BRT- koor en graf met dé consortgroep van Philippe Herreweghe muziekuitvoeringen in binnen- en buitenland. En dan is er, last but not least, het snarrenorkest Musici Academici. Dit Joe goslavische ensemble staat onder de leiding van meester-violist en pedagoog Dejan Mijajev en specialiseerde zich vooral in de achtiende- eeuwse snarenmuziek. De uitvoering van de Markuspassie van Rein- hard Keiser (1674-1739) knoopt opnieuw aan bij de vroeger traditionele jaarlijkse uitvoe ring van een passie in Sint-Niklaas. Op vrijdag 5 maart om 20u30 is er een eerste uitvoering in de kerk van Aartselaar. Zondag 7 maart om I5u30 is men dan in Sint-Niklaas te gast. Kaarten kosten 150 frank, die zijn verkrijgbaar bij platenhandel Heeman in de Ankerstraat of in de Stationsstraat of bij dr. P. De8chepper in de Gaudigalerij te Sint-Niklaas. Deze belangwekkende muziekuitvoering staat onder de auspeciën van het ministerie van nationale opvoeding en Nederlandse kuituur. (wv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 21